علامت‌های سوال درباره شکار البغدادی

گروه جهان الف،   3980806015

روایت منابع غربی به ویژه شخص دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از عملیات منجر به «کشته شدن» ابوبکر البغدادی سرکرده داعش مملو از تناقض و ابهام است.

علامت‌های سوال درباره شکار البغدادی

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در یک نطق رسانه ای اعلام کرد ابوبکر البغدادی سرکرده بزرگترین گروه تروریستی جهان کشته شده است. ترامپ به جزئیات این عملیات که با هشت فروند بالگرد آمریکایی و در تاریکی بعد از نیمه شب و بامداد شنبه انجام شد پرداخت و حتی به توصیف صحنه های تعقیب و گریز ابوبکر البغدادی و «فریادها و گریه» او اشاره کرد و اینکه نهایتا در تونلی بن بست، ضامن کمربند انفجاری خود را کشید تا همراه خود «سه کودک را کشت» و «جهان بدون او جای امن تری شد» نیز اشاره کرد.

با همه جزئیاتی که دونالد ترامپ از آن سخن گفت همچنان چند سوال و ابهام و تناقض در این باره پابرجاست.  

چه کسانی البغدادی را کشتند و چه کسانی کشته شدند؟      

«هم اکنون اتفاق بزرگی افتاد»؛ این عبارت کوتاه بدون توضیح بیشتر در توییتر رئیس جمهوری آمریکا ابتدا چشم و گوش دنبال کنندگان توییتر رئیس جمهور امریکا را تیز کرد و کمی بعد رسانه های آمریکایی به صورت قطره چکانی شروع به انتشار اخباری از عملیات نظامی آمریکا علیه ابوبکر البغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش کردند.

نیوزویک به نقل از منابع نظامی آمریکایی خبر داد که البغدادی در ادلب واقع در شمال غرب سوریه و طی «عملیاتی به کلی سری» کشته شد؛ عملیاتی که یک هفته پیش تر رئیس جمهور آمریکا دستورش را صادر کرده بود.

به محض انتشار خبر در رسانه های آمریکایی، طرف های مختلف منطقه ای از نقش خود در این عملیات گفتند.

تلویزیون عراق اعلام کرد که دستگاه اطلاعاتی این کشور در تعیین محل اقامت سرکرده داعش کمک کرده است.

وزارت دفاع ترکیه نیز اعلام کرد که دو ارتش آمریکا و ترکیه قبل از عملیات اقدام به هماهنگی و تبادل اطلاعات در این باره کرده اند.

مظلوم عبدی فرمانده تشکیلات موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» در توییتر خود نوشت که «عملیات تاریخی موفق (کشتن البغدادی) نتیجه همکاری اطلاعاتی این نیرو با آمریکا بوده است».

رویترز به نقل از دو مسئول امنیتی گزارش داد که البغدادی با محافظ شخصی خود در حین خارج کردن خانواده خود به سوی خاک ترکیه در ادلب کشته شد.

دونالد ترامپ در سخنان خود گفت: از آن مجتمع (محل اقامت البغدادی) ۱۱ کودک بیرون آمدند و سه کودک هم در تونل کشته شدند و تونل به طور کلی فروریخت. تعداد دیگری از افراد البغدادی هم دستگیر شدند.

او گفت که دو زن البغدادی هم کشته شدند و افزود: بسیاری از افراد البغدادی کشته شدند و در روزهای آینده تعداد آنها اعلام می شود.

این اظهارات در حالی است که منابع محلی در روستای «باریشا»؛ جایی که البغدادی کشته شد ابهاماتی را درباره تعداد افراد حاضر در محل مطرح می کنند.

تعدادی از افراد محلی به شبکه فرانس۲۴ گفتند که گمان نمی کردند در این منزل (محل اقامت البغدادی) غیر از یک نفر کسی ساکن باشد این در حالی است که ترامپ به ۱۱ کودک و چند زن در سخنانش اشاره کرد و اینکه تعداد زیادی از طرفداران البغدادی هم در همین مکان کشته شدند.

عبدالحمید ۲۳ ساله می گوید: در خانه مورد هدف قرار گرفته فردی ساکن بود که خود را «ابومحمد الحلبی» معرفی می کرد و توزیع کننده مواد غذایی بود. او می گفت از استان حلب به اینجا کوچ کرده است اما همسایه ها هیچ وقت کودک یا زنی را اینجا همراه او ندیده اند. الحلبی دو سال پی این منزل را خریداری کرده بود.

او می گوید صبح شب عملیات که به اینجا آمدم ۶ جسد با هویت نامعلوم دیدم و دو جسد نیز در خودرویی غیر نظامی که سوخته بود و ظاهرا از اینجا عبور می کرد که مورد هدف قرار گرفت.

چرا روستای باریشا؟

سوال دیگر این است که چگونه ابوبکر البغدادی به روستای باریشا در ادلب رفته و چرا؟

باور غالب این بود که ابوبکر البغدادی یا در بیابان های عراق پنهان شده یا در منطقه مرزی عراق و سوریه و کسی انتظار نداشت که سرکرده داعش در منطقه ای پنهان شود که دقیقا دشمن او یعنی گروه «تحریر الشام» یا همان «النصره» سابق بر آن مسلط باشد.

هر چند این فرض مطرح است که تحریر الشام از حضور او در این منطقه بی اطلاع بوده یا به گفته یکی از منابع ترکیه به خبرگزاری رویترز، البغدادی تنها ۴۸ ساعت پیش از عملیات آمریکایی ها به این منطقه رسیده و در حال عبور از آن بوده است اما در همان ادلب، حدود یک ماه پیش دو تن از فرماندهان داعش به دست تحریر الشام کشته شدند. چند ماه پیش نیز محافظ ابوبکر البغدادی در ای منطقه کشته شد و در شهر «سراقب» ادلب شرقی نیز گروه تحریر الشام مسئول بمب گذاری داعش موسوم به «ابودعاء الایرانی» را به همراه تیمش کشته بود.

از این گذشته البغدادی باید از محدوده ای در مسیر خود عبور می کرد که ارتش سوریه و نیروهای روسیه بر آن اشراف دارند.

روس ها می دانستند یا نه؟

دونالد ترامپ در سخنان خود درباره نحوه کشتن ابوبکر البغدادی گفت: ممکن بود که گلوله باران شویم، روسیه با ما بسیار خوب همکاری کرد و مسیرهایی را فراهم کرد.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه در واکنش به قدردانی آقای ترامپ در همیاری با عملیات، هرگونه اطلاع از این موضوع را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه، سرلشکر «ایگور کوناشنکوف» گفت: ما از هرگونه کمک ادعا شده درباره پرواز نیروی هوایی ارتش آمریکا در محدوده هوایی ادلب در این عملیات بی‌اطلاع هستیم.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین در «اعتبار» موفقیت این عملیات تردید کرده و گفت: با افزایش شمار مشارکت‌کنندگان مستقیم و کشورهای که مدعی شرکت در این عملیات هستند و هر کدام جزئیاتی کاملا متناقض را عنوان می‌کنند، سوال‌هایی موجه پیش می‌آید و درباره اعتبار و بویژه موفقیت این عملیات تردیدهایی مطرح می‌شود.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف این را هم افزود: هیچ حمله هوایی جنگنده‌های آمریکایی یا به اصلاح ائتلاف بین‌المللی روز شنبه یا روزهای اخیر در ادلب ثبت نشده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: «پس از اینکه دولت اسلامی در اوایل سال ۲۰۱۸ با پشتیبانی نیروهای هوایی روسیه توسط ارتس سوریه شکست خورد، دیگر «مرگ دوباره» ابوبکر البغدادی هیچ تاثیری در وضعیت سوریه یا اقدام‌های تروریست‌هایی که در ادلب مانده‌اند، نخواهد داشت.»

تکلیف جنازه البغدادی مشخص شد؛ یک عکس و دیگر هیچ

رئیس جمهوری آمریکا پیش از آنکه حرف و حدیث ها درباره جسد ابوبکر البغدادی پیش بیاید و این سوال مطرح شود که آیا ترامپ هم مثل اوباما که ادعا کرد جسد بن لادن را به دریا انداخته، عمل خواهد کرد یا نه، تکلیف جسد را با این روایت مشخص کرد که البغدادی کمربند انفجاری خود را منفجر کرد، خودش تکه تکه کرد و تونل بر سرش آوار شد. البته فکر بقیه کار هم شده و ترامپ گفت همان جا فورا از جسد البغدادی آزمایش دی ان ای گرفته شد... خودش بود. این را اما رئیس جمهور آمریکا نگفت که نمونه دی ان ای البغدادی از کجا به دست آمریکایی ها رسیده است؟

آیا معنای این جملات این است که دیگر کسی انتظار نمایش جسد سرکرده داعش را نداشته باشد؟

مساله این است که حتی عکس دسته جمعی تیم ترامپ در کاخ سفید در حال تماشای عملیات نیروهای آمریکایی هم جنجال برانگیز شده است.

«پت سوزا» عکاس سابق کاخ سفید در صحت جزئیات عکسی که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و تیم همراهش در ارتباط با عملیات کشته شدن «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش منتشر شد، ابراز تردید کرد.

عکس کاخ سفید، علاوه بر ترامپ «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری، «مارک اسپر» وزیر دفاع، «مارک مایلی» رئیس ستاد مشترک ارتش و «مارکوس اوانز» معاون مدیر بخش عملیات‌ ویژه ستاد مشترک ارتش را در «اتاق وضعیت» کاخ سفید نشان می‌دهد و همه به دوربین خیره شده اند و گویا در عکس از هیجان یک عملیات فوق سری و تعیین کننده علیه دشمن شماره یک امنیت ملی آمریکا خبری نیست.

کاربران توئیتر این عکس را با عکسی که کاخ سفید در سال ۲۰۱۱ از عملیات کشتن «اسامه بن لادن» سرکرده القاعده منتشر کرد، مقایسه کردند.

سوزا در توئیتر درباره عکس ترامپ و تیمش نوشت: گزارش شده که حمله ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه بعدازظهر به وقت واشنگتن انجام شده است. اطلاعاتی که روی عکس ذخیره شده، نشان می‌دهد که ساعت ۱۷ و پنج دقیقه و ۲۴ ثانیه گرفته شده است.

«جنیفر هایدن» از مسؤولان نشریه «دیلی کاس» نوشت: تحقیقات آنها نشان می‌دهد که ترامپ ساعت ۱۵ و ۳۳ دقیقه بعدازظهر به وقت واشنگتن مشغول بازی گلف بوده است.

آیا بازی گلف برای دونالد ترامپ تا این حد مهم بوده است؟ مهمتر از شکار البغدادی؟

ساعت صفر و پایان تاریخ مصرف البغدادی؛ چرا حالا؟

این عملیات چند روز بعد از اعلام آمریکا برای خروج نیروهای ایالات متحده از شمال سوریه چه پیامی دارد؟ آیا زمان آن رسیده که آمریکایی ها با پرچم برافراشته یک پیروزی از سوریه خارج شوند و مقابل انتقادها درباره خروج از سوریه پاسخی داشته باشند؟ آیا ترامپ می خواهد بگوید که نیروهای آمریکایی تا آخرین لحظات با داعش جنگیده اند و حالا با بهترین نتیجه از صحنه نبرد خارج می شوند؟

سوال دیگر این است که چه ارتباطی بین انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا و کارکرد انتخاباتی عملیات شکار البغدادی وجود دارد؟

در قضیه کشته شدن اسامه بن لادن نیز شرایطی مشابه وجود داشت. بن لادن در ماه می ۲۰۱۱ حدود یک سال و ۵ ماه پیش از دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما کشته شد و به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیز حدود یک سال باقی مانده است. ترامپ روی دستاورد کشته شدن البغدادی برای پیروزی در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری خود حساب کرده است.

سوالی دیگر؛ آیا تبدیل خبر شکار البغدادی به تیتر یک رسانه های جهان و اشغال ستون های مطبوعات جهان در بحبوحه طرح استیضاح ترامپ و دعوت از جان بولتون مشاور برکنار شده ترامپ برای گواهی دادن در پرونده اعمال فشار مخفیانه دولت آمریکا بر اوکراین، تصادفی و بی ارتباط به مساله استیضاح است؟ آیا انتشار اخبار شکار ابوبکر البغدادی می تواند فرصت تنفسی به دولت ترامپ در ماراتن نفسگیر با رقبای داخلی بدهد یا اذهان و افکار عمومی را به سوی دیگری سوق دهد؟

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 2. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 3. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 4. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 5. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

 6. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 7. آقا ایرج، آزاد مرد ۵۰۰ میلیون تومانی!

 8. قتل عجیب دختر جوان در کوی اندرزگو

 9. واکنش آذری‌جهرمی به ادعای نزار زکا علیه وی: احتمالا گرد نخودی که مصرف کرده خوب بوده است/ دفع حمله بزرگ سایبری علیه زیرساخت‌ها

 10. طهارت اقتصادی شرط مشروعیت مقامات جمهوری اسلامی

 11. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: آثار تورمی بنزین نگران کننده است

 12. گزارشی تکان‌دهنده از کانکس‌نشینی در مناطق زلزله‌زده: دو سال پس از زلزله کرمانشاه، هنوز در کانکس زندگی می‌کنیم

 13. مردم مالیات بدهند تا سلبریتی‌ها بهتر زندگی کنند!

 14. نمی‌توانید ماهی ۲ میلیون قسط بدهید در طرح ملی مسکن ثبت‌نام نکنید

 15. کارخانه واگن سازی در سوئیس

 16. کاریکاتور/ واکنش مردم به سورپرایز آقای وزیر

 17. حکم نجفی صادر شد/ قتل عمد ثابت شد

 18. برایان هوک: امیدواریم تبادل زندانی با ایران، گام نخست باشد

 19. رئیس جمهور: کمک‌های معیشتی به مردم قطع نخواهد شد

 20. بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد

 21. پامپئو: دنبال آزادی سایر زندانیان از ایران هستیم

 22. آمریکا ۵ نهاد، ۲ فروند کِشتی و یک فرد حقیقی ایرانی را تحریم کرد

 23. فرشاد مومنی: ۱۰ سال اول انقلاب، درخشان‌ترین دوران تاریخ اقتصاد ایران است

 24. همه خسارت‌هایی که «ب.ز» دولتی‌ها به کشور تحمیل کرد

 25. شورای اقتصادی سران سه قوه فراقانونی نیست/ در ماهشهر تعداد زیادی کشته شده‌اند که می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 5. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 6. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 9. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 10. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 22. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 23. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 24. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 25. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 3. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 4. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 5. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 6. نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارج و استیضاح در داخل

 7. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 8. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 9. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 10. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 11. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 12. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

 13. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

 14. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 15. آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

 16. عکس/برایان هوک در کنار تبعه آمریکایی که با دانشمند ایرانی معاوضه شد

 17. عراقچی: تمام اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

 18. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 19. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

 20. سلیمانی: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من تروریست و بمب‌گذار هستم

 21. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

 22. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

 23. پلوسی رسما دستور استیضاح ترامپ را صادر کرد

 24. برایان هوک: امیدواریم تبادل زندانی با ایران، گام نخست باشد

 25. رویترز: آمریکا ۱۷۵ دانشجوی علوم هوایی سعودی را ممنوع الپرواز کرد

آخرین عناوین