روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

گروه سیاسی الف،   3980822066 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

همایش سراسری دیده‌بان شفافیت و عدالت با محوریت شفافیت و مبارزه با فساد با حضور جمعی از اساتید حوزه اقتصاد و دین در شهر مقدس قم برگزار شد. در روز نخست این همایش آیت الله استادی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت به سخنرانی پرداختند. 

روایت احمد توکلی از ۵۳ میلیارد دلاری که بر باد رفت/ عراقچی یک زیر دست بود و سیف باید محاکمه شود/ اسلام اصرار دارد که همه مردم را چشم حکومت کند

به گزارش الف، در این همایش ضمن طرح دیدگاه های نمایندگان استانی و مدیران دیده بان، محورهای ذیل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد:

- بررسی راهکارهای تقویت ، توسعه ،تعاملات وهماهنگی مطلوب فیمابین کارگروه های 19 گانه با استان ها 
- بررسی راهکارهای تقویت وتوسعه آموزش و پژوهش در دیده بان 
- بررسی راهکارهای تقویت وتوسعه دفاتر استانی 
- بررسی راهکارهای تقویت و توسعه تعاملات رسانه ای دیده بان 
- بررسی راهکارهای تقویت و توسعه تامین منابع انسانی و مالی پایدار دیده بان 

 احمد توکلی رییس دیده بان شفافیت و عدالت در این همایش که ظهر امروز در پژوهشکده علامه طباطبایی قم برگزار شد، ضمن تبریک هفته وحدت و تأکید بر لزوم مبارزه با فساد و مفسدان‌ اظهار داشت:  ما می‌خواهیم با فساد مبارزه کنیم یا مفسد؟ فرق اینها چیست؟ فساد معمولا متوجه ساختارها، قوانین، مقررات و رفتارهایی است که فساد از آن زاییده می‌شود و مفسد کسی است که از این فسادها عامدا منتفع می شود یا به دیگری نفع میرساند، اگر عامدانه نباشد، فاسدِ فعلی است اما فاسد ِ فاعلی نیست. یعنی چنین کسی متوجه نیست که دارد فساد را تقویت می کند اما فساد را موجب می شود . 

وی تصریح کرد: برخی از فسادها هم مثل رشوه و تبانی در امور دولتی، جرم است. اما برخی فسادهایی که ناشی از روش هاست و طرف علم به آن ندارد، جرم نیست، مثلا یک سیاست غلطی اتخاذ می‌کنند و ثروت از یک جیب‌های کوچکی به جیب‌های بزرگ‌ می‌رود، این از لحاظ عرفی جرم نیست، ولی این جرم یقه سفیدهاست. این جرمی است که کسانی مرتکب می شوند که افراد محترمی هستند، بسیار تر و تمیز و اتو کشیده هستند. این اصطلاح را اولین بار یک جامعه‌شناس آمریکایی در انجمن جامعه شناسان آمریکا در دهه 1939 میلادی گفت که کسانی هستند ظاهرا آبرو دارند و با قلم جرمی را مرتکب می‌شوند، به عنوان مثال، موتور سواری که کیف خانمی را زمانیکه از بانک خارج میشود، می دزد  به آن مجرم یقه آبی می گویند که قربانیان آنها دم دستشان هستند، ولی مدیر بانک که با یک وام یک هزار میلیاردی موافقت می‌کند و با هزار وام یک میلیونی مخالفت می‌کند هم جرم انجام داده است، او مجرم یقه سفید است چرا که با این کار، زمینه‌های بیکاری، افسردگی جوانان، فقر و کودکان و زنان خیابانی ایجاد کرده و جامعه را به افول برده است. اینا با قربانیانشان فاصله دارند اما چشم های تیزبین این فساد را تشخیص می دهند.

توکلی تاکید کرد:‌ پس در حکومتداری، کسی که امانتی را ضایع می‌کند، در واقع خیانت می کند. لذا فساد در جاهایی بیشتر می‌شود که این ساختارها وجود داشته باشد. فساد در جایی که ساختارهای غلط و عدم شفافیت وجود داشته باشد افزایش پیدا می‌کند. هر جا که چشم باشد افرادی که زیر چشم هستند حواسشان جمع می شود. چرا اسلام اصرار دارد که همه را چشم حکومت کند؟ چرا همه را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می کند؟ امیرالمومنین فرمود اگر همه واجبات را در یک کفه ترازو بگذارند و امر به معروف را در کفه دیگر وزن امر به معروف بیشتر است. امر به معروف و نهی از منکر  از اوجب واجبات در عرصه شفافیت و عدالت است. شفافیت است که این امکان را میدهد بزرگترین دستور الهی را اجرا کنیم.

رییس سازمان شفافیت و عدالت با تأکید بر اینکه حیف‌ومیل بیت‌المال بد بوده و نوعی فساد تلقی می‌شود، ادامه داد: تعارض منافع نیز نوعی فساد به شمار می‌آید،  کسی که در موقعیتی قرار دارد باید به نفع جامعه حرکت کند و اگر به نفع خودش عمل کند فساد صورت گرفته و باید با او مبارزه شود. لذا به این تعارض منافع می گویند و برخی معتقدند فساد کشور به دلیل همین تعارض منافع است. حالا شما مقایسه کنید با این شرایط که گفتم، فساد بیشترین ضربه را می زند یا مفسد؟ یقه سفید یا یقه آبی‌ها؟ افراد معتقد به خدا به فساد بیشتر مرتکب میشوند یا بی پروایان؟

وی افزود: رئیس‌ جمهور گفت که ما به شفافیت اعتقاد داریم و چند لایحه شفافیت و مبارزه با فساد هم تقدیم مجلس کرده‌ایم، آیا دولت در عمل نیز به شفافیت عمل کرده است؟ آیا دولت قانون 29 برنامه ششم توسعه که تأکید بر شفافیت اموال و دارایی مسئولان دارد اجرا کرده است؟ چرا این قانون اجرا نمی‌شود تا همه از رئیس‌ جمهور تا رئیس یک اداره در فلان نقطه دور افتاده کشور زیر ذره بین بروند؟ اگر لایحه تقدیم کردند کار مثبتی کردند ولی در عمل چه؟ ما مصوبات زیادی داریم که باید تمام اطلاعات دولتی را زیرنظر داشته باشد و همه چیز آشکار شود ولی چرا این اقدام را انجام نمی دهند.

رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت ادامه داد: اینکه رئیس‌ جمهور می‌گویند فساد بدتر از مفسد بوده درست است، ولی می گویم که سیاست‌های غلط هم می‌تواند فسادزا باشد، به‌عنوان‌مثال مسئله ارز که کشور را تا الان به بحران کشانده است.‌ در سیاست‌های ارزی دو راه‌حل به کار می‌رود یا ارز تزریق می‌کنند و یا متقاضی ارز را کم می‌کنند. استبدادهای رای هم می تواند فسادزا باشد. زمانی که ما ارز نداریم و در فشار هستیم و دولت 35 میلیارد دلار ارز مداخله ای انجام میدهد و مجموع ارز صادرات ما در این سال ها همیشه بیشتر از وارادت ما بوده است، این مازادها کجا رفته است و چقدر از آن در بانک مرکزی است آیا آقای رییس جمهور اینها را می گوید؟

وی به بحران‌های ارزی دی‌ ماه 96 اشاره و خاطرنشان کرد: در آبان 96 به معاون اول رئیس‌جمهور  تلفن زدم و گفتم که از مرداد ارز گران شده و ایشان گفتند که یک جلسه با هم داشته باشیم، در آن جلسه به‌علاوه بنده چند اقتصاددان لیبرال نیز حضور داشتند و بحث کنترل بازار ارز و متعادل کردن تقاضا مطرح شد، اما در دی‌ماه گفتند که هر چقدر ارز بخواهید با قیمت 4200 تومان وجود دارد، اگر هر مقدار ارز وجود داشت پس چرا بحران ارزی و دلاری در کشور به وجود آمد؟

توکلی گفت: ‌35 میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و 18 میلیارد دلار زمانی که به شرکت‌ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی دلار تخصیص داده شد به باد رفت. فساد یعنی با یک تصمیم غلط، ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان 3 برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود که موجب بیکاری و تعطیلی کارخانه ها شده است.

توکلی با انتقاد از رئیس سابق بانک مرکزی، گفت: عراقچی یک نامه به سیف می‌نویسد که ارز ما بیهوده به باد می‌رود و پس از آن سیف همان نامه را به‌علاوه نامه خودش به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌کند اما رئیس‌ جمهور می‌گوید بحران ارز نداریم، عراقچی گفته این کار غلط است اما رئیسش به آن فرمان داده است که کار غلط را انجام بدهد، عراقچی یک زیر دست بوده و اما سیف که رئیس بانک مرکزی بوده باید محاکمه شود.

وی ادامه داد: رشد نقدینگی در کشور در حال حاضر چهار برابر شده است و ما قبل از بحران ارز 11 میلیون حاشیه‌نشین داشتیم اما حالا شاید این مقدار به 15 میلیون رسیده باشد.

توکلی تاکید کرد: برخی سیاست‌های دولت فسادزاست، چراکه استبداد رأی وجود داشته و دولت می‌خواهد با دو لایحه ضد‌فساد خود را ضد‌فساد نشان دهد اما این‌طور نمی‌شود، در سال‌های 85 و 86 زمانی که احمدی‌نژاد را مجاب کردیم که کارت سوخت را اجرایی کرد ماهی 10 میلیون لیتر بنزین و تقریباً سالی 12 میلیارد دلار سود به همراه داشت.

وی با بیان اینکه بعد از برداشت کارت سوخت این 12 میلیارد از جیب ملت رفت، افزود: البته این پول‌ها گم نمی‌شود و در جیب‌های خاص می‌رود، مفسدین اژدهای هفت سر هستند و نمی‌گذارند این قوانین ضد فساد اجرا شود، چه کسانی نمی‌گذارند که قانون شفافیت اجرا شود؟

توکلی در پایان گفت: آقای روحانی حرف درستی زد، اما باید با شفافیت جلوگیری از فسادهای خود دولت شود و اگر جلوگیری از مفسد نشود راه فساد باز می‌ماند، ما در حال مجاهدت هستیم، هیچ‌ چیز مانند فساد نمی‌تواند کشور را ساقط کند، کسانی که حاضر نیستند اسلام را گوشه‌نشین ببینند باید با فساد و مفسدین مبارزه کند.

 

*** آیت الله استادی: کار بسیار عظیم خطرش هم عظیم است و اگر کسی آن را درست انجام ندهد، نباید در آن شرکت کند

 استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: افزایش اعتماد مردم درجریان برخورد با فساد و ایجاد عدالت بدست می‌آید.

آیت الله رضا استادی روز چهارشنبه درهمایش دیده‌بان شفافیت و عدالت درپژوهشکده علامه طباطبایی شهر قم،‌ بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره)‌که توانستند بیشترین اعتماد مردمی را جلب کنند، موفق‌ترین عملکرد را نیز داشتند و این نشان دهنده آن است که مردم می‌خواهند همه جا عدالت باشد و با فساد برخورد شود.

وی افزود: مبارزه با فساد و گسترش عدالت، امر به معروف و نهی از منکر عملی است و درجلب اعتماد مردمی که درنظام اسلامی امری بسیار مهم است،‌ تاثیر بسزایی دارد.

وی ادامه داد: درطول این سالها تلاش‌های بسیاری در راه مبارزه با فساد صورت گرفته و این جریان که اکنون موجب کاهش فساد نیز شده‌است،باید روز به روز تقویت شود.

آیت الله استادی با اشاره به این که مبارزه با فساد بر اساس اصول شرعی قواعد مشخصی دارد،‌ گفت:‌ در راه مبارزه با فساد باید به شاخص‌ها توجه داشت و اجازه نداد عده‌ای در این عرصه به دنبال سوءاستفاده باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی را با وجود گروه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت اداره کرد، اما به دلیل پایبندی به اصولی که برای خود ترسیم کرده بود، بیان نمود که هیچ‌کس برگردن من حقی ندارد.

وی با بیان این که هیچ جامعه‌ای بدون قاضی و قوه قضاییه نمی‌تواند کار خود را پیش برد،‌ گفت: قوه قضاییه باید عدالت را اجرا کند و همه باید به آن در رسیدن به این هدف کمک کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان کرد: هر کس خلافی انجام می‌دهد باید مطابق آن مجازات شود،‌ چرا که اگر بیش از حد آبرویش برده شود زمینه برای ظالم شدن وی فراهم می‌شود.

وی با اشاره به لزوم روشنگری در راه مبارزه با فساد افزود: نباید در اثر اشتباه ما افراد مخلص در عرصه های مختلف از کار خود کناره‌گیری کنند و در این راه نیاز است تا همه برای خدا به وظیفه خود عمل کنند و از تهمت بی‌جا بپرهیزند.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۶۸۷۰۱۶:۵۹:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
با دستگیری۱۰۰۰ تا مثل سیف هم فساد ریشه کن نمیشود باید سیستم تولید کننده مفسد اصلاح شود تا افراد کار بلد در راس امور باشند نه افراد مجیز گو و آقازاده.
ناشناس۱۱۶۶۸۷۷۱۷:۰۳:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
درود بر آقای دکتر توکلی روحانی و جهانگیری باید در مورد این 53 میلیارد دلار که برباد رفته پاسخگو باشند.
ناشناس۱۱۶۶۸۸۱۱۷:۰۵:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۲
جناب دکتر احمد توکلی درست می فرمایند درود بر ایشان.
ناشناس۱۱۶۶۸۸۵۱۷:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۲
زنگنه با حذف کارت سوخت در 5 سال گذشته باعث افزایش قاچاق سوخت و مصرف آن شد و از این بابت کشور حداقل 100 میلیارد دلار متضرر شد.
ناشناس۱۱۶۶۸۹۱۱۷:۱۱:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۲۲
اسحاق جهانگیری و سیف در قضیه حراج ارز 4200 تومانی مقصر اصلی بودند و باید محاکمه و مجازات بشوند.
ناشناس۱۱۶۶۸۹۴۱۷:۱۲:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۲
اظهارات صریح و صادقانه دکتر توکلی اثبات می کند که متاسفانه روحانی نه درست می گوید و نه درست عمل می کند.
ناشناس۱۱۶۶۸۹۸۱۷:۱۵:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۲
قوه قضاییه باید در اسرع وقت به موضوع 53 میلیارد دلار برباد رفته مذکور رسیدگی نماید و نتیجه را به اطلاع مردم برساند.
ناشناس۱۱۶۶۹۰۲۱۷:۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۲
اگر طبق دستور قرآن دست دزدان و مفسدان را قطع می کردیم چیزی به اسم فساد نداشتیم. باور کنید که بازیگر هستیم.
ناشناس۱۱۶۶۹۰۷۱۷:۲۳:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۲
53 میلیارد دلار اینجا 53 میلیارد دلار خسارت کرسنت 30 میلیارد دلار هسته ای و 100 میلیارد دلار خسارت حذف کارت سوخت و 2 میلیارد دلار هم که اوباما بعد از برجام غارت کرد مجموعا"238 میلیارد دلار متضرر شدیم که رقم بزرگی محسوب می شود.
ناشناس۱۱۶۶۹۱۱۱۷:۲۴:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۲
تدبیر و امیدی که میگفتن این بود ؟!!! متاسفم.
ناشناس۱۱۶۶۹۱۴۱۷:۲۷:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۲
با این حساب به جرئت میتوان گفت بزرگترین و بیشترین مفاسد اقتصادی در دولت روحانی صورت گرفته است.
ناشناس۱۱۶۶۹۲۲۱۷:۳۳:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
یا خدا چه فساد هایی که دولتی ها نکردند.
ناشناس۱۱۶۶۹۴۳۱۷:۵۱:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۲۲
طلا و سکه ها و دلارها به باد نرفته بلکه بین مردم پخش شده جو ندهید . از نظر شما هر چی تو جیب شما نره به باد رفته ...
ناشناس۱۱۶۷۱۴۷۲۱:۲۴:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
بین شما پخش شد به ما دلار 18 تومن رسید.
ناشناس۱۱۶۷۴۶۰۰۹:۳۶:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۳
دلارهای 4200 تومانی رو توی جیب دلالان و واردکنندگان (آقازاده ها) ریختن یعنی برباد رفته است.
ناشناس۱۱۶۶۹۴۵۱۷:۵۲:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۲
شما که اقتصاد خوندی بگو اگر اون حجم از طلا و دلار توزیع نمیشد الان قیمت دلار چند بود ؟؟
ناشناس۱۱۶۶۹۴۸۱۷:۵۳:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۲
هر وقت قیمت دلار و سکه بالا میره بانک مرکزی در تمام دنیا وظیفه داره با حراج قیمت ها رو کاهش بده
ناشناس۱۱۶۶۹۶۷۱۸:۱۲:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۲۲
از حسن و اسحاق بشدت ملولیم دکتر جان چه کنیم
ناشناس۱۱۶۶۹۷۴۱۸:۱۹:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
علاوه بر سیف معاون نظارتی وقت بانک مرکزی هم باید محاکمه شود این معاونت با وظیفه مهمی که داشته چرا نظهرت نکرده است
الف ر۱۱۶۶۹۷۶۱۸:۱۹:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۲
53میلیارد دلار !؟ پس این آیه چه میگوید فمن یعمل مثقال ذرتا شرا یره کی باید جواب بده ؟
رضا۱۱۶۶۹۸۰۱۸:۲۳:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۲
نزدیک انتخابات شد وهر روز از دیروز بهتر
ناشناس۱۱۶۷۰۳۰۱۹:۱۸:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۲
با تلاش قوه قضاییه رسول دانیال زاده جعبه سیاه مفاسد حسین فریدون دستگیر و به کشور بازگردانده شد.
ناشناس۱۱۶۷۰۶۲۱۹:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۲
روحانی بابت زدن جیب 80 میلیون ایرانی و تبدیل دلار 3 تومنی به 18 تومن تحت پیگرد قرار گیرد.
ناشناس۱۱۶۷۰۶۹۲۰:۰۱:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲۲
سیف که رئیس بانک مرکزی بوده باید محاکمه شود. محاکمه میشود؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۶۷۰۹۵۲۰:۲۳:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۲
اعلی برکت الله ! چه میکنه این روحانی !
ناشناس۱۱۶۷۱۰۱۲۰:۲۸:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۲
آقا شما هم بیکاری ها، نه؟ پولی که رفت رفت! بی خود خودت رو خسته می کنی که چی؟ برو استخر، باغبانی کن، برو مسافرت تا حوصله ات سر نره اعصابت رو هم بی خودی خراب نکنی!

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 4. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 5. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 6. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

 7. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

 8. شرط تازه برای انتقال وجه بالای یک میلیارد تومان

 9. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 10. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

 11. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

 12. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

 13. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

 14. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

 15. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

 16. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

 17. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

 18. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 8. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 11. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 12. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 13. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 14. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 15. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 16. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 17. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 18. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 19. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 20. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 21. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 22. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 23. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 24. طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیمای آمریکایی را پذیرفت

 25. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 6. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 7. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 8. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 9. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 10. رمزگشایی از حمله روحانی به شورای نگهبان!

 11. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 12. چند نکته درباره جاروجنجال ها پیرامون ردصلاحیت های اخیر

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 15. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 16. مقصر ماییم!     

 17. محمود کریمی: مجلس بعدی دیگر جای بخور بخور نیست/ مشکل ما این است که پدافند سیاسی نداریم/ زندگی مردم سخت‌تر شده

 18. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 19. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 20. «پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند

 21. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 22. واکنش خانواده سردار سلیمانی به بازداشت جوانی که به تصویر حاج قاسم اهانت کرد

 23. یکی از مهمترین پروژه‌های موشکی ایران را بشناسید + تصاویر

 24. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 25. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

آخرین عناوین