نوش‌داروی دولت تدبیر

مجتبی توانگر،   3980825011 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نوش‌داروی دولت تدبیر

آقای روحانی گامی در جهت استفاده بهينه از مصرف بنزين در کشور برداشته است، لذا همه ما وظيفه‌داريم تا دولت را در تحقق اين مهم ياري نماييم تا بتواند گام‌هاي بعدي خود را در اين زمينه دقيق‌تر و با خطاي کم‌تري بردارد. بر همين اساس نکات ذيل شايسته توجه است:

۱- تاکنون همه از بي‌تحرکي دو دولت آقاي روحاني در حل مشکلات اقتصادي گلايه‌هاي سنگيني داشتند که بعضا موجب عصبانيت‌هاي اجتماعي شد. حتي اقداماتي که در دولت‌هاي گذشته نيز در مورد حامل‌هاي انرژي همچون کارت سوخت به کار گرفته‌شده بود، در اين دو دولت تعطيل و عملا اقتصاد کشور به تعطيلي کشانده شد. کارت سوخت در سال ۸۴ اجرايي شد و با جلوگيري از هدر رفت دلارهايي که از کشور به بهانه واردات بنزين خارج مي‌شد بيش از ۳۰ ميليارد دلار به خزانه کشور کمک کرد. با حضور بيژن زنگنه در وزارت نفت در سال ۹۲، بي‌هيچ دليل قانع‌کننده‌اي کارت سوخت حذف شد و مصرف بنزين با رشدي افسارگسيخته به ۱۰۰ ميليون بشکه در روز رسيد و خسارتي بالغ‌بر ۳۶ هزار ميليارد تومان به بودجه عمومي کشور وارد کرد. بازگشت روحاني از تصميم اشتباه دولتش هرچند بي‌هيچ عذرخواهي و مؤاخذه مديراني که موجب اين خسارت سنگين شدند انجام گرفت اما مغتنم است.

۲- به شهادت آماري که از مرکز آمار ايران به دست مي‌آيد، درصد قابل‌توجهي از خانواده‌هاي ايراني از داشتن خودرو محروم هستند و برخي از آن‌ها، نه‌تنها از خودرو که از داشتن موتورسيکلت نيز محروم هستند. همچنين محاسبات کارشناسي نشان مي‌دهد دهک دهم درآمدي(ثروتمندان) در استفاده از خودروي شخصي حدود ۱۱ برابر دهک اول(فقيران) از مواهب يارانه بنزين بهره‌مند مي‌شوند. بنابراين بايد طوري برنامه‌ريزي شود که به‌طور عادلانه همه لايه‌هاي درآمدي به‌طور يکسان از يارانه بنزين و ساير حامل‌هاي انرژي بهره‌مند شوند.

حال دو الگو براي تخصيص يارانه وجود داشت. يک الگو که ساده‌ترين بود و آن گران کردن بنزين و اختصاص آن به هر خودرو است که باز افراد صاحب خودرو بيشتر از اين يارانه بهره‌مند مي‌شوند. در اين الگو، دولت با گران کردن بنزين مدعي است بخشي از آن را به محرومين پرداخت مي‌کند(که نشان داده دولت روحاني در شناسايي آن‌ها خطاي فاحشي دارد) و البته بخشي ديگر از درآمد گران شدن بنزين صرف هزينه‌هاي جاري دولت دوازدهم خواهد شد.

الگوي ديگر به پرداخت يارانه بنزين به هر فرد ايراني به‌جاي هر خودرو تأکيد دارد. در اين الگو، بنزين گران نخواهد شد و به هر فرد ايراني در هرروز يک ليتر بنزين با نرخ هزار تومان تعلق مي‌گرفت. همچنين در يک ساختار کاملا شفاف، همه‌فهم و مبتني بر فناوري اطلاعات، امکان مبادله و فروش بنزين فراهم مي‌شد. البته فناوري پيچيده‌اي نيز نياز نداشت و با مخالفت شديد شخص رئيس‌جمهور و وزير نفت مواجه شد.

۳- با طرح اول که اکنون در حال اجراست با تورم مستقيم، غيرمستقيم و رواني؛ بخش بزرگي از قشر فرودست جامعه تحت فشارهاي مضاعف اقتصادي قرار مي‌گيرند که متأسفانه در ماه‌هاي آينده التهابات اجتماعي و رواني در آستانه انتخابات را دامن مي‌زند. درعين‌حال به دليل افزايش بي‌ثباتي در فضاي اقتصادي کشور، محيط کسب‌وکار را براي کارآفرينان ناپايدارتر از گذشته مي‌نمايد.

​​​​​​​۴- دولت مدعي است بخشي از درآمد حاصل از گران شدن قيمت بنزين را به دهک‌هاي پايين مي‌دهد. نگاهي به طرح دولت که کاملا عجولانه و بدون توجه به نظرات کارشناسي اجرايي شده نشان مي‌دهد روند پرداخت يارانه در اين طرح به ازاي هر نفر نزولي است و عملا خانوارهاي بيش از ۵ نفر از دريافت اين يارانه محروم شده‌اند و اين مشکلات جدي براي برخي استان‌ها و نواحي فقيرنشين کشور ايجاد خواهد کرد.

۵- دولت دلايل ديگري نيز براي افزايش قيمت بنزين اقامه مي‌کند، ازجمله جلوگيري از قاچاق سوخت، واقعي شدن قيمت حامل‌هاي انرژي و.. اما همچنان شکاف قيمت در ايران و کشورهاي همسايه مانع از تحقق آن خواهد شد. درعين‌حال اگر دولت بازهم بنزين را به بهانه قاچاق گران کند مجددا به دليل بي‌تحرکي در کنترل نرخ ارز در دو سال گذشته ممکن است مجددا قيمت ارز گران شده و اين شکاف دوباره سر باز کند. بنابراين مشکل را در جاي ديگر بايد حل کرد. واقعي شدن قيمت کالاها نيز همواره در جاده‌اي يک‌طرفه بوده است. اين سؤال همواره از دولت آقاي روحاني بوده است که چرا هيچ‌گاه طرفدار واقعي شدن نرخ دستمزدها و نيروي کار نبوده و در اين زمينه سکوت اختيار کرده‌اند.

۶- فارغ از بحث‌هاي کارشناسي و اقتصادي، زمان اجراي گراني بنزين و تقارن آن با ميلاد نبي مکرم اسلام(ص) و امام صادق(ع) به‌عنوان يکي از بزرگ‌ترين اعياد مسلمين، به نظر انتخابي همراه با کج‌سليقگي است، کما اينکه در شبکه‌هاي اجتماعي، با بازخورد بسيار منفي مخاطبان مواجه شد.

منبع: رسالت

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۷۱۳۰۷۰۸:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دارنده متمول 5 الی 6 خودرو 5 الی 6 برابر دیگران سهمیه سوخت دریافت می کند و هموست که سوار بر موج تورم صدها برابر پولی که به مابه التفاوت بنزین خواهد داد از همان قشر بدون خودرو درخواهد آورد چرا همواره تجربیات تکراری را دوباره می آزماییم ؟
ناشناس۱۱۷۱۳۲۷۰۸:۳۴:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ببينم، چرا قيمت بنزين رو بر اساس نوع خودرو تعيين نمى كنند ؟ مثلا خودروى تا ١٠٠ ميليون تومن ليترى ١٠٠٠ و بين ١٠٠ تا ٢٠٠ ميليون ١٥٠٠ و الى آخر ؟ اينطورى اون كسى كه خودروى ٥٠٠ ميليونى سوار ميشه ليترى ٥٠٠٠ تومن پول بنزين ميده ! عدالت نيست ؟
ناشناس۱۱۷۱۳۴۹۰۸:۴۳:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دو نکته اولا یکصد میلیون بشکه یا یکصد میلیون لیتر؟ دوم این چرخه معیوب افزایش قیمت بنزین و.. تاکنون چندین بار تکرار شده و نتیجه آن کاهش ارزش پول ملی، افزایش تورم، گرانی فزاینده، فقیرتر شدن مردم و پولدار شدن ژن خوبهاست. اینکه از جیب مردم پانصد هزار تومن برداریم (با گران شدن سایر اقلام) و بعد به عنوان صدقه پنجاه تومن را با هزار منت به برخی مردم بدهیم و بعد از مدتی بگوییم از گرفتن این پنجاه تومن هم انصراف بدهید چون شب واریز این مبلغ به حسابتان خواب نداریم یا شب عذاب است چاره کمک به مستمندان نیست.
ناشناس۱۱۷۱۳۸۵۰۸:۵۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این آب به آسیاب دشمن ریختن را به دولت روحانی تبریک میگویم.
ناشناس۱۱۷۱۴۷۷۰۹:۲۷:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کار از کج سلیقگی گذشته، توی این فلاکت کی میاد 200 درصد بذاره روی سوخت اصلی کشور؟ بعد تازه ادعا هم بکنه که کلا 1 درصد تورم داره! کاش خدا یه عقل و انصافی به بعضی ها می داد.
بی طرف۱۱۷۱۵۶۸۰۹:۵۶:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
.. واقعیت ماجرا این است هدف ایجاد کارت سوخت جلوگیری از قاچاق سوخت بود زمانی که سامانه کارت سوخت ایجاد شد، قیمت نفت خام 110 دلار و قیمت بنزین 700 تومان و قیمت دلار 3600 تومان بود در سالهایی که کارت سوخت حذف شده بود قیمت نفت خام 55 دلار و قیمت بنزین 1000 تومان و قیمت دلار 3600 تومان بود یعنی به نوعی اهداف سهمیه بندی سوخت و حتی بیشتر محقق شده بود با کاهش 3 برابری ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی ،بار دیگر قاچاق سوخت به الویت اصلی قاچاقچیان بازگشت که در طرح جدید با اعمال سهمیه بندی و قیمت گذازی 3 برابری برای سهمیه آزاد جلوی قاچاق گرفته شود اعتیاد مردم و اقتصاد ایران که به اندازه اتحادیه اروپا بنزین مصرف می کنند باید به گونه ای حل شود چرا باید کشوری که صنعت و اقتصاد سروسامانی ندارد ،آلوده ترین کشور به لحاظ محیط زیست و آلاینده های جوی باشد. چرا حق تنفس را از نسلهای آینده گرفته ایم
ناشناس۱۱۷۱۶۹۵۱۰:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مگر نه گفته بودید ما در بنزین خودکفا شدیم و صادر هم میکنیم پس چرا سهمیه بندی کردید؟! آخه ماهانه60لیتر بنزین را ما چیکار کنیم؟ 4روز رفت و آمد کنیم تمام میشود حالا خواستیم سفر بریم چیکار کنیم؟ بنزین آزاد لیتری3000تومان خیلی برایمان گران میشود بعلاوه اجناس هم گران میشود
علی 671۱۱۷۱۷۲۷۱۰:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دولت در روز عید مثل همیشه به خودش عیدی داد و عید مردم را به خون دل خوردن تغییر داد .و نشان دادکه این دولت نه تنها به فکر مردم نیست .تنها به فکر جیب خودشان می باشند .
ناشناس۱۱۷۱۸۶۹۱۱:۲۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
دیری نخواهد گذشت افراد هدف درفشار تورمی این افزایش غیر کارشناسی له خواهند شد .
ناشناس۱۱۷۱۹۹۷۱۲:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
این نوش دارو نیست این مرگ دارو هست
ناشناس۱۱۷۲۲۸۷۱۳:۳۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
افزایش قیمت ربطی به جلوگیری از قاچاق نداره راه جلوگیری از قاچاق مسدود نمودن تمامی کارت جایگاه داران و کنترل دقیق مصرف خودروها با استفاده از سامانه های موجود ضمن اینکه یادتان باشه همان مسئولانی که گوسفند را قاچاق می کردند الان..
ناشناس۱۱۷۲۳۶۶۱۴:۰۰:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقای روحانی گامی در جهت استفاده بهينه از مصرف بنزين در کشور برداشته است، لذا همه ما وظيفه‌داريم تا دولت را در تحقق اين مهم ياري نماييم تا بتواند گام‌هاي بعدي خود را در اين زمينه دقيق‌تر و با خطاي کم‌تري بردارد. من کلا با این مقدمه مخالفم..
ناشناس۱۱۷۲۳۶۷۱۴:۰۰:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شرائط زندگی و اقتصاد اگر درست بود و مردم در بدترین شرایط اقتصادی کشور قرار نداشتند از این تصمیم با بعضی پیش شرط های لازم میشد حمایت کرد نه الان با این وضعیت اسفناک که قطعا تبعات اون به نظام برمیگرده.
ناشناس۱۱۷۲۵۱۲۱۴:۴۸:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
طرح دومتان بدتر از اولی است. لطفا فقط به هیچ چیز دست نزنید تا بدتر نشود
ناشناس۱۱۷۲۵۳۷۱۴:۵۵:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
وقتی به مردم بجای رسالت راهنمایی استفاده از نقلیه عمومی را بدهند همه را به خرید پراید در ظرف چند دقیقه با روشهای ویژه دعوت میکنند وقتی بجای استفاده پول نفت و گاز در زیر ساخت های مملکت مثل مدارس کپری و چادری و جاده و دانشگاه و معیشت مردم و بیمارستان و هوای سالم، طرح های ترافیکی پولساز دامن میزنند وقتی مملکت چهار روز تعطیل میشه بجای دعوت به رسیدگی بخانواده و خود، میلیونها نفر را در جاده ها سرازیر میکنند و نتیجه آن هزاران کشته و ده ها هزار معلول میشه، انتظار طرح های ابن الوقت مثل چهار برابر کردن دلار و عوارض خروج و بنزین دور ذهن نیست کمک به اقشار آسیب پذیر که خود شما عامل بوجود آمدن آن هستید یه شعار توخالیست
نفتی۱۱۷۲۶۰۱۱۵:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقا تو رو به هر چیزی که قبول دارید یکی در مورد زنگنه روشنگری کنه!!!!
محمد۱۱۷۲۷۱۷۱۶:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
نویسنده محترم انتخاب زمان اجرای سهمیه بندی را بی سلیقگی می دانند باید گفت بیش از بی سلیقگی سوءنیت مشهودتر است .دراین چند سال علیرغم تذکرات مشفقانه کارشناسان تمام تجارب وهزینه های صورت گرفته برای سهمیه بندی را بانخوت تمام به کنار گذاشته و در این شرائط با بد ترین وجه نظام سهمیه بندی را اجرا نمودند آیا پذیرش بی سلیقگی ساده لوحانه نیست
کریم۱۱۷۲۸۵۰۱۷:۰۰:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما تنها چیزی که بلدید و.. ، اینست که بگوئید جهت بهینه سازی مصرف سوخت..
ناشناس۱۱۷۲۸۷۵۱۷:۱۵:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کارت سوخت سال 86 اجرایی شد. اقلا یه سرچی میکردی
ناشناس۱۱۷۴۹۷۴۱۲:۴۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۶
بزرگترین بی تدبیری را مجلس هفتم انجام داد که باعث شد تا قیمت بنزین که با شیب ملایمی در حال افزایش بود با طرح تثبیت قیمتها متوقف شود..

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 3. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 4. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 5. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 6. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 7. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 8. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 9. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 10. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 11. شرط عجیب برانکو برای ایران

 12. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 13. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 14. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 15. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 16. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 17. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 18. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 19. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 20. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 21. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 22. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 23. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 24. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

 25. تصویب افزایش سقف وام مسکن تا ۲ هفته دیگر

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 9. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 10. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 15. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 16. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 21. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 25. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 4. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 5. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 6. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 7. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. همتی: بانک مرکزی برای بازگرداندن ثبات به بازار ارز تلاش می‌کند

 10. سکه ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان شد + قیمت روز دلار و طلا در بازار

 11. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 12. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 13. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 14. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 15. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 16. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

 17. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 18. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 19. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 20. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 21. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

 22. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 23. فرار مالیاتی پزشکان و وکلا معادل نیمی از یارانه نقدی

 24. آیت الله علوی گرگانی: طرح جدید بانکداری باید به نظر رهبر انقلاب و بعضی از کارشناسان خبره در بحث اقتصاد و فقه برسد

 25. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

آخرین عناوین