سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

حسین شریعتمداری،   3980720014 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

در شماره امروز کیهان به اظهارات اخیر آقای روحانی که در آن ضرورت نظارت استصوابی شورای نگهبان را نفی کرده و غیر‌ضروری دانسته‌اند، پرداخته‌ایم و مستندات قابل توجهی در نقد سخنان ایشان آورده‌ایم. در این وجیزه اما، سخن دیگری با جناب ایشان در میان است و آن، طرح این پرسش است که آقای رئیس‌جمهور از  اظهارات اخیر خود چه منظور و مقصودی را دنبال می‌کرده است؟! چرا که؛

۱- آقای روحانی به عنوان یک حقوقدان به خوبی می‌دانند که هرگاه سخن از تاسیس یک تشکیلات در میان است، پای شرایط کسانی که قرار است عضو آن تشکیلات باشند هم به میان کشیده می‌شود بنابراین الزاماً باید کسانی باشند تا انطباق خصوصیات داوطلبان حضور در آن تشکیلات را با شرایطی که برای آن در نظر گرفته شده است بررسی کرده و نظر مثبت یا منفی خود را اعلام کنند. این نکته از بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین مبانی و اصول علم حقوق است و بسیار بعید به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور محترم از آن بی‌خبر باشند!

۲- نظارت شورای نگهبان بر انتخابات «مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی» نص صریح اصل ۹۹ قانون اساسی است. بنابراین جناب روحانی می‌دانند که مخالفت با آن، مخالفت با قانون اساسی است. از این روی با جرأت و به یقین می‌توان گفت آقای روحانی می‌دانسته‌اند که نظر ابراز شده ایشان قابل اجرا نیست.

۳- وقتی به خوبی می‌دانند که آنچه خواسته‌اند اولاً با بدیهیات منطقی و ثانیاً با متن صریح قانون اساسی در تضاد است، به وضوح و بدون کمترین تردیدی می‌توان نتیجه گرفت که مقصود و منظور ایشان از آنچه ابراز کرده‌اند همان نیست که در اظهاراتشان آمده است! چگونه می‌توان باور کرد رئیس‌جمهور حقوقدان خواسته‌ای داشته باشد که یقین دارد نا‌ممکن و ناشدنی است؟! هیئت دولت هم که جای رسیدگی به امور اجرایی کشور است و جای بیان آرزوها نیست! پس منظور ایشان چه بوده و چیست؟!

۴- با عرض پوزش باید گفت، تنها خاصیت و اثری که اظهارات ایشان می‌تواند داشته باشد «شبهه افکنی» ! و مشغول کردن دیگران به پاسخ شُبهه‌ای است که به میان آورده است! آیا غیر از این، می‌توان خاصیت دیگری برای آن قائل بود؟! به یقین در دورترین افق ذهن‌ها نیز برای آن هیچ خاصیت دیگری قابل تصور نیست!

۵- حالا به طرح این پرسش می‌رسیم که آیا جناب روحانی از این نکته بدیهی بی‌خبر بوده است؟! پاسخ این سؤال بدون کمترین تردیدی منفی است و با جرأت می‌توان گفت محال است شخصیتی در جایگاه ریاست جمهوری و با عنوان «حقوقدان» از نتیجه آنچه مطرح کرده است بی‌خبر باشد!

۶- اگر بپذیریم که آقای رئیس‌جمهور به خوبی از ناشدنی بودن و غیر‌منطقی بودن سخنان خود و مغایرت و تضاد آشکار آن با قانون خبر داشته است - که به یقین خبر داشته است-  پای سؤال بعدی به میان کشیده می‌شود که جناب روحانی چرا و با چه انگیزه و منظوری اصرار بر شُبهه‌افکنی داشته‌اند و از این رهگذر در پی دور کردن افکار عمومی از کدام رخداد و یا مسئله و موضوعی بوده‌اند؟!

تنها پاسخی که برای این سؤال به ذهن می‌رسد آن است که شبهه‌افکنی در بدیهیات برای دور کردن افکار عمومی ملت از وعده‌های برزمین مانده دولت و مشغول ساختن مردم به مسائلی نظیر آنچه به آن اشاره شد بوده است!

منبع: روزنامه کیهان

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۷۸۳۴۰۸:۵۳:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خودت میگی،خودت میپیچونی،خودت نتیجه گیری میکنی،خودت جواب میدی و نهایتا خودت محکوم میکنی!!یه اسپند برای خودت دود کن تا یه وقت چشم نخوری حاج حسین.
ناشناس۱۱۲۸۲۳۴۱۲:۳۰:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
چی میگی برادر حرفت چیه درست نظ بده؟
ناشناس۱۱۲۸۵۷۳۱۵:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
منظورتون حقوقدانی که نه سال اسکاتلند بوده و انکلیسی نمی‌داند ...
ناشناس۱۱۲۷۸۴۱۰۸:۵۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شما آیا واقعیت را گفتی به ملت؟ در بلاد دموکراتیک آیا همین نظارت وجود دارد؟ یا شفاف و مستند نظر دادگاه فصل الخطاب است؟ ولی در مورد حقوق دو میلیونی کارگران و سبد معیشت 8 میلیون حق با شماست و روحانی باید جوابگو باشد و استیضاح شود.
ناشناس۱۱۲۷۸۴۳۰۹:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شاید منظور شیخ‌حسن اینه که هرکی میخواد بیاد ثبت‌نام کنه و تایید و رد صلاحیتی وجود نداشته باشه!! و همه با هم بخث کنن!! و به هم بریزن!! و با هم بجنگن!! و همدیگه رو تیکه تیکه کنن!! بعد هم شیطان بیاد کدخدایی کنه !!!!!!! و ما رو از هم دیگه جدا کنه!!! و ما رو آدم کنه!!!!!!!!!!!! آخه بعضی‌ها توی هرج‌مرج زندگی آرومی دارن!!!
ناشناس۱۱۲۷۸۴۸۰۹:۰۵:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
جناب برادر ! شیخ حسن مگه چی گفته ؟ گفته : مجلس اول ؛ بهترین مجلس بود چرا که نظارت شورای نگهبان نبود و از تمام افکار و گروهها در مجلس حضور داشتند .
جواد۱۱۲۷۸۵۷۰۹:۱۴:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
نظارت استصوابی دو مرحله نمودن انتخابات است و مهندسی آن با هر تفسیر و دفاعی در ذات خود مذموم و مردود است
ناشناس۱۱۲۷۸۶۱۰۹:۱۶:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای حسین شریعتمداری تحلیل شما غلطه دیگه ناکارآمدی این دولت و اصلاح طلبان چیز کوچیکی نیست که بشه با این چیزا پوشوندش. به نظرم دکتر حقوقدان حرف دلش رو زده
ناشناس۱۱۲۷۸۷۶۰۹:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
روز دوشنبه که جناب حقوقدان و شفافیت با رسانه ها جلسه دارند بگن چرا قانون افزایش حقوق بر اساس تورم را رعایت نمی کنند؟ قانون شکنی از طرف دولت و مجلس آیا مجاز است؟ سازمان های نظارتی کجا هستند؟
ناشناس۱۱۲۷۸۸۴۰۹:۳۵:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای روحانی دستکم بعنوان یک شهر وند نظرش را بیان کند.
ناشناس۱۱۲۷۹۰۴۰۹:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
یک مسلمان نیست به این اقای شریعتمداری بگه برادر بصیرتت کجاست؟؟ امثال این حرف ها که مطرح می شود توسط کیهان و امثال شریعتمداری بازخورد پیدا می کند و مطرح تر می شود
محمد۱۱۲۷۹۰۵۰۹:۴۴:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
این بنده خدا با برجام گندی که به زندگی مردم زده. یه جوری باید سرمردم رو گرم کنه اگه مجلس بعدی بیاد مثل این مجلس خودی وبی خاصیت نباشه چه خاکی توسرش کنه تازه داداششم گرفتین
ناشناس۱۱۲۷۹۱۷۰۹:۵۶:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
به نظر من روحانی نه حقوقدان است ونه حقوق ملت را به رسمیت می شناسد ایشان فقط قدرت را می شناسد
ناشناس۱۱۲۸۲۴۰۱۲:۳۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ببخشید، شما نسبت فامیلی با حسین شریعتمداری کیهان ندارید !؟
ناشناس۱۱۲۷۹۳۵۱۰:۰۴:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای‌شریعتمداری‌خداحفظت‌کند‌
ناشناس۱۱۲۷۹۵۱۱۰:۱۳:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای روحانی اول باید نشان بدهد در جائی که مدرک از آنجا گرفته به زبانش تکلم میکند تا برسیم به بحث متون درسی رشته دکتری.
ناشناس۱۱۲۸۲۰۶۱۲:۲۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ظاهرا به زبان سرخه ای میانه ازش امتحان می گرفتن
محمد حسن۱۱۲۷۹۶۳۱۰:۲۱:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اگر آقای شریعتمداری معتقد به حرف خود می باشد بفرمایند بر چه اساسی و چهارچوبی جناب ایشان در منصب ریاست روزنامه کیهان منصوب شدند، چگونه است که مرتب و طی چندین سال ایشان کماکان در این منصب هستند؟آیا همه بررسی های فنی، تخصصی و عملکردی ایشان مرتب مورد بررسی قرار میگیرد و باز مشمول حداکثر امتیاز برای ابقای در این پست بوده اند؟ اگر جواب مثبت است خوب اطلاع رسانی کنند تا به مرور ما هم خودمان را با همان شرایط منطبق کنیم.
ناشناس۱۱۲۸۰۰۷۱۰:۴۶:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
روحانی باید درباره تورم 300 درصدی و کوچک شدن سفره های مردم و رکود و بیکاری پاسخگو باشد و فرافکنی نکند.
ناشناس۱۱۲۸۱۸۱۱۲:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
سفسطه نکن عزیز برادر . ببین بحث حول چه چیزی است سپس نظر بده .
ناشناس۱۱۲۸۴۳۹۱۴:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
بحث همین است دیگه، انتخابات و عدم تحقق وعده های روحانی
ناشناس۱۱۲۸۵۲۲۱۴:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
یعنی دیگران هیچ مسئولیتی ندارند؟
ناشناس۱۱۲۸۶۴۱۱۵:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
سؤال اصلی همین است که روحانی یا هر رئیس جمهور دیگه وعده ی چیزی که اختیار آن را ندارند ندهند
ناشناس۱۱۲۸۱۸۶۱۲:۰۷:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
جناب آی.کیوی محترم، بحث روی نظارت استصوابی است نه تورم . لطفا سفسطه نکن .
ناشناس۱۱۲۸۴۰۳۱۳:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
این تورم به تحریم های ترامپ مربوط میشود.
ناشناس۱۱۲۸۰۱۲۱۰:۴۷:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم.
نوشین۱۱۲۸۰۴۱۱۱:۰۱:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
افراد بی بصیرتی که برای دومین بار به روحانی رای داده اند اکنون معترف هستند که اشتباه خود را تکرار کرده اند اما چه سود که تاوانش را همه مردم می دهند
ناشناس۱۱۲۸۰۴۹۱۱:۰۵:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حق با جناب شریعتمداری است
ناشناس۱۱۲۸۰۵۷۱۱:۰۸:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
دارد شبه ایجاد می کند در مورد برجام که اگر مبادا خواست تعهد بالاتری بدهد کسی مزاحمش در مجلس نباشد ان هم در مجلس اینده سر میز مناظره انتخابات : مردم وکیل می خواهید یا حقوقدان!!!
ناشناس۱۱۲۸۰۸۱۱۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اقای شریعت مداری یک نفر از آحاد این کشور هستند -نه حتی دونفر -و نظرشان اینستکه بیان کردند حال میماند نظر بقیه ۸۵میلیون نفر
ناشناس۱۱۲۸۸۷۲۱۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
احسنت . جان کلام همین بود .
ناشناس۱۱۲۸۲۱۱۱۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
تنها مجلسی که نمایندگی همه ملت را داشت مجلس اول بود، مجلس های بعدی به تدریج فقط نماینده جریانی خاص و تفکر در قدرت بوده اند.
ناشناس۱۱۲۸۲۱۴۱۲:۲۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
از عزیزان محترم در الف تمنا دارد اصل 118 قانون اساسی را منتشر : اصل ۱۱۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسوولیت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری طبق اصل نود و نهم بر عهده شورای نگهبان است ولی قبل از تشکیل نخستین شورای نگهبان بر عهده انجمن نظارتی است که قانون تعیین می‌کند.
ناشناس۱۱۲۸۵۲۶۱۴:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
کسیکه رأی منفی دادی آیا اصلا توی باغ هستی و اگر هستی ممکنه معنا و مفهوم این اصل را خیلی ساده بیان کنی؟
ناشناس۱۱۲۸۲۶۹۱۲:۵۰:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حاج حسین خودت رو ناراحت نکن دوباره موسم انتخابات شده و طبق معمول دست شیخ شروع گرده به لرزیدن البته اینبار ظاهرا دلش هم شروع کرده به لرزیدن ضربه گیر ایربک می خریم
هوشیار۱۱۲۸۲۷۶۱۲:۵۴:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شورای شهر بدون نظارت شورای نگهبان هستش .توی تهران که فقط بلدن اسم فامیل خیابونها رو بازی کنن و نام شهدا رو حذف کنن توی شهراستانها هم تکلیف معلومه
ناشناس۱۱۲۸۴۷۹۱۴:۲۵:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شهدا و آرمان شهدا اصل انقلاب است . آیا انقلاب تنها با نامگذاری خیابانها بنام شهدا حفظ میشود> بینی و بین الله خود حضرتعالی قانون اساسی را تا آخر خوانده و خوب فهمیده ای؟ آیا به آرمان شهدا پایبندی و به آن عمل میکنی؟ انقلاب با اجرای کامل قانون اساسی میسر و پاینده خواهد بود نه تنها با پر رنگ کردن بعضی اصول .
هوشیار۱۱۲۸۶۴۲۱۵:۵۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
عموجون فکر کنم کلا پرتی اولا من مسئول نیستم که میگی به آرمان شهدا پایبندی یا نه اول از مسئول سوال کن دوما از کجا میدونی پایند نیستم سوما طبق قانون اساسی نظارت شورای نگهبان باید باشه پس وقتی از قانون اساسی صحبت میکنی دقیق حرف بزن
سیدرضا۱۱۲۸۵۷۰۱۴:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
با سلام واحترام همه یادشان است که مجلس اول مردمی ترین مجلس بعداز انقلاب بود. واین سخن رئس جمهور کاملا درست است.
حمید۱۱۲۸۶۴۴۱۵:۵۵:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
عزیز جان مجلس اول هم از فیلتر رد شد منتها چون رئیس جمهور میدونه امسال تو حافظه تاریخی ندارید این حرف رو میزنه .برگرد به مجلس اول و ببین از فیلتر رد شدن یا نه ؟؟؟

پربحث‌های هفته

 1. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 2. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

 3. عروسی میلیاردی به سبک سیندرلا در لواسان!

 4. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

 5. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

 6. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

 7. جهانگیری: رای ۲۴ میلیونی مردم در انتخابات تایید کارنامه اقتصادی دولت روحانی بود/ ۳.۵ میلیون شغل ایجاد کردیم

 8. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

 9. اگر خوب نشم، می‌کشمت!

 10. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

 11. حمله به حشد شعبی؛ زنگ خطر فتنه داخلی درعراق

 12. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

 13. جزئیات جدید بسته حمایت ازمستاجران/چرا سقف اجاره ۲۵ درصد تعیین شد؟

 14. پایان داستان غم انگیز زم

 15. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 16. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

 17. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 18. سیروس گرجستانی درگذشت

 19. تخریب ویلای لوکس داماد شمخانی

 20. عیار ناکارآمدی دولت الکترونیک؛ بلاتکلیفی صدور ۱۰ میلیون کارت ملی

 21. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 22. کرونا هنوز تنوره می‌زند/ فکری هم به حال جامعه پزشکی کنید

 23. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

 24. واکنش مداخله‌جویانه فرانسه به حکم اعدام "روح‌الله زم"

 25. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. اين فريبكاری برای مجلس يازدهم جواب نمی دهد!

   2. تاملی در نامه موسوی خوئينی‌ها

   3. مغالطه عجیب تاجگردون درباره «شیشه کثیف و دستمال تمیز» 

   4. توکلی: یقه سفیدها در حال نابود کردن کشور هستند/ مجلس، تصمیم‌گیری دشواری را درباره تاجگردون پیش روی خود دارد

   5. ازدواج دختر سردار سلیمانی با فرزند مقام ارشد حزب‌الله لبنان

   6. جنگنده تهاجمی پیشرفته «قاهر۳۱۳» چه پیامی به آمریکا و روسیه داد؟

   7. مرامنامهٔ انقلابیون ساده انگار ...

   8. پایان داستان غم انگیز زم

   9. مجلس «مچ‌گیری» نکند،‌ دولت هم «وظیفه» ‌اش را انجام دهد

   10. روحانی: زمان دعوای سه قوه نیست/ ماسک زدن از ۱۵ تیر الزامی می‌شود/ سال ۹۹ سخت‌ترین سال از لحاظ فشار اقتصادی است

   11. رهبر انقلاب: تنها راه مقابله با ویروس فساد، قطع دست مفسد است/ امنیت گزارشگران فساد را حفظ کنید

   12. احیای چپ رادیکال به روایت قوچانی/سناریوی جدید درباره مرگ قاضی منصوری/محسن رضایی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

   13. جزئیات «تایید اعتبارنامه تاجگردون» در کمیسیون تحقیق

   14. حل مشکلات حمل‌ونقل عمومی تهران با «هل دادن»مدیران شهری!

   15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: قدرت بدون نظارت فساد می‌آورد/ شورای نگهبان درباره تأیید صلاحیت تاجگردون چه پاسخی دارد؟/ حالا که نفت قیمتی ندارد مذاکره با آمریکا سودی برایمان ندارد

   16. درخواست تاجگردون از هیئت رئیسه مجلس/افزایش عجیب قیمت سکه/ انتقادات تند کرباسچی از اصلاح‌طلبان/ پشت‌بام‌خوابی واقعاً وجود دارد؟

   17. واکنش حسین شریعتمداری به نامه خوئینی‌ها؛ از کجا دیکته شده بود؟

   18. محسن رضایی: سیاست‌های لیبرالی این دولت، پول ملی را از خاصیت انداخته/ خوئینی‌ها، آدرس غلط داده است

   19. عبدی: موضوع تحول خواهی ساختارها هستند نه افراد / سه نهاد در خط مقدم برای ایجاد تحول

   20. سخنگوی قوه قضائیه: روح‌الله زم به اعدام محکوم شد/ دریافت تصویر منتسب به جنازه قاضی منصوری/ حسن رعیت بازداشت است

   21. واعظی: روحانی به امور اجرایی تسلط کامل دارد/ در ماجرای ملک جماران به رئیس‌جمهور، جفا شد/ تحولات اخیر در بازار ارز موقت است

   22. جایگاه ایران در آینده جهان 

   23. واکنش ربیعی به نامه رؤسای کمیسیون‌های مجلس به رئیس جمهور

   24. انتقاد از مسوولان، اعتراض به ‌نظام جمهوری اسلامی نیست

   25. چرا مسئولان در جمهوری اسلامی از مردم فاصله گرفتند؟/ ماجرای محاجّه با محسن قرائتی بر سر سفر لاکچری هادی غفاری

   آخرین عناوین