خشم مقامات نظامی آمریکا از اقدامات ترامپ

گروه جهان الف،   3980728140

"تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه همزمان با حمله ترکیه به کردها در شمال این کشور، انتقادات بسیاری را از سوی مقامات سابق و فعلی نظامی آمریکا علیه او برانگیخته‌ است.

به گزارش ایسنا، این مقامات معتقدند که خروج از سوریه با خطر از بین رفتن پنج سال تلاش و احیای شبه‌نظامیان داعش همراه است و به شدت به اعتبار آمریکا آسیب می‌زند. آیا ترامپ با اقدامات خود خشم و نافرمانی نیروهای نظامی را برانگیخته است؟"

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی درباره خشم مقامات نظامی آمریکا از تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و تنها گذاشتن کردها در حمله ترکیه به شمال سوریه نوشته است: انتقادات از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از سوریه از سوی مقامات نظامی فعلی و سابق، نقش ارتش در سیاست خارجی و مسئولیت احتمالی مقامات نظامی برای ارزیابی علنی تصمیماتی تاثیرگذار بر امنیت آمریکا را به یکی از بحث‌های داخلی آمریکا تبدیل کرده است.

جوزف ووتل، ژنرال بازنشسته که سال جاری میلادی از سمت ریاست فرماندهی مرکزی آمریکا کناره‌گیری کرد و همچنین دیگر مقامات ارشد سابق نظامی هشدارهای تندی را درباره دستور دونالد ترامپ برای خروج تقریبا تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه و تنها گذاشتن کردها مطرح کرده‌اند؛ کردهایی که در مبارزه با داعش شرکای مهمی برای آمریکا بوده‌اند و اکنون تحت حمله ترکیه‌ای قرار گرفته‌اند که از تجهیزات نظامی بهتری در اختیار دارد.

ووتل در مطلبی در مجله "آتلانتیک" نوشت: ترک سوریه و کردها خطر از بین بردن پنج سال مبارزه با داعش را به همراه دارد و شدیدا به اعتبار و قابل اعتماد بودن آمریکا آسیب می‌زند.

نیروهای فعلی و سابق "عملیات ویژه" نیز پیش‌بینی کرده‌اند که این گسست ناگهانی از نیروهای کرد، احیای شبه‌نظامیان را در پی خواهد داشت.

به گفته یک مقام ارشد آگاه، آن دسته از نیروهای آمریکایی که در سوریه در حال خدمت هستند، توافق آتش‌بس کاخ سفید را "یک کاپیتولاسیون کامل" برای ترکیه می‌دانند. این مقام آگاه گفت، این نیروهای "به شدت خشمگین و عصبانی هستند".

پیتر فیور، پژوهشگر روابط مدنی-نظامی در دانشگاه "دوک" اظهار کرد، این نارضایتی در حال از بین بردن اصلی دیرینه است که مدت‌ها عملکرد مقامات نظامی را هدایت کرده؛ در حالی که رهبران منتخب "حق دارند اشتباه کنند"، نقش ارتش اجرای دستورات است. فیور می‌گوید: این مساله به محکی برای این اصل تبدیل شده است.

بیش از دو سال است که بازی ترامپ با هنجارهای تشکیلاتی و سیاست خارجی، رهبران پنتاگون را خشمگین می‌کند و مقامات نظامی و غیرنظامی این کشور برای وفق دادن خود با اظهارات ترامپ و دیدگاه‌هایش در زمینه امنیت ملی در تقلا بوده‌اند.

این نگرانی‌ها موجب شده که برخی از مقامات نظامی سابق دست از سکوت بکشند و در یادداشتی به قلم ویلیام مک‌ریون، آدمیرال بازنشسته که سرپرستی فرماندهی عملیاتی ویژه آمریکا را بر عهده داشته، خواستار برکناری رییس جمهور شوند.

مک‌ریون در این یادداشت نوشت، آمریکا به خاطر قدرت نظامی و اقتصادی‌اش قدرتمند نیست، بلکه به خاطر "ایده‌آل‌های آزادی و برابری جهانی‌ای قدرتمند است که باورهای ما مبنی بر قهرمانِ عدالت و حافظ نیازمندان بودن از آن حمایت کرده است". او به طور ضمنی در این یادداشت اظهار کرد، رییس جمهور آمریکا به این اصول خیانت کرده است.

واشنگتن پست دراین گزارش خاطرنشان می‌کند که با وجود انتقادات مطرح شده از سوی برخی مقامات نظامی، بسیاری از آن‌ها بر این باورند که اظهار نظرهای سیاسی در حوزه فعالیت آنان نیست و با رعایت جدایی مسائل نظامی از سیاست باید دستورات را عملی کنند.

واشنگتن پست نوشته است: در میان این افراد می‌توان به ژنرال جوزف اف. دانفورد اشاره کرد که سال جاری و پس از تصدی ریاست ستاد مشترک ارتش ترامپ بازنشسته شد. دانفورد که نخست از سوی باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا به این عنوان منصوب شد و ناظر اقدامات پر سر و صدای ترامپ از جمله تخصیص بودجه نظامی برای ساخت دیوار مرزی بود، معمولا می‌گفت، کارش اجرای هر دستوری است که قانونی بوده و در چارچوب توانایی‌های نیروهای آمریکایی باشد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است، قصد دارد پنتاگون را از مسائل سیاسی دور نگه دارد.

اسپر علنا از تصمیم کاخ سفید برای خروج از سوریه حمایت کرده و گفته‌ است، با حمله ترکیه به کردهای سوریه، دولت گزینه‌ای جز خارج کردن حدود 1000 نیروی خود از این کشور ندارد.

لورن شولمن، یکی از مقامات سابق پنتاگون و کاخ سفید اظهار کرد، دیدگاه‌های نظامی این ظرفیت را هم دارند که برای اهداف سیاسی مورد استفاده قرار بگیرند.

پژوهشگران و مقامات توافق دارند که در نظامی که عملکردی درست داشته باشد، رهبران نظامی باید به طور محرمانه توصیه‌های خود و در صورت لزوم مخالفت‌هایشان را درباره رویه اقدامات با رهبران غیرنظامی به اشتراک بگذارند. برخی دیگر اما می‌گویند، این هنجارها در حال حاضر در حال نابودی هستند. جیسن دمپسی، مقام سابق نظامی که در "مرکز جامعه آمریکایی جدید" درباره روابط مدنی-نظامی مطالعه می‌کند، می‌گوید: بهترین راه عملکرد دموکراسی این نیست که بروکراسی‌ها تصمیماتی را که رهبران منتخب می‌گیرند، پیش‌بینی و از آن‌ها انتقاد کنند.

دمپسی می‌افزاید، این سیستم بر مبنای "حسن نیت در میان همه بازیگرانی است که در چارچوب مرزهای شناخته شده بروکراتیک عمل می‌کنند".

دیوید پترائوس، ژنرال بازنشسته که فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را برعهده داشته، روز شنبه اظهار کرد، "انباشت نگرانی‌ها" درباره رییس جمهور و "دیگر عوامل استرس‌زا" برای دموکراسی آمریکا موجب شده که رهبران سابق نظامی دست به اعتراض بزنند.

او در این باره گفت: من و بیشتر هم‌رزم‌های قدیمی‌ام تمایل داشته‌ایم که گهگاه درباره سیاست اظهار نظر کنیم اما نخواسته‌ایم از این نظرات برداشت حزبی شود.

وی افزود، بسیاری از افسران برجسته بازنشسته اکنون "لزوم کنار گذاشتن این ملاحظات را حس کرده‌اند. ما با یک نگرانی واقعی روبه‌رو هستیم".

درک شولت،‌ دستیار وزیر دفاع در دوران باراک اوباما اظهار کرد، کشش و فشاری که در جامعه نظامی احساس می‌شود، احتمالا شکاف رویکردهای موجود درباره انتخابات ریاست جمهوری را تشدید خواهد کرد. وی افزود: ارتش خواه ناخواه و به گونه‌ای بسیار ناخوشایند برای ما و خودِ ارتش، گرفتار این شکاف خواهد شد.

این نارضایتی در عکسی که هفته گذشته در توییتر ترامپ منتشر شد نیز به چشم می‌خورد. در این عکس که ترامپ و نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا را در نشست مقامات ارشد دولت و کنگره در کاخ سفید نشان می‌دهد، ژنرال مارک میلی، رییس جدید ستاد مشترک ارتش آمریکا سمت راست ترامپ نشسته و در حالی که بیشتر مقامات به ترامپ و پلوسی خیره شده‌اند، او که عالی‌ترین جایگاه نظامی را در اختیار دارد، با صورتی در هم کشیده به دستانش نگاه می‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

  2. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

  3. زن خواننده در ابیانه به خارج از کشور گریخته است

  4. باید «قهر با آمریکا» را پایان دهیم تا پیشرفت کنیم!

  5. «میدون» و ندانم‌کاری‌های عرصه رسانه و تبلیغات

  6. رئیس کل بانک‌ مرکزی: ثبات را به بازار ارز باز می‌گردانیم / در تلاشند به ارزش پول ملی ضربه بزنند‌

  7. توزیع هدایای ویژه بین برخی اعضای شورای عالی استان‌ها در مهمانی حناچی

  8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

  9. فردی که نصف اندازه اقتصاد کشورش ثروت دارد!

  10. رئیسی: مردم باید در زمینه فسادستیزی پای کار باشند/ تصمیم دستگاه قضا برای برخورد جدی با مفسدان اقتصادی‌

  11. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

  12. آمریکایی‌ها: «روزه» بگیرید تا سکته نکنید

  13. کسری ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۹۹

  14. الویری: سالی ۱۰ بار از سوی شهرداری و دستگاه‌ها دعوت می‌شویم/هدیه دادن متداول است

  15. اتمام مهلت ثبت‌نام در سایت یارانه حمایتی

  پربحث‌های هفته

  1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

  2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

  3. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

  4. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

  5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

  6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

  7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

  8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

  9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

  10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

  11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

  12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

  13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

  14. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

  15. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

  16. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

  17. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

  18. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

  19. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

  20. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

  21. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

  22. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

  23. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

  24. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

  25. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

   2. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

   3. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

   4. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

   5. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

   6. نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارج و استیضاح در داخل

   7. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

   8. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

   9. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

   10. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

   11. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

   12. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

   13. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

   14. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

   15. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

   16. آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

   17. عکس/برایان هوک در کنار تبعه آمریکایی که با دانشمند ایرانی معاوضه شد

   18. عراقچی: تمام اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

   19. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

   20. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

   21. سلیمانی: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من تروریست و بمب‌گذار هستم

   22. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

   23. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

   24. برایان هوک: امیدواریم تبادل زندانی با ایران، گام نخست باشد

   25. رویترز: آمریکا ۱۷۵ دانشجوی علوم هوایی سعودی را ممنوع الپرواز کرد

   آخرین عناوین