چه کسانی می‌خواهنددر راه مبارزه با فساد اخلال كنند؟

محمدكاظم انبارلويي،   3980820188 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه کسانی می‌خواهنددر راه مبارزه با فساد اخلال كنند؟

يك سؤال كليدي در ذهن مردم درباره اظهارات يك ماهه اخير رئيس‌جمهور به‌ويژه بعد از محكوميت برادر وي به جرم فساد شكل گرفته كه بي‌پاسخ مانده است، چرا مي‌خواهند اوضاع را شلوغ كنند؟!

به پوستري كه به نام مردم به هنگام ورود رئيس‌جمهور به يزد منتشر شد، توجه كنيد. اين پوستر تصوير بزرگي از رئيس‌جمهور را دارد در حالي‌كه اين جمله زيرش نوشته شده: روحاني در پايتخت اصلاحات از گازانبرهاي «كليد» مي‌گويد. زير اين پوستر نوشته شده است ستاد استقبال مردم از كاروان تدبير و اميد!!

اين پوستر نشان مي‌دهد كه انگار نه انگار روحاني، 6 سال رئيس‌جمهور اين مملكت بوده. او بايد بداند در زنگ حساب است نه انشاء!

رئيس‌جمهور اجتماع مردم يزد را يك ميتينگ انتخاباتي فرض كرده و مشغول طبّالي بگم بگم است!

او بدون اينكه بگويد كليد كجاست و گازانبر چيست؟ از تدبير ديگر سخن نمي‌گويد فقط مشغول نااميدكردن مردم است.

او در اين اجتماع مي‌گويد؛ «چرا به فساد دانه‌درشت‌ها رسيدگي نمي‌شود»!

مگر دانه‌درشت‌تر از برادر رئيس‌جمهور، برادر معاون اول رئيس‌جمهور و پسر رئيس‌جمهور اسبق هم داريم.

رئيس‌جمهور مي‌گويد: «در دوران ما يك دلار هم گم نشده است». مگر دلار گم مي‌شود؟ دلار يا حيف مي‌شود يا ميل، در هر دو صورت بايد در محكمه قضائي مورد رسيدگي قرار گيرد تا معلوم شود،چه كسي آن را حيف كرده و چه كسي آن را ميل فرموده؛ كه الان الحمدلله محاكم قضائي مشغول رسيدگي هستند.

 رئيس‌جمهور چند قلم مبلغ فرمودند؛ از جمله اينكه؛

- نهادي 947 ميليون دلار گرفته و پس نداده است.

- نهادهايي بيش از 700 ميليون دلار بدهكارند.

- دولت قبل دست روي دست گذاشته و 2 ميليارد دلار را به  حلقوم آمريكا ريخت و ...

جريان 2 ميليارد و 700 ميليون دلار را براي مردم شفاف كنيد.

رئيس‌جمهور، رئيس اجرا و قوه مجريه است يا دادستان و قاضي!؟

اگر دادستان و قاضي است بسم‌الله چرا كيفرخواست عليه مفسدين مبهم و بدون نام و نشان و شفاف نيست؟ آيا او واقعا مي‌خواهد اين جرائم و مفاسد به نتيجه برسد و مفسدين به مجازات برسند؟! آيا جاي طرح آن در يك ميتينگ انتخاباتي و سياسي است؟! يا جاي آن در محكمه است!

محكمه‌اي كه شاكي، قاضي، دادستان و متهم آن يكي باشد در كجاي تاريخ بشر به نتيجه رسيده است؟ چرا بايد رئيس‌جمهور ما طوري حرف بزند گويي ما در زمان قاجار زندگي مي‌كنيم!

رئيس‌جمهور اگر واقعا دغدغه حساب و كتاب دارد. يك نامه خطاب به ديوان محاسبات و سازمان حسابرسي بنويسد و از آنها سؤال كند. برجام چه هزينه‌اي را بر كشور تحميل كرده است؟ طي دو دهه سرمايه‌گذاري در صنعت هسته‌اي، تعهدات برجام چقدر هزينه داشته است و مسئول اين اتلاف هزينه كيست؟

رئيس‌جمهور اگر واقعا دغدغه حساب و كتاب دارد، يك نامه به وزير نفت و وزير اقتصاد و دارايي و رئيس كل بانك مركزي بنويسد و از آنها سؤال كند. تشديد تحريم‌هاي ظالمانه آمريكا در زمان صدارت ايشان با اين‌همه امتياز به آمريكا و اروپا چه زيان‌هايي را به كشور در مورد قيمت تمام شده كالاها و عدم فروش نفت و اخلال دشمن در مناسبات اقتصادي ما در دنيا تحميل كرده است؟ گفت‌وگوها نه تنها تحريم‌ها را برنداشت و آنها را متوقف نكرد بلكه برحجم و اندازه آن افزود.

گفت‌وگو و مذاكره بي‌نتيجه و بي‌حاصل با آمريكا و ننگ پذيرش گفت‌وگوهاي دو جانبه چه آسيب‌هاي  حيثيتي بر ملت ايران وارد كرده است؟ او 6 سال رئيس‌جمهور است. اكنون فصل حساب و ارائه كارنامه براساس همان وعده‌هايي است كه داده.

او مي‌گويد؛ براي مبارزه با فساد سه لايحه تهيه كرده كه دو تا از آنها را تقديم مجلس كرده است. خب، چرا پس از 6 سال؟ چرا پس از دادن حقوق‌هاي نجومي به نور چشمي‌ها در دولت و دستگاه‌هاي اجرايي؟ چرا پس از اينكه دستگاه قضائي وارد ميدان شده با مفسدين اقتصادي برخورد مي‌كند اين حرف‌ها را مي‌زند؟ و تازه لايحه مي‌دهد؟!

6 سال شما وعده بهبود اوضاع اقتصادي مي‌دهيد که محقق نشده است. علت آن‌هم اين است همه نگاه شما به كدخدا است. نقدينگي 5/2 برابر شده است اما ارزش پول ملي به يك سوم كاهش يافته است مسئول اين پديده كيست؟ اصل 126 قانون اساسي مي‌گويد؛ رئيس‌جمهور بايد پاسخگو باشد. او مسئول برنامه و  بودجه است تفريغ بودجه در 5 سال گذشته نشان مي‌دهد  شما به برنامه و بودجه‌اي كه به مجلس داده‌ايد وفادار نيستید و كمتر از 40 درصد به آن عمل مي‌كنيد و به قانون عمل نمي‌كنيد.  كاهش ارزش پول ملي و تورم افسار گسيخته يعني مصادره اموال محرومان به نفع ثروتمندان و صاحبان زر و زور. حالا كه قوه قضائيه بخشي از اين اموال غارت رفته را به بيت‌المال برگردانده نبايد مورد دلخوري رئيس‌جمهور شود.

خدا رحمت كند امام خميني (ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي او  در اوج شرارت بني‌صدر يك وقت فرمود: «قانون تو را قبول ندارد».

در ذهن مبارك ايشان براي حفظ امنيت ملي،‌ تنظيم قوا و حكمراني خوب اين نكته حكيمانه قرار داشت كه اگر برگرديم به قانون مشكلي پيش نمي‌آيد. خروج از ممشاي قانون و شلوغ كردن اوضاع و شلوغ‌بازي سياسي راه حل نيست. حالا ببينیم قانون و اختيارات قانوني در مباحث مطرح شده از سوي رئيس‌جمهور چه مي‌گويد.

در قوه مجريه يك سازمان صدها حسابرس خبره دارد كه حساب وكتاب كشور دست آنهاست. سازمان حسابرسي، حسابرس مستقل شركت‌هاي دولتي و نهادهاي حقيقي و حقوقي و حتي خصوصي است.

سازمان حسابرسي اولين نورافكن براي شفاف‌سازي حساب وكتاب دولت و شركت‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي است. طبق قانون اگر فساد و مفسده‌اي و جرمي در يك حوزه اقتصادي اتفاق بيفتد اولين صدايي كه شنيده شود آن هم با دليل و مستند، بايد از سوي بازرس قانوني و حسابرسان مستقل باشد.

چطور مي‌شود اين همه دزدي، اختلاس و رشوه و مفسده اقتصادي در كشور باشد اما سازمان حسابرسي كه مستقيم و غير مستقيم حساب و كتاب كشور در دست آن است ساكت باشد. رئيس و دو عضو  هيئت نظارت اين سازمان را هيئت وزيران تعيين مي‌كند دو نفر ديگر هيئت نظارت اين سازمان را ديوان محاسبات كشور و يك نفر بقيه را دادستان كل كشور تعيين مي‌كند چطور درباره مفاسد از سنگ صدا در مي‌آيد اما از اين سازمان حسابرسي كه زير نظر دولت است صدايي در نمي‌آيد. روحاني حقوق خوانده است حتي يك واحد حسابداري هم  پاس نكرده است چطور او از مفاسد ميلياردي كه در ميتينگ ميدان امير چخماق خبرش را داده مطلع است اما سازمان عريض وطويل دولتي او بي‌خبر است؟! اگر او خبر دارد چرا پس از 6 سال آن هم پس از محاكمه و زنداني شدن برادرش خبر از آن مي‌دهد؟

با اين همه اشكالات ورود نابهنگام و دير هنگام رئيس‌جمهور به پرونده مفاسد در كشور، نبايد از فساد گذشت. رئيس‌جمهور بايد در اولين فرصت در جلسه سران قوا آن را مطرح كند و مكانيزم‌هاي قانوني برخورد با آن را پيدا كند. چرا وي از قانون و اجراي آن در دستگاه قضا و دستگاه‌هاي مسئول زير نظر خودش هراس دارد. در ميتينگ سياسي كه نمي‌شود مفسدي را اعدام كرد يا متخلفي را مجازات نمود. نام اين حركت اخلال در وظايف دستگاه‌هاي مسئول مبارزه با فساد و محترمانه‌ترين تفسير آن هم تشويش اذهان عمومي و راه فراري براي مفسدان ريز و درشت است.

اين حرف‌ها يك رويكرد حقوقي براي برخورد با مفاسد نيست. با اين شلوغ بازي‌ها مفسده باقي مي‌ماند و مفسد فرار مي‌كند. رئيس‌جمهور نبايد در راه مبارزه با فساد اخلال كند که اين خود يك جرم است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۴۱۱۹۲۲:۲۸:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اتفاقا این شماها هستید که فکر میکنید در زمان قجر هستیم.هر کاری میخواهید میکنید و پشت قدرت مخفی میشوید.چرا از افشای فسادهای بزرگ جبهه شما شمشیر را از رو بسته است؟
امید۱۱۶۴۱۲۳۲۲:۳۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۰
بسم الله الرحمن الرحیم کسی که دستور تمام این فسادها را صادر کرده است.
ناشناس۱۱۶۴۱۵۲۲۳:۱۵:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
قبل از مقابله با فساد آقای رئیسی شفاف بیان کنند که خرج تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را از کجا آورده بودند. .
ناشناس۱۱۶۴۲۵۵۰۱:۲۵:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۱
روحاني حقوق خوانده است حتي يك واحد حسابداري هم پاس نكرده است چطور او از مفاسد ميلياردي كه در ميتينگ ميدان امير چخماق خبرش را داده مطلع است اما سازمان عريض وطويل دولتي او بي‌خبر است؟! اگر او خبر دارد چرا پس از 6 سال آن هم پس از محاكمه و زنداني شدن برادرش خبر از آن مي‌دهد؟
ناشناس۱۱۶۴۴۳۶۰۸:۵۱:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۱
مخالفان مبارزه با فساد کسی نیست جز پدران و برادران و وابستگان ژنهای برتر و آقازاده ها
محمد۱۱۶۴۵۲۱۰۹:۴۴:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۱
وقتی شهر کلانتر ندارد غورباغه هفت تیر کش میشه وقتی مجلس ما فشل است. رییس دولت به جای جوابگو بودن به مردم برای به روزگارسیاه نشوندن اونها طلب کار میشه.
مهران۱۱۶۴۵۴۶۱۰:۰۱:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۱
جواب این سوال رو شخص اقای رئیسی داد که گفت هر وقت به پرونده افراد مرتبط با قدرت و ثروت رسیدگی میشود داد و بیداد از جاهای مختلف به گوش میرسد
ناشناس۱۱۶۴۶۱۰۱۰:۴۰:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۲۱
بزرگترین و ناپاکترین اخلالگران در نظام مبارزه با فساد ، کسانی هستند که در مجلس در تصویب قانون حمایت از افشاگران فساد تعلل و بلکه خیانت می کنند. این خیانت به ملت بی جواب نخواهد ماند و روزی خواهد آمد که مردم تمام خائنین را به پای میز محاکمه بکشانند.
ناشناس۱۱۶۴۹۱۱۱۲:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۲۱
برادر روحانی به علت فساد مالی به 5 سال زندان محکوم شده در صورتی که شاید اگر یک شخص معمولی این کارها را می کرد 25 سال زندان می رفت علت ناراحتی روحانی محاکمه برادرش و مهدی جهانگیری و شبنم نعمت زاده و شفاف سازی ثروت مسئولین است امثال نعمت زاده و ... هزاران میلیارد ثروت دارند با شفاف سازی ثروت مسئولین امثال نعمت زاده بگویند از کجا آورده‌اند

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. نپذیرفتن FATF تأثیری در روابط چین با ایران نمی گذارد

   3. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   4. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   5. پناهیان: مسؤولانی که آب و نان به مردم نرسانند باید محاکمه شوند

   6. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   7. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   8. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   9. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   10. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   11. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   12. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   13. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   14. همتی: مصمم به کنترل تورم هستیم/اگر برخی اقدامات نمی‌شد، وضع امروز بدتر بود

   15. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   16. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   17. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   18. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   19. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   20. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   21. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   22. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   23. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   24. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   25. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   ابر آروان

   آخرین عناوین