اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

گروه جهان الف،   3980723052 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

رییس جمهور ترکیه در مقاله‌ای نوشت، کوتاهی جامعه بین‌المللی در کمک به کشورش برای مدیریت میلیون‌ها پناهجویی که در خاک آن به سر می‌برند، انگیزه اجرای عملیات موسوم به "چشمه صلح" در شمال شرق سوریه بوده است.

اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در مطلبی که برای نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت تاکید کرد: هیچ کشوری بیشتر از ترکیه مصائب مربوط به بحران انسانی بعد از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 را تحمل نکرده است.

او در ادامه گفت:‌ آنکارا دیگر طاقتش تمام شد و جهان هشدارهای مکرر ترکیه در خصوص ناتوانی‌اش در مساله مدیریت و رسیدگی به بیش از 3.6 میلیون پناهجوی سوری آن هم بدون هیچگونه حمایت بین‌المللی را نادیده گرفت.

اردوغان عنوان کرد: دولت من به این نتیجه رسید که جامعه بین‌المللی قصدی برای اقدام ندارد بنابراین ما برنامه‌ای برای شمال سوریه تهیه کردیم.

وی افزود: با توجه به عدم وجود یک طرح جایگزین برای مدیریت بحران پناهجویان، جامعه بین‌المللی باید یا به تلاش‌های ما پیوسته و یا شروع به پذیرش پناهجویان کند.

اردوغان همچنین تاکید کرد: ترکیه هیچ مشکلی با هیچ یک از گروه‌های مذهبی یا قومی در سوریه ندارد.

او نوشت: براساس دورنمای ما همه شهروندان جمهوری عربی سوریه چنانچه متعلق به هیچ یک از گروه‌های تروریستی نباشند با یکدیگر برابر هستند. ما به طور خاص به این مساله که پ.ک.ک را با کُردهای سوریه یکی بدانند معترض هستیم.

رییس جمهور ترکیه در عین حال گفت، آنکارا اطمینان حاصل خواهد کرد که هیچ یک از اعضای گروه تروریستی داعش که در آن منطقه در اسارت هستند آنجا را ترک نکنند و بر آمادگی ترکیه برای همکاری با کشورهای سرچشمه و سازمان‌های بین‌المللی در زمینه بازجذب فرزندان و همسران شبه نظامیان تروریست خارجی به جامعه تاکید کرد.

اردوغان در عین حال در این مقاله خود برخی کشورهای اروپایی را به خاطر کوتاهی در متوقف کردن موج اعزام شبه‌نظامیان تروریست خارجی به سوریه در سالهای 2014 و 2015 محکوم کرد.

او تصریح کرد: شاید دولت‌ یک کشور اروپایی مشخص که من نام آن را نمی‌برم بخواهد به جهان توضیح دهد چطور یکی از اتباعش توانست در سال 2014 به همراه مهمات جنگی در یک کوله‌پشتی که مورد بازرسی قرار گرفته بود، سوار به پروازی به مقصد استانبول شود.

او گفت:‌ همین‌طور ما می‌بینیم که کشور فرانسه جلوی فروش سلاح به ترکیه را گرفته اما چرا این کشور سابقاً هشدارهای اولیه مکرر ما را درباره قریب الوقوع بودن حملات تروریستی نادیده گرفت؟

رییس جمهور ترکیه در واکنش به مواضع اتحادیه عرب علیه عملیات کشورش در سوریه گفت:‌ بیانیه‌های این اتحادیه انعکاس دیدگاه‌ها و احساسات واقعی مردم عرب نیستند و اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد.

وی افزود: اگر که آنها انقدر از تلاش‌های ترکیه برای الحاق دوباره پناهجویان سوری به سرزمین‌های آبا و اجدادیشان راضی نیستند باید از آنها پرسید که خود آنها چه میزان از مردمی که قربانی جنگ بوده‌اند را پذیرفته‌اند؟

اردوغان ادامه داد: این کشورها تا چه میزان در تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران انسانی در سوریه مشارکت کردند؟ آنها چه ابتکارهای سیاسی را برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه مورد حمایت قرار دادند؟

رییس جمهور ترکیه همچنین ادامه داد که جامعه بین‌المللی در جلوگیری از این‌که بحران سوریه کلیت منطقه را وارد یک گرداب بی‌ثباتی کند شکست خورد و تعداد زیادی از کشورها مجبور شدند تا با تبعات منفی جنگ در این کشور از جمله مهاجرت غیرقانونی و افزایش حملات تروریستی دست و پنجه نرم کنند.

اردوغان مدعی شد: عملیات چشمه صلح یک شانس دومی برای کمک به ترکیه به منظور پایان دادن به جنگ‌های نیابتی در سوریه و بازیابی صلح و ثبات در این منطقه است.

او در خاتمه نوشت: اتحادیه اروپا و کل جهان باید از آنچه که ترکیه انجام می‌دهد حمایت کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۲۳۴۶۱۰:۵۹:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
اون زمانی که داعشی ها نزدیک مرزهای ترکیه یه قل دو قل بازی می کردن نفت قاچاقی بت می دادن صدات در نیومد
ناشناس۱۱۳۲۳۷۳۱۱:۱۹:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
اون موقع که به داعشیها اجازه میدادی از خاک ترکیه وارد سوریه بشن باید فکر اینجا رو میکردی
ناشناس۱۱۳۲۸۸۹۱۷:۲۹:۰۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
داستان دو سر باخت هست ترکیه به داعش باخته و تروریست های کرد هم به سربری پژاک ! هیچ کدوم هم تطهیر نمیشن
حرف حق۱۱۳۲۴۰۹۱۱:۴۱:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
از قديم گفتند مورچه وقتي بال در مياره موقع مرگ اونه
ناشناس۱۱۳۲۴۲۵۱۱:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۳
آفرین بهش( البته امیدوارم بازی نباشه)، ایران باهاش همکاری کنه ما افغانی ها و ترکیه سوری ها رو بریزید تو اروپا. راه قاچاق مواد مخدر رو هم برای اروپا باز بگزارید. همش الکی تهدیدشون میکنید ولی هیچ کاری نمیکنید. طرف اروپا نا آروم بشه یکم آدم میشن اینقدر تو کارهای ما فضولی نکنند
ناشناس۱۱۳۲۴۸۶۱۲:۲۶:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۳
اردوغان راست ميگه. اگر اعراب مرد ميدانند سفير ترك را مي توانند مواخذه كنند. سفرای خود را مي توانند فرابخوانند. روابط سياسي اقتصادي را بكاهند و هزار كار ديگر. اما اينها بزدل ترسو هستند. اين نكته را را اردوغان خوب ميدونه.
ناشناس۱۱۳۲۴۹۱۱۲:۲۸:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۳
همه کمک کنند اردوغان با دروغگویی آدم بکشه
ناشناس۱۱۳۲۵۰۳۱۲:۳۳:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
مرگ بر اردوغان
ناشناس۱۱۳۲۶۳۲۱۳:۵۹:۲۴ ۱۳۹۸/۷/۲۳
رجب کشورتو درست کردی وشاید هم حق داشته باشی ولی لشکر‌کشی خطرناکه . شوخی شوخی جدی میشه .
ناشناس۱۱۳۲۸۸۷۱۷:۲۷:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
و جالبه بدونید اکثر اون 4 میلیون پناهنده در ترکیه ، کرد سوری هستن ! یه تعداد .. هم انگ نسل کشی میزنن به ترکیه! آخه اگه میخواست کرد بکشه که 9 سال بهشون پناه نمیداد و همون جا توسط داعش کشته میشدن این مردم بینوا !!! این روشها و انگ ها برای سرپوش گذاشتن روی سر بری پژاک و پ ک ک تکراری شده یه داستان جدید پیدا کنید :)

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 17. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 18. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 19. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 20. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 21. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

آخرین عناوین