دعوای ۴۱ ساله بر سر چیست؟

سید امیر سیاح،   3980804060 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
دعوای ۴۱ ساله بر سر چیست؟

روحانی اخیرا گفته است: «مشکل ۴۱‌ساله ما این است که هنوز نمی‌دانیم با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم یا تقابل مستمر را در پیش بگیریم». صرف‌نظر از مغلطه‌ای که در جمله رییس‌جمهوری وجود دارد (اینکه اصلا چه کسی گفته با دنیا به‌طورمستمر در تقابل باشیم) و اینکه عادت کرده‌ایم به دوقطبی‌های غیرواقعی که منتقد خود را شرّ مخوف توصیف می‌کنند و خود را مقابل آن شرّ نشان می‌دهند، باید گفت: این جمله دکترروحانی چندان هم بی‌ربط نیست. مشکل جمله او این است که دقیق و کامل نیست. بله، همان‌طور‌که دکتر روحانی گفته‌اند، ۴۱ سال است دوقطبی بزرگی در جامعه نخبگانی و کارشناسی ایران به‌طور واقعی وجود دارد. شکافی که باید بعد از ۴۱ سال، تکلیفش را روشن کنیم یا حداقل ابعاد آن را بشناسیم، این است: دوقطبی قدرتمند شویم یا مذاکره کنیم.

درواقع، تقابل گفتمان انقلاب اسلامی با گفتمان تکنوکرات‌های خودباخته است. دال مرکزی در گفتمان امام خمینی؟ ره؟ که رهبری (مدظله‌العالی) نیز با قوت تعقیب می‌کنند، خودباوری، اعتماد به نیرو‌های ایرانی و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی است. این گفتمان بر معرفت محور «ما می‌توانیم» بنا شده است.

درمقابل، «گفتمان خودباختگی» به‌طورکلی معتقد است «ما نمی‌توانیم». در تصور آن‌ها غرب آن‌قدر عظیم و قوی است که اگر اراده کند، با یک دکمه می‌تواند ایران را زیرورو کند. در نگاه آن‌ها، شاخ‌به‌شاخ‌شدن با این هیبت عظیم احمقانه است و عقل حکم می‌کند از شیر این گاو بنوشیم تا اینکه با شاخش گلاویز شویم.

در نگاه گفتمان خودباختگی، تقسیم کار بین‌المللی نقش ایران را فروش نفت خام و مونتاژ محصولات غربی می‌داند و ما ناچار و محکومیم به این نقش تن دهیم و تنها راه خوشبختی ایران هم همین است ولاغیر. به‌همین‌دلیل، از اروپا التماس می‌کنند نفت ما را بخرید و اجازه دهید خودروهایتان را مونتاژ کنیم. در نگاه این گفتمان، فناوری پیشرفته محصول خاص غرب است و ما نمی‌توانیم به گرد آن هم برسیم؛ ازاین‌رو، تکنوکرات‌های خودباخته حاضرند طرح‌های نفتی را گران‌تر و با التماس به شرکت‌های غربی بدهند؛ اما حاضر نیستند شرکت‌های ایرانی را حتی در مناقصه‌های نفتی راه دهند. ازنظر آ‌ن‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی چیزی درحد بازی دلخوش‌کنک استارت‌آپ‌هاست که ته آن می‌شود دیجی‌کالا؛ معبری برای فروش کالا‌های فناورانه غربی!

در نگاه گفتمان خودباختگی، شرکت‌های ایرانی نمی‌توانند از مسیر تحقیق و آزمایشگاه به فناوری پیشرفته برسند؛ به‌همین‌دلیل، آن‌ها دستاورد‌های هسته‌ای، موشکی، فضایی، نانو و بیوتکنولوژی ایران را مسخره و تحقیر می‌کنند. ازنظر آن‌ها، ما باید فناوری را از غرب به داخل انتقال دهیم، با لایسنس غربی‌ها مونتاژ کنیم و مؤدب باشیم تا پایگاه مونتاژ منطقه‌ای آن‌ها شویم و حتی بتوانیم محصولات غربی را به منطقه صادر هم بکنیم. این اوج هنر و نقش اقتصادی ما می‌تواند باشد؛ همان راهی که شاه رفت؛ به‌همین‌دلیل، عکس‌های صادرات ژیان به امارات در سال ۱۳۵۴ را با حسرت و افسوس برای هم می‌فرستند.

گفتمان خودباختگی نه‌فقط در محیط تلگرام، بلکه در دانشگاه‌ها و حتی هیئت‌حاکمه جمهوری اسلامی نفوذ بسیار گسترده‌ای دارد. شاهد مثال هزاران جوان نخبه‌ای هستند که می‌خواهند فناوری‌ای را تجاری و به بازار عرضه کنند؛ اما دیوان‌سالاری فاسد گفتمان خودباختگی بر اداره‌های جمهوری اسلامی مسلط است و معمولا اجازه این کار را نمی‌دهد. تکنوکرات‌های خودباخته در اداره‌ها آن‌قدر جوانان نخبه را دست‌به‌سر و خون‌به‌جگر می‌کنند تا خسته شوند و از این کشور فرار کنند. ازنظر گفتمان خودباختگی، جای نخبگان ایرانی در آمریکا و کاناداست؛ ازاین‌رو، ژن‌های خوبشان در غرب تحصیل و زندگی می‌کنند.

گفتمان انقلاب می‌گوید «ما می‌توانیم» با تکیه به نیروی خودمان و با یادگیری دانش و فناوری از بهترین دانشگاه‌های دنیا، خودمان صاحب فناوری شویم و خودمان تجاری و صادرش کنیم. ازنظر گفتمان خودباوری، در دنیای بی‌رحم امروز چاره‌ای جز قوی‌شدن نداریم؛ وگرنه پامال قدرت‌ها می‌شویم. راه قوی‌شدن هم دستیابی به فناوری‌های پیشرفته است؛ یعنی کاری که ما می‌توانیم، حتی اگر تحریم شویم و خودباخته‌ها در این راه، مسخره، اذیت و خون‌به‌جگرمان کنند. دکترروحانی درست گفت. باید تکلیف این دو گفتمان را در اداره کشور روشن کنیم؛ یک‌بار برای همیشه.
 
منبع: صبح‌نو

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   18. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   19. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   20. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   21. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   22. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   23. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

   24. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

   25. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

   ابر آروان

   پربحث‌های اخیر

    پربحث‌های دیروز

     پربحث‌های هفته

     1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

     2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

     3. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

     4. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

     5. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

     6. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

     7. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

     8. مطالبه از مجلس انقلابی...

     9. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

     10. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

     11. قالیباف: از هفته جاری شاهد تحول در بورس هستیم/ باید سرمایه و پول مردم به درستی صیانت شود

     12. وعده قالیباف درباره بورس/عبور یاران هاشمی از رئیس دولت اصلاحات/توضیح کدخدایی درباره یک توصیه انتخاباتی جنجالی/نماینده مجلس: سر در ورودی پاستور بنویسید دولت تعطیل است

     13. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

     14. سخنگوی شورای نگهبان: در پست‌های کلان، مسئولین بهتر است بعد از مدتی جای خود را به جوانان بدهند/ عمده مسائلی که باعث شد مردم استقبال زیادی از انتخابات نکنند اقتصادی بود، نه عملکرد شورا

     15. همه امکان خطا دارند/ از شفافیت نترسیم

     16. صالحی: هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فردو غنی‌سازی می‌کنند

     17. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

     18. رصد دشمن!

     19. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

     20. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

     آخرین عناوین