دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

گروه اقتصادی الف،   3980818085 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

به گزارش فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی کشور در مراسم آئین افتتاح سومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، اظهار داشت: بحث‌هایی که این روزها مطرح می‌شود، در خصوص شرایط اقتصادی ایران است. تحریم‌ها در ایران سابقه طولانی دارد، ولی تحریمی که در سال 97 اتفاق افتاد، متمایز با دیگر تحریم‌ها بود و آمریکا تحریم یکجانبه و گسترده و فراگیری علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد و ترامپ درهایت بی‌نزاکتی به دیگر سران کشورها اعلام کرد سه ماه همکاری کنند تا رژیم ایران عوض شود، در صورتی که این اتفاق نیفتاد و ایران ثابت کرد که با اقتدار در مقابل چهار دهه تحریم‌ها ایستاده است. 

وی خاطرنشان کرد: در تحریم سال 97 تمام راه‌های انسداد و دور زدن تحریم‌ها را بسته بودند و به خیال خام خودشان می‌توانستند با این روش رژیم جمهوری اسلامی ایران را تغییر بدهند و در این راستا، اقتصاد و معیشت مردم را هدف قرار داده بودند.

دژپسند ادامه داد: راه مقابله و شکست اهداف دشمن این است که همان هدفگذاری را بتوانیم هدف بگیریم و آن را برملا کنیم.

وزیر امور اقتصادی کشور بیان داشت: برای بهبود معیشت مردم چه باید کرد؟ برای کشوری مثل ایران که به بودجه نفتی اکتفا دارد. آیا باید یارانه پرداخت کرد؟ و یا سبد کالا توزیع شود؟ این روش‌ها دیگر منسوخ شده است و باید ما به راه‌حل‌های بنیادی بیندیشیم و توزیع سبد کالا یک راه‌حل سطحی و کوتاه‌مدت است و این روش‌ها جزو روش‌هایی نیست که دشمن را به عقب برگرداند و بنابراین باید به سمت توانمندسازی پیش برویم. 

وی گفت: ما باید ماهی گرفتن را یاد بدهیم و الان یک گام جلوتر هستیم و درست کردن تور ماهی را آموزش می‌دهیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: اولین آموزش این است که فردی که به دنبال توانمندسازی می‌گردد را با داشته‌هایش آشنا کنیم و ما به جای توزیع کالا و پرداخت نقدی که همیشه نیازمند را محتاج دیگران می‌کند و چشم‌هایش به دست دیگران دوخته شده است، باید اعتماد به نفس و قدرت استفاده از داشته‌های خود را به آنها بیاموزیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای زندگی بهتر باید توانمندسازی در اولویت قرار بگیرد و به همین دلیل، نهادهای حامی باید به شکل دیگری ورود پیدا کنند و خدمات لازم را ارائه بدهند. 

دژپسند گفت: بنابراین برای توانمندسازی، دیگر نباید بنیاد برکت سبد کالایی درست کند و آن را توزیع کند، البته این سبد کالا برای مسکین‌ها و افرادی که از نظ جسمی وروحی دچار معلولیت هستند اقدام مناسبی است و برای اینکه مقوله فقر و محرومیت را ریشه‌کن کند، باید در خصوص آموزش نیازمندان سرمایه‌گذاری کند و توانمندسازی آنها را محدود به تسهیلات و منابع مالی نکند. 

وی خاطرنشان کرد: با استفاده بهینه از منابع دراختیار، بتوانیم قدرت خلاقیت افراد را زنده کنیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: استفاده بهینه از کالای مصرفی تا نهاده تولید و همینطور آموزش در زمینه‌های مختلف اشتغال، بخش‌هایی از توانمندسازی هستند. 

وی یادآور شد: باید به فردی که دنبال تولید و اشتغالزایی است،‌ مسیر را نشان دهید و منابع مالی براساس مسیری که طی کرده است به آن اختصاص یابد. 

دژپسند خاطرنشان کرد: راهی که ترامپ و امثال ترامپ را سرجایشان می‌نشاند این است که مردم و محرومین را توانمند کنید و در ابتدا زیرساخت‌های لازم باید درست شود.

وزیر امور اقتصادی کشور یادآور شد: برای اینکه زیرساخت‌ها درست شود، باید اقداماتی صورت بگیرد که یکی از آنها تشکیل شهرک‌های صنعتی است و قطعا توانمندساز کردن اهالی روستا از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری می‌کند و باعث مهاجرت بالعکس نیز می‌شود. 

وی  خاطرنشان کرد: کاری که امروز بنیاد برکت و تسهیل‌گران اقتصادی و اجتماعی انجام می‌دهد، قطعا توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. 

دژپسند با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا تحریم‌ها شکست خورد، گفت: ذره به ذره و وجب به وجب سرزمین ما می‌تواند گنج باشد و از آن در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و... استفاده کرد. 

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم از چیزی که داریم به درستی استفاده کنیم، می‌توانیم صادرکننده هم باشیم، نه اینکه فقط واردکننده باشیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: با استفاده از کشت گلخانه‌ای، مصرف آب را به یک‌دهم کاهش می‌دهیم و این یعنی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و عملکرد در هکتار را 3 تا 4 برابر می‌کنیم و تحریم‌ها موضوعیت پیدا نمی‌کند و حتی به کشور ما نیازمند می‌شود. 

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند خاطرنشان کرد: در هفت ماهه امسال 24.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و واردات کالاهای اساسی 23 درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: در این مدت 840 هزار اشتغال خالص ایجاد شده که محصول کار همین دستگاه‌ها و مردم است. 

وی خاطرنشان کرد:‌سرمایه‌گذاری در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه گذشته 20 درصد رشد داشته است و تولید ناخالص غیرنفتی نیز 4 دهم درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور گفت: هدفی که دشمنان گذاشته بودند که رژیم را تغییر دهند، برعکس شده است و همه ما با توجه به اینکه در هفته وحدت قرار داریم، با هر توانی که داریم باید برای اعتلای نظام و اقتصاد ایران تلاش کنیم، چرا که توانمندی‌های ما بالا است و هر فرد در کشور ما یک موشک قاره‌پیماست. 

دژپسند گفت: توانمندی‌های اقتصادی روزنه‌های امید دشمن را مسدود می‌کند و از سال 90 تاکنون ما فقط 2 سال رشد سرمایه‌گذاری مثبت داشته‌ایم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای رشد سرمایه‌گذاری و اقتصاد پایدار، راهی به جز سرمایه‌گذاری و تولید نداریم و سرمایه‌گذاری را نیز باید تنوع ببخشیم. 

وی خاطرنشان کرد: در بخش نفت، سهمی از اشتغال نداریم و تنها نیم درصد نفت در اشتغال سهم دارد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۰۰۹۰۱۳:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بفرمایید چی صادر شده ؟؟؟ گوش و مرغ و میوه و آجیل مردم که پول ندارند بخرند صادر میشن نه چیزی صنعتی یا دانش بنیان
ناشناس۱۱۶۰۱۶۰۱۴:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم نان از سفره مردم بردن و از کشور خارج کردن نه معلومات می خواهد و نه تخصص، صادرات غیر نفتی اعلام شده نتیجه کمبود از مردم است نه رشداقتصادی
علی 671۱۱۶۰۳۷۲۱۶:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تمام این صغرا و کبرا چیدن وزیر اقتصاد .. برای چندرغاز یارانه است که دولت به بعضی افراد می دهد و می خواهند به این بهانه این را بر دارند .خوب بردارید و خلاص .ببینیم مشکلات کشور حل می شود .نه شما از این همه اختلاسی که مدیرانتان می کنند جلوش را بگیرید و نکنید همه ی مشکلات حل می شود .نه چندر غازیارانه که بهانه ای است برای اینکه این مقدار را نیز بدهند به نجومی بگیرانشان و راحت شوند .وگرنه این پول آنچنانی نیست . و به چشم نمی آید .کل یارانه کشور به اندازه اختلاسی که م.ج کرده نیست .یا ح.ف اختلاس کرده .کل یارانه از اختلاس این آقایون کمتر است .
ناشناس۱۱۶۰۴۵۱۱۷:۴۸:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دروغ می گویید شرایط اقتصادی افتضاح است. شمد مدیریت بلد نیستید..
ناشناس۱۱۶۰۵۲۳۱۸:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا ..سرمایه دار احساس امنیت نمی کند مشکلی حل نمی‌شود. تا تفاوت های نگاهی به اقتصاد.. هست و مانند چین به یک تصمیم منسجم نرسند اقتصاد ایران تا صد ساله دیگر درست نخواهد شد.
ناشناس۱۱۶۰۵۸۰۲۰:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پراید ۵۵میلیون روبه بهبودیست؟
ناشناس۱۱۶۰۵۹۰۲۰:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یه بسته ماست محلی در کرمان تا شش ماه پیش: پنج تومن تا هفته قبل: شش تومن این هفته: شش و نیم سفره مردم چیز دیگه نشون میده جناب وزیر
سعید۱۱۶۰۶۳۱۲۱:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
.. گویندم که خب راست میگه شرایط اقتصادیش بهبود داشته خونه میلیاردیش شده ده میلیارد ماشین میلیونیش شده میلیاردی ولی خدایی کجای دنیا به رکود بعد تورم ٢٠٠ درصدی میگن بهبود؟!؟! سواد که ندارین حداقل حرمت مدرک..تونو نگه دارین

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین