نوش‌داروی دولت تدبیر

مجتبی توانگر،   3980825011 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نوش‌داروی دولت تدبیر

آقای روحانی گامی در جهت استفاده بهينه از مصرف بنزين در کشور برداشته است، لذا همه ما وظيفه‌داريم تا دولت را در تحقق اين مهم ياري نماييم تا بتواند گام‌هاي بعدي خود را در اين زمينه دقيق‌تر و با خطاي کم‌تري بردارد. بر همين اساس نکات ذيل شايسته توجه است:

۱- تاکنون همه از بي‌تحرکي دو دولت آقاي روحاني در حل مشکلات اقتصادي گلايه‌هاي سنگيني داشتند که بعضا موجب عصبانيت‌هاي اجتماعي شد. حتي اقداماتي که در دولت‌هاي گذشته نيز در مورد حامل‌هاي انرژي همچون کارت سوخت به کار گرفته‌شده بود، در اين دو دولت تعطيل و عملا اقتصاد کشور به تعطيلي کشانده شد. کارت سوخت در سال ۸۴ اجرايي شد و با جلوگيري از هدر رفت دلارهايي که از کشور به بهانه واردات بنزين خارج مي‌شد بيش از ۳۰ ميليارد دلار به خزانه کشور کمک کرد. با حضور بيژن زنگنه در وزارت نفت در سال ۹۲، بي‌هيچ دليل قانع‌کننده‌اي کارت سوخت حذف شد و مصرف بنزين با رشدي افسارگسيخته به ۱۰۰ ميليون بشکه در روز رسيد و خسارتي بالغ‌بر ۳۶ هزار ميليارد تومان به بودجه عمومي کشور وارد کرد. بازگشت روحاني از تصميم اشتباه دولتش هرچند بي‌هيچ عذرخواهي و مؤاخذه مديراني که موجب اين خسارت سنگين شدند انجام گرفت اما مغتنم است.

۲- به شهادت آماري که از مرکز آمار ايران به دست مي‌آيد، درصد قابل‌توجهي از خانواده‌هاي ايراني از داشتن خودرو محروم هستند و برخي از آن‌ها، نه‌تنها از خودرو که از داشتن موتورسيکلت نيز محروم هستند. همچنين محاسبات کارشناسي نشان مي‌دهد دهک دهم درآمدي(ثروتمندان) در استفاده از خودروي شخصي حدود ۱۱ برابر دهک اول(فقيران) از مواهب يارانه بنزين بهره‌مند مي‌شوند. بنابراين بايد طوري برنامه‌ريزي شود که به‌طور عادلانه همه لايه‌هاي درآمدي به‌طور يکسان از يارانه بنزين و ساير حامل‌هاي انرژي بهره‌مند شوند.

حال دو الگو براي تخصيص يارانه وجود داشت. يک الگو که ساده‌ترين بود و آن گران کردن بنزين و اختصاص آن به هر خودرو است که باز افراد صاحب خودرو بيشتر از اين يارانه بهره‌مند مي‌شوند. در اين الگو، دولت با گران کردن بنزين مدعي است بخشي از آن را به محرومين پرداخت مي‌کند(که نشان داده دولت روحاني در شناسايي آن‌ها خطاي فاحشي دارد) و البته بخشي ديگر از درآمد گران شدن بنزين صرف هزينه‌هاي جاري دولت دوازدهم خواهد شد.

الگوي ديگر به پرداخت يارانه بنزين به هر فرد ايراني به‌جاي هر خودرو تأکيد دارد. در اين الگو، بنزين گران نخواهد شد و به هر فرد ايراني در هرروز يک ليتر بنزين با نرخ هزار تومان تعلق مي‌گرفت. همچنين در يک ساختار کاملا شفاف، همه‌فهم و مبتني بر فناوري اطلاعات، امکان مبادله و فروش بنزين فراهم مي‌شد. البته فناوري پيچيده‌اي نيز نياز نداشت و با مخالفت شديد شخص رئيس‌جمهور و وزير نفت مواجه شد.

۳- با طرح اول که اکنون در حال اجراست با تورم مستقيم، غيرمستقيم و رواني؛ بخش بزرگي از قشر فرودست جامعه تحت فشارهاي مضاعف اقتصادي قرار مي‌گيرند که متأسفانه در ماه‌هاي آينده التهابات اجتماعي و رواني در آستانه انتخابات را دامن مي‌زند. درعين‌حال به دليل افزايش بي‌ثباتي در فضاي اقتصادي کشور، محيط کسب‌وکار را براي کارآفرينان ناپايدارتر از گذشته مي‌نمايد.

​​​​​​​۴- دولت مدعي است بخشي از درآمد حاصل از گران شدن قيمت بنزين را به دهک‌هاي پايين مي‌دهد. نگاهي به طرح دولت که کاملا عجولانه و بدون توجه به نظرات کارشناسي اجرايي شده نشان مي‌دهد روند پرداخت يارانه در اين طرح به ازاي هر نفر نزولي است و عملا خانوارهاي بيش از ۵ نفر از دريافت اين يارانه محروم شده‌اند و اين مشکلات جدي براي برخي استان‌ها و نواحي فقيرنشين کشور ايجاد خواهد کرد.

۵- دولت دلايل ديگري نيز براي افزايش قيمت بنزين اقامه مي‌کند، ازجمله جلوگيري از قاچاق سوخت، واقعي شدن قيمت حامل‌هاي انرژي و.. اما همچنان شکاف قيمت در ايران و کشورهاي همسايه مانع از تحقق آن خواهد شد. درعين‌حال اگر دولت بازهم بنزين را به بهانه قاچاق گران کند مجددا به دليل بي‌تحرکي در کنترل نرخ ارز در دو سال گذشته ممکن است مجددا قيمت ارز گران شده و اين شکاف دوباره سر باز کند. بنابراين مشکل را در جاي ديگر بايد حل کرد. واقعي شدن قيمت کالاها نيز همواره در جاده‌اي يک‌طرفه بوده است. اين سؤال همواره از دولت آقاي روحاني بوده است که چرا هيچ‌گاه طرفدار واقعي شدن نرخ دستمزدها و نيروي کار نبوده و در اين زمينه سکوت اختيار کرده‌اند.

۶- فارغ از بحث‌هاي کارشناسي و اقتصادي، زمان اجراي گراني بنزين و تقارن آن با ميلاد نبي مکرم اسلام(ص) و امام صادق(ع) به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين اعياد مسلمين، به نظر انتخابي همراه با کج‌سليقگي است، کما اينکه در شبکه‌هاي اجتماعي، با بازخورد بسيار منفي مخاطبان مواجه شد.

منبع: رسالت

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۷۱۳۰۷۰۸:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دارنده متمول 5 الی 6 خودرو 5 الی 6 برابر دیگران سهمیه سوخت دریافت می کند و هموست که سوار بر موج تورم صدها برابر پولی که به مابه التفاوت بنزین خواهد داد از همان قشر بدون خودرو درخواهد آورد چرا همواره تجربیات تکراری را دوباره می آزماییم ؟
ناشناس۱۱۷۱۳۲۷۰۸:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ببينم، چرا قيمت بنزين رو بر اساس نوع خودرو تعيين نمى كنند ؟ مثلا خودروى تا ١٠٠ ميليون تومن ليترى ١٠٠٠ و بين ١٠٠ تا ٢٠٠ ميليون ١٥٠٠ و الى آخر ؟ اينطورى اون كسى كه خودروى ٥٠٠ ميليونى سوار ميشه ليترى ٥٠٠٠ تومن پول بنزين ميده ! عدالت نيست ؟
ناشناس۱۱۷۱۳۴۹۰۸:۴۳:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دو نکته اولا یکصد میلیون بشکه یا یکصد میلیون لیتر؟ دوم این چرخه معیوب افزایش قیمت بنزین و.. تاکنون چندین بار تکرار شده و نتیجه آن کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم، گرانی فزاینده، فقیرتر شدن مردم و پولدار شدن ژن خوبهاست. اینکه از جیب مردم پانصد هزار تومن برداریم (با گران شدن سایر اقلام) و بعد به عنوان صدقه پنجاه تومن را با هزار منت به برخی مردم بدهیم و بعد از مدتی بگوییم از گرفتن این پنجاه تومن هم انصراف بدهید چون شب واریز این مبلغ به حسابتان خواب نداریم یا شب عذاب است چاره کمک به مستمندان نیست.
ناشناس۱۱۷۱۳۸۵۰۸:۵۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این آب به آسیاب دشمن ریختن را به دولت روحانی تبریک میگویم.
ناشناس۱۱۷۱۴۷۷۰۹:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کار از کج سلیقگی گذشته، توی این فلاکت کی میاد 200 درصد بذاره روی سوخت اصلی کشور؟ بعد تازه ادعا هم بکنه که کلا 1 درصد تورم داره! کاش خدا یه عقل و انصافی به بعضی ها می داد.
بی طرف۱۱۷۱۵۶۸۰۹:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
.. واقعیت ماجرا این است هدف ایجاد کارت سوخت جلوگیری از قاچاق سوخت بود زمانی که سامانه کارت سوخت ایجاد شد، قیمت نفت خام 110 دلار و قیمت بنزین 700 تومان و قیمت دلار 3600 تومان بود در سالهایی که کارت سوخت حذف شده بود قیمت نفت خام 55 دلار و قیمت بنزین 1000 تومان و قیمت دلار 3600 تومان بود یعنی به نوعی اهداف سهمیه بندی سوخت و حتی بیشتر محقق شده بود با کاهش 3 برابری ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی ،بار دیگر قاچاق سوخت به الویت اصلی قاچاقچیان بازگشت که در طرح جدید با اعمال سهمیه بندی و قیمت گذازی 3 برابری برای سهمیه آزاد جلوی قاچاق گرفته شود اعتیاد مردم و اقتصاد ایران که به اندازه اتحادیه اروپا بنزین مصرف می کنند باید به گونه ای حل شود چرا باید کشوری که صنعت و اقتصاد سروسامانی ندارد ،آلوده ترین کشور به لحاظ محیط زیست و آلاینده های جوی باشد. چرا حق تنفس را از نسلهای آینده گرفته ایم
ناشناس۱۱۷۱۶۹۵۱۰:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مگر نه گفته بودید ما در بنزین خودکفا شدیم و صادر هم میکنیم پس چرا سهمیه بندی کردید؟! آخه ماهانه60لیتر بنزین را ما چیکار کنیم؟ 4روز رفت و آمد کنیم تمام میشود حالا خواستیم سفر بریم چیکار کنیم؟ بنزین آزاد لیتری3000تومان خیلی برایمان گران میشود بعلاوه اجناس هم گران میشود
علی 671۱۱۷۱۷۲۷۱۰:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دولت در روز عید مثل همیشه به خودش عیدی داد و عید مردم را به خون دل خوردن تغییر داد .و نشان دادکه این دولت نه تنها به فکر مردم نیست .تنها به فکر جیب خودشان می باشند .
ناشناس۱۱۷۱۸۶۹۱۱:۲۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دیری نخواهد گذشت افراد هدف درفشار تورمی این افزایش غیر کارشناسی له خواهند شد .
ناشناس۱۱۷۱۹۹۷۱۲:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این نوش دارو نیست این مرگ دارو هست
ناشناس۱۱۷۲۲۸۷۱۳:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
افزایش قیمت ربطی به جلوگیری از قاچاق نداره راه جلوگیری از قاچاق مسدود نمودن تمامی کارت جایگاه داران و کنترل دقیق مصرف خودروها با استفاده از سامانه های موجود ضمن اینکه یادتان باشه همان مسئولانی که گوسفند را قاچاق می کردند الان..
ناشناس۱۱۷۲۳۶۶۱۴:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقای روحانی گامی در جهت استفاده بهينه از مصرف بنزين در کشور برداشته است، لذا همه ما وظيفه‌داريم تا دولت را در تحقق اين مهم ياري نماييم تا بتواند گام‌هاي بعدي خود را در اين زمينه دقيق‌تر و با خطاي کم‌تري بردارد. من کلا با این مقدمه مخالفم..
ناشناس۱۱۷۲۳۶۷۱۴:۰۰:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شرائط زندگی و اقتصاد اگر درست بود و مردم در بدترین شرایط اقتصادی کشور قرار نداشتند از این تصمیم با بعضی پیش شرط های لازم میشد حمایت کرد نه الان با این وضعیت اسفناک که قطعا تبعات اون به نظام برمیگرده.
ناشناس۱۱۷۲۵۱۲۱۴:۴۸:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
طرح دومتان بدتر از اولی است. لطفا فقط به هیچ چیز دست نزنید تا بدتر نشود
ناشناس۱۱۷۲۵۳۷۱۴:۵۵:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
وقتی به مردم بجای رسالت راهنمایی استفاده از نقلیه عمومی را بدهند همه را به خرید پراید در ظرف چند دقیقه با روشهای ویژه دعوت میکنند وقتی بجای استفاده پول نفت و گاز در زیر ساخت های مملکت مثل مدارس کپری و چادری و جاده و دانشگاه و معیشت مردم و بیمارستان و هوای سالم، طرح های ترافیکی پولساز دامن میزنند وقتی مملکت چهار روز تعطیل میشه بجای دعوت به رسیدگی بخانواده و خود، میلیونها نفر را در جاده ها سرازیر میکنند و نتیجه آن هزاران کشته و ده ها هزار معلول میشه، انتظار طرح های ابن الوقت مثل چهار برابر کردن دلار و عوارض خروج و بنزین دور ذهن نیست کمک به اقشار آسیب پذیر که خود شما عامل بوجود آمدن آن هستید یه شعار توخالیست
نفتی۱۱۷۲۶۰۱۱۵:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقا تو رو به هر چیزی که قبول دارید یکی در مورد زنگنه روشنگری کنه!!!!
محمد۱۱۷۲۷۱۷۱۶:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
نویسنده محترم انتخاب زمان اجرای سهمیه بندی را بی سلیقگی می دانند باید گفت بیش از بی سلیقگی سوءنیت مشهودتر است .دراین چند سال علیرغم تذکرات مشفقانه کارشناسان تمام تجارب وهزینه های صورت گرفته برای سهمیه بندی را بانخوت تمام به کنار گذاشته و در این شرائط با بد ترین وجه نظام سهمیه بندی را اجرا نمودند آیا پذیرش بی سلیقگی ساده لوحانه نیست
کریم۱۱۷۲۸۵۰۱۷:۰۰:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما تنها چیزی که بلدید و.. ، اینست که بگوئید جهت بهینه سازی مصرف سوخت..
ناشناس۱۱۷۲۸۷۵۱۷:۱۵:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کارت سوخت سال 86 اجرایی شد. اقلا یه سرچی میکردی
ناشناس۱۱۷۴۹۷۴۱۲:۴۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بزرگترین بی تدبیری را مجلس هفتم انجام داد که باعث شد تا قیمت بنزین که با شیب ملایمی در حال افزایش بود با طرح تثبیت قیمتها متوقف شود..

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  4. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  6. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  8. قیمت سکه همچنان رو به صعود

  9. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  10. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  11. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

  12. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  13. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  15. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

  16. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

  17. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  18. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  19. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  20. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  21. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  22. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  23. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

  24. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

  25. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

  آخرین عناوین