دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

گروه اقتصادی الف،   3980818085 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

به گزارش فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی کشور در مراسم آئین افتتاح سومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، اظهار داشت: بحث‌هایی که این روزها مطرح می‌شود، در خصوص شرایط اقتصادی ایران است. تحریم‌ها در ایران سابقه طولانی دارد، ولی تحریمی که در سال 97 اتفاق افتاد، متمایز با دیگر تحریم‌ها بود و آمریکا تحریم یکجانبه و گسترده و فراگیری علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد و ترامپ درهایت بی‌نزاکتی به دیگر سران کشورها اعلام کرد سه ماه همکاری کنند تا رژیم ایران عوض شود، در صورتی که این اتفاق نیفتاد و ایران ثابت کرد که با اقتدار در مقابل چهار دهه تحریم‌ها ایستاده است. 

وی خاطرنشان کرد: در تحریم سال 97 تمام راه‌های انسداد و دور زدن تحریم‌ها را بسته بودند و به خیال خام خودشان می‌توانستند با این روش رژیم جمهوری اسلامی ایران را تغییر بدهند و در این راستا، اقتصاد و معیشت مردم را هدف قرار داده بودند.

دژپسند ادامه داد: راه مقابله و شکست اهداف دشمن این است که همان هدفگذاری را بتوانیم هدف بگیریم و آن را برملا کنیم.

وزیر امور اقتصادی کشور بیان داشت: برای بهبود معیشت مردم چه باید کرد؟ برای کشوری مثل ایران که به بودجه نفتی اکتفا دارد. آیا باید یارانه پرداخت کرد؟ و یا سبد کالا توزیع شود؟ این روش‌ها دیگر منسوخ شده است و باید ما به راه‌حل‌های بنیادی بیندیشیم و توزیع سبد کالا یک راه‌حل سطحی و کوتاه‌مدت است و این روش‌ها جزو روش‌هایی نیست که دشمن را به عقب برگرداند و بنابراین باید به سمت توانمندسازی پیش برویم. 

وی گفت: ما باید ماهی گرفتن را یاد بدهیم و الان یک گام جلوتر هستیم و درست کردن تور ماهی را آموزش می‌دهیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: اولین آموزش این است که فردی که به دنبال توانمندسازی می‌گردد را با داشته‌هایش آشنا کنیم و ما به جای توزیع کالا و پرداخت نقدی که همیشه نیازمند را محتاج دیگران می‌کند و چشم‌هایش به دست دیگران دوخته شده است، باید اعتماد به نفس و قدرت استفاده از داشته‌های خود را به آنها بیاموزیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای زندگی بهتر باید توانمندسازی در اولویت قرار بگیرد و به همین دلیل، نهادهای حامی باید به شکل دیگری ورود پیدا کنند و خدمات لازم را ارائه بدهند. 

دژپسند گفت: بنابراین برای توانمندسازی، دیگر نباید بنیاد برکت سبد کالایی درست کند و آن را توزیع کند، البته این سبد کالا برای مسکین‌ها و افرادی که از نظ جسمی وروحی دچار معلولیت هستند اقدام مناسبی است و برای اینکه مقوله فقر و محرومیت را ریشه‌کن کند، باید در خصوص آموزش نیازمندان سرمایه‌گذاری کند و توانمندسازی آنها را محدود به تسهیلات و منابع مالی نکند. 

وی خاطرنشان کرد: با استفاده بهینه از منابع دراختیار، بتوانیم قدرت خلاقیت افراد را زنده کنیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: استفاده بهینه از کالای مصرفی تا نهاده تولید و همینطور آموزش در زمینه‌های مختلف اشتغال، بخش‌هایی از توانمندسازی هستند. 

وی یادآور شد: باید به فردی که دنبال تولید و اشتغالزایی است،‌ مسیر را نشان دهید و منابع مالی براساس مسیری که طی کرده است به آن اختصاص یابد. 

دژپسند خاطرنشان کرد: راهی که ترامپ و امثال ترامپ را سرجایشان می‌نشاند این است که مردم و محرومین را توانمند کنید و در ابتدا زیرساخت‌های لازم باید درست شود.

وزیر امور اقتصادی کشور یادآور شد: برای اینکه زیرساخت‌ها درست شود، باید اقداماتی صورت بگیرد که یکی از آنها تشکیل شهرک‌های صنعتی است و قطعا توانمندساز کردن اهالی روستا از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری می‌کند و باعث مهاجرت بالعکس نیز می‌شود. 

وی  خاطرنشان کرد: کاری که امروز بنیاد برکت و تسهیل‌گران اقتصادی و اجتماعی انجام می‌دهد، قطعا توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. 

دژپسند با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا تحریم‌ها شکست خورد، گفت: ذره به ذره و وجب به وجب سرزمین ما می‌تواند گنج باشد و از آن در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و... استفاده کرد. 

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم از چیزی که داریم به درستی استفاده کنیم، می‌توانیم صادرکننده هم باشیم، نه اینکه فقط واردکننده باشیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: با استفاده از کشت گلخانه‌ای، مصرف آب را به یک‌دهم کاهش می‌دهیم و این یعنی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و عملکرد در هکتار را 3 تا 4 برابر می‌کنیم و تحریم‌ها موضوعیت پیدا نمی‌کند و حتی به کشور ما نیازمند می‌شود. 

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند خاطرنشان کرد: در هفت ماهه امسال 24.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و واردات کالاهای اساسی 23 درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: در این مدت 840 هزار اشتغال خالص ایجاد شده که محصول کار همین دستگاه‌ها و مردم است. 

وی خاطرنشان کرد:‌سرمایه‌گذاری در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه گذشته 20 درصد رشد داشته است و تولید ناخالص غیرنفتی نیز 4 دهم درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور گفت: هدفی که دشمنان گذاشته بودند که رژیم را تغییر دهند، برعکس شده است و همه ما با توجه به اینکه در هفته وحدت قرار داریم، با هر توانی که داریم باید برای اعتلای نظام و اقتصاد ایران تلاش کنیم، چرا که توانمندی‌های ما بالا است و هر فرد در کشور ما یک موشک قاره‌پیماست. 

دژپسند گفت: توانمندی‌های اقتصادی روزنه‌های امید دشمن را مسدود می‌کند و از سال 90 تاکنون ما فقط 2 سال رشد سرمایه‌گذاری مثبت داشته‌ایم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای رشد سرمایه‌گذاری و اقتصاد پایدار، راهی به جز سرمایه‌گذاری و تولید نداریم و سرمایه‌گذاری را نیز باید تنوع ببخشیم. 

وی خاطرنشان کرد: در بخش نفت، سهمی از اشتغال نداریم و تنها نیم درصد نفت در اشتغال سهم دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۰۰۹۰۱۳:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بفرمایید چی صادر شده ؟؟؟ گوش و مرغ و میوه و آجیل مردم که پول ندارند بخرند صادر میشن نه چیزی صنعتی یا دانش بنیان
ناشناس۱۱۶۰۱۶۰۱۴:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم نان از سفره مردم بردن و از کشور خارج کردن نه معلومات می خواهد و نه تخصص، صادرات غیر نفتی اعلام شده نتیجه کمبود از مردم است نه رشداقتصادی
علی 671۱۱۶۰۳۷۲۱۶:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تمام این صغرا و کبرا چیدن وزیر اقتصاد .. برای چندرغاز یارانه است که دولت به بعضی افراد می دهد و می خواهند به این بهانه این را بر دارند .خوب بردارید و خلاص .ببینیم مشکلات کشور حل می شود .نه شما از این همه اختلاسی که مدیرانتان می کنند جلوش را بگیرید و نکنید همه ی مشکلات حل می شود .نه چندر غازیارانه که بهانه ای است برای اینکه این مقدار را نیز بدهند به نجومی بگیرانشان و راحت شوند .وگرنه این پول آنچنانی نیست . و به چشم نمی آید .کل یارانه کشور به اندازه اختلاسی که م.ج کرده نیست .یا ح.ف اختلاس کرده .کل یارانه از اختلاس این آقایون کمتر است .
ناشناس۱۱۶۰۴۵۱۱۷:۴۸:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دروغ می گویید شرایط اقتصادی افتضاح است. شمد مدیریت بلد نیستید..
ناشناس۱۱۶۰۵۲۳۱۸:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا ..سرمایه دار احساس امنیت نمی کند مشکلی حل نمی‌شود. تا تفاوت های نگاهی به اقتصاد.. هست و مانند چین به یک تصمیم منسجم نرسند اقتصاد ایران تا صد ساله دیگر درست نخواهد شد.
ناشناس۱۱۶۰۵۸۰۲۰:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پراید ۵۵میلیون روبه بهبودیست؟
ناشناس۱۱۶۰۵۹۰۲۰:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یه بسته ماست محلی در کرمان تا شش ماه پیش: پنج تومن تا هفته قبل: شش تومن این هفته: شش و نیم سفره مردم چیز دیگه نشون میده جناب وزیر
سعید۱۱۶۰۶۳۱۲۱:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
.. گویندم که خب راست میگه شرایط اقتصادیش بهبود داشته خونه میلیاردیش شده ده میلیارد ماشین میلیونیش شده میلیاردی ولی خدایی کجای دنیا به رکود بعد تورم ٢٠٠ درصدی میگن بهبود؟!؟! سواد که ندارین حداقل حرمت مدرک..تونو نگه دارین

پربحث‌های دیروز

 1. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 2. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 3. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 4. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 6. بودجه صداوسیما نصف بودجه یک فیلم هالیوود

 7. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 8. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 9. دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی درباره تورم و بازار ارز

 11. تابلوی بلوار ناصر حجازی در غرب تهران نصب شد

 12. پروژه استعفای روحانی، از کدام اتاق فکر درآمده؟

 13. صادق خرازی: روحانی در ماجرای بنزین به شعور جامعه ریشخند زد / بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب عقده گشایی با اصل نظام بود

 14. روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

 15. حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

 16. محسن هاشمی: مترو بعد از گرانی بنزین فوق العاده شلوغ‌تر شده است

 17. یکی از بزرگترین کشتارهای حیوانات در جهان

 18. بدون تعارف با دانشمند تازه آزاد شده از زندان‌های آمریکا

 19. واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

 20. شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 4. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 13. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

  2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

  3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

  4. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

  5. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

  6. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

  7. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

  8. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

  9. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

  10. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

  11. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

  12. سکه ۴ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان شد + قیمت روز دلار و طلا در بازار

  13. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

  14. «میدون» و ندانم‌کاری‌های عرصه رسانه و تبلیغات

  15. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

  16. عوارض آزادراهی پیمایشی شد+ جزئیات

  17. چرا قیمت ارز افزایش یافته بود؟ /رکب بانک مرکزی به سفته‌بازان بازار ارز

  18. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

  19. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

  20. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

  21. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

  22. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

  23. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

  24. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

  25. رئیس کل بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیم / در تلاشند به ارزش پول ملی ضربه بزنند‌

  آخرین عناوین