كپی برداری ايرانسل از روی دست همراه اول 

 3980804077
كپی برداری ايرانسل از روی دست همراه اول 

هفته نامه« بازار امروز» در گزارشی نوشت :  هفته گذشته نشست خبری ایرانسل به مناسبت سيزدهمين سال تاسیس این اپراتور موبایلی برگزار شد؛ نکته جالب در خصوص این نشست اما تقلید ايرانسل از طرح‌های رقيب سنتي‌اش يعني همراه اول بود.  
آنطور كه ايرانسل در اين نشست و البته در در وبسايت رسمي و صفحه اينستاگرام خود اعلام كرده است به موجب طرح سيزده‌سالگي‌اش يك بسته 13 گيگابايتي اينترنت براي يك هفته به مشتركان ايرانسل به قيمت 13 هزار تومان ارايه مي‌شود. 
اين طرح درواقع كپي واضح از طرحي بود كه پيش از اين همراه اول به اجرا گذاشته بود؛ نوزدهم مرداد ماه همراه اول به مناسبت 25 سالگي‌اش، 25گيگ اينترنت به قيمت 25هزارتومان و در طول يك هفته به مشتركان خود ارايه داده بود.  
سوال اينجاست كه با چه منطقي اپراتوري كه دغدغه‌اش آن است كه مي‌خواهد وارد فضاي رقابتي شود و مدعي است كه با ورود به بازار انحصار را در حوزه ارتباطات كشور شكسته است چطور در طراحي و اجراي ساده‌ترين طرح‌ها رو به كپي‌برداري از رقيب آورده است. 
از سوي ديگر ايرانسل در نشست خبري خود اعلام كرد كه از اين پس شعار اين اپراتور از اپراتور پيشرو در حوزه ديتا، تبديل به "اپراتور ديجيتال" خواهد شد. جالب آنكه اين شعار نيز به نظر از برنامه 5 سال همراه اول كپي شده است. همراه اول بر اساس سند چشم‌انداز خود مي‌بايست در 5 سال آتي به دنبال تحقق روياي ديجيتال باشد و اين موضوع را به عنوان شعار خود قرار داده است. 
نگاهي تحليلي به روند پيش گرفته شده توسط ايرانسل مشخص مي‌كند كه اين اپراتور در روزهاي اخير رو به تقليد از رقيب قديمي خود آورده است. طبيعي است از اپراتوري كه مدعي رقابت و به دست آوردن بازار عمده كشور است پي گرفتن يك چنين رويه‌اي ابهام برانگيز است. 


شباهت بسته‌هاي ايرانسل و همراه اول 


نوزدهم مرداد ماه امسال همراه اول به مناسبت ۲۵ امین سالگرد تولد خود، بسته اینترنتي با ویژگی‌‌هایي كه براي مردم تازگي داشت ارايه داد. اين بسته به تمامي مشترکان دايمی و اعتباری همراه اول اجازه مي‌داد روز تولد همراه اول بسته ویژه تولد همراه اول را با تخفیف استثنائی براي خود فعال كنند. به اين ترتيب مشتركان همراه اول مي‌توانستند 25 گيگ اينترنت را به قيمت فقط 25 هزارتومان و براي يك هفته روي خط خود فعال كنند. 


دو ماه بعد از ارايه اين بسته توسط همراه اول اما ايرانسل به سرعت دست به كار شد و در اقدامي مشابه در سايت رسمي خود اعلام كرد: ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران، ۱۳ ساله شد و به همین مناسبت، مشترکان ایرانسل می‌توانند در روز ۲۹ مهر، بسته ویژه هفت روزه ۱۳ گیگابایتی ایرانسل را با قیمت ۱۳ هزار تومان فعال کنند. 
نگاهي به اين دو طرح مشخص مي‌كند كه ايرانسل رو به نوعي تقليد از رقيب سنتي آورده و در حالي كه انتظار مي‌رفت با ارايه طرح‌هاي خلاقانه حركتي جديد ارايه دهد، به نوعي به تقليد صرف از رقيب خود آورده است. 


تقليد ايرانسل از همراه اول در طراحي شعار مرداد ماه امسال همراه اول، با شعار «تحقق رویای دیجیتال» در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ حضور يافت؛ شعاري كه بارها توسط رسانه‌هاي مختلف نيز به عنوان شعار اصلي همراه اول مورد توجه قرار گرفت و زواياي مختلف آن تحليل و بررسي شد. 
هفته گذشته اما همزمان با سیزدهمین سالروز راه‌اندازی شبکه تلفن همراه ایرانسل، نشستی با حضور بیژن عباسی آرند، مدیرعامل ایرانسل و فعالان رسانه در حوزه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، در محل سالن همایش‌های ساختمان مرکزی ایرانسل، برگزار شد و در اين نشست اين بار مدير عامل ايرانسل اعلام كرد كه ایرانسل به سمت تبديل شدن اپراتور دیجیتال حرکت می‌کند.  


در اين نشست عباسی آرند گزارش خود از عملکرد ایرانسل را با سه محور «سیر تحول ایرانسل»، «توسعه کسب و کار دیجیتال» و «فناوری‌های مالی و سرمایه گذاری در حوزه دیجیتال» ادامه داد و گفت: ایرانسل قصد دارد از اپراتور دیتا، به سمت اپراتور دیجیتال حرکت کند. 


اين شعار شباهتي زيادي با شعاري داشت كه دو ماه قبل همراه‌اول براي حضور در نمايشگاه الكامپ مطرح كرده بود و همين موضوع شائبه تقليد ايرانسل از همراه اول را بيش از پيش قوت مي‌داد. 


مشكل تقليد صرف در بين كسب‌وكارهاي ايراني يكي از مشكلات جدي و ريشه‌اي كه در كشور ما وجود دارد به تقليد صرف و بعضا كوركورانه شركت‌هاي بزرگ و كوچك از يكديگر بر‌ مي‌گردد. نگاهي به وضعيت كسب و كارهاي نوپا و حوزه فعاليت آنها مشخص مي‌كند كه از يكسو بسياري از كسب و كارهاي موفق مثل آپارات، ديجي كالا و اسنپ همگي به تقليد از نمونه‌هاي خارجي ايجاد شده‌اند و از سوي ديگر به تبع موفقيت استارتاپ‌هاي ايراني موفق در هر حوزه‌اي، صدها نمونه داخلي ديگر از همان خدمت توسط افراد ديگر ارايه شده است. وجود چندين اپليكيشن تاكسي‌ياب اينترنتي، تعداد بالاي استارتاپ‌هاي فعال در حوزه فروش آنلاين غذا و حجم گسترده اپ‌هاي ارايه‌دهنده تخفیف باعث شده كه عرصه رقابت براي فعالان تمام اين حوزه‌ها تنگ شود و از سويي ديگر مردم كشور نيز از دريافت خدمات نوين، خلاقانه و جديد محروم بمانند. 


به نظر مي‌رسد ايرانسل با تقليد صرف و كپي‌برداري از بسته‌ها، شعارها و مسير حركت همراه اول به نوعي گام در همين مسير اشتباه گذاشته است و ضمن تنگ كردن عرصه رقابت، مشتركانش را از دريافت خدمات نوين و خلاقانه محروم كرده است.  


جمع‌بندي  


با نگاهي كلي به بسته‌ها و شعارهاي جديد مطرح شده توسط دو اپراتور اصلي كشور مشخص مي‌شود كه در روزهاي اخير ايرانسل تمايل روزافزوني به تقليد از طرح‌ها و شعارهاي همراه اول داشته است و سعي داشته تا به نوعي با كپي‌برداري از طرح‌هاي رقيب در عرصه رقابت خودنمايي كند. 
اين در حالي است كه از يك شركت بزرگ كه داراري تيم روابط عمومي پرتعداد و مشاوران رسانه‌اي متعددي است انتظار مي‌رود كه به جاي كپي كردن طرح‌هاي رقيب، خود طرح‌هاي جديد و خلاقانه‌اي ارايه دهند و نيز با ارايه و معرفي خدمات جديد و متنوع با رقيب خود به رقابت بپردازد. 
  از سوي ديگر فراموش نكنيم كه در زمينه خدمات اپراتوري باتوجه به پيشرفت روزافزون فناوري امكان معرفي و ارايه خدمات و طرح‌هاي تشويقي كاملا جديد و متفاوتي هست و طبيعتا تقليد و كپي‌برداري صرف نه تنها اثر چنداني ندارد بلكه ممكن است در طولاني مدت باعث دلزدگي مخاطب شود.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 3. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 4. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 5. جایزه ۳ میلیون دلاری برای سر ترامپ

 6. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 7. کدام آقازاده‌ها در زندان هستند؟ + تصاویر

 8. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 9. رئیسی: مردم از رشوه و روابط ناسالم اداری گله‌مند هستند/ نباید اقتصادمان را شرطی کنیم که دیگران تصمیم بگیرند

 10. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

 11. پایان خونین عشق پسر ۲۳ ساله به زن مطلقه

 12. یادداشت منتشر نشده از شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی

 13. سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!

 14. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

 15. اعتراض مردم مسلح آمریکا به قانون کنترل اسلحه

 16. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

 17. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 4. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 5. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 9. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 10. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 15. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 16. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 19. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 20. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 21. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 22. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 23. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 24. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 25. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین