چراغی که به مدارس دولتی رواست به مدارس خاص حرام است...

گروه سیاسی الف،   3980811149 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
چراغی که به مدارس دولتی رواست به مدارس خاص حرام است...

سخنان همسر آقای حداد عادل در یک برنامه تلویزیونی درباره مدارس خاص چنانکه قابل پیش بینی بود به واکنش های بسیار زیادی در افکار عمومی و فضای مجازی دامن زد.  

همچون همیشه این انتقادات شکل های مختلفی داشت. برخی بدون توجه به اصل سخنان فرد مورد انتقاد و صرفا بر اساس نقل قول های نادرست و شتابزده به نقد آن پرداختند. به خصوص درباره آن بخش از سخنان طیبه ماهروزاده درباره تعداد مدارس فرهنگ که اساسا ربطی به حداد عادل ندارند و علیرغم بیان صریح او بازهم حداد عادل را صاحب همه آن‌ها دانستند! 

برخی دیگر از نقدها هم شخصیت و سابقه و خدمات فرد مورد نظر را زیر سوال بردند و اساسا در خور عنوان نقد نيستند . 

اما باز هم مانند همیشه در میان این انتقادها حرف حساب هم کم نبود و آنچه که باید از جانب مدیران و مسوولان مورد توجه باشد همین حرف های حساب است نه رنجش از سخنان کم مایه تر یا حاشیه ای دیگر. چرا که ورود به عرصه سیاست در همان اولین قدم به معنی آماده بودن برای قضاوت عمومی است حتی قضاوت ناعادلانه و نادرست، و شنیدن و تحمل همه حرف ها، چه مربوط و چه نامربوط !
   
اما حرف حساب در نقد مدارس خاص و صاحبان آنها از جمله آقای حداد عادل و همسرشان این است که آیا رفع بی توجهی ها به مدارس دولتی و رشته علوم انسانی را نمی شد در خود نظام آموزش و پرورش جستجو کرد؟

این پرسش وقتی مهم تر می شود که در نظر داشته باشیم آقای حداد عادل خودشان از جمله چهره های برجسته حوزه فرهنگ است و برای مدتی نیز در آموزش و پرورش این کشور صاحب مسوولیت و نفوذ بوده است. 

البته حق مدیران و مسوولان است  که مانند همه شهروندان دیگر بر اساس توانایی هایی که در خود می بینند و در حوزه ای که تخصص آن را دارند کسب و کاری راه بیندازند (و از قضا برای چهره های فرهنگی برجسته ای چون آقای حداد عادل هیچ کاری نیز بهتر از فعالیت در آموزش و پرورش یا دانشگاه نیست و فعالیت بیش از حد آنان در امور جاری سیاست به نوعی هدر رفتن این توانایی آن ها در جای نامناسب است)  اما به شرط آن که از پیش برای شایبه ها و حاشیه ها و پرسش ها نیز پاسخ های معقول فراهم کرده باشند.  

در همه دنیا درباره فعالیت اقتصادی مدیران و سیاستمداران شایبه های همیشگی وجود دارد و آن ها باید بتوانند به افکار عمومی ثابت کنند که یا این فعالیت اقتصادی را در زمانی خارج از دوره مسوولیتشان راه اندازی کرده اند یا در حال حاضر کوچکترین ارتباطی بین این کسب و کار با مسوولیت شان وجود ندارد. «تبعیض» مساله ای است که در نظام های سیاسی مدعی آزادی همواره حساسیت برانگیز است.

در جمهوری اسلامی اما مدیران و مسوولان با پرسش سخت تر و مهم تر دیگری نیز مواجه هستند و آن این است که در شرایطی که امکانات اقتصادی و فضای کسب و کار برای عموم مردم آماده نیست و از آن مهم تر در برخی از حوزه ها از جمله آموزش و پرورش بر اساس قانون اساسی، دولت باید امکانات لازم و مناسب را براي تحصیل رایگان فراهم کند و این تعهد نیز به منزله میثاقی بین مردم و حاکمیت در قانون اساسی ثبت شده ، چرا در عمل سیاستگذاری ها به سمتی است که این قبیل تعهدات روز به روز کم رنگ تر می شود؟! 

نکته جالب در اظهارات خانم ماهروزاده این است که خود او هم در گفتگوی تلویزیونی بر این نکته تاکید می کند که مدارس خاص را قبول ندارد! خب چطور ممکن است باور به مدارس خاص وجود نداشته باشد اما درعمل به  تاسیس آن اقدام کنند؟!

قصد این نوشته ورود به مساله درستی و نادرستی مدارس خاص نیست. قطعا نویسندگان قانون اساسی نسبت به آرمان های منعکس شده در این میثاق و تبعیض در زمینه آموزشی حساسیت و آگاهي لازم را داشته اند که بر این نکته تاکید کرده اند. 

سخن این است که سیاست ها و تصمیم گیری ها در این زمینه نباید به گونه ای باشد که روز بروز بر بی توجهی و کمبود امکانات در آموزش دولتی بیفزاید و دایما این پیام را به جامعه بدهد که برای تحصیل مناسب باید مدارس غیر دولتی را انتخاب کنند ! چنین تناقضی در قول و عمل اگر از جانب چهره های فرهنگی و به خصوص داعیه داران انقلاب اسلامی دیده شود پرسش برانگیزتر است.

 پاسخ این نقدها این نیست که در حال حاضر بخش دولتی در آموزش و پرورش  بسیار بزرگتر است و مدارس دولتی در کشور وجود دارد. همه می دانیم که مدارس دولتی با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند؛ از بی توجهی به امکانات و فضای آموزشی گرفته تا رسیدگی ناکافی به معلمان و غیره... . چنین بی توجهی بیش از آنکه از گستردگی و بزرگ بودن حیطه مسوولیت دولت در این حوزه حکایت کند نشان دهنده میزان اندک توجه و اهتمام ناچیز مسوولان به انجام تعهد یاد شده در قانون اساسی است. قطعا در قانون اساسی گفته نشده امکانات آموزشی رایگان برای عموم مردم باید در اندازه حداقل ها و بعضا بی اعتنایی به همان حداقل ها باشد!  

پرسشی که مدیران فرهنگی نظیر  آقای حداد باید به آن پاسخ بدهند این است که آیا به قدر کافی برای ارتقای سطح کیفی آموزش و پرورش دولتی در کشور تلاش شده است؟ یا اینکه آسان ترین راه برای حل آن انتخاب شده است؟!

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۱۹۵۴۰۰:۱۶:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱۲
اساس دنیا بر اساس اختلاف است یعنی خدا یکجوری دنیا را خلق کرده که همه برابر نباشند در مورد مدارس هم همین جور است ممکن یک کسی وضعش خوب باشد و بخواهد از امکانات بیشتری برای فرزندانش بهره بگیرد و چیز بدی نیست ولی این مهم است که سطح اولیه اموزشی برای همه به رایگان و مناسب در حد متوسط ایجاد هم شده باشد که می شود همان مدارس دولتی
ناشناس۱۱۵۲۳۸۳۱۱:۱۲:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
چون در نهایت همه باید در یک فرایند مشابه برای ورود به دانشگاه رقابت کنند این عادلانه نیست مثلا در مدارس سمپاد اصلا کتابهای مصوب آموزش و پرورش را آموزش نمی دهند و سطح کتابها بسیار بالا تر است و این افراد در کنکور با بچه های که فقط کتابهای عادی مدارس را خوانده اند رقابت می کنند و این عدالت نیست
ناشناس۱۱۵۲۶۴۷۱۳:۲۱:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
الان بهترین رتبه های کنکور را فکر می کنی اقازاده ها هستند؟ نخیر قربان
ناشناس۱۱۵۱۹۵۵۰۰:۱۸:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
بر اساس قانون اساسی آموزش در مدرسه ها باید رایگان باشد. شهریه مدارس از شهریه دانشگاه آزاد بیشتر شده!
ناشناس۱۱۵۱۹۸۰۰۱:۰۶:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۲
كليد حل تمام مشكلات آموزش و پرورش اين است كه : ايها المسئولين !! ايها الدولتيون ! ... ايها المجلسيون آموزش و پرورش توليد كننده است ، نه مصرف كننده !! ... به پير ، به پيغمبر ، توليد كننده است !! چاه ويل نيست كه فكر كنيم هر چه پول در آن بريزيم پر نخواهد شد !! ويا اين كه فكر كنيم اين وزارتخانه تمام بودجه مارا مي بلعد و تازه دوقورت و نيمش هم هميشه باقيست !! نه ! ... اين طور نيست !! منتها بدي كار اين است كه علم دير بار مي دهد ، اما خب ! در عوض بار نيكو مي دهد !! .. اين را بنده نمي گويم ، بلكه دول پيشرفته با زبان بي زباني مي گويند !! چرا راه دور برويم ، در همين نزديكي هاي خودمون اين مهم را ژاپن مي گويد ، كره جنوبي مي گويد !! ...اين كه آموزش و پرورش توليد كننده است و مصرف كننده نيست ، يك كليد طلايي است !! اين كليد تمام مشكلات آموزش و پرورش و نيز مشكلات مملكت را در آينده حل مي كند ! ...اما با صبر !! البته نه صبر ايوب !! .. كليد مقوايي نيست كه به راحتي كج و كوله شود !! ...كليد چوبي هم نيست ، كليد آهني هم نيست ، بلكه كليد طلايي است !! اصلاً شك نكن برادر !!
ناشناس۱۱۵۲۰۰۲۰۲:۳۴:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
سخنان ایشان بسیار زشت و زننده بود، سخنان ایشان مانند سیلی فردی که از طبقه بالاتر به مردم عادی جامعه نواخته شد.من هم در مدارس دولتی درس خواندم و خیلی های دیگر . یعنی فقط ایشان نتوانستند در آن مدارس درس بخوانند؟!
ناشناس۱۱۵۲۰۴۰۰۶:۳۴:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس رو؟ مدرسه غیر دولتی رو قبول ندارند!
ناشناس۱۱۵۲۰۶۰۰۷:۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
فرزندم را خیلی ساده از غیر انتفاعی به مدرسه دولتی بردم دولت باید به قانون اساسی در مورد آموزش رایگان عمل کند بنده دیگر پولی برای دادن به دارس غیر انتفاعی ندارم
ناشناس۱۱۵۲۰۶۴۰۷:۱۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
فکر نمیکنم خانم جناب حداد عادل با شما هم نظر باشن!
نادر۱۱۵۲۰۷۲۰۷:۳۶:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۲
(چراغی که به مدارس دولتی رواست به مدارس خاص حرام است) انتظار می رود جناب آقای دکتر توکلی نیز حاشیه ای بر رد یا تائید این گفتار بنویسند
ناشناس۱۱۵۲۱۰۱۰۸:۰۶:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
شهریه این مدارس اگر بدونید چنده شاخ در میارید
ناشناس۱۱۵۲۱۵۶۰۸:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۲
بلاخره برای بعضی ها خیلی خوب شده حتی به قیمت نابودی اموزش و پرورش
ناشناس۱۱۵۲۲۴۸۰۹:۴۵:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
مدرسه های غیر دولتی پولش خوبه که اونم به معلم ها نمی دن برای موسساش و هیات امناش خوبه
علی 671۱۱۵۲۲۹۴۱۰:۲۰:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
این خانم چیزی گفته و بعد حداد دعوایش کرده و مانده اند که چه بکنند .انتقاد هم امانشان را بریده .خودشان قبول دارند که اشتباه کرده اند و نباید می گفتند .حالا چطوری این روغن ریخته را جمع کنند همه مانده اند که بی اثر هم نیست .و باید بخشید .
یک ایرانی۱۱۵۲۳۴۵۱۰:۴۷:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
بودجه آموزش و پرورش و سیاستگذاری مدارس غیر دولتی به مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی و دولت ربط داره و البته نه به شخص همسر حداد عادل. فرا فکنی نفرمایید و از مرجع اصلی مطالباتتان را طلب کنید سیاسی کاری و انحراف اذعان عمومی از اصل مشکل فقط موجب لوث شدن مسئله می شود.
ناشناس۱۱۵۲۳۸۹۱۱:۱۴:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۲
خانم حداد عادل چه خدمتی به کشور کرده که صدا و سیما بهش تریبون میده؟ صدا و سیما برای همه مردمه اما فعلا افتاده دست افراد خاص راستی خواهرزاده خانم حداد عادل مدیر شبکه 3هستش نکنه اونم شبکه میخواست کردنش مدیر یه شبکه
ناشناس۱۱۵۲۴۰۶۱۱:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۲
من سال 76 وقتی به کلاس اول ابتدایی رفتم. در یک مدرسه دولتی و در یکی از مناطق شلوغ تهران، کلاس ما 22 دانش آموز داشت. شاید تصور این باشه که رفته رفته باید امکانات بیشتر بشه. ضمن اینکه در نسل ما جمعیت هم خیلی بیشتر بود. ولی امروز دختر برادر من در همان محله در یک مدرسه دولتی کلاس اول رفته، کلاسشون 45 نفره است. مسوولین مدرسه خیلی راحت میگن اگر امکانات بهتر میخواید برید غیر انتفاعی. مشکل اینه که آموزش پرورش مدارس دولتی رو داره کم میکنه که فضا برای غیر انتفاعی ها (که اکثرا مال خودشونه) باز بشه. و این موضوع هم یکی از مواردیه که اصولگرا و اصلاح طلب و بقیه نداره. عملا همشون دارن همین کار رو میکنن.
ناشناس۱۱۵۲۴۸۱۱۲:۰۸:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آقای حدادعادل از مفاخر و دلسوزان فرهنگی ایران هست.
ناشناس۱۱۵۲۶۰۹۱۳:۰۳:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
ايشان چون فلسفه خوانده اند و يا تدريس مي نمايند ، اميد است كه افكار و انديشه و ذهن شان فلسفي هم باشد !!!
حسین۱۱۵۲۸۶۰۱۵:۰۴:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۱۲
متاسفانه همیشه تو این مملکت ثروتمندان و قدرتمندان خودشونو تافته جدا بافته میدونند
ناشناس۱۱۵۲۸۹۲۱۵:۲۹:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۲
سوژه پیدا کردید دوباره به سمپاد بتازید، با علم به اینکه نابودی سمپادها، به بهبود مدارس دولتی منجر نخواهدشد. مبارک باشد.

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 9. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 10. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 11. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 12. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 13. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 15. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 16. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 17. ما و بی‌بی‌سی

 18. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 19. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 20. فاصله ما و رهبری در این روزها

 21. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 22. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 23. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 24. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 25. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

آخرین عناوین