عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

گروه جهان الف،   3980719094 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهور ترکیه با صدور دستور آغاز عملیات نظامی در شمال سوریه در واقع تلاش خود را برای تحقق رؤیاهایی که در طول قریب به ۸ سال گذشته در دستیابی به آنها ناکام ماند، کلید زده است.

عملیات ترکیه در شمال سوریه؛ رؤیای بزرگ اردوغان چیست؟

رامین حسین آبادیان در خبرگزاری مهر نوشت: مدتی است که ارتش ترکیه در اقدامی که نقض آشکار قوانین بین المللی محسوب می شود، تمامیت ارضی سوریه را هدف قرار داده و به شمال این کشور حمله کرده است. مقامات ترکیه مدعی هستند که این عملیات را به منظور تأمین امنیت خاک خود انجام می دهند!

روز چهارشنبه هفته جاری بود که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه از آغاز رسمی عملیات نظامی در شمال سوریه خبر داد. رئیس جمهور ترکیه با اعلام این که عملیات نظامی در شمال سوریه با نام «چشمه صلح» است، همچنین گفته است که عملیات «چشمه صلح» علیه داعش، پ.ک.ک و ی.پ.گ است.

رئیس جمهور ترکیه همچنین هدف از این عملیات را جلوگیری از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی کشورش و  بازگرداندن صلح به مناطق شرقی فرات و شمال سوریه عنوان کرده است.به گفته اردوغان، عملیات چشمه صلح تهدیدات تروریستی علیه ترکیه را خنثی خواهد کرد و منجر به ایجاد یک منطقه امن می‌شود.

از روز چهارشنبه تاکنون، ارتش ترکیه عملیات های نظامی گسترده ای را در شمال سوریه ترتیب داده است. درهمین ارتباط، منابع رسانه ای اعلام کردند که جنگنده های ترکیه بیمارستان راس العین را بمباران کردند. همچنین بر اثر حملات توپخانه ای ارتش ترکیه به محله الزیتونه در شمال شهر قامشلی یک غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. درهمین حال، سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد: بیمارستان تل ابیض در مرز با ترکیه در شمال شرق سوریه پس از فرار کارکنان آن زیر بمباران ترکیه، بسته شده است.

از سوی دیگر، برخی منابع از درگیری های شدید میان نیروهای قسد با نظامیان ترکیه و شبه نظامیان وابسته با آنکارا در جبهه های مختلف مرز سوریه با ترکیه از راس العین در حسکه گرفته تا تل ابیض در حومه الرقه خبر دادند. این منابع بیان کردند: این حملات همزمان با حملات راکتی ارتش ترکیه و بمباران مناطق مختلف از سوی جنگنده های ترکیه است.

همزمان قسد اعلام کرد: نیروهای ترکیه تلاش کردند که از چند محور خطوط دفاعی ما را در هم بشکنند اما نیروهای ما به مقابله با آنها پرداختند. آنها روز گذشته به اطراف شهر راس العین رسیدند و ما هم اکنون در حال هدف قرار دادن آنها با سلاح سنگین هستیم. درگیری های شدیدی در خط مرزی جریان دارد. برخی منابع کُردی با اشاره به تسلط نیروهای ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن بر ۱۱ روستا که بیشتر آنها در تل ابیض است، اعلام کردند که نیروهای قسد ۲ روستا را شب گذشته بازپس گرفته اند.

قسد همچنین از دفع حمله ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن در منطقه صنعتی در شرق راس العین در حومه حسکه خبر داد. قسد اعلام کرد: تعداد کشته های ما در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۲ نفر بوده است. از سوی دیگر، از سوی دیگر وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد: ۹ تروریست «پ ک ک» و «پ ی د» و «ی پ گ» در جریان عملیات هوایی علیه تروریستها در شمال سوریه کشته شده اند. تعداد تروریستهایی که از زمان شروع عملیات چشمه صلح در منطقه شرق فرات کشته شده اند به ۲۲۸ نفر رسیده است.

واقعیت این است که دولت ترکیه به دنبال اهداف مهمی در شرق فرات است که از جمله مهمترین این اهداف می‌توان به رؤیای دیرینه آنکارا یعنی ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، اشاره کرد. البته مدت زیادی است که مقامات سیاسی و نظامی آنکارا صراحتا خواستار ایجاد منطقه امن در شمال سوریه هستند.

می‌توان گفت که درحال حاضر تشکیل منطقه امن در شرق فرات به یک رؤیای دیرینه برای آنکارا تبدیل شده است؛ رؤیایی که به اذعان خودِ مقامات ترکیه‌ای صبر آن‌ها برای تحقق آن در حال لبریز شدن است. آنکارا به دنبال آن است تا از رهگذر جامه عمل پوشاندن به هدف و رؤیای خود یعنی ایجاد منطقه امن در شرق فرات، به حضور کُردها در این منطقه پایان بخشد.

این مسأله را نباید نادیده گرفت که ترکیه نیم‌نگاهی نیز به استان‌های واقع در شرق فرات دارد و تلاش می‌کند تا به نحوی سیطره خود بر این استان‌ها و مناطق استراتژیک را بسط دهد. ازجمله این استان‌ها می‌توان به استان کُردنشین «الحسکه» اشاره کرد که در شرق فرات واقع شده است.

درهمین حال، «کوبانی»، «تل ابیض» و «قامشلی» از جمله دیگر شهرها و مناطقی هستند که ترکیه تلاش می‌کند در شرق فرات بر آن‌ها سیطره یافته و حاکمیتِ غیرقانونی خود در آنجا را بدین‌سان تثبیت کند. مقامات آنکارا بر این باورند که سیطره آن‌ها بر مناطق استراتژیک واقع در شرق فرات اجازه نمی‌دهد که این منطقه لقمه آسانی برای آمریکایی‌ها باشد.

اما در هر صورت ناگفته پیداست که اقدام اخیر ترکیه در شمال سوریه و در شرق فرات، نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور محسوب می شود و بدون شک، دمشق این اقدام آنکارا را بدون پاسخ نخواهد گذاشت. بدین ترتیب، روزهای آینده آبستن حوادث مختلفی درخصوص تحولات مربوط به شمال سوریه خواهد بود.

از همین روی باید گفت که دمشق بر اساس قوانین بین المللی حق ورود به ماجرا و دفاع از خاک خود را دارد. پیشتر نیز وزارت خارجه سوریه در مناسبت های مختلف تأکید کرده است که سوریه حق هرگونه دست اندازی به تمامیت ارضی‌اش از سوی طرف های خارجی را برای خود محفوظ می داند.

در نهایت نباید این مسأله را فراموش کرد که دولتمردان ترکیه و در رأس آن ها رجب طیب اردوغان قریب به ۸ سال است که برای تحقق رؤیاهای خود در سوریه تلاش می کنند؛ رؤیاهایی که هیچیک از آنها تاکنون به منصه ظهور نرسیده و محقق نشده اند. بدیهی است که در شرایط کنونی نیز رؤیای بزرگ اردوغان در شمال سوریه که همان برقراری حکومت خودمختارِ وابسته به آنکارا است، همچون رؤیاهای پیشین بر باد خواهد رفت و محقق نخواهد شد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۷۷۵۷۰۷:۳۵:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۲۰
متاسفانه سوریه دستخوش اختلافات قومیتی و تروریسم وارداتی از خارج شد. سیاست تفرقه افکنی وقتی در ملتی اثر کند با هر تلنگری تجزیه خواهد شد. امروزه نظامی گری در دنیا حرف اول را می زند، هم اکنون استراتژی خود ترامپ در تمام سخنرانی هایش برتری مطلق نظامی و اقتصادی است.
ناشناس۱۱۲۷۷۶۶۰۷:۴۵:۱۶ ۱۳۹۸/۷/۲۰
لطفا یاد بگیرید فقط کارشناسی کنید پیش گویی نکنید بعدم ترکیه بدون اجازه آمریکا کاری انجام نمیده این حمله هم با موافقت آمریکا بوده دیدیم چطور به کردها نارو زد منطقه ای که دست آمریکا هست قراره پاک سازی بشه برسه به دست ترکیه چون آمریکا داره میره و در آخر ارتش ترکیه عربستان نیست که پیش گویی میکنید قوی ترین ارتش ناتو هست.
ناشناس۱۱۲۷۹۰۹۰۹:۴۸:۰۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
مگه ارتش عربستان قویترینه؟!!!!
ناشناس۱۱۲۸۱۳۵۱۱:۴۳:۳۰ ۱۳۹۸/۷/۲۰
هههه. قوی ترین ارتش ناتو!!!! مزاح خوبی بود. این دوست.. ما احتمالا نمی دونه که آمریکا انگلیس و فرانسه هم عضو ناتو هستند.
آریابان۱۱۲۸۱۴۶۱۱:۵۰:۱۳ ۱۳۹۸/۷/۲۰
"مقامات آنکارا بر این باورند که سیطره آن‌ها اجازه نمی‌دهد که این منطقه لقمه آسانی برای آمریکایی‌ها !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! باشد"
ناشناس۱۱۲۷۷۶۷۰۷:۴۹:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۲۰
تمامیت ارضی سوریه ؟آخه اسد .. چطور از تمامیت ارضی صحبت میکنه؟ شماها خیلی عجیب هستید .. ..زشته یکم واقع بین باشیم سالیان ساله که این پ ک ک برای ترکیه و پژاک برای ایران دردسر ساز شده اند و ترکیه برای ریشه کن کردن این گروه حتی مرزهایش را دیوار بتنی کشیده شما چکار کردید؟ .. واقعا متاسفم
ناشناس۱۱۲۷۷۷۸۰۸:۰۲:۳۲ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اردوغان جنایتکار دستش به خون سوری ها و کوردها آلوده است
ناشناس۱۱۲۸۳۲۳۱۳:۰۹:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۲۰
همچنین ارامنه
ناشناس۱۱۲۷۸۶۴۰۹:۲۱:۱۴ ۱۳۹۸/۷/۲۰
كردها كجان كه اين اردوغان را ساكت كنند؟
ناشناس۱۱۲۷۹۲۱۰۹:۵۹:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
کردها دل به کدخدا بسته اند برای همین هم روز به روز تحلیل خواهند رفت
ناشناس۱۱۲۷۹۶۹۱۰:۲۲:۴۲ ۱۳۹۸/۷/۲۰
روياي اردوغان احياي امپراطوري عثماني است .
آذربایجان ایران۱۱۲۷۹۷۸۱۰:۳۰:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
.. آیا کسی شک دارد که ترکیه، در پاسخ به جابه جایی های قومیتی که ی پ گ مرتکب شد(و سازمان های حقوق بشری هم گزارش کرده اند) وارد عمل می شود؟ چرا چشم هایتان را به واقعیت بسته اید؟
ناشناس۱۱۲۸۱۳۴۱۱:۴۳:۰۹ ۱۳۹۸/۷/۲۰
بزرگ ترین اشتباه کرد ها باز کردن پای امریکائی ها به سوریه بود.
ناشناس۱۱۲۸۲۵۶۱۲:۴۲:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
اردوغان به دنبال احیای امپراطوری عثمانی
ناشناس۱۱۲۸۲۶۵۱۲:۴۷:۲۱ ۱۳۹۸/۷/۲۰
توهم، اردوغان را به فنا و زوال سوق داده است.
علی۱۱۲۸۳۳۶۱۳:۱۷:۲۵ ۱۳۹۸/۷/۲۰
خاورمیانه به خواست غربیها و نادانی ساکنانش باید همیشه درگیر جنگهای فرسایشی باشد، امروز .. دیگری میخواهد منابع نفت شرق فرات و خابور رو اشغال کند.

پربحث‌های اخیر

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 3. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 4. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 5. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 6. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 7. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 8. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 9. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 10. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 11. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 12. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 13. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 14. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 15. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 16. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 17. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های دیروز

 1. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 2. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 3. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 4. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 5. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 6. شهرداری تهران: برای شرایط برفی تمرین نداریم/ نمی‌توان برف را در هوا با تیر زد

 7. طرح سه فوریتی نمایندگان برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین

 8. عضو کمیسیون اقتصادی: اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین، به این صورت شتاب‌زده بود/ دولت باید پاسخگو باشد

 9. تصاویری از اعتراضات به گرانی قیمت بنزین

 10. واکنش روزنامه‌های اصلاح‌طلب به گرانی بنزین

 11. واکنش‌ها به غافلگیری دوباره شهرداری تهران در برف

 12. اعتراض آیت‌الله صافی گلپایگانی به افزایش قیمت بنزین: از مجلس می‌خواهم که لغو این طرح را اعلام کند

 13. پای داماد نعمت‌زاده هم به دادگاه مفاسد باز شد

 14. برخی نمایندگان مجلس: لیست اموالمان را در سامانه ثنا ثبت نمی‌کنیم

 15. معاون وزیر صنعت: اثر افزایش قیمت بنزین بر قیمت کالا ناچیز است

 16. واکنش حناچی به وضعیت تهران بعد از بارش برف

 17. بازگشت به تصمیم بنزینی دولت قبل/ حذف کارت سوخت در دولت روحانی چقدر برای کشور هزینه داشته؟

 18. اطلاعیه استانداری درباره وضعیت تعطیلی مدارس تهران

 19. سهمیه سوخت سواری‌های عمومی بین شهری مشخص شد/ ۴۵۰ لیتر دوگانه سوز و ۷۵۰ لیتر برای تک‌سوز

 20. واکنش دادستان کشور به اعتراضات درباره افزایش قیمت بنزین

پربحث‌های هفته

 1. سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد/ بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان، بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان

 2. افزایش قیمت بنزین؛‌ چرا حالا،‌ چرا به این شکل؟

 3. چرا روحانی عصبانی است؟

 4. پاسخ منطقی قوه قضائیه به سخنان روحانی چه باید باشد؟

 5. نوبخت: پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها/ یارانه جدید ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان

 6. جشن تولد ۷۱ سالگی روحانی در بالای ابرها

 7. عراق ۲ - ایران ۱ / شاگردان ویلموتس زور بردن نداشتند

 8. روحانی: افزایش قیمت بنزین به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه است

 9. امیرآبادی‌فراهانی: زنگنه با وجود ارتشاء در پرونده کرسنت دوباره وزیر شد/ روحانی دستگیری برادرش را تاب نیاورد

 10. شعار اعتراضی مردم یزد: روحانی حیا کن آمریکا رو رها کن

 11. نوبخت: درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت بنزین بین مردم باز توزیع می شود

 12. بررسی آخرین نظرسنجی‌ها درباره دولت روحانی/ افت بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور

 13. چند نکته درباره انتقادات روحانی از قوه قضائیه و مبارزه با فساد

 14. روایت شهید مطهری از چهره واقعی بحث چند همسری

 15. نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس در نقد افزایش قیمت بنزین

 16. جرم حداد عادل چیست؟

 17. "چَت" جنجالی سعید ملایی با فدراسیون جهانی/ سناریو از پیش طراحی شده برای پناهندگی + سند

 18. ربیعی: مصرف بنزین در کشور، دچار انحراف است/ دولت می‌خواهد به‌صورت مستقیم به مردم کمک کند!

 19. توسعه نیروگاه بوشهر، توقف ناپذیری قطار هسته ای ایران

 20. آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

 21. استیگلیتز: آثار و نتایج آزادسازی بازار سرمایه، نفرت انگیز بوده اند/ مردم حق دارند که حس کنند فریب خورده اند

 22. روحانی: پرونده‌سازی برای افراد هنر نیست!/ با هم دوست باشیم

 23. لاریجانی بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان مصوبه سهمیه‌بندی بنزین را امضا کرد

 24. طرح معیشت ملی در آستانه اجرا/ افزایش قیمت بنزین در ازای بسته حمایتی

 25. جانباز قمی پس از خودسوزی، فوت کرد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. چه کسانی عراق و لبنان را به این روز انداختند؟!

   2. کودتا ؛ رسم همیشگی «سیا» در آمریکا لاتین

   3. پاسخ تند مقتدی صدر به آمریکا

   4. سی ان ان: ترامپ تصور می‌کرد ایران برای مذاکره منت خواهد کشید اما برعکس شد !

   5. اسراییل، نگران ظهور حزب الله دوم در منطقه

   6. آقای ترامپ حال شما خوب است؟! ...

   7. چرا از پیشرفت‌های پزشكي‌مان پول در نمی‌آوریم؟/ وزیر اسبق بهداشت: شبکه های برون مرزی روایتگر پیشرفت‌ پزشکی ایران باشند

   8. رئیس جمهور بولیوی با فشار ارتش استعفا داد

   9. مورالس: آماده بازگشت به کشور هستم/ همچنان رئیس‌جمهوری بولیوی هستم

   10. روزنامه چینی: ناآرامی های بولیوی، نتیجه دخالت مستقیم آمریکا

   11. آیا ایران مسئول شکست تجربه‌ی سیاسی عراق است؟

   12. نقوی حسینی: آقای روحانی! مبارزه با فساد را از برادر خودتان شروع کنید

   13. گزارش روزنامه چینی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا در خرید گاز مایع از ایران

   14. تروئیکای اروپا: ایران با غنی‌سازی در فردو از برجام فاصله گرفته است

   15. تشدید اعتراضات به انتخاب «آنز» بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی؛ یک نفر کشته شد

   16. یک میلیون نفر در مریخ چه می‌خورند؟

   17. موگرینی: خروج ایران از توافق هسته‌ای نگرانی اصلی ماست

   18. دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی «مکانیسم ماشه» علیه ایران تصمیم نگرفته‌ایم

   19. یک صهیونیست بر اثر اصابت موشک مقاومت کشته شد

   آخرین عناوین