تحریم کم‌اثر آمریکا علیه ترکیه

گروه جهان الف،   3980725067 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اگر ترامپ تحریمی را علیه ترکیه اعمال نکند قطعا کنگره دست به کار خواهد شد و آن زمان است که روابط آمریکا و ترکیه دچار یک چالش جدی خواهد شد.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم امیرعلی ابوالفتح آورده است: در ایالات متحده باید بین جریان ملی‌گرا و بین‌الملل‌گرا یک تفکیک قایل شد. اکنون جریان ملی‌گرا را دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری ایالات متحده هدایت می‌کند و با همین رویه وارد انتخابات شد و از این طریق توانست در انتخابات سال ۲۰۱۶ پیروز شود. این جریان عقیده دارد که ایالات متحده بیش از اندازه بست و گسترش جهانی پیدا کرده است و هزینه نگهداری چنین امپراتوری بسیار زیاد است و موجب شده که از درون اقتصاد آمریکا توان اداره این وسعت از فعالیت را نداشته باشد و به تدریج باید در نقاط کم اهمیت‌تر اختیارات به دولت‌های منطقه‌ای واگذار شود.

ترامپ با همین تفکر در انتخابات پیروز شد و در تمام این سه سال به‌طور دایم مشغول همین سخنان است و براساس همین استراتژی معتقد است که باید از جنگ‌های بی‌حاصل خارج شود. برهمین اساس این گروه نسبت به اقدامی که ترکیه در شمال سوریه انجام داد چندان خشمگین نیستند. البته هشدارهایی داده شد که ترکیه نباید از یک حد عبور کند. البته ترکیه تاکنون از این حد تعیین شده عبور نکرده است.

برخلاف روزهای اول که تصور می‌شد یک کشتار و نسل‌کشی خونین در شمال سوریه رخ دهد، در مقیاس کشتارهایی که در خاورمیانه صورت گرفته و مرسوم هست هنوز رخ نداده است. اما بر خلاف جریان ملی‌گرا که هم در درون حزب دموکرات و هم در درون حزب جمهوریخواه و هم در درون دولت، کنگره و اتاق فکرها حضور دارند به‌شدت نگران وضع موجود از چند زاویه هستند. آنها بر این عقیده‌اند که به متحدان آمریکا چه از سوی ترامپ و چه از سوی اردوغان خیانت شده است. از طرفی دیگر چنین اقداماتی هیمنه و سروری آمریکا را به خطر می‌اندازد، ضمن اینکه نگران آن هستند که توازن قوا در خاورمیانه برهم بخورد و محور مسکو، تهران، آنکارا در برابر ریاض، واشنگتن، تل‌آویو تقویت شود و از تغییرات در خاورمیانه به‌شدت نگران هستند.

از همین رو شاهد آن هستیم که جریان بین‌الملل‌گرا فعلا پیگیر تحریم علیه ترکیه هستند. تاکنون تهدیدات فراوانی انجام دادند و ممکن است کنگره مصوباتی را داشته باشد ولی طیف ملی‌گرا آن گونه که انتظار می‌رفت متوسل به اقدام تند و خشن علیه ترکیه نشده است. حتی در بحث ترکیه چیزی که تاکنون رخ داده است مذاکرات برای عقد یک قرارداد به حالت تعلیق درآمد، تعرفه واردات فولاد افزایش پیدا کرد و...سه وزیر تحریم شدند و این درحالی است که هیچ گونه شرکت ترکیه‌ای یا اقتصاد ترکیه مورد تحریم قرار نگرفته است.

می‌توان گفت که این اتفاقات تاثیری روی اقتصاد ترکیه برجا نمی‌گذارد. حتی هیچ یک از قراردادهایی که بین ترکیه و آمریکا در حال اجرا شدن است نیز مشمول تحریم نشده است. از این جهت می‌توان گفت که دیدگاه دولت آقای ترامپ اینگونه است که قصد دارد یک پیامی به ترک‌ها ارسال کنند که از یک حدی عبور نکنند ولی یک میزان مشخصی از اقدامات ترکیه در شمال سوریه را به رسمیت شناخته است ولی بخش بین‌الملل‌گرا که بر مداخلات نظامی تاکید دارد هنوز به‌شدت از این اتفاق ناراضی است و این احتمال وجود دارد اقداماتی را انجام دهد که تلاش دولت را برای حفظ نوعی آرامش در روابط واشنگتن، آنکارا برهم زند.

اما نباید فراموش کرد که کنگره این توانایی را دارد که قوانین تحریمی علیه هر کشوری وضع کند و تحریم‌های کنگره بسیار موثر و پایدارتر هستند. بنابراین فضای به‌شدت ضد اردوغانی در واشنگتن قابل انتظار است که تحریم‌هایی وضع شود. ولی به دلیل پیچیدگی روابط بین آمریکا و ترکیه احتمالا امریکایی‌ها مقداری خویشتن‌داری در پیش خواهند گرفت و هنگامی که نارضایتی‌ها نیز فروکش کرد، احتمالا عقلای جریان بین‌الملل‌گرا نیز به این نتیجه خواهند رسید که مسائل شمال سوریه ارزش یک درگیری بزرگ با ترکیه را ندارد.

به هرحال ترکیه دومین ارتش بزرگ ناتو پس از آمریکا است. از سوی دیگر دیوار امنیتی مهمی برای اروپای اقتصادی و همچنین اعضای ناتو در برابر آشوب‌های خاورمیانه است. تضعیف این عضو نه‌تنها تهدیدهایی را متوجه اروپا و آمریکا می‌کند بلکه آنکارا را می‌تواند بیش از پیش به سمت روسیه سوق دهد و یک نوع اتحاد قوی‌تر بین ترکیه روسیه و ایران ایجاد شود که در آن زمان قطعا مشکلات افزایش می‌یابد.

از همین رو اگرچه دونالد ترامپ ابتدا توییت‌های تندی علیه ترکیه منتشر کرد و گفت اقتصاد این کشور را نابود می‌کند، اما پس از آن به صورت دایم در خصوص مضرات درگیری با یک عضو ناتو می‌گوید و عنوان می‌کند که مشکلات باید از سوی ترک‌ها و کردها حل شود و بشار اسد باید وارد مقابله با ترکیه شود. حتی مشخص شده است که در بین گروه‌های بین‌الملل‌گرا نیز هرچند تهدیداتی صورت گرفته است و اقدامات تند می‌تواند موثر باشد احتمالا باید یک طرح قانونی تاکنون علیه ترکیه ارایه می‌شد. به هرحال تردید وجود دارد که آمریکا بخواهد در برابر کشورهایی مانند ترکیه که پیوندهای عمیق نظامی، امنیتی و اقتصادی با آنها دارد به‌شدت برخورد کند. حتی تحریم‌های شدید نیز تضمین‌کننده آن نیست که اردوغان نظر خود را تغییر دهد. در خصوص روسیه این سیاست جواب نداد. حتی در خصوص ونزوئلا نیز این تحریم‌ها جواب نداده است.

اقتصاد ترکیه به مراتب بزرگ‌تر است و زلزله در اقتصاد ترکیه حتی می‌تواند به اقتصاد اروپا و آمریکا سرریز شود و کمتر کسی حاضر است که به خاطر سرنوشت شمال سوریه بخواهد با چنین پیامدهایی مواجه شود. البته نباید فراموش کرد که دونالد ترامپ علاقه‌مند است که وجهه یک رهبر ابرقدرت را داشته باشد و لذت می‌برد از اینکه دیگران تصور کنند او می‌تواند با یک اشاره انگشت کره شمالی را نابود کند. این یک پرستیژ به شخص رییس‌جمهوری و حتی ایالات متحده می‌دهد. ترامپ عاشق این است که بیش از آن چیزی که هست خود را قدرتمند نشان دهد. بنابراین بی‌میل نیست که نشان دهد در برابر اقدامات ترکیه سکوت نمی‌کند، مرعوب نیست و در قبال هرگونه نافرمانی از سوی هر یک از متحدان بلافاصله واکنش نشان می‌دهد ولی نباید فراموش کرد که تلاش می‌کند با یکسری اقداماتی که اثرات سیاسی روانی دارد تا یکسری اثرات واقعی اقتصادی به نحوی به یکسری مطالبات و انتقاداتی که از او طی روزهای اخیر مطرح شده پاسخ دهد.

اگر ترامپ تحریمی را اعمال نکند قطعا کنگره دست به کار خواهد شد و آن زمان است که روابط آمریکا و ترکیه دچار یک چالش جدی خواهد شد. بنابراین بخشی از اظهارنظرهای ترامپ نمایشی است تا به اعتراض‌ها در خصوص خالی کردن شمال سوریه پاسخ دهد و در سوی دیگر نشان دهد که کماکان هیمنه خود را حفظ کرده است. اما نکته مهم‌تر اینکه باید دید که تحریم‌ها به حدی موثر است که آقای اردوغان را وادار به تجدید نظر در عملیات نظامی خود کند؟ چراکه ایشان نیز پیش‌بینی‌هایی برای این سناریوی خود انجام داده است. تجربه نشان داده تحریم‌های اقتصادی به گونه‌ای نبوده که حاکمیت‌ها در قبال رفتارهای اساسی خودشان تجدیدنظر کنند از این جهت در خصوص ترکیه نیز به نظر نمی‌رسد با تحریم اقتصادی، اردوغان در رویکرد خود تجدیدنظر کند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

شمس۱۱۳۵۰۶۲۱۵:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۵
خودش هم فهمید چی نوشت

پربحث‌های اخیر

 1. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 2. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 3. محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت

 4. شاکری: طرح افزایش قیمت بنزین قابلیت اصلاح دارد

 5. شهادت یک بسیجی در ملارد/ آخرین وضعیت شهرهای مختلف

 6. کدام گروه‌ها مشمول کمک معیشتی می‌شوند + اینفوگرافی

 7. سخنگوی دولت:‌ رئیس‌جمهور خود را فدای مصالح کلان کشور و مردم کرد

 8. علی مطهری: مجلس از حیز انتفاع ساقط است

 9. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 10. فیلمی از خسارت زدن آشوبگران به اموال عمومی

 11. تخریب و خسارت‌های اشرار

 12. وقتی آشوبگران به کتاب هم رحم نمی‌کنند + عکس

 13. ادامه واکنش‌ها به طرح افزایش قیمت بنزین: چگونه اعتراضات آرام، خشونت‌آمیز می‌شود؟/ مطهری: مجلس دهم درباره مشکل بنزین تعلل کرد/ روایت زاکانی از دلایل حمایت رهبری از طرح سران قوا

 14. امام جمعه شیراز: اگر شورای تامین نتواند اغتشاشات را جمع کند، به همراه بسیج به میدان خواهم رفت

 15. سپاه در واکنش به حوادث و وقایع اخیر: با ادامه هرگونه ناامنی قاطعانه برخورد خواهیم کرد

 16. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 17. گریه‌های دردناک مردی که جهیزیه دخترش در آتش سوخت

 18. تاملاتی درباره اعتراضات اخیر/ وقتی رئیس جمهور با مردم حرف نمی‌زند

 19. تیراندازی اغتشاشگران مسلح در اندیمشک به سوی مردم

 20. ربیعی: یارانه حمایتی جدید در دولت‌های بعد هم پرداخت خواهد شد

 21. رئیسی: صف مردم از صف اشرار و اخلالگران جدا است/ انتقاد از شیوه اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین

 22. آخرین قیمت دلار در بازار امروز

 23. کی‌روش چه دستاوردی برای فوتبال ایران داشت؟/ ضعفی که ویلموتس دارد

 24. هشدار رئیس قوه قضاییه به اشرار و اخلالگران امنیت

 25. مصباحی مقدم: دولت مسبب افزایش تنش‌ها در کشور است/ رشد نقدینگی موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 4. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 5. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 6. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 7. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 8. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 9. روحانی: پرداخت کمک‌های معیشتی از دوشنبه آغاز می‌شود/ اعتراض حق مردم است اما حساب اعتراض از اغتشاش جداست

 10. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 11. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور در مجلس

 12. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 13. طرح استیضاح لاریجانی در مجلس

 14. آلودگی و برودت هوا، بارش برف و سختی تردد؛ مدارس برخی مناطق را تعطیل کرد/ تعطیلی مدارس غرب تهران

 15. خرابکاری اغتشاش‌گران در تهران

 16. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 17. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 18. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 19. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 20. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 21. دادستان کشور: خسارت‌دیدگان شکایت کنند تا اشرار محکوم شوند/ قیمت‌ها به بهانه بنزین افزایش نیابند

 22. قول روحانی به مردم درباره کمک‌های معیشتی

 23. خرازی: استعفای نمایندگان مجلس کدام گره از وضعیت معیشتی مردم را می گشاید؟

 24. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 25. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 4. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 5. چرا روحانی عصبانی است؟

 6. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 7. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 8. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 9. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 10. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 11. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 12. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 13. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 14. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 15. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 16. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 17. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 18. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 19. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 20. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 21. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 22. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. وزیر صمت: هیچ افزایش قیمتی در کالاها نداریم/ با گران‌فروشان مماشات نمی‌کنیم

 25. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

 2. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

 3. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

 4. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 5. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

 6. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

 7. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

 8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

 9. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

 10. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

 11. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

 12. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

 13. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

 14. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

 15. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

 16. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

 17. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

 18. یک سال فلج سیاسی در رژیم صهیونیستی

 19. موگرینی: خروج ایران از توافق هسته‌ای نگرانی اصلی ماست

 20. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

 21. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

 22. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

آخرین عناوین