استفاده از چمن خیانتی غیر قابل جبران در مدیریت شهری

گزارش بازرگانی،   3980820092 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر یک شرکت منظر ساز در گفتگو با خبرگزاری الف گفت: استفاده از چمن در مناظر شهری  علاوه بر هدر دادن پول شهروندان برای نگهداری شهر ، محیط زیست و منابع آبی کشور رانیز تهدید میکند.بهترین جایگزین برای چمن استفاده از قلوه سنگ رودخانه ای  (یا همان سنگ قلوه ای) در فضای سبز و منظر سازی خشک (زری اسکیپ) است.

مهندس امین افشار مدیر عامل شرکت مجموعه ساختمانی پروفسور  در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری الف درباره معایب استفاده از چمن در مناظر شهری گفت :متاسفانه پای ثابت ایجاد فضای سبز و منظر در شهرهای بزرگ کشور که کم کم به شهرهای کوچک نیز سرایت کرده است،استفاده از چمن می باشد.به طور کلی میتوان گفت تفکر مدیریت شهری در ایجاد فضای سبز به چمن و چمن کاری خلاصه میشود و نهایتا در بین آن چمن ها چند درخت و درختچه را هم اضافه مینمایند و به نوعی این تفکر به نهادها و ارگان های دیگر نیز سرایت نموده است.

وی افزود : در ابتدای همین تابستان به درخواست یکی از شرکتهای مرتبط با مسئله آب ، از محوطه آنها بازدیدی داشتم و جالب توجه این بود که این شرکت که خود مستقیما با بحران آب در کشور درگیر بوده هزینه های گزافی برای نگهداری فضای سبز و چمن کاری های خود کرده بود که جای تامل بسیاری دارد  و دیگر نمیتوان از سایر ارگانها و شهرداری ها انتظار بیش از این داشت .

وی ادامه داد در بسیاری از کشورها و اقلیم ها که با کم آبی مواجه هستند رویکردشان به لنداسکیپ و محوطه سازی از فضای سبز به زری اسکیپ به معنای منظر سازی خشک تغییر پیدا نموده است و حتی سایر گونه هایی که در منظر سازی هایشان استفاده میشود مقاوم به کم آبی هستند و از اینرو میتوان گفت منظر سازی خشک (زری اسکیپ ) بهترین جایگزین چمن در شهر های کشور است .

کاشت چمن برای شهر ها چه مضررات و هزینه هایی دارد؟

مهندس افشار در پاسخ به اینکه کاشت چمن برای شهرها چه مضررات و هزینه هایی دارد گفت:

اغلب بذر چمن هایی که استفاده میشود وارداتی است و این به این معنا هست در زمانی که کشور در جنگ اقتصادی به سر میبرد با ارزی که میتوان کالاهای ضروری مانند مواد غذایی ، دارو ، مواد اولیه و ماشین آلات کارخانجات را وارد نمود ، یک کالای مازاد و حتی مضر وارد کشور میشود ، از اینرو توصیه میشود در اقدامی دولت واردات چمن به کشور را ممنوع نماید .

وی افزود : هزینه های نگهداری چمن نیز بسیار بالاست و علاوه برآبیاری نیاز به هرس کردن به موقع نیز دارد که معمولا پیمانکاران شهرداری از اتباع بیگانه برای اینکار استفاده می نمایند و به بیانی دیگر نگهداری چمن هم تا حدی ارز بری دارد.

میزان مصرف آب چمن چقدر است؟

ایشان در خصوص میزان مصرف آب چمن اظهار داشتند :میزان آب مصرفی در  آبیاری چمن طبیعی به عوامل زیادی  مثل نوع اقلیم یا میزان تابش نور خورشید و غیره بستگی دارد ولی میتوان گفت حدودا  ۱۸۰۰ لیتر آب برای هر متر مربع، یک استاندارد مورد نیاز گیاه است و در بسیاری از موارد آبیاری بیش از حد میباشد و یا در فرآیند آبیاری هدر میرود و به سطح خیابانها و پیاده رو ها میریزد و حتی برخی آمارها نشان داده میزان مصرف آب برای آبیاری چمن طبیعی از ۳۵۰۰ لیتر در سال هم فراتر میرود و این یک خیانت غیر قابل جبران در مدیریت شهری است  

وی ادامه داد : کاش مضررات کاشت چمن به همین جا خلاصه میشد ، به قول پروفسور کردوانی چمن هم سرطان‌زاست و هم به گرم شدن زمین منجر می‌شود. در یکی از شهرهای آمریکا کل چمن‌های شهر را از بین بردند اما در ایران کسی به این موضوعات توجه نمی‌کند و به طور خلاصه

استفاده از چمن در مناظر شهری  علاوه بر هدر دادن پول شهروندان برای نگهداری شهر ، محیط زیست و منابع آبی کشور رانیز تهدید میکند .

 

آیا منظر سازی خشک باید جایگزین چمن شود؟

امین افشار در پاسخ به این سوال که حالا چه باید کرد و آیا با منظر سازی خشک باید فضاهای سبز را از بین بریم ؟ به خبرنگار حوزه محیط زیست ما گفت: منظرسازی خشک به معنای از بین بردن فضای سبز نیست بلکه به بیان بهتر ایجاد فضای سبز در مناطق خشک ونیمه خشک با کمترین میزان مصرف آب است ، متاسفانه برخی با شنیدن نام منظر سازی خشک (زری اسکیپ) فکر میکنند که فقط باید از گیاهانی مانند کاکتوس استفاده کرد در حالی که در گذشته این مملکت در مناطق خشک و کویری نیز از گونه های متنوع گیاهی مقاوم به خشکی استفاده میکردند و مناظر زیبایی میساختند .همچنین استفاده از قلوه سنگ رودخانه ای در منظر سازی خشک زیبایی محیط را چند برابر می کند و از هدر رفت منابع جلوگیری می کند.

وی در ادامه افزود :مدیریت شهری با استفاده از منظر سازی خشک در فضاهای سبز و مناظر شهری میتواند ضمن زیباتر ساختن مناظر شهری حداقل 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی نماید و هزینه های نگهداری خود را نزدیک به صفر کند . 

مدیر شرکت منظر ساز پروفسور در پاسخ به این سوال که برای ایجاد منظر خشک چه اقدامات فنی باید صورت گیرد گفت:

منظرسازی خشک دارای دو محور اصلی است که در باره یکی از آنها که همان انتخاب گیاهان مناسب هست کمی صحبت کردیم و باید با آزمایش و آنالیز خاک در لایه های بالا وزیرین ضمن بازدید کارشناسان از منطقه و ارائه طرح کاشت مناسب بهترین گونه های گیاهی و یهترین سیستم آبیاری را تعبیه نمود و  محور اصلی ، که موثر در کاهش مصرف آب است استفاده از زمین پوش مناسب است که جایگزین چمن بشود و یا میزان مساحت کاشت چمن را به حداقل رساند ،

افشار ادامه داد با توجه به اینکه در ایران بهترین معادن سنگ دنیا وجود دارد و بخش زیادی از این سنگها در معادن از بین میروند و یا به صورت خام صادر میشوند ، ما در دهه گذشته توانسته ایم این سنگ ها را فرآوری نموده ، ضمن جلوگیری از خام فروشی و هدر رفت منابع ملی ، مرغوب ترین زمین پوش های مورد استفاده در منظرسازی خشک در دنیا را تولید کنیم . سنگهای رودخانه ای فرآوری شده در مجموعه ما که به صورت سفید و یا طیف گسترده رنگی تولید میشوند علاوه بر ماندگاری و دوام بالا و سازشی که باشرایط مختلف جوی دارند به صورت خود تمیز شونده هستند و نیازی به نگهداری ندارند .

افشار خاطر نشان کرد : با توجه به بحران آب و سایر تهدیدات زیست محیطی کاشت چمن ، مردم تا جاییکه میتوانند پوشش چمن را به حداقل رسانده و از منظر سازی خشک استفاده کنند ، برای اینکار لازم نیست هزینه زیادی صرف کنند ، کافیست در بین درختان و درختچه های باغچه ها و حیاط منزل مسکونی خود از قلوه سنگهای رودخانه ای سفید استفاده نمایند تا مانع نفوذ رطوبت از خاک بستر به سطوح بالاتر شوند و از سویی آب باران یا آبهای سطحی را به سطح خاک عبور دهند و ضمن انعکاس نور و کمتر شدن گرمای محیط باعث کاهش تبخیر آب شوند و ضمن مصرف آب کمتر گیاهان شاداب تری نیز داشته باشند .

وی در پایان تاکید نمود : مثل همیشه کمک مردم راهگشا خواهد بود و هرجا مردم پیشقدم شدند ، مشکلات حل شد و مشکل آب نیز فقط با کمک مردم حل خواهد شد از اینرو از مردم تقاضا دارم با ما درتماس باشند و هر کمک و راهنمایی که بخواهند از آنها دریغ نخواهد شد .

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۳۳۰۵۱۴:۰۶:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
چمن سبز روحیه شاد برای انسان ها میدهد
امیرحسین معینی۱۱۶۳۳۲۲۱۴:۱۳:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۰
این حرفها جایی مطرح میشود که خواست و اراده ایی برای تصفیه فاضلاب نباشد که نیست.ایشان احتمالا مدیر شرکت تولید کننده سنگها هستند.

پربحث‌های دیروز

 1. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 2. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 3. مسئولین در ماجرای بنزین، مردم را آدم حساب نکردند

 4. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 5. چرا وزیر کشور باید پاسخگو باشد؟

 6. ادعاهای مزدک میرزایی درباره کوچ ناگهانی از ایران/آرشیوی از صدا و سیما خارج نکردم

 7. دلایل ناکارآمدی موتورهای جست‌وجوی بومی در زمان قطع اینترنت

 8. نامه توکلی به عارف: اتهام نابخشودنی برخی سیاسیون اصلاح‌طلب به نظام/ اصلاح‌طلبان برائت نجویند مهر ابطال بر شناسنامه سیاسی خود می‌نهند

 9. پنجمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس تهران

 10. انتقاد آیت‌الله نوری همدانی از طرح جدید بانکداری: طرح جدید بانکداری به ربا رسمیت می بخشد

 11. ترکان: زمان و شیوه سهمیه‌بندی بنزین مناسب نبود/ اقدام رهبری در مدیریت اوضاع کشور در حافظه‌ها بماند

 12. انگلیس در اخراج کارکنان بخش تولیدی رکورد زد

 13. جزئیات درگذشت دو دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز

 14. نامه مصباحی‌مقدم به آیت‌الله نوری همدانی: اگر طرح مجلس مسکوت بماند، بانک‌های خصوصی جشن خواهند گرفت

 15. پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره می خواهیم آرژانتین و مکزیک باشیم یا سوئد و سنگاپور!؟

 2. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 3. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 4. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 5. شوخی گریه‌دار با کودک کار

 6. رئیس جمهور افغانستان را در این تصویر پیدا کنید!

 7. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 8. انتقاد به رئیس جمهور در فضای مجازی با یک نماهنگ

 9. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 10. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 11. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. ثبت نام کنندگانی که هیج اطلاعاتی از مجلس شورای اسلامی ندارند!!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: مردم درد دارند و قدرت خریدشان یک سوم شده/روحانی و نوبخت باید پاسخگو باشند/ در مورد افزایش قیمت بنزین چرا فقط از رئیس جمهور انتقاد می‌کنید؟

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 19. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 20. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 21. کدخدایی: برخی از وزرا مخالف افزایش قیمت بنزین بودند/موضع مشاور رئیس جمهور درباره کشته شدگان اعتراضات اخیر/ زیباکلام: شرمنده مردمی هستم که با تشویق من به روحانی رای دادند

 22. 《جوکر》؛ تحریف عدالت طلبی و ترویج بی تفاوتی در برابر اسطوره سرمایه داری

 23. آیا فقط گرانی بنزین «عدالت» را بر قرار می‌کند؟!

 24. ما خاکستری‌ها منتقد حکومتیم اما دشمن حکومت و کشور خود نیستیم

 25. آیا رییس جمهور‌ها همیشه باید در حال سخنرانی باشند؟

آخرین عناوین