چه کسانی در ترکیه ملک می‌خرند؟

گروه اقتصادی الف،   3980815115 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

حسام عقبایی می‌گوید: حجم سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در بخش املاک در کشور ترکیه طی یک سال گذشته برابر با هفت،هشت سال اخیر بوده است.

 نائب رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرآنلاین تاکید کرد: طی ماه‌های اخیر حجم تبلیغات برای خرید ملک توسط خارجی ها در ترکیه به شدت افزایش یافته و اتفاقا ایرانی‌ها مشتریان مهمی برای املاک ترکیه هستند.

ترکیه در سال‌های اخیر تبلیغاتی هدفدار برای سرمایه گذاری خارجی‌ها در بخش املاک در دستور کار قرار داده است.ترکیه با این هدف سیاست‌های تشویقی مهمی را برای خریداران ملک در نظر گرفته است که از جمله این قوانین تسهیل‌گرانه می‌توان به اعطای حق شهروندی در ازای خرید املاکی با ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار اشاره کرد. بر اساس این گزارش افزایش تقاضا برای خرید ملک در ترکیه در حالی اتفاق افتاده است که تشدید ترحیم ها اقتصاد ایران را با موقعیتی اضطراری مواجه کرده است . ایران سال‌هاست درگیر جنگ اقتصادی است و در این مسیر ممانعت از خروج سرمایه مولفه مهمی برای عبور از این دوران تلقی می‌شود.

پول پاشی برای تبلیغات

 وی با اشاره به اینکه هزینه‌های سنگینی بابت تبلیغات در فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای هزینه می‌شود، ادامه داد: بررسی‌ها نشان می دهد طبقه ثروتمند و بسیار مرفه در ایران مشتری اصلی املاک در ترکیه هستند، کسانی که قصد دارند با خرید ملک ،حق شهروندی و ... را دریافت کنند اما به این موضوع توجه ندارند که تحقق وعده‌های داده شده چندان هم صد در صدی نیست و بسیاری از صاحبان املاک نمی‌توانند در کنار خرید ملک از موقعیت‌های این چنین بهره‌مند شوند. در عین حال بازار املاک ترکیه به دلیل موقعیت اقتصادی این کشور چندان بازار مناسبی نیست و احتمال ضرر اقتصادی در آن بالاست و محدودیت‌های ویژه‌ای بر فروش املاک خریداری شده وضع می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تبلیغات جدید بر تعویض ملک در تهران با ترکیه یا گرجستان و ... استوار است، گفت: این خطر وجود دارد که با پا گرفتن چنین معاملاتی طبقه متوسط نسبت به خروج سرمایه هایش از کشور اقدام کند . 

شرکت های متعددی حتی به صورت ریالی پول ملک را در ایران دریافت می کنند . در عین حال تعویض املاک در تهران با ترکیه و گرجستان و همچنین پرداخت قسطی مبالغ از جمله پیشنهادات تازه به مشتریان است. 

سرمایه‌گذاری در ملک ؛ آری یا نه؟

عقبایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی تصور می کنند خرید ملک در ترکیه یا هر کشور دیگری می‌تواند سرمایه‌گذاری مناسبی برای آینده باشد اما در حقیقت این بازار اصلا بازار مناسبی برای سرمایه‌گذاران نیست.

 وی گفت:در  برخی موارد مشخص است که برخی با هدف سرمایه‌گذاری قصد ورود به این بازار را دارند اما باید توجه داشت که این بازار، بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

وی به تجربه سرمایه‌گذاران در بازار املاک دوبی اشاره کرد و گفت: پول‌های سرگردان در ایران، سال‌هاست به بازار املاک دیگر کشورها از جمله گرجستان، دوبی و حتی اسپانیا و کانادا مهاجرت کرده‌اند اما در نهایت زیان مالی محتمل‌تر از سود در این بازارهاست.

وی در توضیح این مطلب اضافه کرد: همین حالا ارزش لیر در ترکیه با کاهشی قابل توجه روبرو شده است، گفت: جدای از مساله امنیت سرمایه که پیشتر به آن اشاره کردم عوامل اجتماعی ، سیاسی و امنیتی منطقه نیز به شدت در متزلزل کردن جایگاه ترکیه بعنوان مقصد سرمایه گذاری موثر است.

پیش از این آماری به نقل از رضا کامی،رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه منتشر شده است که نشان می‌دهد از آبان سال گذشته تا شهریور امسال، عراقی‌ها ۷۸۱ واحد، ایرانی‌ها ۴۸۹ واحد، روس‌ها ۲۴۸ واحد، سعودی‌ها ۲۱۴ واحد و کویتی‌ها ۱۹۱ واحد آپارتمانی در ترکیه خریداری کرده‌اند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۸۰۴۲۰۹:۳۸:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
هدف اصلی خرید ملک در خارج دریافت پاسپورت غیر ایرانی است .شما بگو بورکینا فاسو
ناشناس۱۱۵۸۰۶۵۱۰:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
همان کسانی که در دیگر کشورها در این کشور ملک می خرند باید از دفترهای اقامت مالیات های سنگین و در حد نجومی گرفت ولی نمی گیرند و به راحتی به کارشان ادامه می دهند
ناشناس۱۱۵۸۱۶۲۱۱:۴۵:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
بلی وقتی مالیات بر خانه های خالی و عایدی بر سرمایه مطرح می شود و اوضاع اقتصادی نا بسامان کشور از طرف دیگر بسیاری از سرمایه گذاران مسکن و .. کوچ می کنند به این کشور..
ناشناس۱۱۵۸۱۶۳۱۱:۴۶:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۶
خیلی از نظرات آقای عقبایی درخصوص مسکن برعکس ازآب در آمده است بخش مسکن فشل شده است
ناشناس۱۱۵۸۱۷۷۱۱:۵۳:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
چرا تبليغاتي وجهت دار حرف ميزني تبديل ريال به لير يا دلار يا يورو ضرر دارد اولا دوما كسي كه ده ها ميليون دلار پول دارد نگران اين مبلغ كم نيست وبراي تفريحات وآسايش خودش خرج مي كند نه سرمايه گذاري سوما..
سید۱۱۵۸۲۰۴۱۲:۰۴:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۶
شما بفرمایید کار خودتان را انجام دهید به کار دیگران دخالت نکنید
ناشناس۱۱۵۸۲۷۳۱۳:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۱۶
.. مقاله نویس محترم با کدام مدرک و تحقیقی سرمایه گذاری در ترکیه و سایر کشورها را ضرر دانسته و یا تبلیغات اعلام شده را دروغ می خواند. قطعا مردم وقتی می خواهند مبلغ بالایی را جایی سرمایه گذاری کنند اول تحقیق می کنند. افزایش خرید خانه در ترکیه یعنی قبلی ها سود کرده اند. تنها حرف درست نویسنده وجود سرمایه های سرگردان در کشور است که دولت هیچ برنامه ای برایش اعلام نکرده. مطمئن باشید اگر شرایط سود پیشنهاد دولت ایران با سرمایه گذاری در خارج یک اندازه باشد مطمئنا مردم دولت خود ما را انتخاب می کنند
ناشناس۱۱۵۸۳۰۸۱۳:۳۰:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
نیست که ایران امنیت داره برای سرمایه گذاری؟؟
ناشناس۱۱۵۸۳۳۸۱۴:۰۴:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۶
مشاهدات اطرافم رو میگم قشری که مرفه هستن و دنبال تابعیت غیرایرانی برای سفر راحتتر در دنیا هستند میرن دنبال خرید خونه در ترکیه یک قشر دیگر هم هست که میخوان به ایران نزدیک باشند برای رفت و آمد و دلشان با ایران هست ولی از شرایط داخلی ایران و آزادی های شخصی و احتمال جنگ ناراضی هستند ، ملک در ترکیه میخرند فرهنگ ترکیه هم نزدیک به ایران هست اینم شاید دلیلی هست که قشر نسبتا سنتی تر اونجا رو انتخاب کنند بجای کانادا و کشورهای دورتر البته هزینه کانادا بالاتره ولی این قشری که من دیدم پول کانادا رو هم دارند
رسول۱۱۵۸۳۸۵۱۵:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۶
فقط پونصد واحد، همین!؟ این همه هیاهو برای پونصد واحد ملک!؟ یعنی حدود هزار میلیارد تومن! کاش نسبت به بقیه چیزها هم اینقدر حساس بودیم
ناشناس۱۱۵۸۳۹۰۱۵:۱۳:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۶
همه کسانی که از ایران در ترکیه خانه می خرند مسکن بالای ۲۵۰ هزار دلار نمی خرند. چند نفر رو دیدم که با ۸۰ یا ۱۰۰ هزار لیر معادل تقریبا ۱۶۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان در آنکارا یا مناطق حاشیه ای استانبول خونه خریدن. شاید هفتاد درصد خانه های خریداری شده ایرانیا حول و حوش این ارقام هست. شما باشی توی پایتخت با ۱۶۰ میلیون خونه نمیخری؟ اینجا مسکن یک بخش احتکاری نیست بلکه یک نیاز هست به همین دلیل قیمتش از ایران بارها ارزانتره
ناشناس۱۱۵۸۴۲۱۱۶:۰۶:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۶
حرف شما قبول اما برای تحقق سرمایه‌گذاری در داخل شرایط مناسبتر از ترکیه را فراهم کنید تا حتی ترکها و اعراب تمایل به سرمایه‌گذاری در ایران پیدا کنند.
ناشناس۱۱۵۸۴۲۶۱۶:۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
هیچ جای دنیا از خرید خانه و ملک به شکلی که در ایران وجود دارد نمی توان به سود رسید انگلیس، دبی و ترکیه و .. که البته در ترکیه باید پیه تقلب را نیز به تن مالید.
ناشناس۱۱۵۸۴۴۸۱۶:۴۷:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۶
اگر سامانه شفافیت در کشور راه اندازی می شد از این افراد حداقل 50 درصد مالیات باید میگرفتن. بخش اعظمی از ثروت طبقات مرفه جامعه ماحصل یارانه پنهان سوخت، آب، برق و گاز واحدهای صنعتی، سوداگری در بازارهای ارز و سکه و مسکن و خودرو و عدم پرداخت مالیات است.

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 4. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 5. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

 6. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

 7. فاش شدن جزئیاتی از معامله قرن در یک روزنامه اسراییلی

 8. انتخابات مجلس یازدهم و بلاتکلیفی جریان های سیاسی/ آیا باید امیدوار بود؟

 9. روحانی: ملت ما نمی‌گذارد آمریکا پیروز شود/ با صندوق رای قهر نکنید؛ امروز روزی است که باید پای صندوق رای رفت

 10. خبرهای متناقض درباره سرنگونی هواپیما نیروی هوایی آمریکا در افغانستان/ ان‌بی‌سی: همه سرنشینان کشته شدند + عکس

 11. درخواست فوری برای استیضاح ظریف در مجلس

 12. روحانی: حوادث دی ماه ۹۶ ترامپ را پُر رو کرد

 13. تجمع مردم مقابل وزارت خارجه/ ظریف بابت اظهاراتش عذرخواهی کند + عکس و فیلم

 14. ادعای مهناز افشار درباره محسن تنابنده + عکس

 15. انتقاد ربیعی از صداوسیما در پخش نکردن سخنرانی روحانی

 16. آزمون معامله قرن؛ از رخوت رژیم‌های عربی تا تحرکات جهان اسلام

پربحث‌های هفته

 1. مذاکره مجدد با آمریکا به‌ چه بهانه و بهایی؟

 2. ۱۰ نکته درباره گفت‌گوی ظریف و اشپیگل 

 3. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 4. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 5. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. حمله بی‌سابقه روحانی به شورای نگهبان/ توضیحات جدید درباره کاخ مرمر/ باهنر: اصلاح‌طلبان هم طرفدار دارند و هم کاندیدا برای بستن لیست

 9. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 10. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 11. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

 12. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 13. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 14. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 15. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 16. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 17. ظریف: مذاکره دوجانبه با ایران خیال باطل ترامپ است

 18. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 19. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 20. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 21. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 22. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 23. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 24. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 25. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. هواپیما تهران - بندرماهشهر از باند فرودگاه خارج شد + عکس و فیلم

  2. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

  3. آمریکایی‌ها چشم دیدن این کارخانه را ندارند

  4. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

  5. همه یارانه‌بگیران از سال بعد یارانه معیشتی می‌گیرند + جزئیات

  6. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  7. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  8. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

  9. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

  10. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  11. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

  12. چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟

  13. میزان پاداش پایان سال کارکنان دولت تعیین شد

  14. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

  15. پراید همچنان رو به افزایش است

  16. با مصوبه تلفیق ۷۸ میلیون ایرانی از سال ۹۹ یارانه معیشتی دریافت می‌کنند

  17. امکان کاهش ۱۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

  18. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

  19. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

  20. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

  آخرین عناوین