پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

گروه سیاسی الف،   3980724121 ۳۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

سید نظام الدین موسوی در پاسخ به اظهارات روز گذشته ظریف مبنی بر تحریف برخی سخنانش، گفت: بزرگترین نگرانی ما درباره برجام این بود که شما صرفاً بر اساس وعده‌های پوچ جان کری و اوباما، تعهدات عینی زیادی را بر دوش ملت و نظام می‌گذارید، بی‌آنکه از طرف مقابل، تضمین و تعهد روشن و دقیقی بگیرید. و تجربه نشان داد که این دغدغه ها چقدر درست و منطبق بر واقع بوده است.

پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

در پی ادعای روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه مبنی بر تحریف سخنانش در خبرگزاری فارس، سید نظام الدین موسوی مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس در نامه‌ای به وزیر امور خارجه به ادعاهای مطرح شده از سوی وی پاسخ داد.

متن توضیحات سیدنظام الدین موسوی به شرح زیر است:

باسمه تعالی

جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف

وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

با اهداء سلام و تحیت و آرزوی توفیق برای جنابعالی، روز گذشته در برخی رسانه‌ها و کانال‌های تلگرامی مطلبی به نقل از شما منتشر شد مبنی بر اینکه در جمع گروهی از فعالان فضای مجازی ادعا کرده‌اید سردار عزیز جعفری فرمانده پیشین سپاه، مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس را به دلیل تحریف سخنان شما در این خبرگزاری، مؤاخذه کرده است.

ظاهراً این ادعا را در جلساتی دیگر با اصحاب رسانه نیز مطرح کرده بودید اما چون عمومی نشده بود وجهی برای پاسخ ندیدم اما اکنون که رسانه‌ای شده، به نظرم رسید باید توضیحی در این باره بدهم تا این پیش‌فرض ذهنی‌تان که ملت ایران حافظه تاریخی ضعیفی دارند مختصری اصلاح شود.

البته راجع به مواضع و اقدامات شما در این سال‌ها و آنچه در فقره برجام بی‌فرجام بر سر عزت و شوکت این ملت و نظام آوردید، سخن بسیار است که در زمان خود باید گفته شود، اما فعلاً درباره مطلب فوق‌الاشاره منقول از شما که تعریض به حقیر دارد از باب «أنا رب‌الابل» نکاتی می‌گویم تا مجالی دیگر و روز و روزگاری دیگر.

متن نقل‌شده از جنابعالی در جمع فعالان فضای مجازی با ادبیات مختلفی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته اما خلاصه همه این منقولات این است که شما فرموده‌اید: آقای سردار جعفری فرمانده پیشین سپاه، در جلسه‌ای سید نظام‌الدین موسوی، مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس را به دلیل تحریف سخنان من (دکتر ظریف) در دانشکده فنی دانشگاه تهران مؤاخده کرد و دستور اصلاح آن خبر در خبرگزاری فارس را داد.

جناب آقای دکتر ظریف! جلسه ای که بدان اشاره کرده‌اید و شما مدعو آن بودید، آقای سردار جعفری با حضور جمع قابل توجهی از مسئولان وقت سپاه و مسئولان و فعالان جبهه رسانه‌ای انقلاب برگزار کرده بود که بنده مجاز نیستم جزئیات آن را بیان نمایم و صرفاً به آنچه درباره شخص من ادعا کرده‌اید بسنده می‌کنم اما اجمالاً به‌جرأت می‌گویم همه کسانی که در آن جلسه صحبت کردند و جنابعالی را مخاطب قرار دادند، نسبت به اقدامات و مواضع شما و تیم‌تان در حوزه سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای منتقد بودند و به‌صراحت یا در لفافه این انتقادات و دغدغه‌ها را بیان کردند؛ دغدغه‌هایی که امروز بعد از گذشت چند سال از ماجرای برجام و افتادن تشت رسوایی آن از بام، شمولیت و عمومیت یافته و نه مختص محافل خصوصی، که نقل کوچه و بازار و خیابان است.

اما بنده که از روز قبل در جریان این جلسه قرار گرفته بودم، با توجه به اطلاعی که از اشراف سایر دوستان حاضر در جلسه به موضوع هسته‌ای و احتمال بیان آنها توسط این عزیزان داشتم؛ مطلب دیگری را برای طرح در حضور شما آماده کردم و آن مطلب، در خصوص اظهاراتی بود که چندی قبل از برگزاری جلسه مذکور، جنابعالی در دانشکده فنی دانشگاه تهران بیان کرده بودید. اتفاقاً چون در فضای رسانه‌ای با مدل عملیات روانی و فرافکنی‌تان آگاه بودم، خبر آن اظهارات‌تان را نه از خبرگزاری فارس که از خبرگزاری ایسنا رونوشت گرفتم.

شما در 12 آذر 92 طی اظهاراتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران، در میان هلهله و فریاد جماعت سرمست از برجام با شعار «صل علی محمد، روح مصدق آمد» در پاسخ به سؤالات انتقادی نماینده انجمن‌های دانشجویان مستقل، گفته بودید:

«تشکر می‌کنم که این نکات را این‌جا مطرح کردید که فرصتی است تا من هم بتوانم جواب دهم. خوب است که این حرف‌ها زده شود. باید بگویم که غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند. از این مردم می‌ترسند. آیا شما فکر کرده‌اید که آمریکا که با یک بمبش می‌تواند تمام سیستم‌های نظامی ما را از کار بیندازد، از سیستم نظامی ما می‌ترسد؟ آیا واقعاً به خاطر سیستم نظامی ماست که آمریکا جلو نمی‌آید؟»

در جلسه، بنده این جمله شما را از روی خبر خبرگزاری ایسنا (که همین الان هم بعد از سال‌ها بدون تغییری در آرشیو این خبرگزاری قابل مشاهده است) نقل کردم و نسبت به شما انتقاد نمودم که چرا چنین مطلب بی‌پایه و نادرستی را بیان کردید که موجب تضعیف نیروهای نظامی و دفاعی ما شده و به دشمنان برای زورگویی بیشتر گرا می‌دهد؟

شما از این سؤال بنده برآشفتید و ادعا کردید که از صحبت‌های شما برداشت اشتباه کرده‌ام و منظور شما این بوده که ما نه به نیروی نظامی بلکه به مردم و ایمان ملت  و روحیه ایثار و فداکاری اتکا داریم.

بنده بعد از توضیحات شما دوباره تأکید کردم که اتکای نظام و انقلاب به مردم و ایمان و ایثار ملت، چیزی نیست که شما کشف کرده باشید و امام(ره) و رهبری همواره این موضوع را متذکر شده‌اند بلکه سؤال و انتقاد من به راجع آن بخشی است که شما ادعا کرده‌اید آمریکا با یک بمب می‌تواند تمام نیروهای نظامی ما را از کار بیندازد. این جمله هم به لحاظ فنی و حقیقی نادرست است و هم از یک عنصر دیپلمات بعید است چنین بی‌محابا نیروهای نظامی کشورش را تحقیر کند.

متأسفانه باز هم به جای پاسخ به این سؤال روشن، تلاش کردید با عصبانیت و اتهام‌زدن مبنی بر نفهمیدن حرف‌های‌تان، جلسه را ملتهب کنید و چون فضای جلسه به سمت مجادله دوجانبه پیش رفت آقای سردار جعفری با عتاب، به مساعدت شما آمدند و گفتند با این تفاصیلی که آقای ظریف می‌گوید، منظور ایشان از آن سخنان، برداشتی نیست که شما دارید و منظور ایشان همین است که در جلسه می‌گویند.

قطعاً آقای جعفری در خصوص اینکه چرا در شرایط استیصال شما در آن جمع، به کمک‌تان شتافتند و اجازه ندادند محاجه بنده با شما ادامه یابد دلایل خودشان را داشتند؛ کما اینکه پس از رفتن شما از جلسه، جمع‌بندی ایشان روشن ساخت که به چه دلایلی تلاش کردند تا نگاه مثبتی بر جلسه حاکم باشد. دلایلی که در آن شرایط، من حیث‌المجموع از منظر فرمانده کل سپاه، موجه می‌نمود.

اما آنچه واضح است مطالبی که بنده به نقل از جنابعالی در جلسه نقل کردم، اصلاً خبر منتشره از سوی خبرگزاری فارس نبود که بحثی بر سر تحریف پیش بیاید و دربگیرد بلکه همان‌گونه که عنوان شد بنده مطلب را از روی خبر خبرگزاری ایسنا نقل نمودم. مضافاً اینکه فیلم اظهارات شما در همه رسانه‌ها موجود است و همگان می‌توانند در این باره قضاوت کنند. آقای جعفری نیز حرف‌شان نه درباره خبر خبرگزاری فارس (که اصلاً محل بحث نبود) بلکه بر روی برداشت از صحبت‌های جنابعالی در دانشکده فنی بود که با توجیهات تفصیلی و اضافه‌کردن و وصله‌پینه‌کردن جملات جدید از سوی جنابعالی به آنچه قبلاً گفته بودید، ایشان هم گفتند که برداشت شما را قبول کنیم!

اما نکته‌ای که بنده در آن جلسه در حضور شما نگفتم (چون احساس کردم سردار جعفری بنا به مصلحتی می‌خواهد قضیه فیصله یابد و ادامه پیدا نکند) این بود که خود آقای جعفری چند روز بعد از اظهارات شما در دانشکده فنی ، واکنشی شدید نشان داده و در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود:

« البته ما ایشان (دکتر ظریف) را یک دیپلمات صاحب‌نظر می‌دانیم اما در این زمینه (مسائل نظامی و دفاعی) تجربه و تخصص ندارند. من می‌گویم اگر دشمن با هزاران موشک به ما حمله کند، شاید فقط 20 درصد توان نظامی سپاه را از بین ببرد.»

فلذا اگر بنده حرف شما را در آن جلسه تحریف کرده بودم پس لابد خود سردار جعفری مدت‌ها پیش از من، حرف شما را تحریف کرده بود!

علی ای‌حال، پس از پایان جلسه نیز به‌رغم همه تلاش و توجیهاتی که شما داشتید - و آوانس‌هایی که سردار جعفری به رسم میزبانی به شما داد-  تا آنجا که من با بزرگان و دوستان حاضر در نشست مباحثه داشتم؛ کسی از اظهارات شما قانع نشده بود  و توجیهات‌تان، دغدغه‌ای را رفع نکرد. گذر زمان نیز نشان داد که آن نگرانی‌ها و دلواپسی‌های مطرح‌شده در آن جلسه و جلسات مشابه در خصوص مواضع و اقدامات و مذاکرات شما، تا چه اندازه درست و دقیق و بجا بوده است.

اما از همه این‌ها مهمتر، چندی پس از آن جلسه، مقام معظم رهبری در بیاناتی با اشاره تلویحی به سخن نادرست شما درباره توان دفاعی کشور، فرمودند:

«یک وقتى یکى از مسئولین کشور درباره‌ مسائل نظامى یک نظرى داده بود که خب مطابق واقع نبود؛ بنده گفتم یک "تور نظامى" براى مسئولین کشور قرار بدهید؛ بیایند یک خرده‌اى در محیط‌هاى نظامى گردش کنند، حقایقى را، واقعیّاتى را ببینند، معلوماتشان نسبت به موجودىِ نظامى کشور بالا برود.»

و بدین ترتیب با این جمله صریح ، بر همگان روشن می‌شود که اولاً، جنابعالی آن حرف نادرست را در دانشکده فنی زده بودید و تحریفی صورت نگرفته بود؛ ثانیاً، منطق شما در ادعای اینکه آمریکا با یک بمب می‌تواند همه نیروی نظامی ما را نابود کند تا چه اندازه سست و نادرست بوده است.

نمی‌دانم آن زمان شما در آن «تور نظامی» شرکت کردید یا خیر؟ و آیا توان دفاعی و موشکی کشور را در شهرهای زیرزمینی دیدید یا نه؟ اما امیدوارم پس از سال‌ها، اتفاقات اخیر از جمله ساقط شدن پهپاد فوق پیشرفته آمریکا توسط مدافعان تیزبین کشور به شما این معنا را یادآوری کرده باشد که نباید به دلیل مرعوب‌بودن در برابر غرب و آمریکا، توان دفاعی کشور خود را به هیچ انگارید.

در پایان، ضمن دعا به درگاه خداوند متعال برای مغفرت جنابعالی به دلیل درافکندن کشور به بیراهه برجام و متوقف‌کردن صنعت هسته‌ای کشور، عرض می‌کنم که حقیقتاً بنده و همکارانم در خبرگزاری فارس (در زمان تصدی مسئولیت این رسانه)، نه با جنابعالی و نه با دولت، خصومت شخصی نداشتیم و به‌رغم سعایت‌های مداوم شما و آقای رئیس جمهور در جلسات و دیدارهای مختلف علیه ما، آنچه درباره برجام و مذاکرات هسته‌ای گفتیم و نوشتیم از روی دغدغه‌هایی بود که بر اساس مطالعه رفتار غیرقابل اعتماد و پیشینه ظالمانه و مستکبرانه دولت آمریکا داشتیم.

بزرگترین نگرانی ما درباره برجام این بود که شما صرفاً بر اساس وعده‌های پوچ جان کری و اوباما، تعهدات عینی زیادی را بر دوش ملت و نظام اسلامی ایران می‌گذارید، بی‌آنکه از طرف مقابل، تضمین و تعهد روشن و دقیقی بگیرید. و تجربه نشان داد که این دغدغه ها چقدر درست و منطبق بر واقع و بوده و ساده‌اندیشی شما و دوستان‌تان درباره آمریکا و غرب تا چه اندازه سست‌پایه و بی‌منطق بود و جز «خسارت محض» چیزی به ارمغان نیاورد.

و چه طنز تلخی است که آنچه آن سال‌ها ما درباره آمریکا و بدعهدی و دروغ‌گویی‌اش می‌گفتیم، امروز تندتر و شدیدتر و غلیظ تر از آن، بر زبان شما و آقای روحانی جاری می‌شود. اما چه حاصل که دیگر مرغ از قفس پریده است و آب رفته به جوی، برنگردد باز!

حرف زیاد است و مجال کوتاه. ان‌شاءالله که این کمتر از دوسال را دریابید و اگر بتوانید اندکی برای ملت و نظام و رهبری جبران فرمایید.

ارادتمند

سیدنظام‌الدین موسوی

۲۴ مهرماه ۱۳۹۸

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۴۰۶۸۱۵:۴۰:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
ادمی که از برجام دفاع می کند و می گوید اگر برگردد باز هم ان را امضا می کند چه انتظاری دارید؟
ناشناس۱۱۳۴۵۳۲۲۳:۴۲:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
برجام کار بزرگی بود که بسیاری از مصائب دوره احمدنژاد را کم کرد اگر کینه توزی امثال کیهان و خبرگزاری فارس نبود امروز شاهد آثار مثبت آن در زندگی مردم می بودیم
ناشناس۱۱۳۴۰۹۲۱۵:۵۶:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
واقعا کی ایرانیها میتوانند مانند مردم عادی کشورهای دیگه زندگی کنند و کمی هم از اینهمه منابعی که خدا در کشور قرارداده استفاده کنند یه فقط اومدند زندگی مردم را سخت وتلخ کنند خدا زندگیشان را سخت وتلخ کنه .
ناشناس۱۱۳۴۸۰۵۱۱:۰۰:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۲۵
این چیزی که گفتی دقیقایعنی چی ؟ گله از روحانی و تیمش یا تیکه انداختی ؟ و باید برین دست و پای کدخدا رو ببوسیم ؟
علیرضا۱۱۳۴۱۱۷۱۶:۱۸:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
با سلام شما که تو قدرت هستی ولیکن یکبار به حرف مقام ولایت گوش ندادی و هر جا به نفعت هست حرف میزنی
ناشناس۱۱۳۴۱۳۹۱۶:۳۶:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
عرض شود که نه حرف ظریف درست بوده و نه حرف شما برای گرفتن تضمین، مرد حسابی کشور رفته بود فصل 7 شورای امنیت با شش رأی چین وروس!
ناشناس۱۱۳۴۴۴۹۲۱:۴۶:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
برجام امضا نشده بود همین آقایان الان وجود نداشتند که اینقدر حرف بزنند
ناشناس۱۱۳۴۵۲۰۲۳:۰۷:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خوب که برود مگر قرار است جنگ شود؟!!!!!!!
ناشناس۱۱۳۴۶۷۱۰۸:۳۲:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
مطمئنا در هر شرایطی بهتر از الان میبود . هیچ وقت کشور را اینقدر ذلیل و منفعل ندیده بودیم
ناشناس۱۱۳۴۷۷۳۱۰:۲۶:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۵
این چیزها هیچ براشون مهم نیست. والا من باشم بجای دولت استعفا میدم و کل مملکت رو دستشون میدم میگم بفرماید برید اسرائیل و امریکا و اروپا رو با هم فتح کنید.
ناشناس۱۱۳۴۱۴۵۱۶:۴۰:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
شما توضیح دهید برق هسته ای دقیقا چقدر برای ما هزینه داشته و الان دقیقا چند درصد برقمان را از نیروگاه هسته ای تامین میکنیم. بقیه را خود ملت میتواند حساب و کتاب کند که سود کرده یا ضرر.
ناشناس۱۱۳۴۴۵۲۲۱:۴۷:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
آدم حسابی مگه برای برق هسته ای نیروگاه با آب سنگین درست می کنند. تو چقدر ساده ای
مرتضی۱۱۳۴۵۴۴۰۰:۰۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
مگه هسته ای فقط برق و مگه اینکه دانش هسته ای فقط برای یه نسله با عرض پوزش خودتو گول میزنی یا سطح دریافتت همین قدر .
محسن۱۱۳۴۱۴۶۱۶:۴۰:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
پاسخی مستندومنطقی است.
ناشناس۱۱۳۴۵۳۳۲۳:۴۴:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
برای کاسبان تحریم بله! کاملا منطقی است
ناشناس۱۱۳۴۱۴۹۱۶:۴۱:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
حداقل دستمزد کارکنان دولت امارات 17500 درهم است. ایران 600 درهم. چه کردید با این کشور؟!
ناشناس۱۱۳۴۵۳۹۲۳:۵۳:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
حتماً از قیمت انار در هردوکشور هم بگویید تا یادمان باشد معیار سطح رفاه نسبی زندگی کارمندی فقط ارز نیست.
ناشناس۱۱۳۴۶۷۴۰۸:۳۷:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۵
بعد از 5 ماه تویوتا هایلوکس دو کابین 2019 ولی ما بعد از 500 ماه
معلم۱۱۳۴۱۵۵۱۶:۴۵:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
لطفا مزایای تحریم را بیان نمایید. پس باید از ترامپ به خاطر تحریم تشکر کنید،کاهش ارزش پول ملی گرانی بیکاری و فشاری که امروز بر مردم می اید به خاطر اقتصاد وابسته به نفت و تحریم است. جالب است بدهکاران نقش طلبکاران رابازی می کنند.
ناشناس۱۱۳۴۲۰۷۱۷:۳۹:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
در طول برجام و طول مذاکرات دلار ثابت بود. تحریم ها ربطی به این دولت نداره
ناشناس۱۱۳۴۴۰۹۲۰:۴۷:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
لغو تحریم ها هم به این دولت ربطی ندارد؟ همین آقای ظریف چند بار وعده‌ی لغو همه ی تحریم ها را داد؟ رئیس جمهور که بماند
ناشناس۱۱۳۴۶۷۲۰۸:۳۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
باز که هستی و تکراری صحبت میکنی ول کن بابا برو یکم استراحت کن لطفا
احمد۱۱۳۴۲۲۶۱۷:۵۶:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
آن کسانی که اول بار، موجب اعمال تحریم ها بر این کشور شدند باید پاسخگو باشند، نه آقای ظریف که سعی دارد این سنگ بزرگ را از چاه در آورد.
ناشناس۱۱۳۴۲۳۷۱۸:۰۹:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
زنده باد دکتر ظریف
ناشناس۱۱۳۴۲۵۱۱۸:۲۳:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
حالا که برجام شکست خورده ظریف میگه کی بود کی بود من نبودم !!!!
ناشناس۱۱۳۴۲۵۸۱۸:۳۲:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
با وجودی که طبق شاخص های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی اوضاع وحشت ناک است اما *ناامیدنیستیم*
ناشناس۱۱۳۴۳۱۳۱۹:۲۱:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
از کجا معلوم که ادعا های شما خلاف واقع نيست؟
ناشناس۱۱۳۴۳۱۸۱۹:۲۴:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
دکتر ظریف برجسته ترین دیپلمات مدافع نظامه و همه تون میدونین که ابدا نیرویی به قدرت اون نداشته و نخواهید داشت
ناشناس۱۱۳۴۶۴۲۰۷:۳۲:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۵
آره نیرویی به ساده لوحی ایشان نداشته و نخواهیم داشت!
ناشناس۱۱۳۴۶۷۳۰۸:۳۵:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۵
از ترکمنچایش معلوم است که بهترین است
ناشناس۱۱۳۴۳۳۵۱۹:۳۴:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
در حقيقت گراهای شما ، حاج حسين و ديگر دوستان بود که ترامپ را به خروج از برجام تشويق کرد.
ناشناس۱۱۳۴۳۴۵۱۹:۴۱:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
به نظر ميرسد "ارادتمند"ی شما به ظريف زبانی است نه قلبی. اين دو گانگی را کجای دلم بگذارم؟!
رضا۱۱۳۴۶۱۴۰۵:۰۳:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۵
مرد ناحسابى ! هفتاد من مثنوى بهم بافتى و آخر سر نگفتى دليل اخراجت چى بوده ؟!
ناشناس۱۱۳۴۶۵۴۰۷:۵۹:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲۵
عزت و شوکت این ملت!!!!!!!!!!!!!!!!! در قبل برجام قرص استامینوفن در داروخانه ها پیدا نمی شد. خدایا اینا تا کی می خوان قلب واقعیت کنند؟
ناشناس۱۱۳۴۶۹۹۰۹:۰۹:۵۹ ۱۳۹۸/۷/۲۵
۱...کنار‌گودنشستن‌وانتقاد‌کردن‌کار‌همیشگی‌شماهاست‌ ۲....حرف‌حق‌چه‌قدر‌تلخ‌است‌جناب‌آقای‌موسوی
ناشناس۱۱۳۴۸۰۷۱۱:۰۲:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۲۵
غنی سازی اورانیوم در کشوری که خاکش غنای پایینی از اورانیوم دارد خسارت محض هست نه برجام.

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 4. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 5. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 6. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 18. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 19. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 20. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 21. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 22. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 23. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

 24. پوستر مرگ بر شاه

 25. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 4. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 11. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 12. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 13. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 14. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 15. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 16. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 17. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 18. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 19. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 20. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 21. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 22. نیروهای پیشمرگه کرد

 23. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 24. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 25. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 2. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 3. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 4. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 5. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 6. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 7. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 8. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 9. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 10. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 11. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 12. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

 13. تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب

 14. خبرنگار صداوسیما به ایران اینترنشنال پیوست!

 15. جلواتی: وکیل الدوله بودن مهمترین نقطه ضعف مجلس دهم

 16. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 17. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 18. روحانی: قول می‌دهم شعاری را که روز اول مطرح کردم تا روز آخر پیگیری کنم

 19. اعلام لیست نهایی جبهه پایداری برای حوزه انتخابیه تهران

 20. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 21. لیست کامل ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات + اسامی 

 22. روایت‌های ما از آن  بزرگ مرد

 23. سرگردانی جریان دولتی/ اپوزیسیون یا جریان درون حاکمیت ؟

 24. حداد عادل: به دنبال نجات اقتصاد ایران هستیم/ کسانی که در لیست نیستند انصراف بدهند

 25. لیست های انتخاباتی؛ تغییر در دقیقه ۹۰

آخرین عناوین