اخذ مالیات از سود سپرده‌ها توازن را بهم نمی‌زند  

گروه اقتصادی الف،   3980816065 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نگرانی بابت خروج سپرده ها از نظام بانکی در پی اخذ مالیات، درست نیست، گفت: مطالعات علمی نشان می دهد وضع مالیات با نرخ پایین اثری روی خروج سپرده ها ندارد.

وحید عزیزی در گفت و گو با مهر، درباره مالیات بر سود سپرده های بانکی که در پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم ذکر شده و تکذیب آن از سوی رئیس کل بانک مرکزی، اظهار داشت: مالیات بر سود سپرده بانکی بخشی از لایحه اصلاح قوانین مالیاتی است؛ نکته اصلی در این لایحه جمع شدن تمام منابع در یک ظرف و اخذ مالیات بر مجموع درآمد از آن‌ ظرف است.

این کارشناس اقتصادی افزود: انتشار بعضی اعداد برای اخذ مالیات از سودهای سپرده در رسانه ها، موجب گمراهی مخاطبان شد. برخی از رسانه ها اعلام کرده بودند که مقرر شده ۶۰ درصد از سپرده های کوتاه مدت، ۴۰ درصد از سپرده های میان مدت و ۱۰۰ درصد از سپرده های بلند مدت مالیات اخذ شود. این در حالی است که این اعداد ماخذ مالیات هستند نه نرخ مالیات. این اعداد ضرب در نرخ مالیات بر مجموع درآمد می شوند تا نرخ واقعی موثر روی سپرده های بانکی تعیین شود که نرخ حاصله برای سود سپرده های بانکی بین ۴ تا ۱۰ درصد خواهد شد. در واقع کسی که به عنوان مثال سود سپرده ۲۰ درصدی دریافت می کند با اعمال این سیاست، این سود بین ۱۸ تا ۱۹ درصد می شود.

وی با بیان اینکه این موضوع در پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم آمده و تکذیب دولت کار درستی نبود، گفت: با توجه به اینکه اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی اقدام درستی است دولت باید از آن دفاع می کرد، نه اینکه دست به تکذیب بزند و عقب نشینی کند.

۲ میلیون نفر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده دریافت می کنند

عزیزی در ادامه تاکید کرد: سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی را می توان با ملاحظه اجرا کرد و در ابتدا با نرخ پایین و یا حتی با اعمال معافیت هایی به مرحله اجرا رساند. به عنوان مثال فقط از سپرده های بالای ۵۰۰ میلیون یا یک میلیارد تومان مالیات اخذ شود.

وی در واکنش به سخنان معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در رابطه با اعمال مالیات با نرخ صفر روی سپرده های بانکی، گفت: نرخ صفر موضوعیتی ندارد؛ نرخ صفر زمانی اعمال می شود که دولت قصد مالیات ستانی نداشته باشد و فقط به دنبال شفافیت باشد. در حالی که سود سپرده ها نکته غیرشفافی ندارند و بحث درآمدی مهم است و اعمال نرخ صفر در سود سپرده های بانکی با عدم اعمال آن، عملا فرقی نخواهد داشت.

عزیزی اظهار داشت: در حال حاضر ۲ میلیون نفر بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده دریافت می کنند، وقتی همچنین منبع درآمدی در کشور است و از آن استفاده نمی کنیم ظلم به عموم جامعه است.

وی گفت: اگر از این مسیر درآمد کسب نکنیم مجبوریم برای مقابله با کسری بودجه اوراق منتشر و خلق پول کنیم. در بسیاری از کشورها حتی با وجود سود حقیقی منفی، سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی اجرا می شود.

نگرانی بابت خروج سپرده ها، درست نیست

این کارشناس اقتصادی درباره نگرانی ها بابت خروج سپرده های بانکی به دنبال اخذ مالیات، تصریح کرد: مطالعات علمی نشان می دهد وضع مالیات با نرخ پایین اثری روی خروج سپرده ها ندارد. 

وی افزود: نگرانی هایی از این دست که اگر روی سود سپرده ها مالیات اعمال شود، سپرده های بلندمدت به سپرده های جاری تبدیل خواهند شد صحیح نیست.چراکه طبق متن پیش‌نویس لایحه، مالیات بر عایدی سرمایه هم به صورت همزمان اجرا خواهد شد. از این رو نباید نگران افزایش اقدامات سوداگرانه باشیم.

عزیزی افزود: حال حتی اگر مالیات بر عایدی سرمایه هم اجرا نشود، با توجه به پایین بودن نرخ مالیات سود سپرده های بانکی، نگرانی برای خروج سپرده ها معنا ندارد.

وی تاکید کرد: دولت باید با ملاحظه در مورد سیاست مالیات بر سود سپرده های بانکی اقدام کند و از این تصمیمش دفاع کند.

دیدگاه کاربران

پیما۱۱۵۸۸۰۷۰۴:۱۱:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۷
باز رکود و آرامش بسیار کمی تو بازار به وجود اومد .. دست به کار شدن! همین الانش کسی پول بانک نمیذاره این قانون هم بزارید همون تعداد هم پول هاشون رو میکشن بیرون. درآمد حال از این طرح هم خرج آقازادها! میشه
ناشناس۱۱۵۸۸۷۹۰۸:۳۲:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۷
آقای محترم وقتی ارزش پول به یکباره به یک سوم تقلیل می یابد دولت میخواهد از آن یک سوم باقیمانده نیز مالیات بگیرد!! مگر کجا زندگی میکنی ...و تو بهتر است اظهار فضل نکنید .
در جستجوی عدالت۱۱۵۸۸۸۰۰۸:۳۶:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
در ایران هم از تولید کننده مالیات گرفته میشه و هم از مصرف کننده فقط آقازاده ها معاف از مالیات هستند ! و برای اینکه عذاب وجدان نگیرند می روند و در مجلس هم مصوب می کنند . مدارس غیر انتفاعی از پرداخت مالیات معافند . آستان قدس با آن همه درآمد نجومی معاف از مالیات ! کارمند ضعیف باید بابت حقوق ناچیز مالیات بدهد
ناشناس۱۱۵۸۸۸۲۰۸:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۷
من هر ماه 200هزار تومان سود بانکی می گیرم. یعنی دولت می خواهد 20 هزار تومان این سود را برداشت کند . خب بدیهی است . پولم را در بانک نگذارم میروم با این پول سه تا سکه میخرم . شاید بدهم دست یک نزول خوار و شاید .. یغماگری از جیب مردم را بس کنید
ناشناس۱۱۵۸۹۳۳۰۹:۴۶:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۷
مطالعات علمی؟؟؟تا کنون کدام مطالعاتتان درست جواب داده؟
علی۱۱۵۸۹۶۸۱۰:۱۴:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۷
بله مالیات می گیرند و خدمات متقابل هم می دهند و حقوق ها هم کفاف زندگی را میدهد. آقایان اینجا را با سوییس اشتباه گرفته اند. هزینه اختلاس آقا زاده ها، بی کفایتی مدیران ناشایست را هم مردم نمی دهند که شبنم نعمت زاده ها روز به روز تکثیر شوند. و شما سانسورچی بزرگ یعنی الف نظر خوانندگان را گزینشی منتشر نمی کنند.
من۱۱۵۹۰۲۷۱۱:۲۰:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۷
دولت فخیمه همش دست توجیب مردم میکند.
ناشناس۱۱۵۹۱۳۵۱۲:۵۰:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۷
مالیات بر سود سپرده باعث فرار سرمایه به سایر بازارها میشود بر خلاف نظر این به .. کارشناس با پایین آوردن تدریجی سود سپرده توسط دولت نوعی اخذ مالیات است که از آسیب زدن سیل نقدینگی به احتیاجات مردم جلوگیری میکند.
ناشناس۱۱۵۹۱۶۱۱۳:۱۳:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۷
اولا که این کارشناس محترم عنایت داشته باشند که وجود سپرده ها در بانک هایی که تحت سیاست بانک مرکزی فعالیت میکنند به معنای جیب دولت تلقی میشه و مالیات معنا ندارد و با فلسفه مالیات منافات دارد
علیرضا۱۱۵۹۲۱۷۱۴:۲۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۷
به کی قسم بخوریم که مردم .. چیزی برای برداشتن ندارن دیگه ..
ناشناس۱۱۵۹۲۲۳۱۴:۲۴:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۷
اختلاسهای نجومی باعث کسر بودجه شده . بااخذ مالیات از سپرده های طبقه متوسط می خواهند جبران کنند
ناشناس۱۱۵۹۲۳۷۱۴:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۷
این سود نیست که بانک میدهد . سود واقعی عبارت است از سود بانکی منهای تورم سالیانه . شما تورم را مثل اقتصاد نرمال در حد یک‌درصد نگه دارید اصلا 5درصد بهره دهید . کارشناسی . چطور دیه هر ساله ارزشش را حفظ میکنید . این معنی صحیح است . مالیا ت بر درآمد نه مالیات بر ضرر.‌وقتی نرخ تورم از سود بانکی بیشتر است یعنی ضرر سپرده گذار . بعد مالیات بر ضرر شرعی است . ،،،؟؟؟!!!!واقعا نمی‌دانید . ؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۵۹۳۴۴۱۶:۴۵:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۷
این مالیات مضاعف است. وقتی بانک با پول مردم کار میکند و مالیاتش را میدهد اگر از سود سپرده هم مالیات بگیرید دو برابر مالیات گرفته اید.
ناشناس۱۱۵۹۳۴۵۱۶:۴۵:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۷
اول از مالیات کم شروع میکنن و بعد زیادش میکنن نگران نباشید.چرا اینجوری میگی اون دو هزار نفر را سرشان شیره میگذارید و تورم صد درصد به آنها تحمیل میکنید و سود بیست درصد به آنها میدهید. آیا این ظلم نیست
ناشناس۱۱۵۹۳۵۱۱۶:۴۷:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۷
چند بار باید مالیات داد دست از جان این ملت بر نمی دارید تا ریشه ی جیبشان را بخشکانید خجالت بکشید
ناشناس۱۱۵۹۳۵۹۱۶:۵۴:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۷
اينهمه برای جيب مردم نقشه نکشيد. خيلی ها با سود سپرده هاشون امرار معاش ميکنند.
سلام سود بر سپرده و تاکید کارشناس اقتصادی بر اخذ ان۱۱۵۹۳۹۳۱۷:۳۸:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۷
این کارشناس اقتصادی ادبیات اولیه اقتصادی نمی داند کشوری که تورم 50درصدی دارد سپرده گذار نه تنهاد سود نمی برد که مالیات بر درآمد بدهد بلکه، 50درصد از سرمایه خود از دست می دهد
ناشناس۱۱۵۹۴۳۳۱۸:۵۳:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۷
بیجا کردید دیگه .. ظرفیت مردم هم تمام میشه اونوقت مثل .. میریزن بانک مرکزی.. رو ..
ناشناس۱۱۵۹۴۹۰۱۹:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۸/۱۷
چرا به جای اینکار از مالیات بردرآمد رونمایی نمی کنید. قطعا تمام دارایی های افراد حقیقی و حقوقی جامعه باید در یک بانک اطلاعاتی جامع توسط اداره مالیات گردآوری شود. دریافت بخشی از افراد و دارایی ها سبب خروج سرمایه از یک بازار و ایجاد تلاطم در بازار موازی می شود.
باهر۱۱۵۹۵۰۰۲۰:۰۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۷
آیاسود سپرده 20درصد بیشتر از تورم سالیانه 40تا50درصد هست؟ آیا کسانی که پولشان را در بانک می گذارند از ارزش سالیانه آن با توجه به نرخ تورم کاسته نمی نمیشود؟! مثل یخی که در حال آب شدن هست؟

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

آخرین عناوین