قانونی که مجوز کنسرت‌ها را باطل می‌کند!

گروه فرهنگی الف،   3980723014 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

قانون واریز ۱۰ درصد درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌ها به حساب خزانه، اعتراض گسترده اهالی موسیقی و وعده خانه موسیقی برای ملغی کردن این قانون در سال آینده خصوصا برای موسیقی‌های کم‌درآمد، اتفاق‌هایی است که پیشتر در این حوزه شاهد بوده‌ایم. اکنون در این گزارش به آخرین اقدام‌هایی که برای حذف قانون معروف به ۱۰ درصد صورت گرفته است، پرداخته‌ایم.

به گزارش ایسنا، اردیبهشت ماه امسال بود که اعلام شد مجلس طرحی را به تصویب رسانده است که بر اساس آن، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ۱۰ درصد از بهای بلیت کنسرت‌ها را در تهران و کلان‌شهرها به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند. البته این مصوبه صدای اعتراض اهالی موسیقی را درآورد.

در همان زمان خانه موسیقی متنی را در اعتراض به این قانون منتشر کرد و آن را غیرکارشناسی خواند و از وزیر ارشاد خواست که به هر شکل ممکن برای جلوگیری از اجحاف به حقوق هنرمندان و فعالان موسیقی اقدامات لازم صورت بگیرد.

پس از آن علی ترابی، مدیر وقت دفتر موسیقی هم به ایسنا گفت که در این قانون ابعاد کارشناسی به خوبی در نظر گرفته نشده است و شاید بهتر بود که این قانون به سراغ ژانرها و بخش‌های خاصی از موسیقی می‌رفت.

البته برخی از هنرمندان یا مسؤولان هم بودند که پس از تصویب این قانون این‌گونه عنوان کردند که اگر بنا بر تصویب چنین قانونی بود، باید آن را تنها برای موسیقی پاپ در نظر می‌‎گرفتند؛ چراکه آنها درآمد بیشتری از برگزاری کنسرت به دست می‌آورند ولی هنرمندان موسیقی نواحی یا ایرانی آنقدر جامعه آماری بالایی در تعداد تماشاچیان ندارند که بخواهند ۱۰ درصد از درآمد خود را نیز به دولت بدهند.

عده دیگر معتقد هستند که این قانون نباید برای هیچ ژانری از موسیقی در نظر گرفته شود؛ زیرا در نهایت به ضرر فرهنگ و هنر کشور خواهد بود و هنرمندان در چنین شرایطی تنها هزینه کنسرت‌های خود را بالا می‌برند و افراد کمتری می‌توانند برای تماشای اجرای هنرمند مورد علاقه خود به سالن‌های کنسرت بروند.

اما از اینها که بگذریم، خانه موسیقی در این مدت در تلاش بود که این قانون به نحوی از لایحه بودجه سال آینده حذف شود. در همین راستا با محمدرضا نوربخش، رییس خانه موسیقی تماس گرفتیم تا نتیجه تلاش‌های آنها را جویا شویم.

منتظر حذف شدن قانون ۱۰ درصد هستیم

نوربخش  گفت: چندین نوبت این موضوع را از سمت مجلس و وزارت ارشاد پیگیری کرده‌ایم و در نهایت قرار شد وزارت ارشاد از سازمان برنامه و بودجه بخواهد که این قانون را از الحاقیه بودجه دولت حذف کند. هنوز منتظر هستیم که این الحاقیه به تصویب می‌رسد یا نه؟ برای تنظیم بودجه سال آینده نامه داده‌ایم و از آقای نوبخت و مسوولان ارشاد خواسته‌ایم که این قانون را حذف کنند.

با توجه به نزدیک شدن به پایان ماه صفر و از سرگیری دوباره‌ی کنسرت‌ها، هنرمندانی که پیش از آغاز ماه‌های محرم و صفر کنسرت برگزار کرده و با توجه به این قانون، ۱۰ درصد از درآمد خود را به دولت پرداخت نکرده‌اند، برای برگزاری دوباره کنسرت به مشکل برخواهند خورد.

نوربخش در این زمینه اظهار کرد: قرار است تا زمانی که این قانون حذف می‌شود، دفتر موسیقی در دادن مجوز کنسرت‌ها زیاد سختگیری نکند و به شکلی که آسیب زیادی به حوزه موسیقی وارد نشود، در تعامل با خود برگزارکنندگان موضوع را حل کند تا مشکل قانونی به وجود نیاید و به هنرمندان فشار وارد نشود.

این امر قانون است و باید آن را به یک نحوی اجرا کرد و درصورت اجرا نشدن آن، نهادهای نظارتی سخت‌گیری خواهند کرد و با دستگاه‌هایی که آن را رعایت نمی‌کنند به عنوان متخلف برخورد خواهد شد. ما با جدیت خواستار برداشته شدن این قانون هستیم و باید برداشته شود.

 

حذف نشدن قانون ۱۰ درصد اجرای کنسرت‌ها را با مشکل روبرو خواهد کرد

در ادامه با فاضل جمشیدی ـ خواننده ـ که از معترضان جدی قانون ۱۰ درصد است و تلاش‌هایی نیز در راستای منحل شدن این قانون انجام داده، صحبتی داشتیم.

او بیان کرد: زمانی که این قانون در لایحه بودجه سال ۹۸ تصویب شد، ظاهرا بدون هماهنگی با نهادهای مدنی مورد نظر مانند خانه موسیقی بوده است. ولی به گفته کمیسیون فرهنگی مجلس، یکی از معاونان ارشاد به دلیل نیازهایی که احساس می‌کرده‌ و جبران برخی از هزینه‌ها، چنین پیشنهادی را داده‌ است. در پی نامه‌نگاری‌هایی که از سوی هنرمندان و تشکل‌های موسیقی کشور با ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته بود، ۲۳ تیر ماه به دعوت حجت‌الاسلام احمد مازنی نشستی با حضور نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی و مدیران و نمایندگان جامعه موسیقی در محل مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. در این دیدار سیدمجتبی حسینی (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد الهیاری (مدیرکل دفتر موسیقی)، مدیر کل امور مالی وزارت ارشاد و همچنین نمایندگانی از جامعه موسیقی از جمله محمد اطیابی (رییس انجمن صنفی هنرمندان موسیقی)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، کامبیز روشن روان (آهنگساز)،  کیوان فرزین (موسیقیدان) حضور داشتند در حالی که معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارشاد علی‌رغم دعوت در جلسه شرکت نداشت.

جمشیدی ادامه داد: در آن جلسه قرار شد وزارت ارشاد با آقای نوبخت صحبت کند تا در اصلاحیه بودجه سال ۹۸ در شهریور یا مهر (ماه)، این بند را حذف کنند. من در آن جلسه گفتم که وقتی در سال از شرکت‌های بزرگ برگزارکننده کنسرت بابت فعالیت‌هایشان مالیات گرفته می‌شود و ۹ درصد روی قیمت بلیت‌ها مالیات ارزش افزوده اضافه می‌شود، این قانون دیگر چیست؟ چنین کاری همانند این است که از یک بازرگان فرش بابت هر قطعه فرش او مالیات بگیرید. برخی از دوستان گفتند که چون موسیقی ایرانی و کلاسیک و نواحی مهجور است، هزینه ۱۰ درصد را تنها از فعالان موسیقی پاپ بگیرید. ولی این امر درست نیست.

او اظهار می‌کند که اگر بخواهند در دریافت هزینه ۱۰ درصد گزینشی عمل کنند پس اگر کسی در ژانر موسیقی ایرانی نیز فروش زیادی داشت، پس از او هم باید این هزینه را بگیرند گرچه که این کار درست نیست و سخت است. پس بهتر است که برداشته شود.

این هنرمند موسیقی اضافه کرد: چند روز پیش رحیم شهریاری (خواننده) و دوستانی به من زنگ زدند و گفتند که برخی از کنسرت‌های بزرگ کشور به دلیل وجود این قانون و بدهکار بودن شرکت‌های برگزاری کنسرت به دولت، نمی‌توانند مجوز بگیرند. در حال حاضر پس از پایان محرم و صفر کنسرت‌های زیادی آغاز خواهد شد ولی چون به دولت بدهکار هستند نمی‌توانند مجوز بگیرند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۲۱۴۵۰۸:۳۶:۰۳ ۱۳۹۸/۷/۲۳
10 درصد بليت فروشی يا 10 درصد سود؟ اگه اولی باشه وای بر قانون نويسان مربوطه. ولی دومی منطقی است. البته بايد مبلغ فوق از ماليات کسر بشه.
ناشناس۱۱۳۲۲۰۴۰۹:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
هدف پول در آوردن از مردم به هر روشی است.

پربحث‌های دیروز

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

 3. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

 4. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

 5. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

 6. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 7. نوبخت: دولت برای جبران کسری بودجه، دو روش در پیش گرفته‌ است

 8. رئیسی: منابع کشور نباید در اختیار افراد بی‌صلاحیت قرار بگیرد/ عدم مدیریت قیمت‌ها موجب رنجش مردم شده است

 9. ذوالنوری: امکان اعلام علت رخداد نطنز به دلایل امنیتی وجود ندارد/ سوله آسیب‌دیده مرکز مونتاژ ماشین‌های غنی‌سازی بود

 10. یادداشت حسین شریعتمداری/ چرا از خودتان مایه نمی‌گذارید؟!

 11. ختم رسیدگی به پرونده گروه عظام اعلام شد/ متهم ایروانی: بدهی به بانک جرم نیست، افتخار است!

 12. بازار اجاره مسکن در بدترین شرایط طی نیم قرن اخیر

 13. بالاترین تورم متعلق به کدام کشورها است؟

 14. خاندوزی: بار مالیات بر خانه‌های خالی به مستاجران منتقل نمی‌شود/ برای کنترل قیمت مسکن، افزایش عرضه نباید فراموش شود

 15. جدول/ قیمت طلا، سکه و دلار امروز

 16. حالا نوبت گرانی گوشی همراه است!

 17. آقای ظریف! تاریخ شهادت داده است

 18. گزارش خبرنگار آمریکایی از وضعیت اسفناک زندگی در آمریکا

 19. استقبال بازار خودرو از دلار ۲۲ هزار تومانی

 20. گزارشی از اولین روز اجباری شدن ماسک در مکان‌های عمومی تهران

 21. ابراز نگرانی آیت الله نوری همدانی از وضع معیشتی طلاب

 22. قالیباف: چرخه تولید و صادرات غیرنفتی باید رونق پیدا کند

 23. قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

 24. کرونا به پرسنل آرامستان‌ها هم رحم نمی‌کند/ خیرات کووید-۱۹ در بهشت زهرا

 25. میرسلیم: نمایندگان مسأله‌دار مجلس کناره‌گیری کنند

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 6. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 7. به چه قیمت؟

 8. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 9. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 10. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 13. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 14.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 15. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 16. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 17. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 18. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 19. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 20. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 21. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 22. سیروس گرجستانی درگذشت

 23. پایان داستان غم انگیز زم

 24. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 25. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

ابر آروان

آخرین عناوین