آخرین تلاش‌های جانسون برای توافق برگزیت با سفر به ایرلند

گروه جهان الف،   3980718091

در حالی که زمان کوتاهی تا موعد مقرر برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی نمانده است نخست وزیر انگلیس امروز (پنج شنبه) به ایرلند سفر می‌کند تا شاید بتواند در آخرین دقایق مسئله دشوار مرزهای ایرلند را حل کند.

به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه آلمانی "اوزنابروکر سایتونگ"، مسئله مرزهای ایرلند همچنان موضوعی حل نشده برای دستیابی به توافق برگزیت است. اگر دولت ایرلند به توافقی در این باره با انگلیس دست یابد طرف اروپایی نیز کوتاه خواهد آمد. اما در حال حاضر چنین سناریویی امکان پذیر به نظر نمی رسد.

در جریان مناقشات درباره برگزیت بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس امروز (پنج شنبه) به دوبلین سفر خواهد کرد. وی در دیدار با "لئو وارد کار"، نخست وزیر ایرلند به این مسئله خواهد پرداخت که چگونه مرزهای بین ایرلند شمالی و ایرلند به عنوان عضو اتحادیه اروپا بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می تواند باز باقی بماند.

زمان در حال گذر است و در 31 اکتبر ( 9 آبان ماه) انگلیس باید از اتحادیه اروپا خارج شود. تا به حال این طور به نظر نمی رسد که توافقی در این باره در آخرین لحظات ممکن باشد.

جانسون به شدت مخالف طرح مربوط به مرزهای ایرلند در توافق برگزیت موسوم به  Backstop بوده و خواستار حذف آن است. این طرح پیش بینی می کند که انگلیس تا زمان دست یافتن راه حلی برای این مسئله باید در یک اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا باقی بماند. به این ترتیب ایرلند شمالی هم باید در بازار داخلی اروپا باقی بماند. بروکسل و دوبلین می خواهند از هر نوع کنترل های گمرکی در مرزهای ایرلند جلوگیری به عمل آورند تا روند صلح در این منطقه مجددا در معرض خطر قرار نگیرد. البته جانسون به شدت با این طرح مخالف است و یک سیاست تجاری مستقل انگلیس را به عنوان یکی از مهم ترین دلایل برای خروج انگلیس از این اتحادیه ارزیابی می کند.

جانسون اخیرا پیشنهادات جدیدی را برای حل این مسئله به بروکسل ارائه داد که البته با مخالفت روبرو شد.

با این همه طرفین این مناقشات همچنان برای دستیابی به توافقی در آخرین دقایق امیدوارند.

"میشل بارنیر"، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا درباره برگزیت روز گذشته در سخنانی در پارلمان اروپا اظهار داشته است که حتی اگر دستیابی به توافق بسیار دشوار باشد اما دست یابی به آن همچنان ممکن است.

جانسون هم در پیامی توئیتری درباره دستیابی به توافقی با بروکسل ابراز خوش بینی کرده است. حداکثر در نشست آینده اتحادیه اروپا در 17 و 18 اکتبر باید راه حلی در این باره روی میز قرار گیرد.

طبق قوانین انگلیس جانسون باید تا 19 اکتبر توافقی را به پارلمان ارائه دهد و در غیر این صورت موظف است تمدید تاریخ برگزیت را درخواست کند.

جانسون روز سه شنبه پارلمان را مجددا به صورت موقتی به حال تعلیق درآورده است. موضع سخت جانسون در مذاکرات برگزیت همچنین خشم و عصبانیت اعضای کابینه وی را به دنبال داشته و بر اساس اطلاعات نشریات انگلیسی پنج تن از اعضای کابینه وی تهدید کرده اند که از سمت خود کناره گیری می کنند.

به این ترتیب در حالی که حدود 3 هفته زمان به مهلت قانونی بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا باقی مانده است، بزرگترین بحران سیاسی این کشور پس از جنگ جهانی دوم هنوز حل نشده است و نگرانی ها درباره برگزیت بدون توافق به شدت رو به افزایش است.