گزارش اختصاصی الف / چه مناطقی در شمال سوریه به اشغال ارتش ترکیه درآمده؟ / آخرین تحولات و نقشه میدانی شمال سوریه 

گروه جهان الف،   3980809118 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

از مناطق شمالی سوریه خبر می رسد، نیروهای ارتش ترکیه و گروهک های تروریستی تحت فرمان آنکارا همچنان توافق سوچی و آتش بس را نقض می کنند و مواضع نیروهای ارتش سوریه را هدف قرار می دهند.

گزارش اختصاصی الف / چه مناطقی در شمال سوریه به اشغال ارتش ترکیه درآمده؟ / آخرین تحولات و نقشه میدانی شمال سوریه 

به گزارش الف نیروهای ارتش ترکیه و عناصر گروهک های تروریستی از ظهر روز گذشته با پشتیبانی یگان توپخانه حملات گسترده ای را علیه مواضع نیروهای ارتش سوریه در حومه شرقی شهر اشغالی راس العین در شمال غرب استان الحسکه ترتیب دادند.

در جریان حملات غافلگیرانه تعدادی روستا و شهرک از جمله « السیباطیه، المناخ، رجله الحمرا، الجمیلیه، القاسمیه، و ...» از کنترل نیروهای ارتش سوریه خارج و به اشغال نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها درآمد.

با اشغال این نقاط، مسیر ارتباطی در حدفاصل « تل التمر - ابو راسین» در محور شمال عرب استان الحسکه مسدود شد و همزمان درگیری های شدیدی در حومه روستای «تل الورد» به وقوع پیوست و نیروهای ارتش ترکیه در این محور برتری میدانی داشتند.

نیروهای ارتش سوریه برای جلوگیری از متحمل شدن خسارت ها و تلفات بیشتر، مواضع خود را در برخی نقاط در حومه منطقه تل التمر، حومه غربی منطقه الدرباسیه در شمال غرب استان الحسکه  تخلیه کردند.

براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ارتش سوریه علاوه بر مناطق « اسدیه، فیقرا، قرمانی، کر بشک، تل دیاب، شیرک، ابراهیمیه، عراده، عریشه و داودیه» از حومه منطقه « ابو راسین» عقب نشینی کردند و در روستای « ام الکیف» در غرب منطقه « تل التمر» مستقر شدند.

به گفته منابع میدانی،حملات نیروهای ارتش ترکیه و عناصر گروهک های تروریستی در حالی صورت گرفت که نیروهای ارتش سوریه فاقد تجهیزات سنگین بودند و از سویی دیگر شبه نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه مانع رسیدن نیروهای کمکی به نقاط درگیری شدند.

پیشتر نیر در جریان درگیری ها در حومه شهر اشغالی « راس العین»، شماری از نیروهای ارتش سوریه از سوی نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها هدف حمله قرار گرفتند و 16 تن از آنان در حومه روستای « عنیق الهوی» اسیر شدند.

نیروهای سوری اسیر شده که به منظور حفاظت از مناطق مرزی مستقر شده بودند در حالی به اسارت درآمدند که به تجهیزات سنگین نظامی مجهز نبودند و در حال حاضر مذاکرات میان روسیه و ترکیه برای آزادی آنان در جریان است.

از سویی دیگر، نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی با اشغال مناطق در حدفاصل شرق شهر اشغالی راس العین و غرب شهر تل ابیض توانستند 140 کیلومتر از نوار مرزی را به تصرف دربیاورند و حدود 32 کیلومتر در عمق پیشروی کنند.

نیروهای ارتش ترکیه و تروریست ها از شروع عملیات موسوم به « چشمه صلح» در هفدهم مهرماه امسال بیش از 60 شهرک و روستا را با مساحت بیش از 2 هزار کیلومتر مربع در شمال سوریه به اشغال درآورده اند.

به گزارش گروه بین الملل سایت الف، با وجود درگیری های روزهای اخیر و کارشکنی های علنی آنکارا در توافق سوچی، نیروهای ارتش سوریه در نوار مرزی مشترک با ترکیه در حدفاصل « قامشلی - راس العین» که بیش از 90 کیلومتر طول دارد مستقر شدند.

در حال حاضر، نیروهای ارتش سوریه در استان حسکه در محورهای « قامشلی - حومه شرقی راس العین، قامشلی - تل بیدر - تل تمر، قامشلی - حسکه - تل تمر» مستقر شده اند و تمامی شهرک ها و روستاها را در حدفاصل این مسیر ارتباطی به کنترل درآورده اند.

در محور « قامشلی - گذرگاه مرزی الیعربه» تغییر خاصی صورت نگرفته است و نیروهای ارتش سوریه فقط در برخی شهرک ها و روستاها از جمله « حامو، حاصوده، کری بری، عماراتف، تل علو و...» مستقر هستند اما روند تحولا میدانی نشان می دهد نیروهای سوری در آینده ای نزدیک از محور شرقی قامشلی تا حومه شهر « المالکیه» که حدود 110 کیلومتر طول دارد استقرار خواهند یافت.

خبرها از مناطق غربی استان حسکه، شرق و مرکز استان رقه حاکیست، نیروهای ارتش سوریه دامنه نفوذ خود را برای برقراری هر چه بیشتر امنیت افزایش داده اند و بر روی بزرگراه « M4» و مناطق « العالیه، الصالحیه، قنطری، عیوه، الریحانه، نیروگاه برق مبروکه و...» مستقر شدند و منطقه « تل التمر» را به شهر « عین عیسی» متصل کردند.

با استقرار نیروهای نیروهای ارتش سوریه در محور « تل التمر - عین عیسی»، راه نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی برای پیشروی به سمت مناطق جنوبی بزرگراه « M4» در استان حسکه و رقه مسدود و در همان محدوده مورد توافق 32 کیلومتری منطقه امن متوقف شدند.

از حومه غربی و جنوب غرب شهر اشغالی « تل ابیض» خبر می رسد، نیروهای ارتش ترکیه و عناصر تروریستی در روزهای اخیر با نیروهای ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه درگیر شدند و برخی شهرک ها و روستاها میان طرفین دست به دست شد.

به گزارش« الف»، نیروهای ارتش سوریه در محور شمال شرق استان حلب نیز در محور شرقی شهر کوبانی تا غرب شهر تل ابیض که 38 کیلومتر با مرزهای مشترک ترکیه طول دارد مستقر شده اند.

* برای مشاهده بهتر  روی نقشه کلیلک کنید