چند درصد زلزله‌های جهان در ایران رخ می‌دهد؟

گروه اجتماعی الف،   3980801006

کارشناس ارشد شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران گفت که نزدیک به ۲۰ درصد از زلزله‌های جهان در ایران رخ می‌دهد و میزان آسیب‌پذیری فیزیکی و انسانی ناشی از زلزله در کشور بسیار بالا است.

محمدرضا ابراهیم‌پور عصر دوشنبه در حاشیه نصب دستگاه شتاب‌نگار برخط (نسل چهارم) در فرمانداری کاشان در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به افزایش روزافزون تراکم جمعیت در شهرها ضروری است برای کاهش خسارت‌های جانی و مالی هنگام وقوع زلزله و پس از آن مطالعه لازم برای آسیب‌پذیری شهرها در برابر زلزله انجام شود.

وی شناسایی و تعیین حریم گسل شهرها و ضوابط اجرای آیین‌نامه ۲۸۰۰ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و نصب دستگاه‌های شتاب‌نگار برخط را از جمله موارد برای کاهش خسارت‌های ناشی از زلزله در شهرهای بزرگ عنوان کرد.

کارشناس ارشد شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران در ادامه مهم‌ترین گسل موجود در نزدیکی شهر کاشان را گسل قم- زفره برشمرد و تصریح کرد: این گسل با نزدیک به ۸۰ کیلومتر درازا، محدوده بین فین و  نطنز را تشکیل می‌دهد که در گستره روستاهای گهرآباد، تتماج و هنجن قابل شناسایی است.

وی همچنین گسل راوند با طول نزدیک به ۵۵ کیلومتر که از شمال فین تا شمال آب‌شیرین دارد را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد: این گسل از پهنه وسیع‌تری برخوردار بوده و با توجه به زمین‌لرزه‌های تاریخ کاشان، این منطقه دامن زمین‌لرزه‌های بزرگی بوده به گونه‌ای که در سال ۹۸۲ هجری قمری، نزدیک به یک‌هزار و ۲۰۰ نفر و سال ۱۱۹۲ ه.ق نیز ۱۱۱ هزار نفر کشته شدند.

نصب ۱۲۰۳ دستگاه شتاب‌نگار به‌روز در کشور

ابراهیم‌پور همچنین اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و قرار گرفتن بسیاری از مناطق کشور بر روی گسل زلزله، ایران با نصب و راه‌اندازی تجهیزات جدید شتاب‌نگار زلزله، بیشترین شمار این تجهیزات را در سطح خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

وی تشریح کرد: سال ۱۳۹۷ در مرحله نخست با پیگیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ۲۶۰ دستگاه شتاب‌نگار زلزله جدید خریداری و به تناسب نیاز مناطق لرزه‌خیز کشور نصب شد و در مرحله دوم نیز ۲۴۰ دستگاه خریداری شده که در حال انجام کارهای پایانی آن برای ورود به کشور هستیم.

کارشناس ارشد شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران یادآور شد: تاکنون بیش از  یک‌هزار دستگاه شتاب‌نگار آفلاین و  ۲۰۳ دستگاه شتاب‌نگار آنلاین با فناوری روز  در شهرستان‌ها، بخش‌ها و مناطق لرزه‌خیز کشور با خطر نسبی خیلی خطرناک و خطرناک نصب و راه‌اندازی شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون سه دستگاه شتاب‌نگار زلزله در شهرهای اصفهان، نایین و نطنز نصب شده و قرار است تا پایان امسال شهرها و بخش‌های لرزه‌خیز سمیرم، فریدون‌شهر، چرمهین، چادگان، خوانسار، جندق، انارک و کاشان راه‌اندازی شود که یکی از این دستگاه‌ها امروز با هماهنگی و پیگیری مدیریت بحران استان، در فرمانداری شهرستان کاشان نصب و راه‌اندازی شد.

ایران دارای بزرگترین شبکه شتاب‌نگاری زلزله در غرب آسیا

ابراهیم‌پور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا دارای بزرگترین شبکه شتاب‌نگاری ثبت زمین‌لرزه است، تصریح کرد: یک‌هزار و ۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار در کشور نصب شده و تنها ترکیه با بیش از ۵۰۰ ایستگاه شتاب‌نگاری در این عرصه فعال است.

به گفته وی، در تولید تجهیزات جدید شتاب‌نگار زلزله از آخرین فناوری روز دنیا برای انتقال داده‌های شتاب‌زلزله به مرکزهای مدیریت بحران کشور و مرکز استان‌ها با بهره‌گیری از امکانات تلفن همراه، استفاده شده است.

کارشناس ارشد شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران با اشاره به اینکه شعاع عملکرد این دستگاه‌ها تا چند صد کیلومتر است، افزود: دستگاه‌ها پس از وقوع زلزله با ارائه میزان شتاب به مدیریت بحران در مناطق مختلف کمک خواهد کرد، به گونه‌ای که در هر منطقه‌ای شتاب بیشتر باشد، به طور قطع خرابی نیز آنجا بیشتر است.

وی بیان کرد: دستگاه شتاب‌نگار زلزله چند ثانیه پیش از وقوع زلزله اطلاعاتی را به اداره‌هایی مانند برق و گاز ارسال می‌کند تا برای کاهش خسارت‌های زلزله، نسبت به قطع گاز و برق اقدام کنند.

ابراهیم‌پور، سامانه‌های هشدار پیش‌هنگام و پاسخ سریع را از جمله مهمترین ابزار مدیریت بحران برشمرد و تاکید کرد: اهمیت این سامانه‌ها به قدری است که امروزه کشورهای لرزه‌خیز و پیشرفته جهان گام‌های بسیار مهمی را در طراحی و اجرای آنها در شهرها و مناطق مهم و پرجمعیت برداشتند و در ایران نیز ضرورت راه‌اندازی آنها در شهرهایی مانند تهران، تبریز، مشهد، کرمان، شیراز، اصفهان، رشت، ساری و سایر شهرهای لرزه‌خیز اجتناب ناپذیر است.

وی عنوان کرد: این تجهیزات با داشتن قابلیت بالای انتقال داده‌ها با استفاده از یک مودم و اتصال به ۲ شبکه تلفن همراه اول و ایرانسل، در راستای اجرا و تدوین برنامه‌های آیین‌نامه ۲۸۰۰ در زمان وقوع حوادث زلزله توانایی میزان اطلاعات مربوط به خسارت‌های وارده بناها و ساخت و سازهای منطقه را با توجه به میزان شتاب زلزله دارد.

کارشناس ارشد شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران، ماهیت این دستگاه‌ها را سنجش ابعاد حوادث زلزله و خسارت‌های ناشی از آن دانست و گفت: سرعت در انتقال اطلاعات مربوط به شتاب‌ زلزله به مرکزهای مدیریت بحران، زمینه افزایش سرعت عمل مسوولان مدیریت بحران و فرستادن نیروهای امدادی به مناطق زلزله‌زده را فراهم می‌کند.

وی تهیه نقشه حریم گسل در سایر شهرهای استان اصفهان با همکاری وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان زمین‌شناسی، دانشگاه‌ها و سایر نهادها، شناسایی و جابه‌جایی یا تغییر کاربردی همه ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد (خطرزا) واقع در حریم گسل‌های اصلی شهر کاشان زیر نظر استانداری استان اصفهان از دیگر موارد پیشنهادی این مرکز برشمرد.

شبکه شتاب‌نگاری زلزله ایران در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و تا سال ۱۳۷۱ بیش از ۲۷۰ دستگاه شتاب‌نگار آنالوگ (SMA۱) را در سراسر کشور نصب کرد.

پس از زمین‌لرزه رودبار- منجیل در سال ۱۳۶۹ طرح توسعه شبکه شتاب‌نگاری زلزله کشور در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفت و از سال ۱۳۷۲ نصب دستگاه‌های دیجیتال آغاز شد.

نخستین دستگاه شتاب‌نگاری از نوع SMA-۱ نیز سال ۵۴ در داروخانه جمعیت هلال احمر شهرستان کاشان نصب و امروز با پیگیری مدیریت بحران استان اصفهان و دبیر ستاد مدیریت بحران فرمانداری ویژه کاشان، نسل چهارم دستگاه شتاب‌نگار برخط از نوع  FORTIS در فرمانداری رونمایی شد تا این منطقه به شبکه برخط شتاب‌نگاری کشور متصل شود.

پیش‌تر پنج دستگاه شتاب‌نگار آفلاین در شهرهای کاشان، قمصر، جوشقان‌استرک، جوشقان‌قالی و مشکات نصب شده بود.

شهرستان ۳۶۸ هزار نفری کاشان در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 2. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 3. لارگانی: حمایت رهبر انقلاب از اصلاح قیمت بنزین لطفی بود که در حق دولت صورت گرفت/ لاریجانی توپ را به زمین کمیسیون اقتصادی نیندازد

 4. احمد توکلی: اگر اعتراض سازنده ممکن نباشد، مردم به سمت اعتراض مخرب کشیده می‌شوند

 5. راهپیمایی مردم زنجان علیه اغتشاشگران

 6. راهپیمایی مردم تبریز علیه اغتشاشگران

 7. کارشناس بی‌‌بی‌‌سی: اعتراضات، سازمان‌دهی شده و فرمانده میدانی دارد

 8. فرصت ۶۰ هزار میلیاردی صادرات بنزین

 9. بازرسی رهبر کره شمالی از کشورش

 10. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 11. روایتی از اغتشاشات: با قمه مجبورمان کردند ماشین را خاموش و ترافیک بسازیم

 12. اولین مرحله واریز سبد حمایتی معیشت خانوار واریز شد

 13. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

 14. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

 15. نقوی‌حسینی: ما مردم را رها کرده‌ایم/ لاریجانی: نظارت بر قیمت‌ کالاها در سطح سران قوا پیگیری می‌شود

 16. «سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

 17. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

 18. آرامش پس از ۳ روز شرارت/ تحرکات نافرجام در چهار استان

 19. لیلاز: دولت ۲ سال برای بنزین مشغول رایزنی بود/ نباید تصور کنیم که این دعواها صرفا بر سر بنزین است

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 4. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 5. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 6. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 13. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 14. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 15. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 18. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 19. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 20. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 21. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 22. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 23. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 24. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 25. فاصله ما و رهبری در این روزها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

  2. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

  3. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

  4. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

  5. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

  6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

  7. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

  8. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

  9. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

  10. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

  11. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

  12. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

  13. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

  14. یک کلاغ ، چهل کلاغ فساد در وزارت بهداشت

  15. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

  16. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

  17. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

  18. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

  19. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

  20. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

  21. سردار اشتری: خط قرمز پلیس تعدی به حقوق مردم است

  22. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

  23. وضعیت شهرهای مختلف بعد از گرانی بنزین/ بازگشت آرامش به کشور

  24. ابطحی: نظر رهبر انقلاب درباره چند همسری، دفاع عملی از حقوق زنان بود

  25. اسماعیلی: کسانی که برای شبکه‌های خارجی فیلم می‌گرفتند دستگیر شدند/ آخرین خبر از پرونده زم، حسن رعیت و دانیال‌زاده

  آخرین عناوین