آخرین آمار از تلفات اعتراضات اخیر عراق

گروه جهان الف،   3980730059

وزیر دفاع عراق از صدور دستورات لازم برای بازگرداندن بیش از ۱۰ هزار سرباز خبر داد، کمیساریای حقوق بشر این کشور نیز اعلام کرد، تعداد کشته‌ها در تظاهرات عراق به ۱۵۵ تن و زخمی‌ها به بیش از ۵۰۸۳ تن رسید.

آخرین آمار از تلفات اعتراضات اخیر عراق

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد، دستورات اداری برای بازگرداندن ۱۰ هزار و ۹۶۳ سرباز نفصال یافته، به خدمت نظامی صادر شده و صدور دستورات اداری مربوط به بازگشت آنها به نوبت ادامه خواهد یافت.

تعداد اعلام شده بخشی از ۱۰۸ هزار سرباز جدا شده هستند که مسؤولان عراقی تلاش می‌کنند آنها را به خدمت بازگردانند.

این سربازان در پی حمله گروه تروریستی داعش به عراق در تابستان سال ۲۰۱۴ پایگاه‌های خود را رها و فرار کرده بودند.

ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه ۴۵۰ فرصت شغلی جدید در تخصص‌های مهندسی و زمین‌شناسی را ایجاد کرده که روز پنج‌شنبه آنها را اعلام خواهد کرد.

این اقدام در راستای تلاش‌های دولت برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جویندگان کار و عمل به خواسته‌های معترضان در این کشور انجام شد.

علی البیاتی، عضو کمیساریای عالی حقوق بشر عراق نیز فاش کرد: تعداد کل کشته‌های تظاهرات اخیر در بغداد و دیگر استان‌ها از ابتدای ماه جاری میلادی تا شانزدهم به ۱۵۵ کشته و بیش از ۵۰۸۳ تن رسید.

البیاتی افزود: آخرین به‌روزرسانی که تیم‌های کمیساریای حقوق بشر تا اکتبر جاری درباره تلفات این تظاهرات اعلام کردند، نشان می‌دهد تعداد کل کشته‌ها با فوت تعداد زیادی از زخمی‌ها در بیمارستان‌ها به ۱۵۵ تن رسید.

این عضو کمیساریای عالی حقوق بشر عراق در ادامه گفت: تعداد زخمی‌ها نیز تا همین تاریخ ۵۰۸۳ تن و تعداد کل افراد بازداشت شده ۱۲۰۷ تن بود که از این تعداد ۱۱۹۹ تن آزاد شدند، همچنین در این تظاهرات به ۱۱۴ ساختمان دولتی و شخصی خساراتی وارد شد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه کمیساریا تنها نهاد ناظر در کمیته حقیقت‌یاب دولت عراق درباره خشونت‌ها در اعتراضات بوده و شورای کمیساریا بالاترین نهاد ناظر بر عملکرد کمیساریاست اما ما اطلاعی از نتایج تحقیقات این کمیته نداریم.

دولت عراق پیشتر اعلام کرده بود در این اعتراضات ۱۰۴ تن از جمله هشت تن از نیروهای امنیتی کشته و ۶۱۰۷ تن دیگر از جمله ۱۲۴۱ نیروی امنیتی زخمی شدند.