سخنگوی وزارت خارجه: چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپا بتواند کاری انجام دهد، مگر اینکه معجزه‌ای رخ بدهد

گروه سیاسی الف،   3980801039

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گقت: «در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم هم چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام دهند؛ مگر اینکه معجزه ای رخ بدهد».

سخنگوی وزارت خارجه: چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپا بتواند کاری انجام دهد، مگر اینکه معجزه‌ای رخ بدهد

صبح‌نو نوشت: پس از پایان‌یافتن مجمع عمومی‌سالانه سازمان ملل متحد، سیر بی‌عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌ خود تشدید شد و حتی همان گام‌های نصفه‌و‌نیمه قبلی، نظیر اقدامات مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، طی اردیبهشت تا اوایل شهریور را کنار نهادند. همین موضوع هم باعث شده جمهوری اسلامی ‌ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، مُصرتر از قبل شود. نزدیک دو هفته دیگر، ایران قدم بعدی‌اش را برخواهد داشت.

عبور میزان تولید اورانیوم از مرز 300 کیلوگرم (درحد 3.67درصد)، رفع محدودیت غنی‌سازی اورانیوم (بیش از 3.67درصد) و رفع محدودیت‌ها از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژها، محتوای سه گامی ‌بود که کشورمان با تناوب‌های 60روزه از اردیبهشت امسال تاکنون برداشت. در گفت‌وگو با سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، به گام چهارم اشاره‌ای کردیم. او در پاسخ گفت: «در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم هم چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام دهند؛ مگر اینکه معجزه ای رخ بدهد».

در ادامه، مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.

به عنوان مطلع گفت‌وگو، اخیرا اخباری مبنی‌بر ورود هیئتی از متخصصان انگلیسی به تهران با هدف مدرن‌سازی رآکتور اراک منتشر شد. چنین اقدامات انگلیسی‌ها را می‌توانیم حرکتی در جهت تلاش برای اقناع و باقی نگه‌داشتن ایران در برجام تفسیر کنیم؟

اقداماتی از‌این‌دست جزء وظایف و تعهدات آن‌ها محسوب می‌شود که در برجام نیز مندرج است. البته درمجموع، رآکتور اراک را آمریکایی‌ها تحریم نکرده‌اند؛ اما مدام تلاش می‌کنند در کار انگلیس و بقیه کشورها برای بازسازی مانع‌تراشی کنند. آمریکا خود را از بازسازی و نوسازی رآکتور اراک کنار کشید؛ اما بقیه مانند انگلیس دارند با چنین ژست‌هایی خود را متعهد به برجام نشان می‌دهند.

فقط انگلیس تهدید شده است؟

هم انگلیس، هم روسیه و هم چین. همین که انگلیس آمده و انجام تعهدات خود را شروع کرده، به فال نیک می‌گیریم؛ اما درمجموع، اقدام چندان بزرگی نبوده است، بلکه به‌نوعی انجام تعهدش در برجام بوده است. طبق برجام، بازسازی و نوسازی رآکتورها باید با کمک کشورهای عضو برجام انجام شود.

شخص امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، برای میانجیگری میان ایران و آمریکا اقدامات زیادی انجام داد و پیشنهادهایی در‌این‌باره ارائه کرد. چند وقتی است خبری از فرانسه بیرون نمی‌آید. آیا آن‌ها در پشت‌پرده، مشغول ارسال پیام‌هایی به ایران هستند؟

نه، آخرین تحولات مربوط به همان مذاکرات در نیویورک بود که در آنجا، عملی‌شدن تمامی ‌طرح‌ها و پیشنهادها، ازجمله لغو تحریم‌ها، به دیدار رؤسای جمهور دو کشور ایران و آمریکا منوط شد. افزون‌براین، اعلام کردیم ترامپ اول باید اعلام کند تحریم‌ها را برمی‌دارد تا زمینه برای نشست آن‌هم در قالب نشست گروهی و نه تکی فراهم شود که این موضوع رد شد.

درباره آخرین تحولات روابط ایران و اروپا و حتی ایران و آمریکا توضیح دهید.

در مناسبات ایران و آمریکا، شاهد تحول عمده‌ای نیستیم. آخرین تحولات همان تقلاهایی بود که اروپایی‌ها، به‌ویژه رییس‌جمهوری فرانسه، در حاشیه مجمع عمومی ‌سازمان ملل انجام داد. البته آن‌ها تعهدات خود را به مناسبات ایران و آمریکا گره زدند که طبیعی بود شدنی نیست. پس‌از‌آن، اتفاق خاصی رخ نداده است. با اینکه داریم به پایان مهلت دوماهه سوم از کاهش تعهدات برجامی ‌خود نزدیک می‌شویم، اروپایی‌ها هنوز اقدام ویژه‌ای مشخصا در حوزه فروش نفت، ارتباطات بانکی، حمل‌و‌نقل و بیمه انجام نداده‌اند که ما را به برنداشتن گام چهارم متقاعد کند. در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم نیز چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام بدهند؛ مگر اینکه معجزه‌ای رخ دهد (با خنده). البته اولویت ما فروش نفت و کسب و بازگشت عائدات آن به کشور است. اروپا برای انتفاع ایران در حوزه فروش نفت، طرح‌هایی مانند پیش‌خرید یا خرید اعتباری را ارائه داد که با مخالفت آمریکا مواجه شد. بر‌همین‌اساس، اروپایی‌ها ترسیدند و پاپس کشیدند؛ در‌حالی‌که جزء تعهدات اولیه‌شان در برجام
 بود.

قصه خط اعتباری 15میلیارددلاری‌ای که فرانسوی‌ها مطرح کردند، به کجا رسید؟

فرانسوی‌ها هنوز روی آن خط اعتباری اصرار دارند؛ اما نمی‌توانند آن را عملی کنند.

دقیقا همان طرح را یا به شکل و روشی دیگر؟

نه همان طرح. البته بحث ژاپن هم جدیدا مطرح شده که آن هم اعلام کرده می‌تواند اضافه شود و هم‌افزایی کند.

همین وام 18میلیارددلاری که روز یکشنبه رسانه‌ای شد؟

بله، دو طرف، یعنی ژاپن و فرانسه، ارقام مدنظر خود را روی‌هم گذاشته‌اند. البته رقمی ‌که گفتنید، تأیید نمی‌کنم. ژاپن هم طرحی مشابه فرانسه (خط اعتباری 15میلیارد‌دلاری) البته در اشلی کوچک‌تر مطرح کرده تا به‌نوعی بتواند مشارکت کند.

از اینستکس خبر جدیدی شده است؟

اینستکس ایجاد و حتی شرکت‌ متناظر ایرانی برای آن در نظر گرفته شده است. اینستکس در‌واقع قالبی است که طرح‌های دیگر باید در آن قرار بگیرد.

منظورتان از طرح‌های دیگر، مثلا همین خط اعتباری که فرانسه آن را پیشنهاد داد؟

بله، درمجموع ظرف اینستکس آماده است؛ اما مظروفش آماده نیست.

تبادلات در اینستکس در حال انجام است؟

آن اوایل برای شروع کار اینستکس تبادل کوتاهی شد؛ اما بعد‌از‌آن، دیگر چیز دندان‌گیری اتفاق نیفتاد.

در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام در سازمان ملل، برخی کشورهای اروپایی عضو برجام از احتمال خروج از این معاهده درصورت تداوم گام‌های ایران سخن گفتند. اخیرا نیز لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، اعلام کرد ایران و آمریکا یک ماه فرصت دارند برای کاهش تنش‌ها مذاکره کنند. این گفته یعنی به‌نوعی لودریان هم به‌طورغیرمستقیم بر احتمال خروج از برجام صحه گذاشته است. آیا با‌توجه‌به اینکه گام چهارم ایران به‌زودی برداشته خواهد شد، احتمال خروج اروپا از برجام وجود دارد؟

البته آن نشستی که اشاره کردید، در قالب کمیسیون مشترک نبود؛ چون همه اعضا در مجمع عمومی ‌سازمان ملل حضور داشتند و جلسه فوق‌العاده‌ای در حاشیه آن برگزار شد. علاوه‌براین، بارها به‌طورعلنی به اروپایی‌ها اعلام کرده‌ایم آنچه در قالب کاهش تعهدات برجامی مشغول انجامش هستیم، حق ماست و در برجام به‌صراحت در نظر گرفته شده است. قبل از اینکه گام‌های کاهشی را برداریم، اعلام کرده بودیم به‌دلیل نقض برجام از سوی آمریکا و حتی اروپا، می‌خواهیم از این حق استفاده کنیم. بعد از چندین نامه‌نگاری و هشدار به موگرینی و بقیه، از این حق استفاده کردیم. آن حقی که برجام برای طرف مقابل ما قائل شده، برای زمانی است که برجام حالت عادی داشته باشد و هر دو طرف در حال اجرایش باشند؛ اما به‌یکباره ایران آن را نقض کند. در‌این‌صورت، آن‌ها می‌توانند از مکانیسم‌های در‌نظر‌گرفته‌شده در برجام علیه ما استفاده کنند. این در حالی است که عمل ما جبران نقض تعهدات آن‌هاست و اعضای برجام برای اقدام جبرانی ما نمی‌توانند اقدام جبرانی انجام دهند. بنابراین، خروج اروپا از برجام به‌لحاظ حقوقی و قانونی بی‌پایه است؛ مگر اینکه بخواهند مانند ترامپ کار خلافی مرتکب شوند. ازاین‌رو، گفته دکترظریف مبنی‌بر اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند از برجام خارج شوند، با‌توجه‌به ابعاد حقوقی قضیه بوده است.

اخیرا عمران‌خان، نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ‌پاکستان، به ایران سفر کرد. یکی از اهداف اصلی سفر او، انتقال پیام مقام‌های عربستان به ایران و به‌نوعی ایفای نقش میانجیگری میان تهران و ریاض عنوان شد. آیا عمران‌خان پیامی از آمریکا هم به ایران منتقل کرد؟

خیر، با اینکه ترامپ از سفر آقای عمران‌خان به ایران استقبال کرد، نخست‌وزیر پاکستان حامل پیام آمریکا به ایران نبود. مهم‌ترین محور سفر او، انتقال پیام از ریاض و تدارک زمینه‌ها برای آغاز مذاکرات میان ایران و عربستان بود.

مشخصا ایران و عربستان چه نقاط مشترکی برای آغاز همکاری‌ها دارند؟

ما با عربستان اختلافات و اشتراکاتی داریم. اشتراکات ما طبیعی است. ما در طول تاریخ، در یک منطقه بوده‌ و دین و سرنوشت مشترک داشته‌ایم. همچنین در بحث انرژی، منافع و دشمنان مشترکی هم داریم. درباره همه این‌ها می‌توانیم صحبت کنیم و درجهت هم‌افزایی به‌کار بگیریم. در بعضی موارد، عربستان احساس می‌کند با ایران اختلافاتی دارد و ایران این اختلافات را بیشتر سوءتفاهم می‌بیند. متأسفانه مقام‌های عربستان براساس سوءتفاهم‌ها، دچار توهم هستند و براساس همان توهمات، اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ‌انجام می‌دهند. این اقدامات به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند سازنده باشد. ما بارها به آن‌ها اعلام کرده‌ایم اگر حضور ایران در منطقه از نگاه شما مبهم است، حاضر به توضیح هستیم. ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم حضور و نفوذ ما در منطقه کاملا طبیعی است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 2. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 6. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 9. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 10. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 11. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 12. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 13. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 14. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 15. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 16. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 17. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 18. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 3. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 7. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 14. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. نائب رئیس مجلس: ۸۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای دولت فاسد شد/ بدون اطلاع مجلس درب بانک مرکزی را باز کرده و ۶۰ تن سکه را حراج کردند

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 20. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 21. بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 24. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 25. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 12. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 13. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 14. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 15. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 16. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 17. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 18. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. جرم حداد عادل چیست؟

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. چرا روحانی عصبانی است؟

 3. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 4. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 5. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 6. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 7. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 8. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 9. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 10. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 11. جرم حداد عادل چیست؟

 12. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 13. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 14. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 15. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 16. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 17. علی مطهری: حکومت اسلامی می‌تواند در موضوع «چندهمسری»دخالت کند

 18. طرح سوال از رئیس جمهور در پنچ محور

 19. جمعه‌های فرصت ساز برای فرصت طلبان / سخنی با آیت الله علم‌الهدی 

 20. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 21. روحانی: هر کسی که به فساد آلوده است باید با او برخورد شود/ در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد

 22. نظر علی مطهری درباره چندهمسری/ واکنش سرد رئیسی به سخنان روحانی/ آیا کاظم جلالی به ظریف تحمیل شده است؟

 23. پاسخ ۱۲ روز قبل رئیسی به اظهارات امروز روحانی: با سیاسی‌کاری و دوقطبی‌سازی مبارزه با فساد را ترک نمی‌کنیم

 24. حسین شریعتمداری: مگر چند نفر مُرده‌اند؟!

 25. محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

آخرین عناوین