هفت‌خوان ثبت اموال و دارایی مسئولان و مديران / چرا قانون باید تغییر کند؟

گروه اجتماعی الف،   3980812198 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران از اواخر شهریور ماه وارد فاز اجرایی شده اما تا کنون بخشی از مسئولان و مدیران اقدام به ثبت فهرست اموال خود نکرده اند. از سوی دیگر قانون فعلی بدلیل ضعف هایی که دارد بعید است به طور کامل موثر واقع شود. بنابراین ضرورت دارد برای کارآمدتر شدن قانون برخی اصلاحات در آن اعمال شود.

هفت‌خوان ثبت اموال و دارایی مسئولان و مديران / چرا قانون باید تغییر کند؟

به گزارش الف، مراسم رونمایی از سامانه «ثبت دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران» 31 شهریور ماه امسال در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به آدرس https://residegi.adliran.ir برگزار شد.

بر اساس قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران قرار بود به مدت یک ماه از آن تاریخ یعنی تا اول آبان ماه مسئولان و مدیران فهرست امول خود را در این سامانه ثبت نام نمایند. همچنین بر اساس قانون قرار بود اگر مدیرانی که بعد از 29 آذرماه سال 1394 متصدی و عهده دار مسئولیتی شده اند و دوره مسئولیتشان نیز تمام شده فهرست اموال خود را اعلام نمایند. 

در تاریخ اول آبان ماه حجت الاسلام حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه با اشاره به اینکه سامانه ثبت دارایی مسئولان از ۲۸ مهر ماه روی شبکه ملی قرار گرفته گفت: مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور می‌توانند با مراجعه به نشانی https://amval.adliran.ir دارایی و اموال خود را اظهار کنند.

حجت الاسلام حمید شهریاری در ادامه عنوان کرد: مسئولان و مدیران نظام جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور مهلت ۳۰ روزه‌ای(یعنی تا آخر آبان ماه) برای ثبت اموال و دارایی خود دارند.

اما دیروز برخی از خبرگزاری ها از برخی مقامات و مسئولان در این باره سوال کرده بودند که پاسخ آنها نشان دهنده این است هنوز تعداد زیادی از آنها اقدامی برای ثبت اموال و دارایی‌هایشان انجام نداده اند.

بیشتر بخوانید:

سامانه ثبت دارایی مقامات رونمایی شد/ فرصت یک ماه برای مسئولان جهت ثبت اموال

چند وزیر اموال و دارایی‌های خود را به قوه قضائیه اعلام کرده‌اند؟ + جدول

آخرین وضعیت اعلام اموال نمایندگان مجلس + جدول

موضوع مهم تر اين است كه ديروز احمد امیرآبادی فراهانی در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به دلیل عدم راه اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی مسوولان و خانواده‌هایشان که قرار بود رسما آغاز به کار کند، بیان کرد: حراست مجلس به بهانه ناکافی بودن رایانه‌های ارائه شده از سوی معاونت فناوری قوه قضاییه مانع از راه اندازی سامانه مذکور شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: حراست مجلس در حالی مانع از راه اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی مسوولان و خانواده‌هایشان شده است که به بنده اطلاع دادند ۱۲ سیستم از سوی قوه قضاییه در اختیار ستاد ثبت نام قرار داده شده است.

از سوی دیگر امیر خجسته، نایب‌رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس دیروز در این باره گفت: اطلاعاتی درباره تغییر نام املاک و فروش دارایی‌های برخی مسئولان برای این کمیسیون فرستاده شده که پس از راستی‌آزمایی برای قوه قضائیه ارسال خواهد شد.

خجسته در ادامه گفت: از نهادهای امنیتی و قوه قضائیه می‌خواهیم تمامی نقل و انتقالات یک سال اخیر افرادی که باید اموال و دارایی خود را در سامانه ثبت کنند را  بررسی کرده تا شفافیت به معنای واقعی در نتایج این آمارها نشان داده شود.

همچنین اوائل مهرماه خبر اعلام سرقت از منزل مسکونی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی منتشر شد که با در نظرگرفتن آن شائبه هایی درباره مثمرثمر بودن و کارآمد بودن این قانون نیز ایجاد شده است. در این سرقت اگر چه در ابتدا اعلام شد مقداری ارز و طلا سرقت شده اما بعداً این خبر تکذیب شد.

با اين وضعيت مشخص نيست چه زماني مسئولان و مديران اطلاعات لازم را در اين سامانه وارد كنند. اما نكته مهم اين است كه قانون باید به گونه ای تغییر یابد که راه های دور زدن قانون نیز در آن پیش بینی شده و اجازه چنین اقداماتی داده نشود. همچنین می باید زمینه برای آگاهی و اطلاع مردم از اموال و دارایی های مسئولان فراهم شود تا قانون از این لحاظ منطقی تر باشد.

اگر این تغییرات در قانون صورت گیرد و صحیح اجرایی شود حتماً منجر به اصلاح کژی ها خواهد شد. با این وجود در حال حاضر امید است اجرای قانون مانع از افزایش غیرقانونی و غیرمشروع ثروت و دارایی مسئولان شود. بدون شک اگر قانون رسیدگی به دارایی مسئولان در طی زمان قانونی عملیاتی شود و قوه قضائیه نیز اطلاع رسانی های لازم را از فرایند انجام کار ارائه دهد سلامت اداری، سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم ارتقا خواهد یافت. به خصوص این که برخی معاندان و رسانه های ضد انقلاب در پی تعمیم و تلقین این باور به مردم هستند که دامنه فساد بسیار گسترش یافته و سیستم قصدی برای مبارزه با آن ندارد.  

به گزارش الف، بر اساس اصل يكصد و چهل و دوم قانون اساسی « دارايي رهبر، رئيس‌جمهور، معاونان رئيس‌جمهور، وزيران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت، توسط رئيس قوة قضائيه رسيدگي مي‌شود كه بر خلاف حق افزايش نيافته باشد». در این راستا در نهم آبان 1394، قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. این قانون بعد از یک ماه توسط رئیس مجلس شورای اسلامی ابلاغ گردید. بر اساس قانون قرار بود قوه قضائیه طی شش ماه، آیین نامه لازم را برای اجرای آن تهیه و ابلاغ نماید که چنین اقدامی بعد از گذشت چند سال عملی نشد. 

بیشتر بخوانید:

اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

با روی کار آمدن حجت الاسلام رئیسی، در 19 خرداد ماه آیین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید و در  21 خردادماه غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه از تصویب و اجرایی شدن آیین‌نامه قانون از سوی قوه قضائیه خبر داد.

قانون اعلام اموال مقامات و مسئولان به قوه قضائیه شامل 250 هزار نفر می باشد که  بر اساس ماده 3 قانون از جمله این افراد می توان به رهبر انقلاب، رئیس جمهور و معاونان، وزیران و معاونان ، نمایندگان مجلس، اعضای مجلس خبرگان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، استانداران، شهرداران و ... اشاره کرد. 

همچنین بر اساس ماده 1 آیین نامه قانون، خانواده مسئولان یعنی همسر و دختران و پسران مجرد کمتر از 25 سال که ازدواج نکرده و شاغل نیستند نیز شامل قانون می شوند. بر اساس ماده 8، فهرست دارایی ها محرمانه است و افشای آنها ممنوع است. طبق ماده 12 فهرست دارایی ها نیز شامل کلیه اموال غیرمنقول( شامل ملک و املاک)، حقوق دارای ارزش مالی، اوراق بهادار، موجودی حساب های بانکی، سرمایه‌گذاری‌ها و حق انتقال آنها، مطالبات، دیون و هرگونه منبع درآمدی مستمر است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۵۷۶۳۰۹:۱۱:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
اجرای قانون از کجا اورده ای به این ثروت کلان و افسانه ای در صورتی اثر بخش است که این قانون برای همه بخشهای دولتی خصوص و افراد به اصطلاح عادی اجرایی شود
حسنعلی سبد سبد گل یاس۱۱۵۵۸۳۵۰۹:۵۲:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
باید یک سامانه همچون کد ملی و یارانه ها تشکیل شود و همه احاد مملکت تمام اموال و دارایی خود را در ان اعلام کنند و پس از ان هر گونه معامله منوط به گرفتن شناسه از ان سامانه باشد یعنی اگر مالی در سامانه ثبت نشده باشد نتوانند معامله و یا جابجا کنند این خودش بانک اطلاعاتیدخوبی هم میشود برای گرفتن مالیات واقعی از درآمد و اموال و هزاران استفاده دیگر که به درد همه سازمان ها میخورد
ناشناس۱۱۵۵۹۰۵۱۰:۲۷:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۴
در گام اول آن 250 هزار مدیر و مسولی که قرار است لیست اموال خود را اعلام کنند ممتوع المعامله کنید تا پس از ثبت لیست اموالشان و پس از گرفتن شناسه لازم بتوانند در صورت نیاز معامله کنند
ناشناس۱۱۵۵۹۱۳۱۰:۳۳:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
بابا یه پزشک عمومی ماهی ۳۰ میلیون و یه پزشک متخصصص ماهی ۳۰۰ میلیون درآمد داره. شما چی داری میگی؟
ناشناس۱۱۵۵۷۶۸۰۹:۱۳:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۴
بهترین کار و در واقع انقلابی ترین کار موثر این است که تمامی ثروت ها و دارایی ها در کشور ملی و مشا اعلام گردد بجز اینکار هیچ راه اساسی برای بازگشت اموال نامشروع نخواهیم داشت
دیده بان بی دوربین و بی توپچی۱۱۵۵۸۴۳۰۹:۵۶:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۴
تمامی مسولان از اول انقلاب تا حالا باید لیست اموال خود را در سامانه اعلام کنند حتی اندسته از مسولان که فوت کرده اند باید تمام اقارب و نزدیکانشان هم در این سامانه ثبت شوند و اندسته از مدیران و مسولان هم که بازنشسته شده و یا از کار کناره گیری کرده اند هم باید در این سامانه لیست اموالشان را اعلام کنند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۱۵۵۷۸۱۰۹:۲۱:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۴
امام علی ع فرمودند ثروت های حرام را اگر کابین زنانشان کرده باشند به بیت المال باز می گردانم این فرموده امام در زمان فعلی با اجرای قانون از کجا اورده ای به این ثروت نجومی و کهکشانی و گنج قارونی رسیده ای برای همه جامعه هدف که به ثروت های نامشروع رسیده اند عملیاتی نمود اجرای ناقص این طرح فایده چندانی در بر ندارد
ناشناس۱۱۵۵۷۹۱۰۹:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۴
ان لیس للانسان الا ما سعی هر گونه ثروت که خارج از این ایه قران بدست امده باشد نامشروع بوده و باید به بیت المال باز گردد کسب ثروت از راه سعی و تلاس مادی و فکری و رقابت سازنده امکان پذیر است قانون از کجا اورده ای برای همه ثروت های نامشروع باید اجرایی شود . نه فقط مسولان دولتی
ناشناس۱۱۵۵۸۵۴۱۰:۰۳:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
در گام دوم انقلاب احتیاح به انقلاب اقتصادی برای ایجاد تعادل و توازن اقتصادی داریم باید احساس آرامش و امنیت از حرام خوران گرفته شده و اموال نامشروع انان به خزانه دولت بازگردد تا درجهت رونق تولید . اشتغال بکار گرفته شود

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

  3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  4. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  5. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  6. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

  7. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

  8. مشروب خواری علنی اراذل و اوباش در اصفهان و مسدود کردن اتوبان

  9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

  10. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  11. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  12. آخرین وضعیت اعتراض‌ها به تغییر قیمت بنزین/ شهرها آرام شدند

  13. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  14. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  15. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

  16. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  17. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  18. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  19. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  20. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  21. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

  22. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

  23. کتابخوان‌ترین مردم جهان در کدام کشورها زندگی می‌کنند؟/ ترامپ سوژه پرفروش ترین کتاب سال میلادی گذشته

  24. دستگیری ۱۵۰ اغتشاشگر در گچساران

  25. دستگیری ۳۴ نفر از اغتشاشگران در رباط‌کریم

  آخرین عناوین