تبريك! شما وارد «پالرمو» و «سی اف تی» شديد/ برای ورود به مرحله بعد کلید «موافقم» را فشار دهید!

رحمان حبیبی،   3980811151 ۱۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

با انجام برنامه اقدام FATF، نه تنها بهانه‌های این نهاد و آمریکا در قبال ایران پایان نمی‌یابد بلکه تجربه نشان داده است که مماشات بیشتر با غرب زمینه را برای بهانه‌های جدید آنها فراهم کرده و دستاویزی برای فشار بیشتر بر کشور می‌شود.

تبريك! شما وارد «پالرمو» و «سی اف تی» شديد/ برای ورود به مرحله بعد کلید «موافقم» را فشار دهید!

به گزارش الف تهدید FATF در بیانیه اکتبر ۲۰۱۹، به بازگرداندن ایران به لیست اقدامات مقابله‌ای باعث شد تا برخی از مسئولین و جریان حامی FATF، خواستار تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون­های پالرمو و سی اف تی شوند تا به گمان خودشان بتوانند هم مانع از بهانه تراشی دشمنان و حساسیت‌های منفی نسبت به ایران شوند و هم اینکه با خارج کردن نام ایران از لیست اقدامات مقابله‌ای، مراودات بانکی کشور را تسهیل کنند. برای نمونه مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره می‌گوید: «در حقیقت این کنوانسیون‌ها در حکم ویترین است و آنها ویترین خود را خراب نمی‌کنند و بهانه نمی‌دهند. الان چیزی که مهم است ما هم نباید از همین ابتدا ویترین خود را خراب کنیم و با نپذیرفتن آنها خود را در جرگه کشورهای متهم قرار دهیم چون این قبیل واکنش‌ها حساسیت‌های نابجا و منفی نسبت به ایران را بیشتر می‌کند». وی در ادامه می‌گوید: «نپیوستن به این کنوانسیون‌ها همان دور زدن‌ تحریم‌ها را هم دشوارتر می‌کند در حقیقت این حساسیت‌های به نظر من ناوارد (نظر مخالفان FATF)، منجر به آن می‌شود که اعمال فشارهای امریکا علیه ما تأثیرگذاری بیشتری پیدا کند[1]». اما آیا واقعاً چنین ادعاهایی درست است؟ در ادامه صحت و سقم این ادعاها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با بهانه زدایی، بهانه‌های دشمن به بن بست نمی‌رسد

تجربه مناسبات ایران با غرب به ویژه در پرونده هسته‌ای نشان داده است که غربی‌ها هیچ‌گاه به بهانه‌تراشی‌های خودشان در قبال ایران پایان نمی‌دهند و هر بار با بهانه‌های جدیدی سعی دارند به ایران فشار وارد کنند. به طوری که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی­ها با ارائه بهانه­ های جدیدی خواستار توافق جامع با ایران هستند. پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از خروج ترامپ از برجام، ۱۲ شرط را برای مذاکره و رسیدن به توافق جدید با ایران مطرح کرده است که عمدتاً در مورد برنامه موشکی و فعالیت­های منطقه‌ای ایران بوده است[2]. همچنین سران سه کشور اروپایی در اوایل مهرماه سال جاری در طی بیانیه‌ای اعلام کردند: «زمان آن فرارسیده که ایران مذاکرات درباره برنامه هسته‌ای و موضوعات امنیت منطقه‌ای که شامل برنامه‌های موشکی‌اش می‌شود را بپذیرد»[3]. بحث توافق جدید از سوی اروپا و امریکا در حالی مطرح می‌شود که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، در زمستان سال ۱۳۹۴ گفته بود: «کری اجرای موفق برجام را تضمین کرده است»[4]. 

با وجود اینکه کری در سال ۱۳۹۴ اجرای برجام را تضمین داده بود، اما این وزیر دموکرات در شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بعد از خروج آمریکا از برجام مدعی شد که برجام را  می‌توان به موضوعات دیگری گسترش داد، وی در این باره می‌گوید: «می‌شد این توافق را به عنوان اهرم فشاری برای وادار کردن ایران به امتیازدهی در موضوعات دیگر ازجمله مسائل موشکی و منطقه‌ای مورد استفاده قرار داد»[5]. لذا برجامی که امضای جان کری تضمین آن بود، به شکست انجامید و بهانه‌های جدیدی مطرح شد؛ حال چگونه می‌توان به پایان بهانه‌های دشمن و گشایش‌های اقتصادی حاصل از FATF اعتماد کرد؟ چراکه اولاً هیچ‌کدام از مسئولین حامی FATF تضمینی در مورد حل مشکلات کشور با تصویب لوایح الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT ندادند. چنانچه ظریف وزیر امور خارجه در نشست علنی مجلس در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۹۷ گفته بود: «نه بنده و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به CFT مشکلات حل خواهد شد»[6]. همچنین دیوید لوئیس، دبیر اجرایی وقت FATF نیز چنین تضمینی را به ایران نمی‌دهد[7].

ثانیاً، در برخی از بیانیه‌های FATF مانند بیانیه فوریه ۲۰۱۷، صراحتاً اعلام شده است که در صورت اجرای کامل برنامه اقدام از سوی ایران، FATF سپس «گام بعدی» را در نظر می‌گیرد[8]. همان طوری که مشاهده می‌شود با تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT نه تنها تضمینی برای حل مشکلات کشور وجود ندارد بلکه به خاطر مماشات ایران با FATF و غربی‌ها، بهانه‌های جدیدی در انتظار کشور خواهد بود. لذا این ادعای آقای انصاری که با انجام برنامه اقدام FATF بهانه­ها و حساسیت­ها نسبت به ایران کمتر می‌شود، قابل ‌قبول نیست.

با تصویب پالرمو و CFT دور زدن تحریم­ها غیرممکن می­ شود

انصاری در بخش دیگری از سخنان خود می‌گوید: «مخالفین داخلی می‌گویند با پذیرفتن این‌ها امکان دور زدن تحریم‌ها سخت می‌شود. اتفاقاً نپیوستن به این کنوانسیون‌ها همان دور زدن‌ تحریم‌ها را هم دشوارتر می‌کند در حقیقت این حساسیت‌های به نظر من ناوارد، منجر به آن می‌شود که اعمال فشارهای امریکا علیه ما تأثیرگذاری بیشتری پیدا کند». اظهارات این حامی تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT نشان می‌دهد که ایشان FATF و تحریم‌های آمریکا را دو موضوع مجزا تصور می‌کند. این در حالی است که مأموریت‌های FATF در راستای تحریم‌های اقتصادی آمریکا و وزارت خزانه‌داری (اتاق جنگ اقتصادی) این کشور قرار دارد. چنانچه استوارت لوی مسئول معاونت تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا با تأکید بر اینکه اتاق جنگ اقتصادی چهار وظیفه دارد، می‌گوید: از این بین «وظیفه توسعه استاندارهای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم بر عهده FATF است»[9]. 

به همین دلیل است که به گفته مارشال بیلینگزلی دستیار تأمین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، برای حفظ فشارها به ایران و جلوگیری از دور زدن تحریم‌های آمریکا توسط این کشور به‌خصوص سپاه، ضرورت دارد ایران قوانینی درباره مقابله با تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی تصویب و اجرایی کند[10]. حتی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز برای پیشبرد اهداف اتاق جنگ اقتصادی، خواستار تصویب فوری و بدون حق شرط لوایح الحاق به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT از سوی ایران شده است[11]. لذا تصویب لوایح الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT تکمیل کننده پازل تحریمی و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران خواهد بود و این ادعای آقای انصاری که با تصویب نشدن لوایح مذکور شرایط برای دور زدن تحریم‌ها سخت می‌شود، کاملاً خلاف واقع است.

همان طوری که مشاهده می‌شود، همکاری با غرب و نهادی‌های متولی پیشبرد سیاست‌های آمریکا نمی‌تواند موجبات گشایش اقتصادی را برای کشور فراهم کند. تجربه برجام هم گواهی بر این مدعا است که سیاست‌های تنش‌زدایی و بهانه زدایی ایران، توسط غربی‌ها به عقب نشینی تعبیر می‌شود و آنها را برای دریافت امتیاز بیشتر از ایران جری‌تر می‌کند. بدین ترتیب تصویب لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT بر خلاف نظر حامیان FATF؛ اولاً، بهانه‌های جدید را از این نهاد و آمریکا نمی‌گیرد و تضمینی هم برای حل مشکلات بانکی کشور وجود ندارد. ثانیاً تصویب لوایح مذکور اشراف اطلاعاتی بیگانگان را با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی افزایش داده و راه‌های دور زدن تحریم‌ها را هم سخت می‌کند.

-------------------------------------------------------------------------------
 
[1] . روزنامه ایران
[2] . میزان، کد خبر: ۴۲۱۲۵۹
[3] . خبرگزاری تسنیم
[4] . روزنامه شرق: شماره 2476 
[5] . پایداری ملی، کد خبر: ۳۸۸۶۲
[6] . فارس، کد خبر: 13970715000285
[7] . باشگاه خبرنگاران جوان
[8]. https://www.fatf-gafi.org/publications/high-riskandnon-cooperativejurisdictions/documents/public-statement-february-2017.html
[9] . فارس، کد خبر: 13980808000673
[10] . مهر کد خبر: 4630456
[11]. فارس، کد خبر: 13980405000720

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۳۶۰۵۰۰:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چرا درباره یک موضوع واحد 180 درجه نظرات متناقض بیان میشه؟! چه خبره تو این کشور؟؟؟
ناشناس۱۱۵۴۰۰۱۰۹:۲۴:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اف ای تی اف پاسپورت اقتصادی است. همانطور که بدون پاسپورت نمی توان مسافرت کرد، بدون اف ای تی اف هم نمی توان با دیگر کشورها معامله کرد. اگر ایران اف ای تی اف را تصویب نکند، نامش در لیست سیاه ثبت خواهد شد و دیگر هیچ کشوری حاضر به معامله با ایران نمی شود. در صورتیکه یک موسسه اقتصادی با ایران معامله کند، موسسات بین المللی با آن موسسه اقتصادی معامله نخواهند کرد. عدم تصویب پالرمو و سی اف تی، خود تحریمی است.
ناشناس۱۱۵۴۴۳۲۱۲:۱۹:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
احسنت کاملا درست گفتید
ناشناس۱۱۵۴۵۲۰۱۲:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
در مورد برجام هم از این حرف ها زیاد می زدید اما همه دیدیم که با برجام تحریم ها نه تنها لغو نشدند بلکه تشدید هم شدند.
ناشناس۱۱۵۴۸۲۸۱۵:۱۴:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اگه برجام نبود می تونستی مقابل امریکا و انگلیس و فرانسه و آلمان و چین و روسیه بجنگی؟
معلم۱۱۵۴۹۹۹۱۷:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
با برجام‌ تحریمها لغو و گشایش اقتصادی ایجاد شد پس از لغو برجام توسط ترامپ تحریمها شروع شد.
ناشناس۱۱۵۵۸۶۹۱۰:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۴
قرار نبود هر کاری کردیم تحرم ها لغو شود! نباید کارهایی که سبب تحریم شد تکرار می کردیم. دنیا منتر ما نیست
ناشناس۱۱۵۴۵۵۷۱۳:۰۲:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
روحانی و جهانگیری و ظریف باید تضمین کتبی بدهند که با پیوستن ایران به FATF مشکلات بانکی ایران با دنیا حل می شود تا قضیه خسارت محض برجام تکرار نشود البته ظریف گفته من تضمین نمی کنم !
ناشناس۱۱۵۴۹۳۶۱۷:۱۵:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
تعهد بدن در صورت نتیجه‌ی مشابه برجام ، تیرباران میشن اگه اینقدر اعتماد به نفس دارن
ناشناس۱۱۵۵۳۷۳۲۲:۰۷:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
مخالفین تضمین بدهند اگر تصویب واجرا نشد مشکلی پیش نمیاد وحد اقل رایشون رو آشکار اعلام کنند
ناشناس۱۱۵۴۵۷۰۱۳:۰۸:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
صحبت شما درباره یک کشور با شرایط عادی که می تواند آزادانه با دیگر کشورها معامله کند صدق می کند اما تصویب این لوایح در این شرایط یعنی دستگاه جی پی اس وصل کردن به نقل و انتقالات مالی کشور که ضرورت دارد در این شرایط برای دور زدن تحریم‌ها کاملا سری باشد
ناشناس۱۱۵۴۶۰۸۱۳:۲۷:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
قبلا برجام ، ویزای شنگن بود ، حالا این یکی شده پاسپورت عادی ؟!
ناشناس۱۱۵۴۰۰۸۰۹:۲۷:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
تاریخ نشان داده است که ما هیچ چیزی را به موقع قبول نکرده ایم. همیشه بعد از قبول خسارت و زیان و ضرر فراوان رضایت داده ایم!
ناشناس۱۱۵۴۱۰۳۱۰:۱۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
رای‌گیری برای FATF با هراس‌افکنی توسط حسن و اسحاق: آب خوردن و دستشویی رفتن مرم نیز در آینده به تصویب FATF و مذاکره بستگی دارد!
پدرام۱۱۵۴۴۱۴۱۲:۰۹:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
مشخصا اتاق جنگ روانی آلبانی و ریاض به نفع fatf اومدن میدون و کامنت میذارن
ناشناس۱۱۵۴۴۹۳۱۲:۴۱:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اونها از خداشون شما دانشمندها عضو نشوید سیستم بانکی کشور قطع بشه پس لطیفه نگو لطفا
ناشناس۱۱۵۵۰۱۱۱۸:۰۹:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
کدام پروفسوری به شما گفته ارتباط بانکی قطع می شود اگر این دو را امضا نکنیم؟
ناشناس۱۱۵۴۱۲۵۱۰:۲۶:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
نخیر برعکس هرجا راحت بله گفتیم یه پاپاسی کف دستمون نذاشتند لطفا تاریخ را تحریف نفرمایید
ناشناس۱۱۵۴۱۴۵۱۰:۳۵:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
و البته همون تاریخ نشون داده که وقتی تعدادی از مسئولین برای تصویب چشم بسته یک موضوع یا بستن یک قرارداد که اون طرف میزش غربیها نشستن ، سینه چاک میکنن معمولا پای منافع شخصی و خونوادگی و حزبی اونها در میونه ، نه منافع ملی !
ناشناس۱۱۵۴۳۵۹۱۱:۵۳:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
FATF جزو ساختار وزارت خزانه داری امریکاست و با پیوستن به آن تحریم ها هوشمند و هدفمندتر می شوند و اوضاع بدتر می شود و بدون شک خسارات پذیرفتن آن از نپذیرفتن آن بیشتر است.
حسن۱۱۵۴۰۱۳۰۹:۲۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
میشه بگی توی کدوم کشور همه یه جور نظر میدن؟ اتفاقا یکی از ملزومات دموکراسی در هر کشور آزاد و دموکراتیک همین اختلاف نظرهاست
ناشناس۱۱۵۴۸۰۸۱۵:۰۰:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اختلاف نظر معقول هست نه اینکه یک گروه میگن پدیرفتن FATF خیانت هست و یک گروه میگن نپذیرفتنش خیانت هست!
ناشناس۱۱۵۴۰۱۶۰۹:۳۰:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
FATF از سوئیفت هم مهمتر است.
ناشناس۱۱۵۴۱۴۹۱۰:۳۷:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
مهمتر برای غربیها ، برای بیشتر فشار آوردن به مردم ایران و البته دو تا ویزا و اقامت هم میذارن کف دست بچه های اقایون به عنوان پاداش خوش خدمتی
علی۱۱۵۵۷۱۰۰۸:۴۰:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۴
آخه تو که میای جواب میدی اصلا میدونی سویفت چی هست و FATF چی و فرق بین این دو چی هست"؟ مگه مجبوری الکی کامنت بدی؟
ناشناس۱۱۵۴۳۴۳۱۱:۴۸:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
با FATF حتی واردات چمدانی دلار و طلا هم ممنوع می شود و به تبع آن نرخ ارز و تورم افزایشی خواهد شد.
ناشناس۱۱۵۴۳۶۷۱۱:۵۴:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چه مهمتریست که فقط 37 کشور دنیا عضوشند؟؟؟؟
ناشناس۱۱۵۴۰۱۸۰۹:۳۰:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
کی این کشور می خواهد همراه با قوانین بین المللی شود؟؟؟
ناشناس۱۱۵۴۰۸۸۰۹:۵۸:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اگه قانون شرافتمندانه‌ی از کجا آورده‌ای و مبارزه‌ی حقیقی با مفاسد رو اجرا کنن ما الگوی جهانی میشیم بعضیها سعی میکنن گُراز همسایه رو سیمرغ جلوه بدن
ناشناس۱۱۵۴۳۶۵۱۱:۵۴:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
تصویب لوایح استعماری به صلاح کشور نیست.
ناشناس۱۱۵۴۰۳۲۰۹:۳۶:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چرا باید مخالف تصویب قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم باشیم؟؟؟؟
ناشناس۱۱۵۴۱۴۴۱۰:۳۵:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
پول شویی و تروریسم یا سیاسی کاری برای فشار بر ایران؟
ناشناس۱۱۵۴۱۵۵۱۰:۳۸:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چون امریکا که خودش بزرگترین تروریست دنیاست ، ایرانیها رو تروریست معرفی میکنه ! گرفتی ؟
ناشناس۱۱۵۴۳۷۰۱۱:۵۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
برای مبارزه با پولشویی باید قانون مصوب سال 86 مجلس اجرایی و عملیاتی بشود.
ناشناس۱۱۵۴۰۵۷۰۹:۴۴:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
تسلیت، در هر دو صورت، ایران راه فراری ندارد.
ناشناس۱۱۵۴۲۲۲۱۱:۰۰:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
خیلی خوشحالی؟؟؟
ناشناس۱۱۵۴۶۲۳۱۳:۳۳:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
ما عادت نكرديم كه تو كاري كه به ما ربطي نداره دخالت نكنيم . چه تصويب بشه و چه تصيب نشه به مردم چي ميرسه؟ سهم ما همان يارانه 45500 توماني است .
ناشناس۱۱۵۳۶۱۱۰۰:۲۱:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
جالبه!! جماعتی‌ که از قانون شفافیت مالی برای ملت ایران شانه خالی میکنند ، برای شفافیت دروغین و خائنانه و شیطانی اهریمنان سینه چاک میکنند و گریبان میدرند!! ______
ناشناس۱۱۵۴۰۸۴۰۹:۵۵:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
حتی خود همین ها می گویند اگر مهلت این ۴ ماهه تمام شود و دیگر اعمال نکنند بر می گردیم به قبل از سال ۹۵ ان وقت فکر کن قبل ۹۵ مراوده بانکی نداشتیم!!! یعنی حتی نمی توانند یک توجیح درستی هم برای این fatfکنند و ان را بقبولانند به دیگر مسوولان و جامعه
متحیرم۱۱۵۳۶۲۳۰۰:۳۶:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چرا تحریم باشیم که سر دور زدن تحریم بحث داشته باشیم! هنر فقط دشمن تراشی نیست
ناشناس۱۱۵۴۰۸۷۰۹:۵۸:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
دشمن تراشی را از اربابانت همچون امریکا بپرس با اینکه ایران دست دوستی دراز کرد چندین بار از اول انقلاب هر بار ان را پس زدن و تحریم کردن
ناشناس۱۱۵۴۱۳۶۱۰:۳۱:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
همه کشورهای دنیا دشمن دارند دلیل میشه مفت امتیاز بدن؟
ناشناس۱۱۵۴۳۷۶۱۱:۵۷:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
هیلاری کلینتون : تحریم های بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
ناشناس۱۱۵۳۶۲۴۰۰:۳۸:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اقایان دولتی خودشان گفتند اگر دیگر مهلت ندهند بر می گردیم به قبل از سال۹۵ حالا سوال من این است ای کارشناسان سیاسی غرب زده چرا در ان سال و سال های قبل ۹۵ باز هم مراوده بانکی نداشتیم و از گشنگی نمردیم؟ یعنی اینقدر ما نفهم هستیم که ندانیم شماها دنبال چی هستید؟
ناشناس۱۱۵۴۱۶۴۱۰:۴۲:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
ایشون که باور کرده بود اگر برجام نباشه ، آب هم خشک میشه ! و جالبه که خداوند اراده کرد تا طی دو سال بیشتر از بیست سال گذشته در ایران بارون بباره !!
ناشناس۱۱۵۳۶۳۶۰۰:۴۹:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اتفاقا اصلاح طلبان می خواهند تصویب شود تا کار مردم تمام شود
علی۱۱۵۴۱۴۲۱۰:۳۵:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
کار مردم تمام شود یا کار پولشویان و مفسدین مالی؟
ناشناس۱۱۵۴۱۶۵۱۰:۴۲:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
هم کار مردم ، هم کار مهاجرت و تابعیت خودشون و ژنهاشون
ناشناس۱۱۵۳۶۵۴۰۱:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
حالا چرا ضرر و زيان اين طرح ها فقط براي ماست و لي براي ديگران نيست !!!!!!
ناشناس۱۱۵۴۵۳۲۱۲:۵۴:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
برای اینکه دیگران تحریم نیستند که
ناشناس۱۱۵۳۶۵۶۰۱:۱۷:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
این حرفا همش دروغ . این قانون به نفع شماها نیست
ناشناس۱۱۵۴۱۸۹۱۰:۵۰:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
شماها ؟ یعنی کی ؟ فعلا که همه قوانین به نفع ژنها و اطرافیان اونهاست !
ناشناس۱۱۵۳۶۵۷۰۱:۱۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اگر سیستم بانکی کشور ارتباطش به این دو تا بانکی چینی و روسی هم قطع بشه شما پاسخگو هستید ؟
ناشناس۱۱۵۴۱۹۵۱۰:۵۲:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
سالهاست ارتباطش قطع شده ، تو خبر نداری . پاسخش رو هم باید همونی بده که آب خوردن مردم رو به برجام بست و با امضای جان کری ، مملکت رو به باد داد .
چین۱۱۵۴۳۵۶۱۱:۵۳:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
شما که تا دیروز فتوا میدادین روحانی میتونه روی چین و روسیه حساب کنه و روبل رو جایگزین دلار کنه الان میگی سالهاست رابطه مالی این دو تا قطع کردن
ناشناس۱۱۵۴۵۲۸۱۲:۵۲:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
روابط بانکی ایران با چین و روسیه بعد از برجام محدود شد اما قطع کامل نشد.
ناشناس۱۱۵۴۳۸۸۱۲:۰۰:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
وقتی اروپا برقراری آبراهه باریکی بنام اینستکس رو که حتی از نفت در برابر غذا هم محدودتر است را به تصویب این لوایح مشروط کرده یعنی یک کاسه ای زیر نیم کاسه شون هست.
ناشناس۱۱۵۳۶۷۱۰۱:۵۳:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
FATF یک قانون مربوط به غرب نیست بلکه یک قانون بین المللی هست که اگر تصویب و اجرا نشود بانکهای چین و روسیه هم با ایران کار نخواهد کرد ترس از FATF که شفاف سازی و جلوی رانت و اختلاس را می گیرد
ناشناس۱۱۵۴۲۰۵۱۰:۵۴:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
حرف خنده داری زدی . دقت کن که همه دزدهای ایرانی وقتی اختلاس میکنن و فراری میشن ، خودشون میرن انگلیس و کانادا و استرالیا ، و پولهای مردم ایران رو هم میفرستن به بانکهای اونجا . اگر غرب واقعا مخالف دزدی و پولشویی و اینهاست بهتره اول این دزدها رو به ایران برگردونه و اموال مردم ایران رو پس بده بعد ادعای اضافی کنه .
ناشناس۱۱۵۴۳۹۳۱۲:۰۲:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اکنون فقط 36 کشور عضو اف ای تی اف هستن و مابقی کشورهایی که عضو نیستن چگونه با سایر کشورها همکاری بانکی و تجاری دارند ؟!
ناشناس۱۱۵۴۶۰۱۱۳:۲۳:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
کشورهای اصلی که ما با آنها تجارت داریم مثل کشورهای اروپایی و روسیه و چین و ترکیه جز FATF هستند اگر ایران FATF را قبول کند می تواند با این کشورها داد و ستد مالی داشته باشد در غیر اینصورت آنها مبادلات مالی خود را با ایران قطع خواهند کرد حالا خود دانید !
ناشناس۱۱۵۵۰۸۲۱۸:۴۸:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
با تصویب FATF راههای دور زدن تحریم ها لو می روند و اوضاع اقتصادی وخیم تر خواهد شد حالا خود دانید.
ناشناس۱۱۵۳۶۸۲۰۲:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
خودتان هم می دونید روحانی و ظریف و جهانگیری از مردم و هیچکس دیگه نظر نمی خواهند باید جلویشان را بگیرید اگر قرار بود برای ما آبی از خارج گرم بشه با برجام می شد
ناشناس۱۱۵۳۷۴۹۰۶:۱۹:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
از پالرمو و cft بایستی به عنوان ابزار امتیازگیری از غرب در قبال اجرای تمام و کمال تعهدات غربی ها در قبال برجام استفاده نمود و لا غیر
ناشناس۱۱۵۴۲۰۹۱۰:۵۴:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اونوقت ایران باید چه امتیازات جدیدی بده ؟؟
ناشناس۱۱۵۳۷۸۹۰۷:۳۵:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چند سال سرمان با برجام گرم شد اینک نوبت FATF است .
ناشناس۱۱۵۴۲۱۲۱۰:۵۵:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
این دقیقا وظیفه دولت بود که داره به خوبی هم انجامش میده و میشه لبخند رضایتش رو روی چهره کریه انگلیسیها دید .
ناشناس۱۱۵۳۷۹۳۰۷:۴۰:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اینجماعت خیال میکنند میتوان به اختفا و کتمان خزید و همزمان فریاد شفافیت کشید _______ فکر میکنند میتوان عدالت را سر بُرید و در عین حال برایش اشک ماتم ریخت
ناشناس۱۱۵۳۸۰۹۰۷:۵۱:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
باید ابتدا تکلیف خود مان را با دنیا مشخص کنیم می خواهشم مانند یک جزیره بدون ارتباط با دنیا باشیم؟ یا آنکه بخشی از جهان متمدن؟
ناشناس۱۱۵۴۲۱۴۱۰:۵۶:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
ایران هفت هزار سال تمدن داره و جهان متمدن مد نظر تو ، یعنی امریکا ، سیصد سال توحش . اول حرفت رو بسنج بعد اعلان عمومی کن .
ناشناس۱۱۵۴۵۱۷۱۲:۴۹:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
فعلا تا ایران نخواهد امریکا در منطقه جابگاهی ندارد
سید حسام۱۱۵۴۵۸۷۱۳:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
جهان متمدن شما یعنی آمریکا همون داعش کراوات زده است. که هزاران برابر داعش در صد سال گذشته مردم دنیا رو کشته. ما نمیخواهیم داعشی(ببخشید آمریکایی) باشیم
ناشناس۱۱۵۳۸۱۴۰۷:۵۶:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
حالا نمیشود با روش خود غربی ها (مثلا برجام را پذیرفتند ولی اجرا نکردند)این لوایح را بپذیریم اما در عمل اجرا نکنیم یا اجرای آنها را برای مدت محدودی تصویب کنیم ؟
ناشناس۱۱۵۴۱۰۵۱۰:۱۱:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اره ان وقت به راحتی تحریم می کنند شما را مانند اژانس هسته ای که عضو هستید و بدون دلیل تحریم کردن
ناشناس۱۱۵۳۸۲۱۰۸:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اگر آنها حسن نیتی دارند (که ندارند) ابتدا تحریم ها را لغو کنند تا ایران این مورد را بررسی کند
ناشناس۱۱۵۳۸۲۹۰۸:۰۴:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اینها قوانین بین المللیست که اکثر کشورهای جهان پذیرفته اند, پس خود را تافته جدا بافته ندانیم و بیش از این مردم ایران را تحت فشار نگذاریم
ناشناس۱۱۵۴۰۲۴۰۹:۳۲:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اره قوانین بین المللی است ولی مهم این است که کدام کشور باشی دوست ما یا کشوری که دنباله رو ما نباشی ان وقت است برات دردسر درست می کنند یعنی هنوز نفهمیدی این رو بابا دمت گرم تو دیگر کی هستی
ناشناس۱۱۵۴۴۰۰۱۲:۰۴:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
فقط 37 کشور عضو FATF هستند این یعنی اکثریت کشورها این قوانین رو نپذیرفته اند.
ناشناس۱۱۵۳۸۷۷۰۸:۳۶:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
من یه سوال دارم لطفا جواب بدین.اگر در پالرمو نباشیم می توانیم با چین و روسیه و ترکیه و کشورهای دوست معاملات تجاری داشته باشیم؟؟
ناشناس۱۱۵۴۰۱۴۰۹:۲۹:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
بله همان گونه که قبلا هم داشتیم
ناشناس۱۱۵۴۱۲۶۱۰:۲۷:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
خير شما اشتباه ميكنيد هيچ بانكى در دنيا اماده مراوده نخواهد كرد و كلا سيستم ارتباط با كل بانك ها معتبر جهان قطع ميشه لطفا اشتباه نظر نده
ناشناس۱۱۵۴۱۵۴۱۰:۳۸:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
قطع نخواهد و زمانی قطع خواهد شد که ایران اصلا عضو این معاهده نباشد ولی ایران خیلی سال ها پیش عضو ان شده
ناشناس۱۱۵۴۲۱۶۱۰:۵۹:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
الان مراوده بانکی داریم ؟ دقیقا با کدوم بانک ؟ چون حتی بانک چینی که با سرمایه خود ایران تاسیس شده هم مدتهاست با ما رابطه نداره و اموال ما رو برای خودش ضبط کرده !
ناشناس۱۱۵۴۴۱۳۱۲:۰۹:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
قبل از برجام چین یک کانال مالی مثل اینستکس راه اندازی کرده بود و با ایران مبادله بانکی و تجاری داشت.
ناشناس۱۱۵۴۵۲۲۱۲:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
با بانک های کوچک
ناشناس۱۱۵۳۸۸۰۰۸:۳۸:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
بدون Fatf باید کالا به کالا با جهان مبادله کنیم آیا غیر از این است؟ آیا این ممکن است؟
ناشناس۱۱۵۴۰۴۸۰۹:۴۲:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
شما اول برو تاریخ این معاهده و تاریخی که ایران عضو این شده و اتفاقا رده پایین تری هم بوده و البته با همین کشورها هم مبادله می کرده ان هم نه پای و پای مطالعه بفرمایید!!!
میثم۱۱۵۳۹۰۱۰۸:۴۵:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
هر کسی و هر ارگانی بدون fatf نمیتواند کار کند استعفا داده و برود نه به قوانین استعماری fatf.
ناشناس۱۱۵۳۹۱۹۰۸:۵۰:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
مخالفان یا عواقب نپیوستن را میدانند یا میخواهند با بحران اقتصادی تکلیف کشور را یکسره کنند
ناشناس۱۱۵۴۰۶۸۰۹:۴۸:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
برو اول اقتصاد یاد بگیر بعد به چیزهای دیگر ربطش بده
ناشناس۱۱۵۴۱۰۶۱۰:۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
وقتی میگن با دستبوسی شیطان مخالفیم یعنی با فساد و مفسده‌انگیزان اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی دشمنیم شما یک نفر ، فقط یک نفر آدم سالم و صادق و شریف و شفاف و پاک‌دست و پاک‌سرشت و پرهیزکار و غیرتمند و عاقل به ملت معرفی کن که با ننگنامه‌های FATF و CFT و ۲۰۳۰ و پالرمو و برجام موافق باشه اگه فقط یک نفر معرفی کنی ، ملت همراهی میکنن
ناشناس۱۱۵۴۲۲۱۱۱:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
و شاید موافقان ، همه این کارها رو میکنن تا طرف غربی رو از خودشون راضی نگه دارن ؟!
ناشناس۱۱۵۳۹۲۵۰۸:۵۲:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
چه بپذیریم چه نپذیریم تغییر محسوسی رخ نخواهد داد تا زمانی که ترامپ هست.
رضا۱۱۵۳۹۴۶۰۹:۰۵:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
به نظرم بهترین راه عدم حضور اصلاح طلبان در انتخابات است. یکدست شدن کل حکومت به موش و گربه بازی و کی بود کی بود من نبودم خاتمه می دهد. در این صورت مسولیت موفقیت یا شکست سیاست ها برعهده اصولگرایان خواهد بود.
ناشناس۱۱۵۴۳۳۹۱۱:۴۷:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
زمان احمدی نژاد یک دست بود همه دیدن چه کردند به کسی هم پاسخگو نبودند
ناشناس۱۱۵۴۵۳۶۱۲:۵۵:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
دولت احمدی نژاد 50 میلیارد دلار بدهی های خارجی دولت های هاشمی و خاتمی رو پرداخت کرد.
ناشناس۱۱۵۳۹۶۱۰۹:۰۹:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
کل دنیا بغیر از ایران و کنگو عضو این معاهدات هستند!
راه۱۱۵۴۰۶۷۰۹:۴۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
توهّم آفت عقل و از لوازم دروغ است ___ عقل مایه‌ی شرافت و صداقت است
ناشناس۱۱۵۴۰۸۹۱۰:۰۰:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
عزیزم ایران هم عضو این معاهده است ولی رده بندی پایین و همان گونه که فقط ۴۰ کشور عضو اصلی ان هستند
ناشناس۱۱۵۴۰۱۲۰۹:۲۹:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
درسته که با تصویب این قانون تضمینی برای حل مشکل نیست اما این را هم بگویید که در صورت عدم تصویب قطعا نمی توانیم مراوده بانکی و مالی داشته باشیم . چرا این قسمت دوم را نمی گویید
ناشناس۱۱۵۴۱۰۸۱۰:۱۴:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
هر کی به شما گفته نمی توانیم کار بانکی کنیم با کشور ها دروغ گفته
معلم منطقه ۱۹ ر. ن۱۱۵۴۰۱۹۰۹:۳۰:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
سلام اینبار متاسفانه در یک بازی باخت باخت قرار داریم اگر fatf را بپذیریم فشارهای نظارتی بین المللی بیش از گذشته بر ما تحمیل میشود و اگر نپذیریم به منزله قبول اتهام حمایت مالی از تروریسم میباشد و نتیجه آن اعمال تحریمهای بین المللی و نه فقط آمریکایی خواهد بود از هر طرف بریم باختیم
ناشناس۱۱۵۴۲۳۲۱۱:۰۳:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
دیگه نتیجه دولت تدبیر و امیر بهتر از نمیشه : نهایت بی تدبیری و ناامیدی
ناشناس۱۱۵۴۴۰۴۱۲:۰۷:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
ابتدا خسارات برجام نافرجام و تشدید تحریم ها را تسویه کنید بعدا"درباره پالرمو و fatf بحث می کنیم !
حسن۱۱۵۴۰۲۰۰۹:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
مشکل مملکت نه با برجام حل میشه نه با پالرمو و CFT. مشکل وجود رانتهای بی انتها برای یه عده خاص و ویژه خواریه.از درون کشور باید مشکلات حل بشه.چشم امید به غرب و کدخدا نه تنها مشکلی رو حل نمیکنه بلکه بدتر هم میکنه.نمونه بارزش هم برجام.
ناشناس۱۱۵۴۰۴۶۰۹:۴۱:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
غیر شفاف بودن انتقالات مالی به حتم موجب فساد بیشتر است که البته برای عده ای نان دارد
ناشناس۱۱۵۴۰۹۵۱۰:۰۲:۵۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اوه بعله پس بگو چرا در امارات که همه هم میدانند در سطح کلان پول شویی بین المللی صورت می گیرد نگو اینکه عضو این نیست!!! هنوز نمی دانی پول شویی ها در داخل کشورها و در سیستم داخلی رصد می شود؟
ناشناس۱۱۵۴۲۳۶۱۱:۰۵:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۱۳
فعلا که بیشترین نون رو برای همونهایی داشته که میخوان تصویبش کنن . ولی ظاهرا اینکه خودتون رو به ندونستن بزنین هم براتون نون داره هم آب .
علی 671۱۱۵۴۱۵۱۱۰:۳۸:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
فغان اصلاح طلبان را یادتان رفته که می گفتند هر روز برجام دورتر امضاء شود هزاران دلار کشور ضرر می کند بعد که تصویب شد چقدر نفع کردیم .کشور گلستان شد یا تحت تحریم های شدید قرار گرفتیم .پالر مو هم همین نتیجه را دارد و بدتر .اصلاح طلبان صادق نیستند و دروغ اساس کارشان است .
ناشناس۱۱۵۴۱۷۹۱۰:۴۷:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۱۳
تصویب بشه به‌نفع تمام ملت و دولت ميباشد
ناشناس۱۱۵۴۲۳۷۱۱:۰۵:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
و به نفع جماعت آلبانیایی !
ناشناس۱۱۵۴۲۵۴۱۱:۱۲:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
عرض مي كنم كه گاهي " تحليل " ها يمان مي شود " تجليل " !!! ... حالا تجليل از كي ؟!! تجليل از خودمان !!!! اينجاست كه معلوم مي شود رسانه داريم تا رسانه !!
ناشناس۱۱۵۴۳۴۱۱۱:۴۷:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اون نماینده ای که با شفافیت مالی مخالفه قطعا بدونید جز همون دسته از نمایندگانی هستند که تو خونه هاشون میلیون ها دلار انباشت دارن .. همونایی که حواله های خودرو دارن ... قطعا اینها باید با شفافیت مخالفت کنند وگرنه دستشون خیلی زود رو میشه
یک اصلاح طلب۱۱۵۴۳۹۶۱۲:۰۳:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اگر تصویب نشد, اولین و بهترین کاری که باید روحانی انجام بدهد , استعفاء است . تا نامش به عنوان قهرمان ملی در تاریخ ایران ثبت بشود.
ناشناس۱۱۵۴۵۴۷۱۲:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۸/۱۳
براساس گزارش صندوق بین المللی پول ، ایران برای نخستین بار در 4 دهه اخیر برای 3 سال متوالی تورم بالای 30 درصد خواهد داشت که از ابتدای انقلاب تاکنون سابقه نداشته است و این یعنی دولت روحانی رکورددار تورم است .
ناشناس۱۱۵۴۶۲۲۱۳:۳۳:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۱۳
قهرمان ملی ؟؟؟ کلا دارین معنی لغات فارسی رو تغییر میدین !!!
ناشناس۱۱۵۴۵۴۸۱۲:۵۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۳
یکی داستان "کلاهت کو " را برای این جماعت که تصویب این لوایح را رفع بهانه جویی از طرف مقابل میدانند تعریف کنه شاید سر عقل بیایند
ناشناس۱۱۵۴۵۵۴۱۳:۰۱:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۳
اصولگرا و اصلاح طلب کی میخوان روی یک موضوع وحدت نظر داشته باشند؟.آقایون و خانمها واقعا از این همه تیتر خسته شدیم
عماد۱۱۵۴۷۱۴۱۴:۰۹:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۳
وای خدا این آخری خیلی خنده دار بود:اگر تصویب نشد, اولین و بهترین کاری که باید روحانی انجام بدهد , استعفاء است . تا نامش به عنوان ""قهرمان ملی"" در تاریخ ایران ثبت بشود. روحانی؟؟ قهرمان ملی؟؟؟!!!
ناشناس۱۱۵۴۷۳۳۱۴:۲۰:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۳
FATF مثل اره میمونه تصویبش کنیم هربانکی که به سپاه پول بده تحریم میشه تصویبش هم نکنیم کل نظام بانکداری تحریم میشه

پربحث‌های دیروز

 1. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 2. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 3. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 4. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 5. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 6. همتی: تلاش بانک مرکزی "تأمین ثبات و آرامش بازارهای پول و ارز" است

 7. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 8. ترکیه در سوریه چه می خواهد؟

 9. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۱۳۹ نفر افزایش یافت/ شمار فوت‌شدگان به ۱۹ نفر رسید

 10. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

 11. ضدعفونی شهر ووهان چین با امکانات ویژه

 12. کمبود امکانات برای مقابله با کرونا در امریکا 

 13. نشریه محافظه کاران آمریکایی: دروغ گویی بولتون ایران وآمریکا را در آستانه جنگ قرار داد

 14. نامه میرسلیم به نمایندگان مجلس: بی‌برنامگی و زدوبند در مجلس یازدهم جایی نخواهد داشت

 15. بیانیه دولت درباره تصمیم FATF در مورد ایران

 16. ما و کسانی که به مجلس می‌فرستیم...

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 23. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 24. اختصاص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی به خودروها در کمیسیون تلفیق

 25. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 7. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 8. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 9. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 10. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 11. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 12. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 13. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 14. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 15. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 16. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 17. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 18. روحانی: کرونا نباید به سلاح دشمنان برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید تبدیل شود/ آمریکا به فکر هزاران کشته آنفلوآنزا در کشور خودشان باشد/ هیچ تصمیمی برای قرنطینه مطرح نیست

 19. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 20. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 21. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

 22. تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

 23. حداد عادل: امیدواریم مجلس آینده با خدمت صادقانه از مشکلات مردم بکاهد

 24. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

 25. ربیعی: علائم کرونا ندارم؛ برای احتیاط تست دادم

آخرین عناوین