کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

گروه سیاسی الف،   3980723114

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم؛ هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم.

کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

جمعی از نخبگان ایرانی خارج از کشور روز دوشنبه ۲۲ مهرماه از فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در راکتور تحقیقاتی تهران و تولید رادیوداروها بازدید کردند.

در بخشی از این رویداد بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سخنانی ایراد کردند.

کمالوندی با بیان اینکه نخبگان ایرانی خارج از کشور بخشی از واقعیت های جامعه بین المللی را لمس و حس می کنند،   در ابتدای سخنانش به تشریح تغییر نظامات حقوقی، سیاسی جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداخت و گفت: آمریکا بعد از حدود ۳۰ سال که تلاش نموده خلاء حاصل از فروپاشی شوروی را پر نماید، هنوز موفق نشده و ثابت شده که نمی تواند. در این شرایط جهان پر از تهدید و فرصت است و سناریوهای امنیتی غالب بر سناریوهای دیگر بازیگران تغییر است. بازیگران جهانی سعی می کنند از فرصت ها استفاده کنند اما استفاده از فرصت در شرایط مبهم، آزمون و خطاست.

آمریکا در سیاست داخلی و خارجی به بن بست رسیده است

وی با اشاره به سه نگاه غالب در آمریکا برای سلطه بر جهان و تشریح هر یک، گفت: نسبت به دو نگاه غالب در جنگ سرد، ترامپ نگاه انزواگرایانه بیشتری داشته است و علت آن هم تجربه آمریکا در حضور ناموفق در کشورهایی مثل عراق و افغانستان و رسیدن این قدرت به سقف تحمل بهای آزمون و خطای خود است. زمان این آزمون و خطا به پایان رسیده است. آنها حتی در سیاست داخلی هم به بن بست رسیده اند اما درک آن توسط عوام، زمان می برد. بزرگان ما این مسئله را خوب دیده اند. حضرت امام (ره) به شیوه ای خردگرایانه و عالمانه در نامه به گورباچف اعلام کرد کمونیسم به موزه می پیوندد. آن زمان باور این مسئله با اصول روابط بین الملل و دیپلماسی معمول سخت بود. امروز این حرف درباره سرمایه داری هم زده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در سیاست به دنبال قدرت و عوامل نرم و سخت آن هستند، گفت: امروز مشخص شده است در این حوزه عامل ایدئولوژی عامل بسیار تعیین کننده ای است. کما اینکه تقسیم شرق و غرب هم در گذشته مبنای ایدئولوژیک داشت. در چنین وضعیتی با رفتن یک قدرت، غرب تلاش کرد با حضور در آمریکای لاتین، بالکان، افغانستان و عراق، خلاء بوجود آمده را پر کند. نتیجه این شد که نتوانستند خلاء را به تنهایی پر کنند و در این میان فضایی برای کشورهای متوسط مثل ایران و ترکیه ایجاد شد و دیگر بازیگران کوچک نیز توانستند کارهایی انجام دهند.

ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم

وی افزود: در صحنه قدرت و سیاست، قدرتمندان باقی می مانند و ضعفا از بین می روند. در این صحنه که نظامات جهان استقرار پیدا نکرده است و برنامه ریزی خیلی سخت می شود، ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم. حضرت آقا حدود ۱۳ سال پیش از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کردند. متاسفانه در ۱۰۰۰ سال گذشته قدرتمندان نقشه جهان را تدوین کرده اند و ما برای باقی ماندن باید هم در حوزه سخت و هم حوزه نرم قدرتمند باشیم. عامل ایدئولوژیک برد سلاح ها را بیشتر می کند. عوامل نرم بخصوص بحث های حقوقی می توانند به کسب جایگاه برتر در صحنه بین المللی کمک کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: غربی ها تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۰ سال آینده جهان نقشی نداشته باشد. در همین راستا تلاش می کنند عوامل اقتدارزا همچون هسته ای را از ما بگیرند. به اعتقاد آنها کشوری که غنی سازی دارد در لبه قدرت بازدارندگی قرار گرفته است. قدرت نظامی، اقتصادی و هسته ای ما برای آنها ترس و بازدارندگی ایجاد می کند.

وی با تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در مذاکرات با غرب تصریح کرد: بدترین خسارت برای سیاست عوام زدگی است. ما تلاش می کنیم درک درستی از شرایط داشته باشیم و بخوبی از فرصت ها استفاده کنیم. نباید عوامل اقتدار را از دست بدهیم.

کمالوندی ادامه داد: بر همین مبنا در صنعت هسته ای محدودیت های زمانی داریم که خیلی حساب شده کار شده و در زمانی معین کنار گذاشته می شود. ما از همه اینها عبور می کنیم. کشوری نیستیم که تسلیم شویم. هم مردم و هم مسئولین می خواهند قوی باشیم و البته به سرچشمه هستی و قدرت که خداوند است، وصل هستیم. به همین دلیل مسئولین کشور با قدرت صحبت می کنند. در این شرایط باید با تدبیر رفتار کنیم تا پیچ ها را پشت سر بگذاریم.

کمالوندی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم. هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم. یکسال وقت دادیم تا همه به حقانیت جمهوری اسلامی پی ببرند. برخی اصرار می کنند که باید زودتر این کار را انجام می دادیم اما توجه نمی کنند که حمایت آسیا و اروپا از این اقدامات نتیجه همان یکسال صبر استراتژیک بود. نکته ای که باید توجه داشت این است که هیچ سازمانی به تنهایی تصمیمات ملی و کلان را اتخاذ نمی کند. بحث های زیادی در شورای امنیت ملی، شورای عالی نظارت بر برجام و جلسات فنی متخصصان هسته ای انجام می شود و اگر لازم باشد از مقام معظم رهبری نیز استدعا می شود تا در خصوص موضوعی اعلام رهنمود نمایند. سازمان انرژی اتمی تمامی شروط رهبری در حوزه کار خود را عملی کرده و آمادگی لازم جهت اجرای تصمیمات کشور را دارد. یکی از این شروط آماده سازی مقدمات رسیدن به ۱۹۰۰۰۰ سو غنی سازی بود که سازمان انرژی اتمی برنامه بلند مدت ۲۷۲۰۰۰ سو را که صد در صد عملیاتی بود و تا ۱ میلیون سو قابل افزایش بود را به شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی افزود: برخی به شکلی بچه گانه به سازمان انرژی اتمی حمله می کنند. متاسفانه برخی شخصیت ها اظهار نظر های عجیب و غریب می کنند. اینگونه صحبت ها اعتبار شخصیت را از بین می برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکایی ها گفته بودند غذا و دارو را تحریم نمی کنیم اما شرکتی که رادیودارو تولید می کند را تحریم کرده اند. اگر توان داخلی برای تولید رادیوداروها نبود الان یک میلیون بیمار در سراسر کشور مشکل داشت. غیر انسانی تر از این نداریم که بیماران سخت و سرطانی را تحریم کنند. جمهوری اسلامی واقعاً با استدلال قوی صحبت می کند. متخصصین و دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند. نمونه آن ارزیابی اتحادیه اروپا از توان متخصصین و دانشمندان حوزه گداخت سازمان انرژی اتمی بود که معتقد بودند بهترین دانشمندان این حوزه را داریم که البته با تجهیزاتی قدیمی و کهنه کار می کنند. با این توان قرار بود عضویت پروژه بین المللی ایتر را کسب کنیم که آمریکا مانع این کار شد. آنها در حقیقت خود را از دانشمندان و متخصصین ایرانی محروم کردید.  

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فعالیت های تحقیق و توسعه و گام هایی که کشورمان در کاهش تعهدات برداشته است، گفت: کار هسته ای با درک شرایط به نحو احسن در کشور انجام می شود. این صنعت علیرغم حرف و حدیث ها با شادابی جلو می رود و زمینه های فعالیت ها فراهم است. به طوری که بعد از برداشتن یک محدودیت، جهشی در فعالیت ها صورت می گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت عدم تفرقه و حفظ وحدت و اقتدار کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش خیلی قوی تر شده است. شرایط برای تقویت بیشتر کشور مهیاست تا برای آینده که نظامات جدید جهانی شکل می گیرد، نقش و جایگاهی قابل قبول و شایسته برای خود داشته باشیم. عدالت مد نظر ما انشاء الله به برکت وجود جوانان و نخبگان ایرانی در سطح جهانی گسترش پیدا می کند.

در بخش دیگری از برنامه، کمالوندی به سوالات، ابهامات و دغدغه های نخبگان حاضر در زمینه فعالیت ها و دستاوردهای مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 7. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 8. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 9. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 10. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 11. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 12. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 13. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 14. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 15. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 16. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 17. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 18. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 19. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 20. چرا پراید گران شد؟

 21. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 22. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 23. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

 24. راهپیمایی در مشهد مقدس

 25. سردار فدوی: آمریکا از پایان اغتشاشات ناراحت است/ دولت تمهیدات لازم را برای مردم فراهم کند

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 9. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 10. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 11. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 12. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 13. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 15. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 16. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 17. ما و بی‌بی‌سی

 18. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 19. تذکر ۱۱ نماینده به وزیر کشوربرای قطع اینترنت

 20. فاصله ما و رهبری در این روزها

 21. توکلی: راه اعتراض مسالمت‌آمیز را باز کنید/ اگر مقدمات موردنظر رئیسی درباره طرح بنزین اجرا می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم/ افروغ: اتفاقات دولت هاشمی در حال تکرار است

 22. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 23. روحانی: مردم نخواهند گذاشت آب به آسیاب دشمن ریخته شود/ یک جمع کوچک ضد منافع ملی اقدام کردند

 24. سخنگوی دولت: روحانی خود را فدای مصالح کرد/ احتمال وصل شدن اینترنت برخی استان‌ها/ در عربده کشی‌ها صدای به حق مردم کمتر شنیده می‌شود

 25. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

آخرین عناوین