نیوزویک: "همراهی ترامپ با مردم ایران"، یعنی محروم کردن آنها از دارو و مواد غذایی!

گروه جهان الف،   3980729111 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجله آمریکایی نیوزویک می نویسد دولت ترامپ برخلاف ادعاهایش مبنی بر مبارزه برای مردم ایران، با تحریم های روبه گسترش شیطانی خود علیه دولت تهران، ایرانی های آسیب پذیر را هدف قرار می دهد. 

نیوزویک: "همراهی ترامپ با مردم ایران"، یعنی محروم کردن آنها از دارو و مواد غذایی!

به گزارش الف  نیوزویک در مقاله ای در بخش دیدگاه خود به قلم "جمال عبدی" و "رایان کاستلو" تصریح کرده است نگویید دولت ترامپ به فکر مردم عادی است زیرا از طریق تحریم ها، مردم را از دارو و مواد غذایی محروم می کند. 

این مقاله با اشاره به ادعای اخیر "برایان هوک" دیپلمات ارشد وزارت خارجه آمریکا در در کمیته روابط خارجی سنا مبنی بر آنکه واشنگتن " در کنار مردم ایران می ایستد"، افزود: گزارش های دریافتی نشان می دهد که تحریم های سرکوبگرانه آمریکا چگونه به کاهش مواد غذایی و دارو منجر شده است. 

نیوزویک نوشت: در اوخر سپتامبر تنها دو ماه پس از ادعای هوک که تحریم ها شامل اقلام انسان دوستانه نمی شود، دولت ترامپ مردم ایران را بیشتر از گذشته تحت فشار قرار داد. دولت با تحریم بانک مرکزی ایران، عامدانه آخرین موارد استثناء در زمینه تحریمات بشردوستانه را بی اثر کرد. حتی پیش از این اقدام، ادعای هوک در خصوص همراهی با غیرنظامیان ایرانی در شبهه است. با وجود موارد استثناء تحریمی، بانک های بین المللی به میزان کمی تضمین پرداخت داشتند، زیرا بسیاری نگرانند که به خاطر نقض تحریم ها جریمه شوند. اما اعلام بانک مرکزی به عنوان یک نهاد تروریست ظاهرا عامدانه صورت گرفته است تا معاملات اقلام بشردوستانه با ایران نابود شود، مساله ای که با خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران محدود شده بود. وجود بانک مرکزی برای تجارت اقلام انسان دوستانه مانند دارو و مواد غذایی ضروری است زیرا این بانک به ازای انتقال این اقلام، ذخایر محدود مالی به عنوان بازپرداخت در اختیار فروشندگان قرار می دهد. 

نیوزویک افزود:  از زمان تحریم های سازمان ملل علیه عراق در دهه 1990 که این کشور را تقریبا در محاصره قرار داد و مردم آن را نابود کرد، از اعمال این گونه تحریم ها خودداری شده است. یک گزارش سازمان ملل حاکی است حدود 576 هزار کودک عراقی احتمالا به دلیل تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در پایان جنگ خلیج فارس کشته شده اند. 

نیوزویک با اشاره به برنامه موسوم به "نفت در برابر غذا"  یادآوری کرد: این ابتکار نیز نتوانست بحران انسانی موجود را رفع کند زیرا دولت وقت عراق از آن سوء استفاده کرد تا صدام و اقمارش تقویت شوند تا اینکه آمریکا در سال 2003 به عراق حمله کرد. به منظور جلوگیری از اوضاع مشابه در آینده، کنگره آمریکا در هرگونه ساز و کار تحریم، اقلام بشردوستانه را مستثناء کرده است و قانون موسوم به "اصلاح تحریم های تجاری و افزایش صادارت" نیز همین الزمات را دارد.  

این نشریه افزود: دولت ترامپ در حال اعمال تحریم هایی علیه ایران است که شبیه تحریم های دهه 90 عراق بود. دولت با تحریم نهادهای اقتصادی نظیر بانک مرکزی ایران، از شکاف موجود در قانون سال 2000 سوء استفاده می کند تا اقلام انسان دوستانه را "عامدانه" هدف قرار دهد. تا پیش از این مردم ایران یک مجرای کوچک برای دریافت اقلام ضروری دراختیار داشتند اما اکنون این مسیر نیز بسته شده است.