نشنال اینترست: آمریکا در هر گونه حمله احتمالی به ایران تنهاست

گروه ترجمه الف،   3980801123 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه نشنال اینترست با تحلیل موقعیت آمریکا در هر گونه حمله نظامی احتمالی این کشور  به ایران نوشت آمریکا برای محدود کردن ایران از طریق نظامی، آن گونه که در دهه ۱۹۹۰ علیه عراق اقدام کرده بود، از حمایت بین المللی برخوردار نیست.  

نشنال اینترست: آمریکا در هر گونه حمله احتمالی به ایران تنهاست

به گزارش الف نشنال اینترست در مقاله ای به قلم "رابرت فارلی" تحلیلگر و مولف " کتاب رزمناو" می نویسد با اشاره به تشدید تنش میان ایران و آمریکا می نویسد مشخص نیست هرگونه اقدام آمریکا برای تهاجم نظامی به ایران چگونه پایان خواهد پذیرفت.

این نشریه با اشاره به برخی مخالفان توافق هسته ای ایران (برجام) در آمریکا و اسرائیل افزود تعداد کمی از منتقدان برجام خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی از طریق نظامی شده اند آن هم به این دلیل که مداخله نظامی، دورنمای چندانی برای پیروزی ندارد و تمایل زیادی نیز برای پرداخت هزینه های پیروزی در چنین جنگی وجود ندراد. تصمیم دولت بوش برای تغییر رژیم عراق قطعا از عواملی بود که به جنگ منتهی شد؛ حتی اگر مقصود اولیه جنگ نبوده باشد. اما اگر دولت ترامپ تصمیم مشابهی برای تغییر رژیم ایران بگیرد، دیر یا زود جنگ رخ خواهد داد. 

نشنال اینترست، تاکید کرد آمریکا از پایگاه های منطقه ای لازم به منظور تقویت نیروی مورد نیاز در تهاجم به ایران، نابودی نیروهای مسلح آن، برکناری رژیم تهران و کنترل آن برخوردار نیست. شاید بگویید ارتش آمریکا می تواند در عراق مستقر شود، اما این اقدام نیز مستلزم جنگی دیگر برای تغییر دولت کنونی بغداد خواهد بود. آمریکا می تواند از طریق آبی-خاکی به زور وارد ایران شود که در این صورت نیروهای آمریکایی در معرض موشک های ایران خواهند بود و احتمالا تلفات بسیار سنگینی در پی خواهد داشت. 

این نشریه از عربستان سعودی به عنوان پایگاهی برای حمله احتمالی به ایران یاد کرده می افزاید، چنین حمله ای با حمایت گروه های مخالف ایران نظیر مجاهدین خلق (منافقین) صورت می گیرد و با انتقال سلاح، اطلاعات، آموزش هر نیروی مخالف، جذب نیروهای جدید – احتمالا در کردستان – همراه خواهد بود. اما ساختن نیروی قوی زمینی، بسیار زمان بر خواهد بود و بدون چنین نیرویی با هدف بیرون راندن واحدهای ارتش ایران، و آغاز حملات هوایی آمریکا به منظور کاهش توانمندی های زمینی ایران، با دشواری فراوان مواجه خواهد شد. علاوه بر آن بسیاری از واحدهای سپاه و ارتش ایران در مناطق شهری مستقر خواهند شد. 

نشنال اینترست درباره واکنش ایران به چنین حمله ای می نویسد، ایران گزینه های فراوانی در اختیار دارد. تلاش برای ایجاد بی ثباتی در عراق و افغانستان از طریق گروه های نیابتی و انتقال سلاح، ترغیب این گروه ها برای حمله به متحدان آمریکا، به کارگیری ناوگان موشک های بالستیک برای حمله به پایگاه ها، کشتی های آمریکایی و نیز تاسیسات نظامی و اقتصادی متحدان واشنگتن از جمله این موارد خواهد بود. 

این نشریه می نویسد تلاش برای تغییر رژیم ایران احتمالا ناموفق خواهد بود و به احتمال زیاد به تشدید مشکلاتی می انجامد که قرار بود راه حل باشند. نخست آنکه هرگونه حمله به ایران واکنش ملی متقابل علیه مهاجمین را درپی داشته، حمایت عامه مردم را   افزایش خواهد داد. هرگونه حمله، رژیم ایران را ترغیب خواهد کرد تا کنترل اجتماعی و اقتصادی را به شدت افزایش دهد. این کنترل ها می تواند در گذر زمان نتیجه معکوس داشته و در عین حال تضمینی وجود ندارد که اقدامات ضد انقلابی صورت گیرد.

دوم آنکه آمریکا برای تغییر رژیم ایران از حمایت گسترده بین المللی برخوردار نیست. حتی متحدینی نظیر عربستان و اسرائیل هم احتمالا توان تحمل هزینه های درازمدت جنگ را نخواهند داشت. نه روسیه و نه چین به هیچ وجه از جنگ حمایت نخواهند کرد، و برعکس به گونه ای اقدام می کنند تا شدت فشارها علیه ایران کاهش یابد. واکنش اروپایی ها هم با مخالفت شدید عامه مردم همراه خواهد بود که در نهایت رهبران همراه در فرانسه و انگلیس را مجبور خواهد کرد از واشنگتن دوری کنند. 

سوم آنکه مشخص نیست دخالت نظامی چه مدت طول خواهد کشید. آمریکا از حمایت جمعی برای محدود کردن ایران از شیوه های نظامی – مانند آنچه که در دهه 1990 درباره عراق رخ داد – برخوردار نیست. همدردی بین المللی با ایران با گذر زمان افزایش می یابد، حقیقتی که رهبران ایران قطعا درک می کنند. اگر جمهوری اسلامی سقوط نکند، آمریکا در نهایت مجبور است یا شکست را بپذیرد یا مسیر خطرناک تشدید جنگ را هموار کند. 

نشنال اینترست از وارد شدن خسارات درازمدت به ارتش ایران، ساختارهای اقتصادی و علمی و همچنین مقابله با "بلندپروازی های" ایران در منطقه به عنوان دستاوردهای چنین اقدامی یاد کرد و افزود این نتیجه احتمالا بیشتر باب طبع متحدان آمریکا در خاورمیانه است که بابت هرگونه دورنمایی برای تعهد آمریکا به جنگ نظامی تمام عیار با ایران، زیاد نگران نیستند. 

این نشریه در پایان افزود: "تغییر رژیم شاید موثر باشد، اما دلیل مناسب چندانی وجود ندارد که بپذیریم احتمال موفقیت چنین چیزی زیاد است." 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۲۸۰۹۰۰:۲۴:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۳
طالب جنگ نیستیم اما هرگونه تجاوز را قاطعانه در هم خواهیم کوبید.
ناشناس۱۱۴۲۸۹۶۰۸:۳۹:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۳
وقتی که هواپیمای مسافر بری ما در یاسوج سقوط کرد فقط چند روز طول کشید محل سقوط را پیدا کنیم تازه حدود محل سقوط را هم می دانستیم پس لاف در قریبی و صدا در کردن در بارار مسگرها نباشد
ناشناس۱۱۴۲۹۱۹۰۹:۳۱:۴۹ ۱۳۹۸/۸/۳
بقول مشاور اردوغان آمریکا، ایران مرغ تخم طلای خودش را نمی کشد انگلیس و کشورهای که آمده اند در خلیج فارس به درخواست ٱمریکا و کشورهای عربی با او همکاری خواهند کرد موضوع این هست که ایران چند روز یا چند ماه می تواند مقاومت کند! با نابود کردن زیر ساختار های ایران مثل برق و آب و گاز و کارخانه ها و اتوبان ها و فرودگاه ها و پالایشگاه ها و..... ایران می تواند مقاومت کند! این دیگه جنگ زرگری با عراق نیست!
ناشناس۱۱۴۲۹۲۰۰۹:۳۲:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۳
آمریکا نیاز به کسی ندارد.
ناشناس۱۱۴۳۱۱۲۱۴:۱۰:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۳
تو برو جلو من هوات و دارم
ناشناس۱۱۴۳۱۱۳۱۴:۱۱:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۳
از طرف خودت حرف بزن.
ناشناس۱۱۴۳۱۴۶۱۵:۲۷:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۳
ژاپن هم صد برابر این حرفها را می زد، بمب اتم یعنی شکست ناپذیر.
ناشناس۱۱۴۳۴۶۲۰۹:۲۰:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۴
برو بجنگ خب
ناشناس۱۱۴۲۸۱۷۰۰:۳۸:۲۰ ۱۳۹۸/۸/۳
بزای چی جنگ کنه . مگه برای آمریکا وضع از این بهنر هم میشه
امید۱۱۴۲۸۳۷۰۱:۵۱:۴۴ ۱۳۹۸/۸/۳
بسم الله الرحمن الرحیم این نشریه باید سوال می کرد که آمریکا چگونه می تواند در برابر صدها هزار موشک و بلکه میلیون ها موشک ایران که به سمت پایگاه‌های آمریکا و ناوهای آمریکا در همه جای منطقه و فراتر از آن که درجنگ به وقتش آشکار خواهدشد دفاع خواهد کرد ؟ جوابی که وقتی درباره جنگ ایران و آمریکا بحث میشود همه از جواب دادن آن فرار می کنند . چون امکان دفاع در برابر این حجم موشک در مخیله هیچ ارتشی در دنیا نمی گنجند و توان دفاع حتی یک دهم آن را ندارد .
ناشناس۱۱۴۲۸۴۰۰۲:۱۱:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۳
آمریکا نیاز به شریک نداره یک تنه جلوی کل دنیا میتونه وایسته جنگ جهانی دوم کل معادلات جنگ یک تنه عوض کرد
ناشناس۱۱۴۲۸۵۴۰۵:۳۰:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۳
بعد از اسراييل كشورهاي عربي منطقه كه پايگاه نظامي در اختيار امريكا گذاشتند هدف موشكهاي ايران است كليه امريكايي هاي منطقه هدف اصلي ارتش ايران است البته در صورت ي كه امريكا جرات حمله به ايران را داشته
ناشناس۱۱۴۲۸۸۶۰۷:۴۶:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۳
امریکا در جنگ به تنهای کافی است هرکشوری راتا مرز نابودی مطلق ببرد
ناشناس۱۱۴۲۹۰۳۰۸:۵۱:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۳
شتر در خواب بیند پنبه دانه. پس هنوز ایران و ایرانی را نشناختید.
ناشناس۱۱۴۲۹۴۰۰۹:۵۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۳
آمریکا آنقدر قدرت نظامی بالایی دارد که نیاز به هیچ متحدی ندارد.
ناشناس۱۱۴۲۹۵۱۱۰:۰۹:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۳
همانطور که در تحریم تنها ماند.
ناشناس۱۱۴۲۹۶۹۱۰:۳۱:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۳
آمریکا تنهاست؟ انگلیس با آمریکا نیست؟ عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با آمریکا نیستن؟ اسرائیل خونخوار با آمریکا نیستن؟ استرالیا و کانادا با آمریکا نیستن؟
ناشناس۱۱۴۲۹۷۵۱۰:۴۱:۴۳ ۱۳۹۸/۸/۳
خلاصه کن و بگو یانکی ها هیچ غلطی نمی توانند بکنند.
رضا۱۱۴۲۹۹۰۱۱:۰۵:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۳
آخه بقيه پشت ايران هستند
م فلاح۱۱۴۳۰۶۴۱۲:۵۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۳
اغازگر هیچ گونه اقدام نظامی نخواهیم بود ولی هرگونه اقدام نظامی را به شدیدترین نحو ممکن پاسخ خواهیم داد ومسئولیت استفاده از پول و سرزمین همسایگان برای حمله به ایران به عهده خودشان خواهد بود و به مثابه اعلان جنگ می دانیم‌
ناشناس۱۱۴۳۱۳۶۱۴:۵۶:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۳
جنگ جنگ تا پیروزی!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۴۳۲۱۹۱۸:۲۷:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۳
تمام امریکایی های در منطقه را در هر نقطه که هستند به خاک و خون می کشیم و آنها حتی جنازه فرزندان و همسرانشان را نخواهند دید . اینجا مرکز دنیاست و در صورت تحمیل جنگ آنها تمام کننده آن نخواهند بود .

پربحث‌های دیروز

 1. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 2. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 3. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 4. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

 5. سیروس مقدم: قسمت‌های آخر پایتخت۶ بعد از کرونا تولید و پخش می‌شود

 6. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 7. بازدید رئیسی از نقاهتگاه ارتش برای بیماران کرونایی

 8. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

 9. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 10. جزئیات تازه از افزایش حقوق بازنشستگان در سال ۹۹

 11. کرونا و مشکل اجاره‌نشین‌ها/ مستأجرانی که نمی‌توانند خانه پیدا کنند

 12. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 13. بهار تبریز

 14. تصویری باورنکردنی از آزادراه تهران - کرج

 15. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

 16. حمله به پایگاه عین الاسد عراق و رهگیری توسط پاترویت آمریکا

 17. اطلاعات ۴۲ میلیون کاربر تلگرام لو رفت

 18. ادامه تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا ۲۰ فروردین/فوت ۳۲۰ نفردر کشور به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی

 19. آخرین آمار کرونا در کشور/ شناسایی ۳۱۱۱ مورد جدید و فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته

 20. روزی روزگاری تهران

 21. چهره نزدیک به چلبی نامزد نخست وزیری عراق شد

 22. پیش بینی بازار مسکن در سال جاری

 23. آخرین تحولات میدانی استان الانبار عراق؛ جزئیات دفع حملات سنگین عناصر مخفی داعش در منطقه مهم و راهبردی « عکاشات» + نقشه میدانی و عکس

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 5. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 6. کرونا و برخوردهای جناحی

 7. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 8. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 9. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 10. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 11. کرونا و اشک کباب! ...

 12. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 13. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 14. زیر پوست پایتخت...

 15. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 16. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 17. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 18. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 19. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 20. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 21. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 22. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 23. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

 24. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 25. برادر علیرضا فغانی پناهنده شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

  4. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  5. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  6. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  7. تمام دروغ های ترامپ درباره کرونا

  8. مقتدی صدر: کرونا پیام آسمان علیه همجنس گرایی است

  9. روایت فارین پالیسی از واکنش "هردمبیل" ترامپ به کرونا

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. واکنش مادورو به تعیین جایزه برای دستگیری اش: ترامپ موجودی بدبخت و یک گاوچران نژادپرست است  

  12. امریکن کانسروتیو: آمریکا در جنگ و ویرانگری بسیار توانمند است اما در بهداشت بسیار ناتوان

  13. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  14. عملیات ناموفق هلی‌برن ارتش آمریکا برای اسارت فرماندهان مقاومت در عراق

  15. چرا ایتالیا رکورددار در آمار فوتی‌های کروناست؟

  16. تحریم‌های جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه ۲۰ فرد و نهاد مرتبط با ایران

  17. آمریکا: هیچ تغییر یا کاهش در تحریم ایران وجود ندارد

  18. درخواست سازمان ملل برای کمک ۲ میلیارد دلاری به کشورهای درگیر کرونا/ ایران در فهرست دریافت کنندکان

  19. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  20. تحلیلگر آمریکایی: ویروس کرونا ساختِ آمریکا و یک سلاح بیولوژیک است

  21. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  22. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  23. تست کرونای ملکه انگلیس مثبت شد

  24. آمریکا در تعداد مبتلایان به کرونا از چین پیشی گرفت

  25. چرا ایران با کمک آمریکا برای مقابله با کرونا مخالفت کرد؟

  آخرین عناوین