فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

گروه جهان الف،   3980718107 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه فارین پالیسی با اشاره به تهاجم ترکیه به شمال سوریه، که به دنبال عقب نشینی آمریکا از این مناطق صورت گرفته است، می نویسد جنگ بین عربستان، ترکیه، کردها و روسیه برای کنترل سوریه آغاز شده است.

فارین پالیسی: عربستان، ترکیه، روسیه و کردها به دنبال کنترل سوریه

به گزارش الف فارین پالیسی همچنین از این تهاجم به عنوان عاملی برای نگرانی کشورهای عربی منطقه به ویژه عربستان و امارات یاد کرده است.

« عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه دو نوع گفتمان را در پایتخت کشورهای منطقه برانگیخته است. آنچه بیشتر به ذهن می رسد اینکه آیا دولت آمریکا با توجه به اینکه کردها را رها کرده، شریک قابل اعتمادی است؟ باید پذیرفت که کاهش اعتبار آمریکا در این خصوص به قبل از اقدام عجیب رئیس جمهور دونالد ترامپ بازمی گردد.

گفتمان دیگر نامتمرکزتر بود اما به صورت محسوس نتیجه تحولات دیگر: اینکه بازیگران بین المللی باقی مانده سوریه، چگونه به یک توازن سیاسی خواهند رسید. خروج نیروهای آمریکایی آشفتگی راهبردی و اخلاقی بیشتری در جنگ هشت ساله سوریه ایجاد می کند، اما مشخص نیست چه کسی بیشترین امتیاز را به دست خواهد آورد. در حال حاضر برخی مشارکت ها در حال ازهم پاشیدگی و برخی دیگر در حال تعمیق است.

آنچه مشخص است اینکه اختلافات عمیق تری احتمالا بین روسیه، ایران و ترکیه ایجاد خواهد شد، سه بازیگری که پیشتر در مخالفت با منافع آمریکا در منطقه متحد بودند. گرچه در ماه های اخیر رهبران مسکو، تهران و آنکارا – موسوم به گروه آستانه – تلاش کرده اند در چارچوب کمیته قانون اساسی سوریه به رهبری روسیه، مناقشه سوریه را حل و فصل کنند، اختلافات بین آنها مانع از پیشرفت جدی شده است. با تهاجم آنکارا به منطقه ای که پیشتر در اختیار کردهای متحد آمریکا بود، واکنش روسیه درخصوص تمامیت ارضی و خویشتن داری، در ترکیبی از اضطراب ذهنی و بی مزگی صریح ریشه داشته است. گسترش حملات ترکیه پیشرفت کمیته قانون اساسی را به مخاطره انداخته و تثبیت قدرت بشار اسد را به خطر می اندازد، و این امر باعث دلسردی کرملین خواهد شد.

در همین حال در کشورهای قدرتمند عربی - عربستان و امارات عربی متحده- خبر عقب نشینی نیروهای آمریکایی با نگرانی بیشتری مواجه شده است. کمتر از یک سال پیش امارات روابط دیپلماتیک خود را با سوریه ازسر گرفت و سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد. از آن زمان تاکنون، امارات بخشی مهم از روند حل و فصل مناقشه سوریه بوده و این نقش را بیشتر از طریق کانال های مخفی ارتباطی با دولت سوریه انجام داده است که با تشویق روسیه ایجاد شده است.

در این روند، انور قراش وزیر مشاور در امور خارجی امارات و دومین فرد قدرتمند در سیاست خارجی این کشور پس از محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی، با طرح های ترکیه برای ایجاد یک منطقه حایل در سوریه مخالفت کرده است، در حالی که آنکارا هم اکنون همین مدل را دنبال میکند.

قراش پیشتر در همین سال در مصاحبه ای تلویزیونی گفته بود: "امارات عربی متحده با کردها ابراز همدردی عمیق کرده و در چارچوب سوریه ای متحد، از کردها حمایت می کند." وی تاکید کرد: "کشور من از مواضع ترکیه درخصوص نیروهای کرد سوریه نگران است، ما معتقدیم تهدیدات ترکیه خطری واقعی است... هرگونه دخالت خارجی در سرزمین های عربی، از نظر ما اقدامی منفی است."

در ریاض، عقب نشینی نیروهای آمریکایی، تنش با ترکیه را که در ماه های اخیر رخ داده، تشدید خواهد کرد. اخوان المسلمین، محاصره قطر و قتل جمال خاشقچی ناراضی سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، عوامل این تنش بوده اند. سعودی ها برای کاهش تنش بین نیروهای دمکراتیک سوریه به رهبری کردها، و قبایل عربی در شمال سوریه، سرمایه اقتصادی و دیپلمایت صرف کرده اند و نسبت به تجاوز ترکیه که این روند را تهدید می کند، خرسند نخواهند بود.

تحولات ماه های اخیر نشانگر بحرانی شدن ناگهانی روابط عربستان- ترکیه از زمان تشکیل ائتلاف قوی آنها پس از جنگ 2003 عراق بود، یعنی زمانی که هر دو تلاش کردند عراق در اختیار ایران قرار نگیرد. در آن سالها، اختلاف فرقه ای در منطقه به ایجاد ائتلافی عمیق میان ریاض، آنکارا و سایر رژیم های سنی انجامید. این مساله شاید باز هم تکرار شود، به ویژه اگر گروه های فرقه ای غیروابسته به دولت به دنبال خروج نیروهای آمریکایی، در سوریه قدرت بگیرند.

از زمان وحشت افکنی داعش در منطقه مدت زیادی نگذشته است، گروهی که به قول  "ولی نصر" خود را "وارث خلفای بنی امیه و بنی عباس نشان می دادند، خلفایی که بر سرزمین وسیعی از دمشق تا بغداد حکومت می کردند." عقب نشینی آمریکا از سوریه ایران (و گروه های تحت الحمایه آن) را از این نگران خواهد کرد که یک شورش تحت حمایت سنی ها از طریق داعش شکل بگیرد؛ که البته حمایت بیشتر گروه های شیعه را درپی خواهد داشت. چهار سال پیش مبارزان شیعه تحت الحمایه ایران در عراق با نیروهای داعش جنگیدند؛ شاید تقابلی مشابه باز هم رخ دهد، این بار در سوریه. ناظران در روزهای اخیر از احیاء نیروهای داعش در شهر سوری رقه خبر می دهند. اگر مناقشات فرقه ای باردیگر در منطقه تشدید شود، احتمالا کم و بیش علایم دوستی بین ایران و عربستان متوقف خواهد شد؛ در آن صورت ریاض و سایر قدرت های سنی، و مهم ترینشان ترکیه، با بی میلی داعش را به عنوان مدافع منافع سنی محدود خواهند کرد.

عرصه ژئوپولیتیک خاورمیانه در این هفته، شاهد حادثه ای نادر بین کشورهای منطقه بوده است که همگی به جز ترکیه نسبت به آن متفق القول هستند: تهاجم ترکیه به شمال عراق نه تنها آینده کردها، بلکه بنیان ثبات کل کشور را تهدید می کند. و لذا آشکارترین نتیجه تصمیم آمریکا به عقب نشینی، تضمین این مساله است که جنگ هشت ساله سوریه ادامه خواهد داشت بدون آنکه پایانی برای آن تصور شود.

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۲۶۹۳۹۰۱:۴۰:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
بفرض اینکه ترکیه مناطق شمالی سوریه را هم از دست کردها بگیرد، بعد چکار خواهد کرد؟ خودش این مناطق را مدیریت میکند؟ آنرا به دولت سوریه میدهد؟ یا آن را به شبه نظامیان ارتش آزاد سوریه و طرفداران ترکیه خواهد داد؟
ناشناس۱۱۲۷۶۱۷۲۲:۰۸:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۹
کشوری که بی ثبات و بعد اشغال شد، دیگه به سختی به استقلال میرسه.
ناشناس۱۱۲۶۹۶۶۰۴:۰۶:۵۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
مرگ بر اردوغان کودک کش داعشی
ناشناس۱۱۲۶۹۸۳۰۵:۵۹:۱۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
فارن پالیسی بی سوادترین نظریه پرداز سیاست در خاورمیانه است
ناشناس۱۱۲۶۹۹۲۰۶:۲۶:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۹
آمریکا از همه زرنگتر هست
ناشناس۱۱۲۷۲۹۳۱۲:۵۲:۵۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
باشه بابا. آمریکا زرنگ آمریکا اصلا ته سیاست. به تو.. چی می رسه؟
ناشناس۱۱۲۷۰۵۹۰۸:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۷/۱۹
همه توجه کنن آمریکا چقدر پدر سوخته ست از اینور داعش را بوجود آورد انداخت جان سوریه و کردها از اونور شد ناجی که از کردها مراقبت کنه و علیه داعش بجنگه مسخره نیست این دودوزه بازی کاش کردها حواسشونو جمع کنن امنیت در اجماع با دولت مرکزی است
ناشناس۱۱۲۷۶۳۸۲۲:۴۱:۳۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
همین چند روز پیش بود که در روسیه تعداد زیادی را که برای داعش پول جمع میکردند گرفتند. اگر داعش ساخت امریکا است چرا پولش را روسها میدادند؟
ناشناس۱۱۲۷۱۲۲۱۰:۱۷:۱۷ ۱۳۹۸/۷/۱۹
چه فرقی بین حوثی ها، حزب الله لبنان ، حماس وجهاد اسلامی با کردهای شمال سوریه است. کردها با داعش جنگیدند و آنها را از بین بردند!
کارن۱۱۲۷۴۱۱۱۵:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۱۹
ایران باید از کردها حمایت کنه ‌یه زمانی نه چندان دور جزیی از ایران بودن و هنوز فرهنگ ایرانی آریایی دارن
حسام۱۱۲۷۴۶۸۱۷:۱۶:۵۸ ۱۳۹۸/۷/۱۹
در پی خروج زود هنگام امریکا از خاورمیانه قبل از آمادگی انگلیس و اسراییل برای پر کردن خلا قدرت ایران تنها قدرت خواهد بود البته روسیه و ترکیه ساکت نخواهند نشست باید هوشیار بود واز ظرفیتها حداکثر استفاده را برد اکنون موقع طرح صلح کریمانه با عربستان است
ناشناس۱۱۲۷۶۶۹۲۳:۳۲:۵۰ ۱۳۹۸/۷/۱۹
اگر بشار اسد نمی تواند کشور خود را کنترل کند و اجازه تجاوز به هر کشور بیگانه ای را ندارد چرا استعفا نمی دهد؟!!

پربحث‌های دیروز

 1. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 2. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 3. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 4. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 5. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 6. شورای نگهبان و چالش بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ شورا به ابهامات پاسخ دهد

 7. آرامش و خنده کودک خردسال در آغوش سردار شهید قاسم سلیمانی

 8. ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم

 9. دعوای سیاست در زمین ورزش؛ فدراسیون فوتبال ایران تسلیم تصمیم عجیب AFC نشد

 10. بستن خیابان‌های بغداد توسط خشونت‌طلبان

 11. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 12. تشییع ۱۱ جان‌باخته اوکراینی سقوط هواپیما در کی‌یف

 13. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

 14. آمار نگران کننده مصرف شیر در کشور / آفلاتوکسین؛ ادعایی بی‌اساس

 15. دلتنگی سردار سلامی از نبود حاج قاسم‌ ‌

 16. ایستادگی تمام‌قد، بهترین تصمیم است

 17. حکم نهایی AFC به فدراسیون ایران ابلاغ شد

 18. رئیس قوه قضائیه: لازمه قوی شدن کشور اجرای قاطع عدالت و مبارزه بی‌امان با فساد است/ اعتماد به غرب، دستاوردی جز خسارت ندارد

 19. پروین: ایران امن‌ترین کشور در جهان است/ کشورهایی که ناامنی زیادی دارند، بهانه تراشی می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. نامه ۲۴ اقتصاددان به رئیس‌جمهور: با این ۱۰راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

 2. محسن تنابنده: پس از «پایتخت ۶» دیگر با تلویزیون کار نخواهم کرد!

 3. لطفا در زمین ترامپ بازی نکنید

 4. تظاهرات دانشجویان و گسست های اجتماعی و سیاسی

 5. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 6. عذرخواهی خانمی که صحبت‌هایش جنجال به پا کرد

 7. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 8. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 9. واکنش‌ها به اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس/ چهره های شاخص اصلاح طلب و اصولگرایی که تایید یا رد شدند

 10. چرا ترامپ توییت فارسی منتشر می‌کند؟

 11. واکنش کدخدایی به انتقاد روحانی از ردصلاحیت‌ها/ نظر علی مطهری درباره تجمعات روزهای اخیر/ آمریکا می‌خواهد سقوط هواپیما را بهانه تحریم جدید قرار دهد؟

 12. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 13. انتقاد توکلی از اقدام عجیب وزارت نفت برای تاسیس مجتمع اداری عظیم

 14. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 15. شهاب حسینی: انصراف از جشنواره فجر دامن‌زدن به افتراق‌هاست/پشت احساسات پاک مردم قایم نشویم

 16. دیدار سردار حاجی زاده با خانواده شهیده فاطمه محمودی

 17. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 18. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 19. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 20. از منشور سازمان ملل تا تار سبیل نداشته جان کری!

 21. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 22. نقش آمریکا در سقوط هواپیمای اوکراینی

 23. تصاویر جدید از ویرانه‌های عین الاسد

 24. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 25. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. آلمان، فرانسه و انگلیس مکانیسم ماشه برجام را فعال کردند

 2. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 3. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 4. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 5. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 6. پدربزرگ ترامپ چه کاره بوده است؟ / عکس

 7. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 8. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 9. ویژگی‌های توافق مورد نظر ترامپ بجای برجام تشریح شد

 10. دفنس وان: ۱۱ آمریکایی در حمله ایران به عین الأسد ضربه مغزی شدند

 11. وزیر خارجه آلمان: هنوز هم به دنبال حفظ توافق هستیم!

 12. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 13. رویترز: تروئیکای اروپایی تصمیم به استفاده از مکانیسم ماشه گرفته‌اند

 14. مذاکره ایران و عراق درباره جنگنده‌هایی که صدام به ایران فرستاد

 15. بازتاب جهانی سخنان رهبر انقلاب در نماز جمعه تهران

 16. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 17. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 18. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 19. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 20. مکانیسم ماشه، تیر آخر به سوی برجام؟ 

 21. ادعای پمپئو: ترور سلیمانی قطعا قانونی بوده!

 22. جو سنگین علیه ترامپ بعد از دروغگویی درباره تلفات انتقام موشکی ایران

 23. پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد

آخرین عناوین