پیشنهاداتی برای خروج از خام‌فروشی نفت

محمدكاظم انبارلويي،   3980818185 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیشنهاداتی برای خروج از خام‌فروشی نفت

آمريكايي‌ها جنگ را از حوزه  سخت به حوزه نرم كشانده‌اند.حتي حاضر نيستند يك سنت براي جنگ نظامي هزينه كنند.

هزينه‌هاي سربار جنگ نظامي براي آنها كمرشكن است. آنها حال جنگيدن ندارند. آمريكايي‌ها دو كلمه حرف در خصومت‌ورزي با ايران اسلامي دارند؛ يك كلمه  در وادي اقتصاد و يك كلمه در وادي سياست!

اين دو كلمه دو روي سكه برخورد، براندازي و مقابله با جمهوري اسلامي است. در حوزه سياست آنها روي يك جريان وابسته، سكولار و شيفته غرب حساب باز كرده‌اند. جرياني كه از آن با واژه «ميانه‌رو» ياد مي‌كنند. آنها اميد دارند با ارتش رسانه‌اي خود در داخل و خارج روي ذهن مردم اثر بگذارند و در انتخابات‌ها شروع به چينش نيرو در مجلس و دولت براي انحراف از انقلاب اسلامي برنامه‌ريزي مي‌كنند. آنها در دو نبرد نرم 18 تير 78 و حوادث پس از انتخابات رياست جمهوري سال 88 شكست خوردند و خود را براي نبرد سومي در همين حوزه آماده مي‌كنند. در كنار اين شقاوت و فريب و نيرنگ، تحريم اقتصادي را در دستور كار قرار داده‌اند و همه نيروها و توان خود را از پنتاگون به وزارت خزانه‌داري آمريكا منتقل كرده‌اند. زيرساخت‌هاي تحريم طي 40 سال گذشته آنچنان پايه‌هاي آن را محكم كرده‌اند كه هيچ مذاكره  و توافقي قادر نيست، مفصل‌بندي آن را بشكند. كساني‌كه در وزارت خارجه در تو هم اين مقوله به سر مي‌برند كه با گفت‌وگو و مذاكره مي‌توان تحريم‌ها را برداشت حتي آنها را با يك بيانيه كاخ سفيد سست كرد نه از ديپلماسي خبر دارند و نه از شدت خصومت آمريكا با ملت ايران مطلع هستند!

دولت همان‌طور كه آمريكايي‌ها اتاق جنگ اقتصادي در وزارت خزانه‌داري خود عليه ما تشكيل داده‌اند بايد يك ستاد تمام وقت براي مقابله و تدبير در جنگ اقتصادي تشكيل دهد و با رصد اقدامات دشمن راه‌هاي برون رفت از بحران آفريني‌هاي آمريكا را پيدا كند.

رهبر معظم انقلاب در بيانيه گام دوم فرصت‌هاي پيش‌رو براي مقابله با تهديدات اقتصادي را بر شمردند و از جوانان زبده، عالم، باهوش و كارشناس و نيروي مديريتي كشور، موقعيت جغرافيايي و همسايگي با 15 كشور جهان و هزار راه نرفته در توسعه  روابط اقتصادي با همسايگان به عنوان يك فرصت ياد كرده‌اند.

اي كاش دولت بر اين اساس با تشكيل  یک ستاد، توسعه اقتصادي با همسايگان را در دستور كار قرار مي‌داد و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي حاكميتي را مأمور مي‌كرد تا رفع موانع تجارت با اين كشورها به سرعت بررسي و با روان‌سازي مناسبات فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي منفذ تنفسي براي مقابله با تحريم‌ها پديد آورند.

در شرايطي كه حلقه محاصره اقتصادي را آمريكايي‌ها هر لحظه تنگ‌تر مي‌‌كنند، حداقل هوشمندي ديپلماتيك در وزارت‌خارجه حكم مي‌كند  كه دولت اعلام كند ويزاي دو طرفه  و يك طرفه  را با كل جهان به‌ جز چند كشور متخاصم لغو مي‌‌كند تا تجار، بازرگانان و همه شهروندان عالم به‌ويژه همسايگان آزادانه به ايران سفر كنند.

طبيعي است پس از برداشتن اين گام، توسعه بازارها و بازارچه‌هاي مرزي با همسايگان و با رويكرد تشويق مبادلات به‌ويژه صادرات بايد در دستور كار دولت قرار گيرد.

گام سوم اين نگاه بايد توسعه و مدرن‌سازي ناوگان حمل و نقل شهري، بين شهري، ريلي، دريايي و هوايي با مشاركت صددرصد بخش خصوصي باشد.

اقتصاد كشور بايد به سمت صادرات به‌ويژه كالاهاي غيرنفتي برود. تشكيل نمايشگاه‌هاي دائمي و عرضه كالاهاي غيرخام ايراني در كشورهاي همسايه و ديگر بازارهاي هدف با گرايش سفارش‌پذيري توليد، سامانه خود را پيدا كند.

اتاق‌هاي بازرگاني بايد در شهرهاي مرزي در مسير اهداف صادرات،  بازرگانان و تجار را در همين مسير هدايت كنند. سالانه بيش از 4 ميليون مسافر و گردشگر به ايران سفر مي‌‌كنند. با اعمال TAXFREE اگر هر كدام از آنها 1000دلار به هنگام خروج از پيراهن و البسه گرفته تا صنايع دستي و كفش و آجيل و ... خريداري كنن، چهار ميليارد دلار ارز به كشور خواهند آورد.

دولت با درك شرايط اقليمي ايران و نقش  آن در تأمين سوخت و فرآورده‌هاي نفتي در كشورهاي همسايه با توجه به حجم بالاي قاچاق سوخت بايد بداند با تأسيس پترو پالايشگاه‌ها توسط بخش خصوصي در نزديك شهرهاي مرزي و با تضمين تهيه خوراك براي آنها مي‌تواند از خام ‌فروشي نفت فاصله بگيرد و انقلابي در ارزآوري به كشور پديد آورد.

با بررسي و ارزيابي كه صورت گرفته حتي در كشورهاي همسايه سرمايه‌گذاراني وجود دارند كه بي‌صبرانه  منتظرند دولت اجازه دهد سرمايه خود را به  داخل كشور بياورند و در ايجاد پترو پالايشگاه‌ها مشاركت كنند. آنها راه رسيدن به سود و مسير دور زدن تحريم‌ها را خيلي خوب مي‌دانند.

وزارت نفت نبايد با 100 سال سابقه توليد و تجارت نفت در جهان چشم اميدي به مشتريان خود در اروپا و برخي كشورهاي آسيايي داشته باشد. آنها در نهايت به فرمان خزانه‌داري آمريكا عمل مي‌كنند.

وزارت نفت نبايد به مذاكرات با اروپا چشم اميد داشته باشد كه فرجي در instex پديد آيد و دوباره به مشتريان اروپايي نفت بفروشد. بايد به بازاريابي‌هاي منطقه‌اي و نيز بازارهاي كشورهايي كه مي‌خواهند با ايران روابط راهبردي داشته باشند بينديشد.

وزارت نفت و نيرو نبايد بخش خصوصي را رقيب خود در تجارت انرژي ببينند. بايد دست بخش خصوصي را بگيرد در حوزه‌هايي كه نمي‌تواند وارد شود بخش خصوصي راه خود را پيدا كند و به جلو برود. مردم و مرزنشينان كشورهاي پاكستان، افغانستان، ارمنستان، شمال عراق و ... مشتري اصلي فرآورده‌هاي نفتي ايران هستند و مايل به سرمايه‌گذاري در پالايشگاه‌هاي كوچك و بزرگ مرزي مي‌باشند. دولت بايد از اين فرصت استفاده كند. اين رويكرد سرمايه‌هاي مردمي مرزنشين‌ها را جذب و نقدينگي را به سمت توليد، صادرات و ارزآوري هدايت مي‌كند.

اگر دولت يك مقدار هوشمندي اقتصادي به خرج دهد شهرکهاي انرژي و توليد برق در مرزها، شهرهاي كشاورزي و توليد محصولات كشاورزي و شهرك‌هاي درماني و توسعه توريسم درماني و ... به مثابه همان موشك‌هاي نقطه‌زن ما هستند كه هوش از سر طراحان تحريم‌هاي فلج كننده غرب را مي‌پراند.

دولت اگر در اين پروژه‌ها دقيق عمل كند حجم عظيم نقدينگي كه چون اختاپوسي به جان اقتصاد كشور افتاده را به سمت توليد هدايت خواهد كرد و از رفتن آن به سمت زمين، ملك، طلا، ارز، خودرو و ... جلوگيري خواهد كرد به شرطي كه بانك‌ها را در اين معركه درگير نكند  و بگذارد مردم با نقدينگي خود به اين سمت بروند.

دولت در حوزه نبرد اقتصادي بايد «ستاد» را ساماندهي و «صف» را رهبري كند. مردم به  عنوان سربازان جنگ اقتصادي خود از عهده  مقابله با دشمن برمي‌آيند. آنها خوب مي‌دانند با بسيج نيروهاي خود در اين نبرد نابرابر چه كنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مهدی۱۱۶۰۶۵۶۲۲:۱۶:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
آنوقت تمام این کارها را چه کسانی باید انجام دهند؟؟؟؟؟؟؟؟ همانهایی که فقط بلدند اختلاس کنند؟؟؟؟؟ یا آنانی که زمین خواری میکنند در حد لالیگا؟؟؟؟؟؟؟؟ حتما منظورتان آنانی نیست که فقط بلدند فک و فامیل و فرزندان بی کفایت و بی لیاقت و بیسواد و ..را سر کارهای کلیدی کشور بکارند و جیبشان را پر کنند؟؟؟؟؟؟ اصل ایده شما درست است، ولی با یه عده ای که سالها است فقط مشغول ریا و .. فساد و غارت و .. کشور هستند تا بیشتر ببرند و بخورند و در آنطرف.. هیچکدام این کارها انجام نخواهد شد!!!!!!! م.. . ما باید کاری کنیم کارستان و اکثر قریب به اتفاق مدیران بی لیاقت و بیسواد و ..را که حتی حاضر نیستند در مورد دارائیهای خود شفاف سازی کنند، چون میدانند که با نرخ خون مردم ایران خود و وابستگانشان از صفر ریال قبل.. به هزاران میلیارد تومان فعلی رسیده اند و..را از دست بدهند و مشاغل نان و آب دار و حیاتی و کلیدی کشور را به نجبگان بی پارتی و بی رانت بسپارند، پس از مصادره تمام اموال خود و نزدیکانشان، قلع و قمع کنیم. بعدا توسعه اقتصادی و پیشرفت اقتصادی کشور با برنامه ای چند ساله محقق خواهد شد.
ناشناس۱۱۶۰۶۷۵۲۲:۳۹:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
امیدوارم با ادامه تحریم ها همه ارکان جامعه مخصوصا مسولان کشور کمر همت ببندند و مشکلات مزمن اقتصادی کشور را با کاهش هزینه ها، بسط شفافیت و افزایش بهره وری چاره کنند. البته بخش مهمی از این هدف با انتخاب هوشمندانه مردم و مطالبه عواملی مانند شفافیت، بهروری نگاه به ظرفیت جوانان و تلاش محقق میشه. امید که ما مردم در آزمون مجلس موفق باشیم.

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 2. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 3. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 4. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 5. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

 6. نگاهی به نظرات کاربران پس از قطعی اینترنت

 7. مشاجره ازغدی با رئیس‌جمهور رسما تکذیب شد

 8. حکایت زنانی که برای اغتشاش به ایران آمدند

 9. ما و بی‌بی‌سی

 10. رحیم‌پور ازغدی: امضای بیشترین قرارداد با دشمن در۶ سال گذشته/ احتمالا در شورای انقلاب فرهنگی حضور پیدا نکنم

 11. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

 12. «آمد نیوز»حرفه‌ای با امکانات بیشتر!

 13. آغاز اتصال اینترنت به صورت محدود

 14. برپایی ‌راهپیمایی محکومیت اغتشاشات روز دوشنبه در تهران

 15. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

 16. باهنر: دروازه اول شکست، اطمینان به پیروزی در انتخابات است

 17. اتصال اینترنت ۷ دانشگاه بزرگ تهران

 18. گفت و گوی تلفنی وزیر خارجه ژاپن با ظریف

 19. خسارت دیدگان از اقدامات آشوبگران شکایت کنند

 20. حقوق معلمان در کدام کشورها بالاتر است؟

 21. ۱۷ استان در انتظار آب دریای عمان و خلیج فارس

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 18. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 19. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 20. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 21. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 22. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 23. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 24. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 25. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 5. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 6. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 7. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 8. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 9. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 10. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 11. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 12. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 13. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 14. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 15. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 16. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 17. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 18. توکلی: فساد همیشه به دلیل کار غير قانونی نیست ، استبداد راي در تصميم گيري هم فساد است/ نابرابري شديد در دارايي هاي بانكي نكبت است

 19. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 20. جلسه فوق‌العاده ستاد تنظیم‌بازار برای کنترل بازار / افزایش قیمت به بهانه گرانی بنزین ممنوع است

 21. نظر احمد توکلی درباره طرح سهمیه بندی بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 24. خانوارهای مشمول طرح حمایت معیشتی شناسایی شدند

 25. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

آخرین عناوین