اکونومیست هشدار داد: سوسیالیسم در کمین کاخ سفید

گروه اقتصادی الف،   3980805026

«با فرض این که وارن بتواند در زمان نزدیک به ۱۵ ماه دیگر حضورش در دفتر بیضی کاخ‌ سفید را قطعی کند، دادگاه‌ها، ایالت‌ها و احتمالا مجلس سنا دست و پای او را می‌بندند. ساختار اقتصاد آمریکا به شکلی است که هیچ فردی، حتی آن که بر کرسی کاخ‌ سفید تکیه زده است، نمی‌تواند ماهیت آن را تغییر دهد. در هر صورت برنامه وارن نیز نگران‌کننده است. او باید فضای بیشتری را به بخش‌ خصوصی کارآفرین دهد که همواره قلب تپنده رفاه آمریکایی بوده‌اند.»

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای‌ اقتصاد نوشت: «برای الیزابت وارن، فردی که محتمل‌ترین گزینه برای شکست دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ها انتخاب شده است، مبارزه علیه سیستم سرمایه‌داری آمریکا یک مساله شخصی است؛ چراکه خانواده او در جریان رکود بزرگ دهه ۳۰ میلادی از هم فروپاشید. ایده‌ای که متن و بطن تفکرات اقتصادی وارن را شکل داده، نگرانی نسبت به طبقه متوسط آمریکا است که توسط غول‌های تجاری به بردگی کشیده‌ شده‌اند و سیاستمداران نیز به آنها خیانت کرده‌اند. با این حال اگر تمام برنامه مورد نظر وارن اجرایی شود، سیستم آزادی‌های اقتصادی آمریکا با شوک مهلکی مواجه خواهد شد. وارن دولت را ساختاری بی‌خطر و موثر تلقی می‌کند اما مانند هر سازمان دیگری در معرض بی‌کفایتی نیز قرار دارد؛ قدرتی که می‌تواند در اختیار برخی از عناصر داخلی دولت قرار بگیرد و همان بی‌عدالتی مورد نگرانی وارن را در حق مردم ایجاد کند. خطای دیگر وارن آن است که دینامیک قدرت بازار را برای کمک به طبقه متوسط آمریکا دست‌ کم گرفته است. بازاری که توانسته است نیروی کار و سرمایه را از صنایع در حال مرگ به نوع رو به رشد آن منتقل کند.

نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود رویکرد اقتصادی الیزابت وارن، نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری را بررسی کرده و به پیامدهای نگاه شبه‌سوسیالیستی و حمایت‌گرایانه وی برای نظام سرمایه‌داری آمریکا پرداخته است.

در این گزارش آمده است: الیزابت وارن خارق‌العاده است. در خانواده‌ای مملو از کشمکش به دنیا آمد و با فائق آمدن بر فراز و نشیب‌های پیش‌ رو توانست بر کرسی استادی حقوق در دانشگاه هاروارد تکیه بزند. در روزهای سیاست‌گذاری در توییتر، وارن یک سیاستمدار سخت‌کوش و سربلند است که حالا خود را در جایگاه بخت نخست برای رسیدن به جایگاه کاندیدای نهایی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ می‌بیند. نظرسنجی‌ها نشان از آن دارد که در یک رقابت رودررو با دونالد ترامپ، آمریکایی‌های بیشتری به وارن رای خواهند داد اما به همان اندازه که داستان وارن جذاب به‌ نظر می‌رسد، هدف اصلی او برای بازسازی سرمایه‌داری آمریکایی نیز قابل‌ توجه است.

وارن یک برنامه بسیار دقیق و جزئی‌نگر دارد تا به‌واسطه آن بتواند سیستمی که او آن را فاسد و بی‌اعتنا به مردم می‌داند، تغییر دهد. بخش اعظم ایده‌های او نیز می‌توانند موثر باشند. او حق دارد که به‌ دنبال محدود کردن تلاش غول‌های تجاری برای نفوذ بر سیاستمداران آمریکایی و نابودی رقبا باشد اما در ماهیت آن، برنامه وارن به‌ طور سیستماتیک وابسته به مقررات و حمایت‌گرایی است. در حال‌ حاضر به‌ نظر نمی‌رسد که چنین شیوه‌ای، پاسخ درستی به مشکلات آمریکا باشد. وارن در واقع به‌ دنبال پاسخگویی به مشکلات و نگرانی‌های دیرینه در آمریکاست. ایالات‌ متحده نشان داده که بیش از هر قدرت اقتصادی دیگر شاخص بالاتری از نابرابری بین مردم را دارد. در حالی‌ که شغل‌های متنوعی در این کشور وجود دارد اما درآمدها رشد بسیار ناچیز دارند. در دو-سوم از صنایع، غول‌های تجاری بزرگ‌تر از گذشته شده‌اند و این روند به آنها اجازه می‌دهد تا مدام به انباشت سرمایه ادامه دهند و از سوی دیگر سهم کمتری از سود را با کارگران سهیم شوند.

برای وارن مبارزه علیه چنین سیستمی، موضوعی شخصی است. والدین او در جریان رکود بزرگ دهه ۳۰ میلادی زمین خوردند و در ادامه پدر الیزابت وارن شغل خود را به‌ دلیل بیماری از دست داد. در مقام یک پژوهشگر، او در زمینه تشخیص این که چگونه ورشکستگی افرادی را که در دوره بحرانی قرار دارند، به شدت آزار می‌دهد. ایده‌ای که متن و بطن تفکرات وارن را شکل داده، نگرانی نسبت به طبقه متوسط آمریکا است که توسط غول‌های تجاری به بردگی کشیده‌ شده‌اند و سیاستمداران نیز به آنها خیانت کرده‌اند. برخی از جمهوری‌خواهان و منتقدان در وال‌استریت، وارن را یک سوسیالیست لقب داده‌اند. اما او سوسیالیست نیست. او از ایده مالکیت عمومی بر شرکت‌ها یا کنترل سیاسی بر جریان اعتبار حمایت نمی‌کند. از سوی دیگر او حامی مقرراتی است که بخش‌ خصوصی را وادار می‌کند تا در آزمون عدالت اجتماعی سربلند بیرون آید. گستره این مقررات شوکه‌کننده است. شکاف بین بانکداری تجاری و سرمایه‌گذاری بانکی موجب منحل شدن بانک‌ها خواهد شد. غول‌های فناوری نظیر فیسبوک باید تبدیل به صنایع همگانی شوند. در بخش انرژی قرار است ممنوعیتی بر استخراج نفت با تزریق گاز اعمال شود (که برای بازارهای نفت، به منزله تعطیل کردن عربستان سعودی خواهد بود.) و البته بخش دیگر نیز متمرکز بر توقف استفاده از انرژی هسته‌ای و به‌کارگیری منابع تجدیدپذیر انرژی است. بیمه سلامت شرکت‌های خصوصی ممنوع خواهد بود و توسط یک سیستم دولتی جایگزین خواهد شد. این مقررات چندبخشی با دسته‌ای از اقدامات تکان‌دهنده و گسترده اقتصادی نظیر اعمال مالیات ۱۵درصدی بر افرادی همراه است که درآمد سالانه بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار دارند. ۲ درصد مالیات سالانه ثروت برای افرادی با اموال با ارزش‌تر از ۵۰ میلیون دلار، ۳ درصد مالیات برای افرادی با ثروت بیش از یک میلیارد دلار و ۷ درصد افزایش مالیات اضافه برای سود شرکت‌ها نیز از اقدامات دیگر وارن خواهند بود. از سوی دیگر همه مالکان شرکت‌ها باید درخواست مجوز برای شرکت خود را از دولت فدرال درخواست دهند و در صورتی که نتوانند منافع کارکنان، مشتریان و انجمن‌های کارگری را تامین کنند، مجوز مالکیت آنها بر کارخانه لغو خواهد شد. به‌علاوه کارگران می‌توانند دو-سوم از اعضای هیات‌مدیره را انتخاب کنند.

با این‌ حال اگر چه وارن یک بیگانه‌هراس نیست اما قطعا یک حمایت‌گرا است. ملزوماتی که قرار است او برای توافق‌های تجاری وضع کند، امضای آنها را دشوار می‌کند. دولت او قرار است به‌طور فعال ارزش دلار را نیز کنترل کند. برخی از دیدگاه‌های وارن البته صحیح هستند، او حق دارد که سیاست بی‌اعتمادی را علیه شرکت‌های عظیم فناوری در پیش بگیرد یا هیچ تحملی از خود برای پارتی‌بازی نشان ندهد و از سوی دیگر با توافق‌های تجاری که هیچ سودی به کارگران نمی‌رسانند، مخالفت کند. با توجه به نرخ تورم کنونی، برنامه وی برای رساندن حداقل دستمزدها به ۱۵ دلار در هر ساعت طی پنج سال آتی می‌تواند شیوه‌ای منطقی برای کمک به افراد فقیر به حساب‌ آید. با این حال اگر تمام برنامه مورد نظر وارن اجرایی شود، سیستم آزادی‌های اقتصادی آمریکا با شوک مهلکی مواجه خواهد شد، در حدود نیمی از بازار سهام و دارایی‌های خصوصی به‌دلیل مقررات سنگین، با لطمات مهلکی روبه‌رو می‌شوند.

در گذشت زمان، خط‌ مشی وارن قصد دارد تا از دو فلسفه تردیدآور در مورد اقتصادی استفاده کند که می‌تواند رونق آن را بخشکاند. نخستین مورد، ایمان او به دولت به‌ عنوان ساختاری بی‌خطر و موثر است. البته که دولت می‌تواند اقدامات مثبتی را هم انجام دهد اما مانند هر سازمان دیگری در معرض بی‌کفایتی نیز قرار دارد. قدرتی که می‌تواند در اختیار برخی از عناصر داخلی دولت قرار بگیرد و همان بی‌عدالتی مورد نگرانی وارن را در حق مردم ایجاد کند. نباید فراموش کرد زمانی که شرکت‌ تلکام و خطوط هواپیمایی تحت اجرای مقررات سخت قرار گرفتند، طولی نکشید که به بدنامی در بهره‌وری شهره شدند. فلسفه دیگر مورد نظر وارن، تقبیح کسب‌وکارهاست. وارن دینامیک قدرت بازار را برای کمک به طبقه متوسط آمریکا دست کم گرفته است. بازاری که توانسته است تا نیروی کار و سرمایه را از صنایع در حال مرگ به نوع رو به رشد آن منتقل کند. نباید فراموش کرد که بسیاری از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در کارزارهای ابتدایی مواضعی را اتخاذ می‌کنند که در طول زمان و به‌ عنوان نماینده حزب خود از آن فاصله می‌گیرند. با فرض این که وارن بتواند در زمان نزدیک به ۱۵ ماه دیگر حضورش در دفتر بیضی کاخ‌ سفید را قطعی کند، دادگاه‌ها، ایالت‌ها و احتمالا مجلس سنا دست و پای او را می‌بندند. ساختار اقتصاد آمریکا به شکلی است که هیچ فردی، حتی آن که بر کرسی کاخ‌ سفید تکیه زده است، نمی‌تواند ماهیت آن را تغییر دهد. در هر صورت برنامه وارن نیز نگران‌کننده است. او باید فضای بیشتری را به بخش‌ خصوصی کارآفرین دهد که همواره قلب تپنده رفاه آمریکایی بوده‌اند.»

پربحث‌های دیروز

 1. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 2. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 3. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 4. خزان بی رحم کرونا و پروتکل های اختیاری؛ موج سوم در راه است

 5. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

 6. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 7. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

 8. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

 9. سرلشکر سلامی: انتقام ما از عاملان شهادت سردار سلیمانی قطعی و جدی است

 10. امکان نمره دادن کاربران به شبکه شاد فراهم می‌شود/ توسعه دایمی پلتفرم شاد/ فقط ۱۰۰ هزار وسیله هوشمند آموزشی در برابر نیاز میلیونی فراهم شد

 11. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 12. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

 13. انتخابات آمریکا، بایدن یا ترامپ

 14. تلاش ایران برای خرید واکسن کرونا از هند

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

 4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

 8. گرانی خودرو تا کجا!؟

 9. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 10. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 11. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 12. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

 13. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 14. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 15. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

 16. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 17. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

 18. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

 19. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 20. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 21. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 22. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 23. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

 24. تشییع پیکر آیت‌الله صانعی در قم

 25. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. گرانی خودرو تا کجا!؟

   2. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   3. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   4. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

   5. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   6. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   7. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   8. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

   9. قالیباف: مهم‌ترین دغدغه سران قوا توجه به حل مشکلات مردم است

   10. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

   11. بورس دوپینگی؟!

   12. دستور ویژه سرپرست وزارت صمت به سازمان حمایت برای کنترل قیمت ها

   13. وزیر جهاد کشاورزی: تخم مرغ ارزان می شود/ صادرات بی رویه علت گرانی بود

   14. هزینه یک صبحانه ساده چقدر می‌شود؟

   15. راهکار مدیریت بازار خودرو چیست؟/ اختلاف ۴۷ میلیونی قیمت‌ها از بازار تا کارخانه

   16. ماجرای ۱۰۰ نفری که سرمایه‌شان در بورس هزار میلیاردی شد

   17. تورم سوئد منفی شد!

   18. سقوط بورس: با این راه پول خود را نجات دهید  

   19. ۲.۵ میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد

   20. ریزش های لیر تمامی ندارد

   21. جهانگیری: فروش اوراق سلف نفت لغو شد/ جهت‌گیری‌های بودجه ۱۴۰۰ باید متمرکز بر رفع دغدغه‌های اصلی اقتصاد کشور شود

   22. چرا قیمت دلار عصر امروز وارد فاز کاهشی شد؟

   23. ۷۰ درصد درآمد کشور در اختیار ۱۰ استان

   آخرین عناوین