رئیسی: خان‌ها کار صنعتگران و اشتغال‌آفرینان‌ را سخت کرده‌‌اند/ دولت ‌ارز را تک‌نرخی کند

گروه سیاسی الف،   3980809113

رئیس قوه قضائیه ‌با بیان اینکه واردات بی‌رویه تولید ایرانی را تهدید می‌کند، گفت: قاچاق کالا تولید را تهدید می‌کند و جزو ‌موانع تولید است.

به گزارش تسنیم، ‌‌‌حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید‌ابراهیم رئیسی در دیدار با صنعتگران، کارآفرینان و کارگران نمونه آذربایجان شرقی که در دادگستری آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به مفید بودن نظرات اعلامی از سوی صنعتگران اظهار داشت: همه نکات و دغدغه‌های شما صنعتگران قابل بررسی است.

وی با تاکید بر ‌اجرای قانون در همه امور افزود: ‌در کشور همه دستگاه‌های اداری کشور موظف به عمل به قانون است چراکه قوانین مجلس و... برای تشریفات نیست و باید قانون کسب و کار و... اجرا شود تا فضای کسب و کار برای تولید امن و قابل قبول اجرا شود. اگر در قانون تصویب شده که 40 درصد منابع باید در اختیار تولید باشد، باید اجرا شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در کشاورزی اگر قانون است تا درصدی از منابع بانک ها در اختیار رونق کشاورزی باشد، باید اجرا شود، ادامه داد: احکام برنامه توسعه و قوانین مختلف باید اجرایی شود و حمایت از تولید و کشاورزی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هرچه می خواهیم برای تولید توجه کنیم باید مانع واردات بی‌رویه شو‌یم، ابراز داشت: نباید واردات بی‌رویه تولید را تهدید کند، قاچاق کالا تولید را تهدید می‌کند و جزو ‌موانع تولید است.

‌رئیسی خاطر‌نشان کرد: موضوع مالیات، بیمه، حقوق و... تولیدکنندگان و کارگران که به عنوان دغدغه جدی است و نیازمند بازنگری است که باید مورد توجه قرار گیرد و به دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر منتقل شود.

وی در مورد تشکیل دادگاه‌های تخصصی گفت: در تهران دادگاه مفاسد اختصاصی را تشکیل دادیم و باید در استان ها هم از شعب تخصصی استفاده شود، از سوی دیگر باید از کارشناسان و متخصصان خبره و امین جهت مشاوره استفاده شود چراکه مشورت دادن متخصصین به قضات اهمیت دارد.

رئیس قوه قضائیه با انتقاد از تاخیرهای غیر مجاز و غیر لازم در برخی امورات اداری، ابراز داشت: برخی کارها سریعا باید حل شود اما در ادارات، تولید کنندگان ما با خان های مختلف مواجه می شود که باید این روند اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ صنعتگر، کارآفرین‌ و کاسبی آماده رشوه دادن نیست و چه چیز موجب رشوه است‌؟ گفت: نظام بروکراسی اداری که کارها را با تاخیر مواجه می‌کند ز‌مینه‌ساز رشوه دادن است. کدام فردی آماده رشوه دادن است؟ کاری که سه روزه انجام می‌شود، 30 روزه انجام می‌دهند و برای اینکه کارها به موقع انجام شود، مجبور به پرداخت رشوه می‌شوند.

رئیسی با تاکید بر اینکه شفاف‌سازی و سهولت دسترسی به نظامات اداری روابط نا‌سالم را کاهش می‌دهد ابراز داشت: روند بروکراسی اداری باید در مسیر شفافیت قرار گیرد تا مفاسد کاهش یابد.

وی با انتقاد از اینکه مسئله صنعتگران و اشتغال‌آفرینان، مواجه شدن با خان‌هایی است که کار را سخت کرده است، اضافه کرد: سازمان بازرسی بخشی را برای حمایت از تولیدکننده راه‌اندازی کرده و اگر فردی به ادارات مراجعه می‌کند، کارش حل نشد از سازمان بازرسی پیگیری کند. قوه قضائیه همه ظرفیت خود را برای رونق تولید به کار می‌گیرد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه بنای ما این است که هیچ کارگاهی تعطیل نشود، ابراز داشت: بیش از 32 مورد از کارخانجات آذربایجان شرقی که با مشکل مواجه شده، دستگاه قضایی با اقدامات قضایی مانع تعطیلی شده و در کشور هم 500 مورد داریم که ما مانع تعطیلی شدیم و تلاش کردیم مشکلات را حل کنیم.

وی به حضور خود در کارخانه ماشین سازی تبریز اشاره کرد و با بیان اینکه ماشین سازی یک کارخانه مهمی است که با خصوصی‌سازی غلط به تعطیلی و مشکل جدی برخورد کرد، ادامه داد: ماشین‌سازی با واگذاری غلط به فردی که اهلیت کافی ندارد، واگذار می‌شود، فردی که نه آورده دارد و نه اهلیت فردی و صنعتی دارد و این موضوع کارخانه را با مشکل مواجه کرد.

وی با بیان اینکه به این کارخانه سر زدیم که با رفع مشکل این کارخانه، تولید ادامه دارد، اضافه کرد: باید این کارخانه با تقویت لازم، با ظرفیت حداکثری کار کند و به عنوان نگین استان بدرخشد و ما هم به نوبه خود، مراکز صنعتی که اشتغال و تولید را در کشور رونق می دهد کمک می‌کنیم.

‌رئیسی، دو نرخی بودن ارز را موجب ایجاد مشکلاتی برای کشور دانست و گفت: برخی از پرونده‌های دادگستری به دلیل چند نرخی بودن ارز بود تولید شد لذا باید باید سیاست‌ها به سمت ثبات و آرامش کشور برود و به تک نرخی شدن نرخ ارز منجر شود چرا که دو نرخی بودن ارز به دستگاه تولید پرونده تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم مهم است ابراز داشت: با تلاش کشاورزان در کشور استقلال تولید گندم داریم ولی باید با سیاست گذاری درست، اجازه ندهیم این استقلال گندم به تهدید تبدیل نشود و امنیت غذایی و خودکفایی تهدید شود بنابراین از سازمان بازرسی کل کشور می خواهم که تهدیدات نرخ گندم را بررسی کند.

رئیس قوه قضائیه از وزیر دادگستری خواست تا دغدغه فعالان اقتصادی و صنعتی و کشاورزی تبریز را در هیئت دولت مطرح کند و گفت: جایگاه قدرت و مدیریت باید برای احیای حقوق مردم باشد و حق عامه مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه کاری نمانده که دشمن می‌تواند انجام دهد و انجام نداده است، ابراز داشت: دشمن می‌بینند که کشور سرپا‌ست و مردم با قدرت به کار خود ادامه می‌دهند و موانع رونق تولید و اقتصاد مقاومتی و... برداشته می‌شود و استعدادهای کشور شکوفاتر خواهد شد.

رئیسی با اشاره به اینکه آمار و ارقام همه نشان از پیشرفت کشور است و روزنه امید بیش از گذشته وجود دارد تصریح کرد: شما صنعتگران در خط مقدم جنگ اقتصادی هستید و با وجود مشکلات فراوان، آینده را بسیار روشن می بینیم، موانع و مشکلات رفع می شود و اراده کشور و مدیران بر این است.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: مبارزه با فساد برای امنیت اقتصادی است و این برای امیدواری مردم و تلاشگران اقتصادی است و تاثیر خود را گذاشته است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 6. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 7. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 8. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 9. سفیر انگلیس مقابل دانشگاه امیرکبیر دستگیر شد+واکنش انگلیس

 10. سرلشکر سلامی: هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت/ آرزویی جز تکه‌تکه شدن پای امنیت و رفاه مردم نداریم

 11. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 12. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 13. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 14. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 15. زنده‌ باد شجاعت پذيرش اشتباه

 16. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 17. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 18. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 19. مجری «به خانه برمی‌گردیم» با تلویزیون قطع همکاری کرد

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 21. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 22. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 23. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 24. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 25. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

پربحث‌های هفته

 1. بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت

 2. سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود

 3. چند نکته درباره پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی

 4. نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور

 5. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 6. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 7. دستور رهبر انقلاب به ستادکل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای مسافربری/ عارف خواستار برخورد با مقصران و پنهان کاران حادثه شد/ توکلی: حقیقت همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 8. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 9. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 10. تجمعات محدود با شعارهای تند سیاسی

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. از منشور سازمان ملل تا تار سیبیل نداشته جان کری!

 13. لزوم برگزاری تشییع و یادبود ملی برای شهدای سقوط هواپیما/پنهانکاری درباره سقوط هواپیما به روایت عباس عبدی/ نادران: نمایندگانی که به‌دلیل فساد مالی ردصلاحیت شده‌اند به دادگاه معرفی شوند

 14. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 15. نخست‌وزیر کانادا: ایران باید پاسخگو باشد

 16. باید دوباره جبران کنیم

 17. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 18. احمد توکلی: حقیقت در همان ابتدا باید به مردم اعلام می‌شد

 19. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 20. احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه/ توضیح شمخانی درباره طولانی‌شدن اعلام دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی/مسئولیت لغو پروازهای مسافری برعهده کدام نهاد بود؟

 21. امان از دروغ / با تاسیس انجمن‌های مردم نهاد دروغ‌ را از جامعه ریشه‌کن کنیم...

 22. آیا وزارت خارجه می‌تواند سفیر بریتانیا را از ایران اخراج کند؟

 23. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 24. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

 25. تجمع دانشجویی که به شعارهای تند و پاره کردن عکس حاج قاسم کشید

آخرین عناوین