معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

گروه جهان الف،   3980722166 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دو نفر از معماران اولیه مذاکرات هسته‌ای با ایران در یادداشتی روز دوشنبه هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر رفع تحریم‌ها بدون موافقت با نوعی «توافق تکمیلی» را «غیرعملی» توصیف کرده‌اند.

معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

به گزارش فارس، «ویلیام برنز» و «جک سالیوان»، دو دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در بخشی از یادداشت مشترک خود که دوشنبه در «نیویورک‌تایمز» منتشر شده علی‌رغم اذعان به اینکه دولت کشورشان بدون توجه به پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای «برجام» از این توافق خارج شده، هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر رفع تحریم‌ها بدون موافقت با نوعی «توافق تکمیلی» را «غیرعملی» توصیف کرده‌اند. 

«ویلیام برنز»، معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا است و در حال حاضر ریاست اندیشکده کارنگی را به عهده دارد. «جیک سالیوان»، از اعضای ارشد این اندیشکده است و در دولت سابق آمریکا مشاور معاون رئیس‌جمهور در امور امنیت ملی بود. هر دو مقام سابق آمریکایی از جمله مبتکران آغاز گفت‌وگوی هسته‌ای با ایران بوده‌اند. 

آنها در ابتدای یادداشت خودشان در نیویورک‌تایمز یادآوری کرده‌اند که ۶ سال پیش در همین ماه در حال انجام گفت‌وگوهایی با ایران بوده‌اند که در نهایت به توافق هسته‌ای برجام منجر شده است.  برنز و سالیوان نوشته‌اند: «آن موقع زمانی بود که دیپلماسی مخاطرات قابل‌توجه و نویدهای مهمی داشت. امروز از آن نویدها کاسته شده و مخاطرات رو به ازدیادند.»

برنز و سالیوان در ادامه، علی‌رغم اذعان به اینکه دولت آمریکا علی‌رغم پایبندی ایران به برجام از این توافق خارج شده، وضعیت فعلی را محصول «انتظارات غلط» از سوی هر دو طرف دانسته‌اند. آنها نوشته‌اند: «اکنون ما در مرحله خطرناکی هستیم. داستان اینکه ما چطور به اینجا رسیده‌ایم به انتظارات غلط از هر دو طرف برمی‌گردد.»

دیپلمات‌های کهنه‌کار آمریکایی ادعا می‌کنند: «ایران تصور کرد می‌تواند تا زمان خروج ترامپ از توافق صبر خواهد کند و ایالات متحده با روی کار آمدن رئیس‌جمهور دیگر در سال ۲۰۲۱ به سادگی به برجام بازخواهد گشت. اما فشار تحریم‌های یکجانبه آمریکا قابل‌توجه‌تر از آن چیزی بود که ایران پیش‌بینی کرد... مشخص شد که طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای هم تا حد زیادی قادر به جبران این تحریم‌ها نبودند.»

برنز و سالیوان درباره انتظارات غلط طرف آمریکا هم نوشته‌اند: «دولت ترامپ هم به سهم خود این باور غیرواقع‌بینانه را داشت که کارزار فشار حداکثری و اقدامات تهدیدآمیزش ایران را به زانو زدن و قبول شرایط آمریکا وادار خواهد کرد. اما نمی‌دانست که ایران هم کارت‌های خاص خودش را برای بازی دارد.»

مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا در این یادداشت تأکید کرده‌اند برای خروج از این مسیر بایستی به دیپلماسی رو بیاورد. در این یادداشت آمده است: «اگر بر همین رویه باقی بمانیم، به زودی به لبه پرتگاه می‌رسیم. مسائل سیاستی که در واشنگتن درباره آنها بحث می‌شود اغلب درباره این است که کمربند ایمنی بپوشیم یا خیر. به جای این کار باید، قبل از آنکه دیر شود فرمان دیپلماسی را به دست بگیریم و به سمت مسیر کم‌تنش حرکت کنیم.»

برنز و سالیوان در ادامه پیشنهاد کرده‌اند که هر دو طرف در انتظارات خودشان تجدید نظر کرده و به اقدامات گام به گام برای تنش‌زدایی رو بیاورند. آنها در ادامه خاطرنشان کرده‌اند: «ایالات متحده بدون نوعی تخفیف در تحریم‌ها-خواه به صورت مستقیم یا با وساطت اتحادیه اروپا- قادر به آوردن ایران پای میز مذاکره نخواهد بود. ایالات متحده علاوه بر این باید ۱۲ پیش‌شرط پامپئو برای مذاکره با ایران که پامپئو سال گذشته اعلام کرد را رها کند. رژیم سرسخت و کاردان ایران چنین اعلانیه‌های تسلیم‌آمیزی را صادر نخواهد کرد.»

این دو دیپلمات آمریکایی که جزو معماران برجام هستند، علی‌رغم اذعان به پایبند نبودن دولت کشورشان به مفاد برجام به ایران پیشنهاد کرده‌اند با برخی از شرایط جدیدی که دولت ترامپ مطرح کرده مانند تمدید برخی چارچوب‌های زمانی در توافق، یا مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک موافقت کند.

آنها می‌نویسند: «لازم است ایرانی‌ها هم واقع‌بین‌تر شوند. تصور موافقت ایالات متحده با رفع تحریم‌ها، بدون ضمانت‌هایی از جانب ایران مبنی بر آغاز فوری مذاکرات بر سر یک توافق تکمیلی که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق تمدید شده و به مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک ایران پرداخته می‌شود، غیرعملی است.»

دولت ترامپ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای برجام پایان داد. ترامپ، برجام را به دلیل نپرداختن به مسائل موشکی ایران، کوتاه‌مدت بودن محدودیت‌های ایران و عدم بازرسی از سایت‌های نظامی ایران توافقی «ناقص» توصیف می‌کرد. 

برنز و سالیوان در پایان این یادداشت تأکید کرده‌اند: «اگر از ما بخواهید مسیری برای دیپلماسی پیشنهاد دهیم ما می‌گوییم که نباید از نقطه‌ای که امروز در آن قرار داریم آغاز کنیم.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۱۸۹۶۲۲:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۲
اتفاقا ايرانی ها واقع بين تر شده اند و به دنيا ثابت کرده اند که آمريکا امضايش را زير پا ميگذارد و قابل اعتماد نيست.
ناشناس۱۱۳۲۰۵۲۰۳:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این اثبات ارزش خاصی ندارد. اعتبار کشورها به مؤلفه‌های قدرت است که نباید وجه مصالحه قرار گیرند اما در مذاکرات هسته‌ای با دریافتی کم یکی از آنها را از دست دادیم. حالا مقدمه چینی برای مؤلفه دیگر قدرت ما یعنی توان موشکی است. امیدوارم مجدد فریب نخوریم.
ناشناس۱۱۳۲۱۲۶۰۸:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
منفی دهندگان عزيز! لطفا مرا روشن کنيد که اگر خروج آمريکا از برجام ، زير پا گذاشتن امضايش نيست، پس چيست؟
ناشناس۱۱۳۲۱۶۱۰۸:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۳
آنزمان آنها گفته بودند باید بر سر مسائل دیگر هم مذاکره کنیم ایران زیاد جدی نگرفت بعد هم اینطوری شد
ناشناس۱۱۳۱۹۱۶۲۲:۲۸:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۲
رو که نیست.دروغ گو های بی حیا.از حیوانات کمترید بیشرفان تاریخ
ناشناس۱۱۳۲۰۵۶۰۴:۱۵:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
نزدیک 90درصد مشکلات ما داخلی و ناشی از ضعف و سوء مدیریت است . حل این 90درصد تقریبا 100درصد مشکلات معاش طبقات متوسط و ضعیف را مرتفع میکند.10درصد دیگر ، روی زندگی 10 درصد جامعه که طبقه مرفه کشور است تأثیر میگذارد. ما چوب داخلی میخوریم و آمریکائی ها با حرکاتشان بهانه دست مدیران ناکارآمد برای توجیه عملکردشان میدهد .
ناشناس۱۱۳۲۰۸۸۰۷:۱۳:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
امریکا قول هایش و تعهداتش پشیزی ارزش برای مردم ایران و شاید دنیا ندارد ببینید چطور کردها را فروختند و پشتشان را خالی کردند سیستم دولت امریکا بی اعتبار ، آدمکش ، دروغگو ، مکار و قلدر است که هرچقدر مقابلش عقب نشینی کنی بیشتر پرروتر می شود
امید۱۱۳۲۰۹۳۰۷:۲۸:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
بسم الله الرحمن الرحیم راست می گویند دفعه بعد بر سر کاهش بمب‌های اتمی .. آمریکا گفتگو می کنیم .
ناشناس۱۱۳۲۱۱۷۰۸:۰۸:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
((لازم است ایرانی‌ها هم واقع‌بین‌تر شوند. تصور موافقت ایالات متحده با رفع تحریم‌ها، بدون ضمانت‌هایی از جانب ایران مبنی بر آغاز فوری مذاکرات بر سر یک توافق تکمیلی که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق تمدید شده و به مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک ایران پرداخته می‌شود، غیرعملی است.» چه ضمانتی روشن تر از تعهدات یک طرفه ای که برای چند سال از طرف ما صورت گرفت و طرف غربی از همه وظایف خود سر باز زد؟! قطعا نتیجه مذاکره مجدد به مراتب بدتر از این خواهد بود ضمن آنکه تصور کنید اگر مانند دهه 60 فاقد سلاح باشیم و سلاح های متعارف خود را با دست خود از بین ببریم چه بلا هایی که بر سر ما نخواهد آمد!!! آن هم در شرایطی که همه ساله تریلیاردها دلار سلاح به کشورهای همسایه ما که همگی ذلیلان آمریکا و غربی ها هستند صادر می شود!!! در شرایط فعلی باید برد موشکها را به بیش از 10000 کیلومتر رساند که اگر قرار به مذاکره باشد در همین رقم های 2500 کیلومتر محدود کنیم. همچنین باید انواع سلاح های تولید داخل را به صورت قانونی و یا غیر قانونی در ازای جبران اثرات اقتصادی تحریم های غیر قانونی با کمترین قمیتهای ممکن به دنیا صادر کنیم تا کمبود ارز مورد نیاز حاصل از فروش نفت و.. را جبران کرده و به طرف مقابل نشان دهیم در صورتیکه جلوی فعالیت های اقتصادی مشروع و قانونی ما گرفته شود از راههای دیگر که ممکن است به امنیت آنها نیز صدمه زند به ارز مورد نیاز خود دست پیدا خواهیم کرد.
ناشناس۱۱۳۲۱۲۸۰۸:۲۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
یه مشت آدمهای بربر که ادای آدمهای مدرن رو در میارن. از کجا معلوم به توافق جدید پایبند باشید؟
ناشناس۱۱۳۲۱۷۵۰۹:۰۷:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
آمریکایی.. کثیف

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 3. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 4. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 5. به چه قیمت؟

 6. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 7. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 8. مدیریت ناکارآمد کرونا در ایران/ اقدامات محدودکننده برمی‌گردند؟

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 11. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 12. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 13. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 14. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 17. شهردار تهران: ۹ میلیون دلار ضرر کردیم

 18. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 19. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 20. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 21. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 22. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

 23. واکسن کرونای آمریکا موفق عمل کرد

 24. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

 25. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

  2. ظریف: ترامپ فرقی با دولت‌های قبلی آمریکا ندارد/بزرگترین دستاوردم برجام بود

  3. رئیس کل بانک مرکزی: روند تامین ارز متحول خواهد شد

  4. موسوی: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی

  5. روزنامه انگلیسی: ترامپ ضربه سختی در موضوع تحریم تسلیحاتی ایران خورد

  6. توهین به آیت‌الله سیستانی، حلقه جدید زنجیره فتنه‌‌انگیزی ریاض در عراق

  7. اروپا به دنبال زندگی بدون آمریکا / تأملی درباره قرارداد همکاری ایران و چین

  8. اختلاف بایدن و ترامپ ۴ درصد شد

  9. آمریکا رهبری جهانی را فراموش کند / انتخاب مجدد ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست

  10. شانس پیروزی ترامپ در انتخابات ۹۱ درصد است

  11. درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش بر اثر کرونا

  12. بولتون درباره غیرقانونی بودن ترور سردار سلیمانی: پاسخگوی سازمان ملل نیستیم

  13. نیوزویک: لیبرالیسم شکست خورده است

  14. ارتش ونزوئلا هواپیمای متجاوز آمریکایی را سرنگون کرد

  15. روایت «هوک» از دست رد ایران بر سینه آمریکا

  16. اظهارات «لیبرمن» درباره نقش تل‌آویو در حادثه تأسیسات نظنز

  آخرین عناوین