مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

گروه اقتصادی الف،   3980818055 ۸۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

قیمت بنزین در ایران لیتری هزار تومان است و برای مقایسه قیمت آن با دیگر کشورها باید برابری ریال با دلار را مدنظر قرار داد که باتوجه به نوسان قیمت ارز در بازار آزاد نرخ بنزین دائماً درحال تغییر می‌شود.

مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

صبح‌نو نوشت: حرکت‌های نادرست گذشته و عدم اصلاح آن‌ها اکنون به جایی رسیده که نه می‌شود قیمت بنزین را افزایش داد و نه مانع جذابیت قاچاق آن به کشورهای همسایه شد. طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال‌۱۳۸۹ باید قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات نفت، به لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌های مترتب (شامل حمل‌ونقل، توزیع، مالیات و عوارض قانونی) به تدریج تا پایان برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران کمتر از ۹۰‌درصد قیمت تحویل روی کشتی (فوب) درخلیج فارس نباشد.اما طی سال‌هایی که این قانون اجرا شد، در محدود دفعاتی دولت دست به اصلاح قیمت سوخت از جمله بنزین زد که بار آخر به سال‌۱۳۹۳ بازمی‌گردد و بعد از آن هیچ تغییری در قیمت سوخت ایجاد نشد و به تبع آن قیمت سوخت در ایران به ۹۰‌درصد قیمت فوب خلیج‌فارس نرسید و البته دولت و مجلس دلایل و ملاحظات خاص خود از جمله کنترل تورم و آثار روانی ناشی از افزایش قیمت سوخت و کالاها و نهایتا زندگی مردم را داشتند.

از سوی دیگر، ۱۵‌درصد یارانه‌ای که در دنیا و در حوزه انرژی پرداخت می‌شود، متعلق به ایران است. یعنی ۱۰‌درصد درآمد ناخالص داخلی را به یارانه اختصاص می‌دهیم و ۵۰‌درصد یارانه انرژی به سه دهک ثروتمند جامعه اختصاص می‌یابد، این در حالی است که کم‌تر از سه درصد هزینه این دهک‌ها، به سوخت مربوط است.اگرچه قیمت بنزین با ثابت ماندن از پنج سال پیش تا امروز، موجب افزایش یارانه دولتی به مصرف این فرآورده نفتی شده و هر کس بیشتر بنزین مصرف کند، بیشتر از یارانه پنهان دولتی آن بهره‌مند می‌شود، اما افزایش 100درصدی قیمت بنزین نیز در وهله فعلی نمی‌تواند کمکی به کاهش جذابیت قاچاق آن کند، پس اصلاح قیمتی با هدف کاهش قاچاق سوخت در حال حاضر راهکار مؤثری نخواهد بود و به افزایش قیمت تقریباً همه اجناس و بالارفتن تورم منتهی می‌شود. بهترین راهکار فعال کردن کارت‌های سوخت بود که این روش نیز هنوز به‌طور جدی پیگیری نمی‌شود. در این گزارش ضمن مقایسه قیمت بنزین در ایران با دیگر کشورها، سود قاچاق بنزین و همچنین مصرف این سوخت در کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

بیشترین سود قاچاق بنزین

قیمت بنزین در ایران لیتری هزار تومان است و برای مقایسه قیمت آن با دیگر کشورها باید برابری ریال با دلار را مدنظر قرار داد که باتوجه به نوسان قیمت ارز در بازار آزاد نرخ بنزین دائماً درحال تغییر می‌شود. اگر دلار را ۱۱‌هزار و 500‌تومان فرض کنیم، قیمت بنزین در ایران معادل ۹‌سنت می‌شود. این درحالی است که بنزین در کشورهای همسایه بیش از 4۰‌سنت تا کمتر از 1.5‌دلار قیمت دارد. بدین‌ترتیب سود حاصل از قاچاق بنزین چنین رقم می‌خورد.

این شرایط موجب شده قاچاق بنزین بیش از پیش رونق یابد و بنزینی که با یارانه دولتی توزیع می‌شود، در خارج از مرزهای کشور مصرف شده و این یارانه دولتی به جیب قاچاقچیان سرازیر شده و اختلاف فاحشی که با نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی ایجاد شده، قاچاق را رونق داده و قاچاقچیان را فربه‌تر از گذشته کرده است.

آمار غیررسمی از قاچاق روزانه حدود 30‌میلیون لیتر بنزین از ایران حکایت دارد، آماری که از سوی مراجع رسمی چون وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأیید نشده و هیچ آمار رسمی دیگری نیز برای تأیید و یا حتی رد این آمار قاچاق گسترده بنزین وجود ندارد. بدین ترتیب روزانه بیش از 300‌میلیارد تومان از جیب بیت‌المال برای مصرف در خارج از کشور به باد می‌رود.

نسبت مصرف و قیمت بنزین در کشور

در این مدت که قیمت بنزین در کشور ثابت مانده، مصرف آن 36‌درصد افزایش یافته است و از مصرف روزانه 70‌میلیون لیتر در سال‌93 به بیش از 95‌میلیون لیتر افزایش یافته است. این در شرایطی است که به‌دلیل پایین بودن قیمت بنزین، خودروسازان داخلی که باتوجه به شرایط تحریم عمده محصولات مصرفی دراختیار آنان است، انگیزه‌ای برای بهبود سازوکار سوخت در خودروهای تولیدی خود ندارند و ثمن اسراف چشمگیر روزانه سوخت، هر روز بر مشکلات آلودگی هوا اضافه می‌کنند.

مقایسه قیمت بنزین و توان مالی در کشورهای مختلف

باوجود پایین بودن قیمت بنزین‌؛ ایران دومین کشوری است که پس از ونزوئلا بنزین در آن از باقی کشورهای دیگر کمتر است، بسیاری از صاحب‌نظران نزدیک به دولت معتقدند به نسبت درآمد ایرانیان، بنزین زیاد هم ارزان نیست و از همین رو واقعی‌شدن قیمت بنزین با این که یکی از اهداف اصلی طرح تحول بوده، درحال حاضر فشار مضاعفی بر اقشار ضعیف وارد می‌کند.  

درحال حاضر محدوده غرب اروپا و آسیای جنوب شرقی به‌طور کلی بیشترین قیمت بنزین را دارد. به‌عنوان یک قانون کلی، هر چه کشورها ثروتمندتر و پیشرفته‌تر باشند قیمت بنزین نیز در آن‌ها بالاتر است، در حالی که کشورهای فقیر و کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در کل ارزان‌ترین سوخت را دارند. تنها کشوری که از این قانون پیروی نمی‌کند ایالات متحده است که قیمت سوخت در آن به نسبت ارزان است. گران‌ترین سوخت نیز متعلق به هنگ‌کنگ است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۹۹۰۱۱۱:۱۴:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بسیاری از صاحب‌نظران نزدیک به دولت معتقدند به نسبت درآمد ایرانیان، بنزین زیاد هم ارزان نیست و از همین رو واقعی‌شدن قیمت بنزین با این که یکی از اهداف اصلی طرح تحول بوده، درحال حاضر فشار مضاعفی بر اقشار ضعیف وارد می‌کند. والسلام قربان آدم چیز فهم
ناشناس۱۱۶۰۲۲۶۱۴:۴۵:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
لطفا یک مقایسه اماری از درامد سرانه کشورهای فوق را هم ارائه فرمایید
رضا۱۱۶۰۳۳۳۱۵:۵۲:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اخوی بر پایه علم اقتصاد ارتباط چندانی بین درآمد مردم و قیمت کالا و خدمات وجود ندارد قیمت ها جهانی هستند اما درامد مردم تابع کار تلاش همه آنهاست که در قالب درآمد سرانه و رشد اقتصادی جلوه گر می شود این است که میبینیم سوئیسی ها و قطری ها در ناز و نعمتند ولی هندی ها ی بسیاری در لوله فاضلاب زندگی می کنند.قیمت های عمومی هر دو مکان یکسان است اما درآمد مردم و سطح رفاه از زمین تا آسمان تفاوت دارد.پس این پاسخ نخ نمای عوامی را دیگر تکرار نکنید..
ناشناس۱۱۶۰۵۹۵۲۰:۳۸:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اتفاقا قیمت ها در هند بسیار ارزانتر از سوئیس هست، پس نخ نما نیست و کشورهای دیگر مانند ..
ناشناس۱۱۶۰۶۴۴۲۱:۵۵:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مدتها در این فضای مجازی آرزو داشتم کسی این حرف را بزند که شما زدید . هر کشوری که کار کند و زحمت بکشد نتیجه آنرا نیز می بیند . ما بیشتر از آنکه مردم را در مسیر کار و تلاش قرار دهیم آنها را سرگردان کرده ایم ...در حالیکه در همین کشورهای پیشرفته از مردم برای رونق صنعت و کسب و کار نهایت بهره را میبرند . تحریم یعنی چه ؟ ..
ناشناس۱۱۶۰۶۴۹۲۲:۰۶:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مثلا تویوتا در ایران قیمتش سه برابر کشور های جنوب خلیج فارس است
ابراهیم۱۱۵۹۹۰۲۱۱:۱۷:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
ابتدا شرایط جامعه و درآمد جامعه را باکشورهای دیگر مقایسه کنید و بعد قیمت بنزین ونفت
ناشناس۱۱۶۰۰۳۳۱۲:۴۹:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
درسته . باید شرایط جامعه و درآمد جامعه را نیز در نظر گرفت . نویسنده میگوید اگر دلار را ۱۱‌هزار و 500‌تومان فرض کنیم، قیمت بنزین در ایران معادل ۹‌سنت می‌شود. این درحالی است که بنزین در کشورهای همسایه بیش از 4۰‌سنت تا کمتر از 1.5‌دلار قیمت دارد. ظاهرا ایشان خبر ندارد که ، یک کارگر در کشورهای حاشیه خلیج فارس با حقوقی که دریافت میکند قادر است با همان قیمت چند برابر کارگر ایرانی بنزین بخرد ، بدون منت .
بهرام۱۱۵۹۹۰۳۱۱:۱۷:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
وقتی اقایان میخواهید قیمت بنزین را با سایر کشورهاوخصوصا کشورهای همسایه مقایسه کنید لطفا سایرموارد را نیز درنظر بگیرید ازجمله درامد ودیگر امتیازهای دولت
علی بابا۱۱۶۰۶۲۳۲۱:۲۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دلار را یهویی از 3000 تومان می برند به 11000 تومان که بانکهای ورشکسته را نجات بدن بعد میگن بنزین ارزونه شما لطف کن دلار را برگردون به 3000 تومان تا از کشورهای همسایه بنزین بیارن ایران بفروشن
تبریزی۱۱۵۹۹۰۴۱۱:۱۷:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
خوبه اول درآمد و ارش پول ملی رو مقایسه کنی که بدون اون همه مقایسه هات غیرمنطقیه.
محمد۱۱۵۹۹۰۵۱۱:۱۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
قیمت خودرو، حداقل دست مزد، هزینه زندگی، قیمت مسکن رو می‌بایست مقایسه کنید تا به نتیجه درستی برسیم.
ناشناس۱۱۵۹۹۰۶۱۱:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
سالهاست معلوم شده گرانی ها و تورم برای گرانی دلار بوده . دیگر گرانی بنزین نقشی در تورم ندارد. دلیل ساده اش بنزین سالهاست قیمت اش ثابت بوده اما مسکن خودرو کالا و دیگر اجناس چند برابر شده اند.
ناشناس۱۱۵۹۹۰۹۱۱:۲۰:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
افزایش قیمت بنزین باعث کاهش مصرف و این باعث کاهش آلودگی هوا می شود.
ناشناس۱۱۶۰۰۱۲۱۲:۳۳:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
در طول سالیان متمادی انجام اینکار هیچ تاثیری بر کاهش آلودگی و کمتر مصرف کردن بنزین نداشته است
ناشناس۱۱۶۰۰۵۳۱۳:۰۶:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
وقتی کارت سوخت درست شده بود فکر کنم تا ۲۰ میلیون لیتر صرفه جویی شده بود
ناشناس۱۱۶۰۰۷۵۱۳:۱۹:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
هزینه بیماری های ناشی از آلودگی به مراتب بیش از ارزانی بنزین است.
من به عدالت الف اعتقاد دارم۱۱۵۹۹۱۱۱۱:۲۱:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
"آمار غیررسمی از قاچاق روزانه حدود 30‌میلیون لیتر بنزین از ایران حکایت دارد، آماری که از سوی مراجع رسمی چون وزارت نفت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأیید نشده و هیچ آمار رسمی دیگری نیز برای تأیید و یا حتی رد این آمار قاچاق گسترده بنزین وجود ندارد. بدین ترتیب روزانه بیش از 300‌میلیارد تومان از جیب بیت‌المال برای مصرف در خارج از کشور به باد می‌رود" خودتون آمار غیر رسمی رو مطرح میکنین بعد با اون نتیجه 300 میلیاردی میگیرید ؟ در ضمن 30 میلیون روزانه یعنی یک سوم مصرف کل ،خنده دار نیست؟ این 30 میلیون ترابری نمیشه؟ اگه این حجمه ،قابل پیگیری نیست؟ .. بعد دور تسلسل گرونی بنزین کجا تموم میشه؟ وقتی همیشه باید منتظر گرونی دلار باشیم دلار گرون =بنزین گرون چرا بنزین یا هر کالای دیگه ای توو این کشور با حداقل دستمزد سنجیده نمیشه؟
ناشناس۱۱۵۹۹۱۲۱۱:۲۱:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نسبت پول ما وانها را مقایسه کن
ناشناس۱۱۵۹۹۱۷۱۱:۲۷:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بایست با افزایش قیمت بنزین مبلغ یارانه ها افزایش یابد
ناشناس۱۱۶۰۴۰۸۱۶:۴۴:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اونوقت تکلیف من که نه یارانه میگیرم نه ماشین دارم باید پول اسنپ تپسی بدم با حقوق کارمندی چیه؟ کاش یک ذره عقل داشتند بعضی ها
بهروز۱۱۵۹۹۱۹۱۱:۲۹:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اگر روزی دلار شد 40 هزار تومن چه ؟ باید گفت که بنزین در کشورهای دیگر دودلار است و در ایران مفت است ؟؟؟ آیا کشورهای دیگر کف حقوق کارگر سالی 40 هزار دلار نیست ؟؟ آیا با همین درآمد زندگی معمولی ندارند؟؟ آیا ماشین های رویایی ما آنجا هشت هزار دلار نیست؟؟آیا آنها دارای منابع خدادای نفت هستن ؟؟آیا این منابع خدادای که ما داریم باید گرانتر از خارج به دست ما برسد ؟؟آیا راحت ترین راه سامان دادن یارانه سوخت گران کردن بنزین است ؟؟اصولا کار دولتها و نمایندگان مجلس چیست ؟؟ چون دم دستی ترین کار گران کردن فرت فرت اجناس و کالا برای کسری بودجه است
رضا۱۱۶۰۳۴۲۱۵:۵۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اخوی هر وقت شما هم مثل فلان کشور پیشرفته سالی 2000 میلیارد دلار کالای صنعتی و تکنولوژیک که حاصل تلاش و فکر مردمتان باشد صادر کردید می توانید انتظار حقوق سالی 40000 دلار را داشته باشید وگرنه مردم تنبل ،بیکاره و پرتوقعی که روزی یک ساعت کار مفید هم ندارند و نرخ مشارکت اقتصادی آنها هم به جای 60 درصد اروپا 25 درصد است باید در فکر نمردن از گرسنگی باشند نه خودرو داشتن و خودرو راندن
ناشناس۱۱۶۰۵۸۵۲۰:۲۳:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
در عوض پیر .. های سیاستمدار 24 ساعته در حال انجام خدمت به ملت هستند. هر وقت استخدام و کار کردن مثل خارج بدون پارتی شد حق دارید این حرف رو بزنید.
صباحی۱۱۶۰۶۴۳۲۱:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما انگار وضعت خیلی خوبه از نظر کار کردن تو هم فرزند همین ملتی بی ..فکر نکن خیلی زرنگی.واسه خودت خوب بلدی ببافی اما حقیقت اقتصادی جامعه ی ما از سطح تصورات محدود شما بسیار پیچیده تره
ناشناس۱۱۶۰۶۳۴۲۱:۳۹:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
ماشین رویایی ۸ هزار دلار نیست. این قیمت ماشین اسقاطی هست.
علی۱۱۵۹۹۲۱۱۱:۳۰:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
لطفا سطح درآمد و حقوق را نیز با کشور های همسایه مقایسه کنید.
ناشناس۱۱۶۰۰۲۶۱۲:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
من امارات هستم بنزین اکتان 98 هر لیتر دو ونیم درهم حدود هشت هزار تومان و حداقل حقوق کارمند وطنی 17500 درهم حدود 55 میلیون تومان است. که قدرت خرید امارات میشه هفت هزار لیتر بنزین ماهانه و ایران هزار و پانصد لیتر.
ناشناس۱۱۶۰۰۶۹۱۳:۱۶:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
متوسط درامد در امارات ۳۰۰۰ دلار است و قیمت بنزین در امارات لیتری حدودا ۶۸ سنت در ایران هم متوسط حقوق ۲۳۰۰۰۰۰ تومان است و قیمت بنزین اینجا ۱۰۰۰ تومان که با حقوق یک ماه اماراتی می شود ۴۴۰۰ لیتر و در ایران ۲۳۰۰ لیتر و این اختلاف شما اشتباه است
ناشناس۱۱۶۰۳۷۳۱۶:۱۹:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اشتباه می کنی امارات حداقل حقوق کارمندهای وطنی 17500 درهم است چه طور متوسط اون میشه سه هزار دلار؟ احتمالا منبعتون یا قدیمی است یا غیر معتبر.
میلاد حمیدی۱۱۶۰۴۴۰۱۷:۱۷:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
این متوسط رو از کجاتون آوردید شما؟
ناشناس۱۱۶۰۴۵۸۱۷:۵۲:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
گوگولی نهایت دستمزد کارگر1200هست نه2300 توکوچه شماهم دستمزدکارگران بیشتر از کوچه های دیگست????
ناشناس۱۱۶۰۵۷۵۲۰:۱۱:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
آقاجان دستمزد رسمی ۱۵۰۰ تومان است که با اضافه شدن سوابق و حقوق دیگر به بالای ۲ میلیون تا ۳ میلیون می شود
ناشناس۱۱۶۰۵۷۹۲۰:۱۶:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عزیزم حقوق کارمند نگفتم و حقوق کلی که کارگر هم شامل می شود چون اگر قرار باشد حقوق کارمندان در ایران را محاسبه کنم اکثرا بین ۳ الی ۴ میلیون می گیرند
ناشناس۱۱۵۹۹۲۷۱۱:۳۷:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
حمل و نقل با بنزینه وقتی زیاد بشه همه چی گرون میشه این درکش سخته براتون یا خودتونو به اون راه زدین؟ من هرسال دریافتیم از سال قبل داره کمتر میشه به نسبت دلار بعد شما می خواین جهانی کنید، بیخود ..اول دریافتی منو جهانی کنین بعد
ناشناس۱۱۵۹۹۳۹۱۱:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
درامد ریالی مخارج دلاری بنزین تا ده درصد گران بشه مثل حقوق ها مشکلی نیست اگر جهشی شود مملکت جهشی خواهد شد و تولیدات نابود
ناشناس۱۱۵۹۹۵۰۱۱:۴۷:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
جالبه که اینقدر مردم برایتان کامنت می گذارند که این توجیهات برای گران کردن تکراری شده شما بازهم کار خودتان را میکنید و فردا در یک مقاله دیگر باز هم از این توجیهات می آورید حداقل به کامنت هایی که زیر پست مشابه سه روز پیش گذاشته شد کمی توجه میکردید اگر قرار نیست خودتان به کامنت مردم توجه کنید این بساط کامنت گذاشتن رو جمع کنید ضمنا اگر نظر ما مهم است یک مقاله هم در خصوص مقایسه قیمت خودرو کم مصرف با همسایگان هم یک مقاله بگذارید که ببینید موقع فروش یا واردات خودرو به اندازه مصرف ده سال بنزین آزاد رو پیش پیش از مردم میگیرید.
ناشناس۱۱۵۹۹۵۴۱۱:۴۸:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
پول ما اگر ارزش داشت بنزین ارزان نیست
ناشناس۱۱۵۹۹۵۸۱۱:۵۲:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
حقوق ، سطح زندگی و مشخصا قدرت خرید را هم مقایسه کنید لطفا ........
ناشناس۱۱۵۹۹۷۴۱۲:۰۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مقایسه درامد ایرانیها با همسایگان؟
ناشناس۱۱۵۹۹۷۶۱۲:۰۱:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اگر قدرت خرید مد نظر شما است باید بگویم مردم ایران ۴ برابر مردم عراق قدرت خرید برای بنزین دارند ۶ برابر بیشتر از مردم ترکیه قدرت خرید دارند اما در مقابل امریکا حدودا نیم درصد تا یک درصد قدرت مردم امریکا از مردم بیشتر است برای خرید بنزین
ناشناس۱۱۶۰۰۲۳۱۲:۴۲:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نیم درصد و یک درصد را باید نیم برابر تا یک برابر می نوشتم
ایرانی۱۱۵۹۹۹۰۱۲:۱۰:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دستمزد کارگر را هم به قیمت حاشیه خلیج فارس بدید مشکل نداره ما قبول میکنیم بنزین ازاد بشه اگر تو همه زمینه ها قیمت ها واقعی بشه خیلی خوبه نه فقط بنزین، قطعا نمیتونید حقوق 3000 هزار یورو یک کارگر فرانسوی را به یک کارگر ایرانی بدید حتی اگر طوری طرح بدید که فقط اون 3 دهک بالا براشون گرون بشه مطمئن باشید چون صاحبان سرمایه و قدرت هستن هرچی گرون بشه روی خدمات یا کالاهاشون میکشن که بازم اون قشر های پایین باید بدن عملا شما طرح ندی بهتره
hadi۱۱۵۹۹۹۲۱۲:۱۲:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
ایایا حاضرید همان ماشینهایی هم که همسایهای ما دارند هم ما داشته باشیم تویوتا با صدی سه لیتر...
رضاجم۱۱۵۹۹۹۸۱۲:۱۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
لطفا حقوق دریافتی کارمندان آنجا را با دریافتی کارمندان خودمان مقایسه بفرما
ناشناس۱۱۶۰۰۱۶۱۲:۳۴:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مثل آلمان یا نروژ حداقل دستمزد کارگران را دو هزار دلار بدهید بعد بنزین هم بشه لیتری 15 هزار تومان. در ضمن بهترین مرسدس بنز هم 250 هزار دلار باید باشه یعنی کارگر بعد از ده سال بهترین بنز بخرد که الان بعد از سیصد سال میتونه بخرد ! پخش کن ببینم کی میتونه جواب بده.
ناشناس۱۱۶۰۱۸۷۱۴:۱۴:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
من ميتونم جوابتو بدم دادااااااااش!!!! اينجا ايرونه نه سوييس، ناراحتي پاشو برو اونجا....بنزين بايد بشه 20 هزار تومن (الکي مثلا من خيلي اوضام توپه)
ناشناس۱۱۶۰۰۲۹۱۲:۴۶:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
باز شروع شد. اگر خودتون رو در حد افغانستان و عراق پایین میدونید پس ما هم مثل مردم اونجا میشیم. ممکن هم ...
ناشناس۱۱۶۰۰۳۵۱۲:۵۵:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
الف جان بازهم رفتی جاده خاکی .اول شرایط اقتصادی روبادیگرهمسایه ها مقایسه کن بعد برو سراغ بنزین
عجایب شهر۱۱۶۰۰۴۵۱۳:۰۲:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کنترل قاچاق سوخت به کشورهای همسایه یک راه حل مشخص و آزمایش شده دارد که همان استفاده از کارت سوخت است. لطفا همه روش ها را در افزایش قیمت خلاصه نکنید
ناشناس۱۱۶۰۰۶۰۱۳:۱۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
که چی ؟؟ هدف نویسنده از این مقاله سطحی و بی محتوا چی هستش ؟
علی۱۱۶۰۰۷۹۱۳:۲۰:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بدترین دیدگاه این است که مقایسه قیمت بنزین با دیگر کشورها..سنجیده شود. درست آن است که تورم نرخ ارز ونوسان آن رابادیگر کشورها مقایسه کنیم ودرست اینکه قیمت ارز راکاهش دهیم نه اینکه قیمت بنزین را متاثر از قیمت ارز محاسبه کنیم .فرض کنید که قیمت ارز اگر3 هزارتومان می ماند آیا کشور یکی از گران ترین عرضه کننده گان بنزین نبود؟ نمی توان قیمت بنزین رابه قیمت ارز که ناشی از ضعف مدیریت بوده است پیوند داد
امید۱۱۶۰۰۹۶۱۳:۲۷:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
خیلی عجیب غریب است که گزارشکر موضوع دست چندمی مقایسه قیمت بنزین با دیگر کشورها پرداخته که از سالهای سال مورد بحث است درصورتی که به علت واقعی این تفاوت قیمت نپرداخته است، اینکه یک معلول رامعیار قراربدهید وبه دنبال گران کردن بنزین باشید کاری نادرست واشتباه دراشتباه است .اما مسایل جدی تر مقایسه تورم ایران با دیگر کشورها مقایسه سبد معیشت کارگران که به 8 میلیون رسید اما دومیلیون درآمد دارد مقایسه قیمت ارز درطی دوسه سال گذشته مقایسه درصد بیگاری کارگران ونه بیکاری مقایسه افزایش تعداد فقرا وکمیته امدادی ها چرا این اتفاقات افتاد بعد از حل این مشکلات سراغ بنزین بروید بنزین ارزان نیست بلکه شاخص ومعیار سنجش آن سربه فلک کشیده است
ناشناس۱۱۶۰۰۹۸۱۳:۲۸:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
در عراق بنزين به پول ما ٤٥٠٠تومان است واين در حالي است يك دينار انها ١٠٠٠٠تومان پول ما ميشود يعني ارزش پول ما در عراق ده برابر پايين تر است كه واقعا جاي تاسف فراوان دارد بنا بر اين بنزين در عراق كمتر از ٥٠٠تومان است براي خود عراقيها است
فرناز۱۱۶۰۱۲۵۱۳:۳۹:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
قیمت بنزین اگر هم یارانه ای باشد یارانۀ پنهان است و با یارانه بودجه‌ای یا فرابودجه ای تفاوت دارد. یارانۀ پنهان اما در واقع «عدم‌النفع» است و این نکته را هم در نظر داشته باشیم که کار دولت مثل یک کاسب، نفع بردن نیست. چون اگر بحث نفع بردن دولت باشد، باید آموزش و پرورش دولتی و یا ارتش و پلیس را هم تعطیل کند، چون درظاهر امر فقط هزینه بر هستند. در حالی که اینگونه نیست.
محمودی۱۱۶۰۱۳۰۱۳:۴۱:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چرا فقط قیمت بنزین رو با فوب خلیج فارس محاسبه می کنی؟؟؟؟؟؟ دقت کن تو همین کشورهای خلیج فارس با یه حقوق معمولی ماهانه می تونی حدود 8000 لیتر بنزین بخری. اینجا فقط حدود 2000 لیتر. این نوع کارشناسی هاست کهپدرمردمرودم رو دراورده.
ناشناس۱۱۶۰۱۴۱۱۳:۴۴:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
در جایگاه ها به جای کارت از طریق ثبت پلاک خودرو مقدار مصرف هر خودرو را مشخص کنند و خودروهایی که مصرف بالا دارند جی پی اس وصل کنند تا حرکتشان مورد بررسی قرار گیرد با این کار بحث قاچاق جمع می شود ( هزینه یک دهم برنامه کارت سوخت)
علیرضا۱۱۶۰۱۹۰۱۴:۱۵:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
سلام بهتر است دولتمردان به جای فرافکنی و افزایش قیمت بنزین که سبب موج مجدد گرانی در کلیه کالاها میگردد به فکر افزایش ارزش پول ملی باشند افزایش ارزش پول ملی سبب افزایش رفاه میگردد دولت دیگر مجبور نیست سالانه حقوقها را دستکاری کرده تا کمی به رفاه افزوده شود ضمنا 80 درصد مشکلات داخلی و رانت و سوء استفاده مسئولین و 20 درصد خارجی است اگر بر روی 80 درصد مشکلات داخلی کار شود حتما کشور به بهترین نحو اداره خواهد شد
ناشناس۱۱۶۰۲۶۴۱۵:۰۳:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
خشم خدا بر کسانیکه هرآنچه را که به نفع خودشان هست با خارج مقایسه میکنند مگر درآمد و حقوق داخل با خارج یکی است؟ یا مخارج داخل با درآمدها همخوانی دارد؟ افراد بیکار و بدون درآمد باید چکارکنند که با افزایش نرخ بنزین و سوخت سایرکالاها نیز گران میشود و حال آنکه آنها درآمدی ندارند و فقیرتر می شوند ؟ این بود ..
ناشناس۱۱۶۰۲۷۴۱۵:۰۶:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
همه نوشته را فرض بگیریم درست به من بگید تاوان قاچاق شدن بنزین که باید بده؟
ناشناس۱۱۶۰۲۸۰۱۵:۱۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
در موسم زیارت اربعین با یک عراقی صحبت میکردم که طرف کارمند ساده شهرداری نجف بود از میزان دریافتیش پرسیدم که گفت یک و نیم میلیون دینار که با پول ما میشد حدود پانزده میلیون تومان بنزین هم ۴۵۰دینار بود که حدود ۴۵۰۰تومان ما میشد حالا قیمت بنزین رو مقایسه کن حالا قیمت ماشینهای درجه یک آمریکایی و اروپایی رو ولش کن
ناشناس۱۱۶۰۳۰۴۱۵:۳۳:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اکثر دوستان بلافاصله میزان حداقل دستمزد ایران رو با کشورهای همسایه مقایسه کردن. حرف بدی نیست، ولی چرا چون دستمزد در ایران پایینه، بنزین باید ارزون بمونه؟ بهتر نیست به جای بنزین (که دود میشه و میره توی ریه هامون)، اصرار کنیم که دولت سوبسید بنزین رو نقدی بین مردم تقسیم کنه (معادل دلاریش رو)، تا هر کس دلش خواست پول رو خرج هر کاری که دلش میخواد بکنه؟ به نظرم بهتره دولت بنزین رو بکنه لیتری 10000، اما همون طرح هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین رو اجرا کنه، یعنی 30 تا 9000 (اختلاف بین 1000 امروز و 10000) رو نقداً به مردم بده. هر کی دلش خواست، با این پول بنزین بخره، هر کیم دوست داشت باهاش گوشت بخره، یا بره سفر، یا خرج کلاس ورزشی برای بچه اش کنه (و خودش با اتوبوس بره) و ..
شیرعلی۱۱۶۰۳۰۹۱۵:۳۷:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
مقایسه غلطی است. اگر سطح دستمزد ساعتی و روزانه کارگر و کارمند ایرانی را اول مقایسه کنید متوجه اجحاف بزرگ دولت که بزرگترین پیمانکار است در حق مردم خواهید شد بعد از حامل های انرژی حرف بزنید
سید رضا صالحی۱۱۶۰۳۵۲۱۶:۰۲:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
لطفا حقوق و دستمزد ها ی کارکنتن ایرانی رو با حقوف و دستمزد های بقیه کشور ها هم مقایسه منید سپاس
محمد۱۱۶۰۳۷۴۱۶:۲۰:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کل مصرف روزانه به 100 میلیون لیتر نمی رسد اونوقت 30 میلیون قاچاق می شود کل مقاله مردود است . در ضمن برای افزایش قیمت اینهمه صغری و کبری نچینید
رضا۱۱۶۰۳۸۵۱۶:۳۱:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
یه بار ندیدیم تیتر بزنی مقایسه حقوق کارگران ایران با همسایگان ! والا !
ناشناس۱۱۶۰۳۹۰۱۶:۳۳:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
درآمد یک فرد اروپایی بین 3000 تا 8000 یورو در ماه است که می شود بین 37 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان هر وقت تونستین حقوق اینجوری بیدن بنزین رو هم با یورو پولش رو حساب کنید
علی 671۱۱۶۰۳۹۷۱۶:۳۹:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۸
آقای نویسنده .. اگر بنزین در ایران ارزان است .دادن حقوق و در آمد نیز در ایران مجانی است .چرا شما قیمت بنزین را با دلار آن ور آب مقایسه می کنید و حقوق کارگر و حقوق بگیر را این ور به ریال حساب می کنی .آنرا هم به دلار قیمت روز مقایسه کن و نظر بده .یک دبیر این مملکت با لیسانس و فوق لیسانس در این مملکت 3 میلیون حقوق نمی گیرد با نجومی بگران دستگاه مقایسه نکن با واقعی ها بسنج و نظر بده .قیمت بنزین فوب خلیج فارس باید حقوق کارمند جزء نیز 50 میلیون کمش باشد تا بتواند زندگی کند .کارگرش در ماه 50 میلیون حقوق بگیرد نه 1450 هزار تومان..
ناشناس۱۱۶۰۴۰۳۱۶:۴۲:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تا درآمد دیگر کشورها مقایسه نشه این آمارها فایده نداره دولت اول میاد ریال رو بی ارزش میکنه پس انداز مردم رو از بین میبره و بی ارزش میکنه بعد یادش میفته که با این بالا رفتن دلار الان بنزین بین المللی خیلی ارزانه! بعد میاد سراغ گران کردن بنزین این کار زشت را چند بار انجام داده آیا درآمد مردم را بالا بردی؟ به ما چه که در مقایسه بین الملل بنزین ارزون درمیاد درآمد ملت را بین المللی کن بنزین را هم بین المللی حساب می کنیم هر 4 سال یبار این مقایسه ها منتشر میشه که بنزین ما ارزونه ول کن هم نیستن
ناشناس۱۱۶۰۴۱۵۱۶:۵۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دیروز از پزشکان خواستید ویزیتشون رو نبرن بالا اما امروز دارید این مقایسه رو انجام میدین.اگه اینجوریه که ویزیت پزشک تو همین کشورهای همسایه بیشتر از ۱۰۰ دلاره.
ساری قلی خان۱۱۶۰۴۵۴۱۷:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۸
بنام خدا بنزین تو ایران گران نمی شود، چرا؟ چون اولا هم روند تولید و هم ماده اولیه بنزین کاملا داخلی است و ثانیا تنها تفریح باقی مانده ایرانیان دوردور در خیابان و بیابان در ایام تعطیل و ساعات غیرکاری است. گرفتن این تنها تفریح باقی مانده از ایشان از نظر امنیتی بسیار بسیار خطرناک می باشد.
ناشناس۱۱۶۰۴۶۱۱۷:۵۴:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
واقعا اول بررسی کارشناسانه از هر لحاظ صورت بگیره بعد طرح تون عملی بشه . منتها کارشناسان محترم اولا شایعه پراکنی میکنن و اذهان عمومی رو آماده کردن بدون در نظر گرفتن شرایط منطقی طرح و عملی میکنن تا کی خدا و شرایط طبقه متوسط و ضعیف و در نظر بگیرد
ناشناس۱۱۶۰۵۲۶۱۹:۰۰:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
هروقت بحث قیمت اجناس میشه فورا بادنيا و کشورهای عربی مقایسه میشود.اما درآمدها با بوکينافاسو و کشورهاي آفریقایی.لطفا وضعیت قیمتها ودرآمدبا عربستان و کویت راهم مقایسه کنید.همچنین امکانات و خدمات رفاهی کشورهاي فوق
ناشناس۱۱۶۰۵۵۱۱۹:۳۶:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
من مخالف گرانی بنزین نیستم ولی موقعیت برای افزایش قیمت بنزین آماده نیست چنین خطایی در وضعیت کنونی فقط این مثل را توذهنم میاره اینکه اگر به جیب مردم رحم نمیکنید لااقل به خودتان رحم کنید این .. موقعیت کنونی کشور را نمیتونید با هیچ کشوری مقایسه کنید گران شدن بنزین فقط وفقط زودتر به هدف رسیدن مقاصد دشمنان کمک میکنه از ما گفتن بود چون وطنمان را دوست داریم بنزین را به هیچ عنوان گران نکنید گران نکنید گران نکنید بجای بنزین دلار وطلا را گران کنیدکه هیچ نقشی در زندگی ۸۰ درصد مردم نداره چون دلار دارند ازکشور میبرند گرانی دلار باعث میشه هرکسی نتونه با فروش املاکش بااین قیمتهای نجومی ارز کشوررا برای سرمایه گذاری از کشور خارج کنه
کاوه۱۱۶۰۵۵۳۱۹:۴۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
قیمت اتومبیل سه برابر شده است ، قیمت لوازم یدکی سه برابر شده است ، قیمت خانه و اجاره خانه سه برابر شده است خوب قیمت بنزین را هم سه برابر کنید تا بلکه خیالتان از ندادن سوبسید راحت شود ولی خدای نکرده حقوق کارمندان بیچاره را سه برابر نکنید چون برای دولت در این شرایط حساس بار مالی زیادی دارد ، بجایش به اقشار کم درآمد توصیه کنید بجای لباس لنگ ببندند و مثل مرتاض های هندی روزی یک وعده غذا آنهم هسته خرما بخورند ضمن اینکه فکر سفر و خرج کردن برای تحصیل خود و فرزندانشان را از سر بیرون کنند و بچه هایشان را تحصیل نکرده و بیسواد بار بیاورند و از سنین کودکی آنها را وادار به کار کردن کنند تا هم والدین درآمد داشته باشند و هم خودشان روی پای خودشان بایستند و سر بار خانواده و جامعه نباشند ، ضمن اینکه انتظار داشته باشید کشور عزیزمان در همه حوزه ها اعم از اقتصادی ، سیاسی ، علمی ، پزشکی ، مهندسی و نظامی حرف اول را در دنیا بزند .
ایران۱۱۶۰۵۵۹۱۹:۵۰:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شما یه چیز فراموش کردید بگید اگه قرار قیمت بنزین نسبت به قیمت ارز محاسبه بشه تاهر زمانی که ارزش پول ملی کم میشه قیمت بنزین هم کم محسوب میشه این خیلی ساده هست شما ارزش پول ملی کم کن هرسال بعد بگو بنزین ارزونه به نسبت کشورهای دیگه!!!!! بطور مثال اگه ارزش بنزین تو ایران لیتری ۳۰ سنت هست قیمت بنزین سال ۹۵-۹۶ بوده حدود ۱۰۰۰ تومن چون دلار حدود ۳۱۰۰ بوده حالا که دلار شده ۱۱۰۰۰ تومن بنزین باید حداقل ۳۰۰۰ تومن باشه ولی از اون طرف توان خرید مردم و حقوق ها به نسبت دلار زیاد نشده که همین مشکل شده.
ناشناس۱۱۶۰۵۶۳۱۹:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
هرکس در وضعیت کنونی اقدام به افزایش بنزین کنه یعنی قصد وهدفش برهم ریختن اقتصاد مملکت وخشمگین کردن مردم را پی ریزی میکنه .. وحدت باقیمانده را باگران کردن بنزین نباید به خطر انداخت هنوز گران نشده حرف از گران شدن بنزین وسط میاد تن وبدنم میلرزه مردم باسیلی صورتشان را سرخ نگه داشتن با گرانی بنزین دیگر توان بلندشدن نتوان چون کالا به حمل نقل مستقیم مرتبط میباشد
ناشناس۱۱۶۰۵۶۵۱۹:۵۴:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
شرمنده فکر میکردیم ثروت کشور مال مردمه ! نگو لطف میکنید صدقه میدین
ناشناس۱۱۶۰۵۷۳۲۰:۰۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نرخ تورم و حجم کارمندان دولت راهم با همسایگان مقایسه بکنید !
ناشناس۱۱۶۰۶۰۰۲۰:۵۲:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۸
دو باره مقایسه قیمت براه افتاده تا دولت تدبیر و امید بتونه برای چندمین بار دست توی جیب مردم بکنه .
ناشناس۱۱۶۰۶۲۲۲۱:۲۲:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
نفت طبق اصل 45قانون اساسی متعلق به مردم است نه دولت . هزینه پالایش هم تنها هشت دلار برای بشکه است. یعنی پنج سنت پانصد تومان با احتساب مالیات و..1000با دفتر آزاد عدد خوبی است اما اگر قرار پول نفت را حساب کنید پولش باید به مردم داد نگید گدا پروری که گرفتن حق گدایی نیست از فقرا هم مایه نگذارید که نفت مال همه است نه فقرا
ناشناس۱۱۶۰۶۲۸۲۱:۳۳:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۸
ولی همین انرژی ارزان به نوعی دامپ هم برای اقتصاد هست وگرنه کالای ایرانی توان رقابت با خارجی رو ندارد. ما اگر بنزین رو صادر کنیم ارز به دست میاریم و باهاش کالای خارجی وارد می کنیم ولی همین بنزین اگه داخل کشور مجانی سوخته بشه موجب تولید داخلی و ارزش افزوده و صادرات و به دست آمدن همان مقدار سود خواهد شد. به عنوان مثال زمان شاه با این که ایران ۶ میلیون بشکه نفت صادر می کرد ولی سرانه هر ایرانی ۱۵۰ دلار در سال بود و در اوج افزایش قیمت نفت به ۲۰۰۰ دلار رسید که مانند امروز ایران هست. در سعودی با صادرات ۱۰ میلیون بشکه اقتصادش در حد ایران هست
ناشناس۱۱۶۰۶۴۷۲۲:۰۰:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اصلا با ملت شفاف نیستید تو این وضعیت که خودتون خوب میدونید چی کار کردین فقط می تونید کالا و خدمات و‌گران کنید مگه با تبدیل سود روز شمار به ماه شمار کلی درآمد عایدتون نشده و نمیشه باز دنبال درآمد بیشترین اونم از سهم و جیب و مال ملت
ناشناس۱۱۶۰۶۹۰۲۲:۵۶:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
روزی سی میلیون لیتر بنزین را کی قاچاق میکند..

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 8. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 9. پایان داستان غم انگیز زم

 10. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 13. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 14. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 15. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 16. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 17. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 20. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 21. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

  2.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

  3. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

  4. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

  5. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

  6. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  7. جهانگیری: مردم سهام عدالت خود را نفروشند/ دردی از جامعه را حل کنیم/ به مشکلات معیشتی آگاه هستیم

  8. قیمت سکه همچنان رو به صعود

  9. طرح هر ایرانی یک مسکن در مجلس کلید خورد

  10. سطح فساد در کشورهای جهان و آمار جانباختگان در زلزله !

  11. جزئیاتی از تخلفاف خصوصی‌سازی در واگذاری کشت و صنعت مغان

  12. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

  13. ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی ۱۵ میلیون تومان شد/ سود ۶۷۳ هزار تومانی در یک روز

  14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

  15. خودروی "کوئیک آر پلاس"، زیر ۱۰۰ میلیون تومان قیمت خورد

  16. نحوه نامگذاری و تیپ‌بندی محصولات جدید سایپا

  17. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

  18. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

  19. فروش مرغ بالاتر از ۱۷ هزار تومان گرانفروشی است

  20. روحانی: تحویل مسکن به افراد ثبت نام کننده در طرح مسکن یکم اولویت دولت است

  21. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

  22. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

  23. پورابراهیمی: خبرهای خوبی برای جاماندگان سهام عدالت داریم

  24. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

  25. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

  آخرین عناوین