پیش‌بینی بانک مرکزی: افزایش نجومی قیمت مسکن دیگر تکرار نمی‌شود

گروه اقتصادی الف،   3980811023 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر اداره بررسی‌ها‌ و سیاست‌های اقتصادی بانک‌ مرکزی با تأکید بر اینکه افزایش نجومی قیمت مسکن مشابه آنچه در سال ۹۷ رخ داد دیگر در بازار مسکن تکرار نمی‌شود، از برنامه های این بانک برای رونق مسکن و شرط این بانک برای افزایش رقم وام مسکن خبر داد.

پیش‌بینی بانک مرکزی: افزایش نجومی قیمت مسکن دیگر تکرار نمی‌شود

جعفر مهدی‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن شفاف سازی درباره گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران بانک مرکزی و پاسخ به برخی ابهامات و شبهات مطرح شده در خصوص آغاز رونق در بازار مسکن، اظهار داشت: اداره بررسی ها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی در تهیه گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران از اطلاعات خام سامانه معاملات مسکن استفاده می‌کند، البته این اطلاعات خام قبل از استفاده، ابتدا پالایش می‌شوند. فرایند پالایش این اطلاعات نیز عمدتا شامل حذف و در مواردی اصلاح اطلاعاتی است که از سوی آژانس های معاملات مسکن به اشتباه در سامانه ثبت می شوند.

وی افزود: به عنوان مثال در برخی موارد، رقم قیمت مسکن به تومان ثبت می شود ولی در فرایند پالایش این ارقام به ریال تبدیل می شوند؛ یا بعضا منطقه واحد مسکونی معامله شده به صورت صحیح ثبت نمی‌شود که در این موارد نیز از طریق مطابقت کد پستی ملک مورد نظر با مناطق مختلف، ارقام در طبقه منطقه‌ای صحیح خود ثبت می‌شوند. علاوه بر این درصد ناچیزی از داده های قیمتی خیلی بالا و خیلی پایین در هر منطقه نیز به عنوان داده پرت تلقی شده و از محاسبات متوسط گیری هر منطقه حذف می‌ شوند.

مدیر اداره بررسی‌ها‌ وسیاست‌های اقتصادی بانک ‌مرکزی با تأکید بر اینکه میانگین قیمت بعد از پالایش اطلاعات محاسبه می شود، تصریح کرد: سایر مراجعی که نسبت به تهیه گزارش تحولات بازار مسکن اقدام می‌کنند نیز اقدامات مشابهی را جهت پالایش داده های خام سامانه معاملات مسکن انجام می دهند و به همین دلیل آمارهایی که در خصوص تحولات بازار مسکن شهر تهران اعلام می شود، معمولاً از روند مشابهی برخوردار هستند.

* شکی در صحت گزارش های مسکنی بانک مرکزی وجود ندارد

مهدی زاده ضمن اشاره به اینکه گزارش های منتشر شده از سوی بانک مرکزی هیچ شک و شبهه‌ای از نظر صحت اطلاعات ندارند، افزود: در گزارش مهر ماه بانک مرکزی، رشد معاملات مسکن در شهر تهران معادل 22 درصد اعلام شده است. این در حالی است که طبق گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی این رقم 19 درصد بوده که روندی مشابه و نزدیک به ارقام اعلامی بانک مرکزی را به دست می دهد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه با تأکید بر اینکه حجم معاملات مسکن در ماه های گذشته خیلی پایین و نگران کننده بود، گفت: معاملات مسکن در شهریور ماه به زیر 3 هزار فقره رسیده بود و این رقم خیلی پایین بود. اما در مهر ماه روند معاملات مسکن افزایشی بود که این تغییر روند امیدوار کننده است.

وی افزایش معاملات مسکن را بیانگر ایجاد امید برای متقاضیان و عرضه‌کنندگان و سازندگان مسکن دانست و ادامه داد: در این شرایط، سازندگان به افزایش عرضه و ساخت مسکن ترغیب می‌شوند، در صورت تداوم این وضعیت شاهد رونق در ساخت مسکن خواهیم بود.

* امید به بازار مسکن برگشت/ تقاضای سوداگرانه از بازار خارج شد

مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک ‌مرکزی گزارش های جدید دریافتی از بازار مسکن را امیدبخش توصیف کرد و گفت: فرایند معاملات بیانگر ایجاد اطمینان در سمت تقاضای بخش مسکن نیز می‌باشد. پس از حدود 4 سال برقراری ثبات در بازار مسکن، از نیمه سال 96 رشد قیمت مسکن به سطوح بالاتر از نرخ تورم افزایش یافت. به دنبال افزایش تلاطمات نرخ ارز، این وضعیت در سال 97 شدت یافت و هم زمان با افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن، حجم معاملات نیز کم شد. کاهش حجم معاملات در سال گذشته بیشتر از سمت عرضه ناشی شده بود و عرضه کنندگان مسکن به دلیل افزایش نااطمیانی ها، از فروش واحدهای مسکونی خود امتناع می کردند و مرتباً نسبت به افزایش قیمتهای پیشنهادی خود اقدام می نمودند.

مهدی‌زاده با تأکید بر این که کاهش معاملات در نیمه اول سال جاری عمدتا از سمت تقاضا ناشی بوده است، تصریح کرد: در سال 98 و به دنبال برقراری ثبات در بازار ارز، وضعیت در بازار مسکن نیز تغییر کرد؛ به این ترتیب که عرضه واحدهای مسکونی افزایش یافت و هم زمان تقاضای سوداگرانه نیز به دلیل نبود چشم انداز مثبت از آینده قیمت مسکن، از بازار خارج شد. به دنبال کاهش تقاضا، حجم معاملات در بازار مسکن کاهش یافت که وضعیت بارز آن را می توان در ماه های مرداد و شهریور امسال مشاهده نمود.

وی ادامه داد: در سال 98 کاهش معاملات بازار مسکن به سمت تقاضای بازار مربوط بود که خود از افزایش قابل ملاحظه قیمت مسکن در ماه های قبل و کاهش قدرت خرید متقاضیان واقعی مسکن ناشی شده بود. بر این اساس افزایش حجم معاملات مسکن در مهرماه را باید به عنوان برگشت اطمینان به متقاضیان مسکن تلقی نمود که می‌تواند نویدبخش تداوم این وضعیت در ماه های بعد باشد.

* مسکن هنوز رونق ندارد/ ادامه روند در ماه‌های آینده باعث رونق در ساخت و ساز مسکن می‌شود

این مقام مسئول در بانک مرکزی تأکید کرد که بهبود حجم معاملات مسکن را نباید به عنوان بازگشت رونق به این بازار تلقی نمود، و افزود: معاملات مسکن هنوز در سطح قابل قبولی قرار ندارد ولی با توجه به تغییر روند و افزایش حجم معاملات مسکن در مهرماه، می توان امیدوار بود که این روند در ماه های آتی نیز تداوم داشته باشد و به دنبال آن شاهد رونق ساخت و ساز و افزایش عرضه مسکن در کشور نیز باشیم.

مدیر اداره بررسی‌ها‌ و سیاست‌های اقتصادی بانک‌ مرکزی ضمن تأکید بر خروج تقاضای سوداگرانه و حضور متقاضیان واقعی در بازار مسکن، اظهار داشت: با وجود کاهش تدریجی قیمت مسکن در چند ماه اخیر، کماکان تفاوت معنی داری میان قدرت خرید خانوارها و قیمت مسکن وجود دارد.

* شرط بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن چیست؟

وی با اشاره به اینکه توان اقتصادی خانوار خیلی کم شده است، افزود: سیاست های اعتباری بخش مسکن می تواند به افزایش توان اقتصادی خانوار کمک کند ولی برای افزایش مجدد مبلغ وام مسکن باید به اطمینان خاطر از برقراری ثبات در بازار مسکن برسیم.

مهدی زاده با تاکید بر این که بانک مرکزی به دنبال ایجاد رونق غیرتورمی در بازار مسکن است، اعلام کرد: سیاست های اعتباری حوزه مسکن نباید به گونه ای اعمال شود که زمینه‌ساز افزایش مجدد قیمت مسکن باشد، اگر بازار به سمت ثبات برود و این ثبات برای بانک مرکزی محرز شود، سیاست تقویت قدرت خرید خانوار متناسب با شرایط بازار تنظیم و اجرا خواهد گردید.

این مقام مسئول در بانک مرکزی ضمن اشاره به اهمیت و نقش پررنگ بخش مسکن در شکل دهی به رشد اقتصادی کشور، تأکید کرد: افزایش شدید قیمت مسکن به شکلی که در سال 97 شاهد آن بودیم، بسیار بعید است؛ ضمن آنکه علیرغم تعدیلات قیمت مسکن در ماه های اخیر کماکان حاشیه سود مناسبی برای سازندگان مسکن وجود دارد و با توجه به افزایش تدریجی سطح تقاضا، این امیدواری وجود دارد که شاهد افزایش ساخت و ساز مسکن و تقویت رشد اقتصادی کشور از این محل باشیم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۵۰۷۵۳۰۹:۲۳:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۱۱
نه توره حضرت عباس میخواستی دوباره تکرار شه ؟!!! آپارتمان 60 متری 180 میلیونی ؛ شده 750 میلیون لابد انتظار داری دوباره بشه 1میلیارد و 500 میلیون !!!
ناشناس۱۱۵۰۷۵۶۰۹:۲۵:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۱۱
شما پیش بینی کن قیمت ارز بالا نمیره قیمت هیچ چیز تغییر نمیکنه اقایان چه حرف های دوم دبستانی میزنند و اقتصاد مملکت هم اداره میکنند خدا رحم کنه.
ناشناس۱۱۵۰۷۶۳۰۹:۲۸:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
روزی که باید جلوشو میگرفتن، نتونستن. حالا چشم بسته غیب میگه.
ناشناس۱۱۵۰۷۸۲۰۹:۳۸:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
مردم در انتظار کاهش قیما ها هستند آقایون از عدم افزایش قیمت حرف میزنند!!!
ناشناس۱۱۵۰۸۴۹۱۰:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱۱
تا جمعیت زیاد هست و منطقه یک تا سه فقط مال یک عده و زمین کم و تمام جمعیت در یک شهر اون هم در منطقه 5 به بالا حتما تکرار می‌شود.
م۱۱۵۰۹۰۱۱۱:۰۳:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۱۱
سال 1401 میگم بهتون چی میشه در تهران قیمتهای مسکن از متری 25 تا 75 میلیون تومان میشه
ناشناس۱۱۵۰۹۱۷۱۱:۰۷:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۱
سال 85 به تنهایی قیمت مسکن 5 برابر شد!!! بین سال 85 تا 91 به تدریج قیمت مسکن 4 برابر شد!!!(یعنی 20 برابر شدن قیمت اولیه!!!) سالهای 96 تا 98 مجددا قیمت مسکن 4 تا 5 برابر شد!!!(یعنی 80 تا 100 برابر قیمت اولیه!!!) اما در این سالها حقوق و درآمد مردم به سختی تا 10 برابر افزایش داشته!!! حال چگونه مجددا مسکن در حال بازگشت به رونق است الله و اعلم!!!
محمد قاسمی۱۱۵۱۹۰۵۲۳:۱۴:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۱۱
خدایی اینا رو از کجا میگی؟؟ اولا اگر سال ۸۵ باشه به دلیل مدیریت مشمع دولت خاتمی بوده ثانیا تا بحال جز در سال ۹۰ که قیمت مسکن سه برابر شد هیچ وقت چنین چیزی نبوده مگر در دولت روحانی که چهار برابر شد این کامنت ها رو محض رضای سیاسیون نزنید که عاقبت همه نزد خداییم
ناشناس۱۱۵۲۱۹۴۰۹:۱۰:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۲
آپارتمانی که در سال 82 به قیمت متری 300 هزارتومان فروخته می شد. الان که تقریبا 16 ساله شده در همان منطقه متری 16 تا 17 میلیون تومان شده !!! البته نو ساز متری تا 30 میلیون تومان هم قیمت داده می شد تا یکی دو ماه پیش!
ناشناس۱۱۵۰۹۳۲۱۱:۲۱:۰۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
ببخشید من جوان قبلا هم به زور میتوانستم خانه بخرم حالا افزایش قیمت مسکن دیگر تکرار نمیشود.کافی است افزایش نرخ مسکن از اول ..را بررسی کنید متوجه قضایا می شوید. چه بگویم و... به کجا فرار کنیم.
ناشناس۱۱۵۰۹۷۳۱۱:۴۳:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۱۱
مثل اینکه خبر نداری متوسط قیمت مسکن نسبت به اوایل بیش از ده هزار برابر شده؟ شش سال دیگه متوسط هر متر مربع قیمت مسکن تهران میشه چند؟ چهل میلیون تومان.
ناشناس۱۱۵۰۹۹۶۱۱:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۱۱
قبلا هم ازاین حرفها زدند
ناشناس۱۱۵۱۰۰۹۱۱:۵۷:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۱
دیگه خجالت هم خوب چیزیه
حمید۱۱۵۱۰۱۴۱۱:۵۹:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۱۱
همین پیش بینی هاییی که می کردین پدر مردم رو در اوردین تا بازار و سیستم همینه. اتفاقا تجربه نشون داده تکرار میشود
ناشناس۱۱۵۱۰۵۲۱۲:۱۴:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۱۱
اتفاقا بدلیل قوانین مالیات بر خانه های خالی و عایدی بر سرمایه ، ساخت و ساز بشدت کمتر از الان هم خواهد شد و کاهش شدید مسکن افزایش قیمت های باور نکردنی را در آینده رقم خواهد زد بطوری که هیچکس نمی تواند جلوی آنرا بگیرد
ناشناس۱۱۵۱۰۶۷۱۲:۲۳:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۱۱
همش تحلیل های اشتباه اواسط سال 91 بود که قصد خرید یک واحد آپارتمان نقلی رو داشتم ولی هر شب که میرفتم بنگاه قیمت ها عوض می شد با یکی از تحلیل گران مسکن که صحبت کردم میگفت که دیگه امکان رشد قیمت وجود نداره یکم صبر کن تا بازار به ثبات برسه یکی دو هفته صبر کردم ولی در کمال ناباوری آپارتمانی رو که 63 میلیون میگفتن بعد از یکی دو هفته صبر به 100 میلیون رسید و . الانم دیگه مردم ضعیف و متوسط دیگه توان خرید ندارند و هر روز هم وضعیت بد از بدتر میشه فقط مگه خدا به داد ما برسه
ناشناس۱۱۵۱۰۷۶۱۲:۳۶:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۱
این معاون بانک مرکزی هم غیب گفته مرد حسابی با این افزایش نجومی قیمت مسکن مگر در همین الان شرایط خرید خانه برای بیش از 95 درصد مردم کشور فراهم است که شما اظهار نظر میفرمایید بیش از این افزایش پیدا نمیکند.
ناشناس۱۱۵۱۱۳۲۱۳:۰۶:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۱
.. نکنه بالا رفتن کار خودتون بوده که با این قطعیت میفرمایید دیگه نمیره بالا ؟ اگر بالا یا پایین رفتن را سازوکار عرضه و تقاضا تعیین میکرده که شما نمیتونید بگید دیگه بالا نمیره چون دست شما نبوده اما اگر شما میتوانید بگویید که دیگه بالا نمیره یعنی بالا پایین رفتن قیمتها دست ما بوده و الان میگیم که دیگه بالا نمیره چون ما نمیخواهیم به زبان ساده ارزان خریده بودیم گران فروختیم حالا فشار میاریم که قیمت بیاد پایین تا دوباره بخریم و بعد دورباره همان بازی سابق
احد۱۱۵۱۱۵۹۱۳:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۱۱
این دیگه پیش بینی نمیخاد حتما کلی هم بودجه صرف این پیش بینی شده ! مردم بیچاره دیگه توان خرید ندارن یکیش خود من ! از کجا بیارم تو ارزانترین منطقه متری هشت نه میلیون پول بدم !!
اشکان۱۱۵۱۱۹۵۱۳:۴۴:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۱۱
فردا قیمت مسکن دو برابر می شه !!! عزیز من مصاحبه نکن سیگنال نده . مردم به اندازه کافی بدبختی دارن
ناشناس۱۱۵۱۲۲۸۱۴:۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۱۱
از این جوکها مسئولین مخصوصا رئیست و معاون اولش زیاد گفتن و...
ناشناس۱۱۵۱۵۳۱۱۷:۴۰:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۱
این هزارمین بار هست که در طول سال گذشته شما از این حرفها میزنین همیشه هم دقیقاً برعکس میشه شما مثل آب خوردن .. مردم به اندازه ی یک سر سوزن به حرفهاتون اعتماد ندارن
ناشناس۱۱۵۱۵۳۴۱۷:۴۳:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۱۱
تفاوت معنی دار میان قدرت خرید خانوارها و قیمت دلار چطوری هاست استاد؟!
ناشناس۱۱۵۱۷۰۱۱۹:۴۷:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۱
پس حتما گران خواهد شد.
ناشناس۱۱۵۱۸۲۹۲۱:۵۴:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۱۱
مسکن پیشکش من مونیتورم سوخته توان ندارم یکی دیگه بخرم توش مسکن نقاشی کنم.
ناشناس۱۱۵۱۸۳۳۲۲:۰۰:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۱۱
..فقیر فقیرتر و آقایان و آقازاده ها هم پولدارتر.حالا هم که هر از چند گاهی با این حرف‌های صدتا یه غاز به ریش همه مون میخندن.ای روزگار...
ناشناس۱۱۵۱۹۴۰۲۳:۵۲:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۱
واقعاً به برخی از مسئولین .. باید بگوییم: بر پدر و مادرت..
ناشناس۱۱۵۲۱۲۰۰۸:۲۴:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۱۲
حتما گران میشه چون تمام این حرفها برعکسه

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 3. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 4. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 5. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 6. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. فیروزآبادی: اختلال اینترنت به زودی برطرف می‌شود

 9. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 10. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 11. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 12. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 13. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 14. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 15. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 16. همتی: افزایش قیمت بنزین در یک سال ۴ درصد در تورم تاثیر دارد/ بازار ارز کنترل شده

 17. نامه نوبخت به رهبر معظم انقلاب/طرح اصلاح ساختار بودجه به شورای سران قوا تقدیم شده است

 18. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 19. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 20. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 21. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 22. واریز سهمیه سوخت مالکان دارای چند خودرو به تعداد وسایل نقلیه

 23. نوش‌داروی دولت تدبیر

 24. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 25. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

آخرین عناوین