مشکل کارگران هفت‌تپه چیست؟

گروه سیاسی الف،   3980801047 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
مشکل کارگران هفت‌تپه چیست؟

به نظر می‌رسد قوه قضائیه در دوره جدید برخورد دوگانه‌ای با مطالبات کارگران دارد. از یک سو حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضائیه می‌گوید: «فردی که در کار تولیدات است و حقوقش عقب افتاده اگر اعتراض می کند، قطعا مشکل دارد و اخلالگر نیست» و از سویی دیگر سخنگوی قوه قضائیه درباره بازداشت کارگران، با استناد به سخنان مدیر کارخانه، کارگران را شایسته بازداشت می‌داند.

روز سه‌شنبه، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری در ارتباط با دستگیری تعدادی از کارگران هفت تپه قبل از دیدار با نمایندگان مجلس، با تکذیب بازداشت در بین راه تهران گفت: ادعای سفر نیمه تمام کذب است و این افراد شاکی داشتند و مجموعه مدیریتی علیه آن‌ها شکایت کرده بودند. آن‌ها مدافع حقوق کارگر نبوده‌اند بلکه جلوی خط تولید را گرفتند و خط تولید را به تعطیلی کشاندند و به همین جهت مدیران شرکت علیه آن‌ها شکایت کردند.

اسماعیلی با بیان اینکه ما بررسی کردیم که آیا همه این‌ها حقوق‌شان را گرفته‌اند، گفت: بررسی‌های ما نشان داد که همه آن‌ها حقوق‌شان را گرفته‌اند و حتی مدیران شرکت گفتند آن‌هایی که درون زندان هستند ماه به ماه حقوق‌شان را می‌گرفتند.

در تاریخ ۱۹ مهرماه هم گزارشی در خبرگزاری فارس با همین مضامین منتشر شد که مدعی بود کارگران بازداشت‌شده به‌دلیل ممانعت از کار با شکایت مالکین کارخانه بازداشت شده‌اند. ظاهرا عده‌ای تلاش دارند این انگاره را به افکارعمومی بقبولانند که اعتراض این کارگران، تخلف بوده و دستگاه قضایی هم با جرم مقابله کرده است؛ حال‌آنکه اینچنین نیست.

در این زمینه باید از سخنگوی قوه قضائیه پرسید به راستی یک کارگر اگر حقوق خود را گرفته باشد اعتراض می‌کند؟ شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این کارگران حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. در همان هفته‌ای که این کارگران بازداشت شدند، یعنی اواسط مهرماه، کریم یاوری مدیر کل حمایت از پایداری مشاغل وزارت کار اظهار داشت: «حقوق مرداد ماه کارگران هفت تپه تا پایان  هفته  پرداخت می‌شود.»

این اظهارنظر رسمی نشان می‌دهد کارگران هفت‌تپه حقوق مردادماه خود را تا اواسط مهر دریافت نکرده بودند. سخنگوی محترم قوه قضائیه هم ، به سخنان مدیران کارخانه استناد می‌کند که طبیعتا قابل استناد نیست چون مدیران کارخانه طرف دعوا هستند.

عقل، شرع و تجربه بشری حکم می‌کند فردی که حقوقش رعایت نشود حق دارد اعتراض کند. خداوند کریم در قرآن، ناسزاگویی را از مظلوم نه‌تنها پذیرفتنی، بلکه دوست‌داشتنی می‌‌داند و می‌فرماید: لَا يُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ. (خداوند بانگ برداشتن به بدزبانى را دوست ندارد مگر [از] كسى كه بر او ستم رفته باشد. سوره نساء آیه ۱۴۸)

 اگر ماجرا هفت‌تپه را از ابتدا مرور کنیم، آیا نباید جای شاکی و متشاکی در این پرونده عوض شود؟ آیا قوه قضائیه نباید به‌جای کارگران، مدیران و مالکان نالایق و متخلف را که حقوق کارگران راپرداخت نمی‌کنند بازداشت کند؟ قوه قضائیه نباید حق و حقوق کارگران را از کارخانه مطالبه کند؟

بیشتر بخوانید:

به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

همه اینها فارغ از تخلفات در واگذاری این کارخانه و تخلفات دیگر مالکین هفت‌تپه است. رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی به‌دلیل تخلفات در خصوصی‌سازی‌ها در بازداشت است و ممکن است هفت‌تپه هم یکی از علل بازداشتش باشد. 

درباره تخلفات دیگر مالکین این کارخانه هم دادستان سابق تهران یک سال پیش گفته بود: «فردی در خوزستان شرکتی را خریداری کرده و از سال ۹۴ تا ۹۶، ‌۸۰۰ میلیون دلار گرفته است و تاکنون تعهدات ارزی خود را انجام نداده و در حال حاضر نیز متواری است.» بهتر است قوه قضائیه ابتدا به این پرونده‌ها رسیدگی کند، سپس به سراغ کارگران برود، حتی اگر به نظر ایشان این کارگران تخلف کرده باشند.

از سویی دیگر مسئله حساسیت افکار عمومی به کارگران هم شایسته تقدیر است. البته که بهتر است افکار عمومی به انتقال صحیح مطالب هم حساس باشد اما خودِ حساسیت به ظلم نسبت به کارگران شایسته تقدیر و تحسین است.

امیدواریم تحول در قوه قضائیه به تحول رویکردها و نگاه‌ها به مقوله اعتراضات کارگری همراه شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۲۰۲۴۰۰:۱۶:۰۴ ۱۳۹۸/۸/۲
مشکل همین عکسه و عکاسی که این عکس رو گرفته وگرنه ما مشکلی نداریم. لذا باید تمام عکاسان را جمع اوری کنند
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۱۴۲۴۵۹۱۳:۲۴:۳۹ ۱۳۹۸/۸/۲
از جناب رییسی می خواهیم هر چه زودتر قانون از کجا اورده ای را اجرایی فرمایید باید مشخص شود اینها که کارخانجات و صنایع را خریده اند از کجا اورده اند
على اصقر۱۱۴۲۰۲۵۰۰:۲۳:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲
قابل توجه محسن مهديان: بي توجهى به گلوگاه هاى اقتصادي، اهميت دستگيري زم را از بين مى برد. به همان اندازه كه براى مسائل امنيتى حساسيت داريم بايد براي امنيت اقتصادي هم حساس باشيم
ناشناس۱۱۴۲۴۷۲۱۳:۳۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۲
نمایندگان مجلس 5 سال تمام پیگیر طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بودند تا اینکه در اردیبهشت سال 98 این طرح تصویب شد ولی باز هم عوامل قدرت و فشار نمی گذارند اینکار اجرایی و این سفاف سازی صورت بگیرد
ناشناس۱۱۴۲۰۷۰۰۴:۵۰:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲
مشکلی ندارند. کارگران فقط از روی بیکاری و شکم سیری اعتراض میکنند.
ناشناس۱۱۴۲۴۷۵۱۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲
دادگاه پوری حسینی را هر چه زودتر در یک دادگاه ویژه متخلفین اقتصادی برگزار کنید
ناشناس۱۱۴۲۰۷۲۰۵:۰۶:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲
دزد آزاد ؛ کارگر زندانی
ناشناس۱۱۴۲۰۷۳۰۵:۰۹:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲
اللهم عاقبه امور کارگرا خیرا .
ناشناس۱۱۴۲۰۷۵۰۵:۵۳:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲
متاسفانه دولت همواره اصرار بر انجام کار غلط دارد . بااین دولت و روش کارش در اجرای قانون اصل 44 این وضعیت ادامه دار و البته وسیعتر خواهد بود . اجرای قانون اصل 44 هم باید بازنگری شود و هم برگردد به گذشته و از صفر شروع شود .
ناشناس۱۱۴۲۰۹۸۰۶:۵۶:۴۶ ۱۳۹۸/۸/۲
منظورشون لابد حسین فریدون و مهدی جهانگیریه ...پنج سال زندان صوری برای جرایم و مفاسد صدها میلیاردی حسین فریدون آن هم با دادگاه غیرعلنی بدلیل حمایت های بستگان با آزادی فرق ندارد
عاشق ایران۱۱۴۲۱۳۵۰۷:۳۵:۴۵ ۱۳۹۸/۸/۲
مهمترین ریشه و علت کشورهای عقب مانده همین است که دزدان بقچه نان را در بند می کنند و دزدان بزرگ را به پست های مدیریتی منصوب می کنند!
ناشناس۱۱۴۲۱۶۷۰۸:۲۰:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲
ما برای چی انقلاب کردیم؟ باید جلوی فساد گرفته شود و عدالت برقرار
ناشناس۱۱۴۲۲۰۲۰۹:۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲
چطور هپکو را بر می گردانند ولی هفت تپه را نه. یک جای کار می لنگد.دو سال است نمی توانند این مسئله ساده را حل کنند معلوم نیست برای بعضی افراد(ژن خوب) چقدر نظام باید هزینه بدهد( حتی شما هم در این خبر دو پهلو صحبت می کنید)
ناشناس۱۱۴۲۲۶۵۱۰:۰۲:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲
این مشکل از اول انقلاب به وجود آمد که تفکرات چپ باعث شد کارخانه ها دولتی بشوند. کارخانه های سود آور برای منافع یک سری و عدم وجود شفافیت به یک سری افراد ناکارآمد به بهانه خصوصی سازی زیر قیمت فروخته شد. این خریداران هم بیشتر به دنبال فروش زمین کارخانه بودند تا تولید. تا زمانی که سود بانکی بیشتر از تولید هست این وضعیت ادامه دارد.
ناشناس۱۱۴۲۲۷۱۱۰:۰۸:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲
چرا در کشور این همه اختلاس و فساد ایجاد شده و به کارگر ظلم میشه؟ کارگر چه گناهی داره؟ این بود آرمانهای انقلاب؟
ناشناس۱۱۴۲۷۲۲۲۰:۵۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲
تازه برگشتیم به زمان فعودالی
ناشناس۱۱۴۲۳۳۸۱۱:۱۳:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲
مشکل در خودمونی سازیه! به اسم خصوصی سازی!
ناشناس۱۱۴۲۴۱۳۱۲:۲۸:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲
وقتی قدرت یک جا جمع میشه و این فاسدان در ان نفوذ میکنند نتیجه میشود انکه ضعیف است زیر پا لگد مال بشه و فاسدان پیروز
ناشناس۱۱۴۲۴۱۹۱۲:۳۵:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲
این چه استدلال آبکیه ؟ اول سراغ فلان برو بعد سراغ فلان به فلان چیز گیر نده تا به فلان چیز گیر ندادی به همه تخلفات باید رسید ، جلوی همه جرائم را باید گرفت، در مقابل همه ناهنجاریها باید ایستاد در غیر اینصورت آش همینه و کاسه همین
ناشناس۱۱۴۲۵۴۷۱۵:۰۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲
مشكل كارگرا كلا اينه كه كار ميكنند يا اينكه كاري نيست كه انجام بدهند و دستمزد نميگيرند يا دستمزد كم ميگيرند.
ناشناس۱۱۴۲۵۴۸۱۵:۰۸:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲
مشکل اینه که فقط ریس قوه قضاییه سالمه شاید بعضی از اقایون تو همون قوه وامدار اشخاصی باشند چون فساد تو کشور ما به شدت پیچیده هست
ناشناس۱۱۴۲۵۸۶۱۶:۰۷:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲
بنظر مدیران خوشی زده زیر دلشون
ناشناس۱۱۴۲۶۷۹۱۹:۵۳:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۲
اسلاحتلب آزاد کارگر زندانی
مصطفی۱۱۴۲۷۶۱۲۲:۳۳:۰۳ ۱۳۹۸/۸/۲
درود به نگارنده والفی ها .واقعا بار کج وسیاسی کاری دیر یا زود یک جایی خودش را رو وعریان می کند.مگر ممکن ست مگر می شود مگر به عقل جور در می اید یک کارفرما حقوق کارگرش را اونم در زندان پرداخت کند!!!! کسانی که این بی عدالتی ها را دقت نمی کنند از حکم خدا وقدرت او غافلند نمی داند تذکر داده ست اگر عدالت ووزن را رعایت نکنند اگر حقوق محروم را ندهند خودش دست به کار می شود.
ناشناس۱۱۴۲۸۲۲۰۰:۴۲:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۳
اقای دکتر توکلی جنابعالی که از اعضای مجمع می باشد لطفا دبیر خانه محترم پیگیری کند جواب سوالات مجمع از دولت را از اقای جهانگیری در رابطه باfatf

پربحث‌های اخیر

 1. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 2. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

 3. آمار به روز جهانی درباره کرونا/ کاهش چشمگیر مبتلایان در ایران

 4. المانیتور: آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده است

 5. روایت رئیسی از کروناهای اقتصادی و اخلاقی/محاکمه معتمد دو رئیس قوه پیشین دستگاه قضا/ روحانی: می‌گویند تعطیل باشد و حقوق هم صد‌در‌صد بگیریم

 6. یک سناتور آمریکایی: شهروندان ایرانی به خاطر تحریم‌های آمریکا جان خود را از دست می‌دهند

 7. غسالخانه بهشت زهرا (س) در روزهای مبارزه با کرونا

 8. تبلیغ «منکر» و سانسور «معروف»

 9. توصیۀ آقا مجتبی تهرانی به قرائت دعای شب نیمه‌ شعبان برای دفع بلا

 10. کلاغ و قناری

 11. کروناویروس در آزمایشگاه‌های آمریکا تولید شده است؟

 12. تلاش صلیب سرخ برای انتقال کمک‌های مالی بین‌المللی به ایران

 13. آیت الله رئیسی: قضات مراقبت کنند جامعه به کروناهای مجرمانه مبتلا نشود

 14. ترامپ سازمان جهانی بهداشت را به توقف تامین مالی تهدید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 2. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 3. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 4. وزیر بهداشت: مژده رسید که گشایشی حاصل می شود

 5. گزارش پولیتیکو از تراژدی مرگ گروهی در خانه های سالمندان آمریکا

 6. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 7. روایت سیروس مقدم از سکانس جنجالی«پایتخت۶»/ادای دین نبود شوخی بود!

 8. انتقاد تند نایب رئیس مجلس از تاخیر وزیر بهداشت

 9. پیام رهبر جنبش استقلال ایالت کالیفرنیا آمریکا به مردم ایران

 10. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 11. بیمارستان های آمریکا مملو از اجساد قربانیان کرونا

 12. کادر درمانی خسته و احتمال شیوع موج دوم ویروس کرونا

 13. اخباری تایید نشده از به کما رفتن نخست وزیر انگلیس

 14. نوبخت: دولت در حساس‌ترین مرحله‌ی مدیریت منابع خود است

 15. سوگ‌های خاموش با بغض‌های در گلو مانده

 16. دکتر زالی: هنوز به نقطه اوج کرونا در تهران نرسیده‌ایم/ پایتخت برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت‌تری را دنبال کند

 17. چرا پلیس فتا از کوزه شکسته آب می‌خورد؟

 18. ترامپ: انتظار داشتیم تلفات کرونا به ۱۵۰ هزار نفر برسد اما کمتر خواهد شد/ کرونا را شکست خواهیم داد

 19. رکورد ۴۱.۲ درصدی نرخ تورم در سال ۹۸ + جدول

 20. فرانسه خواستار «بازگشت ایران» به تعهدات برجامی شد

 21. وام یک میلیونی را به بچه‌ خودتان بدهید قهر نمی‌کند؟!

 22. رفع شبهاتی درباره مشاهده امام زمان (عج)

 23. تست کرونای ۱۱ نماینده مثبت شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 5. خرید کردن بوریس جانسون از سوپرمارکت ایرانی با دوچرخه

 6. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 7. دستور ویژه رئیس سازمان صداوسیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت۶»

 8. آیا اشتباهات «معمولی» هم به «ستون پنجم نفوذی» ربط دارد؟

 9. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 10. انگشتر حاج قاسم در اختیار شرکت کننده عصرجدید

 11. دارویی که توزیع هر چه زودترش درمان بسیاری از شایعه‌هاست!..

 12. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 13. واکنش‌ها به «وامی که اگر به بچه ها بدهید قهر می‌کنند»!...

 14. تعدیل‌تان کردیم ؛ اشک ما بدرقه راهتان!..

 15. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 16. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 17. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 18. زائری: این نقی دیگر «معمولی» نیست/ نظارت‌های صداوسیما حداقلی و ظاهری است/ رواج حجم بالایی از «دروغ» در میان خانواده

 19. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 20. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 21. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 22. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 23. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 24. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 25. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. شوخی تلخ سخنگو با روابط خارجی کشور

 3. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 4. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 5. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 6. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 7. تناقض‌های کرونائی دولت تدبیر و امید

 8. بازگشت روحانی به پاستور/نقطه داغ کرونا در کشور/ زاکانی: تجربه ناموفق مجلس دهم، برای نابودی هر مجلسی کافی است

 9. روحانی خطاب به وزیر بهداشت: تمامی فعالیت‌های اقتصادی از ۲۰ فروردین باید با پروتکل آغاز شود

 10. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 11. تهران در وضعیت قرمز کرونایی/ادامه جنجال حواشی پایتخت ۶/استقبال مطهری از عفو و آزادی زندانیان/ بعد از یک ماه ژست نمایندگی گرفته اند!

 12. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 13. طرح تعطیلی یک ماهه کشور از دستور کار مجلس خارج شد/ یک نماینده مخالف: قرنطینه یعنی خودکشی بخاطر ترس از مرگ

 14. با کرونا چه کردیم؟ چه باید بکنیم؟

 15. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 16. هدف ایران؛ شکل گیری دولتهای مرکزی باثبات و قدرتمند در منطقه

 17. روحانی: فعالیت اقتصادی در تهران از ۳۰ فروردین آغاز شود/ تصمیمات مهم درباره نحوه فعالیت ادارات، مدارس و اماکن مقدسه

 18. تست کرونای علی لاریجانی رئیس مجلس مثبت شد

 19. نحوه پرداخت وام ۱ میلیونی به یارانه بگیران/ متقاضیان باید در سایت ثبت نام کنند

 20. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 21. توصيه رئيس دستگاه قضا به دولت برای‌ مديريت روزهای‌ كرونايی‌/احتمال در پيش‌بودن بحرانی‌ جدی‌تر در اردیبهشت و خرداد/هزينه بی‌فايده صدا‌و‌سيما برای «سروش»

 22. وزیر بهداشت: امیدواریم تا پایان اردیبهشت به یک مرحله مهم در مقابله با کرونا برسیم/ به مرحله مهار و کنترل کرونا نرسیده‌ایم

 23. روحانی: ۲۳ میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند/ این رقم به تدریج از یارانه ماهانه آن‌‌‌‌‌ها کسر می‌شود

 24. جهانگیری: در تحریم ظالمانه‌ای از سوی آمریکا به سر می‌بریم/ رئیس جمهور با تمام توان برای مقابله با کرونا پای کار است

 25. المانیتور: آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول مخالفت کرده است

آخرین عناوین