دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

گروه اقتصادی الف،   3980818085 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند: شرایط اقتصادی رو به بهبود است/ امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم

به گزارش فارس، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی کشور در مراسم آئین افتتاح سومین دوره آموزش تسهیل‌گران اقتصادی اجتماعی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، اظهار داشت: بحث‌هایی که این روزها مطرح می‌شود، در خصوص شرایط اقتصادی ایران است. تحریم‌ها در ایران سابقه طولانی دارد، ولی تحریمی که در سال 97 اتفاق افتاد، متمایز با دیگر تحریم‌ها بود و آمریکا تحریم یکجانبه و گسترده و فراگیری علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد و ترامپ درهایت بی‌نزاکتی به دیگر سران کشورها اعلام کرد سه ماه همکاری کنند تا رژیم ایران عوض شود، در صورتی که این اتفاق نیفتاد و ایران ثابت کرد که با اقتدار در مقابل چهار دهه تحریم‌ها ایستاده است. 

وی خاطرنشان کرد: در تحریم سال 97 تمام راه‌های انسداد و دور زدن تحریم‌ها را بسته بودند و به خیال خام خودشان می‌توانستند با این روش رژیم جمهوری اسلامی ایران را تغییر بدهند و در این راستا، اقتصاد و معیشت مردم را هدف قرار داده بودند.

دژپسند ادامه داد: راه مقابله و شکست اهداف دشمن این است که همان هدفگذاری را بتوانیم هدف بگیریم و آن را برملا کنیم.

وزیر امور اقتصادی کشور بیان داشت: برای بهبود معیشت مردم چه باید کرد؟ برای کشوری مثل ایران که به بودجه نفتی اکتفا دارد. آیا باید یارانه پرداخت کرد؟ و یا سبد کالا توزیع شود؟ این روش‌ها دیگر منسوخ شده است و باید ما به راه‌حل‌های بنیادی بیندیشیم و توزیع سبد کالا یک راه‌حل سطحی و کوتاه‌مدت است و این روش‌ها جزو روش‌هایی نیست که دشمن را به عقب برگرداند و بنابراین باید به سمت توانمندسازی پیش برویم. 

وی گفت: ما باید ماهی گرفتن را یاد بدهیم و الان یک گام جلوتر هستیم و درست کردن تور ماهی را آموزش می‌دهیم.

دژپسند خاطرنشان کرد: اولین آموزش این است که فردی که به دنبال توانمندسازی می‌گردد را با داشته‌هایش آشنا کنیم و ما به جای توزیع کالا و پرداخت نقدی که همیشه نیازمند را محتاج دیگران می‌کند و چشم‌هایش به دست دیگران دوخته شده است، باید اعتماد به نفس و قدرت استفاده از داشته‌های خود را به آنها بیاموزیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای زندگی بهتر باید توانمندسازی در اولویت قرار بگیرد و به همین دلیل، نهادهای حامی باید به شکل دیگری ورود پیدا کنند و خدمات لازم را ارائه بدهند. 

دژپسند گفت: بنابراین برای توانمندسازی، دیگر نباید بنیاد برکت سبد کالایی درست کند و آن را توزیع کند، البته این سبد کالا برای مسکین‌ها و افرادی که از نظ جسمی وروحی دچار معلولیت هستند اقدام مناسبی است و برای اینکه مقوله فقر و محرومیت را ریشه‌کن کند، باید در خصوص آموزش نیازمندان سرمایه‌گذاری کند و توانمندسازی آنها را محدود به تسهیلات و منابع مالی نکند. 

وی خاطرنشان کرد: با استفاده بهینه از منابع دراختیار، بتوانیم قدرت خلاقیت افراد را زنده کنیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: استفاده بهینه از کالای مصرفی تا نهاده تولید و همینطور آموزش در زمینه‌های مختلف اشتغال، بخش‌هایی از توانمندسازی هستند. 

وی یادآور شد: باید به فردی که دنبال تولید و اشتغالزایی است،‌ مسیر را نشان دهید و منابع مالی براساس مسیری که طی کرده است به آن اختصاص یابد. 

دژپسند خاطرنشان کرد: راهی که ترامپ و امثال ترامپ را سرجایشان می‌نشاند این است که مردم و محرومین را توانمند کنید و در ابتدا زیرساخت‌های لازم باید درست شود.

وزیر امور اقتصادی کشور یادآور شد: برای اینکه زیرساخت‌ها درست شود، باید اقداماتی صورت بگیرد که یکی از آنها تشکیل شهرک‌های صنعتی است و قطعا توانمندساز کردن اهالی روستا از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری می‌کند و باعث مهاجرت بالعکس نیز می‌شود. 

وی  خاطرنشان کرد: کاری که امروز بنیاد برکت و تسهیل‌گران اقتصادی و اجتماعی انجام می‌دهد، قطعا توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. 

دژپسند با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا تحریم‌ها شکست خورد، گفت: ذره به ذره و وجب به وجب سرزمین ما می‌تواند گنج باشد و از آن در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و... استفاده کرد. 

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بتوانیم از چیزی که داریم به درستی استفاده کنیم، می‌توانیم صادرکننده هم باشیم، نه اینکه فقط واردکننده باشیم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: با استفاده از کشت گلخانه‌ای، مصرف آب را به یک‌دهم کاهش می‌دهیم و این یعنی در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و عملکرد در هکتار را 3 تا 4 برابر می‌کنیم و تحریم‌ها موضوعیت پیدا نمی‌کند و حتی به کشور ما نیازمند می‌شود. 

وی افزود: امروز متغیرهای کلان اقتصادی می‌گویند کشور روند رو به بهبودی را طی می‌کند، اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم و این در شرایطی است که ما تحریم هستیم و حتی نگذاشتند کمک‌های بین المللی بشردوستانه نیز در حوزه سیل‌زدگان به کشور پرداخت شود.

دژپسند خاطرنشان کرد: در هفت ماهه امسال 24.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته‌ایم و واردات کالاهای اساسی 23 درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: در این مدت 840 هزار اشتغال خالص ایجاد شده که محصول کار همین دستگاه‌ها و مردم است. 

وی خاطرنشان کرد:‌سرمایه‌گذاری در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه گذشته 20 درصد رشد داشته است و تولید ناخالص غیرنفتی نیز 4 دهم درصد رشد داشته است. 

وزیر امور اقتصادی کشور گفت: هدفی که دشمنان گذاشته بودند که رژیم را تغییر دهند، برعکس شده است و همه ما با توجه به اینکه در هفته وحدت قرار داریم، با هر توانی که داریم باید برای اعتلای نظام و اقتصاد ایران تلاش کنیم، چرا که توانمندی‌های ما بالا است و هر فرد در کشور ما یک موشک قاره‌پیماست. 

دژپسند گفت: توانمندی‌های اقتصادی روزنه‌های امید دشمن را مسدود می‌کند و از سال 90 تاکنون ما فقط 2 سال رشد سرمایه‌گذاری مثبت داشته‌ایم. 

وزیر امور اقتصادی کشور ادامه داد: برای رشد سرمایه‌گذاری و اقتصاد پایدار، راهی به جز سرمایه‌گذاری و تولید نداریم و سرمایه‌گذاری را نیز باید تنوع ببخشیم. 

وی خاطرنشان کرد: در بخش نفت، سهمی از اشتغال نداریم و تنها نیم درصد نفت در اشتغال سهم دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۰۰۹۰۱۳:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بفرمایید چی صادر شده ؟؟؟ گوش و مرغ و میوه و آجیل مردم که پول ندارند بخرند صادر میشن نه چیزی صنعتی یا دانش بنیان
ناشناس۱۱۶۰۱۶۰۱۴:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
امسال ۲۴.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم نان از سفره مردم بردن و از کشور خارج کردن نه معلومات می خواهد و نه تخصص، صادرات غیر نفتی اعلام شده نتیجه کمبود از مردم است نه رشداقتصادی
علی 671۱۱۶۰۳۷۲۱۶:۱۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تمام این صغرا و کبرا چیدن وزیر اقتصاد .. برای چندرغاز یارانه است که دولت به بعضی افراد می دهد و می خواهند به این بهانه این را بر دارند .خوب بردارید و خلاص .ببینیم مشکلات کشور حل می شود .نه شما از این همه اختلاسی که مدیرانتان می کنند جلوش را بگیرید و نکنید همه ی مشکلات حل می شود .نه چندر غازیارانه که بهانه ای است برای اینکه این مقدار را نیز بدهند به نجومی بگیرانشان و راحت شوند .وگرنه این پول آنچنانی نیست . و به چشم نمی آید .کل یارانه کشور به اندازه اختلاسی که م.ج کرده نیست .یا ح.ف اختلاس کرده .کل یارانه از اختلاس این آقایون کمتر است .
ناشناس۱۱۶۰۴۵۱۱۷:۴۸:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دروغ می گویید شرایط اقتصادی افتضاح است. شمد مدیریت بلد نیستید..
ناشناس۱۱۶۰۵۲۳۱۸:۵۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا ..سرمایه دار احساس امنیت نمی کند مشکلی حل نمی‌شود. تا تفاوت های نگاهی به اقتصاد.. هست و مانند چین به یک تصمیم منسجم نرسند اقتصاد ایران تا صد ساله دیگر درست نخواهد شد.
ناشناس۱۱۶۰۵۸۰۲۰:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پراید ۵۵میلیون روبه بهبودیست؟
ناشناس۱۱۶۰۵۹۰۲۰:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یه بسته ماست محلی در کرمان تا شش ماه پیش: پنج تومن تا هفته قبل: شش تومن این هفته: شش و نیم سفره مردم چیز دیگه نشون میده جناب وزیر
سعید۱۱۶۰۶۳۱۲۱:۳۶:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
.. گویندم که خب راست میگه شرایط اقتصادیش بهبود داشته خونه میلیاردیش شده ده میلیارد ماشین میلیونیش شده میلیاردی ولی خدایی کجای دنیا به رکود بعد تورم ٢٠٠ درصدی میگن بهبود؟!؟! سواد که ندارین حداقل حرمت مدرک..تونو نگه دارین

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 3. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 4. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 5. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 6. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 7. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 8. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. صحنه آهسته انفجار بیروت

 11. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 19. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 20. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 25. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

   2. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

   3. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

   4. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

   5. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

   6. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

   7. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

   8. جزئیاتی از تغییر طرح فروش نفتی دولت توسط مجلس به نفع مردم

   9. واکنش سردار جباری به اظهارات رئیس بنیاد مستضعفان

   10. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

   11. ریش و قیچی قیمت خودرو در دستان خودروسازها/ قیمت ماشین هر سه ماه یک‌بار تغییر می‌کند!

   12. همتی: نرخ ارز در روزهای آینده پایین‌ می‌آید

   13. امضاهای استیضاح زنگنه در حال افزایش است/ نوع مدیریت زنگنه به صورتی است که مشکلات زیادی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وجود می‌آورد

   14. جزئیات احتمالی از وعده «گشایش اقتصادی»

   15. دندان طمع دولت‌ها به درآمد نفت کنده می‌شود؟

   16. موضع‌گیری دژپسند علیه وزارت نفت/ نفتی‌ها آماده عرضه «دارا دوم» نبودند

   17. جزئیات طرح مجلس برای تغییر در شیوه سهمیه‌بندی بنزین

   18. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

   19. احمد توکلی : با این شیوه اطلاع رسانی درباره « گشایش اقتصادی »هیچ دردی از مردم دوا نمی‌شود

   20. مالیات خانه‌های خالی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی ۲ برابر می‌شود

   21. پراید به پیکان پیوست/ خداحافظی با خودروی پرحاشیه

   22. طرح سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار اعلام وصول شد

   23. همتی: بانک‌ها خانه‌های مسکونی خالی ندارند

   24. جانشین پراید به ۱۰۷میلیون تومان رسید

   25. مدرس خیابانی: خودروسازان معتقدند زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند

   آخرین عناوین