نقض قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور! / بودجه «دوسالانه» چه صیغه‌ای است؟

محمدكاظم انبارلويي،   3980811204 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئيس‌جمهور مي‌گويد؛ مسئول اجراي قانون اساسي هستم. بسم‌الله! پس نقض قانون اساسي توسط وي و معاونش چه معنا دارد؟

نقض قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور! / بودجه «دوسالانه» چه صیغه‌ای است؟

  اصل 52 قانون اساسي مي‌گويد؛ «بودجه سالانه كشور به ترتيبي كه در قانون مقرر مي‌شود از طرف دولت تهيه و براي رسيدگي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي تسليم مي‌گردد. هر گونه تغيير در ارقام بودجه نيز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود.»


قانون اساسي در اصل 52 مي‌گويد؛ بودجه «سالانه» است. ماده يك فصل اول قانون محاسبات عمومي كشور مي‌گويد؛ «بودجه كل كشور برنامه مالي دولت است كه براي يك سال مالي تهيه مي‌شود» اما آقاي نوبخت رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مي‌گويد بودجه سال آينده «دوسالانه» است!.


رئيس‌جمهور براساس يك تكليف قانوني در تاريخ 7/4/98 بخشنامه بودجه سال 99 را در 4 فراز و يك پيش‌نويس در 3 بند و 4 جزء به كليه دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ كرد، اما آقاي نوبخت مي‌گويد؛ لايحه دوسالانه بودجه مربوط به سال‌هاي 1399 و 1400 در 15 آذرماه توسط رئيس‌‌جمهور به مجلس ارسال مي‌شود. پس از ابلاغ بخشنامه بودجه سال 99 (بخوانيد بودجه يك‌ساله) رئيس‌جمهور چه مي‌شود؟!


قانون برنامه و بودجه و نيز اصل 52 قانون اساسي حكم مي‌كند لايحه بودجه براساس برنامه مصوب مجلس باشد. همين قانون مي‌گويد «برنامه» يك مقوله است و «بودجه» مقوله ديگر.


اما آقاي نوبخت مي‌گويد؛ همزمان با بودجه دوسالانه 1399 و 1400  سه برنامه دوسالانه نيز به مجلس مي‌رود!.معلوم نيست نسبت اين سه برنامه با برنامه پنجساله‌ ششم توسعه چيست؟ اگر بودجه دوسالانه 1400 - 1399 براساس برنامه پنجساله ششم توسعه نوشته شده است، پس اين سه برنامه چه صيغه‌اي است. اگر برنامه پنجساله ششم توسعه را كنار گذاشته، خودشان به جاي يك برنامه، سه برنامه نوشته‌اند به چه مجوز قانون اساسي و قانون عادي، قانون برنامه پنجساله ششم توسعه را كه فرآيند قانون‌گذاري‌آن طي شده، كنار گذاشته‌اند؟!.


براساس يك روال قانوني و طبيعي، بودجه شركت‌هاي دولتي سالانه است. حسابرسان و بازرسان قانوني هرساله يك سال مالي را حسابرسي مي‌كنند و به مجامع اطلاع مي‌دهند و اگر جرمي اتفاق افتاده باشد، به مراجع قضائي گزارش مي‌كنند. اگر بودجه، دوسالانه شود، تكليف قانوني حسابرسان و بازرسان قانوني و حساب و كتاب شركت‌هاي دولتي چه مي‌شود؟!.


​​​​​​​شاه‌بيت بودجه دوسالانه آقاي نوبخت اين است كه عوايد حاصل از فروش نفت را از منابع بودجه جاري حذف كرده و آن را برده در برنامه اول كه عمراني، در برنامه دوم مربوط به اشتغال و برنامه سوم كه مربوط به يارانه‌هاست!.

منبع: رسالت


آيا حذف منابع حاصل از فروش نفت از بودجه جاري، مشكل بودجه را حل كرده است؟ بردن اين منابع تحت عنوان سه برنامه آيا اين شاهكار را به نام طراحان بودجه دوسالانه مي‌تواند به ثبت رساند؟!.


بردن منابع فروش نفت تحت سرفصل با سه عنوان «برنامه عمراني»، «اشتغال» و «رفاهي يارانه» يك «تردستي مالي و محاسباتي» است. قاطي كردن مفهوم «بودجه» و «برنامه» تحت عنوان برنامه دوسالانه بودجه نمي‌تواند پرده روي اين تردستي بكشد.
اسم اين كار نقض قانون اساسي، قوانين حاكم بر بودجه‌بندي و برنامه‌نويسي و سر كار گذاشتن مجلس در بگومگوهاي بودجه‌اي آن هم بر سر «هيچ» است!


همين چند روز پيش بود كه آقاي اميدعلي پارسا رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور در گفت‌وگو با صدا و سيما گفت: «بررسي ليست تراكنش‌هاي مالي 300 هزار ميلياردر نشان مي‌دهد نيمي از آنها مؤدي مالياتي نيستند و نيم ديگر كمتر از آنچه لازم است، ماليات مي‌پردازند.»


آقاي رئيس‌جمهور، وزير اقتصاد و دارايي و رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد به اين سؤال پاسخ دهند چرا نيمي از كساني كه درآمد ميلياردي دارند، در سازمان امور مالياتي حتي يك پرونده هم ندارند. 35 درصد از  اين جماعت ميلياردر كه فرار مالياتي دارند در تهران هستند. از تمام امكانات شهري استفاده مي‌كنند، دولت امنيت آنها را تأمين مي‌كند، اما حاضر نيستند به اندازه يك كارگر و كارمند ماليات بدهند؟!.


در تمام دنيا بودجه دولت‌ها با ماليات اداره مي‌شود. اكثر شركت‌هاي معظم دولتي ازجمله شركت ملي نفت اصلا ماليات نمي‌دهد. به جاي بودجه‌نويسي، خلاف برنامه و خلاف قانون اساسي و خلاف قوانين عادي كشور برويد از صاحبان ثروت‌هاي نجومي ماليات بگيريد، آن وقت خواهيد ديد خود به خود منابع حاصل از فروش نفت از بودجه جاري حذف مي‌شود.


سخنان اميرعلي پارسا رئيس كل سازمان امور مالياتي نشان مي‌دهد 150 هزار ميلياردر گردن‌كلفت در اين مملكت، راست راست مي‌گردند و يك ريال هم ماليات نمي‌دهند.


رئيس‌جمهور به جاي خلق دوقطبي‌هاي كاذب و حاشيه‌سازي دنبال استيفاي حقوق ملت باشد و برود كليد خود را در قفل كساني بيندازد كه بودجه كشور را به اين حال نزار و نحيف انداخته‌اند. كارآمدي دولت در حوزه اقتصاد منوط به حساب و كتاب داشتن مملكت است، منوط به بودجه‌اي است كه درآمدهاي آن خوب ديده شوند و هزينه‌ها كاهش يابند. اين وظيفه‌اي كليدي است كه اصل 126 قانون اساسي منحصرا به عهده رئيس‌جمهور گذاشته است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مرتضی@۱۱۵۱۸۳۴۲۲:۰۳:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۱
باز اینا به دولت احمدی نژاد خورده می گیرفتن خدایا شکرت این دولت روی همه ی دولتهای قبل رو سفید کرد
ناشناس۱۱۵۱۹۲۴۲۳:۲۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۱
شما مرجع اعلام تخلف رییس جمهور نیستید.
ناشناس۱۱۵۲۱۶۴۰۸:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جالبه شما در مورد همه روسای جمهور این نظر را داشته و داری یا فقط دردانه های .. طلب و ..مذهبان دروغگوی اشرافی مورد عنایت ویژه شما قرار دارند؟>؟؟؟
ناشناس۱۱۵۲۴۲۸۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۲
شما هستید؟ بخدا الان میگم محمود خیلی بهتر بود گول خوردیم
ناشناس۱۱۵۱۹۶۲۰۰:۳۲:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
هیچ آب و صابونی قادر به شستن روی این جماعت نیست
ناشناس۱۱۵۱۸۴۹۲۲:۱۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۱
دولت میداند که در مجلس بعدی شانسی برای پیروزی و دور زدن قوانین ندارد بنابراین از الان می خواهد خاطر خود را از بابت بودجه سال آخر کاری خود راحت کند و با این کار دست مجلس بعدی را ..
ناشناس۱۱۵۱۸۷۰۲۲:۵۲:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
اصل بودجه سالانه است . به دلیل اینکه : صحت اجرا و تحقق آن در پایان هرسال سنجیده شود. این بودجه دو سالانه هم از دست گلهای جدید آقای نوبخت است.
ناشناس۱۱۵۲۲۵۳۰۹:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
فرض کنیم بودجه شش ماهه باشد اگر کسی آمد بودجه ده ساله داد که بهتر است. حداقل تکلیف تا ده سال آینده مشخص است حالا مجلس شش ماهه تصویب کند یا ابلاغ کند اتفاقی نمیفتد. به هر حال هر چند چنین عرضه ای در دولت نمیبینم ولی اتفاق خوبی است
ناشناس۱۱۵۲۰۰۹۰۳:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
با توجه به اینکه ارزش پول ملی ما دائم در نوسان ، وضعیت قدرت خرید و هزینه کرد ارقام بودجه را تضمین کرد ، در حال حاضر بودجه یک ساله هم قابل تکیه کردن نیست و دوساله که جای خود . دولت با این کار تیر خلاص را به باقیمانده ناچیز اقتصاد کشور خواهد زد .
ناشناس۱۱۵۲۰۱۱۰۴:۰۸:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
هم بودجه دوسالانه و هم سه برنامه دوساله و هم برنامه های پنج ساله غلط است ، برنامه باید بلند مدت و حداقل 25 ساله باشد و قوانین بودجه سالانه در چارچوب آن تصویب شود وگرنه کشور گرفتار همین آشفتگی اقتصادی و اجرایی خواهد شد که وجود دارد . ممکن است یک نفر بگوید عملکرد برنامه های پنج ساله گذشته چند درصد بوده که ششمیش باشد ؟ برنامه ها و بودجه های دو سالانه هم که دیگر جای خود دارد و هم خلاف قانون اساسی است و هم بدتر از وضع موجود را رقم خواهد زد . کشورهای موفق با برنامه های بلند مدت اداره میشوند و ما هم باید اینگونه اقدام کنیم .
ناشناس۱۱۵۲۱۷۸۰۸:۵۷:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
میلیاردر یعنی چی؟ یعنی دآرمد میلیاردی؟ سپرده میلیاردی یا مالکیت خانه یا خودروی میلیاردی؟ یا دلال؟میلیارد ریال به دلار چقدر است؟ اگر مالیات بر درآمد گرفته نشده فکر چاره باشد اگر مالیات بر ثروت است طبق قانون؟ ضمنا مالیات گرفتن حق دولت است اطلاع از نحوه خرج کردنش حق مردم نیست؟ هر روز خبر اختلاس و.. تازه این فقط مواردی است که لازم بوده پیگیری شود!
ناشناس۱۱۵۲۲۰۳۰۹:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
البته بودجه ریزی دوسالانه باعث کاهش هزینه ها و تدوین برنامه ها بلند مدت تر می شود. اغلب برنامه ها یک ساله تمام نمی شوند بنابراین بودجه دوساله می تواند برنامه مدون تر و به واقعیت نزدیکتری را شامل شود. اصل کار به نظر درست می آید اما چگونه اجرا شود خدا می داند. اما در مورد عدم مالیات دادن عده ای میلیاردر می خواستم بگویم از کی دزدان مالیات می دهند. بعضا این افراد کسانی هستند که بعد از انقلاب به نون و نوایی رسیده اند آنهم نه از راه سالم بلکه از رانت خواری. همین آقازاده ها حاصل این رانت خواری هستند
ناشناس۱۱۵۲۲۴۲۰۹:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب‌توکلی‌خواهش‌میکنم‌یک‌برنامه‌بلند‌مدت‌بگذارید‌وهرروز‌یک‌بند‌قانون‌اساسی‌رابررسی کنید‌که‌کدام‌بند‌آن‌اجراشده‌وکدام‌بند‌اجرانشده‌چرا‌وبه‌چه‌علت
ناشناس۱۱۵۲۳۳۶۱۰:۴۰:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
در کشور ما برنامه ریزی معنی ندارد چون شرایط بسیار متغیر است و امکان حرکت برنامه ای وجود ندارد. البته در شعار دادن برنامه ای هستیم
علی 671۱۱۵۲۳۷۳۱۱:۰۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
سنگ بزرگ نشانه نزدن است .این آقایون که ظرف این شش سال نتوانستند برای کشور و ملت گامی مثبت بر دارند .می خواهند خود را خلاص کرده و همه را جمع و جور کنند .از پس بودجه یک سال با آن همه کسری بر نمی آیند بودجه دوساله پیش بینی می کنند .معلوم است که بی هدف هستند و می خواهند از زیر بار همه چیز به عناوینی شانه خالی کنند . مردم پیش این آقایون را دیده اند و پسش را هم می بینند .روحانی به کدام ماده قانون اساسی عمل کرده که این دومیش باشد .هر وقت کم آورده عین آدم بیسواد صندوق رای را ملاک قرار داده بدون اینکه از قانون صندوق رای اطلاع داشته باشد .مملکت با این آقایون از این بهتر نمی شود .یکی سکه های کشور را حراج می کند یکی دلار را 4200قیمت می زند .یکی بودجه دو سالانه می نویسد و یکی مرتب دم از رفراندم می زند تا این دوسال بگذرد .و شرشان از سر مردم کم شود .

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 9. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 10. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 11. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 12. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 13. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 15. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 16. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 17. ما و بی‌بی‌سی

 18. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 19. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 20. فاصله ما و رهبری در این روزها

 21. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 22. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 23. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 24. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 25. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

آخرین عناوین