سخنگوی وزارت خارجه: چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپا بتواند کاری انجام دهد، مگر اینکه معجزه‌ای رخ بدهد

گروه سیاسی الف،   3980801039

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، با اشاره به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی گقت: «در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم هم چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام دهند؛ مگر اینکه معجزه ای رخ بدهد».

سخنگوی وزارت خارجه: چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپا بتواند کاری انجام دهد، مگر اینکه معجزه‌ای رخ بدهد

صبح‌نو نوشت: پس از پایان‌یافتن مجمع عمومی‌سالانه سازمان ملل متحد، سیر بی‌عملی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌ خود تشدید شد و حتی همان گام‌های نصفه‌و‌نیمه قبلی، نظیر اقدامات مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، طی اردیبهشت تا اوایل شهریور را کنار نهادند. همین موضوع هم باعث شده جمهوری اسلامی ‌ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، مُصرتر از قبل شود. نزدیک دو هفته دیگر، ایران قدم بعدی‌اش را برخواهد داشت.

عبور میزان تولید اورانیوم از مرز 300 کیلوگرم (درحد 3.67درصد)، رفع محدودیت غنی‌سازی اورانیوم (بیش از 3.67درصد) و رفع محدودیت‌ها از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژها، محتوای سه گامی ‌بود که کشورمان با تناوب‌های 60روزه از اردیبهشت امسال تاکنون برداشت. در گفت‌وگو با سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، به گام چهارم اشاره‌ای کردیم. او در پاسخ گفت: «در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم هم چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد که اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام دهند؛ مگر اینکه معجزه ای رخ بدهد».

در ادامه، مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند.

به عنوان مطلع گفت‌وگو، اخیرا اخباری مبنی‌بر ورود هیئتی از متخصصان انگلیسی به تهران با هدف مدرن‌سازی رآکتور اراک منتشر شد. چنین اقدامات انگلیسی‌ها را می‌توانیم حرکتی در جهت تلاش برای اقناع و باقی نگه‌داشتن ایران در برجام تفسیر کنیم؟

اقداماتی از‌این‌دست جزء وظایف و تعهدات آن‌ها محسوب می‌شود که در برجام نیز مندرج است. البته درمجموع، رآکتور اراک را آمریکایی‌ها تحریم نکرده‌اند؛ اما مدام تلاش می‌کنند در کار انگلیس و بقیه کشورها برای بازسازی مانع‌تراشی کنند. آمریکا خود را از بازسازی و نوسازی رآکتور اراک کنار کشید؛ اما بقیه مانند انگلیس دارند با چنین ژست‌هایی خود را متعهد به برجام نشان می‌دهند.

فقط انگلیس تهدید شده است؟

هم انگلیس، هم روسیه و هم چین. همین که انگلیس آمده و انجام تعهدات خود را شروع کرده، به فال نیک می‌گیریم؛ اما درمجموع، اقدام چندان بزرگی نبوده است، بلکه به‌نوعی انجام تعهدش در برجام بوده است. طبق برجام، بازسازی و نوسازی رآکتورها باید با کمک کشورهای عضو برجام انجام شود.

شخص امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، برای میانجیگری میان ایران و آمریکا اقدامات زیادی انجام داد و پیشنهادهایی در‌این‌باره ارائه کرد. چند وقتی است خبری از فرانسه بیرون نمی‌آید. آیا آن‌ها در پشت‌پرده، مشغول ارسال پیام‌هایی به ایران هستند؟

نه، آخرین تحولات مربوط به همان مذاکرات در نیویورک بود که در آنجا، عملی‌شدن تمامی ‌طرح‌ها و پیشنهادها، ازجمله لغو تحریم‌ها، به دیدار رؤسای جمهور دو کشور ایران و آمریکا منوط شد. افزون‌براین، اعلام کردیم ترامپ اول باید اعلام کند تحریم‌ها را برمی‌دارد تا زمینه برای نشست آن‌هم در قالب نشست گروهی و نه تکی فراهم شود که این موضوع رد شد.

درباره آخرین تحولات روابط ایران و اروپا و حتی ایران و آمریکا توضیح دهید.

در مناسبات ایران و آمریکا، شاهد تحول عمده‌ای نیستیم. آخرین تحولات همان تقلاهایی بود که اروپایی‌ها، به‌ویژه رییس‌جمهوری فرانسه، در حاشیه مجمع عمومی ‌سازمان ملل انجام داد. البته آن‌ها تعهدات خود را به مناسبات ایران و آمریکا گره زدند که طبیعی بود شدنی نیست. پس‌از‌آن، اتفاق خاصی رخ نداده است. با اینکه داریم به پایان مهلت دوماهه سوم از کاهش تعهدات برجامی ‌خود نزدیک می‌شویم، اروپایی‌ها هنوز اقدام ویژه‌ای مشخصا در حوزه فروش نفت، ارتباطات بانکی، حمل‌و‌نقل و بیمه انجام نداده‌اند که ما را به برنداشتن گام چهارم متقاعد کند. در مدت باقی‌مانده تا آغاز گام چهارم نیز چندان چشم‌مان آب نمی‌خورد اروپایی‌ها بتوانند کاری انجام بدهند؛ مگر اینکه معجزه‌ای رخ دهد (با خنده). البته اولویت ما فروش نفت و کسب و بازگشت عائدات آن به کشور است. اروپا برای انتفاع ایران در حوزه فروش نفت، طرح‌هایی مانند پیش‌خرید یا خرید اعتباری را ارائه داد که با مخالفت آمریکا مواجه شد. بر‌همین‌اساس، اروپایی‌ها ترسیدند و پاپس کشیدند؛ در‌حالی‌که جزء تعهدات اولیه‌شان در برجام
 بود.

قصه خط اعتباری 15میلیارددلاری‌ای که فرانسوی‌ها مطرح کردند، به کجا رسید؟

فرانسوی‌ها هنوز روی آن خط اعتباری اصرار دارند؛ اما نمی‌توانند آن را عملی کنند.

دقیقا همان طرح را یا به شکل و روشی دیگر؟

نه همان طرح. البته بحث ژاپن هم جدیدا مطرح شده که آن هم اعلام کرده می‌تواند اضافه شود و هم‌افزایی کند.

همین وام 18میلیارددلاری که روز یکشنبه رسانه‌ای شد؟

بله، دو طرف، یعنی ژاپن و فرانسه، ارقام مدنظر خود را روی‌هم گذاشته‌اند. البته رقمی ‌که گفتنید، تأیید نمی‌کنم. ژاپن هم طرحی مشابه فرانسه (خط اعتباری 15میلیارد‌دلاری) البته در اشلی کوچک‌تر مطرح کرده تا به‌نوعی بتواند مشارکت کند.

از اینستکس خبر جدیدی شده است؟

اینستکس ایجاد و حتی شرکت‌ متناظر ایرانی برای آن در نظر گرفته شده است. اینستکس در‌واقع قالبی است که طرح‌های دیگر باید در آن قرار بگیرد.

منظورتان از طرح‌های دیگر، مثلا همین خط اعتباری که فرانسه آن را پیشنهاد داد؟

بله، درمجموع ظرف اینستکس آماده است؛ اما مظروفش آماده نیست.

تبادلات در اینستکس در حال انجام است؟

آن اوایل برای شروع کار اینستکس تبادل کوتاهی شد؛ اما بعد‌از‌آن، دیگر چیز دندان‌گیری اتفاق نیفتاد.

در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام در سازمان ملل، برخی کشورهای اروپایی عضو برجام از احتمال خروج از این معاهده درصورت تداوم گام‌های ایران سخن گفتند. اخیرا نیز لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه، اعلام کرد ایران و آمریکا یک ماه فرصت دارند برای کاهش تنش‌ها مذاکره کنند. این گفته یعنی به‌نوعی لودریان هم به‌طورغیرمستقیم بر احتمال خروج از برجام صحه گذاشته است. آیا با‌توجه‌به اینکه گام چهارم ایران به‌زودی برداشته خواهد شد، احتمال خروج اروپا از برجام وجود دارد؟

البته آن نشستی که اشاره کردید، در قالب کمیسیون مشترک نبود؛ چون همه اعضا در مجمع عمومی ‌سازمان ملل حضور داشتند و جلسه فوق‌العاده‌ای در حاشیه آن برگزار شد. علاوه‌براین، بارها به‌طورعلنی به اروپایی‌ها اعلام کرده‌ایم آنچه در قالب کاهش تعهدات برجامی مشغول انجامش هستیم، حق ماست و در برجام به‌صراحت در نظر گرفته شده است. قبل از اینکه گام‌های کاهشی را برداریم، اعلام کرده بودیم به‌دلیل نقض برجام از سوی آمریکا و حتی اروپا، می‌خواهیم از این حق استفاده کنیم. بعد از چندین نامه‌نگاری و هشدار به موگرینی و بقیه، از این حق استفاده کردیم. آن حقی که برجام برای طرف مقابل ما قائل شده، برای زمانی است که برجام حالت عادی داشته باشد و هر دو طرف در حال اجرایش باشند؛ اما به‌یکباره ایران آن را نقض کند. در‌این‌صورت، آن‌ها می‌توانند از مکانیسم‌های در‌نظر‌گرفته‌شده در برجام علیه ما استفاده کنند. این در حالی است که عمل ما جبران نقض تعهدات آن‌هاست و اعضای برجام برای اقدام جبرانی ما نمی‌توانند اقدام جبرانی انجام دهند. بنابراین، خروج اروپا از برجام به‌لحاظ حقوقی و قانونی بی‌پایه است؛ مگر اینکه بخواهند مانند ترامپ کار خلافی مرتکب شوند. ازاین‌رو، گفته دکترظریف مبنی‌بر اینکه اروپایی‌ها نمی‌توانند از برجام خارج شوند، با‌توجه‌به ابعاد حقوقی قضیه بوده است.

اخیرا عمران‌خان، نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ‌پاکستان، به ایران سفر کرد. یکی از اهداف اصلی سفر او، انتقال پیام مقام‌های عربستان به ایران و به‌نوعی ایفای نقش میانجیگری میان تهران و ریاض عنوان شد. آیا عمران‌خان پیامی از آمریکا هم به ایران منتقل کرد؟

خیر، با اینکه ترامپ از سفر آقای عمران‌خان به ایران استقبال کرد، نخست‌وزیر پاکستان حامل پیام آمریکا به ایران نبود. مهم‌ترین محور سفر او، انتقال پیام از ریاض و تدارک زمینه‌ها برای آغاز مذاکرات میان ایران و عربستان بود.

مشخصا ایران و عربستان چه نقاط مشترکی برای آغاز همکاری‌ها دارند؟

ما با عربستان اختلافات و اشتراکاتی داریم. اشتراکات ما طبیعی است. ما در طول تاریخ، در یک منطقه بوده‌ و دین و سرنوشت مشترک داشته‌ایم. همچنین در بحث انرژی، منافع و دشمنان مشترکی هم داریم. درباره همه این‌ها می‌توانیم صحبت کنیم و درجهت هم‌افزایی به‌کار بگیریم. در بعضی موارد، عربستان احساس می‌کند با ایران اختلافاتی دارد و ایران این اختلافات را بیشتر سوءتفاهم می‌بیند. متأسفانه مقام‌های عربستان براساس سوءتفاهم‌ها، دچار توهم هستند و براساس همان توهمات، اقداماتی علیه جمهوری اسلامی ‌انجام می‌دهند. این اقدامات به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند سازنده باشد. ما بارها به آن‌ها اعلام کرده‌ایم اگر حضور ایران در منطقه از نگاه شما مبهم است، حاضر به توضیح هستیم. ما به آن‌ها اعلام می‌کنیم حضور و نفوذ ما در منطقه کاملا طبیعی است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 3. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 4. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 5. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 6. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 7. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 8. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 11. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 12. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 13. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 14. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 15. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 16. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 17. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 18. بزرگداشت سالروز درگذشت مولانا در ترکیه

 19. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 20. کمترین و بیشترین بودجه ۹۹ به کدام استان‌ها تعلق گرفت + جدول

 21. ولایت فقیه در عراق

 22. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 23. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 24. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

 25. استقبال لاریجانی از روحانی در یک روز بارانی

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 19. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 20. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 21. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 22. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 23. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 24. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

  2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

  3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

  4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  5. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

  6. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

  7. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

  8. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

  9. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  10. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

  11. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

  12. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

  13. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

  14. آقای جهانگیری! تجربه دوران هاشمی را فراموش نکنید...

  15. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

  16. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

  17. اعتراضات آبان ماه؛ ضرورت اطلاع‌رسانی سریع‌تر درباره جانباختگان

  18. مطهری: استیضاح روحانی به صلاح نیست/ شفافیت آرا فعلا مضر است/ بیانیه اخیر موسوی را نپسندیدم

  19. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

  20. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

  21. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

  22. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

  23. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

  24. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

  25. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

  آخرین عناوین