ادامه اعتراضات در لبنان؛ انگشت اتهامات به سمت جعجع

گروه جهان الف،   3980802107

اعتراضات در لبنان همچنان در مناطق مختلف این کشور ادامه دارد و رایزنی‌ها در خصوص چگونگی حل این بحران نیز همچنان در جریان است.

به گزارش تسنیم به نقل از  العهد عصر دیروز سعدحریری نخست‌وزیر لبنان٬ ریاست نشست کمیته وزارتی به منظور بررسی اصلاحات مالی و اقتصادی را در بیت‌الوسط بر عهده داشت. این جلسه با حضور علی حسن خلیل، سلیم جریصاتی، یوسف فینیانوس، محمد فنیش، وائل أبو فاعور، جمال الجراح، محمد شقیر، عادل افیونی، صالح الغریب، البرت سرحان، منصور بطیش و محمودمکیه دبیر کابینه لبنان و تعدادی از مشاوران برگزار شد. در این نشست٬ پیش‌نویس قانون بازگرداندن اموال عمومی غارت‌شده مورد بررسی قرار گرفت.

لبنان ,

همچنین حریری از انجمن وکلای بیروت و شمال خواست تا در خلال 10 روز یک کارگاه با مشارکت وزارت دادگستری ترتیب داده و نظرات وکیلان از جمله وکلای جامعه مدنی را در این خصوص جویا شوند.

حسن فضل‌الله: حزب نیروهای لبنانی تظاهرات مردمی را تحریک می‌کنند

لبنان ,

حسن فضل‌الله عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت با تاکید بر اینکه کار رسانه‌ها باید محافظت‌شده باشد و توهین و هجمه‌ای ضد هیچ‌کس صورت نگیرد٬ اشاره کرد که باید بر آزادی و تحرکات صلح‌آمیزمان نیز محافظت شود.

وی تصریح کرد که درگیری‌های نبطیه به دنبال مطالبات تاجران و برخی از مردم که خواستار بازشدن راه‌ها بودند صورت گرفته است. فضل‌الله خاطرنشان کرد: شهرداری زیر فشار مردم است؛ بنابراین ممکن است درگیری‌هایی به وجود بیاید و ما اقدام خشونت‌آمیز ضد هرگونه تظاهرات و یا اعتصاب و نیز بسته‌شدن راه‌ها به روی مردم را رد می‌کنیم.

عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت تاکید کرد که اجازه نداریم تا به بهانه تظاهرات به خاطر گرسنگی٬ مردم را هم با خود گرسنه نگه داریم. وی اضافه کرد که از نیروهای امنیتی حمایت می‌کنم تا راه‌ها را به گونه‌ای باز کنند که حقوق همه حفظ شود.

وی سوال کرد که آیا عزل رئیس‌جمهور در این تظاهرات‌ خیابانی کار درستی است؟ فضل‌الله اشاره کرد که هدف برخی از نیروهای سیاسی همین بوده و حزب نیروهای لبنانی(به ریاست جعجع) که محاسبات خاصی با جریان آزاد ملی دارد٬ تحرکات مردم در خیابان‌ها را سازماندهی می‌کند.

حسن فضل‌الله از یک جهت دیگر اشاره کرد که به نام خودم خبرهایی را ضد کسانی که با اموال دولتی بازی می‌کنند مطرح کرده و از دستگاه قضایی می‌خواهم تا بیانیه صریحی در خصوص سرنوشت این پرونده‌ها و مدارک موجود ارائه دهد.

عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت تصریح کرد که این تحرکات ملی مردم٬ دستاوردهایی داشته اما می‌ترسیم این دستاوردها در محافل سیاسی از بین برود و نمی‌خواهیم که این مشکل را تنها محدود به یک نفر کنیم؛ چراکه این یک مشکل سیاسی و اقتصادی است که مسئولیت آن بر عهده این دوره و این دولت نیست.

تماس عون و اسقف اعظم

لبنان ,

یک منبع پیگیری‌کننده تماس میان میشل‌عون رئیس‌جمهور لبنان و کاردینال «بشاره پطرس راعی» اسقف مارونی‌های این کشور گزارش داد که این دو در تماسی که باهم داشتند تاکید کردند که گزینه‌های مطرح شده همان گزینه‌های روی میز است٬ اما برای رسیدگی به این اوضاع باید به روش دموکراتیک و تحت قانون اساسی عمل شود.

این منبع اشاره کرد که دوطرف همچنین در این تماس تاکید کردند که دغدغه مردم همان دغدغه مشترک میان بعبدا و بکرکی بوده و بنابراین باید مطالبات ملت را برآورده کرد.

منبع مذکور خاطرنشان کرد که فراخوان گفتگو با همه گروه‌های کشور به معنای آن است که به نوعی یکپارچگی میان همه وجود دارد.

منابع بعبدا نیز تصریح کردند که در این مباحثات٬ موضوع کنارگذاشتن جبران باسیل وزیرامورخارجه کشور از دولت در چارچوب روند جایگزینی وزیرانی که به دنبال تحریک مردم هستند و یا سایر وزیرانی که نامشان مطرح شده رد شد.

این منابع همچنین خاطرنشان کردند که این اطلاعات٬ حاصل خیالبافی‌های برخی است؛ اما اینکه برای حل بحران و رسیدگی به این اوضاع وپرکردن جای چهار وزیر حزب نیروهای لبنانی که از دولت استعفا داده‌اند٬ بیش از یک سناریو وجود دارد را انکار نمی‌کنیم.

اتحادیه عرب٬ حریری را به گفتو با مردم دعوت کرد

لبنان ,

اتحادیه کشورهای عربی به سعدحریری نخست وزیر لبنان توصیه کرد که بهترین راه حل در خصوص رسیدگی به تحرکات ملی و حل این بحران خطرناک گفتگو با مردم است.

به گفته یک منبع دیپلماتیک که سه‌شنبه گذشته در جلسه نمایندگان گروه بین‌المللی برای حمایت سیاسی و امنیتی از لبنان٬ با حریری در السرای الحکومی شرکت داشت٬ عبدالرحمن صلح نماینده لبنان دراتحادیه عرب٬ موضع این اتحادیه را به حریری اعلام و تصریح کرد که نمی‌توان در برابر گروهی که تحرکات ملی مردم لبنان را در میدان‌های بیروت و سایر مناطق کشور تایید می‌کنند٬ ایستاد.

این منبع همچنین اشاره کرد که صلح به حریری خاطرنشان کرد که اتحادیه عرب هیچ مداخله‌ای در امورداخلی لبنان ندارد٬ اما او می‌خواهد تا به عنوان یک عضو موسس این اتحادیه٬ توجه اتحادیه کشورهای عربی را برای کمک به لبنان جلب کند.

منبع مذکور ادامه ادامه داد که یان کوبیش هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لبنان نیز نشست نمایندگان یک گروه با حضور پنج عضو دائم سازمان ملل ، سفیران آلمان و ایتالیا ،سفیر اتحادیه اروپا و نماینده اتحادیه عرب در لبنان برگزار کرد.

شرق‌الاوسط گزارش داد که اوضاع لبنان به طور کامل بررسی شده و نتیجه این شد که کوبیش روز پنجشنبه با میشل‌عون دیدار کرده و نتایج مذاکرات این گروه با سعد حریری و گفتگوهای دیروز اعضای آن در یرزه و نیز نتیجه‌ای که به آن رسیده‌اند مبنی بر اینکه نباید به سخنرانی‌های رسانه‌ای و میدانی اکتفا کرده و باید با نمایندگان این تظاهرات‌ها گفتگو کنند٬را به اطلاع وی برساند.

یک منبع دیدارکننده با حریری: امور در دور باطل می‌چرخد

لبنان ,

روزنامه الجمهوریه به نقل از یکی از دیدارکنندگان با سعد حریری گزارش داد که امور در یک دور باطل می‌چرخد. این منبع اشاره کرد که حریری از طریق تماس‌ها و رایزنی با رئیس‌جمهور و منابع نظامی و امنیتی برای همگام ماندن با تحولات٬ همچنان به تلاش‌های خود فراتر از سطح داخلی و مالی و سیاسی و دولتی ادامه می‌دهد.

روزنامه الجمهوریه خاطرنشان کرد که هیئتی از حزب سوسیالیست‌ترقی‌خواه صراحتا به حریری اعلام کرده‌ که وزرای آن در حال آماده‌سازی برای استعفا از دولت هستند؛ اما از اقدام یک‌جانبه خودداری می کنند و خواستار اقدامی مشابه آن هستند تا دولت مورد اعتماد مردم تشکیل شده و آن‌ها را از خیابان ها بیرون بکشد. طبق گزارش‌های این روزنامه٬ یکی از وزرای این حزب٬ همین موضع حزب سوسیالست ترقی‌خواه را به نبیه بری رئیس پارلمان این کشور اعلام کرده است.

منابع همچنین با اشاره غیرمستقیم به ادعاها ضد نجیب میقاتی٬ درباره خطرات برخی اقدامات مانند تحریک دستگاه قضایی برای انجام اقدامات غیرمنطقی و شتاب‌زده هشدار دادند.

این منابع همچنین به اهمیت برخورد مسالمت‌آمیز با تظاهرات‌کنندگان لبنانی و تلاش برای جلب رضایت افکار عمومی و خودداری از رفتارهای خشونت آمیز که منجر به تحرکات گسترده‌تر از امروز مردم خواهد شد تاکید کردند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 2. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 3. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 4. تصویر دیده نشده از لحظه دستگیری صدام

 5. براندازی و استدلال‌های متناقض

 6. قدرتمندترین ناوگان دریایی جهان

 7. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

 8. جزئیات استیضاح وزیر کشور درباره حوادث بعد از گرانی بنزین + اسامی استیضاح‌کنندگان

 9. صادق زیبا کلام: احمد توکلی را اینگونه شناختم

 10. پاسخ‌های تامل برانگیز کودکان شمال و جنوب شهر

 11. کاسبی در اغتشاشات؛ شکستن هر شیشه ۱۰۰ هزارتومان/ جزئیات حوادث بنزینی در تهران‌نو

 12. ادعای زن ویلموتس که تاج را شاکی کرد

 13. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

 14. حذف ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از بودجه ۹۹ توسط دولت

 15. احتمال تک نرخی شدن بنزین در بودجه سال آینده

 16. وزیر صمت: قیمت خودرو از سوی خودروسازان افزایش پیدا نکرده/ افزایش نرخ بنزین به صورت طبیعی بر همه چیز اثر گذاشته

 17. پادرمیانی‌ها برای بازگشت «نود» ادامه دارد

 18. عارف: درباره عملکرد دولت سیاه‌نمایی شده است/ آذری جهرمی جوانگرایی را مبتذل کرده است/ انتقاد عباس عبدی از سردار جعفری

 19. شهید بهشتی: تا وقتی سیرها و گرسنه‌ها با هم در جامعه ما دیده می‌شوند، جامعه ما اسلامی نیست

 20. واکنش مازیار ناظمی به حرف‌های بیرانوند

 21. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

 22. تعطیلی مدارس تهران در روز یکشنبه؛ فردا طرح زوج و فرد از در منازل اجرا می‌شود

 23. کیک‌های مشکوک همچنان در پرده ابهام

 24. سلیمی‌نمین: شاکله مجلس دهم بر بازی سیاسی شکل گرفت/ مجلس یازدهم نظریه‌پرداز نمی‌خواهد / دولت و مجلس کنونی با هم مماشات داشتند

 25. سفرهای غیرضروری در دولت ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 4. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 7. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 8. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 9. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 10. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 13. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 14. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 15. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 16. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

  2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

  3. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

  4. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

  5. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

  6. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

  7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

  8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

  9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

  10. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

  11. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

  12. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

  13. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

  14. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

  15. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

  16. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

  17. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

  18. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

  19. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

  20. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

  21. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

  22. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

  23. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

  24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

  25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

  آخرین عناوین