کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

گروه سیاسی الف،   3980723114

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم؛ هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم.

کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

جمعی از نخبگان ایرانی خارج از کشور روز دوشنبه ۲۲ مهرماه از فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در راکتور تحقیقاتی تهران و تولید رادیوداروها بازدید کردند.

در بخشی از این رویداد بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سخنانی ایراد کردند.

کمالوندی با بیان اینکه نخبگان ایرانی خارج از کشور بخشی از واقعیت های جامعه بین المللی را لمس و حس می کنند،   در ابتدای سخنانش به تشریح تغییر نظامات حقوقی، سیاسی جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداخت و گفت: آمریکا بعد از حدود ۳۰ سال که تلاش نموده خلاء حاصل از فروپاشی شوروی را پر نماید، هنوز موفق نشده و ثابت شده که نمی تواند. در این شرایط جهان پر از تهدید و فرصت است و سناریوهای امنیتی غالب بر سناریوهای دیگر بازیگران تغییر است. بازیگران جهانی سعی می کنند از فرصت ها استفاده کنند اما استفاده از فرصت در شرایط مبهم، آزمون و خطاست.

آمریکا در سیاست داخلی و خارجی به بن بست رسیده است

وی با اشاره به سه نگاه غالب در آمریکا برای سلطه بر جهان و تشریح هر یک، گفت: نسبت به دو نگاه غالب در جنگ سرد، ترامپ نگاه انزواگرایانه بیشتری داشته است و علت آن هم تجربه آمریکا در حضور ناموفق در کشورهایی مثل عراق و افغانستان و رسیدن این قدرت به سقف تحمل بهای آزمون و خطای خود است. زمان این آزمون و خطا به پایان رسیده است. آنها حتی در سیاست داخلی هم به بن بست رسیده اند اما درک آن توسط عوام، زمان می برد. بزرگان ما این مسئله را خوب دیده اند. حضرت امام (ره) به شیوه ای خردگرایانه و عالمانه در نامه به گورباچف اعلام کرد کمونیسم به موزه می پیوندد. آن زمان باور این مسئله با اصول روابط بین الملل و دیپلماسی معمول سخت بود. امروز این حرف درباره سرمایه داری هم زده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در سیاست به دنبال قدرت و عوامل نرم و سخت آن هستند، گفت: امروز مشخص شده است در این حوزه عامل ایدئولوژی عامل بسیار تعیین کننده ای است. کما اینکه تقسیم شرق و غرب هم در گذشته مبنای ایدئولوژیک داشت. در چنین وضعیتی با رفتن یک قدرت، غرب تلاش کرد با حضور در آمریکای لاتین، بالکان، افغانستان و عراق، خلاء بوجود آمده را پر کند. نتیجه این شد که نتوانستند خلاء را به تنهایی پر کنند و در این میان فضایی برای کشورهای متوسط مثل ایران و ترکیه ایجاد شد و دیگر بازیگران کوچک نیز توانستند کارهایی انجام دهند.

ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم

وی افزود: در صحنه قدرت و سیاست، قدرتمندان باقی می مانند و ضعفا از بین می روند. در این صحنه که نظامات جهان استقرار پیدا نکرده است و برنامه ریزی خیلی سخت می شود، ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم. حضرت آقا حدود ۱۳ سال پیش از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کردند. متاسفانه در ۱۰۰۰ سال گذشته قدرتمندان نقشه جهان را تدوین کرده اند و ما برای باقی ماندن باید هم در حوزه سخت و هم حوزه نرم قدرتمند باشیم. عامل ایدئولوژیک برد سلاح ها را بیشتر می کند. عوامل نرم بخصوص بحث های حقوقی می توانند به کسب جایگاه برتر در صحنه بین المللی کمک کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: غربی ها تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۰ سال آینده جهان نقشی نداشته باشد. در همین راستا تلاش می کنند عوامل اقتدارزا همچون هسته ای را از ما بگیرند. به اعتقاد آنها کشوری که غنی سازی دارد در لبه قدرت بازدارندگی قرار گرفته است. قدرت نظامی، اقتصادی و هسته ای ما برای آنها ترس و بازدارندگی ایجاد می کند.

وی با تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در مذاکرات با غرب تصریح کرد: بدترین خسارت برای سیاست عوام زدگی است. ما تلاش می کنیم درک درستی از شرایط داشته باشیم و بخوبی از فرصت ها استفاده کنیم. نباید عوامل اقتدار را از دست بدهیم.

کمالوندی ادامه داد: بر همین مبنا در صنعت هسته ای محدودیت های زمانی داریم که خیلی حساب شده کار شده و در زمانی معین کنار گذاشته می شود. ما از همه اینها عبور می کنیم. کشوری نیستیم که تسلیم شویم. هم مردم و هم مسئولین می خواهند قوی باشیم و البته به سرچشمه هستی و قدرت که خداوند است، وصل هستیم. به همین دلیل مسئولین کشور با قدرت صحبت می کنند. در این شرایط باید با تدبیر رفتار کنیم تا پیچ ها را پشت سر بگذاریم.

کمالوندی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم. هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم. یکسال وقت دادیم تا همه به حقانیت جمهوری اسلامی پی ببرند. برخی اصرار می کنند که باید زودتر این کار را انجام می دادیم اما توجه نمی کنند که حمایت آسیا و اروپا از این اقدامات نتیجه همان یکسال صبر استراتژیک بود. نکته ای که باید توجه داشت این است که هیچ سازمانی به تنهایی تصمیمات ملی و کلان را اتخاذ نمی کند. بحث های زیادی در شورای امنیت ملی، شورای عالی نظارت بر برجام و جلسات فنی متخصصان هسته ای انجام می شود و اگر لازم باشد از مقام معظم رهبری نیز استدعا می شود تا در خصوص موضوعی اعلام رهنمود نمایند. سازمان انرژی اتمی تمامی شروط رهبری در حوزه کار خود را عملی کرده و آمادگی لازم جهت اجرای تصمیمات کشور را دارد. یکی از این شروط آماده سازی مقدمات رسیدن به ۱۹۰۰۰۰ سو غنی سازی بود که سازمان انرژی اتمی برنامه بلند مدت ۲۷۲۰۰۰ سو را که صد در صد عملیاتی بود و تا ۱ میلیون سو قابل افزایش بود را به شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی افزود: برخی به شکلی بچه گانه به سازمان انرژی اتمی حمله می کنند. متاسفانه برخی شخصیت ها اظهار نظر های عجیب و غریب می کنند. اینگونه صحبت ها اعتبار شخصیت را از بین می برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکایی ها گفته بودند غذا و دارو را تحریم نمی کنیم اما شرکتی که رادیودارو تولید می کند را تحریم کرده اند. اگر توان داخلی برای تولید رادیوداروها نبود الان یک میلیون بیمار در سراسر کشور مشکل داشت. غیر انسانی تر از این نداریم که بیماران سخت و سرطانی را تحریم کنند. جمهوری اسلامی واقعاً با استدلال قوی صحبت می کند. متخصصین و دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند. نمونه آن ارزیابی اتحادیه اروپا از توان متخصصین و دانشمندان حوزه گداخت سازمان انرژی اتمی بود که معتقد بودند بهترین دانشمندان این حوزه را داریم که البته با تجهیزاتی قدیمی و کهنه کار می کنند. با این توان قرار بود عضویت پروژه بین المللی ایتر را کسب کنیم که آمریکا مانع این کار شد. آنها در حقیقت خود را از دانشمندان و متخصصین ایرانی محروم کردید.  

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فعالیت های تحقیق و توسعه و گام هایی که کشورمان در کاهش تعهدات برداشته است، گفت: کار هسته ای با درک شرایط به نحو احسن در کشور انجام می شود. این صنعت علیرغم حرف و حدیث ها با شادابی جلو می رود و زمینه های فعالیت ها فراهم است. به طوری که بعد از برداشتن یک محدودیت، جهشی در فعالیت ها صورت می گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت عدم تفرقه و حفظ وحدت و اقتدار کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش خیلی قوی تر شده است. شرایط برای تقویت بیشتر کشور مهیاست تا برای آینده که نظامات جدید جهانی شکل می گیرد، نقش و جایگاهی قابل قبول و شایسته برای خود داشته باشیم. عدالت مد نظر ما انشاء الله به برکت وجود جوانان و نخبگان ایرانی در سطح جهانی گسترش پیدا می کند.

در بخش دیگری از برنامه، کمالوندی به سوالات، ابهامات و دغدغه های نخبگان حاضر در زمینه فعالیت ها و دستاوردهای مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 3. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 4. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 5. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 6. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 7. آرامش و خنده کودک خردسال در آغوش سردار شهید قاسم سلیمانی

 8. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 9. دعوای سیاست در زمین ورزش؛ فدراسیون فوتبال ایران تسلیم تصمیم عجیب AFC نشد

 10. بستن خیابان‌های بغداد توسط خشونت‌طلبان

 11. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 12. تشییع ۱۱ جان‌باخته اوکراینی سقوط هواپیما در کی‌یف

 13. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

 14. آمار نگران کننده مصرف شیر در کشور / آفلاتوکسین؛ ادعایی بی‌اساس

 15. دلتنگی سردار سلامی از نبود حاج قاسم‌ ‌

 16. ایستادگی تمام‌قد، بهترین تصمیم است

 17. حکم نهایی AFC به فدراسیون ایران ابلاغ شد

 18. رئیس قوه قضائیه: لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد است/ اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد

 19. پروین: ایران امن‌ترین کشور در جهان است/ کشورهایی که ناامنی زیادی دارند، بهانه تراشی می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 4. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 5. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 19. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 20. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 21. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 22. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 23. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 24. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 25. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 2. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 7. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 8. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 9. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 10. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 11. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 12. منتشرکننده تصاویر اصابت موشک به هواپیمای مسافربری شناسایی شد

 13. طرح دریافت غرامت از انگلیس برای قتل عام ۹ میلیون ایرانی

 14. آزمون بزرگ شورای نگهبان پیش از برگزاری انتخابات مجلس/ مفسدان اقتصادی نباید تایید شوند

 15. باید دوباره جبران کنیم

 16. درخواست پیگیری پرونده نمایندگان متخلف از قوه قضاییه/ تشکر دیده بان شفافیت از شورای نگهبان

 17. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 18. چرا ترامپ درباره تلفات عین‌الاسد دروغ گفت؟/ آزمون شفافیت شورای نگهبان/ واکنش کدخدایی به انتقاد لاریجانی از ردصلاحیت نمایندگان

 19. یادداشت جدید عباس عبدی درباره سناريوهای احتمالی سقوط هواپیما

 20. زیبا کلام برای خودش نوشابه باز کرد؟!

 21. انتقاد فرشاد مومنی از صحبت‌های اخیر رئیس جمهور/خاطره عماد افروغ از سردار سلیمانی/چه کسی جانشین لاریجانی می‌شود؟

 22. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 23. شورای نگهبان: سخنان رئیس‌جمهور، نشانه بی‌اطلاعی از روند بررسی‌ها در هیات‌های نظارت بر انتخابات است

 24. جبهه پایداری و انتخابات پیش رو    

 25. سناريويی احتمالی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی/ ارائه پیشنهاد به حسام‌الدين آشنا برای استعفا/ توصیه علم‌الهدی به اخراج سفیر انگلیس/ کدام روسای کمیسیون‌های مجلس تایید یا رد صلاحیت شدند؟

آخرین عناوین