خشم مقامات نظامی آمریکا از اقدامات ترامپ

گروه جهان الف،   3980728140

"تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه همزمان با حمله ترکیه به کردها در شمال این کشور، انتقادات بسیاری را از سوی مقامات سابق و فعلی نظامی آمریکا علیه او برانگیخته‌ است.

به گزارش ایسنا، این مقامات معتقدند که خروج از سوریه با خطر از بین رفتن پنج سال تلاش و احیای شبه‌نظامیان داعش همراه است و به شدت به اعتبار آمریکا آسیب می‌زند. آیا ترامپ با اقدامات خود خشم و نافرمانی نیروهای نظامی را برانگیخته است؟"

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی درباره خشم مقامات نظامی آمریکا از تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و تنها گذاشتن کردها در حمله ترکیه به شمال سوریه نوشته است: انتقادات از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از سوریه از سوی مقامات نظامی فعلی و سابق، نقش ارتش در سیاست خارجی و مسئولیت احتمالی مقامات نظامی برای ارزیابی علنی تصمیماتی تاثیرگذار بر امنیت آمریکا را به یکی از بحث‌های داخلی آمریکا تبدیل کرده است.

جوزف ووتل، ژنرال بازنشسته که سال جاری میلادی از سمت ریاست فرماندهی مرکزی آمریکا کناره‌گیری کرد و همچنین دیگر مقامات ارشد سابق نظامی هشدارهای تندی را درباره دستور دونالد ترامپ برای خروج تقریبا تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه و تنها گذاشتن کردها مطرح کرده‌اند؛ کردهایی که در مبارزه با داعش شرکای مهمی برای آمریکا بوده‌اند و اکنون تحت حمله ترکیه‌ای قرار گرفته‌اند که از تجهیزات نظامی بهتری در اختیار دارد.

ووتل در مطلبی در مجله "آتلانتیک" نوشت: ترک سوریه و کردها خطر از بین بردن پنج سال مبارزه با داعش را به همراه دارد و شدیدا به اعتبار و قابل اعتماد بودن آمریکا آسیب می‌زند.

نیروهای فعلی و سابق "عملیات ویژه" نیز پیش‌بینی کرده‌اند که این گسست ناگهانی از نیروهای کرد، احیای شبه‌نظامیان را در پی خواهد داشت.

به گفته یک مقام ارشد آگاه، آن دسته از نیروهای آمریکایی که در سوریه در حال خدمت هستند، توافق آتش‌بس کاخ سفید را "یک کاپیتولاسیون کامل" برای ترکیه می‌دانند. این مقام آگاه گفت، این نیروهای "به شدت خشمگین و عصبانی هستند".

پیتر فیور، پژوهشگر روابط مدنی-نظامی در دانشگاه "دوک" اظهار کرد، این نارضایتی در حال از بین بردن اصلی دیرینه است که مدت‌ها عملکرد مقامات نظامی را هدایت کرده؛ در حالی که رهبران منتخب "حق دارند اشتباه کنند"، نقش ارتش اجرای دستورات است. فیور می‌گوید: این مساله به محکی برای این اصل تبدیل شده است.

بیش از دو سال است که بازی ترامپ با هنجارهای تشکیلاتی و سیاست خارجی، رهبران پنتاگون را خشمگین می‌کند و مقامات نظامی و غیرنظامی این کشور برای وفق دادن خود با اظهارات ترامپ و دیدگاه‌هایش در زمینه امنیت ملی در تقلا بوده‌اند.

این نگرانی‌ها موجب شده که برخی از مقامات نظامی سابق دست از سکوت بکشند و در یادداشتی به قلم ویلیام مک‌ریون، آدمیرال بازنشسته که سرپرستی فرماندهی عملیاتی ویژه آمریکا را بر عهده داشته، خواستار برکناری رییس جمهور شوند.

مک‌ریون در این یادداشت نوشت، آمریکا به خاطر قدرت نظامی و اقتصادی‌اش قدرتمند نیست، بلکه به خاطر "ایده‌آل‌های آزادی و برابری جهانی‌ای قدرتمند است که باورهای ما مبنی بر قهرمانِ عدالت و حافظ نیازمندان بودن از آن حمایت کرده است". او به طور ضمنی در این یادداشت اظهار کرد، رییس جمهور آمریکا به این اصول خیانت کرده است.

واشنگتن پست دراین گزارش خاطرنشان می‌کند که با وجود انتقادات مطرح شده از سوی برخی مقامات نظامی، بسیاری از آن‌ها بر این باورند که اظهار نظرهای سیاسی در حوزه فعالیت آنان نیست و با رعایت جدایی مسائل نظامی از سیاست باید دستورات را عملی کنند.

واشنگتن پست نوشته است: در میان این افراد می‌توان به ژنرال جوزف اف. دانفورد اشاره کرد که سال جاری و پس از تصدی ریاست ستاد مشترک ارتش ترامپ بازنشسته شد. دانفورد که نخست از سوی باراک اوباما، رییس جمهور پیشین آمریکا به این عنوان منصوب شد و ناظر اقدامات پر سر و صدای ترامپ از جمله تخصیص بودجه نظامی برای ساخت دیوار مرزی بود، معمولا می‌گفت، کارش اجرای هر دستوری است که قانونی بوده و در چارچوب توانایی‌های نیروهای آمریکایی باشد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز گفته است، قصد دارد پنتاگون را از مسائل سیاسی دور نگه دارد.

اسپر علنا از تصمیم کاخ سفید برای خروج از سوریه حمایت کرده و گفته‌ است، با حمله ترکیه به کردهای سوریه، دولت گزینه‌ای جز خارج کردن حدود 1000 نیروی خود از این کشور ندارد.

لورن شولمن، یکی از مقامات سابق پنتاگون و کاخ سفید اظهار کرد، دیدگاه‌های نظامی این ظرفیت را هم دارند که برای اهداف سیاسی مورد استفاده قرار بگیرند.

پژوهشگران و مقامات توافق دارند که در نظامی که عملکردی درست داشته باشد، رهبران نظامی باید به طور محرمانه توصیه‌های خود و در صورت لزوم مخالفت‌هایشان را درباره رویه اقدامات با رهبران غیرنظامی به اشتراک بگذارند. برخی دیگر اما می‌گویند، این هنجارها در حال حاضر در حال نابودی هستند. جیسن دمپسی، مقام سابق نظامی که در "مرکز جامعه آمریکایی جدید" درباره روابط مدنی-نظامی مطالعه می‌کند، می‌گوید: بهترین راه عملکرد دموکراسی این نیست که بروکراسی‌ها تصمیماتی را که رهبران منتخب می‌گیرند، پیش‌بینی و از آن‌ها انتقاد کنند.

دمپسی می‌افزاید، این سیستم بر مبنای "حسن نیت در میان همه بازیگرانی است که در چارچوب مرزهای شناخته شده بروکراتیک عمل می‌کنند".

دیوید پترائوس، ژنرال بازنشسته که فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را برعهده داشته، روز شنبه اظهار کرد، "انباشت نگرانی‌ها" درباره رییس جمهور و "دیگر عوامل استرس‌زا" برای دموکراسی آمریکا موجب شده که رهبران سابق نظامی دست به اعتراض بزنند.

او در این باره گفت: من و بیشتر هم‌رزم‌های قدیمی‌ام تمایل داشته‌ایم که گهگاه درباره سیاست اظهار نظر کنیم اما نخواسته‌ایم از این نظرات برداشت حزبی شود.

وی افزود، بسیاری از افسران برجسته بازنشسته اکنون "لزوم کنار گذاشتن این ملاحظات را حس کرده‌اند. ما با یک نگرانی واقعی روبه‌رو هستیم".

درک شولت،‌ دستیار وزیر دفاع در دوران باراک اوباما اظهار کرد، کشش و فشاری که در جامعه نظامی احساس می‌شود، احتمالا شکاف رویکردهای موجود درباره انتخابات ریاست جمهوری را تشدید خواهد کرد. وی افزود: ارتش خواه ناخواه و به گونه‌ای بسیار ناخوشایند برای ما و خودِ ارتش، گرفتار این شکاف خواهد شد.

این نارضایتی در عکسی که هفته گذشته در توییتر ترامپ منتشر شد نیز به چشم می‌خورد. در این عکس که ترامپ و نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا را در نشست مقامات ارشد دولت و کنگره در کاخ سفید نشان می‌دهد، ژنرال مارک میلی، رییس جدید ستاد مشترک ارتش آمریکا سمت راست ترامپ نشسته و در حالی که بیشتر مقامات به ترامپ و پلوسی خیره شده‌اند، او که عالی‌ترین جایگاه نظامی را در اختیار دارد، با صورتی در هم کشیده به دستانش نگاه می‌کند.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 2. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 3. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 4. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 5. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 6. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 7. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 8. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 9. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 10. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 11. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 12. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 13. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 14. چرا پراید گران شد؟

 15. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 16. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 17. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

 18. راهپیمایی در مشهد مقدس

 19. سردار فدوی: آمریکا از پایان اغتشاشات ناراحت است/ دولت تمهیدات لازم را برای مردم فراهم کند

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

  2. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

  3. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

  4. مسکو: از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران «مبهوت» شدیم

  5. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

  6. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

  7. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

  8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

  9. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

  10. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

  11. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

  12. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

  13. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

  14. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

  15. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

  16. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

  17. مسکو: حمله اسرائیل به سوریه غیرقانونی است

  18. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

  آخرین عناوین