مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

گروه جهان الف،   3980725068 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سران کشورهای فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک ضمن اعلام حمایت دو کشور از توافق هسته ای ایران، درعین حال خواستار پایبندی تهران به تمام تعهداتش در ذیل این توافق بین المللی شدند.

مرکل و مکرون در مورد برجام بیانیه مشترک صادر کردند

به گزارش ایرنا، فرانسه و آلمان درحالی از ایران خواستار پایبندی به تعهدات برجامی شده اند که خود، تحت فشارهای دولت دونالد ترامپ، تا کنون به تعهدات خود در قبال این توافقنامه عمل نکرده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و با هدف ترغیب دیگر طرف های این توافق بین المللی برای پایبندی و حفظ آن، برخی تعهدات خود در قبال برجام را کاهش داده و در صورتی که دیگر طرف اقدام عملی برای اجرای تعهدات خود انجام ندهند، گام های ایران در مسیر کاهش تعهدات برجام ادامه خواهد یافت.

به گزارش نشریه "اکتوالیته" فرانسه، سران فرانسه و آلمان در این بیانیه که پس از دیدارهای دوجانبه و نشست وزرای دولت های آلمان و فرانسه در شهر تولوز صادر شد اعلام کردند که "آنها می خواهند ایران یک بار دیگر به تعهدات خود در مورد توافق هسته ای عمل کند."

این دو رهبر اروپایی همچنین نگرانی خود را از افزایش تنش ها در منطقه خلیج فارس به دنبال حمله به زیرساخت های سعودی و علیه آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز اعلام کردند.

نشست وزیران کابینه های دو دولت فرانسه و آلمان، با هدف تعمیق روابط دوجانبه و در آستانه اعمال تعرفه های جدید گمرکی از سوی آمریکا بر صادرات محصولات اروپایی برگزار شد.

دو کشور از سیاست های اروپایی در مقابل تحریم های دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا حمایت کردند.

در حاشیه این نشست، رهبران آلمان و فرانسه از شعبه مرکزی شرکت هواپیمایی ایرباس در تولوز فرانسه دیدن کردند.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: این کشور همچنان به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای ایران متعهد بوده و از ایران می خواهیم به تمام تعهدات برجامی خود عمل کند.

«اگنس واندر مول» تاکید کرد: ایران باید از ورود به یک مرحله جدید در چارچوب کاهش تعهدات برجامی خوددداری کند که این اقدام چیزی جز افزایش تنش ها به دنبال نخواهد داشت. او افزود: ایران باید با آژانس بین المللی هسته ای هم در چارچوب توافق هسته ای و هم در چارچوب دیگر تعهدات هسته ای اش به طور کامل همکاری کند. 

سخنگوی وزارت خار جه فرانسه تاکید کرد: این کشور بر اساس چارچوب های مشخص شده توسط رئیس جمهوری در بیاریتز و نیویورک به طور کامل به تعهدات خود در خصوص کاهش تنش ها متعهد است.

جمهوری اسلامی ایران بعد از آنکه آمریکا در اردیبهشت ماه ۹۷ از توافق هسته ای ۱+۵ با ایران خارج شده و همه تحریم ها را بازگرداند، هشدار داد که اگر دیگر کشورهای عضو توافق بویژه اروپایی ها به تعهدات خود عمل نکنند، تعهدات هسته ای اش را طبق برجام کاهش می دهد. 

در این چارچوب و بعد از بی عملی اروپا، ایران در سه مرحله تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده و تاکید کرده که در صورت عدم اقدام عملی اروپا برای فراهم کردن امکان فروش نفت، مرحله چهارم را عملی خواهد کرد.

مکرون و مرکل در این بیانیه همچنین اعلام کردند که خواهان یک روند سیاسی در سوریه هستند. پاریس و لندن روز چهارشنبه با دفاع از "آغاز یک روند سیاسی در سوریه که از سوی سازمان ملل تسهیل شده" تاکید کردند که "از سرگیری خصومت ها در شمال شرقی سوریه باعث تضعیف ثبات کل منطقه می شود، درد و رنج غیرنظامیان را تشدید کرده و منجر به آوارگی بیشتر می شود."
رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان تاکید کردند: پایان اقدام های نظامی و آغاز یک روند سیاسی که توسط سازمان ملل تسهیل شده، ضروری است"

در این بیانیه مشترک همچنین مرکل و مکرون که در خصوص بحران لیبی، تنها یک راه حل سیاسی می تواند ثبات در  این کشور را به دنبال داشته باشد. دو کشور برای دستیابی به آتش بس و بازگشت به یک روند سیاسی تسهیل شده از سوی سازمان ملل با تعامل شرکای خود بویژه از طریق روند برلین توافق کردند. 

دو رهبر همچنین در شورای وزیران فرانسه و آلمان توافق کردند برای ارائه نسخه جدیدی از سیستم پناهندگی بر اساس مسوولیت عادلانه و همبستگی عملگرایانه بین کشورهای اتحادیه اروپا تلاش کنند. 
مرکل و مکرون همچنین برای دستیابی به اعتماد متقابل در حوزه دفاعی، توافق نامه ای در مورد صادرات اسلحه که بطور مشترک تدوین شده امضا کردند.

کاخ الیزه گفت: این توافق مهر تاییدی بر اعتماد متقابل پاریس و برلین و شرط موفقیت پروژه های مشترک دو کشور مانند هواپیمای جنگی (نسل جدید) است.

بر اساس توافقی که سال ۲۰۱۸ میلادی بین فرانسه و آلمان امضا شد، پاریس مسوولیت ساخت یک جت جنگی نسل آینده را بر عهده گرفت که علاوه بر اقدام های معمول هواپیماهای جنگی، قادر خواهد بود علاوه بر قرارگیری در مرکزیت یک سامانه تسلیحاتی، یک اسکادران پهبادی را هم فرماندهی کند. این هواپیمای جنگی از سال ۲۰۴۰ جایگزین هواپیمای رافال شرکت داسو و یوروفایتر آلمان خواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۴۸۹۳۱۲:۵۰:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
غلط زیادی می کنید. شما به کدام تعهد خود پایبند بوده اید؟
ناشناس۱۱۳۴۸۹۷۱۲:۵۴:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
آیا این دو کشور به تعهدات خود عمل کردند که خواستار متعهد ماندن ایران هستند؟ از طرفی برجام را فقط این دو شیطان امضا نکرده اند .
ناشناس۱۱۳۴۹۳۰۱۳:۲۷:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
اروپایی ها خواهان حفظ برجام و حفظ تحریم ها باهم هستن و این برای ایران ممکن نیست.
ناشناس۱۱۳۴۹۷۰۱۳:۵۹:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
وقتی در برجام تنها ایران مانده چه ربطی به آنها دارد که ایران پایبند باشد یا نباشد ایران هم کارش را بکند وزبانی مثل آنها بگوید هیچ کاری نکرده
سعید۱۱۳۵۰۱۵۱۴:۴۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
اتحادیه اروپا خودش رو در حد یه کشور کوچیک بی قدرت و بی اراده نمایان ساخت چه فرصتی داشتند که از زیر یوغ امریکا خارج شوند( یه عده کوتوله های سیاسی) اگه یه کمی اراده داشتند خروج امریکا رو محکوم میکردند و با تاسیس بانکهای متعدد و خرید نفت و توسعه صادرات و واردات تعهد خودشان به برجام را نشان می دادند و به امریکا میگفتند ما با ایران توافق کردیم و به توافقمان پایبند باید باشیم اونم حساب کار دستش میومد امریکا که نمی تونه تمام دنیا رو تحریم کنه هی بیانیه میدن که ایران باید متعهد به برجام باشه آخه احمقها کدام برجام دیگه ؟؟؟یکی بهشون باید بگه : بجز بیانیه دادن کار دیگری هم بلدید ؟قدرت و توان و عرضه دیگری هم دارید؟
ناشناس۱۱۳۵۳۱۲۲۱:۳۲:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۲۵
مثل شما سیاست مدار نیستند.!!!
ناشناس۱۱۳۵۰۴۸۱۵:۲۳:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۵
برید گم شید عوضیها. مگه شما به تعهداتون عمل کردید که از ایران میخواهید عمل کنه؟؟؟
ناشناس۱۱۳۵۰۸۶۱۶:۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
هر چقدر هم خودتان را خسته کنيد ، تا به تعهداتتان عمل نکنيد، گامها ادامه خواهد يافت. جناب ماکرون، به سخنگوی وزارت خارجه ات هم بگو که اينقدر بايد بايد نکند. و متعهد شدن به تعهداتتان هم پشيزی ارزش ندارد مگه اينکه همراه با عمل باشد.
ناشناس۱۱۳۵۱۰۰۱۶:۲۵:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
بیجا کردن که بیانیه صادر کردن
ناشناس۱۱۳۵۱۸۵۱۸:۴۵:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۵
چشم امر دیگه ای باشه خانم مرکل ..
ناشناس۱۱۳۵۲۳۳۱۹:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۵
رو که نیست سنگ پا پیش اینها کم میاره
ناشناس۱۱۳۵۲۵۱۲۰:۱۵:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۵
این بیانیه را از روی قبلی کپی کرده اند.
ناشناس۱۱۳۵۲۹۵۲۱:۰۳:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۵
امروزه کشورهای اروپا آنقدر ضعیف شدند که از خود هیچ اختیاری ندارند .همه کاره آنها آمریکا هست .هرچه آمریکا دیکته کرده آنها مانند طوطی مدام تکرار میکنند. مورد بعدی که اینها را به طمع انداخته موضع لرزان بعضی از مسئولین سیاسی کشور باعث شده وگرنه آنها میدانند مقام معظم رهبری ونیروهای مسلح ومردم دلسوز وانقلابی کشور هیچ موقع اجازه نمیدهند سران کشورهای که از اداره کشورخودشان عاجز هستند وتا دندان به سلاح های مخرب وکشتار جمعی مسلح اند آن موقع در مورد مسائیل دفاعی ایران صحبت کنند. در این مواقع که آنها عمدا یک موضوع غیر ممکن را تکرار میکنند. ایران باید برد موشکها را بالا ببرد وآنها را آزمایش کند

پربحث‌های دیروز

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. فاصله ما و رهبری در این روزها

 4. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 5. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 6. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 7. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 8. حکم کشته شدن آشوبگران از نگاه اروپا چیست؟

 9. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 10. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 11. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 12. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 13. دولت به فکر کاهش اثرات منفی افزایش یکباره قیمت‌ بنزین باشد

 14. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 15. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 16. تخریب و خسارت‌های اشرار

 17. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 18. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 19. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 20. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 21. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 22. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 23. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 24. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 25. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 6. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 7. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 8. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 9. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 10. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 11. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 12. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 15. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 16. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 17. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 18. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 21. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 22. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 23. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 2. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 3. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 4. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 5. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 6. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 7. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 8. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 9. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 10. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 11. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 12. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 13. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 14. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 15. یک سال فلج سیاسی در رژیم صهیونیستی

 16. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

 17. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 18. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین