وضعیت زندگی در سه استان سیل‌زده پس از ۶ ماه

گروه اجتماعی الف،   3980721090 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

سیل ویرانگر امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های لرستان وارد کرد. در استان لرستان به دلیل وسعت و پراکندگی شهرها و روستاها، تعداد زیادی از مردم در نقاط مختلف استان دچار سیل‌زدگی شدند.

بیش از ۶ماه از وقوع سیل نوروزی امسال در چند استان کشور گذشته و با آنکه بسیاری از هموطنان سیل‌زده‌مان به خانه‌هایشان بازگشته‌اند؛ اما آبادانی دوباره برخی روستاها و شهرهای تخریب‌شده نیازمند زمان و حوصله طولانی است؛ البته گذر زمان حوصله توقف در برابر کاستی‌ها را ندارد. از چند روز دیگر باد و باران آغاز خواهد شد و زندگی زیر سقف آسمان اگرچه زیباست ولی دردسرساز هم خواهد بود.

حجم خسارت‌های ناشی از سیل در سال ۹۸ بالا بود و برخی پیش‌بینی می‌کنند که روزهای پایانی زمستان و روزهای ابتدایی بهار ۹۹ نیز روزهای پرسیلی در ایران باشد چراکه هم بارش‌های سیل‌آسای بیشتری در این بازه زمانی در کشور رخ می‌دهد و هم اینکه همزمانی آب‌شدن برف‌ها و افزایش دبی رودخانه‌ها به افزایش پتانسیل سیلابی‌شدن رودخانه‌ها منجر می‌شود.

ایران جزء ۱۰ کشور اول سیل‌خیز جهان است و وقوع سیلاب در پایان سال ۹۸ و ابتدای ۹۹ محتمل است. خساراتی که سیل نوروز ۹۸ به کشور وارد کرد، زنگ خطری برای اتفاقات مشابه در سال‌های بعد و مناطق دیگر بود. حالا به گفته آقای قاسم تقی‌زاده‌خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، وزارت نیرو و تمامی شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، با توجه به ریسک‌هایی که ناشی از بروز سیلاب و هرنوع حادثه طبیعی دیگر وجود دارد، مدیریت‌های پیشین، حین رخداد حادثه و پسین دارند و این الگوها به‌گونه‌ای اجرایی می‌شود که بهترین مدیریت ریسک و بهینه‌ترین نتایج در هر شرایطی حاصل شود.

سیلِ فروردین سه استان لرستان، گلستان و خوزستان را بیش از نقاط دیگر ایران درگیر کرد و بنابر اظهارات وزیر کشور بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان خسارت برجای گذاشت. همزمان با وقوع سیل و پس از آن، مردم، نیروهای جهادی، نیروهای امدادی و همه ارگان‌های کشور بسیج شدند تا هم جلوی خسارات بیشتر را بگیرند و هم جبران خسارت کرده و بازسازی‌ها را انجام دهند. حالا وقت آن است تا بار دیگر سری به این مناطق بزنیم و ببینیم چه میزان از خسارات جبران شده و چه میزان راه نرفته باقی مانده است.

چند روز پیش معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی پیش‌بینی کرد که تا پایان سال واحدهای احداثی بعد از سیل صددرصد به اتمام می‌رسد و افزود: حدود ۶۵ هزار واحد احداثی شهری و روستایی بعد از سیل داریم که اعتبارات آن تامین و کار آغاز شده است.  به گفته آقای عزیزالله مهدیان، با ۱۱۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات قرارداد منعقد شده که تاکنون ۲۷ هزار واحد آواربرداری، ۳۴ هزار و ۸۲۰ واحد پی‌کنی، ۲۴ هزار واحد فونداسیون، ۱۸ هزار اسکلت و ۹ هزار و ۶۵۵ واحد تا مرحله پوشش سقف پیش رفته‌اند.

تسهیلاتی که برای احداث واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده برآورد شده بالغ بر چهار هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که این اعتبار به‌طور کامل تأمین و به بانک‌ها ابلاغ شده است و بانک‌ها نیز به استان‌های حادثه‌دیده ابلاغ کرده‌اند. بنا بر این اظهارات، حدود ۷۰ هزار واحد مسکونی در مناطق سیل‌زده کشور خسارت جزئی دیدند که بازسازی آنها به اتمام رسیده است و اکنون مردم در خانه‌های خود ساکن هستند.

لرستان، میزبان شدیدترین تخریب‌ها

سیل ویرانگر امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌های لرستان وارد کرد. در استان لرستان به دلیل وسعت و پراکندگی شهرها و روستاها، تعداد زیادی از مردم در نقاط مختلف استان دچار سیل‌زدگی شدند؛ اما حجم خسارت و آسیب‌ها در برخی نقاط این استان مانند پلدختر چشمگیر بود. بنا بر پیگیری رسانه‌ها، با گذشت ۶ ماه از سیل ویرانگر پلدختر، روند بازسازی منازل تخریب‌شده آغاز شده و بسیاری از مدارسی که آسیب دیده بودند، بازسازی شده‌اند. با وجود این، بسیاری از شهروندان کماکان درگیر مشکلاتی هستند که رفع آنها علاوه بر همت مسوولان، نیازمند یاری مردم است.

برخی شهروندان از وضعیت موجود گلایه‌های دارند؛ عده‌ای از نبود توزیع عادلانه اقلام کمکی و کمک‌های مردمی بین سیل‌زدگان گلایه دارند و برخی دیگر از شهروندان نیز از وجود بوی بد فاضلاب و انسداد کانال‌ها و جوی‌ها انتقاد داشته و معتقد هستند این شرایط زندگی را برای آنها دشوار کرده است و شهرداری باید نسبت به پاک‌سازی کانال‌های آب در کوچه‌ها و خیابان‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

مدارسی نیز توسط سیل در روستاها و شهر پلدختر خسارت‌دیده یا کلاً تخریب‌شده است که بیشتر آن‌ها برای مهرماه امسال آماده شده‌اند ولی باز هم مشکلاتی وجود دارد. آقای رضا شاهمرادی، مدیر آموزش‌ و پرورش شهرستان پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اعلام کرده که ۳۵ مدرسه بر اثر سیل در شهرستان پلدختر و روستاها آسیب جدی دیدند که تعداد قابل‌توجهی از آنها تعمیر و بازسازی شدند و از ابتدای مهرماه مورد استفاده قرار گرفتند و از سوی دیگر کار ساخت مدارس تخریبی نیز آغاز شده است و در برخی روستاها تا زمان ساخت مدرسه روستا موقتاً از کانکس استفاده می‌کنند. با این‌حال برخی از دانش‌آموزان از نداشتن کتاب گله‌مند هستند. دغدغه دیگر مردم این منطقه سرعت پایین ساخت دیواره ساحلی رودخانه است که باعث شده تا با نزدیک شدن فصل بارش ترس سیل دوباره در دل مردم رخنه کند.

در روستای چم‌مهر که خسارت زیادی از سیل دیده است نیز تلاش برای سازندگی ادامه دارد و با تلاش‌های صورت‌گرفته، کار احداث منازل جدید در این منطقه شروع شده است. منازل در حال ساخت در مرحله فونداسیون و دیوارکشی هستند و برخی نیز هنوز جانمایی نشده‌اند که اگر مردم پای‌ کار بیایند و مسوولان همت کنند، قسمت بالای روستا به زودی دوباره ساخته می‌شود. خیلی از مردم این روستا سرپناه مناسبی ندارند و نزدیک بودن فصل بارش برای آن‌ها ترس تمام نشدن منزل‌شان و وحشت وقوع سیل دوباره را در پی دارد.

دهیار روستای چم‌مهر معتقد است وامی که اختصاص‌یافته کم است و مردم انتظار دارند حداقل وام بلاعوض معیشتی خود را دریافت کنند زیرا خیلی از مردم این روستا زمین‌های کشاورزی خود را از دست داده‌اند و مشکلات اشتغال و درآمد دارند که انتظار می‌رود وام معیشتی آن‌ها آزاد شود.

به نظر می‌رسد اشتغال به دغدغه اصلی مردم مناطق سیل‌زده استان لرستان تبدیل شده است زیرا کشاورزی و دامپروری این مناطق که منبع اصلی بسیاری از روستاییان منطقه بوده کاملاً از رونق افتاده است و بیشتر مردم این روستا منبع درآمدی جز وام‌های داده‌شده ندارند. بیشتر زمین‌های کشاورزی به دلیل مجاورت رودخانه از بین رفته‌اند، از سوی دیگر ساخت‌وسازها کند انجام می‌شود و دو برابر هزینه‌ای که می‌شد برای جابه‌جایی روستا صرف کرد، برای بازسازی صرف شده است. در میان مردم روستا معمولا چند خانواده در یک منزل زندگی می‌کردند؛ اما بعد از سیل فقط یک خانواده وام و کمک دریافت می‌کند و دیگر خانواده‌ها چیزی دریافت نمی‌کنند.

خبر دیگر اینکه مدیرکل هواشناسی لرستان هم مژده داده که به زودی سامانه هشدار سریع سیل در لرستان با صرف اعتبار سه میلیارد تومانی نصب می‎شود. آقای بهروز مرادپور تصریح کرده با توجه به اینکه سرشاخه‌های اصلی کرخه و دز در لرستان است و احتمال وقوع سیلاب در این استان وجود دارد، نصب این سامانه از مطالبات ضروری مردم و مسوولان استان است.

مدیرکل بنیادمسکن لرستان هم از معرفی بیش از ۴۳ هزار متقاضی سیل‌زده استان به بانک‌های عامل خبر داد و گفته است که ۴۶ هزار و ۶۶۹ سیل‌زده در سراسر استان متقاضی دریافت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض بودند. بنا به گفته آقای مسعود رضایی از این تعداد متقاضی ۱۲ هزار و ۸۲۴ نفر واجد دریافت تسهیلات احداثی، ۲۰ هزار و ۴۹۰ نفر واجد دریافت تسهیلات تعمیری و ۱۴۴۶ نفر نیز واجد دریافت تسهیلات تجاری هستند.

رضایی با بیان اینکه صددرصد تسهیلات بلاعوض تأمین و تخصیص یافته است، اضافه کرده که تاکنون ۱۶۰ میلیارد تومان از محل کمک‌های بلاعوض به سیل‌زدگان پرداخت شده است. همچنین در حال حاضر آواربرداری ۱۰ هزار و ۱۶۹ واحد، پی‌کنی ۹۸۷۹ واحد، آرماتوربندی ۷۲۵۷ واحد، اسکلت‌بندی ۵۲۹۰ واحد، دیوارچینی ۳۳۷۱ واحد و سفت‌کاری ۷۵۷ واحد به پایان رسیده است.

گلستان و مازندران، پیشرو در سیلاب

سیل در شمال ایران پیش از سایر استان‌ها به سراغ زندگی مردم آمد. ۲۶ اسفند ۹۷ بود که بارندگی‌های شدید در استان‌های شمالی ایران، استان‌های گلستان، مازندران و خراسان‌شمالی را درگیر سیل کرد و جان ۱۳ نفر را گرفت و حداقل ۱۱۶ نفر را مصدوم کرد. حجم بارش در این استان‌ها در ۷۰ سال گذشته، بی‌سابقه بود.

خسارت به ۱۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی، آسیب به مزارع محصولات استراتژیکی مثل گندم، جو و کلزا، آسیب به زیرساخت‌های حمل‌ونقل، کاهش ۴۰ درصدی گردشگری نسبت به سال گذشته، خسارت کلی یکصد واحد صنعتی و بیکاری حداقل سه هزار نفر و در آخر، آسیب‌های واردشده به جمعیت عشایر، فقط در چند هفته ابتدایی سال، هزینه‌ای حدود ۷۱ درصد بودجه ۶ هزار و ۷۷۷ میلیارد تومانی سال جاری استان را به بار آورده است. بر اثر این سیل بی‌سابقه برخی مسیرها مسدود و بخشی از مسیر راه‌آهن نیز تخریب شد، تعداد زیادی از دام و طیور تلف شدند و خانه‌های بسیاری به زیر آب رفت.

حالا استاندار گلستان با بیان اینکه ۶۸۰۰ واحد مسکونی خسارت‌دیده از سیل در گلستان به بانک‌های عامل معرفی شدند، اعلام کرده که ۸۴ درصد واحدهای احداثی در استان گلستان پی‌کنی و در مرحله ساخت هستند. به گفته آقای هادی حق‌شناس، روند بازسازی همچنان با سرعت ادامه دارد و ۸۴ درصد از واحدهای خسارت‌دیده در گلستان در مرحله ساخت هستند و ۱۶ درصد باقیمانده هم به سرعت پیش خواهند رفت. وی با اشاره به اینکه ۷۴۰۰ واحد پی‌کنی شده و ۱۶ درصد باقیمانده مشکلات اسنادی دارند و در حال رفع مشکلات آنها هستیم، تاکید کرده که ۶ هزار و ۸۰۰ واحد از هفت هزار و ۴۰۰ واحد خسارت‌دیده از سیل در استان به بانک‌ها معرفی شدند. قرار است از طریق رایزنی با بانک‌ها، ۶۰۰واحد باقیمانده هم به بانک‌ها معرفی شده و مراحل عقد قرارداد آنها انجام شود. بنا بر اظهارات استاندار گلستان، بنیاد مسکن با اعتبار خود و پیمانکارها حتی واحدهایی که تسهیلات دریافت نکرده‌اند را در حال ساخت دارد. وی با اشاره به پرداخت ۹۲ میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی هم اظهار کرده که از تعداد ۲۵ هزار پرونده در این بخش، ۱۵ هزار پرونده تعیین تکلیف شده و هر دو قسط خسارات خود را دریافت کرده‌اند و ۱۰ هزار پرونده باقیمانده هم به محض تعیین تکلیف، قسط دوم خسارت خود را دریافت خواهند کرد.

همچنین در این هفته  ۵۰۰واحد مسکونی احداثی در مناطق سیل‌زده گلستان با حضور رییس بنیاد مسکن کشور به بهره‌برداری رسید که برای ساخت آنها در مجموع ۴۱میلیارد تومان هزینه شد. همچنین ۱۳هزار و ۶۰۰واحد مسکونی تعمیری نیز در مناطق سیل‌زده گلستان با بیش از ۱۷۸میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. یک‌هزار واحد مسکونی نیز که از محل تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی با ۲۶میلیارد تومان اعتبار در گلستان ساخته شده است، تحویل مردم سیل‌زده شد. با وجود این هنوز راه بسیاری تا بهبود وضعیت این مناطق مانده است. در برخی نقاط سیل‌زده شمالی کشور آب قابل شرب وجود ندارد و برخی مسیرهای تردد هم هنوز بازسازی نشده اند و  مردم از لایروبی نشدن مسیر رودخانه‌ها و تکمیل نشدن دیواره‌های رودخانه‌ها گلایه دارند.

خوزستان، خوشه‌های طلا به زیر آب رفتند

سیلاب دیرتر از شهرهای شمالی به جنوب کشور رسید؛ اما خسارات جدی به کسب‌وکار مردم وارد کرد. بنا بر اعلام برخی رسانه‌ها، در سیلاب فروردین ۹۸، ۲۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سطح استان خوزستان دچار خسارت جدی شدند. گندم، سبزی، صیفی و کلزا از عمده محصولاتی بودند که بیشترین خسارت را در سیلاب فروردین دیدند و خسارت به بخش کشاورزی اهواز، دشت آزادگان و شوش از سایر نقاط استان بیشتر بود. در بررسی‌های اولیه میزان برآورد خسارت از سوی کارشناسان چهار هزار و ۶۶۲ میلیارد تومان بود و این سیلاب ویرانگر سبب وارد شدن خسارت جدی به دو هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی شد که از این تعداد ۸۵۰ واحد مسکونی احداثی و مابقی تعمیراتی بودند.

همچنین در جریان سیل خوزستان ۱۱۳ مدرسه دچار آب‌گرفتگی شد که ۳۵ مدرسه هم‌اکنون در این مناطق در حال احداث است. حالا مدیر نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان اعلام کرده است که برای ۷۸ مدرسه که آسیب زیادی به آنها وارد شده بود، تعمیرات اساسی انجام شد که هزینه آن با خرید تجهیزات بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود. همچنین ۳۵ مدرسه احداثی وجود دارد که ۲۰ مورد از آنها تا پایان مهر تحویل و مابقی را نیز به تدریج تا آبان و آذر امسال تحویل داده می‌شوند.

استاندار خوزستان نیز در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرده که حدود ۱۱ هزار نفر از ۳۵ هزار نفر که پرونده خسارت سیلاب برای سیل اخیر خوزستان تشکیل داده‌اند، خسارت خود را دریافت کرده‌اند؛ البته آقای غلامرضا شریعتی از مواهب این سیلاب هم سخن گفته و اعلام کرده که سیل اخیر و بارش‌های سال آبی گذشته باعث شد خوزستان از خشکی و قحطی خارج و به شرایط نرمال برسد. وی با اشاره به پرداخت خسارت سیلاب کشاورزی به حدود ۱۱ هزار نفر از ۳۵ هزار پرونده عنوان کرده که در بحث ساخت و تعمیرات منازل تا هفته آینده تعمیرات ۱۵ هزار منزل به اتمام می‌رسد و در آینده‌ای نزدیک هم کار ساخت منازل آسیب‌دیده از سیلاب به اتمام می‌رسد. از سوی دیگر رییس بنیاد مسکن کشور نیز به مردم استان قول داده که هیچ روستایی در خوزستان که در معرض سیل قرار دارد، جابه‌جا نمی‌شود ولی روستاها ایمن می‌شوند. به گفته آقای علیرضا تابش در استان خوزستان ۱۵ هزار و ۴۰ واحد تعمیرات تمام شده و چهار هزار واحد، احداثی مرحله اول را داشتند، منتها در مرحله دوم سهمیه استان را پنج هزار و ۶۰۰ واحد تعریف کردیم که سه هزار واحد آن به بانک معرفی شده که دو هزار و ۷۰۰ واحد روستانشین و مابقی شهری هستند.

تابش با اشاره به تسهیلات و منابع اعتباری کمکی نفت به مناطق سیل‌زده خوزستان در مناطق نفت‌خیز گفته است: وزارت نفت به یک‌هزار و ۳۰۰ واحد نفتی حدود ۱۰ یا ۱۲ میلیون تومان در قالب میلگرد به صورت بلاعوض می‌دهد. کمیته امداد نیز برای افراد تحت پوشش خود، ۱۰ میلیون تومان می‌دهد و مابقی نیز که تحت پوشش این دو نیستند را خود ما یا هلال‌احمر و ستاد اجرایی فرمان امام‌خمینی؟ره؟یا توسط خیران پرداخت می‌کنیم. رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با اشاره به ضرورت اتمام واحدهای آسیب دیدن از سیلاب اخیر تصریح کرد: کار در استان‌های دیگر را نیز که آسیب‌هایی دیده بودند تا پایان سال تمام خواهیم کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

 1. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 2. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. لاریجانی: مابه‌التفاوت حاصل افزایش قیمت بنزین سریع‌تر به حساب مردم واریز شود/ دغدغه نمایندگان برداشتن فشار از دوش مردم است

 5. توکلی: مسیر تصمیم‌گیری و اعلام قیمت بنزین بسیار بد طی شد/ کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود

 6. سخنگوی هیات رئیسه مجلس: همه موظفند از افزایش قیمت بنزین حمایت کنند

 7. راه‌های رفته و نرفته اصلاح قیمت بنزین به روایت کارشناسان اقتصادی

 8. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 9. شمخانی: منافقین و ضدانقلاب در اغتشاشات دیروز نقش ایفا کردند و بعضا سلاح گرم داشتند

 10. معاون سازمان برنامه و بودجه: تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین زیر ۲ درصد است

 11. محمود صادقی از نمایندگی مجلس استعفا می‌کند

 12. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 13. جزئیات نشست غیرعلنی مجلس درباره افزایش قیمت بنزین

 14. واکنش سفیر ایران در انگلیس به گرانی بنزین

 15. گام‌های لرزان پیرمردها و بازیگران جوان سیاست

 16. احتمال یک تا ۳ سال حبس برای «نجفی»

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 3. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 4. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 5. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 6. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 7. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 8. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 9. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 10. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 11. آخرین وضعیت اعتراضات بنزینی در کشور/ افزایش خشونت در برخی استانها + فیلم و عکس

 12. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 13. تهیه یک طرح دو فوریتی برای مخالفت با گران شدن بنزین در مجلس

 14. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 15. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. نائب رئیس مجلس: ۸۰ هزار تن برنج وارداتی در انبارهای دولت فاسد شد/ بدون اطلاع مجلس درب بانک مرکزی را باز کرده و ۶۰ تن سکه را حراج کردند

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 20. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 21. بیانیه آیت الله مکارم شیرازی درباره افزایش قیمت بنزین

 22. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 23. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 24. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 25. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 12. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 13. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 14. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 15. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 16. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 17. رهبر انقلاب درباره افزایش نرخ سوخت: گفته بودم اگر سران سه قوّه تصمیم بگیرند حمایت خواهم کرد/ تصمیم سران قوا باید اجرا شود/ مسئولین دقت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند

 18. دروغ پردازی گوگل در مورد اعتراضات شب گذشته تهران + عکس

 19. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 20. جرم حداد عادل چیست؟

 21. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 22. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 23. واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین/ پگاه آهنگرانی در فهرست عفو رئیسی/ چرا روحانی استعفا نمی‌دهد؟

 24. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 25. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

پربحث‌های هفته

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 3. یک مقام مطلع: محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته

 4. درددل های مردم با وزیر کار روحانی درباره بیکاری

 5. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 6. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

 7. نظر رهبری درباره چندهمسری/ «خدا یکی ، محبت یکی و یار یکی»

 8. سرنخ جدید از ترافیک ناگهانی تهران

 9. گزارش غلط دانش آموز به والدین کار دست معلم داد

 10. شهردار تهران: اگر باد بوزد وضعیت هوا خوب می‌شود

 11. مرگ ۱۵ کودک ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

 12. رئیسی: مصمم‌تر از همیشه با فساد مبارزه خواهیم کرد و مردم را در جریان قرار می‌دهیم

 13. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 14. کارکنان متخلف سازمان ثبت اسناد بازداشت شدند + جزئیات

 15. قرار بازداشت «شبنم نعمت‌زاده» تمدید شد/ قاضی مسعودی: آزاد شدن نعمت‌زاده وجود ندارد

 16. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 17. بیانیه حجت‌الاسلام رئیسی در مورد طرح سهمیه بندی و اعلام قیمت جدید بنزین

 18. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 19. حالا نمی‌شود وزارت بهداشت جشنواره‌های هنری برگزار نکند؟!

 20. افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک

 21. ناجا: مماشاتی با برهم زنندگان نظم و امنیت نداریم/ شناسایی و برخورد با سرکردگان

 22. سخنگوی سازمان تعزیرات: خودروسازها در روند کاهش قیمت خودرو خلل ایجاد کردند/ برخی دندانپزشکان به دلار هزینه از بیماران دریافت می‌کنند

 23. پیام عجیب مهدی طارمی به خانم بازیگر: تبریک ننه جان!/عکس

 24. برای آلودگی هوای تهران هم نامگذاری کنید!

 25. طلای ۲۴ عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان!

آخرین عناوین