تحریم کم‌اثر آمریکا علیه ترکیه

گروه جهان الف،   3980725067 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

اگر ترامپ تحریمی را علیه ترکیه اعمال نکند قطعا کنگره دست به کار خواهد شد و آن زمان است که روابط آمریکا و ترکیه دچار یک چالش جدی خواهد شد.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم امیرعلی ابوالفتح آورده است: در ایالات متحده باید بین جریان ملی‌گرا و بین‌الملل‌گرا یک تفکیک قایل شد. اکنون جریان ملی‌گرا را دونالد ترامپ به عنوان رییس‌جمهوری ایالات متحده هدایت می‌کند و با همین رویه وارد انتخابات شد و از این طریق توانست در انتخابات سال ۲۰۱۶ پیروز شود. این جریان عقیده دارد که ایالات متحده بیش از اندازه بست و گسترش جهانی پیدا کرده است و هزینه نگهداری چنین امپراتوری بسیار زیاد است و موجب شده که از درون اقتصاد آمریکا توان اداره این وسعت از فعالیت را نداشته باشد و به تدریج باید در نقاط کم اهمیت‌تر اختیارات به دولت‌های منطقه‌ای واگذار شود.

ترامپ با همین تفکر در انتخابات پیروز شد و در تمام این سه سال به‌طور دایم مشغول همین سخنان است و براساس همین استراتژی معتقد است که باید از جنگ‌های بی‌حاصل خارج شود. برهمین اساس این گروه نسبت به اقدامی که ترکیه در شمال سوریه انجام داد چندان خشمگین نیستند. البته هشدارهایی داده شد که ترکیه نباید از یک حد عبور کند. البته ترکیه تاکنون از این حد تعیین شده عبور نکرده است.

برخلاف روزهای اول که تصور می‌شد یک کشتار و نسل‌کشی خونین در شمال سوریه رخ دهد، در مقیاس کشتارهایی که در خاورمیانه صورت گرفته و مرسوم هست هنوز رخ نداده است. اما بر خلاف جریان ملی‌گرا که هم در درون حزب دموکرات و هم در درون حزب جمهوریخواه و هم در درون دولت، کنگره و اتاق فکرها حضور دارند به‌شدت نگران وضع موجود از چند زاویه هستند. آنها بر این عقیده‌اند که به متحدان آمریکا چه از سوی ترامپ و چه از سوی اردوغان خیانت شده است. از طرفی دیگر چنین اقداماتی هیمنه و سروری آمریکا را به خطر می‌اندازد، ضمن اینکه نگران آن هستند که توازن قوا در خاورمیانه برهم بخورد و محور مسکو، تهران، آنکارا در برابر ریاض، واشنگتن، تل‌آویو تقویت شود و از تغییرات در خاورمیانه به‌شدت نگران هستند.

از همین رو شاهد آن هستیم که جریان بین‌الملل‌گرا فعلا پیگیر تحریم علیه ترکیه هستند. تاکنون تهدیدات فراوانی انجام دادند و ممکن است کنگره مصوباتی را داشته باشد ولی طیف ملی‌گرا آن گونه که انتظار می‌رفت متوسل به اقدام تند و خشن علیه ترکیه نشده است. حتی در بحث ترکیه چیزی که تاکنون رخ داده است مذاکرات برای عقد یک قرارداد به حالت تعلیق درآمد، تعرفه واردات فولاد افزایش پیدا کرد و...سه وزیر تحریم شدند و این درحالی است که هیچ گونه شرکت ترکیه‌ای یا اقتصاد ترکیه مورد تحریم قرار نگرفته است.

می‌توان گفت که این اتفاقات تاثیری روی اقتصاد ترکیه برجا نمی‌گذارد. حتی هیچ یک از قراردادهایی که بین ترکیه و آمریکا در حال اجرا شدن است نیز مشمول تحریم نشده است. از این جهت می‌توان گفت که دیدگاه دولت آقای ترامپ اینگونه است که قصد دارد یک پیامی به ترک‌ها ارسال کنند که از یک حدی عبور نکنند ولی یک میزان مشخصی از اقدامات ترکیه در شمال سوریه را به رسمیت شناخته است ولی بخش بین‌الملل‌گرا که بر مداخلات نظامی تاکید دارد هنوز به‌شدت از این اتفاق ناراضی است و این احتمال وجود دارد اقداماتی را انجام دهد که تلاش دولت را برای حفظ نوعی آرامش در روابط واشنگتن، آنکارا برهم زند.

اما نباید فراموش کرد که کنگره این توانایی را دارد که قوانین تحریمی علیه هر کشوری وضع کند و تحریم‌های کنگره بسیار موثر و پایدارتر هستند. بنابراین فضای به‌شدت ضد اردوغانی در واشنگتن قابل انتظار است که تحریم‌هایی وضع شود. ولی به دلیل پیچیدگی روابط بین آمریکا و ترکیه احتمالا امریکایی‌ها مقداری خویشتن‌داری در پیش خواهند گرفت و هنگامی که نارضایتی‌ها نیز فروکش کرد، احتمالا عقلای جریان بین‌الملل‌گرا نیز به این نتیجه خواهند رسید که مسائل شمال سوریه ارزش یک درگیری بزرگ با ترکیه را ندارد.

به هرحال ترکیه دومین ارتش بزرگ ناتو پس از آمریکا است. از سوی دیگر دیوار امنیتی مهمی برای اروپای اقتصادی و همچنین اعضای ناتو در برابر آشوب‌های خاورمیانه است. تضعیف این عضو نه‌تنها تهدیدهایی را متوجه اروپا و آمریکا می‌کند بلکه آنکارا را می‌تواند بیش از پیش به سمت روسیه سوق دهد و یک نوع اتحاد قوی‌تر بین ترکیه روسیه و ایران ایجاد شود که در آن زمان قطعا مشکلات افزایش می‌یابد.

از همین رو اگرچه دونالد ترامپ ابتدا توییت‌های تندی علیه ترکیه منتشر کرد و گفت اقتصاد این کشور را نابود می‌کند، اما پس از آن به صورت دایم در خصوص مضرات درگیری با یک عضو ناتو می‌گوید و عنوان می‌کند که مشکلات باید از سوی ترک‌ها و کردها حل شود و بشار اسد باید وارد مقابله با ترکیه شود. حتی مشخص شده است که در بین گروه‌های بین‌الملل‌گرا نیز هرچند تهدیداتی صورت گرفته است و اقدامات تند می‌تواند موثر باشد احتمالا باید یک طرح قانونی تاکنون علیه ترکیه ارایه می‌شد. به هرحال تردید وجود دارد که آمریکا بخواهد در برابر کشورهایی مانند ترکیه که پیوندهای عمیق نظامی، امنیتی و اقتصادی با آنها دارد به‌شدت برخورد کند. حتی تحریم‌های شدید نیز تضمین‌کننده آن نیست که اردوغان نظر خود را تغییر دهد. در خصوص روسیه این سیاست جواب نداد. حتی در خصوص ونزوئلا نیز این تحریم‌ها جواب نداده است.

اقتصاد ترکیه به مراتب بزرگ‌تر است و زلزله در اقتصاد ترکیه حتی می‌تواند به اقتصاد اروپا و آمریکا سرریز شود و کمتر کسی حاضر است که به خاطر سرنوشت شمال سوریه بخواهد با چنین پیامدهایی مواجه شود. البته نباید فراموش کرد که دونالد ترامپ علاقه‌مند است که وجهه یک رهبر ابرقدرت را داشته باشد و لذت می‌برد از اینکه دیگران تصور کنند او می‌تواند با یک اشاره انگشت کره شمالی را نابود کند. این یک پرستیژ به شخص رییس‌جمهوری و حتی ایالات متحده می‌دهد. ترامپ عاشق این است که بیش از آن چیزی که هست خود را قدرتمند نشان دهد. بنابراین بی‌میل نیست که نشان دهد در برابر اقدامات ترکیه سکوت نمی‌کند، مرعوب نیست و در قبال هرگونه نافرمانی از سوی هر یک از متحدان بلافاصله واکنش نشان می‌دهد ولی نباید فراموش کرد که تلاش می‌کند با یکسری اقداماتی که اثرات سیاسی روانی دارد تا یکسری اثرات واقعی اقتصادی به نحوی به یکسری مطالبات و انتقاداتی که از او طی روزهای اخیر مطرح شده پاسخ دهد.

اگر ترامپ تحریمی را اعمال نکند قطعا کنگره دست به کار خواهد شد و آن زمان است که روابط آمریکا و ترکیه دچار یک چالش جدی خواهد شد. بنابراین بخشی از اظهارنظرهای ترامپ نمایشی است تا به اعتراض‌ها در خصوص خالی کردن شمال سوریه پاسخ دهد و در سوی دیگر نشان دهد که کماکان هیمنه خود را حفظ کرده است. اما نکته مهم‌تر اینکه باید دید که تحریم‌ها به حدی موثر است که آقای اردوغان را وادار به تجدید نظر در عملیات نظامی خود کند؟ چراکه ایشان نیز پیش‌بینی‌هایی برای این سناریوی خود انجام داده است. تجربه نشان داده تحریم‌های اقتصادی به گونه‌ای نبوده که حاکمیت‌ها در قبال رفتارهای اساسی خودشان تجدیدنظر کنند از این جهت در خصوص ترکیه نیز به نظر نمی‌رسد با تحریم اقتصادی، اردوغان در رویکرد خود تجدیدنظر کند.

دیدگاه کاربران

شمس۱۱۳۵۰۶۲۱۵:۳۵:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۵
خودش هم فهمید چی نوشت

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 3. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 4. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 5. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 6. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 7. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 8. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 9. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 13. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 16. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 17. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 18. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 19. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 20. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 21. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 22. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 23. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

 24. میرسلیم: نمایندگان مسأله‌دار مجلس کناره‌گیری کنند

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 16. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 19. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 20. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 21. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 22. سیروس گرجستانی درگذشت

 23. پایان داستان غم انگیز زم

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  2. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

  3. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

  4. پوتین، پیروز همه‌پرسی/ پوتین تا ۱۶ سال آینده رئیس جمهور باقی می‌ماند!

  5. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

  6. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  7. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  8. ظریف: آمریکا باید خسارات وارده بر مردم ایران را جبران کند

  9. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

  10. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

  11. جزئیات سقوط موصل/ آمریکا گفت سلاح نمی‌دهیم؛ ایران انبار خود را باز کرد

  12. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

  13. اظهارات ضد ایرانی فرزند شاه سعودی

  14. قالیباف: تلاش برخی برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی خطای راهبردی است

  15. اقدامات خصمانه آمریکا علیه «حشد شعبی» عراق /اهداف واشنگتن چیست؟

  16. عراقچی با کنایه به عکس هوک و گروسی: بهتر است هم فاصله اجتماعی را رعایت کنید و هم فاصله سیاسی

  آخرین عناوین