سخنی مشفقانه با همایون شجریان و عليرضا قرباني «ایران مال» و «ته ناکجاآباد» فرقی نمی‌کند به شرطی که ...

علی اباذری،   3980806115 ۴۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
«ایران مال» و «ته ناکجاآباد» فرقی نمی‌کند به شرطی که ...

« ... به تازگی حضور حقیر همراه علیرضا قربانی در لوکیشن انتخابی مدیر هنری به منظور گرفتن چند عکس و مصاحبه، همراه تصاویر مرتبط با آیین رونمایی که آن‌ هم تنها به دلیل خاص بودن طراحی کتابخانه و دالانی با معماری ایرانی از سوی ایشان پیشنهاد گردیده بود...»

«... در این مورد خاص نه ما چنین گمانی را در مورد محل فیلمبرداری داشتیم و نه مطالب اثبات شده‌ای در این زمینه وجود داشت که ما از آن اطلاع داشته باشیم....»

این  روایت همایون شجریان و علیرضا قربانی است از ماجرای حضور خود در تالار کتابخانه مجموعه تجاری و تفریحی «ایران مال» که چند روزی است در محافل فرهنگی و هنری و فضای مجازی به واکنش های مختلفی دامن زده است.

آشکار است که دلیل انتقاد مخالفان، به پروژه ایران مال و تخلفات منسوب به ‌آن باز می گردد و اینکه نباید به کسی اجازه داد از نام و شهرت هنرمندان سوء استفاده کند  به خصوص آنکه این پروژه درست یا غلط کم کم به نمادی از زیست اجتماعی و اقتصادی طبقات نورسیده و برکشیدهء سیاست های ناعادلانه اقتصادی در کشور تبدیل شده که در سالیان اخیر حساسیت زیادی را در افکار عمومی برانگیخته است. سخن اصلی منتقدان اصیل و واقع نگر این است که مبادا هنرمندانی خوشنام و مشهور، خواسته یا ناخواسته، در ازای دریافت پول در خدمت تطهیر برخی از محافل و مقاصد سوداگرانه دربیایند . 

برخی در دفاع از همایون شجریان بر این نکته تاکید کرده اند که این ماجرا امری است که در حوزه فرهنگ و هنر رخ داده و نه او و نه علیرضا قربانی هیچکدام اهل سیاست نیستند. 

طبیعتا پاسخ منتقدان این خواهد بود که زندگی انسانی یک کلیت یکپارچه و به هم پیوسته است و نمی توان نظر و عمل انسان ها را در تقسیم بندی های اعتباری سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر محدود کرد. وجدان اخلاقی و مسوولیت های اجتماعی انسان ها حکم می کند همواره به این مساله مهم در زندگی خود توجه کنند و ببینند که در کدام سوی یک نزاع اخلاقی همیشه جاری که در عرصه سیاست بیشترین پژواک را می یابد ایستاده اند. 

 این سخن حقی است و هنرمند و سیاستمدار و اقتصاددان و نانوا و قصاب و  غیره نمی شناسد؛ وظیفه ای است « انسانی»  که به حکم وجدان و آگاهی بر دوش آدمیزاد گذاشته شده است و فارغ از اینکه تخلفات منتسب به پروژه ایران مال اثبات شود یا نشود توجه به حساسیت های عمومی و اخلاقی نکته ای نیست که یک هنرمند متعهد از کنار آن به آسانی عبور کند.

واکنش همایون شجریان و علیرضا قربانی به نقد منتقدان هم خود حاوی همین نکات و حساسیت هاست. همایون شجریان خود را آگاه و مسوول در این زمینه معرفی می‌کند وقتی که می نویسد: « من فراتر از این مردم نیستم و هر جا آنان می‌توانند حضور داشته باشند چنانچه لازم باشد من هم خواهم بود. چه آنجا کاخ سعد آباد و کنسرت «سی» باشد چه کتابخانه‌ای در یک مرکز خرید عمومی و چه سالن مجلل اسپیناس، چه فرهنگسرای بهمن که در رکاب پدر و گروه آوا افتتاح شد، چه کنسرت در خیابان و ته ناکجا آباد که آرزوی من است.»

علیرضا قربانی هم می گوید: « ما نیز مانند دیگر مردمان عزیزمان در سال‌های گذشته، از فسادهای مالی و غیرمالی که در کشور اتفاق افتاده، رنجیده خاطر هستیم و امیدواریم به زودی به تمام تخلفات و حقوق از دست رفته مردم در تمامی موارد رسیدگی شود... »

بنابراین اگر چه در توجه دادن به مساله ای اجتماعی و اخلاقی حق با منتقدان این دو هنرمند برجسته کشورمان است اما در لحن و بیان و زاویه نگاه برخی منتقدان رادیکال این دو هنرمند نیز به جای نقد، تازیانه و به جای ساختن سودای نابود کردن همه چیز و همه کس دیده می شود!

همایون شجریان و علیرضا قربانی و معدودی دیگر از هنرمندان تراز اول عرصه موسیقی سنتی در هر طبقه اجتماعی و اقتصادی که باشند در هر صورت در خاک همین سرزمین ریشه دارند و از آن گذشته حساب اهل هنر با اهل قدرت در نقد همیشه باید جدا باشد. اهل قدرت را باید بی رحمانه نقد کرد چرا که قدرت آنان آثار گسترده اجتماعی دارد که در صورت فساد،  ملک و ملت را رو به ویرانی می برد. اما هنرمند جماعت به قول یکی از شاعران پس از انقلاب حتی اگر آتش هم باشد مانند شمعی است که وجود خودش را می سوزاند !

متاسفانه در همه اقوام و سرزمین ها در طول تاریخ، هنر و هنرمندی پیشه ای بوده که طبقات بالاتر به دلیل فراغت بیشتر به آن پرداخته اند و هنرمند جماعت بدون پشتیبانی آنان دوام نمی آورد. تنها در دوران جدید است که با گسترش فراغت و فراتر رفتن از معیشت، هنر به عرصه عمومی راه یافته و از دایره زندگی نجبا و اشراف خارج شده است.  با استدلال سختگیرانه برخی منتقدان در زمینه نسبت هنر و تعهد اجتماعی یا نسبت هنرمند و طبقات برخوردار باید بسیاری از درخشان ترین آثار هنری این دیار و بلکه دنیا را هم معدوم کرد چرا که در ارتباط با طبقات بالای اجتماعی یا با حمایت آنان تولید شده اند!

 این زاویه نگاه رادیکال در نقد که به خصوص در میان برخی گرایش های افراطی چپ نما رایج است وقتی به سایر اقشار اجتماعی و به خصوص خود منتقدان و پیشه آن‌ها یا متفکرانی که اینان خود را به او منسوب می‌کنند، تسری می یابد، به طرز عجیبی به تناقض می‌افتد! به عنوان مثال بر اساس این منطق رادیکال، حتی متفکر بزرگی چون خود مارکس هم -که صاحب بدیع ترین و مهمترین بینش های نقادانه به جامعه جدید سرمایه دارانه بود و مابقی منتقدان معمولا به او تاسی می جویند-  زیر سوال است که چرا خودش را زیر چتر حمایت دوست تاجر و کارخانه دارش، ‌انگلس، قرار داد و راضی به حمایت او شد!

بنابراین آشکار است که با هر اندیشه مهمی از جمله اندیشه انتقادی و با هر متفکر بزرگی از جمله مارکس می‌توان دو نوع برخورد کرد:
 یا با ساده سازی و برگرفتن برخی از آموزه ها و با برخورد سطحی و ظاهر گرایانه، آن اندیشه ها را به مجموعه ای از باورهای نسنجیده و سخیف تنزل داد؛ کاری که متاسفانه اغلب احزب و جریان های سیاسی چپ گرا در ایران با اندیشه مارکس انجام دادند و یا با تامل و تعمق بیشتر در بینش های درست آن ها اصل سخن و آموزه را در شرایط و موقعیت های مختلف به طور مستمر بازاندیشی و حفظ کرد و البته سخن نادرست‌شان را هم وانهاد.

متاسفانه در برخورد با موضوع حضور همایون شجریان و علیرضا قربانی در پروژه ایران مال و موارد مشابه اینچنینی دیگر نیز به نظر می رسد برخی نقدها از همین جنس است یعنی ساده انگارانه و نیست انگارنه. نیست انگارانه به این دلیل که حاصل این نگاه چیزی نیست جز نابودی مناسبات اجتماعی متعارف به سودای ساختن آدمی دیگر و عالمی دیگر!

شوربختانه باید گفت گسترش بیش از حد مناسبات کالایی شده در جامعه جدید امروزی باعث شده است که حتی مقدس ترین و آرمانی ترین اندیشه ها و افعال آدمیزاد نیز به میانجی بازار  و به مثابه كالا در  يك فرايند مبادله اي انجام بگیرد تا چه رسد به فعالیت هنری. 

خواست از میان برداشتن چنین مناسباتی که عمیقا در جامعه انسانی امروز جایگر شده اگر به معنای ساختن جامعه ای باشد که در آن نه اثری از پول هست و نه اثری از میل به ثروت و رفاه ، سودای خامی بیش نیست و از نظر برخی جامعه شناسان نیز اساسا ناممکن می نماید که انسان از پیامدهای آن در امان بماند بنابراین انسان محکوم به اسارت در قفسي است كه از اين كنش ها ساخته مي شود . 

با این حال پیدا کردن راهی در میانه این موقعیت دشوار، وظیفه انسانی همه ماست. اگر هنرمندان ما برای حضور در «ایران مال» پول کلان گرفته اند (روایتی که پس از واکنش همایون شجریان در فضای مجازی دست به دست می‌شود) در صورت اثبات تخلفات منتسب به پروژه ایران مال، دانسته یا نادانسته مسوول هستند، هم اخلاقی و هم اجتماعی. اما اگر چنین اتفاقی دستمایه زیر سوال بردن فعالیت اقتصادی در هنر (به معنای متعارف و معمول) و ارتباط هنرمندان با طبقات بالای اجتماعی در راستای فعالیت هنری شود به نظر نمی رسد خود این منتقدان هم از پس این تعهد اخلاقی سخت گیرانه  و غير واقع بينانه در حرفه و موقعیت شغلی خودشان  بر بیایند. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۶۴۸۵۰۰:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۷
ایران مال ماله کیه!!!
ناشناس۱۱۴۶۵۰۸۰۱:۱۲:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۷
بانک آینده که انصاری رییس هیات مدیره اش هست.
ناشناس۱۱۴۶۵۳۵۰۲:۴۵:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۷
انصاری کیه؟
ناشناس۱۱۴۶۷۷۹۱۱:۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۷
در این کشور هر کسی را با بهانه ای می کوبند. از کارمند ساده بی پارتی، تا عادل فردوسی پور، تا انصاری. عده ای جز نق زدن و حمله کردن به این و آن کار دیگری بلد نیستند. تعجب در این است که درآمد خود این ها از چه راهی تامین می شود؟!!
ناشناس۱۱۴۶۵۸۱۰۷:۴۰:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۷
پشت انصاری کیه؟ حساب و کتاب سرمایه گذاریش چه جوریه؟
ناشناس۱۱۴۶۵۰۳۰۱:۰۰:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۷
هنرمند نمی تواند صحبت از عرق ملی بزند در حالی که فرزند خود را برای گرفتن تابعیت در کانادا و ... به دنیا بیاورد. تنها خواسته معقول از سلبریتی های محترم این هست که درباره مسائل سیاسی و اجتماعی نسخه نپیچید چون سوادش رو ندارید.
ناشناس۱۱۴۶۵۴۸۰۳:۳۸:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۷
نه که بقیه خیلی سواد سیاسی دارن. فقط سلبریتی ها سواد ندارن؟ بقیه تریبون داران و ... چقدر سواد دارن؟
محمد۱۱۴۶۶۵۳۰۹:۰۳:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۷
اولا عرق ملی چیست؟!!، تا آنجا که بنده یادم هست از اوایل انقلاب صحبت اسلام بود و اصلا ملی گرایی مذموم بود و نشانش همان که ملی گراها کلا مذموم و به حاشیه رانده شدند!!!، ثانیا کجای قرآن گفته شده شما حق ندارید در کشور دیگر زندگی کنید مگر نه اینکه ارض الله واسعه است و هجرت هم برای حفط دین ، امنیت و آرامش هست. شما در ایران اگر فرزند یک کشاورز باشی و یا پدر شما معتاد باشد و یا اگر تصادف کند و یا به مریضی مرده شود طبیعتا نه جزو مدافعان حرم هستی و نه خانواده شهدا و نه ژن خوب و نه آقازاده پس سهمیه هفتاد درصدی و رشته های خوب برای ۵ درصدی هم به شما نمیرسد و حتی اگر نابغه هم باشی جایی در دانشگاه و کارهای دولتی و مسئولیت ندارید لطفا اولا فکر کنید و بعد متن بگذارید سایت محترم الف که متاسفانه در سانسور استاد هست و قسمت های مورد نظر را منتشر می‌کند
ناشناس۱۱۴۶۸۲۵۱۱:۴۹:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۷
حب الوطن من الایمان
ناشناس۱۱۴۷۰۹۸۱۷:۲۵:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۷
مجبوری عربی بنویسی
ناشناس۱۱۴۷۱۶۱۱۹:۰۲:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۷
فارسی بنویس
ناشناس۱۱۴۶۸۳۰۱۱:۵۲:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۷
الان شما با فکر کردن متن بالا رو نوشتید؟!
ناشناس۱۱۴۷۵۲۲۰۹:۳۵:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۸
هجرت برای حفظ دین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به گروه خونی بعضی از دوستان اصلا نمیاد رفیق.
ناشناس۱۱۴۶۶۷۴۰۹:۲۴:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۷
بعد شما سواد و قدرت تشخیص داری که تعیین کنی کی چکار کنه و چکار نکنه؟
ناشناس۱۱۴۶۸۶۴۱۲:۱۷:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۷
هنرمندان عزيز بايد برن پيش مداحان عزيز كلاس سواد سياسي. چون مداحان ما با سواد سياسي سرشار به دنيا آمده اند
ناشناس۱۱۴۷۲۲۰۲۰:۳۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۷
دست تو هم میرسد همین کار را می کردی. هر وقت تونستی ولی خودداری کردی آنوقت بیا تعریف کن
ناشناس۱۱۴۶۵۰۴۰۱:۰۰:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۷
خودتو تو هم بدون پول کاری نمی کنی
ناشناس۱۱۴۶۵۳۶۰۲:۴۵:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۷
سلام وقتی به هر کسی در شهرتان رای می دهید ومی رود مجلس وقانون وضع می کند اکنون چرا ناراحت هستید؟وقتی به هر کسی به هر دلیل رای می دهید ومی شود رییس جمهور اکنون چرا ناراحت هستید؟وقتی صد ها برابر این اقدام که حالا وقت تقابل های جناحی شده واین قبیل اخبار برجسته شده ومی شود در اطرافمان رخ داده ومی دهد احدی فیلمش را نمی گیرد وصدای کسی در نمی آید ما هم شریک جرم نیستیم؟ در پارک های تهران واصفهان وشیراز وشمال وساحل دریا که همه رفته ایم از مازندران تا استارا مگر محیط زیست نابود نشده؟ دریا نابود نشده کل ساحل را مگر همین مردم یعنی من وشما تصرف عدوانی یعنی مال مردم وخدا را با رانت وفامیل بازی نگرفته ایم؟واقعا ما مردمی قانون مدار وحامی محیط زیست وعدالت و ...هسیتم ومحیط زیست وادارات وبانک ها ومدارسمان و..اینگونه اند؟ وقتی قانونی ایران مال ها ساخته می شوند ومسولین بلند پایه ریز ودرشت از ساختش باخبرند وهمه وهمه کلن باخبریم از کی وچی معترض هستیم که حالا دو تا هنرمند که لابد پول خوبی هم گرفتند چرا رفتند کنسرت دادن مگر من وشما از فلان حراجی هنری که همه برایش سرودست شکستند وصدا وسیما هم خبرش را منتشر کرد از مسایلش باخبر بودیم وصد ها مورد دیگر که این الفی ها حتی جرات نشرش را ندارند فکر نمی کنید از ماست که برماست.؟
ناشناس۱۱۴۶۵۶۱۰۵:۰۱:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۷
این مجتمع در غرب تهران پاسخگوی نیاز هزاران واحد مسگونی تازه ساز اطرافش خواهد بود اگر هزینه ای شده روی زمین است نه مانند ملیاردها که معلوم نیست کجا هستند .
ناشناس۱۱۴۶۸۹۰۱۲:۴۳:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۷
خود اون هزاران مجتمع مسکونی و قانونی بودنشون به شدت زیر سواله.
ماندانا۱۱۴۶۵۶۵۰۵:۳۲:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۷
من ميرم تمام طول روز كار ميكنم. احتياج به استراحت و تمدد اعصاب دارم. از طريق ماليات يا خريد بليط به افرادي وجهي ميدهم و انها براي لحظاتي مرا سركرم ميكنند. من با اعصابي راحت و قوايي مجدد ، فردا به كار خود ادامه ميدهم. حالا مردم براي اين افراد اسم انتخاب ميكنند(سلبريتي)، كم كم توجه ميكنند اينها جي ميخورند، لباسشون و خانوادشون و غيره را زير ذره بين ميبرند كه جه بشود؟ والا نفهميدم. شما در موارد مهم به رفتار و نصايح افرادي توجه كنيد كه داراي علم كمالات فهم ،درايت و تجربه هستند، نه جند نفر كه نقششان سركرم ساختن شا است. بنظرم ما در فرهنك كاملا فريب خورديم و مغبون واقع شديم، و راه تفكر و زندكي صحيح را از دست داديم
علی۱۱۴۶۵۹۳۰۸:۲۰:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۷
انتقاد با تخریب فرق دارد . اساسا بعضی از مراکز فقط نق میزنند . هر کاری که یک فرد فرهنگی برای تبلیغ کار خود یا یک محصول تجاری انجام میدهد نمیشود رضایت کل افراد یا سازمانها را جلب کند . آیا بایستی آقای شجریان بروند از سازمانی اجازه بگیرند یا در روزنامه رسمی اعلان بدهند . مرکز خرید مکانی عمومی است برای مشتری . تبلیغات هم بخشی از حرفه افراد مشهور است اما این مورد خاص حساسیت ایجاد کرده که شاید بیش از حد بوده. فرد هنرمند مسوولیت تخلف مرکز خرید نیست مملکت قانون دارد و قوه قضاییه و شهرداری مسولیت برخورد با خلاف ساخت و ساز است.
هموطن۱۱۴۶۵۹۴۰۸:۲۲:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۷
کاش این همه ثروت ملی برای ساخت کارخانه ها و تولیدی ها و اشتغال جوانان خرج می شد
مهدی۱۱۴۷۵۲۶۰۹:۴۴:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۸
حرف شما درست ولی ای کاش بجای یک مرکز تجاری که می‌تواند و شاید اگر بگذارند در آینده رقیب برخی مراکز در کشورهای همسایه شود، آرزو می‌کردید که پول هزینه شده در ساخت خانه‌های لاکچری ولنجک و الهیه و لواسان برای ساخت کارخانجات و تولید صرف میشد.
هادی۱۱۴۶۶۰۱۰۸:۲۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۷
این دو هنرمند جزو مفاخر موسیقی این مرز و بوم هستند . حساسیت به پروژه و تخلفات آن نباید به تخریب ایشان منجر شود . هر فردی آزاد است انتخاب کند که چگونه برای کار خود تبلیغ کند آیا بایستی در میدان شوش یا لاله زار بایستند تا کارشان را معرفی کنند. مرکز خرید هم جایی عمومی است برای کاربری متنوع . شهرداری باید به تخلفات مالک رسیدگی کند . شجریان چکار کند که کسی با ایشان مخالفت نکند .
محمد۱۱۴۶۹۴۶۱۳:۴۴:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۷
احسنت شرف المکان بالمکین
ناشناس۱۱۴۶۶۰۶۰۸:۳۸:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۷
فعلا که ایران مال و هزاران مال دیگر با اوضاع اقتصادی جدید مجبور به تعطیلی هستند و ملت هم هر روز محروم تر.....
ناشناس۱۱۴۶۶۱۳۰۸:۴۲:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۷
احسنت. منطقى و واقع بينانه و دور از تعصب.
حامد۱۱۴۶۶۱۶۰۸:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۷
در این جامعه یک طبقه ی ثروتمند شکل گرفته است که عمدتا شامل بازیگران و دیگر اهالی سینما و تلوزیون، خواننده ها و اهالی موسیقی، فوتبالیست ها و برخی اقشار دیگر است که بود و نبود آنها نفعی به حال جامعه ندارد. برخی اقشار دیگر مانند پزشکان، اهالی کنکور، تاجران و صادر کنندگان و وارد کنندگان، بازاریان بزرگ، کارکنان شرکت نفت و بانک ها و اصحاب قدرت و مقامات و خانواده آنها نیز جزو طبقه ثروتمند جامعه هستند. در این مملکت هر چه منابع است این افرد می خورند و ده ها و صدها و هزاران برابر دیگر اقشار زحمت کش و با سواد جامعه درآمد دارند.
ناشناس۱۱۴۶۶۲۰۰۸:۵۰:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۷
ایرانمال با بیش از چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری قطعا باید مالکی فراتر از انصاری داشته باشد.
ناشناس۱۱۴۶۷۳۲۱۰:۳۱:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۷
مالک بانک آینده است و سهامداران و سپرده گذاران
ناشناس۱۱۴۶۹۵۹۱۴:۱۳:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۷
همه مون میدونیم کیه
ناشناس۱۱۴۷۰۱۱۱۵:۴۵:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۷
بانک آینده که به پروژه وام داده.
ناشناس۱۱۴۶۶۳۸۰۸:۵۷:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۷
چه بخواهیم وچه نخواهیم دیدگاه غالب کنونی احداث ایران مال وزندگی اشرافی و چشم وهم چشمی است .خصوصا با این دولت!
ناشناس۱۱۴۶۸۸۴۱۲:۳۹:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۷
برو ببین چه کسانی پشت ایران مال هستند.
ناشناس۱۱۴۶۶۴۱۰۸:۵۸:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۷
من کاری به همایون ندارم چون هم خودش بسیار هنرمنده و هم پسر استاد مسلم آواز ایرانه و جایگاهش طوری است که مورد علاقه ی مردمه و این با موضوعات تغییری در محبوبیتش ایجاد نمی شه چرا اجازه می دن جایی به عظمت ایران مال ساخته بشه بعد از ساخت می گن تخلف شده ؟؟ یعنی از اولش معلوم نبوده داره تخلف می کنه ؟؟؟ چرا در برخورد با تخلف های کوچک مردم فوری اقدام می شه ولی در این موارد اینطوری برخورد می شه ؟؟؟ مسبب این تخلف ها چه کسانی هستند ؟؟ معلوم هست ؟؟؟
ناشناس۱۱۴۶۶۵۰۰۹:۰۰:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۷
سفره خالی من وتو که برا اینا و امثالهم صرف نداره میرن جائیکه نون داره براشون ...
ناشناس۱۱۴۶۶۸۱۰۹:۳۱:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۷
جناب توکلی این چه دیده بان شفافیتی است که ریشه یابی نمی کند امثال آقای انصاری ایران مال به کجاها وصل هستند؟
ناشناس۱۱۴۶۷۲۳۱۰:۲۶:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۷
ما یک بار رفتیم ایران مال.. خیلی دوره چیز خاصی هم نداشت جز یکسری فرش زیبای دستباف که ارزانترینش 4 میلیارد بود! ساعت 1 نصفه شب رسیدیم خونه. تهران با این ترافیک و خونه های بهم چسبیده که مراعات فضای سبز و پارکینگ و... رو نکردند اصلا گنجایش ساخت بیشتر از این رو نداره.
خودم۱۱۴۶۸۲۷۱۱:۵۰:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۷
پل روی اتوبان همت - تابلوهای نصب شده توسط شهرداری کلا در خدمت ایران مال .....
ناشناس۱۱۴۶۸۸۲۱۲:۳۷:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۷
معنی پولشویی رو به نظرم یه بار دیگه باید دوره کنیم تا متوجه بعضی چیزها بشیم
ناشناس۱۱۴۶۸۸۷۱۲:۴۲:۲۹ ۱۳۹۸/۸/۷
ایران مال نماد شکاف طبقاتی وحشتناک در ایران
ناشناس۱۱۴۶۹۰۳۱۲:۵۸:۱۸ ۱۳۹۸/۸/۷
روزی نیاید که اف را همانند صدا وسیما برای همیشه ترک کنیم مردمی باشید که مردم دریای بیکرانه اند
ناشناس۱۱۴۶۹۸۸۱۵:۱۲:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۷
ایران مال پدیده شانذیز دوم است
ناشناس۱۱۴۶۹۹۱۱۵:۱۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۷
وای به سلبریتی وطن فروش.

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 10. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 11. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 12. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 13. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 14. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 15. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 16. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 17. سیروس گرجستانی درگذشت

 18. پایان داستان غم انگیز زم

 19.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 20. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 21. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 22. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 23. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 24. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 25. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

ابر آروان

آخرین عناوین