چه کسانی در ترکیه ملک می‌خرند؟

گروه اقتصادی الف،   3980815115 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

حسام عقبایی می‌گوید: حجم سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بخش املاک در کشور ترکیه طی یک سال گذشته برابر با هفت،هشت سال اخیر بوده است.

 نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرآنلاین تاکید کرد: طی ماه‌های اخیر حجم تبلیغات برای خرید ملک توسط خارجی ها در ترکیه به شدت افزایش یافته و اتفاقا ایرانی‌ها مشتریان مهمی برای املاک ترکیه هستند.

ترکیه در سال‌های اخیر تبلیغاتی هدفدار برای سرمایه گذاری خارجی‌ها در بخش املاک در دستور کار قرار داده است.ترکیه با این هدف سیاست‌های تشویقی مهمی را برای خریداران ملک در نظر گرفته است که از جمله این قوانین تسهیل‌گرانه می‌توان به اعطای حق شهروندی در ازای خرید املاکی با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار اشاره کرد. بر اساس این گزارش افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه در حالی اتفاق افتاده است که تشدید ترحیم ها اقتصاد ایران را با موقعیتی اضطراری مواجه کرده است . ایران سال‌هاست درگیر جنگ اقتصادی است و در این مسیر ممانعت از خروج سرمایه مولفه مهمی برای عبور از این دوران تلقی می‌شود.

پول پاشی برای تبلیغات

 وی با اشاره به اینکه هزینه‌های سنگینی بابت تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای هزینه می‌شود، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می دهد طبقه ثروتمند و بسیار مرفه در ایران مشتری اصلی املاک در ترکیه هستند، کسانی که قصد دارند با خرید ملک ،حق شهروندی و ... را دریافت کنند اما به این موضوع توجه ندارند که تحقق وعده‌های داده شده چندان هم صد در صدی نیست و بسیاری از صاحبان املاک نمی‌توانند در کنار خرید ملک از موقعیت‌های این چنین بهره‌مند شوند. در عین حال بازار املاک ترکیه به دلیل موقعیت اقتصادی این کشور چندان بازار مناسبی نیست و احتمال ضرر اقتصادی در آن بالاست و محدودیت‌های ویژه‌ای بر فروش املاک خریداری شده وضع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تبلیغات جدید بر تعویض ملک در تهران با ترکیه یا گرجستان و ... استوار است، گفت: این خطر وجود دارد که با پا گرفتن چنین معاملاتی طبقه متوسط نسبت به خروج سرمایه هایش از کشور اقدام کند . 

شرکت های متعددی حتی به صورت ریالی پول ملک را در ایران دریافت می کنند . در عین حال تعویض املاک در تهران با ترکیه و گرجستان و همچنین پرداخت قسطی مبالغ از جمله پیشنهادات تازه به مشتریان است. 

سرمایه‌گذاری در ملک ؛ آری یا نه؟

عقبایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی تصور می کنند خرید ملک در ترکیه یا هر کشور دیگری می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی برای آینده باشد اما در حقیقت این بازار اصلا بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاران نیست.

 وی گفت:در  برخی موارد مشخص است که برخی با هدف سرمایه‌گذاری قصد ورود به این بازار را دارند اما باید توجه داشت که این بازار، بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

وی به تجربه سرمایه‌گذاران در بازار املاک دوبی اشاره کرد و گفت: پول‌های سرگردان در ایران، سال‌هاست به بازار املاک دیگر کشورها از جمله گرجستان، دوبی و حتی اسپانیا و کانادا مهاجرت کرده‌اند اما در نهایت زیان مالی محتمل‌تر از سود در این بازارهاست.

وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: همین حالا ارزش لیر در ترکیه با کاهشی قابل توجه روبرو شده است، گفت: جدای از مساله امنیت سرمایه که پیشتر به آن اشاره کردم عوامل اجتماعی ، سیاسی و امنیتی منطقه نیز به شدت در متزلزل کردن جایگاه ترکیه بعنوان مقصد سرمایه گذاری موثر است.

پیش از این آماری به نقل از رضا کامی،رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه منتشر شده است که نشان می‌دهد از آبان سال گذشته تا شهریور امسال، عراقی‌ها ۷۸۱ واحد، ایرانی‌ها ۴۸۹ واحد، روس‌ها ۲۴۸ واحد، سعودی‌ها ۲۱۴ واحد و کویتی‌ها ۱۹۱ واحد آپارتمانی در ترکیه خریداری کرده‌اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۸۰۴۲۰۹:۳۸:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
هدف اصلی خرید ملک در خارج دریافت پاسپورت غیر ایرانی است .شما بگو بورکینا فاسو
ناشناس۱۱۵۸۰۶۵۱۰:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
همان کسانی که در دیگر کشورها در این کشور ملک می خرند باید از دفترهای اقامت مالیات های سنگین و در حد نجومی گرفت ولی نمی گیرند و به راحتی به کارشان ادامه می دهند
ناشناس۱۱۵۸۱۶۲۱۱:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
بلی وقتی مالیات بر خانه های خالی و عایدی بر سرمایه مطرح می شود و اوضاع اقتصادی نا بسامان کشور از طرف دیگر بسیاری از سرمایه گذاران مسکن و .. کوچ می کنند به این کشور..
ناشناس۱۱۵۸۱۶۳۱۱:۴۶:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
خیلی از نظرات آقای عقبایی درخصوص مسکن برعکس ازآب در آمده است بخش مسکن فشل شده است
ناشناس۱۱۵۸۱۷۷۱۱:۵۳:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
چرا تبليغاتي وجهت دار حرف ميزني تبديل ريال به لير يا دلار يا يورو ضرر دارد اولا دوما كسي كه ده ها ميليون دلار پول دارد نگران اين مبلغ كم نيست وبراي تفريحات وآسايش خودش خرج مي كند نه سرمايه گذاري سوما..
سید۱۱۵۸۲۰۴۱۲:۰۴:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۶
شما بفرمایید کار خودتان را انجام دهید به کار دیگران دخالت نکنید
ناشناس۱۱۵۸۲۷۳۱۳:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
.. مقاله نویس محترم با کدام مدرک و تحقیقی سرمایه گذاری در ترکیه و سایر کشورها را ضرر دانسته و یا تبلیغات اعلام شده را دروغ می خواند. قطعا مردم وقتی می خواهند مبلغ بالایی را جایی سرمایه گذاری کنند اول تحقیق می کنند. افزایش خرید خانه در ترکیه یعنی قبلی ها سود کرده اند. تنها حرف درست نویسنده وجود سرمایه های سرگردان در کشور است که دولت هیچ برنامه ای برایش اعلام نکرده. مطمئن باشید اگر شرایط سود پیشنهاد دولت ایران با سرمایه گذاری در خارج یک اندازه باشد مطمئنا مردم دولت خود ما را انتخاب می کنند
ناشناس۱۱۵۸۳۰۸۱۳:۳۰:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
نیست که ایران امنیت داره برای سرمایه گذاری؟؟
ناشناس۱۱۵۸۳۳۸۱۴:۰۴:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مشاهدات اطرافم رو میگم قشری که مرفه هستن و دنبال تابعیت غیرایرانی برای سفر راحتتر در دنیا هستند میرن دنبال خرید خونه در ترکیه یک قشر دیگر هم هست که میخوان به ایران نزدیک باشند برای رفت و آمد و دلشان با ایران هست ولی از شرایط داخلی ایران و آزادی های شخصی و احتمال جنگ ناراضی هستند ، ملک در ترکیه میخرند فرهنگ ترکیه هم نزدیک به ایران هست اینم شاید دلیلی هست که قشر نسبتا سنتی تر اونجا رو انتخاب کنند بجای کانادا و کشورهای دورتر البته هزینه کانادا بالاتره ولی این قشری که من دیدم پول کانادا رو هم دارند
رسول۱۱۵۸۳۸۵۱۵:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
فقط پونصد واحد، همین!؟ این همه هیاهو برای پونصد واحد ملک!؟ یعنی حدود هزار میلیارد تومن! کاش نسبت به بقیه چیزها هم اینقدر حساس بودیم
ناشناس۱۱۵۸۳۹۰۱۵:۱۳:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
همه کسانی که از ایران در ترکیه خانه می خرند مسکن بالای ۲۵۰ هزار دلار نمی خرند. چند نفر رو دیدم که با ۸۰ یا ۱۰۰ هزار لیر معادل تقریبا ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان در آنکارا یا مناطق حاشیه ای استانبول خونه خریدن. شاید هفتاد درصد خانه های خریداری شده ایرانیا حول و حوش این ارقام هست. شما باشی توی پایتخت با ۱۶۰ میلیون خونه نمیخری؟ اینجا مسکن یک بخش احتکاری نیست بلکه یک نیاز هست به همین دلیل قیمتش از ایران بارها ارزانتره
ناشناس۱۱۵۸۴۲۱۱۶:۰۶:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۶
حرف شما قبول اما برای تحقق سرمایه‌گذاری در داخل شرایط مناسبتر از ترکیه را فراهم کنید تا حتی ترکها و اعراب تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران پیدا کنند.
ناشناس۱۱۵۸۴۲۶۱۶:۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
هیچ جای دنیا از خرید خانه و ملک به شکلی که در ایران وجود دارد نمی توان به سود رسید انگلیس، دبی و ترکیه و .. که البته در ترکیه باید پیه تقلب را نیز به تن مالید.
ناشناس۱۱۵۸۴۴۸۱۶:۴۷:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اگر سامانه شفافیت در کشور راه اندازی می شد از این افراد حداقل 50 درصد مالیات باید میگرفتن. بخش اعظمی از ثروت طبقات مرفه جامعه ماحصل یارانه پنهان سوخت، آب، برق و گاز واحدهای صنعتی، سوداگری در بازارهای ارز و سکه و مسکن و خودرو و عدم پرداخت مالیات است.

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 3. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 4. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 5. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 6. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 9. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 10. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 11. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 12. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 13. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 14. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 15. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 16. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 17. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 18. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 19. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 20. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 21. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 22. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 23. نوش‌داروی دولت تدبیر

 24. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 25. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

آخرین عناوین