توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای «منطقه امن» در سوریه بر باد داد

گروه جهان الف،   3980803046

یک منبع دولتی سوری اعلام کرد که پس از توافق سوچی بین رؤسای جمهور ترکیه و روسیه، دیگر آنکارا و واشنگتن نمی‌توانند در شمال سوریه منطقه موسوم به امن تشکیل دهند.

توافق سوچی، رؤیای آمریکا و ترکیه را برای «منطقه امن» در سوریه بر باد داد

به گزارش فارس، ظاهرا روند سیاسی «سوچی» باعث خواهد شد که تحولات شمال سوریه بار دیگر به سمت توافق «آدنا» (+) حرکت کند؛ زیرا رؤسای جمهور ترکیه و روسیه به توافقی بر سر شمال سوریه دست یافتند.

این توافق ده‌بندی بر تعهد طرفین به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه، تضمین امنیت ملی ترکیه، اقدام مشترک درباره گروه‌های جدایی‌طلب و مقابله با تروریسم تأکید دارد.

در این توافق، بر اهمیت توافق آدنا تأکید شد و مسکو نیز ضامن اصلی اجرای آن به شمار می‌رود. این مسئله به معنای استقرار ارتش سوریه در مرزهای مشترک با ترکیه است.

پایگاه خبری «العهد» لبنان گزارش داد که ورود ارتش سوریه به نقاط مرزی، پس از توافق حکومت سوریه با شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» صورت گرفته است.

بر اساس توافق بین ترکیه و روسیه نیز مقرر شده است که پلیس نظامی روسیه و ارتش سوریه به صورت مشترک توافق آدنا را اجرایی کنند.

یک منبع دولتی سوری به العهد گفت که توافق مسکو و آنکارا به معنای از بین رفتن اهداف ترکیه و تمایلات رئیس جمهور این کشور «برای اشغال خاک سوریه است. لذا ارتش سوریه و پلیس نظامی روسیه وارد تمامی مناطق شمال و شمال شرقی خواهند شد».

وی با بیان اینکه توافق سوچی، وضعیت را در مناطق مذکور به دوران پیش از جنگ بازخواهد گرداند، گفت که توافق سوچی همچنین نقشه‌های آمریکا در شمال سوریه را نقش بر آب کرد و «به انضمام نیروهای دموکراتیک سوریه به حکومت سوریه کمک کرد».

این منبع با اشاره به توافق دولت سوریه با شبه‌نظامیان کُرد پس از آغاز تجاوز ترکیه، توضیح داد که این توافق، مرحله آتی را در شرق سوریه رقم خواهد زد و باعث خواهد شد که نیروهای کُرد، تحت فرماندهی ارتش سوریه باشند و به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند.

وی همچنین بر این باور است که حضور ارتش سوریه در مرزهای شمالی با ترکیه، به صورت کامل، ایده تشکیل «منطقه امن» را از بین خواهد برد و دیگر سخن گفتن درباره آن، بی‌فاید خواهد بود.

این منبع با اشاره به اینکه «مناطقی وجود دارد که ترکیه آن را اشغال کرده است» اظهار داشت که «همپیمان روس، از طریق مذاکرات مداوم با ترکیه، این مناطق را در آینده بازپس خواهد گرفت. این منطقه از نظر جغرافیایی بیش از دو هزار کیلومتر نیست و برای تشکیل منطقه امنی که ترکیه خواستار آن است، مناسب نیست. به همین دلیل، این منطقه تشکیل نخواهد شد».

وی در پایان خاطر نشان کرد که «باید منتظر تحولات مهم شمال و شرق سوریه ماند، ولی به صورت کلی، این تحولات به سود حکومت سوریه در جریان است. شاید این مسئله به خاطر واقعیت‌ها [ی میدانی] و پیچیدگی آن، زمان‌‌بَر باشد، ولی حکومت سوریه به همپیمان روس اطمینان دارد».

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پناهیان» و راه سومی در میانه تخریب و تطهیر 

   2. حکم قصاص نوید افکاری اجرا شد

   3. خواجه در بند نقش ایوان است!..

   4. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

   5. آیت‌الله صانعی دارفانی را وداع گفت

   6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

   7. سپاه پاسداران: اقدام آل‌خلیفه پاسخ‌ درخور را دریافت خواهد کرد

   8. توافق‌های سریالی با تل‌آویو؛ به نام اعراب به کام ترامپ و نتانیاهو

   9. فرود دیدنی F۳۵ روی یک ناو در دریا

   10. یک عکس خاص از حاج محمود کریمی که ماندگار شد

   11. رای پرونده اکبر طبری صادر شد/ ۳۱ سال زندان و رد اموال

   12. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

   13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

   14. همه پسران سید حسن نصرالله در یک قاب

   15. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

   16. سکه از ۱۲ میلیون تومان رد شد/ افزایش قیمت دلار

   17. آمریکای آشفته؛ میراث ترامپ برای رئیس جمهور بعدی

   18. آیت‌الله رئیسی: دشمن با جنگ اقتصادی به دنبال اخلال در جامعه است

   19. استراتژی ظریف برای رسیدن به پاستور/فهرست اموال ضبط‌شده از طبری/فعالیت کدام نامزدهای انتخاباتی شروع شده است؟/روحانی: امسال می‌تواند سال بدی باشد

   20. شیخ حسین انصاریان پس از ابتلا به کرونا بستری شد

   21. چرا دلار ۲۶ هزار تومان شد؟

   22. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

   23. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

   24. دپوی جدید خودروسازها؛ احتکار یا نقص فنی؟

   25. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

   ابر آروان

   آخرین عناوین