خرید حمایتی زعفران ادامه دارد

گروه اقتصادی الف،   3980817091

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: خرید حمایتی زعفران که برابر با ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی از هشتم آبان آغاز شد، تا ۳۰ آذر ماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

غلامرضا قربانی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حال حاضر سه مرکز خرید حمایتی در شهرستان‌های بیرجند، قاینات و سرایان و یک مرکز سپرده کالایی بورس آماده خرید حمایتی زعفران از کشاورزان استان است.

وی بیان کرد: خرید حمایتی زعفران امسال در چهار نوع زعفران سوپر نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، زعفران شبه نگین ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، زعفران پوشال مرغوب ۹ میلیون تومان و زعفران پوشال معمولی ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پس از آزمایش از کشاورزان انجام می‌شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی گفت: پارسال چهار تن زعفران خشک به صورت حمایتی از کشاورزان استان خریداری شد که پیش‌بینی می‌شود امسال سه برابر افزایش یابد.

وی درباره فرایند خرید حمایتی زعفران از کشاورزان اظهار داشت: ابتدا کشاورزان باید معرفی‌نامه از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مبنی بر تایید سطح زیرکشت و میزان تولید را تهیه و به مراکز خرید ارائه کنند.

وی گفت: یکی از مشکلات مهم کشاورزان در سال‌های اخیر تحویل زعفران به صورت دسته‌ای بود در حالیکه خرید به این شکل در فرایند مراکز وجود ندارد و کشاورزان باید هنگام خشک کردن محصول به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

قربانی یادآور شد: زعفران کشاورزان توسط مراکز خرید ابتدا مورد ارزیابی کیفی قرار می‌گیرد و در صورتی که شرایط استاندارد را داشته باشد، خریداری می‌شود.

وی با بیان اینکه هزینه انجام آزمایش‌های ارزیابی کیفی برعهده کشاورز است گفت: پرداخت مبالغ خرید حمایتی زعفران از کشاورزان در نخستین فرصت صورت می‌گیرد.

وی به خرید توافقی زرشک در استان هم اشاره کرد و گفت: خرید توافقی این محصول به منظور ساماندهی فروش و بازار با قیمت پایه هر کیلوگرم زرشک تازه با شاخه ۱۰ هزار تومان توسط مراکز خریداری می‌شود.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان جنوبی افزود: زرشک به صورت توافقی و بسته به نوع و کیفیت محصول در شهرستان‌های بیرجند، قاینات، سربیشه، درمیان و زیرکوه از کشاورزان خریداری می‌شود. 

وی اظهار داشت: تا این لحظه ۳۰۰ تن زرشک تازه از کشاورزان استان خریداری شده است و خرید محصول تا پایان فصل برداشت نیز ادامه دارد.

وی گفت: کشاورز برای فروش محصول زرشک باید به مراکز مراجعه کند و بعد از توافق نهایی نسبت به خرید محصول اقدام می‌شود.

قربانی در ارتباط با مشکل به وجود آمده درخصوص عدم خرید زرشک کشاورزان سربیشه‌ای گفت: مرکز خرید توافقی این شهرستان در خرید محصول از کشاورزان به دلیل محدودیت مکانی با مشکل مواجه شده بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر خرید انجام می‌شود اما به دلیل پر شدن انبارها خرید نسبت به قبل کندتر شده که برای حل این مشکل مراکز خرید سایر شهرستان‌ها از جمله قاینات برای خریداری محصول کشاورزان اعلام امادگی کرده‌اند و اکنون مشکلی وجود ندارد.

سطح زیرکشت زعفران در استان خراسان جنوبی امسال ۱۶ هزار و ۷۰۳ هکتار است که پیش‌بینی شده ۶۷ تن زعفران خشک تولید شود و نسبت به پارسال ۶ درصد افزایش یافته است.

این استان مرزی رتبه نخست تولید زرشک و رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد.

پربحث‌های هفته

 1. قانون، قاتل رومینا!؟

 2. اقدام عجیب احمدی‌نژاد در محله نارمک!

 3. گشت و گذاری در آپارتمان‌های شمال شهر تهران با اجاره‌های نجومی

 4. پلیس آمریکا شهروند سیاه‌پوست را خفه کرد/ شهر به آتش کشیده شد

 5. پرسشي تأمل‌برانگیز از مراجع عظام تقليد

 6. آقایان؛ قانون، تابوت عدالت نیست!..

 7. اغتشاشات آبانماه با آشوب‌های آمریکا چه فرقی دارد

 8. جزئیاتی کامل از مرگ «آسیه پناهی»/ شهرداری: ما به وظیفه قانونی خود عمل کردیم!

 9. پرداخت هدیه به نمایندگان؛ چراغ اول شفافیت روشن می‌شود؟!

 10. چاره نکنیم، ایران پیر می‌شود و قدرتش از بین می‌رود

 11. چند پرسش از وزیر کشور درباره حوادث آبان‌ماه

 12. من رویایی دارم؛ بازگشت روح مارتین لوترکینگ به آمریکا

 13. اعتراضات داخلی آمریکا ادامه جنبش وال استریت است

 14. لطفا فراکسیون‌های قومی و منطقه‌ای را تعطیل کنید

 15. اعتراض ۳ نماینده مجلس یازدهم به اعتبارنامه تاجگردون

 16. پاسخ به هشت سوال درباره آینده بازار مسکن

 17. درخواست احمد توکلی از رئیسی: مجوزهای اعطایی به نمایندگان ادوار مجلس را بررسی کنید

 18. تهدید مسلحانه مخالفان تاجگردون/پیشنهادی برای قالیباف/چرا احمدی‌نژاد دیگر برنمی‌گردد/ روحانی در پاستور و اصلاح‌طلبان در بهارستان مردم را عصبانی کردند

 19. موج اعتراض به اعتبارنامه تاجگردون/انتقاد سلیمی‌نمین از پیشنهاد ختم قرآن در مجلس/نماینده‌ای که نقش مهمی در پیروزی قالیباف داشت/ عارف: بسیاری از اقدامات فراکسیون امید نادیده گرفته شد

 20. عارف، اصلاح‌طلبان و معضلات این روزها

 21. اعتبارنامه‌ها و انتظار از مجلس انقلابی

 22. نماینده مجلس: تخلفات تاجگردون به ۱۰ محور رسیده است/ تهدیدها را هنوز به تخلفات اضافه نکرده‌ایم

 23. فارین پالیسی: "چراغ راهنمای آمریکا" در جهان خاموش شده است

 24. اعتراض به برخی اعتبارنامه ها/ آغاز گروکشی برخی منتخبان

 25. موتلفه به دنبال چیست؟

آخرین عناوین