نقض قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور! / بودجه «دوسالانه» چه صیغه‌ای است؟

محمدكاظم انبارلويي،   3980811204 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئيس‌جمهور مي‌گويد؛ مسئول اجراي قانون اساسي هستم. بسم‌الله! پس نقض قانون اساسي توسط وي و معاونش چه معنا دارد؟

نقض قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور! / بودجه «دوسالانه» چه صیغه‌ای است؟

  اصل 52 قانون اساسي مي‌گويد؛ «بودجه سالانه كشور به ترتيبي كه در قانون مقرر مي‌شود از طرف دولت تهيه و براي رسيدگي و تصويب به مجلس شوراي اسلامي تسليم مي‌گردد. هر گونه تغيير در ارقام بودجه نيز تابع مراتب مقرر در قانون خواهد بود.»


قانون اساسي در اصل 52 مي‌گويد؛ بودجه «سالانه» است. ماده يك فصل اول قانون محاسبات عمومي كشور مي‌گويد؛ «بودجه كل كشور برنامه مالي دولت است كه براي يك سال مالي تهيه مي‌شود» اما آقاي نوبخت رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور مي‌گويد بودجه سال آينده «دوسالانه» است!.


رئيس‌جمهور براساس يك تكليف قانوني در تاريخ 7/4/98 بخشنامه بودجه سال 99 را در 4 فراز و يك پيش‌نويس در 3 بند و 4 جزء به كليه دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ كرد، اما آقاي نوبخت مي‌گويد؛ لايحه دوسالانه بودجه مربوط به سال‌هاي 1399 و 1400 در 15 آذرماه توسط رئيس‌‌جمهور به مجلس ارسال مي‌شود. پس از ابلاغ بخشنامه بودجه سال 99 (بخوانيد بودجه يك‌ساله) رئيس‌جمهور چه مي‌شود؟!


قانون برنامه و بودجه و نيز اصل 52 قانون اساسي حكم مي‌كند لايحه بودجه براساس برنامه مصوب مجلس باشد. همين قانون مي‌گويد «برنامه» يك مقوله است و «بودجه» مقوله ديگر.


اما آقاي نوبخت مي‌گويد؛ همزمان با بودجه دوسالانه 1399 و 1400  سه برنامه دوسالانه نيز به مجلس مي‌رود!.معلوم نيست نسبت اين سه برنامه با برنامه پنجساله‌ ششم توسعه چيست؟ اگر بودجه دوسالانه 1400 - 1399 براساس برنامه پنجساله ششم توسعه نوشته شده است، پس اين سه برنامه چه صيغه‌اي است. اگر برنامه پنجساله ششم توسعه را كنار گذاشته، خودشان به جاي يك برنامه، سه برنامه نوشته‌اند به چه مجوز قانون اساسي و قانون عادي، قانون برنامه پنجساله ششم توسعه را كه فرآيند قانون‌گذاري‌آن طي شده، كنار گذاشته‌اند؟!.


براساس يك روال قانوني و طبيعي، بودجه شركت‌هاي دولتي سالانه است. حسابرسان و بازرسان قانوني هرساله يك سال مالي را حسابرسي مي‌كنند و به مجامع اطلاع مي‌دهند و اگر جرمي اتفاق افتاده باشد، به مراجع قضائي گزارش مي‌كنند. اگر بودجه، دوسالانه شود، تكليف قانوني حسابرسان و بازرسان قانوني و حساب و كتاب شركت‌هاي دولتي چه مي‌شود؟!.


​​​​​​​شاه‌بيت بودجه دوسالانه آقاي نوبخت اين است كه عوايد حاصل از فروش نفت را از منابع بودجه جاري حذف كرده و آن را برده در برنامه اول كه عمراني، در برنامه دوم مربوط به اشتغال و برنامه سوم كه مربوط به يارانه‌هاست!.

منبع: رسالت


آيا حذف منابع حاصل از فروش نفت از بودجه جاري، مشكل بودجه را حل كرده است؟ بردن اين منابع تحت عنوان سه برنامه آيا اين شاهكار را به نام طراحان بودجه دوسالانه مي‌تواند به ثبت رساند؟!.


بردن منابع فروش نفت تحت سرفصل با سه عنوان «برنامه عمراني»، «اشتغال» و «رفاهي يارانه» يك «تردستي مالي و محاسباتي» است. قاطي كردن مفهوم «بودجه» و «برنامه» تحت عنوان برنامه دوسالانه بودجه نمي‌تواند پرده روي اين تردستي بكشد.
اسم اين كار نقض قانون اساسي، قوانين حاكم بر بودجه‌بندي و برنامه‌نويسي و سر كار گذاشتن مجلس در بگومگوهاي بودجه‌اي آن هم بر سر «هيچ» است!


همين چند روز پيش بود كه آقاي اميدعلي پارسا رئيس كل سازمان امور مالياتي كشور در گفت‌وگو با صدا و سيما گفت: «بررسي ليست تراكنش‌هاي مالي 300 هزار ميلياردر نشان مي‌دهد نيمي از آنها مؤدي مالياتي نيستند و نيم ديگر كمتر از آنچه لازم است، ماليات مي‌پردازند.»


آقاي رئيس‌جمهور، وزير اقتصاد و دارايي و رئيس سازمان برنامه و بودجه بايد به اين سؤال پاسخ دهند چرا نيمي از كساني كه درآمد ميلياردي دارند، در سازمان امور مالياتي حتي يك پرونده هم ندارند. 35 درصد از  اين جماعت ميلياردر كه فرار مالياتي دارند در تهران هستند. از تمام امكانات شهري استفاده مي‌كنند، دولت امنيت آنها را تأمين مي‌كند، اما حاضر نيستند به اندازه يك كارگر و كارمند ماليات بدهند؟!.


در تمام دنيا بودجه دولت‌ها با ماليات اداره مي‌شود. اكثر شركت‌هاي معظم دولتي ازجمله شركت ملي نفت اصلا ماليات نمي‌دهد. به جاي بودجه‌نويسي، خلاف برنامه و خلاف قانون اساسي و خلاف قوانين عادي كشور برويد از صاحبان ثروت‌هاي نجومي ماليات بگيريد، آن وقت خواهيد ديد خود به خود منابع حاصل از فروش نفت از بودجه جاري حذف مي‌شود.


سخنان اميرعلي پارسا رئيس كل سازمان امور مالياتي نشان مي‌دهد 150 هزار ميلياردر گردن‌كلفت در اين مملكت، راست راست مي‌گردند و يك ريال هم ماليات نمي‌دهند.


رئيس‌جمهور به جاي خلق دوقطبي‌هاي كاذب و حاشيه‌سازي دنبال استيفاي حقوق ملت باشد و برود كليد خود را در قفل كساني بيندازد كه بودجه كشور را به اين حال نزار و نحيف انداخته‌اند. كارآمدي دولت در حوزه اقتصاد منوط به حساب و كتاب داشتن مملكت است، منوط به بودجه‌اي است كه درآمدهاي آن خوب ديده شوند و هزينه‌ها كاهش يابند. اين وظيفه‌اي كليدي است كه اصل 126 قانون اساسي منحصرا به عهده رئيس‌جمهور گذاشته است.

دیدگاه کاربران

مرتضی@۱۱۵۱۸۳۴۲۲:۰۳:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۱
باز اینا به دولت احمدی نژاد خورده می گیرفتن خدایا شکرت این دولت روی همه ی دولتهای قبل رو سفید کرد
ناشناس۱۱۵۱۹۲۴۲۳:۲۸:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۱
شما مرجع اعلام تخلف رییس جمهور نیستید.
ناشناس۱۱۵۲۱۶۴۰۸:۴۷:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جالبه شما در مورد همه روسای جمهور این نظر را داشته و داری یا فقط دردانه های .. طلب و ..مذهبان دروغگوی اشرافی مورد عنایت ویژه شما قرار دارند؟>؟؟؟
ناشناس۱۱۵۲۴۲۸۱۱:۳۶:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۲
شما هستید؟ بخدا الان میگم محمود خیلی بهتر بود گول خوردیم
ناشناس۱۱۵۱۹۶۲۰۰:۳۲:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
هیچ آب و صابونی قادر به شستن روی این جماعت نیست
ناشناس۱۱۵۱۸۴۹۲۲:۱۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۱
دولت میداند که در مجلس بعدی شانسی برای پیروزی و دور زدن قوانین ندارد بنابراین از الان می خواهد خاطر خود را از بابت بودجه سال آخر کاری خود راحت کند و با این کار دست مجلس بعدی را ..
ناشناس۱۱۵۱۸۷۰۲۲:۵۲:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
اصل بودجه سالانه است . به دلیل اینکه : صحت اجرا و تحقق آن در پایان هرسال سنجیده شود. این بودجه دو سالانه هم از دست گلهای جدید آقای نوبخت است.
ناشناس۱۱۵۲۲۵۳۰۹:۴۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
فرض کنیم بودجه شش ماهه باشد اگر کسی آمد بودجه ده ساله داد که بهتر است. حداقل تکلیف تا ده سال آینده مشخص است حالا مجلس شش ماهه تصویب کند یا ابلاغ کند اتفاقی نمیفتد. به هر حال هر چند چنین عرضه ای در دولت نمیبینم ولی اتفاق خوبی است
ناشناس۱۱۵۲۰۰۹۰۳:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
با توجه به اینکه ارزش پول ملی ما دائم در نوسان ، وضعیت قدرت خرید و هزینه کرد ارقام بودجه را تضمین کرد ، در حال حاضر بودجه یک ساله هم قابل تکیه کردن نیست و دوساله که جای خود . دولت با این کار تیر خلاص را به باقیمانده ناچیز اقتصاد کشور خواهد زد .
ناشناس۱۱۵۲۰۱۱۰۴:۰۸:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
هم بودجه دوسالانه و هم سه برنامه دوساله و هم برنامه های پنج ساله غلط است ، برنامه باید بلند مدت و حداقل 25 ساله باشد و قوانین بودجه سالانه در چارچوب آن تصویب شود وگرنه کشور گرفتار همین آشفتگی اقتصادی و اجرایی خواهد شد که وجود دارد . ممکن است یک نفر بگوید عملکرد برنامه های پنج ساله گذشته چند درصد بوده که ششمیش باشد ؟ برنامه ها و بودجه های دو سالانه هم که دیگر جای خود دارد و هم خلاف قانون اساسی است و هم بدتر از وضع موجود را رقم خواهد زد . کشورهای موفق با برنامه های بلند مدت اداره میشوند و ما هم باید اینگونه اقدام کنیم .
ناشناس۱۱۵۲۱۷۸۰۸:۵۷:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
میلیاردر یعنی چی؟ یعنی دآرمد میلیاردی؟ سپرده میلیاردی یا مالکیت خانه یا خودروی میلیاردی؟ یا دلال؟میلیارد ریال به دلار چقدر است؟ اگر مالیات بر درآمد گرفته نشده فکر چاره باشد اگر مالیات بر ثروت است طبق قانون؟ ضمنا مالیات گرفتن حق دولت است اطلاع از نحوه خرج کردنش حق مردم نیست؟ هر روز خبر اختلاس و.. تازه این فقط مواردی است که لازم بوده پیگیری شود!
ناشناس۱۱۵۲۲۰۳۰۹:۱۳:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
البته بودجه ریزی دوسالانه باعث کاهش هزینه ها و تدوین برنامه ها بلند مدت تر می شود. اغلب برنامه ها یک ساله تمام نمی شوند بنابراین بودجه دوساله می تواند برنامه مدون تر و به واقعیت نزدیکتری را شامل شود. اصل کار به نظر درست می آید اما چگونه اجرا شود خدا می داند. اما در مورد عدم مالیات دادن عده ای میلیاردر می خواستم بگویم از کی دزدان مالیات می دهند. بعضا این افراد کسانی هستند که بعد از انقلاب به نون و نوایی رسیده اند آنهم نه از راه سالم بلکه از رانت خواری. همین آقازاده ها حاصل این رانت خواری هستند
ناشناس۱۱۵۲۲۴۲۰۹:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
جناب‌توکلی‌خواهش‌میکنم‌یک‌برنامه‌بلند‌مدت‌بگذارید‌وهرروز‌یک‌بند‌قانون‌اساسی‌رابررسی کنید‌که‌کدام‌بند‌آن‌اجراشده‌وکدام‌بند‌اجرانشده‌چرا‌وبه‌چه‌علت
ناشناس۱۱۵۲۳۳۶۱۰:۴۰:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
در کشور ما برنامه ریزی معنی ندارد چون شرایط بسیار متغیر است و امکان حرکت برنامه ای وجود ندارد. البته در شعار دادن برنامه ای هستیم
علی 671۱۱۵۲۳۷۳۱۱:۰۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
سنگ بزرگ نشانه نزدن است .این آقایون که ظرف این شش سال نتوانستند برای کشور و ملت گامی مثبت بر دارند .می خواهند خود را خلاص کرده و همه را جمع و جور کنند .از پس بودجه یک سال با آن همه کسری بر نمی آیند بودجه دوساله پیش بینی می کنند .معلوم است که بی هدف هستند و می خواهند از زیر بار همه چیز به عناوینی شانه خالی کنند . مردم پیش این آقایون را دیده اند و پسش را هم می بینند .روحانی به کدام ماده قانون اساسی عمل کرده که این دومیش باشد .هر وقت کم آورده عین آدم بیسواد صندوق رای را ملاک قرار داده بدون اینکه از قانون صندوق رای اطلاع داشته باشد .مملکت با این آقایون از این بهتر نمی شود .یکی سکه های کشور را حراج می کند یکی دلار را 4200قیمت می زند .یکی بودجه دو سالانه می نویسد و یکی مرتب دم از رفراندم می زند تا این دوسال بگذرد .و شرشان از سر مردم کم شود .

پربحث‌های دیروز

 1. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 2. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 3. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 4. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 5. پوتین: نخستین واکسن کرونا در روسیه ثبت شد

 6. جزئیات تازه از فروش نفت توسط دولت به مردم از زبان پورابراهیمی

 7. سهم خواهی جریان های سیاسی لبنان از کیک دولت آینده

 8. روحانی: مردم در زمینه تلاش دولت برای ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد، اطمینان خاطر داشته باشند

 9. دوچرخه سواری حاکم دبی

 10. اعترافات ۳ عضو داعش در دادگاه کیفری/ سردار سلیمانی نبود، عراق را فتح می‌کردیم

 11. آینده تاریک سعودی‌ها به روایت میدل ایست آی

 12. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 13. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 14. نامه بسیج دانشجویی به نمایندگان / مجلس به طرح «گشایش اقتصادی» دولت ورود کند

 15. برایان هوک: ترامپ دنبال توافق جدید با ایران است

 16. روحانی: تلاش برای تولید دارو و واکسن کرونا تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 5. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 6. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 7. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 8. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 9. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 10. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 11. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 12. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 13. صحنه آهسته انفجار بیروت

 14. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 17. صفر تا ۱۰۰ داستان وضع مالیات بر محتکران خانه

 18. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 19. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 20. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 21. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 22. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 23. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 24. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 25. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 2. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 3. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 4. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 5. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 6. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 7. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 8. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 9. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 10. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 11. ۵ شرط رئیسی برای موافقت با طرح دولت/هشدار توکلی به روحانی/تغییر سیمای کرونا در پاییز/ نماینده سابق مجلس بازداشت شد

 12. کدخدایی: توصیه می‌شود کسانی که در دوران قبل صلاحیت‌شان تایید نشده، در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نکنند/ مرحله دوم انتخابات مجلس با رعایت اصول بهداشتی برگزار می‌شود

 13. بیژن مقدم : آقای فتاح رسما و شفاف اعلام کند که قصد کاندیداتوری ندارد

 14. روحانی برای مقابله با کرونا، «شفا» را به مردم پیشنهاد کرد/افشاگری تکان‌دهنده فتاح/نادران: گشایش اقتصادی یک فاجعه است

 15. طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس یازدهم کلید خورد

 16. واکنش روحانی به شایعه تلاش برای زمین زدن دولت/انتقاد تند زیباکلام از اصلاح‌طلبان/ میزان صداقت بی‌بی‌سی/ کدام مناطق تهران بیشترین آمار ابتلا و فوتی کرونا را دارند؟

 17. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 18. توضیحات نیروی دریایی ارتش پیرامون اظهارات فتاح

 19. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 20. نماینده مجلس: دولت از عمل به قانون اساسی تخطی کرده است/" آخوندی" باید بازخواست شود

 21. انتقاد نادران از وعده گشایش اقتصادی روحانی

 22. عضو مجمع تشخیص: آمریکا می‌خواهد مردم را از انقلاب خسته کند/ گرانی‌ها به کجا می‌خواهد برسد

 23. شمخانی: نمی‌توان نماز را با علی و نهار را با معاویه بود

 24. پیشنهاد معنادار حسام الدین آشنا به مردم: برای هر تصمیم اقتصادی یک هفته صبر کنید

 25. مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد

آخرین عناوین