خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

گروه اجتماعی الف،   3980723174 ۷۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. سهمیه ای که مهم ترین، قابل تامل ترین و البته بیشترین سهمیه اختصاص یافته به افراد در کنکور است اما تا چند ماه پیش کمترین توجه نسبت به آن می شد.

این سهمیه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 25 تیرماه 1392 ایجاد شده که بیان می دارد: « فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در صورت کسب نمره‌ای برابر 90 درصد نمره آخرین فرد قبول‌شده می‌توانند به دانشگاه محل تدریس پدر یا مادر خود انتقال پیدا کنند و اگر 92.5 درصد امتیاز آخرین فرد قبولی یک رشته را هم کسب کرده باشند، امکان تغییر رشته برای آن‌ها وجود خواهد داشت.»

منظور از عضو هیات علمی کلیه اعضای هیات علمی رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی اعم از شاغل، بازنشسته و یا متوفی دانشگاه است که گزینش علمی و عمومی آن‌ها توسط وزارتخانه‌های علوم و بهداشت انجام شده باشد.

بر این اساس چنان یک داوطلب تهرانی در شهری دور افتاده قبول شده باشد اما والدینش در یکی از دانشگاه های تهران عضو هیات علمی باشند می تواند به  دانشگاه والدین انتقالی گرفته و در آن جا تحصیل کند و حتی در صورت کسب نمره پیش بینی شده تغییر رشته هم می تواند بدهد.

البته در واقعیت قضیه بسیار فراتر از این بند و تبصره است و نگاهی به آمار حاصل از اعمال این سهمیه شوکه کننده است.  

در واقع آمار و اعداد نشان دهنده عمق تبعیض و بی عدالتی است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال 1393 تا 1397، 7194 نفر از اعضای خانواده های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده اند. این آمار 5 برابر سهمیه اختصاص یافته به خانواده های شاهد در این مدت است.

بیشتر بخوانید:

تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

در این باره روزنامه همشهری نیز 4 مهرماه در گزارشی با عنوان «آقازاده‌های کنکوری» می نویسد: در کنکور97 برخی از فرزندان اعضای هیات علمی که با رتبه 9هزار و 10هزار توانسته بودند در رشته دامپزشکی یکی از دانشگاه‌های شهرستان‌ها پذیرفته شوند با این سهمیه به دانشگاه کلانشهرها انتقالی گرفتند و به‌جای دامپزشکی در رشته پزشکی ادامه تحصیل می‌دهند.

رقابت در کنکور با سهمیه اعضای هیات علمی این گونه است که مثلاً ظرفیت یک رشته دانشگاهی که تعداد مشخصی است بعداً برای افرادی که حداقل نمره را کسب کرده اند بیشتر می‌شود !  تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد.

توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمی

مشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. با این شرایط بیشترین تبعیض در حق فرزندان مردم عادی و اقشار ضعیف جامعه صورت می گیرد که گاها حتی تحصیل و درس خواندن فرزندانشان در مدارس دولتی نیز بسیار سخت و خارج از هزینه های عای زندگی آنهاست. این در حالی است که بر اساس بند 9 اصل 3 قانون اساسی، دولت موظف است زمینه« رفع تبعيضات ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همه ، در تمام زمينه هاي مادي و معنوي» را فراهم نماید.

مسئولان درباره سهمیه هیات علمی ها چه می گویند؟

در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است. وی در تاریخ 28 مرداد در گفت‌وگو با ایلنا عنوان کرده درباره سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی در کنکور در جامعه «کمی بزرگنمایی» شده است و «برخی در کشور اغلب به دنبال این هستند که در موارد مختلف ایرادها و اشکالاتی پیدا کنند.» غلامی می‌گوید «این سهمیه در واقع حداقل کمک به فرزندان اعضای هیات علمی است که در دانشگاه قبول می‌شوند.»

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تعداد این جابه‌جایی را ناچیز دانسته و گفته در سال گذشته تنها ۱۵۰۰ دانشجو از این امتیاز استفاده کردند و ۶۰۰ نفر از این تعداد تغییر رشته داشته‌اند.

حجت الاسلام سیدسعید عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز 15 مهرماه در حاشیه نشست کنکور، چالش ها و راهکارها درباره سهمیه اعضای هیئت علمی گفت: یکی از حساسیت های اجتماعی این احساس است  که درباره جذب فرزندان اساتید تبعیض صورت می گیرد. ما باید این مصوبه را بررسی مجدد کنیم.

نکته جالب این است علاوه بر چنین سهمیه هایی، نگاهی به ترکیب دانش آموزان پذیرفته شده امسال در کنکور سراسری نیز نشان دهنده تبعیض دیگری است که اکثریت از مدارس غیردولتی، نمونه دولتی و سمپاد بوده اند. وضعیت به گونه ای شده که گویی در نظام آموزشی و آموزش عالی کشور اصولاً طبقه بندی افراد بر مبنای ثروت و خانواده نهادینه شده است.

به گزارش الف، چند روز قبل احمد توکلی، رئیس دیده بان شفافیت و عدالت در نامه ای به علی اکبر ولایتی اگر چه از لغو مصوبه ای مبنی بر امکان پذیر بودن تغییر رشته در رشته های دکترای حرفه ای سخن گفته بود اما موضوع مهم تر این است که هنوز« ۱۳۴ نفر که فرزندان برخی از مدیران دانشگاه آزاد نیز در میان آنان هستند، براساس این مصوبه غیرقانونی در رشته پزشکی یا دندانپزشکی مشغول به تحصیل شده‌اند؛ در حالی که نمره رشته دامپزشکی را کسب کرده‌اند».

احمد توکلی، دیروز هم در نامه‌ای به رئیس دیوان عدالت اداری خواستار رفع تبعیض برای  فرزندان اساتید علوم پزشکی و لغو مجدد مصوبه کمیسیون خاص وزارت بهداشت شد.

بیشتر بخوانید:

توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

در نهایت می توان گفت با شرایطی که در حال حاضر وجود دارد نمی توان گفت سنجش توانایی علمی برای ورود به یک کد رشته مبتنی بر عدالت و یک رقابت سالم شکل می گیرد و اتفاقاً بر اساس سهمیه هیات علمی، رانتی خاصی برای آنها  و به ضرر مردم و طبقات دیگر جامعه در نظر گرفته شده که ضرورت بازنگری در آن بیش از پیش لازم است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۳۵۰۹۰۹:۴۵:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
فقط مال اساتید علوم پزشکی نیست. همه ی استادا از این رانت ها دارن. نمونش من استادی رو می شناسم که در دانشگاه شیراز در رشته ی غیرپزشکی تدریس می کنه و فرزندش در رشته پزشکی در شهر ضعیف تری نسبت به شیراز پذیرفته شد و حتی یک روز هم به ان شهر با هوای بدش نرفت و الان دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز است. در بقیه ی رشته ها و برای اساتید تمامی رشته ها این مسئله وجود دارد
ناشناس۱۱۳۳۷۱۶۱۲:۲۰:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چرا فقط روی ژنهای خوب تمرکز کردین و مشکل بزرگتر سهمیه ها رو کم رنگتر نشون میدین؟
ناشناس۱۱۳۳۹۳۳۱۴:۱۸:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
جالب تر این است که بعد از فارغ التحصیلی، همین افراد سهمیه ای، دارای سهمیه استخدام هم هستند! و آنهایی که بدون سهمیه وارد دانشگاه و فارغ التحصیل می شوند، به خیل بیکاران می پیوندند!!!!!!
ناشناس۱۱۳۴۴۵۴۲۱:۴۹:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سهمیه کنکور، سهمیه کارشناسی ارشد و دکتری، سهمیه تخصص و بورسیه ها، سهمیه جذب هیئت علمی دانشگاه ها، سهمیه استخدام و...
ناشناس۱۱۳۴۰۱۳۱۵:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سلام خواهر زاده من از دبیرستان تیزهوشان پیش دانشگاهی تموم کرده سه ساله پشت کنکوره همه اونو نابغه میخونند( دبیران و مدیر مدرسه تا کسانی که بهشون درس تدریس میکنه )سه ساله نتونسته پزشکی قبول بشه چرا به اونها سهمیه نمیدن که واقعا نخبه هستند و میتونن تو جامعه نقش داشته باشن چرا باید بچه های هیات علمی از دامپزشکی قبول بشن برن پزشکی بخونن و چرا کارکنان دانشگاهها که همپای هیات علمی اونجا کار میکنن از مزایا بهره مند نیستند چرا برای بچه های تیز هوشان که اینهمه با مشقت درس خوندن برا هر کتاب چند کتاب دیگه خوندن فکری نمیشه و چرا براشون هسمیه نمیدن چرا یعنی این کشور نخبه لازم نداره ایکاش سوالات تشریحی بشه و نخبه واقعی معلوم بشه نه اینایی که باباننشون پول کلاس کنکور دارن و میرن کلاسهای تضمینی بخاطر خدا سانسور نکنین
ناشناس۱۱۳۴۳۲۸۱۹:۳۰:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
فردای ایران شاهد سلطه کودن ها ی رابطه دار با مدرک باری به هر جهت با رابطه گرفته شده خواهد بود
ناشناس۱۱۳۴۴۸۰۲۲:۱۵:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
فردا نه همین الان دچار کودنها شده چون بحث سهمیه ها چیز جدیدی نیست .
جعفر۱۱۳۴۷۲۷۰۹:۴۵:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۲۵
قبلا سهمیه مربوط به خانواده محترم شهدا و جانبازان بود ولی الان ایثارگران هم دارای سهمیه است. از فامیلای ما یکی زمان جنگ رفته سربازی الان پسر و دخترش دارند از سهمیه استفاده میکنند . طرف نه جانبازان نه ازاده
ناشناس۱۱۳۳۸۶۲۱۳:۲۹:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چرا باید با ایجاد انحصار در رشته پزشکی این رشته تبدیل به یک رشته لاکچری بشه که این همه مافیا هم در آموزش و کلاس های کنکور و هم در خود رشته پزشکی که از کمبود پزشک سود می برند وجود داشته باشه اون هم در شرایطی که هر ساله 700 هزار نفر در آرزوی پزشک شدن جوانیشان را میسوزانند و از آن طرف هم بیماران در صف های طویل ناشی از کمبود پزشک عمرشان تلف میشود؟
ناشناس۱۱۳۵۵۲۴۰۶:۵۷:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۶
وقتی 700هزار نفر قبول بشن دیگه حسرت نیست
ناشناس۱۱۳۳۹۰۷۱۳:۵۹:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
به عنوان یک هیات علمی دانشگاه خواستار حذف تمام سهمیه ها هستم، تمام سهمیه ها.
ناشناس۱۱۳۳۹۳۹۱۴:۲۲:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چرا همه از مقایسه ی تعداد استفاده کنندگان از این امتیاز (و نه سهمیه) با خانواده ی شهدا صحبت می کنن ولی کسی از سهمیه ی بیست و پنج درصد و پنج درصدی ایثارگران چیزی نمیگه؟؟!!
امیر۱۱۳۳۵۱۲۰۹:۴۷:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خیلی خوبه که تبعیض و سهمیه نباشه اما سهمیه هیئت علمی در مقایبسه با دیگر سهمیه ها ناچیز محسوب میشه اگر می خواهید کار درست کنید همه را قطع کنید تا کسی نتونه اعترض کنه
ناشناس۱۱۳۳۷۴۵۱۲:۳۴:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اینها تماما دروغ است . ما سهمیه ایی به نام سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی نداریم. سهمیه ها شامل فرزندان شاهد رزمندگان ایثارگران خانواده های شهدا و نهادها می باشد. اگر راست می گویید با انها برخورد کنید.
ناشناس۱۱۳۳۸۵۹۱۳:۲۷:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
طبق آمار های سال گذشته افراد استفاده کننده از سهمیه هیئت علمی حدودا ۸۰۰۰ نفر بوده اند در حالی که افرادی که از سهمیه ایثارگری استفاده کرده بودند تنها ۱۲۸۰ نفر بودند.
ناشناس۱۱۳۴۰۴۵۱۵:۲۶:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خیر ۱۲۰ هزار بوده! اونی که شما میگید شهدا هستند
رضا۱۱۳۶۵۰۶۱۶:۵۲:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۷
آفرین .سازندگان خبرهای جعلی درمورد سهمیه دروغین هیات علمی متوجه باشندطرف حسابشان ملتی هستندکه درتیزهوشی شهره اند.
ناشناس۱۱۳۴۰۵۷۱۵:۳۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سی درصد از ظرفیت هر کلاس دانشگاهی مربوط به ایثارگرانه...در دفترچه ی کنکور هم اورده شده...این امار نادرست مربوط به پذیرفته شدگان ایثارگران از کجا میاد؟!!!
ناشناس۱۱۳۴۲۹۷۱۹:۱۱:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
دوست عزیز این آمار رو از کجات درآوردی؟؟؟؟ طبق قانون سی درصد سهمیه دانشگاه ها به سهمیه ایها تعلق دارا
ناشناس۱۱۳۳۵۱۷۰۹:۵۰:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چرا دروغ؟! اولا سهمیه نیست تسهیلات است. مثلا اگر امروز این تسهیلات حذف شود قبولی هیچ شخصی تغییر نمیکند چون این تسهیلات بعد از اعلام نتایج اعمال میشوند. دوما، بیشترین سهمیه مربوط به ایثارگران است که با کسب ۷۰ درصد نمره (نه ۹۰ درصد) در رشته پذیرفته میشوند. حذف این سهمیه باعث تغییر قبولی‌های افراد زیادی میشود.
حسن۱۱۳۳۶۶۹۱۱:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
مسئله اینجاست که عمدا ابتدا سهمیه پذیرش کم اعلام میشه تا بعدا با افزودن سهمیه دارها کلاس تکمیل بشه وگرنه کلاس پزشکی مثلا با ۷۰ دانشجو که جور نمیشه.
ناشناس۱۱۳۴۰۴۷۱۵:۲۸:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اونوقت از‌کجا میدونند که فرزند هیات علمی میخواد به کدوم دانشگاه انتقالی بگیره؟
ناشناس۱۱۳۳۶۸۶۱۲:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
در دانشگاه ما کسانی هستند که با رتبه هشتادهزار کشوری با سهمیه خانواده شهید در حال خوندن پزشکی هستند!
ناشناس۱۱۳۳۸۶۳۱۳:۲۹:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اولا ۷۰ درصد نه و ۸۰ درصد دوما شرایط بسیار ویژه ای که برای هیئت علمی مطرح است مطلقا برای افراد ایثار مطرح نیست.
ناشناس۱۱۳۳۵۲۴۰۹:۵۵:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
این کار خیلی قبل تر (۲۰ سال پیش)هم میشد ،فقط قانونی در کار نبود ، رابطه ای بود و کسی هم نمیتوانست معترض باشد.
ناشناس۱۱۳۳۵۳۰۰۹:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
همه سهمیه ها ناعادلانه هستند. همه سهمیه ها رانت هستند. چرا باید عده ای بدون صف وارد دانشگاه شوند؟ ریشه رانت خواری در جامعه همین سهمیه ها است. آیا این عدالت است؟ گیرم که پدر تو بود فاضل ........
ناشناس۱۱۳۴۴۹۰۲۲:۲۱:۱۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
دقیقا ورود به دانشگاه وتحصیل در رشته های مهم به درک وتوان مغزی نیاز داره نه سهمیه شهید وایثارگری وامثالهم .
ناشناس۱۱۳۳۵۴۷۱۰:۱۶:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سلام دمتون گرم خوب دارین میخورین و میبرین و صندیلیهای دانشگاه و پست های مدیریتی را اشغال میکنید. دست مریزاد. ادامه بدید. راه انحطاط ملت ها از همین جاده بی عدالتی میگذرد. ادامه بدید.
نخود هر آش !!!۱۱۳۳۵۵۸۱۰:۲۲:۲۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خط ويژه ژن هاي خوب براي ورود به دانشگاه !! --------------- البته شايد يك دليل هيئت هاي علمي اين باشد كه : ١- در درجه اول " شير ميش حق بره هم هست و بايد باشد !! .... بسيار خوب !!! ٢- حالا درسته كه شاعر گفته : گيرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل " !! اما بنده انشاءالله رجاء واثق داشته باشم -- و حتماً هم دارم -- كه در اين مورد بخصوص !! ... آره در اين مورد خيلي بخصوص !! اين بيت شعر استثنا داره و اين فرزندان هم مثل والدين شان اهل فضل و كمال هستند ... انشاءالله .!!..بالاخره هر چه نباشه فضل و كمال و هوش و استعداد حتماً ارثي و ژني هم هست !!... يعني بايد باشد !! .... بسيار خوب !!! ٣-- بنده از همين جا دست و پاي مسئولين مربوطه را مي بوسم ، ... به دست و پايشان مي افتم ... خواهش مي كنم ... التماس مي كنم ... تمنا مي كنم ... به مقدسات قسم شان مي دهم ... به جان عزيزانشان نيز قسم مي دهم كه خيلي مواظب " آموزش عالي " باشند !! آينده ما ، پيشرفت و ترقي ما ، صنعت و كشاورزي ما ... هنر ما ... ادبيات ما ، حتي پرستيژ آيين و مذهب ما در دهكده جهاني بسته به آموزش عالي و كيفيت آن است !! ... پيشرفت نكنيم به اسم مذهب و دين ماهم تمام خواهد شد !! .... اي مسئولان مربوطه ....آموزش عالي ....آموزش عالي ... آموووووزش عاااالي .... آمووووووووووزش عاااااااالي !!!
ناشناس۱۱۳۳۵۶۱۱۰:۲۳:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
قدری علمی بنویسید. باید 90 درصد آخرین نفر قبولی در سهمیه را آورده باشد. این نمره از نمره قبولی حداقل 50 درصد از هم رشته ای هایش که از سهمیه مناطق دیگر استفاده کر ده اند بیشتر است. موضوع ندارید مطلب ننویسید . این هیچ مشکلی ایجاد نمیکند بلکه باعث دلگرمی اعضای هییت علمی به ماندن در کشور میشود. فرض کنید این امتیاز اندک هم وجود نداشته باشد. به سادگی آب خوردن فر زندشان را میفرستند استرالیا و کانادا و اروپا خودشان هم بعد از مدتی عزم رفتن میکنند. فرزند من در دانشکده فنی دانشگاه تهران قبول شده بود. شاگرد اول کلاسشان کسی شده که با سهمیه هییت علمی وارد دانشکده شده بود. هر چند رتبه اش بدون استفاده از سهمیه به رشته و دانشکده نمی رسید. جالب این که از درس پدر خودش نمره دلچسبی نگرفت و نمرات بالاتر از او زیاد بودند.
علی۱۱۳۳۵۸۲۱۰:۴۰:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
این گونه امتیاز دهی به افراد سالها باعث سرخوردگی اجتماعی نزد مردم شده است . امتیازات ویژه در هر سطحی از اقتصاد . سیاست . اشتغال و تحصیل باعث شده عده ای بدون داشتن تخصص و تعهد و تقوا مناسب مهمی را اشغال کنند . این خسارتی محض برای ملت و خیانت به آرمانهای انقلاب است .
ناشناس۱۱۳۳۵۸۳۱۰:۴۰:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
الان 30 ساله که این اتفاق افتاده
ناشناس۱۱۳۳۵۹۵۱۰:۵۲:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
قبل از 92 هم به کرات این اتفاق افتاده
ناشناس۱۱۳۳۶۰۲۱۰:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
یه کار خیلی راحت برای فهمیدن رانت خیلی عجیب! دفترچه کنکور را دست بگیرید و سری به کلاس های ترم 1 بزنید. 110 نفر دفترچه شده 270
ایرانی آباد و آزاد۱۱۳۳۶۱۳۱۱:۰۶:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
این سهمیه ها در دانشگاه و کنکور بزرگترین ظلم در حق کسانی است که سالها تلاش می کنند و زحمت می کشند و نمی توانند از این سدها عبور کنند............ واقعا سهمیه کنکور نماد ظلم و بی عدالتی است...... یکی از علل عمده فرار فرزندانمان از کشور همین وجود این تبعیض هاست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۱۳۳۶۱۴۱۱:۰۷:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
برداشتن تمام سهمیه ها خواست اکثریت مردم ایران است
ناشناس۱۱۳۳۹۵۲۱۴:۲۵:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اگر ان سهمیه های با درصد عجیب و غریب رو بردارید فرزندان هیئت علمی که نود و نیم درصد یک کد رشته رو اوردن به راحتی تو اون کد رشته قبول میشن و نیازی به این مثلا امتیاز نیست....
ناشناس۱۱۳۴۰۶۹۱۵:۴۰:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
فرزند هیئت علمی باید حداقل نود و دو و نیم درصد نمره ی اخرین پذیرفته شده با سهمیه ی ازاد هر کد رشته رو بیاره تا بتونه استفاده کنه...تاکید میکنم سهمیه ی ازاد چون تعداد زیادی از پذیرفته شدگان هر کد رشته با سهمیه ایثارگران و غیره پذیرفته شدن و نمره ی کل اونها پایینه..
حسین زاده۱۱۳۴۴۰۳۲۰:۳۹:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
منطقه یک که نه مناطق ضعیف...
ناشناس۱۱۳۳۶۱۵۱۱:۰۸:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
هر جا دست بگذاری همینه....
ناشناس۱۱۳۳۶۱۷۱۱:۰۹:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سهمیه مظهر و نماد ظلم و بی عدالتی در حق فرزندان و آینده کشور.......
ناشناس۱۱۳۳۶۲۰۱۱:۱۳:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
باید کل سهمیه ها برداشته شود از جمله درصد بزرگی از سهمیه ها که مربوط به غیر از استاد زاده ها است حدود 60 درصد دانشجویان دانشگاههای دولتی حداقل از یک نوع سهمیه استفاده کرده اند باید دانست که صندلیهای دانشگاهها مکان پرورش نیروی مدیریتی و متخصص آینده کشور است و در صورت بی کفایت بودن دانشجویان پذیرفته شده این آینده کشور است که به حراج گذاشته شده باید این فرهنگ برداشته شود که این صندلی ها حکم جایزه را دارند نظام بایستی زحمات بزگوارانی به کشور خدمت کرده اند را بگونه ای دیگر جبران کنند مثلا در همه جای دنیا برای این افراد حقوق مکفی و برنامه های تفریحی مجانی درمان رایگان مسکن رایگان واسباب آسایش برای بقیه زندگیشان فراهم میشود نه اینکه به علت آنکه در زمینه های دیگر در خصوص این عزیزان کوتاهی کرده اندازظرفیت علمی کشور بذل و بخشش کنند. این صندلی ها امتیاز نیستند بلکه آینده اقتصاد کشورند.
ناشناس۱۱۳۳۶۳۰۱۱:۱۷:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خط ویژه ی رانت و فساد
آیدا۱۱۳۳۶۵۷۱۱:۳۲:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
کلا چیزی به نام عدالت اجتماعی در هیچ زمینه ای تو کشور وجود نداره، تو این مملکت هرچقدر هم تلاش کنی محکوم به سطحی هستی که توی اون متولد شدی،چون افراد دیگه از کانالهای دیگه قبل از فرد عادی تلاشگر دارای با استعداد و هوش به جاهایی که لایقش نیستن رسیدن و خیلی از مواقع برای اینکه ضعف و بی سوادیشون برجسته نشه یه لگد هم نثار افراد با سواد میکنن که......
ناشناس۱۱۳۳۶۶۳۱۱:۳۷:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
کسی که با رانت وارد دانشگاه بشه با رانت وارد کار خواهد شد و چون خلق و خوی منفعت طلبی و انحصار و ... در او پدیدار می شود یک اختلاس گر چند هزار میلیاردی بوجود خواهد آمد
ناشناس۱۱۳۳۶۶۷۱۱:۴۳:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۴
من سهمیه داشتم خیلیم خوب بود ممنون
ناشناس۱۱۳۳۷۳۶۱۲:۳۱:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خب حالا چرا عکس این عزیز را گذاشتین نگفتین ناراحت بشه؟؟؟
ناشناس۱۱۳۳۷۹۰۱۲:۵۴:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
باید همه سهمیه ها شامل مناطق هم حذف شوند و فقط بر اساس لیاقت باشد. در ضمن سهمیه با انتقال متقاوت است. امان از موج سواری
ناشناس۱۱۳۳۷۹۴۱۲:۵۶:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چخبره تو پزشکی، خدا رحم کنه
ناشناس۱۱۳۳۸۴۹۱۳:۲۴:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
کلا من فکر می کنم داستان باید اینجوری تعریف بشه ما کل سهمیه های دانشگاه ها رو حذف کنیم یک سهمیه تعریف کنیم بگیم یک درصد ظرفیت دانشگاه سهمیه بی سهمیه ها بعد یک مشت دکتری هم چاپ کنند منتظر اسم حالا دیگه یکی رئیس جمهور شد یا داداش رئیس جمهور شد یا وزیر شد اسمش رو فقط وارد کنند وقت گیر نشه
ناشناس۱۱۳۳۸۹۷۱۳:۵۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
از کیسه خلیفه می‌بخشند طفلک بچه های مظلوم ما که هر قدر هم تلاش کنند در این مسابقه نابرابر به جایی نخواهند رسید. خدایا این همه ظلم و تبعیض کی به پایان میرسه؟
ناشناس۱۱۳۳۹۰۶۱۳:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اختصاص حتي يك سهميه كنكور به هر كس وبه هر دليل غلط وخيانت به كشور است اگر ميخواهيد از كسي قدرداني يا محبت كنيد راه هاي ديگري هم هست چرا به بنيه علمي كشور آسيب مي زنيد
ناشناس۱۱۳۳۹۱۹۱۴:۰۷:۲۲ ۱۳۹۸/۷/۲۴
کسی که برای رفتن از دامپزشکی به پزشکی باید92/5%آخرین فرد قبولی رااحرازکند آدم بی سوادی نیست اگه این سهمیه های اضافی نبود خودش بی دردسر این رشته هارو می آورد این عکس در این مورد مصداق ندارد وفقط برای بر انگیختن احساسات مردم است
ناشناس۱۱۳۴۳۷۶۲۰:۰۸:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
همین‌میزان ، ده هزار تا رتبه جابجا میکنه .
ناشناس۱۱۳۵۶۰۹۰۹:۳۸:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۶
92 درصد رتبه سهمیه ای را کسب می کند یعنی نفر 23 هزارم با سهمیه وارد شده ان فرد رتبه 22 هزارم دارد و بدلیل استاد بودن والدش جابجا می شود
حسین۱۱۳۳۹۳۴۱۴:۱۹:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اگر به اهداف انقلاب برگردیم وخودرا پایبند به حون شهدا بدانیم این مسائل حل میشود.مسئولان بایداگردغدغه اسلام وانقلاب دارند جلوی تبعیض را بگیرندعوارض این مسائل سالها بعد خود رانشان میدهد.
ناشناس۱۱۳۳۹۵۶۱۴:۲۷:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
چرا از حق فرزندان امثال بنده که حتی نمی داند سهمیه چیست حاتم بخشی می کنید چرا چیزی از خودتان نمی دهید چرا از حق آنها می بخشید البته اگر به آن دنیا اعتقاد دارید که ندارید بدانید که این حق ها از حلقومتان بیرون کشیده خواهد شد
ناشناس۱۱۳۳۹۹۶۱۴:۵۴:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
سهمیه ۲۵درصد جانبازان رو ول کردین چسبیدین به این!!!.اگه میخواین همه چی درست بشه اول باید سهمیه ۲۵و۵درصد جانبازان و ایثارگرانو بردارند که ۲درصد جمعیت هستند اما ۳۰درصد سهمیه صندلی دارند.واقعا متاسفم
ناشناس۱۱۳۴۰۳۷۱۵:۲۱:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
آدم منصف!جانباز و ایثارگر برای این مملکت سرباخته خداییش ارزش کارش با اعضای هیئت علمی که زیر کولر و بغل بخاری نشستن فقط درس خوندن یکسانه؟؟!!
ناشناس۱۱۳۴۲۶۳۱۸:۴۳:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
خب بچه ش باید بره تو دانشگاه جای بچه من بشینه؟
ناشناس۱۱۳۴۷۰۳۰۹:۱۵:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۲۵
خوب بجای قوبلی بدون توجه به سوادش می توانند اینقدر برایش کلاس بگذارند که در کنکور قبول شود!
ملت۱۱۳۴۰۰۵۱۵:۰۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
آقای توکلی تورو خداپیگیری کنید کلا همه سهمیه هاحذف بشن همشون ظلم و بی عدالتی درحق نخبگان هست اینطوری پیش بره کلا باید فاتحه علم و دانش رو دراین مملکت خوند!!!
ناشناس۱۱۳۴۰۳۶۱۵:۱۹:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۲۴
متاسفانه ایران تنها جایی است که هرچقدر هم خودت روی پای خودت بدون پشت و مشت بخوای رشد کنی بدلیل قوانین نامشخص و شناور و عمدتا شبهه ناک همیشه افراد ذی نفوذ از تو پیشی میگیرند و هیچوقت به اهدافی که شایسته اونها بودی نخواهی رسید!
ناشناس۱۱۳۴۰۴۴۱۵:۲۶:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
هرگونه سهمیه دور از عدالت وانصاف است وسالهاست که باعث سرخوردگی جوانان این کشور شده به این بی عدالتی پایان بدید
ناشناس۱۱۳۴۰۵۳۱۵:۳۰:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۴
شما سهمیه‌های ایثارگران و حذف کنید، کسی که ۹۰ درصد نمره رو اورده خود به خود اون رشته قبول میشه!
ناشناس۱۱۳۴۲۰۱۱۷:۳۲:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۴
اینقدر فرهنگیان امتیازات دارند اسمش رانت نیست اما حالا اساتید دانشگاه ها یکدونه امتیاز کوچک دارند میشه رانت...آقا جان نوشته ۹۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده؛نگفته ۹ درصد!!!!!!....
ناشناس۱۱۳۴۴۹۷۲۲:۳۳:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۲۴
فرهنگیان امتیاز دارن ؟!!! داری جوک می گی ؟!
ناشناس۱۱۳۴۲۰۳۱۷:۳۵:۴۱ ۱۳۹۸/۷/۲۴
عده ای سعی میکنند به گونه ای این تبعیض را غیر مهم جلوه دهند ولی حتی اگر سر سوزنی امتیاز اضافی باشد هیچ توجیهی ندارد . تنها دلیلش هم اینه که خود این پدران قانون را بین خودشان از جیب ملت درست کرده اند.
ناشناس۱۱۳۴۲۲۳۱۷:۵۰:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۲۴
بهتره همه سهمیه ها به هر عنوانی (مناطق , هیات علمی و ...) حذف بشه.
ناشناس۱۱۳۴۳۰۳۱۹:۱۸:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۴
بابا بخدا مال هیات علمی سهمیه نیست تسهیلات است آن هم با شرایط خاص. دیگر اینکه همه اعضای هیات علمی نمی توانند از این تسهیلات استفاده کنند مگر رسمی باشند. سهمیه مال ایثارگران و شهداست.
ناشناس۱۱۳۵۵۹۲۰۹:۱۶:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۶
این عدد 92.5 با چه نامعادله ای حساب شده؟

پربحث‌های دیروز

 1. نیروگاه هسته‌ای امارات

 2. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 3. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 4. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 5. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 6. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 7. اظهارات جنجالی ابطحی، رئیس دفتر خاتمی

 8. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

 9. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

 10. کنفرانس امنیتی مونیخ ؛ روایت ایرانی از «بی غربی گرایی»

 11. جوان دیگری در سوریه پر کشید + عکس

 12. استقبال جریان‌های سیاسی مختلف از امضای تعهدنامه مجلس شفاف / اسامی نامزدها تکمیل می شود

 13. آخرین قیمت سکه، دلار و طلا در بازار + جدول

 14. رهبر انقلاب: مجلسی می‌خواهیم که با وضع قوانین لازم، کشور را از توطئه‌ها مصونیّت ببخشد/ آمریکا در حال حرکت به سمت فروپاشی از درون است و غرق خواهد شد

 15. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 16. گوشت گوسفندی ۱۰ هزار تومان گران شد

 17. ترکیه: اگر دولت سوریه عقب‌نشینی نکند، به زور متوسل می‌شویم

 18. پژو ۴۰۵ به مرز ۱۱۵ میلیون رسید؛ فاصله ۳۰۰ میلیونی پژو ۲۰۰۸ از کارخانه تا بازار

 19. ایران تا ۱۴۰۲ به مدار بالای هزار کیلومتر می‌رود

 20. عارف: عاجزانه از مردم می‌خواهم به کاندیداهای اصلاح‌طلب رأی بدهند

 21. روایتی از ترس تشکیلات امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی از ایران

 22. جمع‌آوری بیش از ۳۰ هزار معتاد متجاهر در شوش و هرندی

 23. قیمت دلار به ۱۴۲۰۰ تومان رسید

 24. پوستر مرگ بر شاه

 25. حکم متهمان پرونده جاسوسان محیط‌زیستی قطعی شد + جزئیات اسامی و آرای حکم

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 3. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 4. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 5. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 6. نیروگاه هسته‌ای امارات

 7. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 9. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 10. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 11. چرا تتلو را به ایران تحویل ندادند؟

 12. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 13. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 14. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 15. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 16. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

 17. آخرین پیام انقلاب ایران به حاج قاسم دل ها

 18. سنگ جدید آرامگاه سردار سلیمانی که فردا رونمایی می‌شود

 19. کره‌ای‌ها از بازار لوازم خانگی ایران رفتند

 20. زنگنه: وزارت نفت صورتش را با سیلی سرخ نگه داشته است

 21. سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری

 22. نیروهای پیشمرگه کرد

 23. آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

 24. نامه بذرپاش به حدادعادل و آقاتهرانی: در فرصت کوتاه باقیمانده به راه‌های وحدت حداکثری بیاندیشید

 25. ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 

آخرین عناوین