ماجرای سقوط مرگبار پیرمرد بندرعباسی چه بود؟

 3980728061

شهروندآنلاین با خانواده پیرمردی که در بیمارستان بندرعباس جانش را از دست داد، گفت‌وگو کرده است.

ماجرای سقوط مرگبار پیرمرد بندرعباسی چه بود؟

«اهمال و غفلت شیفت ریکاوری بیمارستانی در بندرعباس در مرگ پیرمرد ۸۳ ساله قطعی است. این را مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان به «شهروند» اعلام کرد.

دوشنبه هفته گذشته بود که خبر سقوطی عجیب در این مرکز درمانی رسانه‌ای شد. پیرمردی به نام «اسحاق چشم‌به‌راه» در بخش ریکاوری این بیمارستان از روی تخت به پایین سقوط کرد و همین مسأله باعث شکستگی جمجمه و خونریزی مغزی او شد. اسحاق درپی این حادثه به کما رفت و بعد از چند ساعت جانش را از دست داد. به دنبال وقوع این اتفاق تلخ موجی از خبرهای ضدونقیض منتشر شد. برخی علت این حادثه را مجهزنبودن بیمارستان به تخت‌های حفاظ‌دار مرتبط می‌دانستند و برخی دیگر کوتاهی پرسنل بخش ریکاوری را مسبب بروز این حادثه عنوان می‌کردند. اما با گذشت چند روز از وقوع این حادثه، در نهایت مسئولان دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان با تایید رسمی این خبر و تشریح جزییات حادثه، بسیاری از ابهامات در خصوص این اتفاق را برطرف کردند.

یکشنبه بعدازظهر بود که جراحی پیرمرد ۸۳ ساله بندرعباسی که برای درمان فتق به بیمارستانی در این شهر مراجعه کرد بود، به پایان رسید. طبق روال معمول این فرد به بخش ریکاوری منتقل شد؛ بخشی که قرار است مراقبت‌های خاصی به جهت کنترل سطح هوشیاری بیمار در آن انجام شود اما ظاهرا این مراقبت‌ها در آن شیفت کاری به‌درستی برای این پیرمرد ۸۳ ساله انجام نشده بود. آن‌ طور که مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان به شهروندآنلاین می‌گوید این پیرمرد بعد از پایان جراحی و در بخش ریکاوری بی‌قراری زیادی داشته و همین بی‌قراری و البته غفلت تیم ریکاوری بیمارستان باعث این حادثه می‌شود: «بر اساس بررسی‌های صورت‌گرفته پرسنل حاضر در بخش ریکاوری چندباری بر بالین پیرمرد متوفی حاضر می‌شوند و او را آرام می‌کنند اما بعد از دقایقی او دوباره از روی تخت برمی‌خیزد و به زمین می‌افتد. البته متوفی مشکل کم‌بینایی هم داشته و اثر داروی بی‌هوشی بعد از جراحی نیز مزید بر علت شده تا او تعادلش را از دست بدهد و از روی تخت به پایین سقوط کند. به دنبال این حادثه سر متوفی به زمین برخورد می‌کند و همین مسأله باعث خونریزی مغزی شده و بعد از چند ساعت کما پیرمرد ۸۳ ساله از دنیا می‌رود.»

فاطمه نوروزیان البته علت اصلی وقوع این حادثه را کوتاهی و اهمال شیفت حاضر در بخش ریکاوری بیمارستان اعلام می‌کند و دراین‌باره به شهروندآنلاین می‌گوید: «بلافاصله پس از وقوع این حادثه پرونده در نظام پزشکی به جریان افتاد. خانواده متوفی شکایت کردند و آقای حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان به‌عنوان مدعی‌العموم به این ماجرا ورود کردند. در حال حاضر هم پرونده در تحقیقات ابتدایی است. البته پس از پایان مراحل همان بررسی‌های نخست هم مشخص است که شیفت ریکاوری مقصر این حادثه بوده، در واقع کوتاهی و اهمال آنها باعث بروز این حادثه تلخ شده است.»

آن‌ طور که خانم نوروزیان می‌گوید به دستور رئیس دانشگاه علوم‌ پزشکی هرمزگان مسئول بخش ریکاوری و مسئول اتاق عمل از کار معلق شده‌اند و تحقیقات در خصوص دیگر مقصران این حادثه و تعیین سهم هر کدام از آنها ادامه دارد.

تا آخر پیگیر مرگ پدرم هستم

‏پنج روز از آن حادثه تلخ می‌گذرد. دوشنبه ۲۲مهر ماه بود که مسئولان بیمارستان خبر مرگ اسحاق پدر ‏‏۸۳ ساله را به خانواده منتظرش دادند. اسحاق کشاورزی بود که سال‌ها با کارگری بچه‌هایش را بزرگ کرد و برای جراحی ساده فتق در یکی از بیمارستان‌های جنوب کشور جان باخت. پس از این اتفاق دو نفر از مسئولان بیمارستان بندر عباس از کار تعلیق شدند. حالا پسر کوچک این مرد ۸۳ ساله به ‏‏شهروندآنلاین از جزییات این حادثه تلخ می‌گوید.

کی متوجه شدید پدرتان فوت کرده است؟

دوشنبه صبح بود که پدرم را برای عمل فتق به بیمارستان بردم. ساعت ۱۰:۳۰ بود. منتظر شدیم تا پدرم به ‏اتاق عمل برود. حدودا ۴۵ دقیقه طول کشید. پدرم به اتاق جراحی رفت اما ساعت‌ها منتظر ماندیم. ‏چشمم به اتاق جراحی خشک شده بود. شنیده بودم که این جراحی نهایت ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. از ‏هر کس سوال می‌پرسیدم جواب درستی نمی‌داد. تا این‌ که ساعت ۴ بعدازظهر بود که یکی از پزشکان ‏بیمارستان گفت مشکل کوچکی به‌وجود آمده و مجبوریم سر پدرتان را بخیه بزنیم. باید برود سی‌تی‌اسکن ‏و ام‌آرآی. شوکه شده بودم عمل فتق چه ربطی به سر داشت. تمام مدت پیگیری می‌کردم. سرو صدا راه ‏انداختم تا این‌که حراست بیمارستان پلیس را خبر کرد. از همان موقع پلیس هم در بیمارستان حضور داشت و ‏ما را آرام می‌کرد. ساعت ۷غروب بود که پزشک جراح پدرم را دیدم. آنجا بود که تازه متوجه شدم پدرم از ‏روی تخت افتاده و پزشکان در حال مداوای او هستند. خیلی ناراحت بودیم. پیگیری‌هایم ادامه داشت تا این‌ که ‏ساعت ۹ شب پلیس حاضر در بیمارستان به من خبر داد پدرم جان باخته است.

شکایت کردید؟

سه‌شنبه صبح بود که از بیمارستان شکایت کردیم اما وقتی خواستیم جسد پدرم را تحویل بگیریم،گفتند باید اول او را ترخیص کنیم. لیست هزینه‌هایی شامل کاور جسد، جابه‌جایی جسد و نگهداری در سردخانه ‏را جلوی ما گذاشتند که باید پرداخت می‌کردیم. لیست هزینه‌هایی که خودشان مسبب آن بودند. به‌ هر حال ‏مجبور بودیم برای این‌ که جسد پدرمان را تحویل بگیریم این لیست را پرداخت کنیم. مراسم پدرم هم بعد از ‏معاینات پزشکی قانونی انجام شد. چهارشنبه او را از پزشکی قانونی تحویل گرفتیم. در مراسم پدرم هم هیچکس از مسئولان بیمارستان حاضر نشدند و تنها از روابط عمومی علوم پزشکی تهران تماس گرفتند که ‏خواستار حضور در مراسم بودند اما موافقت نکردیم.

دقیقا متوجه شدید چه اتفاقی برای پدرتان افتاده است؟

تا زمانی که فیلم ریکاوری را ندیده بودم، نمی‌دانستم. هیچکس هم حرف درستی به ما نمی‌زد. تا این‌ که با ‏دستور قضائی فیلم ریکاوری را توانستم ببینم. فیلم فاقد صدا بود. من تنها از حرکات و لب‌خوانی می‌‏توانستم حدس بزنم که چه اتفاقی افتاده است. پدرم وقتی از اتاق عمل بیرون می‌آید به یکی از بیماربرها می‌‏گوید سردش است. این بیماربر برای او پتو می‌آورد ولی انگار دوباره پدرم یکی از پرستارها را صدا می‌‏کند. از جایش بلند می‌شود تا بتواند کسی را صدا کند. هر چه تقلا می‌کند هیچ‌کس به دادش نمی‌رسد. در ‏فیلم نشان می‌دهد ایستگاه پرستاری مستقر در کنار اتاق پدرم هم بی‌توجه به کمک خواهی پدرم هستند و ‏هر کدام سرشان در موبایل‌شان است. سرانجام پدرم روی دو زانو‌اش روی تخت می‌نشیند تا بتواند بیرون از اتاق ‏را ببیند و کمک بخواهد اما از پشت با سر روی زمین می‌افتد و بقیه ماجرا.‏

چه شد که دو مسئول بیمارستان را از کار تعلیق می‌کنند؟

تا زمانی که موضوع رسانه‌ای نشده بود هیچکس به داد ما نرسید. چون رسانه‌ای شد مجبور شدند دو نفر ‏را تعلیق کنند. این‌ که دقیقا چه کسی را تعلیق کردند، خبر ندارم.‏

از روند رسیدگی به پرونده خبر دارید؟

پرونده در دادسرای بندرعباس در حال رسیدگی است و تا آخر پیگیر پرونده و مرگ پدرم هستم.

پربحث‌های دیروز

 1. کرونا جان ۲۰۰ نفر دیگر را در ایران گرفت/ ۱۹ استان در شرایط قرمز و هشدار

 2. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

 3. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

 4. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

 5. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

 6. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 7. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

 8. گزارش گاردین از بحران بدهی مستاجران در بریتانیا

 9. ناگفته‌های حمید داودآبادی؛ پیکر حاج احمد متوسلیان در تهران است؟!

 10. غوغای روحانی؛ سکه ۷۰۰ درصد، دلار ۴۷۲ درصد، مسکن ۳۱۶ درصد

 11. رئیس پلیس راهور: فقط آقایان می‌توانند راکب موتورسیکلت‌های برقی باشند

 12. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. به چه قیمت؟

 6. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. پایان داستان غم انگیز زم

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 16. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 19. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 20. سیروس گرجستانی درگذشت

 21. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

ابر آروان

آخرین عناوین