ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند

گروه جهان الف،   3980801084 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: همان طور که می دانید ایرانی‌ها مذاکره کنندگان باهوشی هستند و برادر فقیدم سعود الفیصل مثال باستان شناس آلمانی و صاحب سگ را برای آنها می‌زد.

ترکی الفیصل: ایرانی‌ها مذاکره‌کنندگان باهوشی هستند

به گزارش ایسنا به نقل از المرصد، ترکی الفیصل، رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی دی ولت در پاسخ به این سوال که برای حل بحران خلیج (فارس) چه کارهایی باید انجام شود گفت: زمانی که ایرانی ها کشتیرانی در تنگه هرمز را هدف قرار دادند جامعه بین المللی موضع نظاره گر را اتخاذ کرد همچنین حمله به پالایشگاه های نفتی بقیق و خریص در عربستان حمله به تمام دنیا بود بنابراین این مشکل نیازمند پاسخ مشترک و فراگیر و همچنین اجماع نظر جهانی است.

وی گفت: فکر کنید و خوب دقت کنید که ایرانی ها در سال 2009 میلادی چه چیزی به میز مذاکره آورده اند؛ سازمان ملل تحریم های بسیار سختی علیه ایران وضع کرد، این مساله‌ای است که بار دیگر به آن نیاز داریم و نباید تحریم های نظامی را امری بعید بدانیم.

وی در پاسخ به این سوال که امروز اجماع نظری در رابطه با مساله ایران وجود ندارد گفت: همانطور که می دانید ایرانی ها مذاکره کنندگان بسیار باهوشی هستند؛ برادر فقیدم شاهزاده سعود الفیصل که به مدت 40 سال وزیر خارجه عربستان بود از مثال خوبی برای توصیف تاکتیک مذاکره ایرانی ها استفاده می کرد، وی می گوید که یک باستان شناس آلمانی ظرف زیبایی در مغازه ای در یکی از بازارهای ایران می بیند که یک سگ از آن آب می خورد، باستان شناس آلمانی می خواهد ظرف را بخرد اما صاحب مغازه قبول نمی کند و می گوید که آن را نمی فروشد، این ظرف آب سگ من است. باستان شناس کمی فکر می کند و مبلغ زیادی برای خریدن خود سگ از مغازه دار پیشنهاد می کند، مغازه دار قبول می کند و باستان شناس فکر می کند که تقریبا به هدف خود رسیده است و می گوید که الان تو دیگر سگ نداری آیا ظرف را می فروشی؟ اما صاحب مغازه می گوید: خیر، بدون ظرف، تو پول زیادی برای خریدن سگ به من ندادی، ظرف را به تو نمی‌دهم. بنابراین  ایرانی ها چیزی که در باطن دارند را علنی نمی‌کنند و هدف نهایی آنها هدف قرار دادن عربستان و دیگر کشورهای خلیج(فارس) است. آنها به طور علنی گفتند که خواهان اماکن مقدس در مکه و مدینه هستند، من نمی‌دانم که چرا بعضی‌ها این مساله را جدی نمی‌گیرند.

این مقام امنیتی سعودی در پاسخ به این سوال که با این وجود دونالد ترامپ بازهم خواهان مذاکره با ایران است گفت: اما او شروط خود را دارد ؛ شروطی که وزیر خارجه آمریکا سال گذشته آنها را اعلام کرد از جمله در رابطه با برنامه هسته ای، برنامه موشکی و عدم حمایت از شبه نظامیان در کشورهای دیگر. تنها اروپایی ها خواهان مذاکره با ایران به هر قیمتی هستند.

ترکی الفیصل در پاسخ به این سوال که آیا بعد از خروج ترامپ از برجام حل این مشکلات سخت تر نشد گفت: از همان ابتدا راهبرد ایران این بود که مذاکرات را محدود به مساله هسته ای بکنند؛ این دقیقا همان چیزی است که از زبان محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ شنیدم؛ او گفت که اکنون به مساله هسته ای تمرکز کنیم و مسائل دیگر را فراموش کنیم، بعدا می توانیم مسائل دیگر را حل کنیم و اوباما نیز قبول کرد.

وی مدعی شد: اکنون به خوبی توجه کنید که بعد  از اینکه توافق هسته ای به وجود آمد ایرانی ها چکار کردند؟ آیا در دفترهای خود نشستند و گفتند بسیار خوب الان می توانیم برای ملتمان راه و مدرسه بسازیم؟ خیر آنها از شبه نظامیان حمایت کردند و مردم اروپا را کشتند بنابراین توافق هسته ای آنها را از کارهایشان منع نکرد، خلاصه دونالد ترامپ در این مساله حق دارد.

وی که سفیر عربستان در آمریکا نیز بوده در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما اکنون حل مشکلات منطقه راحت تر شده است گفت: زمانی که دنیا یک صدا شود حل مشکلات راحت تر خواهد شد اما اکنون آمریکایی ها و اروپایی ها اختلاف نظر زیادی در رابطه با ایران دارند، حتی مکرون، رئیس جمهور فرانسه می خواست 15 میلیارد دلار به تهران بدهد تا یک مذاکرات جدید را آغاز کنند که خوشبختانه روحانی، رئیس جمهور ایران این مساله را نپذیرفت. چگونه یک شخص می تواند این مساله را بپذیرد که ما باید به ایران هرچیزی بدهیم تا هیچ تهدیدی برای دنیا ایجاد نکند؟ این همان مثال باستان شناس آلمانی است که پول زیادی برای خریدن سگ پرداخت کرد.

ترکی الفیصل در ادامه مدعی شد که کشاندن ایران به میز مذاکرات اهداف مقامات ایرانی و سیاست های آنان را تغییر نخواهد داد.

رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان در پاسخ به این سوال که آیا می توان در خاورمیانه چیزی مانند سازمان امنیت و همکاری اروپا ایجاد کرد که حتی دشمنان به قوانین و معیارهای آن پایبند باشند گفت: زمانی که شورای همکاری خلیج(فارس) آخرین نشست خود را در کویت برگزار کرد، رهبران کشورهای عضو پیامی به وزیر خارجه کویت دادند که به ایران بدهد که این پیام توافق مشابهی را پیشنهاد  می داد؛ در امور داخلی هم دیگر دخالت نکنیم، تجاوز نظامی علیه هم نداشته باشیم و در زمینه نفت و گاز با هم همکاری کنیم اما ایرانی ها هیچ پاسخی به آن ندادند ، آنها حتی از باب تعارف نگفتند این مساله را بررسی می کنیم.

این مقام پیشین سعودی در پاسخ به این سوال که به نظر شما چرا ایرانی ها اینگونه رفتار می کنند، مدعی شد: زیرا آن ها می خواهند انقلاب خود را صادر کنند، شما می توانید قانون اساسی ایران را بخوانید که طولانی هم نیست و متوجه شوید که هدف آن ها سلطه بر جهان است.

ترکی الفیصل در پاسخ به این سوال که به نظر شما این همان ظرف است و توافق هسته ای همان سگ؟ گفت: دقیقا.

این مقام پیشین سعودی در ادامه از خبرنگار پرسید آیا تا کنون به تهران سفر کردی؟ خبرنگار پاسخ داد: بله ، چندین بار. ترکی الفیصل گفت: بیشتر اوقات برای مطلع شدن از اهداف انقلاب به آن جا می رفتم، آخرین بار در سال 1987 میلادی بود که برای دیدار با شاه به ایران رفتم، اعتصاب ها شروع شده بود و هیچ نیرویی در تهران نبود در کاخ نیاوران با هم دیدار کردیم؛ این کاخ بسیار فوق العاده و مزین به تابلوهای فارسی سحرآمیز است اما هیچ جا، نوری نمی دیدی به جز در دفتر شاه که در طبقه دوم بود و از آن جا می تو انستی صدای مولد برق که در اتاق مجاور بود و برای اتاق شاه برق تولید می‌کرد را بشنوی. دوست دارم بار دیگر به ایران بروم؛ کشور فوق العاده ای است.

الفیصل با بیان این که دائما به دوستان ایرانی ام می گویم که ایران یک تمدن از دست رفته و تمدن گم شده است اما همه آن ها با نظر من مخالفند، ادعا کرد که همه امروز در رابطه با تمدن یونان، روم، غرب، اسلام و چین صحبت می کنند اما به جز خود ایرانی ها هیچ کس در رابطه با تمدن ایران صحبت نمی‌کند.

وی در پایان در ادعایی با زیر سوال بردن اعتقادات ایرانیان، گفت که اعتقاد ایران به ظهور امام غایب و سیطره بر تمام جهان سیاست‌های تهران را محدود کرده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۱۳۴۶۱۳:۲۰:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۱
خوب به خاطر همین است که مثل موش تو لاک خودتان فرو رفتید و نمی توانید بیشتراز این تروریست گسترش دهید چون ما مقابل شما هستیم ان هم با قدرت
ناشناس۱۱۴۱۴۷۲۱۴:۳۸:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۱
به قول سید حسن نصرالله، حضرت صاحب الزمان عج علی رغم نظر تو و پدران و اجدادت، ظهور خواهد کرد آنهم از مکه مکرمه. چه به خواهی و چه نخواهی چه خوشتان بیاید و چه نیایید!؟ و ما منتظر او خواهیم ماند و قطعا به شرط توفیق، او را یاری خواهیم کرد

پربحث‌های هفته

 1. با فتح کجا جنگ برای ما تمام می‌شود؟

 2. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 3. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 4. وعده سربسته روحاني درباره گشايش اقتصادي/ گرهي گشوده مي شود؟!

 5. دستورالعمل اخذ مالیات بر خانه‌های خالی یکماهه تدوین می شود + جزئیات

 6. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 7. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 8. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 9. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 10. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 11. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 12. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 15. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 16. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 17. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 18. خبر خوش واعظی درباره پایان تحریم ها و سیگنال مثبت کشورهای اروپایی و آسیایی

 19. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 20. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

 21. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 22. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 23. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 24. گوژپشت نوتردام، زيباترين زن پاريس و دشنه ظريف عروس خاورميانه

 25. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

  2. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

  3. ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم

  4. دستور پادشاه عربستان برای کمک فوری به لبنان

  5. کارشناسان زنگ خطر رآکتورهای هسته‌ای امارات را به صدا درآوردند...

  6. هوک: به انجام توافقی جدید با ایران تمایل داریم

  7. آیا دونالد ترامپ در مرحله پيشافاشيستي است؟

  8. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

  9. ظریف: اشتباهات محاسباتی ابرقدرتها تبعات فاجعه‌بار بدنبال داشته است

  10. یک رسانه کره جنوبی: تهران و سئول کارگروه تجارت کالاهای پزشکی تشکیل می‌دهند

  11. وزارت دفاع روسیه: به هرگونه حمله موشکی، پاسخ اتمی خواهیم داد

  12. شرایط مصیبت بار نتانیاهو در سایه فساد کابینه و اعتراضات شهرک‌نشینان

  13. کرونا فقط یک بیماری نیست، نوعی «بحران» است/ وزارت بهداشت نمی تواند به تنهایی فرمانده ستاد ملی کرونا باشد/ کسانی که ماسک نمی زنند باید جریمه شوند

  14. آمریکا: نباید بگذاریم ایران ثروتمند شود

  15. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

  16. افشای کمک چین به عربستان در ساخت یک سایت اتمی محرمانه

  17. دو فرضیه درباره انفجار بیروت

  18. تل آویو و انفجار بیروت؛ دلیل خشم اسرائیلی‌ها از اظهارات ترامپ چیست؟

  19. پمپئو: هفته آینده پیش نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت می‌بریم

  20. یک شرکت عراقی به دست داشتن در ترور شهید سلیمانی متهم شد

  21. ایران دستیار سابق جان بولتون را تحریم کرد

  22. نخستین تظاهرات ضددولتی پس از انفجار بیروت/ معترضان و نیروهای امنیتی زخمی شدند

  23. امارات و پروژه‌های اتمی و فضایی با اصالت آمریکایی

  24. بخش‌های مهم گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

  25. شرکت موزامبیکی: نیترات آمونیوم در بندر بیروت متعلق به ما بود

  آخرین عناوین