وزیر بهداشت: دچار بیماری مدرک گرایی شده‌ایم

گروه اجتماعی الف،   3980811125 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه دچار بیماری مدرک گرایی شده‌ایم، گفت: متاسفانه وضعیت به گونه‌ای است که ما جای اینکه ببینیم کجا موثریم به دنبال این هستیم که ببینیم کدام مدرک و یا عنوان را بگیریم که این موضوع فاجعه ملی برای یک کشور در حال توسعه است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در نشست با اعضای هیات علمی، انجمن ها و تشکل های علمی، صنفی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که با حضور رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نماینده مردم رشت در مجلس، استاندار گیلان و معاون درمان وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: صحبت من با دانشگاه‌ها این است که باید جواب این سوال را  که چه کسی را، با چه سطحی از مهارت، در چه زمانی، با چه هزینه ای توسط چه کسی، در کجا و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت تربیت می کنیم و اگر پاسخ این سوال را در آموزش عالی کشور که  با منابع عمومی اداره می شود، نداشته باشیم به معنی هدر دادن منابع کشور است.

وی افزود: یکی از بزرگان اقتصاد که سال 1960 رییس انجمن اقتصاد آمریکا بود، می گوید هزینه کردن در آموزش کشورها، نوعی سرمایه گذاری است به شرط اینکه بتوانیم اثرات این سرمایه گذاری را در اقتصاد ملی بعد از حداکثر 3 تا 5 سال مشاهده و ارزیابی کنیم.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: اولین گام ما در آموزش این است که بدانیم چه نیرویی را با چه سطحی از مهارت برای کدام جایگاه ارائه خدمت قرار است تربیت کنیم. بنابراین در حوزه آموزش قطعا باید بازنگری انجام شود.

به گفته وی، در اورژانس های بیمارستانی باید بدانیم که نیاز به نیروی فوق تخصصی داریم یا متخصص داخلی، طب اطفال، طب اورژانس و یا جراح عمومی؟ متاسفانه به گونه ای شده که هیچ متخصصی قانع نیست که در یک جایگاه، حتی دو سال بماند و مایل هستند دوران فوق تخصصی را به سرعت بگذراند اگر چه ارتقا، رشد و تعالی حق همه انسان ها است.

وزیر بهداشت تاکید کرد:متاسفانه دچار بیماری مدرک گرایی شده ایم و به جای اینکه ببینیم کجا موثر هستیم به دنبال این هستیم که ببینیم کدام مدرک و یا عنوان را بگیریم حتی اگر موثر نیستیم و این فاجعه ملی برای یک کشور در حال توسعه است که منابع محدود مالی دارد.

دکتر نمکی افزود: در حوزه پژوهش گرچه تحولات بسیار خوب و ارزنده ای در عرصه شرکت های دانش بنیان و تحقیقات داشته ایم اما هنوز هم بسیاری از پژوهش ها و تحقیقات برای ارتقای سطح علمی، انجام می شود و باید این نگاه را دگرگون کنیم و پژوهش ها باید حتما راهکارهایی را برای حل مسائل کشور یا منطقه ای از کشور ارائه کنند و باید با استفاده از پژوهش ها، گره ها را باز کنیم.

وی با تاکید بر این که تحقیقات به صورت مساله محور انجام شود، به مشکلات و چالش های زیست محیطی استان گیلان اشاره کرد و بر ضرورت انجام پژوهش در دانشگاه های گیلان تاکید کرد و گفت: دانشگاهی که در حل مسائل خودش درگیر نیست، نمیتواند مسائل منطقه را حل کند. اگر قرار است از منابع عمومی در پژوهش ها استفاده کنیم، باید برای مشکلات یک منطقه، راهکار ارائه کنیم، وگرنه منابع کشور را به هدر داده ایم.

دکتر نمکی با اشاره به دستاوردهای عظیم کشور در حوزه پیشگیری و بهداشت، گفت: چند هفته پیش توانستیم گواهی حذف سرخک را بگیریم و در کشورهای شرق مدیترانه فقط ایران و عمان موفق به دریافت این گواهی از سازمان جهانی بهداشت شدند، در حالیکه عمان از نظر جمعیت و گستردگی با ایران بسیار متفاوت است.

وی اضافه کرد: اخیرا دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت به ایران سفر کرد و از نظام ارائه خدمات سلامت در ایران، حیرت کرده بود اگرچه هنوز چالش های زیادی مانند بیماری های غیرواگیر و تهدیداتی از جمله فشارخون بالا، دیابت، چاقی، سلامت روان پریشان، بهداشت سالمندان، سرطان ها، حاشیه شهرها، مسائل زیست محیطی، آلاینده های هوا و حوادث های جاده ای را داریم.

وزیر بهداشت یادآور شد: طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت" را در کشور اجرایی می کنیم و امیدواریم که استان گیلان در این طرح کمک بیشتری کند، برای جامعه محور کردن نظام ارائه خدمت این طرح را به صورت آزمایشی دنبال می کنیم و چارچوب این طرح را نوشتیم و معتقدم که اگر بتوانیم یک نفر از درون خانواده را به عنوان سلامتیار یا "سفیر سلامت" انتخاب کنیم و در حوزه های پیشگیری، درمان و توانبخشی با محوریت و مدیریت پزشکان خانواده از توان این افراد کمک بگیریم و از ظرفیت آموزش از راه دور و پزشکی از راه دور نیز استفاده کنیم، تحول بزرگی در ارتقای سلامت عمومی رقم خواهد خورد.

دکتر نمکی گفت: در هر مراسم تکریم و معارفه ای که می روم از روسای دانشگاه ها می خواهم که با دانشجو، استاد و کارمند باید مهربان تر بوده و آنها را جذب کنیم تا فضای دانشگاه ها مهربانانه تر شود.

وی تاکید کرد: بارها مقام معظم رهبری فرمودند که فضای دانشگاه ها باید تلطیف شود و با نشاط باشد. بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از غنی ترین اسناد بالادستی بعد از انقلاب اسلامی است که تقاضا دارم در این دانشگاه به این سند مهم به شدت و با قدرت پرداخته شود.

وزیر بهداشت با انتقاد به نحوه قطب بندی دانشگاه های علوم پزشکی، گفت: اعتقادی به این شیوه قطب بندی ها ندارم، چراکه این قطب بندی ها یک ساختار بوروکراتیک غیرمنطقی است که توازن در آن رعایت نشده است.

دکتر نمکی بیان داشت: در حوزه درمان باید اولین و مهمترین دغدغه و هدف ما، خدمت به مردم و رسیدگی به امور آنها باشد. درست است که همکاران ما مطالباتی دارند، اما مردم هم مطالباتی دارند و باید بپذیریم مقداری از نامهربانی‌ها در مراجع قانونی و تصمیم گیری به معدود همکاران نامهربان ما هم بر می گردد. شبانه روز زحمت می کشید، اما متاسفانه گله و شکایت مردم از بعضی همکاران ما هم،  کم نیست.

وی تاکید کرد: اول باید مدافع حقوق مردم و محرومان باشیم که به غیر از خدا و ما، هیچ فریادرسی ندارند. حق نداریم برای دفاع از یک همکار، حق و حقوق یک بیمار و فرد مظلوم روستایی را نادیده بگیریم. ما نماینده دولت هستیم و باید مدافع مردم محروم و ضعیفی باشیم که خدمات دریافت می کنند و تقاضا دارم که سیستم رضایت سنجی مردم در مراکز درمانی استان گیلان ایجاد شده و نتایج آن به همکاران ما منعکس شود.

وزیر بهداشت از ابلاغ 600 راهنمای بالینی توسط وزارت بهداشت خبر داد و افزود: 600 راهنمای بالینی جدید هم در حال تدوین است و به شدت ایستاده ایم که سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را اجرا کنیم اما قبل از اجرای آن باید پرونده الکترونیک سلامت را به عنوان ریل مهم اجرای این اجزا مستقر می کردیم که به لطف خدا و تلاش همکاران مان این امر محقق شد.

دکتر نمکی گفت: خوشبختانه با اعمال 600 راهنمای بالینی در مواردی که درست عمل کرده ایم و با وجود نظام ارجاع، توانسته ایم در مواردی حداقل 25 درصد هزینه های بی مورد نظام سلامت را کاهش دهیم. در کجای دنیا هر فرد هر زمانی که خواست می تواند از خدماتی مانند ام آر آی و سی تی اسکن با منابع عمومی استفاده کند؟.

وزیر بهداشت در پایان اظهار کرد: همسایگی استان گیلان با کشورهای دیگر، در تقویت و توسعه توریسم سلامت بسیار مهم است که باید بخش خصوصی به این حوزه ورود و مشارکت بیشتری کند. باید با همکاری نظام پزشکی به رونق توریسم سلامت در استان گیلان کمک کنیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۱۳۳۰۱۵:۲۷:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۱۱
من افراد پارتی دار زیادی را دیده ام که با مدرک دیپلم یا لیسانس دانشگاه آزاد با معدل های افتضاح در یک دستگاه دولتی استخدام رسمی شده اند و چند سال بعد مدرک دکترا به دست منتظر پست های کلیدی بودند و پست های کلیدی به دست آوردند در حالی که فارغ التحصیل های نخبه دانشگاههای معتبر بیکار هستند حالا این مدارک دکترا حین خدمت با چه کیفیتی به دست آمده خدا داند ولی به دلیل بالا رفتن پایه حقوق و پست و مقام افراد بسیار ضروری است ! یکی از دلایل مهم مدرک کذایی همین موضوعه بخصوص در زمان احمدی نژاد در اغلب وزارتخانه های کلیدی مثل نفت و صنعت و معدن و ... از این استخدامهای فله ای فراوان انجام شد کافیه فقط مدرک تحصیلی بدو استخدام افرادی که در اون بازه زمانی استخدام شدند و الان دکترا و پست و مقام دارند بررسی بشه که خیلی موضوعات روشن می شه ولی حیف ! چون احتمالا دست برخی ها رو می شه به همین دلیل این کار انجام نمی شه چون تعداد زیادی از اون استخدامی ها الان مدیر هستند و تصمیم گیرنده !

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 2. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 3. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 4. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 5. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 8. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 9. کدام کشورها اجازه پرواز به هواپیما‌های ایرانی را نمی‌دهند؟

 10. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 11. محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

 12. حریرچی: من هم کرونایی شدم/ کرونا را شکست می‌دهیم

 13. جدول/ سکه ارزان شد

 14. روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

 15. توزیع‌ ماسک در داروخانه های قم

 16. روحانی: ایران به دشمن التماس نخواهد کرد/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/ ما نسبت به زندگی سالم و شادی مردم متعهدیم

 17. تست کرونا «محمود صادقی» مثبت اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 7. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 11. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 12. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 13. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 14. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 15. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 16. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 17. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 18. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 19. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 20. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 21. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 22. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 23. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 24. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

 25. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  2. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  3. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

  4. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  5. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  6. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  7. وزیر بهداشت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است

  8. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

  9. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  10. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  11. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

  12. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

  13. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

  14. مداح معروف به دلیل ابتلا به کرونا در دوبی بستری شد

  15. ماسک سیاست بر چهره رفتارهای زشت اجتماعی

  16. روح‌الله زم: اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه به ویژه تردد‌های حاج قاسم جزء ماموریتم بود/ افسر سرویس جاسوسی گفت از جایگاه آمدنیوز لذت می‌برم

  17. افزایش شمار مبتلایان ایرانی ویروس کرونا به ۴۳ نفر / ۸ نفر جان باختند

  18. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  19. زاکانی: گمانه‌زنی‌های کرونایی در کشور آسیب‌زاست/ فقط ۹ مورد فوتی‌های قم کرونا مثبت بوده‌اند

  20. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  21. توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال ۵ بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهران

  آخرین عناوین