آیت الله دژکام از اقدام مهدی ترابی تقدیر کرد

گروه ورزشی الف،   3980801206

نماینده ولی فقیه در استان فارس از اقدام اخیر مهدی ترابی بازیکن پرسپولیس تقدیر کرد.

به گزارش مهر،  آیت الله لطف الله دژکام در همایش  ائمه جمعه استان فارس  به موضوع بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: هر مرحله ای که انقلاب پیش می رود ما باید دوباره یک سازماندهی نسبت به نیروهای خود انجام دهیم، جایگاهمان را تعیین کنیم و وظایف خود را بازخوانی کنیم تا مرحله بعدی را با آمادگی مناسب و آرایش نیرویی جدید جلو برویم.

وی بیان کرد: امروز نیز رهبر معظم انقلاب در پایان ۴۰ سالگی انقلاب می خواهند یک دوره بازسازی نسبت به نیروهای انقلابی  انجام دهند و مرحله دوم را شروع کنند و قاعدتا  کار بسیار بزرگی است و بزرگ تر از این کار در زمان غیبت وجود ندارد و رهبری فرمودند این آماده سازی جهان برای ظهوراست یعنی آخرین کاری است که در بین انسان ها می شود انجام داد و این کار برعهده ما هست.

امام جمعه شیراز ادامه داد: امامت ائمه جمعه با علمیتش مرتبط است یعنی حیثیت عالم دینی بودن برای امام جمعه بودن جزو ارکانی است که اگر نباشد امام جمعه نخواهد بود. نمی شود این را از امامت جمعه  حذف کرد و جایگاه امامت جمعه جایگاه عالم دینی است.

وی با طرح این پرسش که حال براساس جایگاه علمی امامت جمعه نقش، کارکرد و وظایف علما در جامعه اسلامی چیست، افزود:  واقعیت این است با توجه به اینکه ما اهل علم هستیم گاهی اوقات غفلتی از وظایف و نقش خود داریم. وظایف ائمه جمعه متعدد است و اینکه یک انسان همه را بخواهد انجام دهد ممکن است از یکی از وظایف خود غافل شود و این مسئله ای است که باید به آن توجه داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: از وصایای امیرالمومنین علی (ع) هست که به امام حسن (ع) می فرمایند که فرزند عزیزم یادآورت شدم انواع چیزهایی را که نمی دانی و بعد فرموده که اینکه خیلی چیزها را نمی دانی یادآوریت کردم که خود را عالم فرض نکنی که یعنی تکبر به عالم بودن برای انسان پیدا نشود.

آیت الله دژکام اضافه کرد: عالم کسی است که بداند چیزی که بلد است به نسبت چیزهایی که نمی داند بسیار کم است و در ادامه می فرماید به همین جهت خود را در این رابطه نادان فرض می کند.حالا که نادان فرض می کند همیشه در طلب اضافه کردن علم است.ما باید از خدا بخواهیم که این حالتی که دائما درصدد ازدیاد علم خود باشیم از ما گرفته نشود.این حالت نیاز به علم آموزی و ازدیاد علم باید در ما ائمه جمعه مشاهده شود تا جامعه به دنبال ما بیاید.

وی گفت:  مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیر خود فرمودند ۵۰ سال آینده باید شرایط به گونه ای باشد که هر کسی بخواهد در دنیا عالم شود باید زبان فارسی یاد بگیرد.شما علمای فارسی زبان هستید.آنها فیزیک یا شیمی می خواهند یاد بگیرند یا فقه آل محمد (ص)را؟اگر به دنبال فقه باشند این کار ما هست.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه در قدیم از دمشق تا مغولستان به فارسی تدریس و کتاب نوشته می شده است، بیان کرد: این حالت را مقام معظم رهبری فرمودند باید ایجاد کنید و امروز که گام دوم شروع شده ما باید دنبال کنیم.

آیت الله دژکام اضافه کرد: احساس اینکه ائمه جمعه اهل علم، علاقه مند به علم، مروج علم و دنبال ازدیاد علم هستند باید در جامعه ایجاد شود تا جامعه را حرکت می دهد در ادامه حدیث حضرت علی (ع) می فرماید حال که اینگونه شد عالم برای علمای دیگر خشوع می کند و در ادامه می فرماید گاهی انسان رایی دارد و رای علمی احترام علمی دارد اما باید همیشه انسان احتمال دهد شاید یکی بیشتر از من می فهمد.این نتیجه عالم بودن و روحیه علمی داشتن است.

وی گفت: اگر می خواهیم واقعا جامعه ما رشد کند باید این روحیه علمی را داشته باشیم و ائمه جمعه در بین علمای دینی در چشم مردم از همه بیشتر دیده می شوند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: سعی کنید این روحیه علمی را خصوصا بزرگوارانی که در دانشگاه تدریس می کنند حفظ کنید و اگر مردم ببینند شما دقت می کنید و بررسی می کنید و جواب دقیق می دهید یاد می گیرند و دنباله رو شما خواهند بود اما اگر سرسری برخورد کنیم در نظر مردم علم چیز بی ارزشی می شود.

وی ادامه داد: این نکات ابتدایی قضیه است و حال اگر این جهت نفسانی ما در رابطه با طلبگی ما تامین شد این قدم دوم هست که ما باید به ایفای نقش اجتماعی بپردازیم.

تقدیر از اقدام اخیر مهدی ترابی

آیت الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام مهدی ترابی نیز گفت: همین جا یک تقدیر از جوان فوتبالیست آقای مهدی ترابی انجام دهیم. انصافا با حرکتی که انجام داد نشان داد که مرد است. در جایی که دید قشنگ در می آید خود را خرج ولایت فقیه کرد. این یعنی مردی و مردانگی و انسان از هر کسی مردانگی دید باید در مقابلش تواضع داشت.

 

وی گفت: حال ما از خودمان بپرسیم آیا ما هم جایی کار قشنگ می کنیم و بعد خود را خرج ولایت فقیه کنیم؟ یا اینکه خیر؛ خدای نکرده به حیثیت نورانی ولایت آویزان هستیم تا بهره مند شویم؟این ۲ مدل کار است.مسلما فیض ولایت به همه از جمله ما می رسد ولی حرف سر این است که ما برای این هستیم که فدای ولایت شویم یا  خرج خود کنیم؟

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: این جوان را امروز جوری زیر سوال بردند که تو چرا این کار را انجام داده ای؟در جواب گفته است از کودکی همین گونه بوده ام و این نشان مردانگی اوست و باید به گونه ای از او تقدیر کرد و باید از این حیثیت مردانگیش تقدیر کرد.

آیت الله دژکام بیان کرد: به نظر بنده مسئله ولایت فقیه را از نظر علمی و نظریه پردازی با وجود اینکه رکن نظام است  آنقدر که لازم است به جلو نمی بریم و این کار ما است. مسئله ولایت و ولایت پذیری یک نکته بسیار مهمی است.بنده حقیقتا در جاهایی این مسئله را وقتی نگاه می کنم می بینم که شاید خدای نکرده خود ما نیز حواسمان نیست که باید وجوب اطاعت او را نه تنها خود مراعات کنیم بلکه به دیگران هم یاد دهیم.ولایت یعنی چه که امام خمینی (ره)ولایت را مبنای جمهوری اسلامی قرار داد؟اطاعت از ولایت واجب است اما در خیلی از تحلیل ها این موضوع گم می شود.

وی با اشاره به اینکه گاهی ما فرمول و چارچوب دینی خود را در تحلیل کردن هایمان از یاد میبریم، افزود: در تحلیلی که می خواهید بدهید دو چیز را مراعات کنید اول اینکه ولی امر کجا ایستاده است ودوم اینکه تحلیلی که شما می گویید از منابع و قرآن و حدیث چه بهره ای برده است؟واقعا چه معنایی دارد که تحلیل سیاسی میکنیم اما استناد به قرآن و حدیث و یا سیره نبوی در آن نیست؟مگر نه اینکه می گوییم دین جامع است.تحلیل سیاسی را هر چه نگاه می کنیم به آیه ای بر نمی خوریم و معلوم است که خطوط کلی سیاست را از قرآن نگرفته اید وگرنه به نوعی به خط کلی باید برگردد.

آیت الله دژکام عنوان کرد: مسلما خود شما تجربه کردید که هر وقت آیه ای خواندیم و طبق آیه موضع سیاسی گرفته ایم مردم تسلیم تر هستند و هر وقت فقط تحلیل بدون آیه داده ایم مردم سوال پرسیدند به چه دلیل؟ما رو به روی شما برای عبادت خدا نشسته ایم.این نکته مهم است.
این نکاتی است که در بحث ولایت متاسفانه گم می شود و شرایط به گونه ای پیش می رود که یک فوتبالیست باید در وسط میدان مسابقه پیراهن خود را بالا بزند که تنها راه نجات کشور اطاعت از رهبر است.

امام جمعه شیراز ادامه داد: قاعدتا ولایت چون متعلق به فقیه است هر که می خواهد به این ولی معظم نزدیک تر شود باید فقاهتش اقوا باشد.در این مسئله متاسفانه دوره های تکمیلی ما ضعیف است.در حالیکه باید به فقه میدان دهیم و در ابعاد مختلف عملیاتی کنیم تا بگوییم فقه می خواهد کشور و جهان را اداره کند.

وی گفت: مسئله ولایت فقیه به این شکل باید مورد توجه علمایی شما قرار گیرد و در این تبیین هایی که ارائه می کنید اگر راهنمایی و ارشاد می کنید ارزشمند است یعنی در حد نظریه پردازی بالای علمی مرتب ائمه جمعه باید شارژ شوند که بحث ولایت را بدانیم در کجا قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: این نقش را اگر برای ائمه جمعه بپذیریم که به عنوان خدمتگزاران به نظامی که بر پایه ولایت فقیه است و خود خدمتگزار ولی فقیه هستند باید در راستای تبیین ولایت، تثبیت فرهنگ ولایت و توسعه فقاهت در جامعه و اینکه در همه این موارد جنبه علمی را در نظر بگیریم این شروع کار است تا ما همه سرفصل های گام دوم را با این نگاه ببینیم.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 4. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 5. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 6. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 7. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 8. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 9. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 10. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 11. تخریب و خسارت‌های اشرار

 12. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 13. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 14. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 15. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 16. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 17. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 18. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 19. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 20. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

 21. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 22. آخرین قیمت دلار در بازار امروز

 23. کی‌روش چه دستاوردی برای فوتبال ایران داشت؟/ ضعفی که ویلموتس دارد

 24. هشدار رئیس قوه قضاییه به اشرار و اخلالگران امنیت

 25. مصباحی مقدم: دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است/ رشد نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 25. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. چرا روحانی عصبانی است؟

 6. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

آخرین عناوین