برنده نوبل اقتصادی و حمله دوباره به نو لیبرالیسم استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

گروه ترجمه الف،   3980819116 ۵۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

 امروزه، اعتبارِ ایمانِ نولیبرالیسم به بازارهای افسارگسیخته و بی قید و بند، به مثابه مطمئن ترین راه جهت دستیابی به رفاه و رونق اقتصادی، به شدت زیر سوال رفته است و وضعیت خوبی ندارد... ما در حال تجربه کردنِ پیامدهای این فریب‌کاری بزرگ هستیم.

استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند


به گزارش الف «جوزف استیگلیتز» اقتصاددان و از برندگان جایزه نوبل سال 2001 در مطلبی به ناکامی نولیبرالیسم در تحقق وعده های خوش بینانه خود به بشریت پرداخت و آن را مورد نقد قرارداد. استیگلیتز،  استاد دانشگاه کلمبیا است. او رئیس اسبق شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهور آمریکا و اقتصاد دان ارشد سابق بانک جهانی است. جدیدترین کتاب او : "مردم، قدرت، و منافع: سرمایه داری مترقی برای عصر نارضایتی" است.

 «  برای حدودا 40 سال، نخبگان در کشورهای ثروتمند و فقیر به نحو مشابهی وعده می دادند که سیاست های نولیبرال منجر به رشد شتابان اقتصادی می شود و مزایای آن از طبقات بالا جامعه به طبقات پایین نیز منتقل می شود. به طوری که هر فردی(از جمله فقیرترین افراد)، شاهد بهبود وضعیت خود خواهد بود. اکنون که شواهد و مدارک، حاضر و آماده هستند آیا شگفت انگیز نیست که شاهدیم اعتماد به نخبگان(مسوولان سیاسی و اقتصادی) و دموکراسی به نحو چشمگیری کاهش یافته است؟در پایان جنگ سرد، "فرانسیس فوکویاما" دانشمند شناخته شده علوم سیاسی، مقاله مشهوری را با عنوان "پایان تاریخ؟" به رشته تحریر درآورد. وی استدلال می کرد که فروپاشی کمونیسم، آخرین مانع که کلِ جهان را از لیبرال دموکراسی و اقتصاد بازار جدا می کرد، نابود کرده است. در آن زمان، بسیاری از مردم با این ادعا موافقت داشتند. در حال حاضر و در شرایطی که شاهد عقب نشینی از نظم جهانیِ قانون محور و لیبرال هستیم و حکام خودکامه و عوام فریب، کشورهایی را که بیش از نیمی از جمعیت دنیا را تشکیل می دهند رهبری می کنند، ایده فوکویاما به نظر عجیب و ساده لوحانه می رسد. با این حال، این دیدگاه موجب تقویت دکترین اقتصاد نولیبرال شد که در 40 سال گذشته به رویکرد غالب در جهان تبدیل شده است. 

امروزه، اعتبارِ ایمانِ نولیبرالیسم به بازارهای افسارگسیخته و بی قید و بند، به مثابه مطمئن ترین راه جهت دستیابی به رفاه و رونق اقتصادی، به شدت زیر سوال رفته است و وضعیت خوبی ندارد. باید هم همینطور باشد. کم رنگ شدن و زوال همزمانِ نولیبرالیسم و دموکراسی، موضوعی اتفاقی یا صرفِ یک همبستگی(ارتباط مستقیم میان دو متغیر) نیست. نولیبرالیسم به مدت 40 سال، دموکراسی را تضعیف کرده است. 

همانطور که "دنی رودریک" استاد دانشگاه هاروارد به وضوح توضیح داده و من هم در کتاب های اخیرم نظیرِ "جهانی شدن و بازبینیِ نارضایتی ها از آن" و "مردم، قدرت، و منافع" اشاره کرده ام: جهانی شدنی که نولیبرالیسم آن را تجویز کرده، افراد و تمامی جوامع را از کنترل بخش مهمی از سرنوشتشان، ناتوان ساخته است. به طور خاص، آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند: اگر یک نامزدِ پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری در کشوری با بازار نوظهور، از حمایت وال استریت محروم می شد، بانک ها پول هایشان را از بانک های آن کشور بیرون می کشیدند. در نتیجه، رای دهندگان با انتخابی دشوار رو به رو می شدند: آن ها یا باید تسلیم وال استریت می شدند و یا با یک بحران شدید مالی مواجه می شدند. به طور کلی، اینطور به نظر می رسد که وال استریت از قدرت سیاسی بیشتری در مقایسه با شهروندان یک کشور برخوردار است. 

حتی در کشورهای ثروتمند به شهروندان گفته می شد: شما نمی توانید سیاست هایی را که مطلوب می دانید دنبال کنید(خواه درخواست برای حمایت اجتماعیِ کافی، دستمزد مناسب، مالیات بندی مترقی و یا یک سیستم مالی که به خوبی سازمان یافته، باشد)زیرا کشورتان رقابت پذیری خود را از دست می دهد، شغل ها نابود می شوند، و در نتیجه شما متحمل رنج و سختی خواهید شد. 

برای حدودا 40 سال، نخبگان در کشورهای ثروتمند و فقیر به نحو مشابهی وعده می دادند که سیاست های نولیبرال منجر به رشد شتابان اقتصادی می شود و مزایای آن از طبقات بالا جامعه به طبقات پایین نیز منتقل می شود. به طوری که هر فردی(از جمله فقیرترین افراد)، شاهد بهبود وضعیت خود خواهد بود. اگرچه که برای رسیدن به این نقطه، کارگران می بایست دستمزدهای پایین تر را بپذیرند و تمامی شهروندان نیز به ناچار، کاهش چشمگیر برنامه های مهم دولتی را پذیرا شوند.  

نخبگان سیاسی ادعا می کردند که وعده های آن ها، مستند به مدل های علمیِ اقتصادی و، تحقیقاتی است که بر شواهد و مدارک عینی متکی هستند. با این حال، پس از 40 سال، شواهد حاکی از کُند شدن روند رشد اقتصادی است و ثمرات همان رشد اقتصادی کُند هم عمدتا به جیب عده ای محدود که در طبقات بالا هستند، رفته است. همزمان با اوج گیری بازارهای سهام و حاکم شدن رکود بر دستمزدها، درآمد و ثروت به جای آنکه از طبقات بالا به طبقات پایین هم برسد، به سمت طبقات بالا سرازیر شد. 

چگونه محدود سازی و کنترل دستمزدها(با هدف دستیابی یا حراست از رقابت پذیری) و برنامه های دولتی می تواند منجر به بهبود استاندارهای زندگی شود؟ شهروندان عادی اینگونه حس می کردند که انگار صورتحساب کالاها(و نه خود کالاها) به آن ها فروخته شده است و آن ها نفعی در این میان نبرده اند. آن ها حق داشتند که حس کنند فریب خورده اند. 

در حال حاضر، ما در حال تجربه کردنِ پیامدهای این فریب کاری بزرگ هستیم که خود را در قالب بی اعتمادی به: نخبگان حکومتی، علمِ اقتصادی که نولیبرالیسم بر پایه آن بنا شده، و نظام سیاسی فاسدی که تمامی این فجایع را ممکن ساخته، نشان می دهد. 

واقعیت این است که عصر نولیبرالیسم(بر خلاف اسمش) از عصر لیبرالیسم، بسیار فاصله داشت. نولیبرالیسم، ارتدوکس فکری را تحمیل کرد که نگهبانان و حامیان آن، به هیچ وجه تاب تحمل مخالفان را نداشتند. از این رو، با اقتصاددان هایی که دیدگاه های دگراندیشانه داشتند، به مثابه انسان های مرتدی رفتار می شد که باید از آن ها دوری کرد و یا در بهترین حالت، آن ها را در تعداد محدودی از نهادهای منزوی، گوشه گیر کرد. این نولیبرالیسم، شباهت بسیار کمی به "جامعه باز"ی داشت که "کارل پوپر" از آن حمایت می کرد. همانطور که "جرج سوروس" تاکید کرده است: پوپر این موضوع را مورد شناسایی قرار داد که جامعه ما، نظامی پیچیده و در حال تکامل است که در چهارچوب آن، هر چه بیشتر بیاموزیم، دانش ما رفتار نظام را بیشتر تغییر خواهد داد. 

ناشکیبایی و عدم تحمل نولیبرالیسم در هیچ جا بیشتر از اقتصاد کلان/ macroeconomicsخود را نشان نداده است. در این چهارچوب بود که مدل های رایج و غالب، احتمال وقوع بحران اقتصادی، نظیر آنچه در سال 2008 شاهد آن بودیم را کاملا رد کرده بودند. وقتی غیرممکن اتفاق می افتد، به مثابه پدیده ای بسیار نادر (نظیر وقوع سیلی که هر 500 سال یکبار اتفاق می افتد) با آن برخورد می شود(رویدادی عجیب و غریب که هیچ مدلی قادر به پیش بینی آن نبوده است). حتی همین امروز، طرفداران این قبیل نظریه ها نمی پذیرند که اعتقادشان به بازارهای خودتنظیمی/ self-regulating markets و عدم توجه آن ها به مولفه های بیرونی به مثابه پدیده هایی که وجود ندارند یا مهم نیستند، منجر به مقررات زدایی شده که نقش مهمی در وقوع بحران اقتصادی سال 2008 بازی کرده است. نظریه نولیبرالیسم همچنان به حیات خود ادامه می دهد و تلاش های گسترده ای برای منطبق ساختن آن با حقایق و واقعیت ها انجام می شود. موضوعی که به این واقعیت شهادت می دهد که ایده ها و تفکرات بد و غیرسازنده اگر قدرت یابند و مستقر شوند، اغلب مرگ آرامی را تجربه می کنند. 

اگر بحران مالی سال 2008 موفق نشد به ما بفهماند که بازارهای افسار گسیخته و بی قید و بند، کارگشا نیستند، بحران آب و هوایی موفق به انجام این کار خواهد شد: نولیبرالیسم به معنای واقعی کلمه، پایانی بر تمدن ما خواهد بود. با این حال، این موضوع نیز روشن است که انسان های عوام فریب که ما را وادار می کنند تا به علم و شکیبایی پشت کنیم، فقط کار را از این که هست بدتر خواهند کرد. 

تنها راه پیش رو، تنها راه برای نجات سیاره و تمدنمان، تولد دوباره تاریخ است. ما باید عصر روشنگری را احیا کنیم و بار دیگر به ارزش های آن مثلِ آزادی، دانش، و دموکراسی احترام بگذاریم. »

----------------------------------
 لینک مطلب اصلی:

https://www.project-syndicate.org/commentary/end-of-neoliberalism-unfettered-markets-fail-by-joseph-e-stiglitz-2019-11

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۲۸۹۹۱۱:۱۹:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
در استرالیا تحصیل رایگان است و برای کلاس آموزشی رفتن به مردم پول پرداخت میشه بهترین حقوق بازنشستگی رو داره و بعد از 60 سالگی بیمه ها از مردم حمایت می کنند و مردم در رفاه هستن . نمونه های موفق دیگه : کانادا سوییس سوئد دانمارک نروژ بلژیک هلند اتریش ایتالیا اسپانیا کره جنوبی ژاپن سنگاپور و ... هست
ناشناس۱۱۶۳۰۰۰۱۱:۵۶:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
خوب شما برو استرالیا زندگی کن .
ناشناس۱۱۶۳۰۰۷۱۱:۵۹:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
استرالیا زندگی می کنی یا قراره زندگی کنی؟
ناشناس۱۱۶۳۰۰۸۱۲:۰۰:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
وقتی امانوئل مکرون مخالفان دولتش را با اسلحه فلش بال کور می کند یعنی لیبرالیسم شکست خورده و دیکتاتوری جایگزین شده است.
ناشناس۱۱۶۳۰۱۳۱۲:۰۱:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۲۰
بنیاد نهادن تمدن بدون غارتگری همان قدر دشوار است که نگاهداری تمدن بدون برده داری! ویل دورانت کتاب تاریخ تمدن
ناشناس۱۱۶۳۰۱۵۱۲:۰۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
وجود کارتون خواب ها در امریکا و فرانسه و اسپانیا و انگلیس و غیره اثبات می کند که لیبرالیسم هم مثل سوسیالیسم شکست خورده است.
ناشناس۱۱۶۳۱۵۹۱۳:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اره نیست بقیه کشورها کارتون خواب نداره !!!
ناشناس۱۱۶۳۲۷۱۱۳:۵۳:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
بحث بقیه کشورها نیست کشورهای مثلا"پیشرفته مثل انگلیس و غیره نباید کارتن خواب داشته باشند.
ناشناس۱۱۶۳۲۷۲۱۳:۵۴:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲۰
پس بزودی سیستمهای آن کشورها سرنگون و سیستمی مانند ونزوئلا در انها مستقر میشود.
ناشناس۱۱۶۴۱۲۰۲۲:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۰
ما هم داریم-منتها چون هنوز خانواده در ایران است -دیده نمی شه
امیر۱۱۶۳۳۵۴۱۴:۳۲:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اسپانیا! این کشور داره تو بحران بدهیش غرق میشه! مردم ما از برنده نوبل اقتصاد بیشتر لیبرالیسم میشناسند! وقتی نظرات کاربران رو میخونم ، به قدرت تبلیغات در بزک کردن لیبرالیسم پی میبرم
ناشناس۱۱۶۲۹۱۴۱۱:۲۲:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اقتصاد غرب بر اساس تاریخ برده داری اداره میشود و روز به روز مردم برای زنده ماندن تا 16 ساعت بردگی میکنند و تعداد بی خانمان ها در حال افزایش بالای قرار گرفته و نارضایتی نزد مردم در حال فزونی است حال که تمام ثروت نزد 10 درصد قرار گرفته و توزیع ثروت عادلانه چرخش در رفته این وضع اینده بدی برای غرب خواهد داشت که دارد مردم را اماده پس گرفتن حکومت و حق خود خواهد کرد.
ناشناس۱۱۶۲۹۶۷۱۱:۴۴:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۲۰
مساله اینه که دموکراسی توان اصلاح داره یعنی اگر جایی دید که به بیراهه رفته میتونه با رای مردم به مسیر صحیح برگرده پس آرزوی نابودی غرب توهمی بیش نیست
ناشناس۱۱۶۳۰۶۴۱۲:۲۱:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
امیدوارم که چنین باشد ولی ان پول عظیمی که شرکت ها و ثروتمندان و در دست داشتن مدیا و راه انداختن پرو پاگاندا دروغ و به قدرت رسیدن بوده تاکنون و برای همین است که به جز این دو حزب اصلی امریکا کسی دیگر توان مالی رقابت با اینها را ندارد. تا نقطه انفجار از داخل.
ناشناس۱۱۶۳۲۴۰۱۳:۴۶:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
رای الکترال توی مهد دموکراسی می دونی چیه !!!؟ کتاب اعترافات یک جنایتکار اقتصادی که توی اینترنت هم ترجمه قانونی رایگانش موجود هست بخون شاید بهتر بفهمی چی به چیه ؟
ناشناس۱۱۶۳۶۴۶۱۶:۵۵:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
شما بخوان که نمیدانی من 30 سال انجا زندگی کردم
ناشناس۱۱۶۲۹۷۳۱۱:۴۷:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲۰
شما از طرف مردم غرب صحبت نکن حداقل حقوق اونجا 1000 دلار که به پول الان ما میشه ماهی 11 میلیون تومن !!!
ناشناس۱۱۶۳۱۳۱۱۲:۵۵:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
بله حداقل هزار دالار و ارزانترین اجاره خانه دو هزار دلاره ما مردم فقط توجه به درامد ها میکنیم ولی مخارج ها را فراموش میکنیم از قدیم گفتن اوای دوهل از دور خوش است
ناشناس۱۱۶۳۲۶۵۱۳:۵۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اجاره خونه اینجا هر سال 30% زیاد میشه به اونجا هم میرسه نگران نباش
ناشناس۱۱۶۳۲۷۵۱۳:۵۴:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۰
آواز دهل شنیدن از دور خوش است.
ناشناس۱۱۶۳۶۴۵۱۶:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
هزینه های زندگی تو غرب خیلی بالاست، کارگران به شدت باید کارکنند اون کسانی که می بینی می رن اونجا حال میکنند، افراد پولدار هستند نه امثال من و شما که اگه بریم باید زمین رو بشوریم
ناشناس۱۱۶۲۹۷۹۱۱:۴۸:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
پس میشه بفرمایید اگر اینقدر بد چرا همه اقازاده های شما در غرب هستن ؟
ناشناس۱۱۶۳۱۳۸۱۲:۵۷:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
برای انکه انها ثروتمند هستند و احتیاجی برای کار کردن مثل بقیه ندارند لطفا قیاس مع الفارغ نکنید
ناشناس۱۱۶۲۹۸۳۱۱:۴۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اقتصاد ما چطوری اداره میشه؟حداقل اونج بر مبنای کارافرینی است و نه دزدی و رانت!!
ناشناس۱۱۶۳۰۲۱۱۲:۰۳:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
تا وقتی سرمایه دار و سرمایه گذار نباشه کاری هم نیست مگر در اقتصادهای دولتی عقب افتاده که فقط پول نفت رو میخورن حقوق میدن
ناشناس۱۱۶۳۱۴۹۱۳:۰۰:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
بر منکرش لعنت نه انکه ان سرمایه دار از نیروی کار به نحوه برده استفاده کند و تمام استفاده را برای خود ببرد کاری که در غرب اکنون در حال انجام است دو چیز مختلف را نباید قاطی کرد.
ناشناس۱۱۶۲۹۲۹۱۱:۲۶:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اره همه شکست خوردن فقط ما خوبیم با پراید !
ناشناس۱۱۶۳۰۰۴۱۱:۵۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
مونتاژ پراید نتیجه مدیریت لیبرال هاست و ساخت موشک های بالستیک دور برد نتیجه مدیریت جهادی است.
ناشناس۱۱۶۴۰۶۰۲۱:۲۹:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۲۰
یه نگاهی به سوابق مدیران ادوار خودروسازان وطنی بیندازید میبینید که از طیف به قول شما غیر لیبرال هم بوده اند اما نتیجه؟
ناشناس۱۱۶۳۲۸۶۱۳:۵۹:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
پراید که نه طراحیش نه دانش فرایند تولیدش مال نیست.
ناشناس۱۱۶۲۹۴۲۱۱:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
غرب و اقتصاد سرمایه داری افراطی که همه ثروت نزد یک عده جمع شده و اکثر مردم در سختی قرار گرفتند در انتهای راه قرار گرفتند به علت انکه اکثر مردم با کار داشتن هم نمیتوانند هزینه زندگی خود را پرداخت کنند
ناشناس۱۱۶۲۹۹۳۱۱:۵۴:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اگر سرمایه گذار و سرمایه دار نباشه تا کارخانه ایجاد کند هیچ کاری برای کارگران نیست . اقتصاد دولتی در روسیه(شوروی) هم شکست خورده و الان لیبرال اداره میشه
ناشناس۱۱۶۳۱۵۸۱۳:۰۴:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اقتصاد دولتی در همه دنیا باعث فساد و شکست است اما سرمایه گذاری و و سود نباید همه درجیب سرمایه دار برود باید همه چیز به نسبت باشد
ناشناس۱۱۶۳۳۴۶۱۴:۲۶:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۰
تا وقتی از سرمایه دار و سرمایه گذار حمایت نشه دیوانه نیست که سرمایشو به خطر بندازه و کارخانه بزنه چون ممکنه شکست بخوره و پولش از بین بره !
ناشناس۱۱۶۲۹۷۸۱۱:۴۸:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۰
آخرش آنچه در قرآن کریم پیش بینی شده محقق خواهد شد. ما أُوتِيتُمْ مِنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلً
ناشناس۱۱۶۳۰۰۹۱۲:۰۰:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اینه برای چند روز پیش که همه سایتها زدن
ناشناس۱۱۶۳۰۱۴۱۲:۰۱:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲۰
حداقل حقوق در استرالیا ساعتی 16 دلار استرالیا هست به پول ما میشه 120 هزار تومن ! یعنی شما هشت ساعت در روز کار کنی بهت 900 هزار تومن میدن مقایسه کنید با حداقل حقوق ما ببنید کی شکست خورده !
ناشناس۱۱۶۳۱۶۴۱۳:۰۷:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
شما یک چیزی شنیدی ولی شنیدن کی بود مانند دیدن ان 16 دلار هم هزینه زندگی در انجا را نمی دهد خواستب برایت حساب و کتاب میکنم
ناشناس۱۱۶۳۰۵۹۱۲:۲۰:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
کره جنوبی سنگاپور ژاپن تایوان و ... با اقتصاد غربی به سرعت پیشرفت کردن نه اقتصاد کمونیستی
ناشناس۱۱۶۳۱۰۹۱۲:۴۵:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
لیبرالیسم شکست خورده و نمونه بارز آن فرانسه و انگلیس است.
ناشناس۱۱۶۳۴۵۰۱۵:۳۲:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اره لیبرالیسم در امریکا کانادا المان انگلیس سوئیس شکست خورده شما بریدین با ونزوئلا و کره شمالی !!
ناشناس۱۱۶۳۵۹۳۱۶:۲۶:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۲۰
ما شکستی در انگلیس و فرانسه نمی بینیم نه تورم ما رو دارند نه قیمت ارزشون 1/4 شده !
بانام۱۱۶۳۱۷۸۱۳:۱۳:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۰
از سخنان کسی که شاید به علت کهولت دچار زوال عقل شده باشد انتظار بیشتری نیست. اگر همین سیستم که ایشان در دوران پیری و بازنشستگی آنرا نقد می کند نبود الان به جای استیگلیتز اقتصاد دان شاید استیگلیتزی بود باید در خیابان ها می خوابید و به جای جایزه نوبل جایزه زباله جمع کردن را دریافت می کرد
ناشناس۱۱۶۳۳۱۲۱۴:۰۸:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۰
تنها کمونیستی که میتواند خوب باشد کمونیست مرده است. تعالی کمونیست جامعه سوسیالیستی است.
ناشناس۱۱۶۳۸۴۳۱۹:۱۹:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
اكثريت انسان ها موجوداتی هوشمند و حسابگر و منفعت طلب و خودخواه و سیری ناپذیر و توجیه گر هستند که بسیار پیچیده عمل می کنند. بنابراین اگر فکر کنیم وقتی یک عده ای دارای سرمایه های عظیم شده بقیه نیز از قبل آنها به نان و نوایی می رسند، بسیار اشتباه است.چون او سیری ناپذیر است و تا ته مانده شیره جان دیگران را نگیرد دست بردار نیست. بله سرمایه دارها در قرن بیستم و تا وقتی که کمونیست زنده بود، در استثمار طبقات پایین جامعه دست به عصا راه می رفت. کمونیسم خوب نبود. سرمایه داری لجام گسیخته هم سر به جهنم دارد. شرایط امروز اقتصاد جهانی به سرعت به انتهای راه خواهد رسید و قطعاً سیستم اقتصادی جدیدجایگزین خواهد شد. انشاء ا.. که هر چه هست بهتر از دیروز و امروز باشد.
ناشناس۱۱۶۳۸۸۳۱۹:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲۰
سالها از خودم می پرسیدم معنی طاغی چیه و طاغی کیه . الان خوب می فهمم که طاغیان همین کسانی هستند که نخبه !!! خطاب می شوند . همان کسانی که علیه سنت الهی که برقراری قسط در جامعه است شبانه روز در حال دسیسه چینی هستند و تمام ابزار و افراد و علوم را برای توجیه این درنده خویی خود بکار گرفته اند که لباس بره بر تن گرگ کنند.
ناشناس۱۱۶۴۰۸۶۲۱:۵۴:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۰
عجیبه که گوشها برای شنیدن ناقوس مرگ نئو لیبرالیسم سنگینه! البته مهم نیست، واقعیت میماند و رویا ها تمام میشود.
ناشناس۱۱۶۴۱۸۰۲۳:۴۱:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۰
نویسنده گشته برای ادعای خودش یک مقاله پیدا کرده در مذمت.. یکسری به خاطر نفرت از غرب باعث شده که همه چیز در غرب را محکوم کنند. نفرت باعث خبط شدن افراد می شود در نتیجه نمی توانند واقعیت ها را ببینند. دیکتاتور ها هم به خاطر نفرت سقوط کرده اند.
ناشناس۱۱۶۴۵۳۷۰۹:۵۳:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۱
اگر دولت همه کارهاجامعه را انجام بده ایدآل است وعالی ولی بودجه آن چطور تامین میشه
ناشناس۱۱۶۵۰۲۶۱۳:۱۹:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۱
هر کشوری نسخه خودش رو داره . مثلا زمانی تصور بر این بود که توسعه باید در تمام ابعاد آن در یک کشور اتفاق افتد : توسعه سیاسی, اقتصادی , فرهنگی و .. اما تجربه چین معلوم کرد که توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی ممکن است . ولی الزاما این تجربه در جاهای دیگر کار نخواهد کرد

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 2. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 3. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 4. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

 6. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 7. ظریف خطاب به عادل الجبیر: کشورهای عادی کشتارگاه هایشان را به کنسولگری مبدل نمی کنند

 8. تصویر باورنکردنی از غرق شدن خودروها در برف پیرانشهر

 9. واکنش وزارت بهداشت به آتش‌زدن کتاب‌ پزشکی توسط یک مدعی طب‌ اسلامی

 10. دادکان: کدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند!

 11. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 12. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 13. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 14. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 15. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 16. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 17. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 18. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 19. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 20. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 21. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 22. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 23. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 24. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 25. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 7. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 8. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 9. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 10. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 11. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 12. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 13. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 14. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 15. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 16. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 17. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 18. «پول‌کراسی» در انتخابات؛ نتیجه لجاجت مجلس/ مخالفان شورای نگهبان یک سوزن هم به خود بزنند

 19. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 20. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 21. واکنش خانواده سردار سلیمانی به بازداشت جوانی که به تصویر حاج قاسم اهانت کرد

 22. حرکت اول تحول در گام دوم انقلاب 

 23. احمد توکلی: روی پای خود ایستادن به معنای قطع رابطه با دنیا نیست/ روحانی فرافکنی می‌کنند

 24. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 25. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

آخرین عناوین