معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

گروه جهان الف،   3980722166 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دو نفر از معماران اولیه مذاکرات هسته‌ای با ایران در یادداشتی روز دوشنبه هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر رفع تحریم‌ها بدون موافقت با نوعی «توافق تکمیلی» را «غیرعملی» توصیف کرده‌اند.

معماران آمریکایی برجام: ایران بدون توافق تکمیلی انتظار رفع تحریم نداشته باشد

به گزارش فارس، «ویلیام برنز» و «جک سالیوان»، دو دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی در بخشی از یادداشت مشترک خود که دوشنبه در «نیویورک‌تایمز» منتشر شده علی‌رغم اذعان به اینکه دولت کشورشان بدون توجه به پایبندی کامل ایران به توافق هسته‌ای «برجام» از این توافق خارج شده، هر گونه انتظار از سوی تهران مبنی بر رفع تحریم‌ها بدون موافقت با نوعی «توافق تکمیلی» را «غیرعملی» توصیف کرده‌اند. 

«ویلیام برنز»، معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا است و در حال حاضر ریاست اندیشکده کارنگی را به عهده دارد. «جیک سالیوان»، از اعضای ارشد این اندیشکده است و در دولت سابق آمریکا مشاور معاون رئیس‌جمهور در امور امنیت ملی بود. هر دو مقام سابق آمریکایی از جمله مبتکران آغاز گفت‌وگوی هسته‌ای با ایران بوده‌اند. 

آنها در ابتدای یادداشت خودشان در نیویورک‌تایمز یادآوری کرده‌اند که ۶ سال پیش در همین ماه در حال انجام گفت‌وگوهایی با ایران بوده‌اند که در نهایت به توافق هسته‌ای برجام منجر شده است.  برنز و سالیوان نوشته‌اند: «آن موقع زمانی بود که دیپلماسی مخاطرات قابل‌توجه و نویدهای مهمی داشت. امروز از آن نویدها کاسته شده و مخاطرات رو به ازدیادند.»

برنز و سالیوان در ادامه، علی‌رغم اذعان به اینکه دولت آمریکا علی‌رغم پایبندی ایران به برجام از این توافق خارج شده، وضعیت فعلی را محصول «انتظارات غلط» از سوی هر دو طرف دانسته‌اند. آنها نوشته‌اند: «اکنون ما در مرحله خطرناکی هستیم. داستان اینکه ما چطور به اینجا رسیده‌ایم به انتظارات غلط از هر دو طرف برمی‌گردد.»

دیپلمات‌های کهنه‌کار آمریکایی ادعا می‌کنند: «ایران تصور کرد می‌تواند تا زمان خروج ترامپ از توافق صبر خواهد کند و ایالات متحده با روی کار آمدن رئیس‌جمهور دیگر در سال ۲۰۲۱ به سادگی به برجام بازخواهد گشت. اما فشار تحریم‌های یکجانبه آمریکا قابل‌توجه‌تر از آن چیزی بود که ایران پیش‌بینی کرد... مشخص شد که طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای هم تا حد زیادی قادر به جبران این تحریم‌ها نبودند.»

برنز و سالیوان درباره انتظارات غلط طرف آمریکا هم نوشته‌اند: «دولت ترامپ هم به سهم خود این باور غیرواقع‌بینانه را داشت که کارزار فشار حداکثری و اقدامات تهدیدآمیزش ایران را به زانو زدن و قبول شرایط آمریکا وادار خواهد کرد. اما نمی‌دانست که ایران هم کارت‌های خاص خودش را برای بازی دارد.»

مقام‌های سابق وزارت خارجه آمریکا در این یادداشت تأکید کرده‌اند برای خروج از این مسیر بایستی به دیپلماسی رو بیاورد. در این یادداشت آمده است: «اگر بر همین رویه باقی بمانیم، به زودی به لبه پرتگاه می‌رسیم. مسائل سیاستی که در واشنگتن درباره آنها بحث می‌شود اغلب درباره این است که کمربند ایمنی بپوشیم یا خیر. به جای این کار باید، قبل از آنکه دیر شود فرمان دیپلماسی را به دست بگیریم و به سمت مسیر کم‌تنش حرکت کنیم.»

برنز و سالیوان در ادامه پیشنهاد کرده‌اند که هر دو طرف در انتظارات خودشان تجدید نظر کرده و به اقدامات گام به گام برای تنش‌زدایی رو بیاورند. آنها در ادامه خاطرنشان کرده‌اند: «ایالات متحده بدون نوعی تخفیف در تحریم‌ها-خواه به صورت مستقیم یا با وساطت اتحادیه اروپا- قادر به آوردن ایران پای میز مذاکره نخواهد بود. ایالات متحده علاوه بر این باید ۱۲ پیش‌شرط پامپئو برای مذاکره با ایران که پامپئو سال گذشته اعلام کرد را رها کند. رژیم سرسخت و کاردان ایران چنین اعلانیه‌های تسلیم‌آمیزی را صادر نخواهد کرد.»

این دو دیپلمات آمریکایی که جزو معماران برجام هستند، علی‌رغم اذعان به پایبند نبودن دولت کشورشان به مفاد برجام به ایران پیشنهاد کرده‌اند با برخی از شرایط جدیدی که دولت ترامپ مطرح کرده مانند تمدید برخی چارچوب‌های زمانی در توافق، یا مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک موافقت کند.

آنها می‌نویسند: «لازم است ایرانی‌ها هم واقع‌بین‌تر شوند. تصور موافقت ایالات متحده با رفع تحریم‌ها، بدون ضمانت‌هایی از جانب ایران مبنی بر آغاز فوری مذاکرات بر سر یک توافق تکمیلی که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق تمدید شده و به مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک ایران پرداخته می‌شود، غیرعملی است.»

دولت ترامپ اردیبهشت‌ماه سال گذشته به مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای برجام پایان داد. ترامپ، برجام را به دلیل نپرداختن به مسائل موشکی ایران، کوتاه‌مدت بودن محدودیت‌های ایران و عدم بازرسی از سایت‌های نظامی ایران توافقی «ناقص» توصیف می‌کرد. 

برنز و سالیوان در پایان این یادداشت تأکید کرده‌اند: «اگر از ما بخواهید مسیری برای دیپلماسی پیشنهاد دهیم ما می‌گوییم که نباید از نقطه‌ای که امروز در آن قرار داریم آغاز کنیم.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۳۱۸۹۶۲۲:۱۱:۰۸ ۱۳۹۸/۷/۲۲
اتفاقا ايرانی ها واقع بين تر شده اند و به دنيا ثابت کرده اند که آمريکا امضايش را زير پا ميگذارد و قابل اعتماد نيست.
ناشناس۱۱۳۲۰۵۲۰۳:۵۵:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۲۳
این اثبات ارزش خاصی ندارد. اعتبار کشورها به مؤلفه‌های قدرت است که نباید وجه مصالحه قرار گیرند اما در مذاکرات هسته‌ای با دریافتی کم یکی از آنها را از دست دادیم. حالا مقدمه چینی برای مؤلفه دیگر قدرت ما یعنی توان موشکی است. امیدوارم مجدد فریب نخوریم.
ناشناس۱۱۳۲۱۲۶۰۸:۱۵:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
منفی دهندگان عزيز! لطفا مرا روشن کنيد که اگر خروج آمريکا از برجام ، زير پا گذاشتن امضايش نيست، پس چيست؟
ناشناس۱۱۳۲۱۶۱۰۸:۵۱:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۲۳
آنزمان آنها گفته بودند باید بر سر مسائل دیگر هم مذاکره کنیم ایران زیاد جدی نگرفت بعد هم اینطوری شد
ناشناس۱۱۳۱۹۱۶۲۲:۲۸:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۲
رو که نیست.دروغ گو های بی حیا.از حیوانات کمترید بیشرفان تاریخ
ناشناس۱۱۳۲۰۵۶۰۴:۱۵:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
نزدیک 90درصد مشکلات ما داخلی و ناشی از ضعف و سوء مدیریت است . حل این 90درصد تقریبا 100درصد مشکلات معاش طبقات متوسط و ضعیف را مرتفع میکند.10درصد دیگر ، روی زندگی 10 درصد جامعه که طبقه مرفه کشور است تأثیر میگذارد. ما چوب داخلی میخوریم و آمریکائی ها با حرکاتشان بهانه دست مدیران ناکارآمد برای توجیه عملکردشان میدهد .
ناشناس۱۱۳۲۰۸۸۰۷:۱۳:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
امریکا قول هایش و تعهداتش پشیزی ارزش برای مردم ایران و شاید دنیا ندارد ببینید چطور کردها را فروختند و پشتشان را خالی کردند سیستم دولت امریکا بی اعتبار ، آدمکش ، دروغگو ، مکار و قلدر است که هرچقدر مقابلش عقب نشینی کنی بیشتر پرروتر می شود
امید۱۱۳۲۰۹۳۰۷:۲۸:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۲۳
بسم الله الرحمن الرحیم راست می گویند دفعه بعد بر سر کاهش بمب‌های اتمی .. آمریکا گفتگو می کنیم .
ناشناس۱۱۳۲۱۱۷۰۸:۰۸:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۲۳
((لازم است ایرانی‌ها هم واقع‌بین‌تر شوند. تصور موافقت ایالات متحده با رفع تحریم‌ها، بدون ضمانت‌هایی از جانب ایران مبنی بر آغاز فوری مذاکرات بر سر یک توافق تکمیلی که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق تمدید شده و به مسائل راستی‌آزمایی و موشک‌های بالیستیک ایران پرداخته می‌شود، غیرعملی است.» چه ضمانتی روشن تر از تعهدات یک طرفه ای که برای چند سال از طرف ما صورت گرفت و طرف غربی از همه وظایف خود سر باز زد؟! قطعا نتیجه مذاکره مجدد به مراتب بدتر از این خواهد بود ضمن آنکه تصور کنید اگر مانند دهه 60 فاقد سلاح باشیم و سلاح های متعارف خود را با دست خود از بین ببریم چه بلا هایی که بر سر ما نخواهد آمد!!! آن هم در شرایطی که همه ساله تریلیاردها دلار سلاح به کشورهای همسایه ما که همگی ذلیلان آمریکا و غربی ها هستند صادر می شود!!! در شرایط فعلی باید برد موشکها را به بیش از 10000 کیلومتر رساند که اگر قرار به مذاکره باشد در همین رقم های 2500 کیلومتر محدود کنیم. همچنین باید انواع سلاح های تولید داخل را به صورت قانونی و یا غیر قانونی در ازای جبران اثرات اقتصادی تحریم های غیر قانونی با کمترین قمیتهای ممکن به دنیا صادر کنیم تا کمبود ارز مورد نیاز حاصل از فروش نفت و.. را جبران کرده و به طرف مقابل نشان دهیم در صورتیکه جلوی فعالیت های اقتصادی مشروع و قانونی ما گرفته شود از راههای دیگر که ممکن است به امنیت آنها نیز صدمه زند به ارز مورد نیاز خود دست پیدا خواهیم کرد.
ناشناس۱۱۳۲۱۲۸۰۸:۲۰:۳۵ ۱۳۹۸/۷/۲۳
یه مشت آدمهای بربر که ادای آدمهای مدرن رو در میارن. از کجا معلوم به توافق جدید پایبند باشید؟
ناشناس۱۱۳۲۱۷۵۰۹:۰۷:۰۲ ۱۳۹۸/۷/۲۳
آمریکایی.. کثیف

پربحث‌های اخیر

 1. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 2. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 3. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 4. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 5. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 6. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 7. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 8. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 9. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 10. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 11. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 12. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 13. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 14. چرا پراید گران شد؟

 15. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 16. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 17. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

 18. راهپیمایی در مشهد مقدس

 19. سردار فدوی: آمریکا از پایان اغتشاشات ناراحت است/ دولت تمهیدات لازم را برای مردم فراهم کند

پربحث‌های دیروز

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 3. اینترنت چه کسانی زودتر وصل می‌شود؟

 4. واکنش وزارت کشاورزی به افزایش قیمت گوجه‌فرنگی

 5. پزشکان به دنبال کاهش نرخ مالیات کارانه به ۱۰ درصد

 6. جمشیدی‌ها: مسوولین تنها با تکیه بر نظر خود تصمیم‌گیری می‌کنند/باید مکان‌هایی برای اعتراضات مسالمت آمیز مردم در نظر گرفته شود

 7. خطیب نماز جمعه تهران: هیچ کس با اعتراضات مخالف نیست/ غارت فروشگاه و  تخریب بانک‌ها انتقام از مردم است 

 8. معالی‌آباد شیراز پس از اعتراضات بنزینی

 9. «چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 10. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

 11. ارزان‌ترین خودروهای الکتریکی ۲۰۱۹

 12. آذری جهرمی: اپراتورها مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند

 13. واکنش عارف به ناآرامی‌های اخیر پس از اصلاح قیمت بنزین

 14. فردا سومین مرحله یارانه حمایتی واریز می‌شود

 15. حلقه‌های سه‌گانه آشوب‌های اخیر به روایت زاکانی

 16. رئیسی: مجازات سختی در انتظار اغتشاشگران است

 17. گزارش بانک جهانی/ دولت ایران ناکارآمدتر از ۱۳۰ دولت جهان شد

 18. سهمیه بنزین آذر ماه در کارت های سوخت شارژ شد+جدول

 19. نماینده مجلس: اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

 20. افتتاح یکی از کارخانه‌های اپل به دست دونالد ترامپ

 21. تورم نقطه‌ای آبان‌ماه ۲۷ درصد/ نرخ تورم سالانه، ۴۱ درصد

 22. چرا پراید گران شد؟

 23. مرسدس بنز پلاگین هیبریدی

 24. تصرف ساحل توسط تکاوران نیروی دریایی ارتش

 25. روایت فرمانده عملیات بسیج از ناآرامی‌های اخیر/ اغتشاشگران وسایلی داشتند که تابه حال ندیده بودیم

پربحث‌های هفته

 1. از اغتشاشات اخیر، چه چیزهایی میفهمیم!؟

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. عوامفریبی با برچسب پوپولیسم/ چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟

 4. حکایت ما و این روزهای اینترنت / از شبکه ملی اطلاعات چه خبر ؟

 5. معترض جان به لب رسیده کجا و چگونه حرفش را بزند؟/ لطفا به معترضان تریبون بدهید

 6. مشاجره رئیس‌جمهور و رحیم‌پور ازغدی درباره بنزین/ روحانی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی را ترک کرد

 7. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 8. سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

 9. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 10. چه کسانی از ارزانی بنزین سود می بردند؟! / خطاهای آشکار دولت در اجرای یک تصمیم درست

 11. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 12. اشتباهات را بپذیرید؛ راه برای اصلاح باز است

 13. نظر باهنر درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس/ فرایند تصمیم‌گیری در جلسه سران سه قوه چگونه است؟/ احتمال استعفای محمود صادقی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین

 14. در آینده نزدیک اینترنت وصل می‌شود

 15. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

 16. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 17. صدا‌وسیما به معترضان فرصت دهد/ مشاجره ازغدی و روحانی درباره بنزین و تکذیب آن/ انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبان

 18. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 19. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: اگر کار احمدی‌نژاد اشتباه بود چرا روحانی آن را تکرار کرد؟/ شبکه ملی اطلاعات، جدا از اینترنت بین‌المللی نیست/ دولت با گران‌کردن بنزین همه را جریمه کرد

 21. ربیعی: سفره و یخچال خالی بازنشسته‌ها را درک می‌کنیم/ نمی‌توانستیم بگوییم فلان ساعت بنزین گران می‌شود

 22. لیست مناطقی که در آن اینترنت مجددا برقرار شده است

 23. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 24. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 25. ما و بی‌بی‌سی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دیلی میل: هزاران بیمار انگلیسی در بیمارستان‌ها محبوس شده اند زیرا جایی ندارند که بروند!

  2. توهم سعودی‌ها؛ «جنگ به داخل ایران منتقل شد»

  3. گالوپ: ترامپ بی شخصیت ترین نامزد انتخابات آمریکا

  4. مسکو: از ادعای آمریکا درباره حمایت از مردم ایران «مبهوت» شدیم

  5. انتقاد حیدر العبادی از ایران در گفت‌وگو با العربیه!

  6. تلاش آمریکا برای تنفس مصنوعی به آشوب‌ها در ایران

  7. آیا این‌بار هم ردپای «شاهزاده تاریکی »را باید در آشوبها دنبال کرد؟

  8. دیلی اکسپرس: اشتباهات ترامپ چگونه خاورمیانه را به ایران و روسیه واگذار کرد

  9. رژیم صهیونیستی ۲ فروند "اف ۳۵" دیگر از آمریکا تحویل گرفت

  10. شمخانی: تک تک اغتشاشگران مجازات می شوند/ صف آشوبگران از معترضان جدا است

  11. ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» از تنگه هرمز عبور کرد

  12. یک مدل آمریکایی از رابطه ویژه اش با جانسون خبر داد/عکس

  13. آمریکا از آشوبگران در ایران خواست از خرابکاری‌هایشان فیلم بفرستند

  14. پاریس باز هم نگران اغتشاش‌گران شد!

  15. نگرانی فعالان سعودی از سرنوشت قربانیان "تبانی" توییتر با دولت عربستان 

  16. شاه سعودی؛ فرافکنی یا آلزایمر؟

  17. مسکو: حمله اسرائیل به سوریه غیرقانونی است

  18. اظهارات مداخله‌جویانه اروپایی‌ها در امور داخلی ایران

  آخرین عناوین