سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

حسین شریعتمداری،   3980720014 ۴۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

در شماره امروز کیهان به اظهارات اخیر آقای روحانی که در آن ضرورت نظارت استصوابی شورای نگهبان را نفی کرده و غیر‌ضروری دانسته‌اند، پرداخته‌ایم و مستندات قابل توجهی در نقد سخنان ایشان آورده‌ایم. در این وجیزه اما، سخن دیگری با جناب ایشان در میان است و آن، طرح این پرسش است که آقای رئیس‌جمهور از  اظهارات اخیر خود چه منظور و مقصودی را دنبال می‌کرده است؟! چرا که؛

۱- آقای روحانی به عنوان یک حقوقدان به خوبی می‌دانند که هرگاه سخن از تاسیس یک تشکیلات در میان است، پای شرایط کسانی که قرار است عضو آن تشکیلات باشند هم به میان کشیده می‌شود بنابراین الزاماً باید کسانی باشند تا انطباق خصوصیات داوطلبان حضور در آن تشکیلات را با شرایطی که برای آن در نظر گرفته شده است بررسی کرده و نظر مثبت یا منفی خود را اعلام کنند. این نکته از بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین مبانی و اصول علم حقوق است و بسیار بعید به نظر می‌رسد که رئیس‌جمهور محترم از آن بی‌خبر باشند!

۲- نظارت شورای نگهبان بر انتخابات «مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آراء عمومی» نص صریح اصل ۹۹ قانون اساسی است. بنابراین جناب روحانی می‌دانند که مخالفت با آن، مخالفت با قانون اساسی است. از این روی با جرأت و به یقین می‌توان گفت آقای روحانی می‌دانسته‌اند که نظر ابراز شده ایشان قابل اجرا نیست.

۳- وقتی به خوبی می‌دانند که آنچه خواسته‌اند اولاً با بدیهیات منطقی و ثانیاً با متن صریح قانون اساسی در تضاد است، به وضوح و بدون کمترین تردیدی می‌توان نتیجه گرفت که مقصود و منظور ایشان از آنچه ابراز کرده‌اند همان نیست که در اظهاراتشان آمده است! چگونه می‌توان باور کرد رئیس‌جمهور حقوقدان خواسته‌ای داشته باشد که یقین دارد نا‌ممکن و ناشدنی است؟! هیئت دولت هم که جای رسیدگی به امور اجرایی کشور است و جای بیان آرزوها نیست! پس منظور ایشان چه بوده و چیست؟!

۴- با عرض پوزش باید گفت، تنها خاصیت و اثری که اظهارات ایشان می‌تواند داشته باشد «شبهه افکنی» ! و مشغول کردن دیگران به پاسخ شُبهه‌ای است که به میان آورده است! آیا غیر از این، می‌توان خاصیت دیگری برای آن قائل بود؟! به یقین در دورترین افق ذهن‌ها نیز برای آن هیچ خاصیت دیگری قابل تصور نیست!

۵- حالا به طرح این پرسش می‌رسیم که آیا جناب روحانی از این نکته بدیهی بی‌خبر بوده است؟! پاسخ این سؤال بدون کمترین تردیدی منفی است و با جرأت می‌توان گفت محال است شخصیتی در جایگاه ریاست جمهوری و با عنوان «حقوقدان» از نتیجه آنچه مطرح کرده است بی‌خبر باشد!

۶- اگر بپذیریم که آقای رئیس‌جمهور به خوبی از ناشدنی بودن و غیر‌منطقی بودن سخنان خود و مغایرت و تضاد آشکار آن با قانون خبر داشته است - که به یقین خبر داشته است-  پای سؤال بعدی به میان کشیده می‌شود که جناب روحانی چرا و با چه انگیزه و منظوری اصرار بر شُبهه‌افکنی داشته‌اند و از این رهگذر در پی دور کردن افکار عمومی از کدام رخداد و یا مسئله و موضوعی بوده‌اند؟!

تنها پاسخی که برای این سؤال به ذهن می‌رسد آن است که شبهه‌افکنی در بدیهیات برای دور کردن افکار عمومی ملت از وعده‌های برزمین مانده دولت و مشغول ساختن مردم به مسائلی نظیر آنچه به آن اشاره شد بوده است!

منبع: روزنامه کیهان

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۷۸۳۴۰۸:۵۳:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خودت میگی،خودت میپیچونی،خودت نتیجه گیری میکنی،خودت جواب میدی و نهایتا خودت محکوم میکنی!!یه اسپند برای خودت دود کن تا یه وقت چشم نخوری حاج حسین.
ناشناس۱۱۲۸۲۳۴۱۲:۳۰:۳۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
چی میگی برادر حرفت چیه درست نظ بده؟
ناشناس۱۱۲۸۵۷۳۱۵:۰۰:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
منظورتون حقوقدانی که نه سال اسکاتلند بوده و انکلیسی نمی‌داند ...
ناشناس۱۱۲۷۸۴۱۰۸:۵۹:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شما آیا واقعیت را گفتی به ملت؟ در بلاد دموکراتیک آیا همین نظارت وجود دارد؟ یا شفاف و مستند نظر دادگاه فصل الخطاب است؟ ولی در مورد حقوق دو میلیونی کارگران و سبد معیشت 8 میلیون حق با شماست و روحانی باید جوابگو باشد و استیضاح شود.
ناشناس۱۱۲۷۸۴۳۰۹:۰۲:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شاید منظور شیخ‌حسن اینه که هرکی میخواد بیاد ثبت‌نام کنه و تایید و رد صلاحیتی وجود نداشته باشه!! و همه با هم بخث کنن!! و به هم بریزن!! و با هم بجنگن!! و همدیگه رو تیکه تیکه کنن!! بعد هم شیطان بیاد کدخدایی کنه !!!!!!! و ما رو از هم دیگه جدا کنه!!! و ما رو آدم کنه!!!!!!!!!!!! آخه بعضی‌ها توی هرج‌مرج زندگی آرومی دارن!!!
ناشناس۱۱۲۷۸۴۸۰۹:۰۵:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
جناب برادر ! شیخ حسن مگه چی گفته ؟ گفته : مجلس اول ؛ بهترین مجلس بود چرا که نظارت شورای نگهبان نبود و از تمام افکار و گروهها در مجلس حضور داشتند .
جواد۱۱۲۷۸۵۷۰۹:۱۴:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
نظارت استصوابی دو مرحله نمودن انتخابات است و مهندسی آن با هر تفسیر و دفاعی در ذات خود مذموم و مردود است
ناشناس۱۱۲۷۸۶۱۰۹:۱۶:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای حسین شریعتمداری تحلیل شما غلطه دیگه ناکارآمدی این دولت و اصلاح طلبان چیز کوچیکی نیست که بشه با این چیزا پوشوندش. به نظرم دکتر حقوقدان حرف دلش رو زده
ناشناس۱۱۲۷۸۷۶۰۹:۳۱:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
روز دوشنبه که جناب حقوقدان و شفافیت با رسانه ها جلسه دارند بگن چرا قانون افزایش حقوق بر اساس تورم را رعایت نمی کنند؟ قانون شکنی از طرف دولت و مجلس آیا مجاز است؟ سازمان های نظارتی کجا هستند؟
ناشناس۱۱۲۷۸۸۴۰۹:۳۵:۳۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای روحانی دستکم بعنوان یک شهر وند نظرش را بیان کند.
ناشناس۱۱۲۷۹۰۴۰۹:۴۳:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
یک مسلمان نیست به این اقای شریعتمداری بگه برادر بصیرتت کجاست؟؟ امثال این حرف ها که مطرح می شود توسط کیهان و امثال شریعتمداری بازخورد پیدا می کند و مطرح تر می شود
محمد۱۱۲۷۹۰۵۰۹:۴۴:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
این بنده خدا با برجام گندی که به زندگی مردم زده. یه جوری باید سرمردم رو گرم کنه اگه مجلس بعدی بیاد مثل این مجلس خودی وبی خاصیت نباشه چه خاکی توسرش کنه تازه داداششم گرفتین
ناشناس۱۱۲۷۹۱۷۰۹:۵۶:۰۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
به نظر من روحانی نه حقوقدان است ونه حقوق ملت را به رسمیت می شناسد ایشان فقط قدرت را می شناسد
ناشناس۱۱۲۸۲۴۰۱۲:۳۲:۳۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ببخشید، شما نسبت فامیلی با حسین شریعتمداری کیهان ندارید !؟
ناشناس۱۱۲۷۹۳۵۱۰:۰۴:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای‌شریعتمداری‌خداحفظت‌کند‌
ناشناس۱۱۲۷۹۵۱۱۰:۱۳:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
آقای روحانی اول باید نشان بدهد در جائی که مدرک از آنجا گرفته به زبانش تکلم میکند تا برسیم به بحث متون درسی رشته دکتری.
ناشناس۱۱۲۸۲۰۶۱۲:۲۰:۱۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
ظاهرا به زبان سرخه ای میانه ازش امتحان می گرفتن
محمد حسن۱۱۲۷۹۶۳۱۰:۲۱:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اگر آقای شریعتمداری معتقد به حرف خود می باشد بفرمایند بر چه اساسی و چهارچوبی جناب ایشان در منصب ریاست روزنامه کیهان منصوب شدند، چگونه است که مرتب و طی چندین سال ایشان کماکان در این منصب هستند؟آیا همه بررسی های فنی، تخصصی و عملکردی ایشان مرتب مورد بررسی قرار میگیرد و باز مشمول حداکثر امتیاز برای ابقای در این پست بوده اند؟ اگر جواب مثبت است خوب اطلاع رسانی کنند تا به مرور ما هم خودمان را با همان شرایط منطبق کنیم.
ناشناس۱۱۲۸۰۰۷۱۰:۴۶:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
روحانی باید درباره تورم 300 درصدی و کوچک شدن سفره های مردم و رکود و بیکاری پاسخگو باشد و فرافکنی نکند.
ناشناس۱۱۲۸۱۸۱۱۲:۰۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
سفسطه نکن عزیز برادر . ببین بحث حول چه چیزی است سپس نظر بده .
ناشناس۱۱۲۸۴۳۹۱۴:۰۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
بحث همین است دیگه، انتخابات و عدم تحقق وعده های روحانی
ناشناس۱۱۲۸۵۲۲۱۴:۳۸:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
یعنی دیگران هیچ مسئولیتی ندارند؟
ناشناس۱۱۲۸۶۴۱۱۵:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
سؤال اصلی همین است که روحانی یا هر رئیس جمهور دیگه وعده ی چیزی که اختیار آن را ندارند ندهند
ناشناس۱۱۲۸۱۸۶۱۲:۰۷:۳۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
جناب آی.کیوی محترم، بحث روی نظارت استصوابی است نه تورم . لطفا سفسطه نکن .
ناشناس۱۱۲۸۴۰۳۱۳:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
این تورم به تحریم های ترامپ مربوط میشود.
ناشناس۱۱۲۸۰۱۲۱۰:۴۷:۲۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم.
نوشین۱۱۲۸۰۴۱۱۱:۰۱:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
افراد بی بصیرتی که برای دومین بار به روحانی رای داده اند اکنون معترف هستند که اشتباه خود را تکرار کرده اند اما چه سود که تاوانش را همه مردم می دهند
ناشناس۱۱۲۸۰۴۹۱۱:۰۵:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حق با جناب شریعتمداری است
ناشناس۱۱۲۸۰۵۷۱۱:۰۸:۰۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
دارد شبه ایجاد می کند در مورد برجام که اگر مبادا خواست تعهد بالاتری بدهد کسی مزاحمش در مجلس نباشد ان هم در مجلس اینده سر میز مناظره انتخابات : مردم وکیل می خواهید یا حقوقدان!!!
ناشناس۱۱۲۸۰۸۱۱۱:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اقای شریعت مداری یک نفر از آحاد این کشور هستند -نه حتی دونفر -و نظرشان اینستکه بیان کردند حال میماند نظر بقیه ۸۵میلیون نفر
ناشناس۱۱۲۸۸۷۲۱۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
احسنت . جان کلام همین بود .
ناشناس۱۱۲۸۲۱۱۱۲:۲۲:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
تنها مجلسی که نمایندگی همه ملت را داشت مجلس اول بود، مجلس های بعدی به تدریج فقط نماینده جریانی خاص و تفکر در قدرت بوده اند.
ناشناس۱۱۲۸۲۱۴۱۲:۲۳:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
از عزیزان محترم در الف تمنا دارد اصل 118 قانون اساسی را منتشر : اصل ۱۱۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسوولیت نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری طبق اصل نود و نهم بر عهده شورای نگهبان است ولی قبل از تشکیل نخستین شورای نگهبان بر عهده انجمن نظارتی است که قانون تعیین می‌کند.
ناشناس۱۱۲۸۵۲۶۱۴:۴۰:۲۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
کسیکه رأی منفی دادی آیا اصلا توی باغ هستی و اگر هستی ممکنه معنا و مفهوم این اصل را خیلی ساده بیان کنی؟
ناشناس۱۱۲۸۲۶۹۱۲:۵۰:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
حاج حسین خودت رو ناراحت نکن دوباره موسم انتخابات شده و طبق معمول دست شیخ شروع گرده به لرزیدن البته اینبار ظاهرا دلش هم شروع کرده به لرزیدن ضربه گیر ایربک می خریم
هوشیار۱۱۲۸۲۷۶۱۲:۵۴:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شورای شهر بدون نظارت شورای نگهبان هستش .توی تهران که فقط بلدن اسم فامیل خیابونها رو بازی کنن و نام شهدا رو حذف کنن توی شهراستانها هم تکلیف معلومه
ناشناس۱۱۲۸۴۷۹۱۴:۲۵:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
شهدا و آرمان شهدا اصل انقلاب است . آیا انقلاب تنها با نامگذاری خیابانها بنام شهدا حفظ میشود> بینی و بین الله خود حضرتعالی قانون اساسی را تا آخر خوانده و خوب فهمیده ای؟ آیا به آرمان شهدا پایبندی و به آن عمل میکنی؟ انقلاب با اجرای کامل قانون اساسی میسر و پاینده خواهد بود نه تنها با پر رنگ کردن بعضی اصول .
هوشیار۱۱۲۸۶۴۲۱۵:۵۴:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
عموجون فکر کنم کلا پرتی اولا من مسئول نیستم که میگی به آرمان شهدا پایبندی یا نه اول از مسئول سوال کن دوما از کجا میدونی پایند نیستم سوما طبق قانون اساسی نظارت شورای نگهبان باید باشه پس وقتی از قانون اساسی صحبت میکنی دقیق حرف بزن
سیدرضا۱۱۲۸۵۷۰۱۴:۵۹:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
با سلام واحترام همه یادشان است که مجلس اول مردمی ترین مجلس بعداز انقلاب بود. واین سخن رئس جمهور کاملا درست است.
حمید۱۱۲۸۶۴۴۱۵:۵۵:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
عزیز جان مجلس اول هم از فیلتر رد شد منتها چون رئیس جمهور میدونه امسال تو حافظه تاریخی ندارید این حرف رو میزنه .برگرد به مجلس اول و ببین از فیلتر رد شدن یا نه ؟؟؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. نیویورک‌تایمز: تهران از آمریکا ضمانت کتبی عدم خروج از برجام درخواست کرده است

 6. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 7. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 8. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 9. همتی به رئیسی تبریک گفت

 10. تبریک قالیباف به مردم ایران

 11. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 12. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 13. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 14. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 15. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 16. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 17. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 18. کاروان خودرویی هواداران رئیسی در قم

 19. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 20. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 21. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 22. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 20. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 21. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 24. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 25. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

 1. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 2. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 3. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 4. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 5. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 6. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. اتحاد ایرانیان؛ محور تحلیل رسانه‌های عرب‌زبان از انتخابات ایران

 9. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 10. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 11. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 12. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 13. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 14. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 15. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 16. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 15. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 22. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 23. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 24. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

آخرین عناوین