کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

گروه سیاسی الف،   3980723114

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم؛ هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم.

کمالوندی: در کاهش تعهدات برجامی حساب شده عمل کردیم

جمعی از نخبگان ایرانی خارج از کشور روز دوشنبه ۲۲ مهرماه از فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در راکتور تحقیقاتی تهران و تولید رادیوداروها بازدید کردند.

در بخشی از این رویداد بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سخنانی ایراد کردند.

کمالوندی با بیان اینکه نخبگان ایرانی خارج از کشور بخشی از واقعیت های جامعه بین المللی را لمس و حس می کنند،   در ابتدای سخنانش به تشریح تغییر نظامات حقوقی، سیاسی جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداخت و گفت: آمریکا بعد از حدود ۳۰ سال که تلاش نموده خلاء حاصل از فروپاشی شوروی را پر نماید، هنوز موفق نشده و ثابت شده که نمی تواند. در این شرایط جهان پر از تهدید و فرصت است و سناریوهای امنیتی غالب بر سناریوهای دیگر بازیگران تغییر است. بازیگران جهانی سعی می کنند از فرصت ها استفاده کنند اما استفاده از فرصت در شرایط مبهم، آزمون و خطاست.

آمریکا در سیاست داخلی و خارجی به بن بست رسیده است

وی با اشاره به سه نگاه غالب در آمریکا برای سلطه بر جهان و تشریح هر یک، گفت: نسبت به دو نگاه غالب در جنگ سرد، ترامپ نگاه انزواگرایانه بیشتری داشته است و علت آن هم تجربه آمریکا در حضور ناموفق در کشورهایی مثل عراق و افغانستان و رسیدن این قدرت به سقف تحمل بهای آزمون و خطای خود است. زمان این آزمون و خطا به پایان رسیده است. آنها حتی در سیاست داخلی هم به بن بست رسیده اند اما درک آن توسط عوام، زمان می برد. بزرگان ما این مسئله را خوب دیده اند. حضرت امام (ره) به شیوه ای خردگرایانه و عالمانه در نامه به گورباچف اعلام کرد کمونیسم به موزه می پیوندد. آن زمان باور این مسئله با اصول روابط بین الملل و دیپلماسی معمول سخت بود. امروز این حرف درباره سرمایه داری هم زده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در سیاست به دنبال قدرت و عوامل نرم و سخت آن هستند، گفت: امروز مشخص شده است در این حوزه عامل ایدئولوژی عامل بسیار تعیین کننده ای است. کما اینکه تقسیم شرق و غرب هم در گذشته مبنای ایدئولوژیک داشت. در چنین وضعیتی با رفتن یک قدرت، غرب تلاش کرد با حضور در آمریکای لاتین، بالکان، افغانستان و عراق، خلاء بوجود آمده را پر کند. نتیجه این شد که نتوانستند خلاء را به تنهایی پر کنند و در این میان فضایی برای کشورهای متوسط مثل ایران و ترکیه ایجاد شد و دیگر بازیگران کوچک نیز توانستند کارهایی انجام دهند.

ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم

وی افزود: در صحنه قدرت و سیاست، قدرتمندان باقی می مانند و ضعفا از بین می روند. در این صحنه که نظامات جهان استقرار پیدا نکرده است و برنامه ریزی خیلی سخت می شود، ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم. حضرت آقا حدود ۱۳ سال پیش از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کردند. متاسفانه در ۱۰۰۰ سال گذشته قدرتمندان نقشه جهان را تدوین کرده اند و ما برای باقی ماندن باید هم در حوزه سخت و هم حوزه نرم قدرتمند باشیم. عامل ایدئولوژیک برد سلاح ها را بیشتر می کند. عوامل نرم بخصوص بحث های حقوقی می توانند به کسب جایگاه برتر در صحنه بین المللی کمک کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: غربی ها تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۰ سال آینده جهان نقشی نداشته باشد. در همین راستا تلاش می کنند عوامل اقتدارزا همچون هسته ای را از ما بگیرند. به اعتقاد آنها کشوری که غنی سازی دارد در لبه قدرت بازدارندگی قرار گرفته است. قدرت نظامی، اقتصادی و هسته ای ما برای آنها ترس و بازدارندگی ایجاد می کند.

وی با تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در مذاکرات با غرب تصریح کرد: بدترین خسارت برای سیاست عوام زدگی است. ما تلاش می کنیم درک درستی از شرایط داشته باشیم و بخوبی از فرصت ها استفاده کنیم. نباید عوامل اقتدار را از دست بدهیم.

کمالوندی ادامه داد: بر همین مبنا در صنعت هسته ای محدودیت های زمانی داریم که خیلی حساب شده کار شده و در زمانی معین کنار گذاشته می شود. ما از همه اینها عبور می کنیم. کشوری نیستیم که تسلیم شویم. هم مردم و هم مسئولین می خواهند قوی باشیم و البته به سرچشمه هستی و قدرت که خداوند است، وصل هستیم. به همین دلیل مسئولین کشور با قدرت صحبت می کنند. در این شرایط باید با تدبیر رفتار کنیم تا پیچ ها را پشت سر بگذاریم.

کمالوندی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم. هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم. یکسال وقت دادیم تا همه به حقانیت جمهوری اسلامی پی ببرند. برخی اصرار می کنند که باید زودتر این کار را انجام می دادیم اما توجه نمی کنند که حمایت آسیا و اروپا از این اقدامات نتیجه همان یکسال صبر استراتژیک بود. نکته ای که باید توجه داشت این است که هیچ سازمانی به تنهایی تصمیمات ملی و کلان را اتخاذ نمی کند. بحث های زیادی در شورای امنیت ملی، شورای عالی نظارت بر برجام و جلسات فنی متخصصان هسته ای انجام می شود و اگر لازم باشد از مقام معظم رهبری نیز استدعا می شود تا در خصوص موضوعی اعلام رهنمود نمایند. سازمان انرژی اتمی تمامی شروط رهبری در حوزه کار خود را عملی کرده و آمادگی لازم جهت اجرای تصمیمات کشور را دارد. یکی از این شروط آماده سازی مقدمات رسیدن به ۱۹۰۰۰۰ سو غنی سازی بود که سازمان انرژی اتمی برنامه بلند مدت ۲۷۲۰۰۰ سو را که صد در صد عملیاتی بود و تا ۱ میلیون سو قابل افزایش بود را به شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی افزود: برخی به شکلی بچه گانه به سازمان انرژی اتمی حمله می کنند. متاسفانه برخی شخصیت ها اظهار نظر های عجیب و غریب می کنند. اینگونه صحبت ها اعتبار شخصیت را از بین می برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکایی ها گفته بودند غذا و دارو را تحریم نمی کنیم اما شرکتی که رادیودارو تولید می کند را تحریم کرده اند. اگر توان داخلی برای تولید رادیوداروها نبود الان یک میلیون بیمار در سراسر کشور مشکل داشت. غیر انسانی تر از این نداریم که بیماران سخت و سرطانی را تحریم کنند. جمهوری اسلامی واقعاً با استدلال قوی صحبت می کند. متخصصین و دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند. نمونه آن ارزیابی اتحادیه اروپا از توان متخصصین و دانشمندان حوزه گداخت سازمان انرژی اتمی بود که معتقد بودند بهترین دانشمندان این حوزه را داریم که البته با تجهیزاتی قدیمی و کهنه کار می کنند. با این توان قرار بود عضویت پروژه بین المللی ایتر را کسب کنیم که آمریکا مانع این کار شد. آنها در حقیقت خود را از دانشمندان و متخصصین ایرانی محروم کردید.  

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فعالیت های تحقیق و توسعه و گام هایی که کشورمان در کاهش تعهدات برداشته است، گفت: کار هسته ای با درک شرایط به نحو احسن در کشور انجام می شود. این صنعت علیرغم حرف و حدیث ها با شادابی جلو می رود و زمینه های فعالیت ها فراهم است. به طوری که بعد از برداشتن یک محدودیت، جهشی در فعالیت ها صورت می گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت عدم تفرقه و حفظ وحدت و اقتدار کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش خیلی قوی تر شده است. شرایط برای تقویت بیشتر کشور مهیاست تا برای آینده که نظامات جدید جهانی شکل می گیرد، نقش و جایگاهی قابل قبول و شایسته برای خود داشته باشیم. عدالت مد نظر ما انشاء الله به برکت وجود جوانان و نخبگان ایرانی در سطح جهانی گسترش پیدا می کند.

در بخش دیگری از برنامه، کمالوندی به سوالات، ابهامات و دغدغه های نخبگان حاضر در زمینه فعالیت ها و دستاوردهای مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد.

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 4. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 5. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 6. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 7. گرانی خودرو تا کجا!؟

 8. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 9. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 10. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 11. تورم امارات برای نوزدهمین ماه متوالی منفی ماند!

 12. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 13. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 14. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 15. قفل فعلی بازار خودرو به یک کلید نیاز دارد؟

 16. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 17. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 18. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 19. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 20. مطالبه از مجلس انقلابی...

 21. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

 22. قیمت دلار و سکه پایین آمد + جدول قیمت‌ها

 23. تمرینات نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

 24. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

 25. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. قوه قضائیه و پرسش‌ها از حکم دادگاه طبری

 3. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 4. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 5. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 6. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 7. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 8. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 9. مطالبه از مجلس انقلابی...

 10. افکار عمومی منتظر چه حکمی برای اکبر طبری بود؟

 11. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 12. روحانی: نحوه خرید و فروش خودرو به نفع مصرف‌کننده باید اصلاح شود

 13. ایزدی: واکنش صحیح به فعال‌شدن مکانیسم ماشه، خروج از NPT است/ خروج از برجام برای ما سودی ندارد

 14. جزئیات تازه از پرونده نوید افکاری/ماموریت جدید جهانگیری/روایت زیباکلام از دلیل حمایت کارگزاران از لاریجانی/روحانی: چرا مردم در فشار قرار می‌گیرند؟ 

 15. نظر کاربران بحرینی در خصوص سازش با رژیم صهیونیستی

 16. حسین شریعتمداری: دست‌مریزاد سردار سلامی

 17. قوی تر از سالهای دفاع مقدسیم

 18. زنان می‌توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شوند؟

 19. رصد دشمن!

 20. تاکید رئیسی بر تفکیک جرم سیاسی از جرم امنیتی/ کنایه باهنر به روحانی درباره اختیارات رئیس‌جمهور/ احتمال حضور جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ جدی‌ شده است؟

 21. چرا مجلس به نقش نظارتی خود در مورد شوراهای اسلامی شهر و روستا عمل نمی‌کند!؟

آخرین عناوین