ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

گروه اقتصادی الف،   3980825035 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

سخنگوی دولت گفت: فارغ از اینکه مصرف بنزین در ایران بشدت بالاست، مصرف بنزین در کشور ما به شکلی اساسی دچار انحراف است. به‌صورتی که بر اساس داده‌های هزینه-درآمد خانوار، بالاترین دهک درآمدی بیش از ۱۱ برابر ضعیف‌ترین دهک درآمدی از یارانه بنزین استفاده می‌کند. در حالی که فلسفه پرداخت یارانه این است که از ثروتمندان گرفته شود و به فقرا داده شود!

ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت طی یادداشتی در روزنامه ایران نوشت:

اصلاح قیمت بنزین بالاخره پس از چند سال بحث و بررسی در دولت، پنجشنبه شب کلید خورد. من ترجیح می‌دهم اسم این سیاست دولت را عادلانه‌سازی یارانه بنزین بنامم. چرا که قرار نیست از حجم یارانه پرداختی بنزین به مردم حتی یک ریال کم شود. صرفاً قرار است بخشی از یارانه بنزین که تابه‌حال تابع مصرف هر فرد بود، حالا به شکل مستقیم داده شود. اقتصاددانان دهه‌هاست نسبت به ناعادلانه بودن، غیربهینه بودن و هزینه‌زا بودن یارانه پنهان بنزین و حامل‌های انرژی در کشور هشدار داده و بارها و بارها خواستار واقعی‌سازی قیمت حامل‌های انرژی و بنزین شده‌اند. اما دولت در چند سال گذشته در حال بررسی طرح‌های مختلف مطرح شده در این حوزه بود و به دلایلی که در ادامه خواهم گفت با پیچیدگی‌های متعددی برخورد کرد. اما بالاخره با بررسی جمیع جوانب و شرایط کشور، دولت پس از سال‌ها بررسی کارشناسی به این نتیجه رسید که بهترین راهکار، سهمیه‌بندی بنزین برای هر خودرو و افزایش قیمت بنزین غیرسهمیه‌ای به 3 هزار تومان است. این تصمیم بسیار سخت بود. همه با اقتصاددانان همراهند که بنزین ارزان موجب مصرف بیش از حد، قاچاق گسترده، از بین رفتن منابع کشور، کاهش منابع بودجه و در نتیجه کسری بودجه شده و این یارانه نه تنها اثرات جانبی مثبت (مثل یارانه آموزش یا یارانه شیر مدارس) ندارد بلکه اثرات جانبی منفی (همانند افزایش آلودگی، کاهش بهره‌وری و...) دارد. همچنین غالب افراد متخصص هم‌نظر بودند که بنزین ارزان نه تنها به عدالت توزیعی نمی‌انجامد که به نفع ثروتمندان و دهک‌های بالای درآمدی تمام می‌شود.

اما این همه ماجرا نبود، سمت دیگر این حدیث مفصل و پیچیده هم دو استدلال و دو نگرانی کلیدی بود: اولین نگرانی این بود که با افزایش قیمت بنزین، معیشت مردم خصوصاً آنهایی که با ماشین کار می‌کنند یا خانوارهای کوچکی که یک ماشین دارند و در شهرهای بزرگ به سختی ممکن است زندگی کنند به خطر می‌افتاد. من بارها و بارها نگرانی رئیس‌جمهوری را از ضربه خوردن معیشت اقشار ضعیف که ممکن است خانوارهایی کوچک و یک ماشین داشته باشند و آن ماشین راه ارتزاق آنها باشد را به چشم خودم دیدم.  نگرانی دوم تبعات و اثرات تورمی ناشی از افزایش قیمت بنزین بود. به این پازل چند وجهی یک مسأله دیگر را هم باید اضافه کرد. در دو سال گذشته پس از بدعهدی رئیس‌جمهوری قلدر امریکا، شوک‌های متعدد و سهمگینی به معیشت مردم وارد شد. رئیس‌جمهوری همواره دل‌نگران اثرات این شوک‌ها بر زندگی طبقات ضعیف جامعه بودند و بارها و بارها با پیگیری‌های جدی بر ایجاد منبعی برای کمک نقدی و کالایی به مردم تأکید می‌کردند. اما محدودیت‌های بودجه‌ای اجازه چنین کمک‌هایی را نمی‌داد.

بارها نگرانی و تأکید رئیس‌جمهوری را در این موضوع دیدم که می‌گفتند باید برای معیشت مردمی که از شوک ارزی آسیب دیده‌اند منابعی را فراهم کنیم اما وزرای محترم نیز بدرستی پاسخ می‌دادند که همین الان هم با کسری مواجهیم و هیچ راهی جز هدفمند ساختن یارانه‌های پنهان انرژی نداریم و دوباره همه پیچیدگی‌های قبلی که اشاره کردم در ذهن تصمیم‌سازان مرور می‌شد.

در نهایت کارشناسان دولت با بررسی‌های کارشناسی به این راه‌حل رسیدند اما رئیس‌جمهوری قانع نشدند. ایشان دستور دادند که کلیه منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین باید صرفاً برای معیشت طبقات محروم خرج شده و تحت هیچ شرایطی اجازه افزایش قیمت بنزین و خرج منابع آن برای کسری بودجه را نمی‌دهند. برخی با این امر موافق نبودند و معتقد بودند منبع دیگری برای جبران کسری بودجه نداریم ولی رئیس‌جمهوری هم مصر بودند که معیشت مردم اولویت اول است و ابتدا باید این شوک‌های وارد شده به مردم را جبران نمود. به همین جهت پس از جلسات بسیار، دولت قانع شد که منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین صرفاً به طرح حمایت از خانوارها اختصاص یابد.

البته رئیس جمهوری محترم مشکلات پرداخت یارانه نقدی به همه را می‌دانستند. بنابراین وزرا مکلف شدند تا طرحی را برای پرداخت یارانه به دهک‌های میانی و پایین جامعه پیدا کنند. پس از مشورت‌های گوناگون و شنیدن بحث‌های کارشناسی مختلف و بررسی ابعاد گوناگون طرح‌های جایگزین در نهایت طرح پرداخت سهمیه به هر خودرو همراه با بسته مشخص و دقیقی شامل سهمیه برای حمل‌ونقل عمومی (چه تاکسیرانی و چه تاکسی‌های اینترنتی و چه انواع وانت) و پرداخت به 18 میلیون خانوار ایرانی که شامل حدوداً بیش از 7 دهک از خانوارهای کشور یعنی 70 درصد مردم می‌شود به‌عنوان راهکار سیاستی از سوی دولت انتخاب شد.

تا اینجا سعی کردم به‌عنوان یکی از اعضای دولت که در جریان کلیه بحث‌ها و بررسی‌ها و طرح‌های گوناگون برای افزایش قیمت بنزین در چند سال گذشته بودم روایتی صحیح و منصفانه از تصمیم‌گیری در این خصوص را بدهم. در ادامه سعی خواهم کرد از نگاه خودم در دفاع از طرح دولت برای افزایش قیمت بنزین نکاتی را ذکر کنم:

1- فارغ از اینکه مصرف بنزین در ایران بشدت بالاست، مصرف بنزین در کشور ما به شکلی اساسی دچار انحراف است. به‌صورتی که بر اساس داده‌های هزینه-درآمد خانوار، بالاترین دهک درآمدی بیش از 11 برابر ضعیف‌ترین دهک درآمدی از یارانه بنزین استفاده می‌کند. در حالی که فلسفه پرداخت یارانه این است که از ثروتمندان گرفته شود و به فقرا داده شود! در حامل‌های انرژی از جمله بنزین این امر معکوس است. یعنی یارانه کوری به همه پرداخت می‌شود اما طبیعی است که خانواده‌های ثروتمندتر که ماشین‌های بیشتری دارند به نسبت خانوارهای ضعیف‌تر که یا یک ماشین دارند یا اصلاً ماشین ندارند بیشتر از این یارانه استفاده می‌کنند. لذا هرچه بتوانیم بخشی از این یارانه را از این حالت خارج کرده و به‌صورت مستقیم به مردم کمک کنیم به عادلانه‌تر شدن آن کمک خواهد کرد. به‌نظر بنده دولت با این تصمیم گامی در این جهت برداشت.

2- در بنزین عملاً دولت در حال پرداخت یارانه به ازای مصرف بیشتر است به‌طوری که مطابق بررسی‌های جهانی بیشترین میزان سرانه بنزین در جهان با توجه به سطح توسعه‌یافتگی در ایران اتفاق می‌افتد. یعنی دولت مجبور شده قیمت بنزین را سرکوب کند تا بتواند این یارانه را به همه به‌صورت یکسان بدهد. اما این شیوه از پرداخت یارانه که با به هم زدن مکانیسم قیمت‌ها انجام می‌شود بشدت ناکاراست و ناکارایی هم ایجاد می‌کند. اولین ناکارایی که در اثر این روش ایجاد می‌شود مصرف بالاتر و غیربهینه است. مصرف بیشتر بنزین به معنای از بین بردن منابع کشور و مصرف کمتر کالاهای دیگر است که می‌توانند برای سلامتی مردم، برای آموزش کودکان و برای بهداشت مفید باشند.

3- بررسی‌های متعدد کارشناسی نشان می‌دهد که با احتساب سهم درنظر گرفته شده برای خودروهای عمومی در این طرح، عملاً حدود 70 درصد از کل بنزین مصرفی روزانه با قیمت سهمیه‌ای (1500 تومان) و تنها 30 درصد از آن با قیمت 3000 تومانی مصرف خواهد شد. لذا بخش عمده بنزین به‌صورت سهمیه‌ای اعطا خواهد شد و مردم نباید نگرانی از ابعاد تورمی این افزایش داشته باشند. از سوی دیگر اقتصاددانان با روش‌های علمی نشان داده‌اند که افزایش قیمت بنزین در سنوات گذشته در ایران و در کشورهای مختلف جهان حتی بدون تدبیر برای در نظر گرفتن این تمهیدات یا اثر تورمی نداشته یا اثر تورمی آن ناچیز بوده است. بنابراین نگرانی از اثرات تورمی این طرح چندان صحیح نیست. البته کسری بودجه‌ای که هم‌اکنون داریم می‌تواند به افزایش تورم منجر شود اما افزایش قیمت بنزین خصوصاً با این ترتیبات و تمهیدات، تورمی ایجاد نخواهد کرد یا تورم ناشی از آن بسیار اندک خواهد بود. هرچند ما در ماه‌ها و سال آتی تورم ناشی از کسری بودجه را خواهیم داشت.

4- مصرف بیشتر کالای مضر برای محیط زیست همانند بنزین به معنای آلودگی بیشتر چه در هوا، چه در آب و چه در خاک کشور است. استفاده غیرضروری از خودروها همچنین سبب افزایش حجم ترافیک‌ها شده که خود عوارض بسیار دیگری دارد. بنابراین برداشتن گام‌هایی برای کانالیزه کردن یارانه بنزین و دادن آن به شکل مستقیم به مردم حرکتی مفید و مؤثر در جهت بهبود محیط زیست و آلودگی هواست.

5- شکاف قیمتی ایجاد شده میان قیمت بنزین در ایران و کشورهای منطقه سبب قاچاق گسترده سوخت به خارج از کشور شده است. آمارهای مختلفی از میزان قاچاق وجود دارد که هیچ‌کدام به‌صورت کامل قابل اتکا نیست اما منطق اقتصادی نشان می‌دهد که حجم قاچاق بسیار گسترده باشد. سرکوب قیمت بنزین به شکل سابق سبب می‌شود تا منابع ملی کشور به کشورهای همسایه سرازیر شده و مردم کشور کمترین نفع و باندهای قاچاق بیشترین منافع را کسب کنند. افزایش قیمت بنزین قطعاً حرکت در مسیر به صفر رساندن قاچاق بنزین، ایجاد بستر برای حرکت به سمت صادرات بنزین و کسب درآمد ارزی برای کشور است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۷۱۵۷۵۰۹:۵۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما اصلاح طلبان تدبیر و امیدی کشور و ملت را نابود کردید
بیگی29۱۱۷۱۹۸۰۱۲:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
وقتی وسایل نقلیه عمومی برای خیلی از مسیر ها نیست یا اگر هست هم سر و سامانی و نظمی ندارد چاره ای جز استفاده از خود رو های پر مصرف تقدیمی دولت ها نیست.
ناشناس۱۱۷۲۱۵۵۱۳:۰۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مصرف بنزین دچار انحراف نیست ، اطرافیان دولت هستن که به شدت دچار انحراف شدن !
ناشناس۱۱۷۳۰۱۶۱۸:۵۰:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
برخی مسئولین از اصول اولیه انقلاب که رفاه مردم بود منحرف شدند و انقلاب را به انحراف میکشانند
ناشناس۱۱۷۱۵۸۱۱۰:۰۱:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این دولت 6 سال است که دارد به مردم کمک می کند. جواب این کمک ها را در انتخابات مجلس می دهیم
ناشناس۱۱۷۱۵۹۱۱۰:۰۲:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
قبلا به کمک مستقیم می گفتند گدا پروری!!!!!!
ناشناس۱۱۷۱۶۱۱۱۰:۰۸:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ترامپ دیوار کشید به خاطر کشورش همتون مسخره اش کردید. همسایگان ما که عراق و افغانستان از یکی مواد وارد میشه از یکی قاچاق و سوخت خارج میشه. نمی‌تونید کنترل کنید شما هم دیوار بکشید. مرگ بر ترامپ که شرایط رو به جای مسئولین برای مردم سخت کرد و اف بر مسئولینی که فرزندانشون در آمریکا زندگی می‌کنند... بفهمید این چیزها رو..
ناشناس۱۱۷۱۶۱۸۱۰:۱۰:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آخه این چه منطقیه! کی هست که ندونه سه برابر شدن قیمت بنزین چه اثرات تورمی واقعی و اثرات تورمی روانی داره؟!! شما نفری سی هزار تومن به مردم بدی اما نفری سیصد هزار تومن به هزینه های زندگیشون اضافه کنی، به این میگن کمک!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۷۱۶۵۱۱۰:۲۰:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
.. شما جیبمون را نزن کمکت پیشکش . انقدر به ملت دروغ گفتید و کلک بازی کردید وجیب ملت را زدید که کسی حرفتون را باور نمیکنه . از دیروز اکثر مردمی که شما بعنوان مردم قبول ندارید میگن پول برای ..زاده هاشون کم اومده بنزین را گرون کردند .
کیان۱۱۷۱۶۵۵۱۰:۲۰:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ما نخوایم به ما کمک کنید باید کیو ببینیم. واقعا دیگه شورشو در اوردین. یعنی قدیما یه حجب و حیایی داشتین الان ماشالله یه جوری گرون می کنین که مردم هنگ می کنن... با اون کمک کردنتون
ناشناس۱۱۷۱۶۷۷۱۰:۳۰:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چرا وزیری که استیضاح شده است دوباره به دولت آورده میشود اینکارها بسیار نگران کننده است
ناشناس۱۱۷۲۵۱۶۱۴:۴۹:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چون رییس جمهور ما تکراری است
ناشناس۱۱۷۱۷۲۵۱۰:۴۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یک باک بنرین را کردی 180 هزار تومان بعد می خواهی 200 هزار تومان به خانواده 5 نفره یا بیشتر در ماه کمک نان و آب بدی؟! آنهم در تورم 40 درصدی که ارزش صدقه ات را یکساله نصف می کند؟ مگر احمدی نژاد چه کرده بود، چطور زمان او کلاه برداری بود و الان کمک! بعلاوه کدام عقل سلیم گفت در سالی که در تورم 50 درصدی حقوق مردم 20 درصد و کمتر افزایش یافت بنزین را 300 درصد گران کنید؟ ...
حمید۱۱۷۱۷۳۳۱۰:۴۲:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کسی که دچار انحراف هست مدیران دولتی بی کفایت نجومی بگیر هست.
ناشناس۱۱۷۱۷۸۳۱۰:۵۹:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما اصلاح طلبان فقط خوب بلدید حرف بزنید......
ناشناس۱۱۷۱۸۱۲۱۱:۰۷:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چقدر رییس جمهور ما خوبه!
ناشناس۱۱۷۲۸۱۰۱۶:۴۴:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
فقط اطرافیانش یه ذره رشوه بگیر و اختلاسگر هستن
تاواریش۱۱۷۱۸۱۴۱۱:۰۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مصرف روزانه بنزین 90 میلیون لیتر است لذا درآمد حاصله از افزایش قیمت بنزین برای دولت در سال برابر خواهد بود با : 65700000000000= 365*2000*90000000 لطفا آقای ربیعی تشریح فرمایند دقیقا دولت با این شصت و پنج هزارو هفتصد میلیارد تومان در سال چه کار می خواهد نماید. دقیقا به چند نفر چقدر می خواهد کمک کند. چند شغل جدید می تواند ایجاد کند . در بخش صنعت , بهداشت و آموزش با این درآمد چه اقدام هایی صورت می گیرد. آیا در پی افزایش بنزین , قیمت گازوئیل, آب , برق , گاز نیز قرار است افزایش پیدا کند ؟ با آنها چه کار می کنند؟
ناشناس۱۱۷۱۸۲۰۱۱:۱۰:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بله منحرفه ولی این خودروهای منحرف رو کی به ما به قیمت گزاف فروخته؟؟؟؟؟
11111۱۱۷۱۸۳۹۱۱:۲۰:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دولت جيب مارو نزنه كمك كردنش پيشكش
ناشناس۱۱۷۱۹۱۳۱۱:۴۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بابا کارگر، خبرنگار، سیاستمدار، اقتصاددان ، واقعا در این دولت با تدبیر، سخنگویی چون تو که ..،.. رو با گریه به خورد خلایق میدی ، عجیب نیست.
ناشناس۱۱۷۱۹۳۳۱۱:۴۹:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما جیب مردم را نزن..
ناشناس۱۱۷۲۰۲۸۱۲:۲۰:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یعنی الان کمر پولدارها را شکستید . الان پولدار ها با خرید دو تا وانت کهنه از سهمیه بنزین سهمیه ای برای خودرو های مدل بالا خارجی استفاده میکنند یه مدیر لایق نداریم مشکل مملکت ما فرار مغزها نیست وجود بی مغزهاست
ناشناس۱۱۷۲۰۸۸۱۲:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آنچه دچار انحراف شده وعده هایی است که مردم بخاطرش انقلاب کردند
تقی۱۱۷۲۱۰۹۱۲:۴۹:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
با شعار کمک به ضعیف قشر متوسط را هم از زندگی ساقط کرده اید و انان را هم نابود کرده اید و در ضمن ثروتمند مگر چقدر بنزین در روز می خورد که اینقدر امار کذا و کذا می دهید اگر ثروتمند مصرف کننده بود که ثروتمند نمی شد اینان حتی از یک ریال خود حفاظت می کنند و به فقیر نمی دهند که از پولشان کم می شود و شما با توجیهات غلط و دروغ مردم متوسط و ضعیف را عملا نابود میکنید ..
ناشناس۱۱۷۲۱۲۶۱۲:۵۷:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
از طلا گشتن پشیمان گشته ایم مرحمت فرمایید ما را مس کنید دست مارو نمیتونید بگیرید پامون رو نکشید لطفا
ایرانی۱۱۷۲۱۳۴۱۳:۰۰:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اقای وزیر سابق نفرمایید کمک مستقیم بفرمائید دولت بعد از پروژه های چاپ بی رویه پول ،بالا بردن قیمت ارز دیگه خرجش بالا رفته و پولی که به صورت غیر مستقیم از جیب مردم بر میدارن جوابگو نیست حالا دیگه مستقیم دست تو جیب ملت میکنه
ناشناس۱۱۷۲۱۹۰۱۳:۱۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقای ربیعی دولت میخواهد به مردم کمک کند؟ 80 هزار تن برنج وارداتی در انبارهافاسد شده؟ دلار 4200 رانت داده شده؟ دلار 4200 به کالاهای غیر ضروری تعلق یافته؟ ذرت آلوده وارداتی داشته ایم ؟ محصولات تراریخته گسترش یافته؟ و...
جلال۱۱۷۲۱۹۱۱۳:۱۴:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
منحرف دولتی است که با مردم رو راست نیست چرا این همه دروغ میگویند یا خودشان نمی دانند یا مردم را.. برای کسربودجه گران میکنید و از جیب مردم مایه میگذارید
ناشناس۱۱۷۲۲۲۷۱۳:۲۱:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
انحراف در تولید خودرو‌ با تکنولوژی ۵۰ سال پیش هست انحراف در گرفتن پول ناحق ۱۲۰ درصدی از خودروی کم مصرف خارجی هست وگرنه مردم با بنزین ماشین نمیشورند یا بخاری روشن نمیکنند و در باز بزارند انحراف در حقوق‌دادن به شما ها هست انحراف در خرج پول ملت برای آقازادها.. در امریکا و انگلیس هست
ناشناس۱۱۷۲۲۸۴۱۳:۳۷:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بی کفایتها که یک ذره عرق ملی در شما نمی باشد ما ملت .. کی را ببینیم که شما به ما کمک نکنید
ناشناس۱۱۷۲۲۹۳۱۳:۳۸:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یادمه یه زمانی ژنرال نفتی دولت تدبیر و امید سهمیه بندی و دو نرخی کردن بنزین را مزخرف میدونست،حالا چی شد؟؟؟؟
ناشناس۱۱۷۲۳۰۰۱۳:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دروغ کافیه.
ناشناس۱۱۷۲۳۴۶۱۳:۵۴:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بر خلاف حرفها و ادعاهای عاری از صداقت، روحانی تنها نگران یک چیزست و آن هم تخم مرغهای گندیده برجامش که همه را در سبد این دولت گذاشته نه چیز دیگر!
ناشناس۱۱۷۲۳۸۶۱۴:۱۰:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اقاااااااااا کمک نمی خوایممممممممممم.بزارید زندگیمونو کنیم.
شهروند۱۱۷۲۴۳۱۱۴:۲۳:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ما کمک شما رو نخواهیم کی رو باید ببینیم؟
ناشناس۱۱۷۲۴۳۹۱۴:۲۵:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مخ برخی از مدیران دولتی دچار انحراف هست
محمدایوب۱۱۷۲۴۴۳۱۴:۲۵:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مگر6 سال قبل این کار اجرا نمی شد چرا حذفش کردید الان چه فرقی کرد با آن موقع. جز انکه تلاش دارید مردم رابه اشوب وادارید. کور خواندید مردم پای انقلاب وایستادن انشالله رییسی با محاکمه زنگنه جواب این خیانت را خواهد داد
ناشناس۱۱۷۲۴۶۰۱۴:۳۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
قیمت 3000 نومان راه حل نیست چند سال دیگه باید دوباره گران بشه با همه تبعاتش دولت تدبیر محترم بهتر نبود در صدی از فوب خلیج فارس یا قیمت جهانی می شد مثلا بجای 3000 تومن فیکس میگقتید فلان درصد از قیمت جهانی یا خلیج فارس ؟؟ این بنزین ارزان و یارانه ای واقعا بلای جان اقتصاد و ترافیک و آلودگی هواست یارانه در بخش سلامت مردم باید هزینه بشه نه در بنزین
ناشناس۱۱۷۳۲۱۳۲۰:۰۸:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یارانه در بخش سلامت را هم دیدم دو درصد از حقوق کارمندان را برمیدارند و به پزشکان میدهند به عنوان کارانه.
ناشناس۱۱۷۲۵۳۳۱۴:۵۴:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این مملکت اگر دولت ومجلس نداشته باشد بهتر اداره میشود
A۱۱۷۲۵۸۴۱۵:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مصرف بنزین همش بخاطر مردم نیست. ماشین های بی کیفیتی که تولید میکنید هم خیلی سهم دارن شما اگه هنرمندی ماشین خوب درست کن اونموقع جیبب مردم رو نزن
ناشناس۱۱۷۲۶۱۷۱۵:۲۵:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این ظلم یعنی کمک شما مگر ایرانی نیستید چندین بار اینکاروکردید وبیشترین ضربه رو محرومان خوردن
آزاده۱۱۷۲۶۸۷۱۵:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مردک ناحسابی مردم کمک دولت و دولتیها را نخوان به کی بگه
ناشناس۱۱۷۲۷۱۱۱۵:۵۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما را به هر کس می پرستید واگر واقعا گرگ درلباس میش نیستید بگذارید مردم زندگی کنند و
اسماعیل۱۱۷۲۷۱۲۱۶:۰۰:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یعنی دل دولت به حال ما سوخت دروغ ممنوع بسه دیگه
ناشناس۱۱۷۲۷۸۵۱۶:۳۲:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یاد حرفهای اونی که دیگه نیست افتادم. ما یارانه های انرژی را برمی داریم و پولش را می دهیم. به همه ایرانی ها که هر جوری دلشان خواست هزینه کنند. حتی می توانند آن پول را دست نزنند و بعد از چند سال خانه بخرند. این قسمت آخرش که دیگه همه رو داغون کرد. با 45 هزار تومان در ماه قرار بود صاحب خانه بشیم. دولت دروغگو
ناشناس۱۱۷۲۸۰۹۱۶:۴۳:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اطرافیان جناب بنفش دچار انحراف هستن نه مصرف سوخت
علی کریمی۱۱۷۲۸۴۹۱۷:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
جناب آقای ربیعی 1- با این همه استدلال های قوی چرا ابتدا مردم را متقاعد نکردید که افزایش 200 درصدی قیمت بنزین به نفع اقشار محروم جامعه خواهد بود؟ 2- آیا تولید انحصاری خودرو باموتور های قدیمی که مصرف بنزین آنها بیش از 2 برابر موتور های بروز است مهمترین دلیل مصرف بالای بنزین نیست؟ 3- مدیریت مبتنی بر واقعیت ها نیاز مسلم امروز کشور است.
ناشناس۱۱۷۲۹۷۰۱۸:۱۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چهار دهه است قیمت بنزین و... با امثال شما انحراف داره , چقدر حب جاه و مقام با سپر شدن برای رییس جمهور
ناشناس۱۱۷۳۱۳۳۱۹:۳۲:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این جماعت رییس جمهور رو سپر بلای خود میکنند روحانی اگه راست میکه استعفاء بده تا تکلیف مردم ..مشخص بشه
ناشناس۱۱۷۳۱۱۷۱۹:۲۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
قیمت بنزین باید زودتر از این حرفها واقعی میشد و اقلا ۵ هزار تومان میبود و یارانه اش هم نقدی پرداخت میشد.
ناشناس۱۱۷۳۱۲۵۱۹:۲۹:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
سخنگو چون سخن نگفته باشد، عیب و علتش نهفته باشد! حتی نماینده ها هم فهمیدن که تصمیم سر تا سر ..بود. اما شما هنوز بر آن پا فشاری می کنید.
علی۱۱۷۳۱۸۸۱۹:۵۹:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آره راست میگه چون خودش با ماشین سازمانی و با پول بیت المال بنزین میزنه به چشمم نمیاد که چقدر به هزینه ها اضافه کرده
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است

 6. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 7. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 8. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 9. همتی به رئیسی تبریک گفت

 10. تبریک قالیباف به مردم ایران

 11. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 12. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 13. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 14. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 15. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 16. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 17. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 18. کاروان خودرویی هواداران رئیسی در قم

 19. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 20. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 21. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 22. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 20. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 21. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 24. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 25. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

ابر آروان

آخرین عناوین